'Bruinvissen inNoordzee zijn er slecht aan toe' Verzet bewoners tegen plan voor bouw sportgezondheidseentrum Arbeidsbureau geeft cursus 'Vrouwen zijn ook managers' Jongeren, kinderbijslag en de Wet Studiefinanciering DONDERDAG 19 NOVEMBER 1987 LEIDEN LEIDEN - De bruinvissen in onze kustwateren zijn er slecht aan toé. De meeste zijn ziek en veel ver drinken in de netten van vissers. Daarom is het noodzakelijk dat het ministerie van landbouw zijn in 1985 gedane belofte dat er onder zoek naar deze walvissoort zal wor den gedaan, gestand doet. Dat zegt dr. C. Smeenk, conser vator van de afdeling zoogdieren van het Rijksmuseum voor Na tuurlijke Historie in Leiden. Hij is speciaal belast met het onderzoek naar walvissen. In Europees verband wordt ook aangedrongen om de achteruit gang van de bruinvis een halt toe te roepen. De European Cetacean So ciety (ECS), een organisatie waarin walvisbiologen uit 16 landen sa menwerken, heeft de ministers van landbouw en visserij, milieuhygië ne en verkeer en waterstaat aan de vooravond van de Noordzeeconfe- rentie, volgende week in Groot- Brittannië, een brandbrief ge stuurd. De ECS, waarvan Smeenk penningmeester is, is ernstig be zorgd over de achteruitgang van de bruinvis in de Noordzee. De bruinvis, de kleinste walvis achtige van Europa, kwam hier Noodkreet Rijksmuseum voor Natuurlijke Historie in Leiden: vroeger in groten getale voor, maar is thans uitgesproken zeldzaam ge worden in de kustwateren van Duitsland, Nederland, België^ Frankrijk en Zuid-Engeland. De achteruitgang begon vermoedelijk al in de jaren vijftig van deze eeuw, aldus de biologen, en verliep in het begin van de jaren zestig zeer snel. Weliswaar leven er nog redelijke aantallen in het centrale en noorde lijke deel van de Noordzee, maar zelfs onder de Schotse kust lijkt de soort de laatste jaren af te nemen. Verspreiding De werkgroep bruinvis van de ECS heeft een groot aantal gege vens over de levenswijze en achter uitgang van de bruinvis bijeenge bracht. Drie factoren zijn, aldus de ze gegevens, verantwoordelijk voor het teruglopend aantal bruin vissen: de vervuiling van vooral de kustwateren, de verminderde ha ringstand en verdrinking van bruinvissen in netten. Daarom, aldus de ECS, moet on derzoek worden verricht naar de precieze verspreiding van de bruinvis over de Noordzee. Vooral in de minder goed bekende gedeel ten moeten intensieve tellingen worden gedaan. Verder is diep gaand onderzoek van gestrande of in netten verdronken bruinvissen noodzakelijk. En ook moet de be lasting van bruinvissen met gif stoffen als PCB's, pesticiden en zware metalen in internationaal verband worden bekeken. Wat betreft Nederland doet de ECS een dringend beroep op de betreffende ministers om geld en mankracht voor dergelijk onder zoek beschikbaar te stellen. De tel lingen van onder meer bruinvissen en dolfijnen in het Nederlandse deel van de Noordzee, die de laat ste jaren door Rijkswaterstaat zijn uitgevoerd, zijn uniek in de wereld. "Maar dit programma dreigt nu door bezuinigingen te worden stopgezet. Enkele jaren geleden is Rijkswaterstaat met tellingen van uit de lucht begonnen. De eerste gegevens daarover komen nu op papier. Maar er is ons verteld dat er nog twee vluchten mogen worden uitgevoerd en dan is de pot leeg", aldus Smeenk. In 1985 heeft een hoge ambte naar van het ministerie van land bouw en visserij tijdens een sym posium over de walvissen toege zegd dat er geld beschikbaar komt voor onderzoek naar de bruinvis. Sindsdien hebben de biologpn niets meer mogen Smeenk en zijn collega's zijn van plan het ministerie aan die belofte te houden: "Het is al te goedkoop om dit beest op papier te bescher men en verder niets te doen. De ambtenaren maken zich zorgen over de meest afgelegen gebieden in de Noordzee, terwijl de bruinvis onder hun ogen uit onze kustwate ren verdwijnt". Achterop Smeenk, die onderzoek doet naar gestrande zeezoogdieren, vreest dat de secties hierop even eens in het slop raken. "Onze vete rinair deskundige gaat binnenkort met pensioen. We hebben nu een dierenarts van Burgers en Ouwe hands dierenparken uit Arnhem bereid gevonden dit werk over te nemen. Maar die man moet toch minstens een reiskostenvergoe ding hebben, wanneer hij voor elke sectie naar Leiden moet komen. Daarvoor gaan we subsidie aanvra gen bij het ministerie van land bouw en visserij. Kijken wat ze doen. Want het hoeft geen tonnen te kosten". Volgens Smeenk dreigt Neder land flink achterop te raken bij lan den als Groot-Brittannië en Dene marken, waar het onderzoek naar de bruinvis de laatste jaren goed op gang is gekomen. Zeezoogdie ren, zoals zeehond en bruinvis, staan aan de top van de voedselke tens in zee. Als zodanig fungeert het dier als een belangrijke graad meter van de kwaliteit van de Noordzee. Zolang de bruinvis in onze wateren zo zeldzaam blijft, is er iets wezenlijk mis met het kust- milieu. Smeenk merkt dat telkens als er een dier strandt of als 'bij vangst' in de vissersnetten ver drinkt. "De meeste bruinvissen in onze kustwateren zijn er slecht aan toe. Ik constateer telkens maag zweren, worm- en darminfecties, hartafwijkingen, longinfecties en leverworm. Het is noodzakelijk te onderzoeken wat de oorzaken daarvan zijn". Smeenk is zich overigens bewust van het feit dat het op dit moment een 'ongelofelijk slechte tijd is om zaken te doen met vissers'. Toch zal hij volgende week in Engeland aandringen op onderzoek naar de bijvangst van bruinvissen. Want elk jaar verdrinken enkele honder den bruinvissen, omdat zij per on geluk in vissersnetten verzeild ra ken. "Er zyn nu naar schatting tus sen de tien- en twintigduizend bruinvissen in de Noordzee over. Dat is een levensvatbare populatie. Maar dan moet er we alles aan wor den gedaan om die in stand te hou den en liefst uit te breiden", aldus de bioloog. In nabijheid van Van Vollenhovenkade LEIDEN - De vestiging van een sportgezondheidseentrum aan de Van Vollenhovenkade stuit op ver zet van buurtbewoners. De Leidse fysiotherapeut Peter Visser wil een praktijkruimte en sportzaal bou wen achter de Vredeskerk. Bewo ners van de Lorentzkade willen het stukje groen voor de wijk behou den, zeker hu er na de presentatie van de nota 'Bouwen in bestaande Leidse wijken' door het college van B en W een verdere aantasting van het groen in de wijk voor de deur staat. Een van de plannen uit die pas gepresenteerde nota is om naast de Vredeskerk aan de Burggraven- laan een kantoor van de Stichting Interkruis te bouwen. De stichting is nu nog gevestigd aan de Middel weg. Ook bestaan er plannen om op de plaats van de voormalige Lo- rentzschool, die enkele maanden geleden gedeeltelijk afbrandde, een dienstencentrum voor ouderen op te richten. Naast dat diensten centrum zouden eventueel bejaar denwoningen verrijzen. Van ge meentewege kon overigens geen bevestiging van deze plannen wor den verkregen. Ook het basketbalveldje en het vierde hockeyveld van Roomburg dreigen het slachtoffer te worden van de volkshuisvestingsplannen van de gemeente. Die plannen zul len echter op weinig verzet van de hockeyers stuiten. Met de op brengst van de grond keyveld kan de gemeente hockey club Roomburg van twee kunstgrasvelden Concreet LEIDEN - De raadscommissie voor onderwijs, sociaal-cultureel werk en emancipatie voelt er wel voor dat het personeel van peuter speelzalen en kinderdagverblijven wordt ondergebracht bij een nieu we stichting. Deze organisatie moet ook allerlei andere taken van de besturen van kinderopvangcen tra overnemen, zoals de admini stratie en de inschrijving en plaat sing van kinderen. Het CDA heeft wethouder Van Dongen overigens gevraagd toch enkele van deze taken bij de bestu ren te laten. Hettinga van die partij is bang dat bestuursleden anders weinig plezier houden in het bestu ren, waardoor de kinderopvang centra 'uitgehold' dreigen te raken. Hettinga kon gisteren tijdens de vergadering van de raadscommis sie echter nog niet aangeven welke taken hij in handen van de bestu ren wil laten. Het college wil de nieuwe stich ting op betrekkelijk korte termijn - Bundeling van kinderdag verblijven en peuterzalen op 1 januari 1989 - in het leven roe pen. De meerderheid van de com missie financiën steunt het college hierin. Alleen D66 wil dat de ge meente meer tijd neemt om de nieuwe organisatie te verwezenlij ken. Deze partij is namelijk bang dat, als de gemeente de zaken zorg vuldig wil voorbereiden, deze streefdatum heel moeilijk gehaald zal kunnen worden. Overigens maken ook verschil lende organisaties die actief zijn op het gebied van de kinderopvang zich zorgen om de streefdatum. Enkele kinderdagverblijven en de Werkgroep Kinderopvang Leiden hebben het college voorts ge vraagd de nieuwe organisatie eerst op te richten voor alleen de peuter speelzalen, en de kinderdagverblij ven voorlopig zelfstandig door te laten draaien. Kinderdagverblijven hebben namelijk veel minder moeite met hun personeelszaken of het bijhouden van hun admini stratie dan peuterspeelzalen. Op die manier zou de gemeente een tijdlang kunnen kijken of de nieu we stichting aan de verwachtingen voldoet, voordat die verder wordt uitgebreid. Wethouder Van Dongen, en met haar de meerderheid van de com missie, wil daar echter niet aan. Ze is bang dat op die manier een onge lijke behandeling onstaat van twee soorten organisaties die wat werk betreft nauw met elkaar zijn ver want. Het terrein nabij de Vredeskerk waarop de fysiotherapeut Visser zijn gezondheidscentrum wil bouwen. hun rug. Het is voor die groep toch best mogelijk onder deskundige leiding te bewegen. Dat wil ik in mijn sportzaal realise- Visser benadrukt geen fitness centrum te willen oprichten. "Ik het hoe- richt mij op mensen die niet weten 1 waar ze naar toe moeten om te be wegen. Als ze het mij vragen, weet ik het ook niet. Ik denk daarom dat er behoefte is aan een- centrum waar mensen die klachten hebben Het meest concreet zijn echter de 0f die dreigen te krijgen, terecht kunnen om iets aan sport te doen". plannen van fysiotherapeut Visser. De Leidenaar, die als specialist voor de behandeling van sportbles sures bekend staat, is al een jaar met de gemeente in onderhande ling over de bouw van een praktijk ruimte en sportzaal achter de Vre deskerk. De praktijk van Visser is momenteel te krap behuisd aan de Roodenburgerstraat. In de sportzaal wil de fysiothera peut trainingen gaan verzorgen voor mensen met specifieke klach ten. "Voor mensen met bijvoor beeld rugklachten is het een pro bleem om aan sport te doen. Zodra ze iets doen, krijgen ze weer last De bouwplannen van Visser zijn wel in strijd met het bestemmings plan. Het college wil echter onthef fing verlenen van de bepalingen in dat plan, vooruitlopend op de ko mende wijziging van het bestem mingsplan. Buurtbewoners zijn echter vast van plan bezwaar te maken tegen de voornemens van de gemeente. G.N. Lavaleije, bewoner van de Lo rentzkade: "De hele inspraakpro cedure lijkt nergens op. Afgelopen zaterdag kregen we een briefje in de bus of we maandagavond op een inspraak-avond wilden komen. Dat heeft niets met inspraak, niets met democratie te maken". De buurtbewoner wil dat het plan van Visser in samenhang met de andere plannen voor de buurt wordt bekeken. "Het sportgezond heidseentrum is op zich maar een klein plannetje, maar het is de zo veelste aantasting van het groen in de buurt. Niet alleen de bewoners van deze wijk, maar ook bewoners van Tuinstadwijk maken gebruik van de groenvoorzieningen in deze buurt". Sporttempel Volgens Lavaleije zijn er betere locaties denkbaar dan het veldje achter de Vredeskerk. "In de eerste plaats is het stedebouwkundig niet zo'n fraaie oplossing om een 'sport tempel' achter een kerk te bouwen. Daarnaast is het veldje nu mis schien weinig gecultiveerd, het wordt vooral in de zomer door kin deren gebruikt om te spelen. Het is toch veel verstandiger om op het terrein centrum kan dat wel in een gebouw met In terkruis, dat is ook een goedkopere oplossing". Fysiotherapeut Visser wil echter zo snel mogelijk met de bouw van het centrum beginnen. "Ik ben al een jaar in onderhandeling met de gemeente. De financiering is rond. Ik ben al financiële verplichtingen aangegaan en wil daarom zo snel mogelijk beginnen". Aanvankelijk hoopte Visser zijn centrum 1 sep tember volgend jaar te kunnen openen. "Dat zal wel niet haalbaar zijn, wanneer er door de buurt be zwaar wordt gemaakt". De Leidenaar heeft overigens wel begrip voor de klachten van de buurtbewoners. "Het is natuurlijk altijd vervelend wanneer er ergens een stukje groen verdwijnt. Aan de andere kant is mijn praktijk voor een groot gedeelte een wijkvoorzie- ning. De huidige huisvesting is veel te krap. Deze locatie is een van de weinige mogelijkheden in deze wijk voor een andere praktijkruim te. Ik heb een beetje het idee dat ik de buurtbewoners. Die denken de Lorentzschool dit misschien dat als ze met mijn plan te zetten. Misschien instemmen ook de andere plannen niet zijn tegen te houden". LEIDEN - Onder het motto 'Vrouwen zijn ook managers' houdt het Gewestelijk Arbeidsbu reau (GAB) Leiden/Lisse, een ma- nagementscursus speciaal bedoeld voor vrouwen meteen afgeronde hbo- of universitaire opleiding. De cursus is georganiseerd om dat er een groeiende behoefte is aan midden- en hoger kader bij Politie deelt bijna 200 bonnen uit LEIDEN - Bij een radarcontrole op de Plesmanlaan heeft de politie gisterochtend 196 automobilisten bekeurd wegens te hard rijden. De hoogst gemeten snelheid was 121 kilometer per uur; op de Plesman laan geldt een maximumsnelheid van 50 kilometer. In totaal werden 810 auto's gecontroleerd. overheid en bedrijfsleven. "Vrou wen zijn in deze functies nog dui delijk ondervertegenwoordigd", meent het GAB. De cursus wordt verzorgd door het Centrum voor Bestuurs- en Be drijfsmanagement (CBBM). Elders in het land hebben GAB's positie ve ervaringen opgedaan met deze cursus: 80 procent van de tot nu toe opgeleide cursisten kreeg onmid dellijk of kort na de cursus een be taalde werkkring aangeboden. De opleiding begint in januari 1988 en gaat tien maanden in be slag nemen. Het is een fulltime op leiding met plaats voor 15 vrou wen. Onderdeel van de cursus is dat de deelnemers hun eigen pro motieplan opstellen en aan de hand van een overzicht van de re gionale arbeidsmarkt zelf proberen een baan te vinden. Daarnaast wordt er in de oplei ding ruim aandacht besteed aan de voor een managementsfunctie noodzakelijke vakkennis. "Het is beslist geen veredelde sollicitatie- curus", aldus een medewerker van het arbeidsbureau. Fietser gewond bij ongeval LEIDEN - Een 45-jarige fietser uit Leiden is gewond geraakt bij een aan- als speerpunt wordt gebruikt door rijding met een auto, gisterochtend op de Vondellaan. Hij is met onbe kend letsel overgebracht naar het Diaconessenhuis. De man kwam in bot sing met de auto van een 59-jarige vrouw uit Katwijk, die vanaf het terrein van de Ijshal de laan op wilde rijden. Zij zag daarbij de naderende fietser over het hoofd. de uitkering dus a nanciering. Voor werkloze jongeren tussen Marijke Simons, 19 jaar, heeft in ju ni 1987 haar eindexamen meao ge haald. Ze zoekt werk en heeft zich al vóór haar examen bij het ar beidsbureau laten inschrijven als secretaresse. Intussen heeft ze haar eerste sollicitaties achter de rug. De studietoelage, die ze op grond van de Wet Studiefinanciering ont ving, is beëindigd. Marijke woont nog thuis en haar ouders voorzien nu weer in haar kosten van levens onderhoud. Ze vroeg ons of haar ouders nu weer kinderbijslag kon den krijgen. Of kon ze misschien .voor een eigen uitkering in aan merking komen? Wet Studiefinanciering Studerenden van 18 tot 30 jaar hebben recht op een studietoelage op grond van de Wet Studiefinan ciering. Belangrijkste voorwaarde is dat zij tenminste 18 lesuren (van 50 minuten) per week overdag volgt en de opleiding tenminste een jaar duurt. Het recht op de toe- jaar hebben hun ouders beëindiging van de studie. Zo sluit geen recht hebben op de basis beurs op grond van de Wet Studie financiering. De rest van dit verhaal heeft al- INSTITUUT BURGERRAADSLIEDEN BREESTRAAT 92 2311 CV LEIDEN TELEFOON 071-254142 21 jaar begint het recht op leen betrekking op werkloze kw w-uitkering niet meteen na het schoolverlaters tussen 18 en 21 einde van de studie. Zij moeten jaar. nog een halfjaar wachten. Die pe- Het recht op kinderbijslag voor riode van een halfjaar gaat in op de werkloze jongeren tussen 18 en 21 eerste dag van het kwartaal dat jaar is aan twee voorwaarden ge- volgt op het kwartaal waarin de bonden: op studiefinanciering per de eerste dag van de maand, die volgt op de maand waarin de studerende de maand juli 1987 een toelage op grond van de Wet Studiefinancie ring ontvangen. In veel gevallen i laatste studie-activiteiten heeft dat niet juist geweest, omdat de verricht. Het recht op kinderbijslag laatste studie-activiteiten meestal studie is beëindigd. Als de oplei ding, zoals gebruikelijk is, wordt beëindigd kort voor of met ingang De jongere moet zich tijdig na beëindiging van de opleiding bij het arbeidsbureau als werkzoeken- tot 1 januari van het volgende jaar. Als je in de wachttijd 21 jaar wordt, heb je recht op RWW met in gang van de eerste dag van de maand die volgt op de maand waar in je 21 jaar geworden bent. Kinderbijslag lage gaat in op de eerste dag het kwartaal dat volgt op de 18e verjaardag. Daarentegen eindigt het recht met ingang van de eerste dag van.de maand, die volgt op de maand waarin de studerende de laatste studie-activiteiten heeft diefinanciering. Dat is een misver oor werk- 18 tot 21 n principe weer recht op kinderbijslag. Veel ouders horen daar nogal van op. Ze hadden begrepen, dat het recht op kinderbijslag voor kin deren vanaf 18 jaar was afgeschaft met de invoering van de Wet Stu- verricht. Uitkering Werkloze jongeren van 21 jaar en ouder hebben na beëindiging van hun studie/opleiding recht op een uitkering op grond van de Rijks groepsregeling Werkloze Werkne mers (RWW). Het recht op de uitke ring gaat in op de eerste van de maand, die volgt op de maand van stand. Kinderbijslag kan nog steeds worden toegekend voor kin deren van 18 jaar tot 21 jaar, die werkloos zijn en nog geen recht hebben op een eigen uitkering. Hetzelfde geldt van 18 tot 27 jaar, die hun voor werkzaamheden beschikbare tijd grotendeels besteden aan een stu die of beroepsopleiding en die De jongere moet door zijn ou ders) in tenminste 'belangrijke mate' worden onderhouden. Dat wil zeggen dat zij voor tenminste 56 gulden per week bijdragen aan zijn of haar levensonderhoud. Als de bijdrage van de ouders meer dan de helft bedraagt van de totale kosten van levensonderhoud van de jongere, dan telt deze voor twee 'kinderbijslag-kinderen'. Hij of zij telt zelfs voor drie, als hij/zij uitwonend is en voor tenminste 90 procent door de ouders wordt on derhouden. Bij de Raad van Arbeid zijn twee folders te krijgen, die meer infor matie geven: de folder 'Algemene Kinderbijslagwet' en de folder 'Hoeveel mag ik bijverdienen?'. In de folders wordt ook ingegaan op de invloed van de eigen inkomsten van het kind op het recht op kin derbijslag en op de maximum-be- jongeren dragen die voor onderhoudskosten in aanmerking worden genomen. Overgang Zoals gezegd, eindigt het recht hoeft daar niet op aan te sluiten, Dat recht wordt namelijk beoor deeld - dagv. op studiefinanciering bijvoorbeeld per 1 mei, dan hebben de ouders pas per 1, juli recht op kinderbij- al mei of juni plaatsvonden. Daarbij doet het niet terzake wan de situatie op de eerste neer het diploma werd uitgereikt, het kwartaal. Stopt je recht De aanvraag kinderbijslag voor het derde kwartaal zal echter stranden, omdat - al is het dan onjuist ge weest - op 1 juli nog studiefinan ciering is ontvangen. De Raad van Arbeid verlangt een officiële be slissing van Studiefinanciering i Studerenden, die hun studie tus sentijds staken, doen er dus goed die beëindiging uit te stellen Groningen, waaruit blijkt dat je tot de laatste maand van het kwar taal. Wie zijn sudie met diploma be ëindigt, heeft het tijdstip van be ëindiging niet zelf - - kan het zijn, dat toelage per 1 juli is gestopt. Je kunt dan ook het best zelf het initiatief nemen en Studiefinanciering vra- de hand. Dan gen om herziening van de beslis- tn gat valt tus- sing. Je zult de teveel betaalde toe- de laatste bijdrage in het kader lage moeten terugbetalen, maar je de Wet Studiefinanciering en ouders hebben - onder de ge- noemde voorwaarden - wèl recht op (mogelijk dubbele of zelfs drie voudige) kinderbijslag. Jé loopt a het begin van de kinderbijslag, We hebben begrepen dat ter Deetman inziet dat dat ontbre ken van aansluiting (zo keurig ge- ders trouwens toch een goede kans regeld bij het begin van het recht dat 'Groningen' de teveel betaalde op studiefinanciering) niet bijster toelage terugvordert, redelijk is. Maar óf en wanneer het Voor het derde kwartaal 1987 tot wetswijziging komt, moeten we geldt nog een andere bijzonder heid. De Raden van Arbeid hebben besloten enige soepelheid te be trachten bij de eis van tijdige in schrijving bij het arbeidsbureau. Volgens de gewone regels voor het derde kwartaal zou je je vóór 1 au gustus hebben moeten laten in- 1 schrijven. Alleen voor dit kwartaal I is nu bepaald dat een inschrijving vóór 1 september 1987 voldoende afwachten. Dit van de vele problemen, die door in voering van de Wet Studiefinancie ring zijn ontstaan. Derde kwartaal 1987 Veel jongeren, die het afgelopen schooljaar eindexamen hebben ge daan en niet opnieuw zijn gaan stu deren, hebben nog tot en met de is. De reden is, dat onvoldoende tij dige voorlichting heeft plaats ge vonden om ouders en kinderen te wijzen op de mogelijkheid van overgang op kinderbijslag met de daarvoor geldende voorwaarden. Bijstand ouders Alleenstaande ouders met een bijstandsuitkering als 'alleenstaan de' ontvangen weer de uitkering van een 'een-oudergezin' zodra hun inwonende zoon of dochter geen recht meer heeft op de basisbeurs en het onderhoud van het kind weer voor hun rekening komt. Verder hebben ouders met een inkomen ter grootte van de bij standsnorm voor hun uitwonende kinderen onder bepaalde voor waarden recht op een gezinstoe slag als aanvulling op de kinderbij slag. Marijke Terug naar af: de vraag van Ma rijke. Ook haar toelage bleek tot en met juli 1987 te zijn betaald. Op ons advies heeft ze Studiefinanciering in Groningen geschreven en ge vraagd om een herziene beslissing. Haar ouders hebben alvast kinder bijslag aangevraagd. De Raad van Arbeid houdt de aanvraag aan tot de herziening van 'Groningen' kan worden getoond. Tenslotte dit: Als u over een eer der kwartaal geen kinderbijslag hebt aangevraagd en u denkt, dat u daarop wèl recht hebt, dan kunt u alsnog een aanvraag indienen. Belangstellenden kunnen zich tot 23 november aanmelden bij het GAB. Op 24 november wordt er een voorlichtingsbijeenkomst ge houden. Boek over Nederlandse bankbiljetten voor Duisenberg LEIDEN. AMSTERDAM - Aan mr. K.J. Cath, voorzitter van het colle ge van bestuur van de Leidse uni versiteit, en aan president-direc teur W. Duisenberg van de Neder- landsche Bank zijn gisteren de eer ste exemplaren van het boek 'Het Nederlandse bankbiljet en zijn vormgeving' uitgereikt. Dat gebeurde door de auteur, dr. J. Bolten, voorzitter van de vak groep kunstgeschiedenis aan de Leidse universiteit en hoofd-con- servator van het Prentenkabinet. Het boek is de neerslag van een stu die die Bolten heeft gewijd aan de ontwerpgeschiedenis van het Ne derlandse bankbiljet. Het ver schijnt ook in een Engelse versie. Vanaf zaterdag is het boek, waar van de prijs rond de 120 gulden ligt, in de boekhandel verkrijgbaar. Vogelshow LEIDEN - 'De Vogelvrienden' houdt op vrijdag 20, zaterdag 21 en zondag 22 november haar jaarlijkse vogelshow. Op deze show zijn on geveer 550 vogels te bezichtigen, waaronder zang-, kleur-, vorm- en postuurkanaries en diverse soor ten tropische vogels. De vogelshow begint vrijdag avond om 20.00 en duurt tot 22.00 uur. Zaterdag en zondag kunnen de vogels tussen 10.00 en 17.00 wor den bekeken. De vogelshow wordt gehouden in het Vijfhovenhuis, Hoflaan 169. Brooshooft verlaat EBR LEIDEN - De directeur van het Energiebedrijf Rijnland (EBR), ir. - H.W. Brooshooft, gaat het bedrijf per 1 maart 1988 verlaten. Broo shooft, die dan 60 jaar is, maakt ge bruik van de vut-regeling. De huidige directeur kwam in 1955 by het energiebedrijf als elec- trotechnisch ingenieur. In 1969 werd Brooshooft tot directeur van het EBR benoemd. Het College van Beheer heeft nog geen besluit genomen over de opvolging van Brooshooft. Breed PPR- voorzitter LEIDEN - De ledenvergadering van de PPR (afdeling Leiden) heeft Bert Breed gekozen tot haar nieu we voorzitter. Hij volgt Ida Mars man op. Breed heeft zich in het ver leden vooral bezig gehouden met Groen-Leiden en Groen-Zuid-Hol- land.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15