«L Geen akkoord EG-ministers over landbouw 'Sombere toekomst voor vakbeweging' Kartelafspraken openbaar Demmenie heeft weer iets bijzonders! 0KI-MICR0UNE PRINTER 182 FNV wil harde afspraak bestrijden werkloosheid Overzee bellen goedkoper Aandeelhouders Datex stappen naar rechter EG-landen eens over voedselhulp armsten aanbieding MICROUNE 182: ALLANG DE BESTE, NU 00K DE GOEDKOOPSTE! Demmenie ECONOMIE FAU1NA I Fransen en Duitsers liggen dwars BRUSSEL (ANP) - De onderhandelingen tussen de EG- ministers van landbouw over het afremmen van de Euro pese landbouwuitgaven dreigen weer volledig vastlopen. "Het is duidelijk dat Frankrijk en West-Duitsland deze week nog geen besluit willen nemen", zei minister Gerrit Braks gisterdagavond. De Franse minister Francois Guil- laume en zijn Westduitse collega Ignaz Kiechle hebben zelfs laten weten dat zij vandaag niet meever- gaderen wegens 'dringende afspra ken elders'. "Dat heb ik hier nog nooit megemaakt", merkte Braks op. Hij zei de indruk te hebben dat de twee landen de besluitvorming willen doorschuiven naar de Euro pese top, die op 3 en 4 december in Kopenhagen bijeenkomt. Tevoren was aangekondigd dat de ministers niet uit elkaar zouden gaan voordat duidelijke afspraken zijn gemaakt over het afstraffen van overproduktie door middel van automatische prijsverlagin gen. De Europese Commissie heeft hiervoor concrete voorstellen inge diend. Het meeste verzet wordt opge roepen door het voorstel om de Eu ropese graanproduktie de komen de drie jaar te bevriezen op het - tegenvallende - niveau van dit jaar, te weten 155 miljoen ton. Volgens Frankrijk en de Duitse Bondsrepu bliek ligt de garantiedrempel voor granen tien miljoen ton te laag. DEN HAAG (ANP) - De vakcentra-" le FNV is niet tevreden met de ge zamenlijke aanbevelingen van de werkgeversorganisaties, vakbewe ging en overheid over scholing, langdurige werkloosheid en jeugd werkloosheid. De aanbevelingen zijn niet meer dan een minimum, die de FNV inmiddels zelf met con crete voorstellen heeft aangevuld om de bonden tijdens de komende cao-onderhandelingen meer speel ruimte te geven. Dit bleek gisteren een vergade ring van de Stichting van de Ar beid (het samenwerkingsorgaan van werkgevers en werknemers), waarin de rapporten van de vier werkgroepen definitief zijn vastge steld. De aanbevelingen hebben tot doel de bestrijding van de werkloosheid te verhevigen om in 1990 het aantal werklozen tot 500.000 terug te dringen. De drie vakcentrales hebben gisteren wel iswaar met de aanbevelingen inge stemd, maar beschouwen ze als ab soluut minimum, dat in de cao-on derhandelingen handen en voeten moet krijgen. Ze verwijten de werkgevers ge brek aan bereidheid om concrete afspraken te maken over het in dienst nemen van langdurig werk lozen en jeugdige werklozen en over scholing. De vice-voorzitter van de FNV, J. Stekelenburg, kon digde daarom aan dat de vakcen trale de aangesloten bonden zal ad viseren om tijdens de cao-onder handelingen harde afspraken over deze zaken te maken. Al komt er dan geen centrale af spraak over de hoofdlijnen van het sociaal-economisch beleid, de FNV zal zich sterk maken om op decentraal niveau afspraken te ma ken over het terugdringen van de werkloosheid, aldus Stekelenburg. De christelijke vakcentrale CNV vindt de aanbevelingen eveneens 'uiterst mager'. "We zullen er meer dan voorheen voor moeten zorgen dat het werkgelegenheidsbeleid en de scholing in het cao-overleg tot hun recht komen. Ik ben niet di rect optimistisch gestemd over de opstelling van de werkgevers, maar er zijn voldoende mogelijk heden om op het niveau van be drijfstak en onderneming effectie ve maatregelen af te spreken", al dus CN V-arbeidsvoorwaarden- coördinator Th. Swart. De werkge vers onderschrijven de rapporten van de werkgroepen. AMSTERDAM (ANP) - De finan ciering van de Eurotunnel is niet echt in gevaar gekomen door de beurskrach op 19 oktober. De be langstelling voor aandelen in de spoorwegtunnel onder het Kanaal verminderde in Canada en Japan, maar bleek in Europa groot genoeg om het hele project te waarborgen, aldus Alastair Morton. Hij is mede voorzitter van Eurotunnel, het Frans-Britse consortium dat belast is met de bouw. Van de aandelen zal 46 procent worden geplaatst in Engeland en 46 procent in Frankrijk. De beno digde financiële middelen voor het project zijn becijferd op zes miljard pond sterling (ruim 20 miljard gul den). Syndicaten van banken wil- Kapitaal voor Kanaaltunnel bijeengebracht den kredieten toezeggen tot een bedrag van vijf miljard pond, mits een miljard pond aan aandelenka pitaal zou worden verstrekt. Insti tutionele beleggers hadden eerder al 46 miljoen en 206 miljoen pond aan aandelenkapitaal verschaft, zo dat nog 750 miljoen pond nodig was uit een nieuwe emissie. Die emissie werd vóór de beurskrach aangekondigd en tot verbazing van sommigen toch doorgezet. De tunnel wordt gebruikt voor gewoon spoorwegverkeer en voor een spoorwegdienst voor autover keer. In 1993 moet het project klaar zijn en volgens de prognoses zal voor het eerst over 1994 dividend worden uitgekeerd. Een deel van de emissie gaat naar institutionele beleggers zoals pensioenfondsen en verzekerings maatschappijen, maar Morton be nadrukte dat de plaatsing zodanig zal zijn dat niemand een belang van meer dan drie procent kan ne men. Voor particulieren zijn de stukken extra aantrekkelijk omdat aandeelhouders gratis gebruik kunnen maken van de tunnel. Overschrijding hiervan zou wor den gestraft met een effectieve ver laging van de door de EG gegaran deerde prijs met maximaal tien procent dit jaar en vijftien procent in de komende twee jaren. Voor oliehoudende zaden, waar van de produktie en dus de lasten voor het EG-begroting de afgelo pen jaren explosief zijn gestegen, worden soortgelijke maatregelen voorgesteld. De Europese Com missie pleit verder voor een ver scherping van de bestaande sui kerheffingen, waarmee de produ centen nu al de afzetkosten finan cieren. Het voorstel om de melkquota en de superheffing tot 1992 voort te zetten roept minder problemen op. Er is wel verschil van mening over de financiële compensatie die de boeren moeten krijgen voor het tij delijk inleveren van melkrechten. Volgens Braks moet dat van jaar tot jaar worden beoordeeld. De meeste andere landen willen de compensaties voor een reeks jaren DEN HAAG (GPD) - Een meerder heid van de Tweede Kamer heeft geen bezwaar tegen openbaarma king van kartelafspraken in het be drijfsleven. De Kamer stemde er mee in dat op grond van de 'wet openbaarheid van bestuur' (wob) om opheffing kan worden ge vraagd van de geheimhouding die geldt voor afspraken tussen bedrij ven om concurrentie te beperken staatssecretaris Evenhuis. Dit be tekent een wijziging in de 'wet eco nomische mededinging'. Deze wet bepaalt onder meer dat kartelaf spraken (zoals minimumprijsrege lingen tussen bedrijven) moeten worden gemeld. Tot dusver kon den betrokken dan rekenen op ver trouwelijkheid, want het kartelre- gister is niet openbaar. Een wets ontwerp waarin openbaarheid van dat register werd voorgesteld is on langs in de Eerste Kamer afge stemd. DEN HAAG (GPD) - Het telefo neren uit Nederland naar andere continenten wordt een stuk goedkoper. De kosten per mi nuut voor het bellen met de Ver enigde Staten en Canada, Au stralië en Nieuw Zeeland en met Japan en het Verre Oosten wor den met ingang van 15 december 10 tot 15 procent lager, aldus de minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) gisteren op een stu diedag van de PTT-Telecommu- nicatie in Den Haag. Het bellen naar de Verenigde Staten en Canada daalt met in gang van half december van 3,95 gulden naar 3,35 gulden per mi nuut. Richting Australië, Nieuw Zeeland, Japan en het Verre Oos ten zakt de prijs van 6,70 gulden naar 5,85 gulden per minuut. Volgens de PTT is Nederland met deze lagere tarieven één van de goedkoopste Europese lan den voor intercontinentaal tele foneren. Socioloog onderzoekt ledenverlies Joegoslavië De Joegoslavische regering heeft gisteren een devaluatie van de di nar met 24,6 procent ten opzichte van alle westerse valuta bekend ge maakt, als onderdeel van een ver soberingsprogramma dat de voor- hollende inflatie moet beteugelen. De val van de dinar is een afspiege ling van de gestegen inflatie als ge volg van de drastische prijsverho gingen die twee dagen geleden door de regering van premier Branko Mikulic werden afgekon digd. Siemens Het Westduitse elektronicacon cern Siemens zal tijdens de jaar vergadering in maart volgend jaar zijn aandeelhouders voorstellen een dividend uit te keren van elf mark per aandeel tegen twaalf mark in het voorgaande jaar, zo is gisteren in München bekendge maakt. Na een vergadering van de commissarissen en de directie van het concern is verder meegedeeld dat de winst volgens voorlopige berekeningen is gedaald van 1,4 miljard tot 1,3 miljard mark. Volvo De winst voor belastingen van het Zweedse Volvo-concern is in de eerste negen maanden van dit jaar ten opzichte van dezelfde pe riode van 1986 met bijna drie pro cent gedaald van 6,07 miljard kroon tot 5,90 miljard kroon (1,85 miljard gulden). Dat was vooral toe te schrijven aan de daling van de dollarkoers. De omzet groeide met negen procent van 60,98 miljard kroon tot 66,23 miljard kroon (20,7 miljard gulden), zo heeft Volvo gis teren bekendgemaakt. De vakbeweging zit in het verdom hoekje en de kans dat ze daar nog uitkomt is zeer gering. Het aantal leden zal de komende jaren nog verder dalen. In de nabije toe komst zal niet meer dan twintig procent van de werknemers nog vakbondslid zijn. De vakbeweging zal daardoor als onderhandelingss- partner steeds minder s den genomen. door Nicole Lucas Dit uiterst sombere beeld van de toekomst van de Nederlandse vak beweging schetst de socioloog Jel- le Visser in een proefschrift over vakbeweging en arbeidsverhou dingen in West-Europa. Deze week promoveerde hij daarop aan de Universiteit van Amsterdam. Visser onderzocht de ontwikke ling van het ledenaantal en de or ganisatie van de vakbeweging in tien Europese landen. Hij consta teert dat de bonden vrijwel overal sinds de tweede oliecrisis (1979) met een enorm ledenverlies zijn geconfronteerd. De Franse en En gelse bonden bijvoorbeeld verlo ren een kwart van hun leden, de Italiaanse bonden ruim 15 procent. Nederland vormt daarop geen uit zondering. In nog geen tien jaar tijd kelderde het ledental van 35 naar nog geen 25 procent van de werknemers. Metaal Op die recente ontwikkelingen in de Nederlandse vakbeweging gaat Visser uitgebreid in. Het enor me ledenverlies is volgens hem voor een deel te verklaren uit facto ren die ook in andere Europese landen voor een teruggang van het ledental van de bonden hebben ge zorgd. Hij wijst onder meer op de stijging van de werkloosheid en de verandering in de structuur van de werkgelegenheid. De vakbewe ging heeft lange tijd haar leden vooral gevonden in sectoren als de scheepsbouw en de metaalindus trie en juist die hebben de laatste jaren zware klappen gekregen. Er is weliswaar ook nieuwe werkgele genheid gecreeërd -vooral in de dienstensector- maar de werkne mers in die branche zijn minder ge neigd zich te organiseren dan die in de meer 'traditionele' bedrijfs takken. Daarmee is echter nog niet ver klaard waarom juist hiér de vakbe weging de laatste tien jaar zoveel aan macht heeft ingeboet, zonder dat daar wettelijke maatregelen aan te pas kwamen zoals in Enge land. Visser noemt als één van de belangrijkste factoren de versnip pering van de vakbeweging, die leidt tot onderlinge verdeeldheid en een inefficiënt gebruik van krachten. Hij wijst in dit verband op de situatie in Zweden, waar wel een eenheidsvakbeweging bestaat, die haar ledental zelfs in een tijd van economische crisis niet heeft zien afnemen. Visser vindt het dan ook een slechte zaak dat de FNV in haar rapport FNV-2000 - waarin de vak centrale aangeeft hoe de komende jaren de positie van de vakbewe ging kan worden versterkt- de dis cussie over de structuur van de or ganisatie voor zich uitschuift. Tot diezelfde conclusie kwam overi gens vorige week de voorzitter van de Bouw- en Houtbond FNV J. Schuller. Tijdens een bijeenkomst ter gelegenheid van het 70-jarig be staan van de bond stelde hij dat, wil de vakbeweging haar machts positie versterken, ze haar eigen structuur onder de loep moet ne men. Hij wil onder meer een dras tisch vermindering van het aantal FNV-bonden van zeventien tot niet meer dan tien. FNV-voorzitter H. Pont liet echter onmiddellijk mer ken daar niets voor te voelen. Patstelling Maar zelfs voor een beter georga niseerde vakbeweging zal het moeilijk zijn de afbrokkeling van haar macht tegen te gaan, aldus DEN HAAG (ANP) - De Vereni ging van Effectenbezitters (VEB) gaat het automatiseringsbedrijf Datex Holding en twee van haar di recteuren voor de rechter slepen. Dit heeft VEB-directeur mr. R. de Haze Winkelman gisteren be kendgemaakt. Volgens hem zal Datex worden aangeklaagd we gens wanprestaties en/of een on rechtmatige daad. Het computer bedrijf wordt verweten dat het te lang heeft gewacht met het publi ceren van koersgevoelige informa tie. Daardoor zijn volgens VEB de aandeelhouders benadeeld. In augustus kondigde het be stuur van de Amsterdamse beurs een onderzoek aan bij Datex om dat werd vermoed dat één of meer directeuren met handel in eigen aandelen in de maanden maart tot en met juli misbruik van voorken nis hadden gemaakt. Uit de resul taten van het onderzoek bleek het vermoeden van de beurs juist te zijn en de directeuren van Datex kregen een waarschuwing. Door onverwachte verliezen bij het systeemhuis Alpha, een doch teronderneming van Datex, werd op 29 juli door de directie bekend gemaakt dat de prognose voor 1987 die was uitgesproken in het jaarverslag (een omzetstijging van 20 procent en een hogere winst) niet zou uitkomen. De problemen bij Alpha moeten echter al eerder bij de directie bekend zijn geweest. Zonder deze tegenvaller open baar te maken hebben, zo bleek uit het onderzoek van de beurs, de di recteuren H. Kippersluis en W. Smit (inmiddels afgetreden), eigen aandelen verkocht. Daarmee over traden zij de modelcode van de beurs en benadeelden de aandeel houders. Volgens de VEB hebben haar le den die in de periode 15 juni tot en met 28 juli 1987 aandelen Datex hebben gekocht schade geleden door het onrechtmatige handelen van de twee Datex-directeuren. De Haze Winkelman: "Wij gaan bij de Amsterdamse rechtbank een eis tot schadevergoeding indienen. Vermoedelijk wordt het een civiele procedure. Dit kost meestal veel tijd, maar een andere juridische weg zoals een kort geding is in dit geval helaas niet mogelijk". Volgens Winkelman is het de eerste keer dat een grote groep ge dupeerde beleggers de schade die is ontstaan door een tekort aan in formatie via de rechter tracht te verhalen. ROME - Gepensioneerden lopen over het Forum in Rome op weg naar het parlement om hun wensen voor een hoger pensioen kracht bij te zetten. Ouderen uit heel Italië verzamelden zich voor de tocht langs het Colosseum. (foto AP) Evenhuis wil nu dat deze mede dingingsregelingen openbaar wor den als dat in het algemeen belang is. Van een aantal regelingen zijn de details na overleg met de be trokkenen al openbaar gemaakt. Evenhuis zegde wel toe dat aan (eventuele) openbaarheid zorgvul dige procedures vooraf gaan. Be trokkenen worden in kennis ge steld van het voornemen tot open baarmaking. Zij kunnen dan in be roep gaan bij de Raad van State. "Niet het ministerie maakt uit of tot openbaarheid wordt overge gaan, maar de rechter", aldus Evenhuis. "Niemand wordt voor voldongen feiten geplaatst". Evenhuis lichtte verder toe dat het ministerie er voorstander van is dat prijsafspraken die strijdig zijn met gezonde prijs- en kwali- teitsconcurrentie wat hem betreft openbaar mogen worden. "Ik sta aan de kant van de ondernemers, maar niet als het om economische machtsconcentraties gaat". Vooral het CDA is tegenstander van openbaarmaking van kartelaf spraken. Bij monde van Schart- man bleven de christen-democra ten zich verzetten tegen Evenhuis' plannen. Ze denken dat die zeker ten nadele van het midden- en kleinbedrijf zullen zijn. BRUSSEL (GPD) - De meeste EG-landen gaan akkoord met het voorstel van de Europese Commissie om volgend jaar 230 miljoen gulden uit te trekken voor voedselhulp aan de armste Europeanen. Alleen Nederland en Groot-Brittannië verzetten zich tegen deze plannen. De landbouwministers van de twaalf bespraken het voorstel gisteren maar namen nog geen formeel besluit. Eerst zullen ambtelijke specialis ten van de lidstaten de voorwaarden nog verder moeten uitwerken. Vol gens de plannen zou Nederland voor tien miljoen gulden aan voedsel uit de EG-landbouwoverschotten mogen verdelen. De voedselhulp is een vervolg op de hulp die vorig jaar door de EG werd verstrekt, toen veel Noordeuropeanen in moeilijkheden kwamen door de strenge winter. Via liefdadigheidsinstellingen is toen voor tien tallen miljoenen aan voedselhulp verstrekt, waarvan het grootste deel in Groot-Brittannië terechtkwam. Begin dit jaar is gebleken dat men in Nederland grote moeite had om de beschikbare levensmiddelen te verdelen. Er dienden zich onvoldoen de belangstellenden aan, en bovendien bleken instellingen als het Rode Kruis en het Leger des Heils niet te zijn toegerust voor de verdeling van voedsel aan de armen in ons land. Behalve de Nederlandser hebben ook de Britten grote bezwaren tegen de voorstellen, onder meer omdat daarmee de Britse sociale voorzienin gen in een slecht daglicht worden geplaatst. De andere tien EG-landen stemden er wel mee in. Voorwaarde is echter dat de hulp in alle lidstaten verplicht wordt gesteld, zodat ook in ons land de komende winter gratis voedsel beschikbaar zal zijn. Dat wil zeggen dat de lidstaten verplicht worden om charitatieve instel lingen aan te wijzen die voor de verdeling van de goederen moeten zor gen. Voorts is bepaald dat het voedsel afkomstig moet zijn uit de over schotten aan graan, vlees en melkprodukten van de EG. Vooral de zuidelijke landen, zoals Italië, Spanje en Griekenland, wilden dat ook verse artikelen - zoals groenten en melk - beschikbaar zouden worden gesteld, maar de anderen voelen daar niets voor. ADVERTENTIE Visser. Hij verwacht dat het ko mende decennium tien procent van de beroepsbevolking werkloos zal blijven. Wil de vakbeweging in de toekomst nog van enig belang zijn dan zal zij zich, aldus Visser, moeten beperken tot de directe be langenbehartiging van leden, die ze dan vooral zal moeten zoeken in de beter opgeleide arbeiders. Ook daarmee keert hij zich tegen het 'FNV-2000-rapport', waaraan hij overigens zelf heeft meegewerkt. "Er wórden daarin te veel heilige koeien gespaard. De aandacht van de FNV blijft bij alle verdrukten. Maar het is teveel gevraagd van een vakverbond om èn nieuwe le den aan te trekken, èn aandacht te blijven besteden aan sociale mini ma, buitenlanders, vrouwen en jongeren', aldus Visser in het blad van de FNV. Veel aandacht besteden aan de zwakke groepen is volgens hem niet verstandig, omdat 'je dan wordt beschouwd als een verou derde vakbeweging. Dan vind je geen aansluiting meer bij nieuwe groepen op de arbeidsmarkt'. Het probleem is nu juist dat die 'nieu we arbeiders' weinig moeten heb ben van de vakbeweging. Ze vin den dat ze zelf mondig genoeg zijn om hun eigen boontjes met de werkgever te doppen. En zo ont staat een patstelling waar aldus Visser, eigenlijk nauwelijks een uitweg voor te vinden is. geldig tot 31 dec. 1987 of tot 20 lang de voorraad strekt. excl. BTW Haarlemmerstraat 167 Lelden Telefoon: 071-141063

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7