Achterban laat wereldwinkel in de steek Grote zorgen over de zorg voor ouderen Oude Ambaehteiïwijk in Alphen drie jaar in problemen Overstromende riolen nu snel verholpen Enthousiasme in Katwijk rond opening is weggeëbd NZH-lijn 30 blijft zorgenkind Noordwijks hotel wil na één jaar al uitbreiden Spoor Rara loopt dood PAGINA 16 win REGIO DONDERDAG 19 NOVEMBER 1987 De heer Rijnsburger zet tegenwoordig een emmer water op het afvoer- putje van zijn douche om plotselinge overstromingen tegen te houden. (toto T.Spadon) KATWIJK - Het bezoek aan de Katwijkse wereldwinkel is de afgelopen periode sterk teruggelopen. Na het aanvanke lijke enthousiasme rond de opening van dit verkooppunt voor produkten uit dé derde wereld in 1984, laten nu zelfs de doelgroepen het afweten die de Wereldwinkel vanouds tot zijn achterban rekent. "Het wordt tijd om de Katwijkse bevolking opnieuw wakker te schudden", meent penning meester A. Verhoog van de Wereldwinkel. i de Wereldwinkel: "Het wordt tijd om de Katwijkse ALPHEN AAN DEN RIJN - De hinder van overstromende riolen in de Alpheuse Oude Ambachten- wijk is nog voor de komende feest dagen verholpen. Deze toezegging heeft directeur P. Kats van de Wo ningbouwvereniging Alphen (WVA) gedaan aan de geplaagde bewoners. Hiermee komt na drie jaar een einde aan de geregeld te rugkerende overlast. De corporatie is vorige maand met het Zoetermeerse aanne mingsbedrijf Era Bouw, dat de wo ningen heeft neergezet, overeen ge komen dat deze onderneming de helft van de herstelkosten voor haar rekening neemt. De uitvoe ring is reeds in het vooijaar begon nen, maar het loodgieterswerk is na de zomervakantie in het slop ge raakt. Kats werd deze week voor het derde opeenvolgende jaar met het storende probleem geconfronteerd op de ledenvergadering van de cor poratie. Hij verkeerde in de veron derstelling dat de fouten in de Am bachtenwijk intussen waren opge lost. J. Rijnsburger, bewoner van een benedenwoning aan de Wagen maker, hielp hem uit de droom door opnieuw vragen te stellen over het onderwerp. VALKENBURG - VoordeNZH blijft de buslijn 30, Leiden-Val- kenburg-Katwijk, een zorgen kindje. De door de Tweede Ka mer opgelegde richtlijnen voor het aantal ritten, heeft voor lijn 30 tot gevolg dat met ingang van 29 mei 1988 het aantal ritten op zaterdag wordt ingekrompen. Dit tot grote woede van de ge meente Valkenburg. Volgens CD A-fractie voorzitter H. Dijkhuizen is Valkenburg met de buslijnen in een neerwaardse spiraal terecht gekomen. "Wij constateren een verdergaande afbouw, om het woord afbraak nog maar niet te gebruiken. Heeft overleg met de NZH nog zin of zijn we al zover dat begrip pen als belbus en beltaxi in beeld komen", vroeg Dijkhuizen zich bij de behandeling van de begro ting voor 1988 af. Burgemeester C. Sinke sprak onlangs ook al van een zorgwek kende ontwikkeling: "Als zeer teleurstellend hebben wij erva ren dat de NZH zonder enige vorm van overleg toch weer de dienstregeling van lijn 30 op zon dag heeft ingekrompen. Ons on genoegen daarover hebben wij inmiddels aan de directie van de NZH overgebracht". Districtschef B. Leeuwen- burgh van de NZH is op de hoog te van de Valkenburgse bezwa ren. "Daar leeft het misverstand' dat we op zondag de dienstrege ling veranderen. Dat moet de za terdag zijn. Overigens zijn wij ook niet gelukkig met deze in krimping, omdat de dienstverle ning minder wordt en het ons zelf werkgelegenheid kost", be antwoordt Leeuwenburgh de kritiek. De NZH zegt het aantal ritten in te krimpen, omdat dat volgens de richtlijnen moet. De Tweede Kamer heeft bepaald hoeveel rit ten gereden mogen worden bij een bepaald aantal passagiers. Momenteel rijden de bussen bui ten de spitsuren ieder heel uur. "Lijn 30 is heel duidelijk ons zor genkindje. Het is onze zwakste lijn in dit gebied. Wanneer nog minder mensen deze bus nemen, zullen we in de toekomst ge dwongen zijn nog minder te rij den", voorspelt Leeuwenburgh. Addertje onder gras9 NOORDWIJKERHOUT - Bewo ners aan de Kortenbachstraat in Noordwijkerhout hebben gisteren daadwerkelijk een 'addertje onder het gras' aangetroffen. Het ruim 25 centimeter lange diertje werd door de bewoners ge vangen. De gewaarschuwde politie riep de dierenambulance uit Oegst- geest te hulp die zich over het dier heeft ontfermd. INBRAAK - Bij een inbraak bij dansschool Ruud Vermeij in Al phen is vijfduizend gulden verdwe nen. De dieven, die binnenkwa men via het dak, namen ook siera den mee. "Het is telkens weer een ramp", aldus Rijnsburger. "Ik ben een ge wone bewoner die de volle hon derd procent huur betaalt. Ik mag dan toch wel vragen of die ellende kan ophouden?" Directeur Kats antwoordde dat er direct een einde aan de overlast wordt gemaakt, maar dat hij dacht dat de proble men al waren verholpen. Ook volgens voorzitter N. Ouds hoorn van de woningbouwvereni ging zijn er in de Ambachtenwijk 'behoorlijke bouwfouten' ge maakt, waar de bewoners en ook de corporatie pas later op zijn ge stuit. Het betreft de afvoer van de riolering, die problemen geeft. In plaats van het langzaam aflopen naar het hoofdriool, vertoont de lei ding op vele plaatsen een stijging. Geteisterd De meest geteisterde straten in de buurt zijn de Mandenvlechter, de Wever, de Klompen- en de Wa genmaker. Door het tegenschot (in plaats van afschot) in de riolering lopen de buizen langzaam vol en stroomt het afvalwater met uit werpselen in de benedenhuizen. Wanneer in een van de bovenwo ningen de wc wordt doorgetrokken terwijl de afvoer vol is, komen in De medewerkers van de Wereld winkel zijn vooral teleurgesteld in de teruglopende belangstelling van mensen met een kerkelijke of socialistische achtergrond. In de campagne om de winkel weer meer onder de aandacht te brengen, richten zij zich dan ook in eerste in stantie tot deze groepen. "Ik ver wacht zeker van mensen die zon dag aan zondag in de kerk zitten of trouw aanhanger zijn van een soci alistische partij, dat zij hun princi pes - waaronder solidariteit met de armsten in de wereld - ook in de praktijk brengen. Het doet mij pijn datje daar in de praktijk zo weinig van ziet", zegt L. Mieras van de We reldwinkel. Medewerkster M. Hoogerdijk merkt, als één van de groep van on geveer 16 vrijwilligers die de zaak vier dagdelen per week openhou den, de teruglopende belangstel ling in de praktijk. "Er zijn zater dagochtenden dat er helemaal nie mand langskomt. Op den duur werkt dat toch erg demotiverend". Koffie Door de unieke opzet van de We reldwinkel in Katwijk, zal de gerin ge belangstelling voor derde we- reldprodukten niet snel leiden tot het faillissent van het initiatief. Dankzij de financiële steun van een aantal Katwijkers, die de win kel in 1984 tegen geringe rente een het benedenhuis de ruimten blank te staat via de afvoeren van de dou che, de gootsteen en het overstro mende toilet. Inmiddels zijn de gebreken in de Mandenvlechter en de Klompen maker vrijwel geheel verholpen. Aan de Wever is het werk voor on geveer de helft klaar en in de Wa genmaker moet het karwei nog be ginnen. De woningbouwvereni ging hoopt dat aan de rioolleidin gen van laatstgenoemde straat reeds volgende week wordt begon- Kats: "Het is soms ook een sa menloop van omstandigheden. Na onderzoek is gebleken dat zelfs het gemeenteriool op tegenschot liep. Door de opwaartse druk blijven er dan calamiteiten komen". De ge raamde herstelschade is uitgeko men op een bedrag van 42.000 gul den, hetgeen wordt gedeeld tussen de aannemer en de woningbouw vereniging. "Er is tenslotte een op levering geweest", aldus de direc teur. Voetbad De familie Rijnsburger is niets anders gewend dan een elke drie of vier weken overstromend toilet en bedrag van een halve ton leenden, kon een pand aan de Achterweg in het Rijndorp worden aangekocht. Het verhuren van de bovenverdie ping en vergaderruimte aan ver schillende groeperingen in de kust plaats, levert zoveel op dat de vaste lasten maandelijks kunnen wor den betaald. De bescheiden winst die op de produkten wordt gemaakt, is dus vrij besteedbaar. Voorlopig wordt de positieve opbrengst nog ge bruikt voor het verder uitbouwen van de winkel - "we zijn tenslotte nog steeds een startende onderne ming", aldus Verhoog - maar de be doeling is dat in de toekomst ook rechtstreeks projecten in de derde wereld worden gesteund. "Zeker als we van de lening af zijn, moeten we jaarlijks duizenden guldens kunnen vrijmaken", zegt de pen ningmeester. Behalve over de belangstelling van de plaatselijke bevolking, zijn de medewerkers ook niet tevreden over de medewerking van het ge meentebestuur van de kustplaats aan hun actiteiten. Zeker nu in Kat wijk wordt gewerkt aan een be leidsplan voor ontwikkelingssa menwerking, zou de betrokken heid bij het werk van de Wereld winkel moeten worden vergroot. "Op het raadhuis wordt onze kof fie niet geschonken omdat het pro- dukt te duur zou zijn. Voor een rij- douche. De heer des huizes heeft het meegemaakt dat hij onder de douche met een onaangenaam koud voetbad werd verrast. Een andere keer wilde hij het euvel na der onderzoeken en verwijderde het deksel van de afvoer in de dou cheruimte. De faecaliën spoten hem op de kleding, zo luidt althans het verhaal. Tegenwoordig staat er een met water gevulde emmer op het putje van de douche. Dat gewicht houdt plotseling opwellende overstro mingen tegen. Na een paar over stromingen in huis heeft het echt paar er een voorlopige oplossing voor gevonden: in de hal wordt het houten deksel geopend van de kruipruimte onder het huis. Dat voorkomt dat ook de huiskamer onderloopt. Telkens wanneer het gezin voor enkele dagen vertrekt, staat het luik in de hal open. De echtgenote van Rijnsburger: "Het is steeds weer spannend als we thuiskomen. Gelukkig hebben de buren de sleu tel van het huis. Als de riolering daar overloopt, dan komt het even later bij ons binnen. Met een sleutel kunnen ze er tijdig bij zijn". ke gemeente als Katwijk mag zo'n extra bedrag van enkele honder den guldens per jaar toch geen be letsel zijn?", meent Verhoog. Het veel gehoorde argument dat de 'zuivere koffie' niet te drinken zou zijn, is volgens de penningmeester eveneens achterhaald. "Dat is maar weer eens gebleken uit de koffie test die onlangs is gehouden in de Tweede Kamer en waar de koffie uit de Wereldwinkels als beste uit de bus kwam". Produkten De gemeente zou de activiteiten van de Wereldwinkel ook kunnen steunen door het beschikbaar stel len van kraam op de weekmarkt, meent Mieras. "Er staan regelmatig kramen leeg, waardoor het volgens mij mogelijk moet zijn om ook ons een vaste plek te geven. Het beta len van de kraamhuur is met de ge- NOORDWIJK - Het pas een jaar oude Alexander-hotel aan de Oude Zeeweg in Noordwijk aan Zee wordt waarschijnlijk uitgebreid. Eigenaar A.J. Balk wil het aantal conferentiezalen uitbreiden omdat het hotel niet kan voldoen aan de vraag naar conferentieruimte. Ook een uitbreiding van het aantal ka mers staat op het programma. Balk wil nog niet precies zeggen wat de bouwplannen zijn. "Er is nog geen concrete bouwaanvraag naar de gemeente gegaan". Vol gens de hoteleigenaar zijn er moge lijkheden genoeg om aan zijn hotel een deel te bouwen. "We heben de beschikking over 5000 vierkante meter grond en hebben daarvan slechts een paar honderd meter be bouwd". Voordat het Alexander-hotel werd geopend, nu ruim een jaar ge leden, runde Balk het hotel Marie- Rose aan de Emmaweg. Twee ho tels draaiende houden is zijn in ziens niet mogelijk. Het afgelopen anderhalf jaar heeft het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur hotel Marie-Rose gehuurd als internaatruimte. Omdat het mi nisterie de huur heeft opgezegd, biedt Balk zijn oude hotel nu te koop aan. ïge winstmarges op onze pro dukten erg moeilijk. Voor 35 gul den kraamhuur moet je al gauw voor 3 a 400 gulden verkopen om uit de kosten te komen". De produkten uit de derde we reldlanden worden door de keten van Wereldwinkels die ons land telt, in de meeste gevallen direct betrokken van kleine coöperaties, tegen prijzen die hoger zijn dan de grote multinationals betalen. "Van onze koffie kan dus met recht wor den gezegd dat alleen de bonen en niet de plukkers zijn geplukt", zegt Verhoog. - De Katwijkse Wereld winkel verkoopt behalve uit Afri kaanse landen onder meer ook pro dukten uit Latijns-Amerika, Mid- den-Amerika en India. Het is een van weinig Wereldwinkels in de re gio die behalve levensmiddelen ook houtsnijwerk en andere sier voorwerpen uit derde wereldlan den verkoopt. Het gaat in alle gevallen om pro dukten die niet in de bestaande su permarkten worden aangeboden, al wordt er momenteel door de or ganisatie Solidaridad wel naar ge-" streefd ohi de 'zuivere koffie' ook via de reguliere handel aan te bie den. In een later stadium zouden wellicht ook andere, goed lopende produkten via de supermarkten kunnen worden verkocht. Ver hoog: "Dat zou uiteindelijk de doodsteek kunnen betekenen voor de wereldwinkels. Maar als het doel - een goede afzet van produk ten van derde wereldlanden - is be reikt, is dat natuurlijk een prima zaak. We zijn er tenslotte niet om onszelf in stand te houden". ALPHEN AAN DEN RIJN - Het onderzoek naar de daders van de aanslag b'ij Boot Olie aan de Alphense Energieweg lijkt op dood spoor te belanden. "Er zijn wel aanwijzingen maar nog geen harde bewijzen", aldus de politiewoordvoerder. Na een oproep in het televisieprogram ma Opsporing Verzocht zijn tientallen tips binnengekomen. Door de aanslag bij Boot Olie brandde in juni dit jaar een ga rage compleet uit. De verant woordelijkheid voor de brand werd opgeëist door de actie groep Rara. Wasgoed gestolen NOORDWIJKERHOUT - Op nieuw werd gisteravond wasgoed van een waslijn gestolen in Noord- wijkerhout. Bij een woning aan de Kerkstraat werden twee broeken, Nike sokken en een blauw t-shirt ter waarde van 250 gulden ont vreemd. Volgens de politie is de laatste weken geregeld wasgoed gestolen. Al zeker 20 keer werd daarvan aangifte gedaan bij de po litie. ALPHEN AAN DEN RIJN - Atv, arbeids tijdverkorting. Zelfs de dokters hebben er last van. Midden in zijn betoog tijdens een forumbijeenkomst voor ouderen in het Al phense dienstencentrum Driehoorne, werd de arts en directeur J. Mulder van het ver pleeghuis Oudshoorn naar de telefoon ge roepen. Dringend. Een paar minuten later al was hij terug, maar voordat hij het thema 'thuiszorg voor ouderen' weer oppakte, waarschuwde hij zijn gehoor elk ogenblik weer weggeroepen te kunnen worden. We gens atv was hij gistermiddag de enige op roepbare arts. door Gerard Haverkamp Het tekort aan personeel wegens atv, be zuinigingen en tekort aan geld. Stuk voor stuk zorgen voor de gezondheidszorg. Extra reden ook voor bezorgdheid om de zorg aan hulpbehoevenden als gehandicapten en ou deren. "De vergrijzing neemt toe. Steeds meer ouderen blijven langer thuis. Is er vol doende hulp voor thuiszorg achter de hand? had een van de vele belangstellenden voor de forummiddag op het vragenbnefje geschreven. het dienstverlening Midden-Rijnland kon kort zijn in haar antwoord. "Nee. We hebben nu al een enorme wachtlijst die nog steeds groeit. We krijgen geen toestemming om meer personeel in te schakelen. Daar is geen geld voor. We hebben een steeds kleiner budget voor hulpverlening. Elke aanvraag wordt zorgvuldig bekeken en de noodsitua ties tegen elkaar afgewogen. De gevallen met de hoogste urgentie worden geholpen. De rest willen we wel helpen, maar dat kun nen we niet, al betreuren we dat nog zó". "Eigenlijk een heel triest antwoord", trachtte forum-voorzitter J. Ketel, voorzit ter van de Stichting Open Bejaardenwerk, enige discussie uit te lokken. Vergeefs. Het enige dat links en rechts van hem werd ge knikt was een zieltogend 'ja'. Eensgezind Het was gistermiddag de vierde keer dat het OSO, Overleg Samenwerkende Oude renbonden, een thema-middag organiseer de. Ditmaal zonder enig 'woordengekletter' dat een forum doorgaans zo leuk maakt. Al le vertegenwoordigers van diverse instellin gen die met thuiszorg hebben te maken za ten op één lijn. De middag was dan ook vooral informatief bedoeld, wat voor de pauze goed bleek uit de opsomming door de sprekers van thuiszorg-voorzieningen. OSO-voorzitter A. Christiaanse: "De instan ties zorgen wel voor goede voorlichting, maar doorgaans komt daarvan toch maar weinig bij de cliënten over. Zij raken er pas bij betrokken op het moment dat ze werke lijk hulp nodig hebben". De thuiszorg voor ouderen vloeit voort uit het streven de mens zo lang mogelijk zelf standig te laten wonen. Bejaarden, een in middels verouderd begrip, willen niet meer zo worden betutteld en al helemaal niet wor den weggestopt in bejaardenhuizen. Het rijk heeft voor dat laatste veel te weinig geld en voert een, mooi gezegd, flankerend oude renbeleid. De thuiszorg is daar een onder deel van. Geen betutteling, wel bezuiniging. Allebei blij. Storend element is echter dat het geld, dat wordt bepaard op de intramurale zorg (ver pleging in bejaarden-, zieken- en verzor gingshuizen) niet ten goede komt aan de ex tramurale zorg, de zorg bij de mensen thuis. Oorspronkelijk was dat wel de bedoeling. Bij het voorstel uit de zaal dat de gemeente dan maar moest bijspringen, ging applaus op. Wethouder W. de Jong (PvdA, als ver antwoordelijke man voor sociale zaken en maatschappelijk werk) moest uitleggen dat hij van de regering ook niet meer geld kreeg. In die uitleg klonk het advies door bij de eerstvolgende gelegenheid op een naar zijn zeggen juiste partij te stemmen... 'Stemvee' Het feit dat politieke partijen met name in verkiezingstijd de bejaarden nodig hebben om maar zoveel mogelijk stemmen bijeen te krijgen, ontlokte dokter Mulder de kreet 'u niet alleen in verkiezingstijd als stemvee te laten gebruiken, maar voortdurend druk op de politiek uit te oefenen'. Een eveneens met applaus begroete oproep de krachten te bundelen, hetgeen overigens geen verwijt was aan de wethouder. Die is namelijk ook maar overgeleverd aan de beperkingen die van hogerhand wor den opgelegd. "De gemeente is al jaren be zig orrt een derde verzorgingshuis te mogen bouwen, maar de provincie geeft voorals nog voorrang aan andere gemeenten. Het is frustrerend jaar na jaar bezig te zijn zonder dat er voortgang is", klonk De Jong ontmoe digd. "We houden wel vast. Er wordt onder meer onderzocht of al het geld dat we van verschillende instanties hiervoor kunnen krijgen, van het rijk, provincie en bij voor beeld ook ouderenorganisaties, op één hoop kunnen krijgen. Misschien dat we daarmee dan wat kunnen doen. Maar we leggen niet alle accenten meer op het derde verzor gingshuis, ook op andere zaken zoals de thuiszorg. De gemeente moet daarvoor voorwaarden scheppen. Onze betrokken heid is nu niet zo groot als van de andere in stanties die u hier hoort, maar dat verandert als 1 januari de nieuwe welzijnswet in wer king treedt. Dan wordt de gemeente zelf verantwoordelijk voor het flankerend oude renbeleid. We zijn voor een goed overleg met alle instanties. Laten we hopen dat die samenwerking vruchtbaar is". DONDERDAG 19 NOV Leiden dia-lezing door drs. E. Kreytz over Turkse Miniaturen, aanvang 20.15 uur m de Kapelzaal van K &0 aan de Oude Vest. voorstelling 'Een droom van een vrouw' van Ayckbourn met Anne-Wil Blankers. aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouw burg. spreekuur van de VVDM voor longeren 'met vragen over dienst plicht, van 19.00 tot 22.00 uur in "t Breehuys aan de Breestraat. voorlichting en begeleiding dienstweigeren van 20.00 tot 21.30 uur in Troef, Stationsweg 32. Leiderdorp klaverjassen bij de Buitenge wonen, aanvang 20.00 uur in de Muzenhof, Cor Gordijnsingel. klaverjas- en sjoelavond bij Con Bravura, aanvang 20.00 uur aan de Beukenschans. prijsuitreiking Voortuinkeuring met lezing over dode materialen in de tuin, aanvang 20.00 uur in de Muzenhof, Cor Gordijnsingel. thema-avond over 'De moto riek van het kind' door fysiothera peut Ruud Ouwerkerk, voor ou ders van kinderen van 0 tot 12 jaar, aanvang 20.00 uur m de Sjel- ter aan de Heemraadlaan. vergadering vap de Oranjever eniging over oranjefestiviteiten, aanvang 20.00 uur in clubgebouw Zoeterwoude gemeenteraadsvergadering, aanvang 20.00 uur in het gemeen tehuis aan de Noordbuurtseweg. VRIJDAG 20 NOV. Leiden Vespers van Rachmaniniff door het Bachkoor Holland, aan vang 19.30 uur in de Hartebrug- kerk. bingo-avond bij The Koper Girls om 20.00 uur in het scholen complex aan het Valkenpad. ruilavond bij de ruilclub Ko- ningskerk in de aula van de Dr. Van Voorthuysenschool aan de Mamixstraat, aanvang 19.00 uur. klaverjas- en sjoelavond bij wijkvereniging Aktief in het club Leiderdorp volksdansinstuif, aanvang 20.15 uur in de Muzenhof, Cor Gordijnsingel. 1 klaverjassen supportersvereni- ophalen lidmaatschapskaarten an de ijsclub, van 19.30 tot 21.00 lur in de kantine van de ijsclub, gelexcursie bij de Wijde Aa, Hoog- made, a.s. zaterdag, tussen 19.30 en 21.00 uur, tel. 411315. ri dé en. Warmond disco-avond voor de jeugd van 14 tot 18 jaar, door Kommunikatie Warmond, aanvang 20.00 uur in het Meerpunt. de deuren' door Utopia Toneel, aanvang 20.30 uur in 't Centrum, Schenkelweg, zaal open om 19.30 uur. ZATERDAG 21 NOV Hoogmade/Leiderdorp educatieve vogelexcursie bij de Wijde Aa. Start om 09.00 uur Leiden klaverjasavond voor koppels in buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valkenpad, aanvang-20.15 verzamelbeurs van de Vereni ging De Verzamelaas in het Anto- nius Clubhuis aan de Lange Mare. vanaf 10.00 uur. bingo-avond bij speeltuinvere niging Prinses Beatrix aan de Schubertlaan, aanvang 220.30 Sint Nicolaas-wandeltocht van Wandelsportver. Zuid-West, over afstanden van 5 tot 40 km, start bij 't Parlement aan de Nieuwstraat, starttijden tussen 9.00 en 14.30 uur; 's avonds bingo, aanvang 20.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16