Aanval Iraq op reactor zuiden Iran Onenigheid in Congres VS over toespraak Gorbatsjov Dramatische ontknoping in conflict over voogdijschap Uitgelekt Irangate-rapport: Reagan schond grondwet Gevaar voor radioactiviteit We hebben't geregeld... Kritiek in Pravda op misbruik hervormingen Ome verzekeringS' adviseur wees ons de weg. Nieuwe foto op tafel uit verleden Damjanjuk 'n Betaalbaar Aanvullend Pensioen IM Daar hebben we Nationale- Nederlanden voor. WOENSDAG 18 NOVEMBER 1987 AL-MANAMAH (AP/DPA/Rtr) - Iraakse gevechtsvliegtui gen hebben gisteren aanvallen uitgevoerd op een in aan bouw zijnde kerncentrale bij Busher in het zuiden van Iran en of een chemisch industriecomplex. Op het terrein worden volgens Baghdad zeer waarschijnlijk chemische wapens geproduceerd en opgeslagen. Volgens Iran was radioactief materiaal opgeslagen in de kerncentrale in Busher. De Iraanse ambassade in Bonn stelde in een verklaring dat Iraq hiervan op de hoogte was en dan ook verantwoordelijk is voor een eventuele ramp door het vrijko men van radioactieve straling. Radio Teheran meldde dat bij de aanval op de centrale in aanbouw elf doden zijn gevallen, onder wie een Iraanse kernenergie-deskundi ge en een Westduitse technicus. Volgens Iran was het in Baghdad ook bekend dat in de kerncentrale buitenlandse experts, onder wie Westduitsers, werkzaam waren. De Westduitse minister van buiten landse zaken, Hans-Dietrich Gen- scher, bezoekt vandaag Iraq. In Bonn wordt aangenomen dat hij er de aanval op de kerncentrale zal aankaarten. Het ministerie van buitenlandse zaken in Bonn liet weten officieel door Iran op de hoogte te zijn ge steld van de dood van de Westduit se technicus. Volgens het ministe rie was de man een werknemer van het Technische Inspectiebureau in Essen dat zorg draagt voor het on derhoud van de centrale. Aan de centrale wordt al enkele jaren gebouwd. Het project, dat uiteindelijk 1.200 megawatt ener gie moet produceren, werd na de islamitische revolutie van 1979 in de ijskast geschoven. Een woord- INF-akkoord De Russische onderhandelaar bij het Sovjet-Amerikaanse ontwa- peningsoverleg in Genève heeft gisteren de verwachting uitgespro ken dat een verdrag over de vernie tiging van kernraketten voor de middellange afstand maandag ge reed kan zijn en begin december kan v/orden ondertekend tijdens de topconferentie tussen partijlei der Michail Gorbatsjov en presi dent Ronald Reagan in Washing ton. Waldheim Een nogal merkwaardige steun betuiging van de secetaris-gene- raal van de Oostenrijkse conserva tieve regeringspartij OVP, Graff, aan president Kurt Waldheim heeft tot een reeks protesten geleid. Graff had in een interview met het Franse weekblad L'Express over het verleden van Waldheim gezegd dat „zolang het niet bewezen is dat hij hoogstpersoonlijk zes joden heeft gewurgd" er niets aan de hand is. Simon Wiesenthal en de Oostenrijkse kanselier Franz Vra- nitzky evenals de joodse gemeen schap in Wenen hebben op zijn minst een excuus geëist van Graff. Cocaïnebezit De burgemeester van Charles ton, West Virginia in Amerika, heeft zich gisteren in ruil voor strafvermindering schuldig ver klaard aan zes aanklachten wegens het in bezit hebben van cocaïne en toegezegd dat hij zal aftreden. Mike Roark, een voormalig officier van justitie die bekend stond om zijn felle vervolging van drugshandela ren, zei voor de rechtbank dat hij zich wilde verontschuldigen bij de burgers van Charleston en dat hij oprecht berouw had. Aids In Groot-Brittannië mag een arts die aids heeft opgelopen zijn prak tijk blijven uitoefenen zonder dat de patiënten hoeven te weten dat hij met deze dodelijke immuun- ziekte is besmet. Het Ministerie van Gezondheid, dat dit gisteren bekendmaakte, meent dat er geen reden is waarom een besmette arts zijn werk niet zou kunnen voortzet ten zolang er geen gevaar is van bloedcontact. Het is wel noodzake lijk dat voldoende wordt gelet op mogelijke risico's voor de patiënt. De bekendmaking volgde op het eerste geregistreerde geval van een Britse arts die aan aids is overle den. WASHINGTON (GPD) - Het Witte Huis is er voorstander van, dat de Russische leider Gorbatsjov vol gende maand, tijdens zijn bezoek aan Amerika, het Congres toe spreekt. Maar niet alle Amerikaan se parlementariërs zijn even en thousiast over dat idee. Bronnen binnen het Congres hebben gisteren gezegd, dat Gor batsjov mogelijk een verzamelde vergadering van Huis van Af gevaardigden en Senaat gaat toe spreken. Overeenstemming daar over zou het afgelopen weekeinde zijn bereikt tussen de Russische ambassadeur in de VS en de De mocratische fractieleider in de Se naat, Robert Byrd. In ruil, aldus deze bronnen, zou den de Sovjets dan toestaan dat president Reagan gedurende een half uur via de tv het Russische volk mag toespreken. Die speech zou zonder enige vorm van cen suur mogen worden uitgezonden. Hoewel over een overeenkomst nog geen enkele officiële medede ling is gedaan, zijn al vanuit het Congres protesten geuit, zowel van liberale als van conservatieve kant. Een van de tegenstanders is de zeer conservatieve senator Jesse Helms. Helms wees er gisteren op, dat de eer om de verzamelde vergade ring van het Congres te mogen toe spreken, in het verleden alleen aan de leiders van vriendschappelijke mogendheden is gegeven, en dan nog in betrekkelijk schaarse geval len. „Gorbatsjov zou op de verkeerde tijd de verkeerde man zijn om die gewoonte te doorbreken", aldus Helms. Maar de Amerikaanse rege ring liet gisteren duidelijk merken een warm voorstander van de ge dachte te zijn. Marlin Fitzwater, woordvoerder van president Reagan, zei gisteren dat het Witte Huis het „nuttig" zou vinden indien de Russische leider de gelegenheid zou hebben om aan het Congres uit te leggen hoe het INF-akkoord over de afschaffing van korte en middellange afstands wapens in elkaar steekt. Daarbij heeft de regering-Rea- gan nadrukkelijk ook het oog op de omstandigheid dat de Senaat - elk akkoord met de Sovjetunie met een ruime meerderheid zal moeten ratificeren. Fitzwater suggereerde gisteren dat mogelijk op een andere manier dan een toespraak voor het hele Congres zal worden geprobeerd om Gorbatsjov in contact met de Amerikaanse parlementariërs te brengen. Daarbij kan worden gedacht aan een ontbijt of lunch met Congres- leiders of een ontmoeting met de Senaatscommissie die in eerste in stantie zich over het INF-akkoord zullen buigen, aldus Fitzwater. voerder van het internationaal atoombureau in Wenen, Hans Meyer, vertelde dat Iran vorig jaar had gemeld dat er „splijtbaar mate riaal" naar de centrale was ge bracht. Tussen maart 1984 en juli 1986 werd de centrale viermaal ge bombardeerd. Volgens het persbureau IRNA was het bombardement op de cen trale, 60 kilometer buiten de ha venstad Busher, in strijd met „alle internationale conventies". De Iraakse gevechtsvliegtuigen voerden tweemaal een aanvalsac- tie uit op het chemisch industrie complex bij Busher. De eerste aan val vond gisterochtend plaats; in de middag werd het complex nog maals gebombardeerd. Vooraf gaande aan dit tweede bombarde ment wisten de Iraakse toestellen ook nog een Hawk-luchtafweerra- ketinstallatie op het olie-eiland Kharg buiten bedrijf te stellen. Vports is vanuit Baghdad be kendgemaakt dat Iraakse ge vechtsvliegtuigen gisteren op nieuw een aanval hebben uitge voerd op een tanker voor de kust van Iran. Iraq heeft naar eigen zeg gen in nog geen week dertien luchtaanvallen uitgevoerd op sche pen in de Perzische Golf. Drie van de aanvallen waren gericht op de bijna 270.000 ton metende Iraanse olietanker Fortuneship I. Ook de sleepboot die het vaartuig te hulp was geschoten werd geraakt. Hier bij verloren drie bemanningsleden het leven. Lager losgeld voor ontvoerd meisje geëist MADRID (DPA) - De ontvoerders van de tien dagen geleden ontvoer de kleuter Melodie Nakachian in Spanje hebben in de afgelopen nacht het geëiste losgeld verlaagd van 25 naar 10 miljoen gulden. Eén van de ontvoerders belde de krant ABC in Sevilla met de bood schap: "Wij dalen met het losgeld naar 10 miljoen gulden. Wij weten dat alleen al het huis (van de fami lie Nakachian in Estepona) 16 mil joen gulden waard is. Dit is ons laatste bericht". De zakenman van Libanese af komst Raymond Nakachian en zijn Zuidkoreaanse vrouw, de zangeres "Kimera", hebben verklaard dat zij ook geen 10 miljoen bijeen kunnen krijgen. Hun laatste bod bedraagt 2 miljoen gulden. Op een cassettebandje smeekt de kleuter half huilend: "Ik ben heel verdrietig en wil naar huis". De ontvoerders van het meisje - de autoriteiten vermoeden dat ze hen moeten zoeken in kringen van de Britse onderwereld - hebben ge dreigd dat zij het meisje zullen uit hongeren. WASHINGTON (AP) - Met mu ziekkorpsen, saluutschoten en een demonstratievlucht van Amerika's modernste legervliegtuigen heeft president Ronald Reagan (rechts) gisteren afscheid genomen van mi nister van defensie Caspar Wein berger. Nadat beiden een parade had den afgenomen voor de deuren van het ministerie van defensie stapten Reagan en Weinberger op een bor des en maakten wederzijds compli menten over de veranderingen die door hun inspanningen in het Ame rikaanse defensieapparaat zijn doorgevoerd. Reagan prijst Weinberger, Weinberger prijst Reagan vloot had van 500 vaartuigen. ,,Er waren zelfs vliegtuigen die niet konden opstijgen wegens gebrek aan onderdelenaldus Reagan. Ook liet de president weten dat de uitgaven voor defensie tot een on aanvaardbaar dieptepunt waren gezonken. „Maar Cap heeft dat ver anderd en vandaag hebben wij een militair apparaat dat paraat, be reid en geschikt is." De voorzitter van de gezamenlij ke chefs van staven admiraal Willi am Crowe zei tegen Weinberger dat hij „altijd bewonderd zal worden door de mannen en vrouwen in uni form". (foto AP) MOSKOU (UPI) - Het Sovjet-dag blad Pravda heeft een aanval ge daan op vermeende uitwassen bij de democratische hervormingen die onderdeel zijn van het 'pe- restrojka'-beleid van partijleider Michail Gorbatsjov. In tegenspraak met Gorbatsjovs oproep tot de bevolking voor steun, bekritiseerde het belangrijk ste Sovjet-dagblad arbeiders die bedrijfsleiders in fabrieken kiezen. De krant verdedigde het recht van de partij functionarissen te benoe men. Onder aanhaling van brieven die het blad had ontvangen schreef de Pravda dat 'democratie' wordt vervangen door tolerantie, anar chie en chaos. Mensen misbruiken hun grondwettelijke vrijheden. In het artikel, een halve pagina, wer den mensen ervan beschuldigd Gorbatsjovs voorstellen voor gro tere democratie te gebruiken om de autoriteit van de partij te onder mijnen. „Het spelen met democratie kan leiden tot een catastrofe", waar schuwde het artikel, dat was on dertekend door Joeri Makhrin. Hoewel er alleen de democratise ring in fabrieken aan de kaak werd gesteld, leek het gevolgtrekkingen te maken voor het proces elders in de Sovjet-maatschappij. Dergelijke artikelen kunnen al leen in de Pravda verschijnen als er op het hoogste niveau toestem ming voor is gegeven en als er hoge leiders achter staan. Het artikel neemt een voorschot op het ko mende debat in de Sovjet-leiding over de gewenste mate van demo cratisering. „Ik denk dat dit vroe ger of later aan de orde zou worden gesteld", verklaarde een westerse diplomaat, die zei dat de toon van het artikel deed herinneren aan de „hervormings- en disciplinecam pagne" onder de voormalige leider Andropov. Terwijl het idee van de democra tisering wel werd ondersteund, werd in het artikel stevige kritiek geuit op bepaalde aspecten van de plannen van Gorbatsjov. zoals ver kiezingen met meervoudige kandi daatstelling en verkiezing van lei dende functionarissen in fabrie ken. De introductie van meer dan één kandidaat voor een post in de staatsondernemingen werd bela chelijk gemaakt als „een vele maanden durende marathon die lijkt op shows in het westen". LONDEN (GPD) - Kan een ba by nog voor de geboorte door de plaatselijke autoriteiten aan de ouderlijke macht worden ont trokken? Dat is in Engeland een emotioneel discussiepunt ge worden, nu de baby, die de auto riteiten van Manchester direct na de geboorte bij zijn ouders Lily en Philip Rayner weg wilden ha len, dood geboren is en de moe der gerechtelijke stappen over weegt. Ze meent dat het voortij dige besluit heeft geleid tot grote innerlijke spanningen en uitein delijk de miskraam. Dat is het drama van Lily en Philip Rayner uit Ashton under Lyme bij Man chester, waarover grote beroe ring is ontstaan. De Rayners hebben weken lang gevochten tegen het besluit van de plaatselijke dienst van so ciale zaken om hun kind na de geboorte onder hoede van een pleeggezin te plaatsen. Zij stellen dat het besluit het gevolg is van het tragische feit dat ze eerder drie pasgeboren baby's hebben verloren door een geheimzinnige leveraandoening, waaraan zij part noch deel hadden. De dienst van sociale zaken heeft zich over de reden van het besluit nooit uitgesproken. Maar het hoofd van de dienst, Shirlie Stonier, houdt vol dat de beslis sing, genomen in samenspraak met plaatselijke sociale werkers, de juiste was. Daarmee lijkt de zaak echter niet gesloten. De be doeling van de Rayners was om de beslissing van de sociale dienst bij de rechter aan te vech ten, zodra het kind geboren was. Een directeur van een computer bedrijf in de buurt, begaan met hun lot, stelde de werkloze Phi lip Rayner financieel in staat om een vooraanstaande Londense advocaat in de arm te nemen. Ondertussen bleef de dienst sociale zaken hardnekkig zwij gen over de beweegredenen om de Rayners hun baby te ontne men als een nieuw hoofdstuk van een uitermate triest familie verhaal, dat hier alom veel med eleven heeft losgeslagen. De Rayners hebben twee gezonde kinderen, waarvan er een thuis woont en de ander in een pleeg gezin. Eerder waren er verschil lende miskramen en zijn drie ba by's gestorven als gevolg van een onbekend virus. "In een zieken huis en niet door mijn toedoen", stelt de 34-jarige Lily Rayner. Zij verblijft thans in het ziekenhuis, waar zij haastig werd opgeno men toen zij een maand voor de verwachte geboorte van haar zes de kind plotseling weeën kreeg. Zij werd verlost met de kei zersnee. JERUZALEM (AFP) - De advocaat van John Demjanjuk, de vermeen de oorlogsmisdadiger die in Jeru zalem terecht staat, heeft aan het dossier een foto toegevoegd uit 1946 waarop Demjanjuk staat in het uniform van de Amerikaanse hulppolitie. De foto is pas gevon den in Demjanjuks woning in Cle veland. Volgens de archieffoto is Demjanjuk in 1946 voor een perio de van een jaar door de Amerikaan se strijdkrachten ingedeeld bij de ordedienst van een kamp voor Duitse vluchtelingen in Landshut in de Bondsrepubliek. Tijdens de processen die in de Verenigde Sta ten zijn gevoerd, was Demjanjuk vergeten dit te vertellen. 'n Brochure? Vraag uw verzekeringsadviseur of bel: (010) 454 80 20 De advocaat Yoram Sheftel kwam met de foto tijdens de getui- geverklaring van de Nederlandse hoogleraar experimentele psycho logie Willem Wagenaar die door de verdediging was opgeroepen als deskundige op het gebied v^n het geheugen. Wagenaar verklaarde maandag voor de rechtbank dat er twijfels bestaan over de betrouw baarheid van het geheugen van mensen die hebben verklaard dat Demjanjuk de beruchte kampbeul "Ivan de Verschrikkelijke" is. De defensie voerde aan dat als Demjanjuk vergeten is te vertellen dat hij voor de Amerikanen heeft gewerkt, het ook mogelijk is dat hij zich niet meer kan herinneren wat hjj 18 maanden lang heeft gedaan in een Duits kamp voor Russische gevangenen waar hij van 1942 tot 1943 zat. De identificatie van Demjanjuk als de wrede kampbeul van Tre- blinka speelt in het proces een be langrijke rol. De 67-jarige Demjan juk, die verleden jaar door de Vere nigde Staten aan Israel werd uitge leverd, heeft steeds ontkend dat hij in Treblinka is geweest. Volgens hem is er sprake van een persoons verwisseling en is de zaak tegen hem in scene gezet door de Sovjet- russische geheime dienst KGB. WASHINGTON (UPI) - In het eindrapport van de Congrescom missies die een onderzoek hebben ingesteld naar de Irangate-affaire, wordt president Reagan ervan be schuldigd de grondwet te hebben geschonden. Verder komen de commissies in hun rapport tot de conclusie dat regeringsfunctiona rissen de wet overtraden bij het verlenen van steun aan de Nicara guaanse opstandelingen. Deze conclusies zijn voortijdig bekend geworden omdat acht Re publikeinse leden van de onder zoekscommissies, die het niet eens zijn met die conclusies van de meerderheid, een apart rapport hebben opgesteld dat zij gisteren aan het Amerikaanse persbureau UPI toespeelden. "Wij verwerpen nadrukkelijk de opvatting dat de uitvoerende macht (de regering) de wet over trad, de grondwet ondermijnde en de democratie bedreigde", zo schrijven de acht Republikeinen in een 28 pagina's tellende samenvat ting van hun bevindingen van -het Irangate-onderzoek. Het eindrapport van de Irangate- commissies zal vandaag worden vrijgegeven. Aanvankelijk zou het rapport al eind oktober verschij nen, maar de publicatie van het eindverslag werd uitgesteld nadat binnen de commissies, waarin de Democraten de meerderheid heb ben, onenigheid over de inhoud en het doorsluizen van een deel van de winst op de wapenverko pen naar de Nicaraguaanse opstan delingen kwam aan het licht dat Saudiarabië de Contra's op ver zoek van de Verenigde Staten ruim 60 miljard gulden steun had gege- kritiek- (foto ap» van het rapport was ontstaan. Uit eindelijk besloten acht Republi keinse commissieleden hun bevin dingen vast te leggen in een apart rapport dat eveneens woensdag of ficieel zal worden gepresenteerd. Tijdens de 41 dagen durende hoorzittingen van de Congrescom missies over de geheime Ameri kaanse wapenleveringen aan Iran Reagan zei destijds zich niet te kunnen herinneren dat hij de Sau- dische koning Fahd om bijdragen voor de Contra's had gevraagd, maar volgens het minderheidsrap port blijkt uit het bewijsmateriaal dat Reagan zijn goedkeuring had verleend aan de pogingen van zijn toenmalige nationale veiligheids adviseur Robert McFarlane geld los te krijgen van de Saudische re gering. Ook werd een aantal ande re landen, waaronder Taiwan en Zuidkorea, om geld voor de Con tra's gevraagd. In tegenstelling tot de meerderheid van de Irangate- commissie menen de acht „dissi dente" commissieleden dat deze verzoeken om bijdragen wettig wa ren en binnen de bevoegdheden van de president vielen. In tegenstelling tot de meerder heid van de commissies menen de acht Republikeinen dat Reagan slechts „politieke fouten" heeft ge maakt. Volgens hen heeft de rege ring zich niet schuldig gemaakt aan het overtreden van de wet. „Naar onze mening heeft de rege ring zich aan de wet gehouden bij haar Contra-beleid en de wapenle veringen aan Iran", zo staat in de samenvatting van het rapport. In het minderheidsrapport, dat kennelijk aan de pers werd toege speeld om de „show" te stelen van het meerderheidsrapport, worden de conclusies van de meerderheid - die uit 15 Democratische en drie Republikeinse commissieleden be staat -- „hysterisch" en partijdig genoemd. „Jammer genoeg lijkt het eindrapport van de commissies een wapen in de voortdurende guerrilla tussen Congres en rege ring in plaats van een objectieve analyse", zo schrijven de acht „dis sidenten". De Republikeinse commissiele den, onder wie de uiterst conserva tieve senatoren Orrin Hatch en Ja mes McClure en de Republikeinse afgevaardigde Dick Cheney, zijn het ook niet eens met de kritiek van de meerderheid op het onder- zoek dat minister van justitie Ed win Meese naar de Irangate-affaire instelde. Meese begon zijn onder zoek op 21 november vorig jaar, maar gaf pas vier dagen later op dracht tot een strafrechtelijk on derzoek. In die vier dagen slaagden North en Poindexter erin een groot aantal documenten over de zaak te vernietigen. Volgens de acht „dissidenten" valt Meese niets te verwijten en hebben hij en zijn medewerkers „indrukwekkend werk verricht" bij het uitpluizen van zo'n „inge wikkelde materie in zo korte tijd". Zij wijzen er verder op dat het juist de medewerkers van Meese waren die de rol van North in het door sluizen van de winsten op de wa penverkopen naar de Contra's ont dekten. Naar dit onderdeel van de Irangate-affaire wordt nu een straf rechtelijk onderzoek ingesteld door de speciale aanklager Law rence Walsh. De publikatie van het meerder heidsrapport werd maandag op het laatste moment tot vandaag uitge steld om de commissieleden de tyd te geven de duizenden voetnoten te controleren. Volgens commis sieleden wordt Reagan in het eind rapport verder verweten dat hy zich niet gehouden heeft aan zyn grondwettelijke taak erop toe te zien dat de wetten trouw worden uitgevoerd. Voorts Stelt het rap port Reagan verantwoordelijk voor het scheppen van een klimaat waarin minachting voor de wet flo reerde. De onderzoekscommissies van het Huis van Afgevaardigden en de Senaat werden in januari dit jaar in het leven geroepen en hielden af gelopen zomer gezamenlijk hoor zittingen. Na de publikatie van het eindrapport zullen de commissies worden ontbonden. Het Witte Huis maakte gisteren bekend dat Walsh Reagan vorige maand gevraagd heeft een reeks schriftelijke vragen over het Iran- gate-schandaal te beantwoorden. Volgens Reagans woordvoerder, Marlin Fitzwater, zal Reagan zijn antwoorden binnen enkele weken naar Walsh sturen. Fitzwater wilde niet ingaan op de inhoud van de vragen, maar beklemtoonde wel dat Walsh niet om een onderhoud met Reagan heeft gevraagd en dat het onderzoek niet tegen de presi dent is gericht. Walsh onderzoekt of er sprake is van een „samenzwering" met het doel het verbod van het Congres op hulp aan de Contra's te ontdui ken. Volgens zegslieden van de staf van Walsh heeft de speciale aanklager een formele verklaring van Reagan nodig dat hy geen toe stemming heeft gegeven voor de il legale steun aan de Contra's voor hij de hoofdrolspelers in de Iran- Contra-affaire - North en Poindex ter -- in staat van beschuldiging kan stellen. Daarmee wil Walsh voorkomen dat Poindexter en North zich zullen verweren met het argument dat zij in opdracht van Reagan handelden.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5