'Meer geld no dig voor meer werk' 'Noordzee chemische afvalbak' 'Natuur in Nederland heeft nog wel degelijk toekomst' 'Wanbetalers hoeven niet van school af Ministersconferentie in Londen moet vervuiling afremmen Er was al opdropvoor utemelk. WOENSDAG 18 NOVEMBER 1987 PAGINA 3 Eerste Kamer kritiseert kabinet DEN HAAG (GPD) - Het kabinet heeft gisteren ook van de Eerste Kamer te horen gekregen dat het meer meet doen om de werkloosheid te bestrijden. Het CDA wil daarij vooral meer uitgaven voor infrastructuur en technologie beleid, de WD wil vooral de investeringen van bedrijven stimuleren. UTRECHT (ANP) - Hoe 'verleide lijk' het ook is voor de Nederlandse natuur slechts sombere voorspel lingen te doen, er liggen ook grote kansen om in omvangrijke gebie den het natuurlijk evenwicht tus sen mens, dier en plant te herstel len. De centrale Veluwe is zeer ge schikt om zonder al te veel mense lijk ingrijpen weer plaats te bieden aan wilde dieren en uiteenlopende begroeiing. Voor vogels kunnen de Delta, het IJsselmeer- en rivieren gebied, de Noordzee en de Wad denzee paradijselijke oorden wor den. Herstel van deze zogeheten eco systemen kan zeer wel gepaard gaan met recreatie. Als de gebie den onderling worden verbonden, kan de natuur een goede toekomst tegemoet zien. Deze boodschap lie ten verschillende sprekers van daag horen tijdens het symposium 'Toekomst voor de natuur' ter gele genheid van het 15-jarig bestaan van de stichting Natuur en Milieu in Utrecht. Het terugbrengen van het natuurlijk evenwicht is uiter aard alleen mogelijk als de verzu ring, vermesting, verdroging en versnippering van natuur en mil ieu het hoofd wordt geboden. Zonder doeltreffende maatrege len zal het aantal soorten planten, zoogdieren, vissen, reptielen en insecten de komende decennia ver der afnemen, zo schetste de Utrechtse hoogleraar toegepaste ecologie Van der Aart. Dat is echter tegelijk een belangrijk winstpunt: "Als we het milieu ten goede veran deren, zullen relatief veel soorten de overbrugging tot de periode met weer een gezond milieu kunnen re aliseren". Ook nu zijn er al goede voorbeelden van 'nieuwe spectacu laire mogelijkheden voor de na tuur': de Grevelingen en de Oost- vaardersplassen. Volgens directeur Woldhek van de Vogelbescherming liggen elke dag 'in ons natte landje kansen om verdere verloedering van wetlands te voorkomen'. Wetlands zijn me ren, plassen, veengebieden, moe rassen, getij de wateren en kwel ders. "Op het eerste oog lege mod der- of watervlaktes die er bijna om smeken om volgestort, ingepol derd, volgebouwd of door toeristen in bezit genomen te worden. Ge lukkig weet vandaag iedereen in deze zaal dat ze het tegengestelde zijn van onnutte vlaktes. Er is in wetlands een hoge plantaardige en dierlijke produktie waarvan mil joenen vogels en nog veel meer vis sen profiteren. Dat is niet alleen mooi voor de natuur, maar ook eco nomisch van grote waarde", aldus Woldhek. De Amsterdamse wetenschap per Van de Veen nam woensdag stelling tegen het 'ecologisch tui nieren'. Het is voor de toekomst van de natuur van groot belang dat juist het natuurlijk evenwicht wordt hersteld zonder dat de mens daar al te veel aan probeert te doen. "Omdat wij bijna overal in Neder land, noodgedwongen moeten be heren door middel van natuurtech nisch tuinieren, is het buitenge woon ongewenst om juist in een gebied waar een extensief beheer mogelijk is, te gaan doen wat we overal al aan het doen zijn", aldus Van de Veen tijdens zijn pleidooi voor een natuurlijk ecosysteem op de centrale Veluwe. Op termijn ziet hij zelfs mogelijk heden de wolf op de Veluwe terug te brengen. "In Europa bestaat een lange traditie van wolven en men sen die hetzelfde gebied bewo nen", maar dan zal toch eerst het 'Roodkapje-syndroom' moeten verdwijnen, aldus Van de Veen. Ook wil het CDA wil een snel begin maken met de vereenvoudiging van de belastingen en verlaging van de tarieven. Op die manier kan het verschil tussen bruto en netto lonen verkleind worden en dat is goed voor de werkgelegenheid, al dus CDA-senator Christiaanse. Vooral de langdurige werkloos heid zit het CDA dwars, zo bleek gisteren bij het begin van de alge mene beschouwingen in de Eerste Kamer. PvdA-fractievoorzitter Schinck zei dat vooral de nadruk moet wor den gelegd op internationale sa menwerking om de economie op te vijzelen. Hij uitte zware kritiek op Duitsland, dat te weinig doet om de economie te stimuleren. "Een over schot op de betalingsbalans, een sluitende begroting en een hoge werkloosheid wijzen onmisken baar op een deflatoir beleid", aldus Schinck, die van premier Lubbers initiatieven vroeg in Europees ver band. WD-fractievoorzitter Luteyn verweet het kabinet de lasten voor het bedrijfsleven verzwaard te heb ben. In combinatie met de dalende dollar krijgt vooral het exporteren de bedrijfsleven het zwaarder te verduren, zei hij. Versterking van de werkgelegenheid in het be drijfsleven is volgens Luteyn be langrijker dan het 'min of meer kunstmatig op kosten van dat be drijfsleven een economisch niet onderbouwde grens van 500.000 werklozen in geforceerd tempo te willen bereiken'.- Ambtenaren WD en PvdA toonden zich be zorgd over de geringe resultaten die het kabinet boekt bij de afslan king van het ambtenarencorps. De, liberalen drongen aan op een con cretere invulling van de afslan kingsplannen. De PvdA-er Schink noemde de privatisering van rijks diensten 'gerommel in de marge met veel vertoon en papier, niet al tijd zonder schade aan de rechtspo sitie van betrokken werknemers, terwijl het resultaat, gelet op de oorspronkelijke bedoelingen, vaak niet meer is dan een cosmetisch ef fect'. Hij noemde het een 'logisch ge volg' van het kabinetsbeleid wan neer de vakbonden in de cao-on- Asielzoekers Na Slagharen heeft gisteren ook Goes zijn eerste asielzoekers opge nomen. De negen zijn onderge bracht in het voormalige Berg- zichtziekenhuis, dat straks 275 tot 325 asielzoekers moet herbergen. Het centrum is overstelpt met ze ker 400 sollicitanten die in het nieu we opvanghuis aan het werk wil len. Er zijn in middels 16 nieuwe medewerkers aangetrokken. Ontucht Een 20-jarige Zwollenaar is giste ren aangehouden wegens de ont voering van een 6-jarig meisje uit Hasselt en een 7-jarig meisje uit Wezep afgelopen zondag. Hij heeft tijdens de ontvoering ontucht met de kinderen gepleegd. De meisjes speelden verstoppertje en vroegen de bestuurder of ze zich in zijn ge parkeerde auto mochten verschui len. De man stemde hierin toe, maar reed kort hierop met de kin deren weg. Mede aan de hand van getuigeverklaringen kon hij wor den achterhaald. Spotprent De Zutphense politierechter heeft een 22-jarige man uit die plaats veroordeeld tot 1000 gulden boete wegens majesteitsschennis. De man verspreidde begin dit jaar oranjekleurige pamfletten waarop onder meer koningin Beatrix werd afgebeeld als een varkensko'p met kroon. Verder stond op het pamflet een variant op het Wilhelmus waar in naar het nazisme werd verwe zen. De pamfletten werden op 30 april dit jaar op een groot aantal plaatsen in Zutphen, Arnhem en Apeldoorn opgeplakt. Leukemie Lachgas kan de vorming van kankercellen bij leukemie (bloed- kanker) tegen gaan. In combinatie met cytostatica (kankermedicij nen) is het effect nog sterker, stelt de arts en biochemicus Kroes in een proefschrift waarop hij van daag aan de Rotterdamse universi teit promoveert. Het zal volgens Kroes overigens nog veel onder zoek vergen voordat vaststaat of en hoe lachgas bij de behandeling van leukemie-patiënten een rol kan spelen. derhandelingen proberen de koop kracht van de laagstbetaalden ze ker te stellen. Het kabinet stelt daarentegen dat looneisen van de bonden de positie van de minima nog verder ondermijnt. Zowel CDA als PvdA vroegen nadrukkelijk aandacht voor de be scherming van het milieu. Schinck verweet het kabinet veel te passief te zijn bij het bestrijden van de mil ieu-verontreiniging. Hij verweet bovendien de landbouworganisa ties 'dat zij hun maatschappelijke verantwoordelijkheid niet willen nemen, omdat men de ogen sloot voor de externe effecten van de ontwikkelingen in de landbouw'. Hij wees erop dat nog ingrijpender maatregelen nodig zijn om de scha delijke gevolgen van de landbouw voor het milieu terug te dringen. "Het landbouwbelang heeft nog niet echt voor het milieubelang hoeven wijken. Ik hoef het woord verzuring maar te laten vallen en we weten allemaal dat aan een be perking van de veestapel niet meer is te ontkomen". Senaat looft 'Perestrojka' DEN HAAG (ANP) - De Neder landse Senaat is uitermate te spre ken over het boek 'Perestrojka' van Sovjet-partijleider Gorbatsjov. "Ik ben er zeer van onder de indruk. Er wordt een uitstekende analyse in gegeven van waar het fout is ge gaan. De analyse van de stagnatie is zo zeldzaam openhartig. Het is zeer indrukwekkend, aldus CDA- fractievoorzitter Christiaanse. Senator Van der Jagt (GPV) haalde Gorbatsjov aan in een plei dooi tegen individualisering ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD) - Minister Deetman (onderwijs) wil hoe dan ook voorkomen dat scholieren van 16 en 17 jaar wegens wanbetaling van de middelbare school worden gestuurd. De gemeente Amster dam heeft deze week besloten 42 leerlingen naar huis te sturen om dat ze het lesgeld van 1030 gulden nog niet hebben betaald. Deetman zei gisteren in ant woord op mondelinge vragen van PvdA en WD dat scholen formeel na 1 december alleen leerlingen toelaten die hebben betaald Maar hij wees er op dat de problemen met het innen van de 1030 gulden vorig jaar ook opgelost zijn zonder Het voltallige kabinet was gisteren in de Senaat om te horen r Eerste Kamer te vertellen had over de rijksbegroting. Net als in de 1 Kamer voerde kritiek op het werkgelegenheidsbeleid de boventoon. Kwaliteit academici bedreigd' DELFT (ANP/GPD) - Het huidige beleid voor het hoger onderwijs dreigt de kwaliteit van de afgestudeerde academici lager te maken, terwijl de samenleving en het bedrijfsleven juist kwalitatief betere mensen nodig heeft. Deze waarschuwing kwam gisteren van algemeen directeur Vogt- het gezin. "Het viel mij op dat lander van Shell Chemie BV tijdens een forum op de Technische Univer siteit in Delft. De discussie was georganiseerd door de studenten in het kader a Gorbatsjov schrijft dat door de vol ledige deelneming het produktieproces er niet genoeg landelijke actieweek tegen het plan van minister Deetman (onderwijs) i de studieduur aan strengere grenzen te binden en de doorstroming i studenten uit het hoger beroepsonderwijs naar het wetenschappelijk sfeer, dat daardoor de familieban- onderwijs vrijwel onmogelijk te maken. "Men is als het x den worden verslapt e se houding ontstaat ten van gezinsverantwoordelijkhe den". ciënter bezig een produkt te produceren dat minder effectief wordt. Als een bedrijf zoiets zou doen, zou dat haar ondergang betekenen. Een land gaat echter niet ten onder, het gaat alleen maar achteruit", aldus de Shell- directeur. 'En nu gaan we afrekenen...' MAASTRICHT (ANP) - De Maastrichtse politie zoekt mo menteel naar een man die on der bedreiging van een slagers mes een taxichauffeur beroof de van 750 gulden. Van dat be drag was 600 gulden van de man zelf, die hij eerder keurig had betaald voor vier nachtelij ke ritten die aan de overval vooraf gingen. De overvaller had de 23-jari- ge chauffeur uit Born betaald voor een rit van een Sittards ziekenhuis naar Roermond, een rit naar Eindhoven, daarna voor een tocht naar Heerlen en tenslotte voor het vervoer van Heerlen naar Maastricht, 's Morgens om negen uur bij het station in Maastricht ging de klant er uiteindelijk met het geld vandoor. De taxichauffeur heeft zich volgens de politie tijdens de rit ten door Limburg en Brabant geen moment bedreigd ge voeld. Pas bij het station vei derde de klant in overvaller der de kreet 'en nu gaan we rekenen'. Overigens is de o^ valler de politie enorm behulp zaam geweest door zijn rij be wijs in de taxi achter te laten. SCHEVENINGEN (GPD/ANP) - Tussen 1976 en 1986 is door alle acht landen rond de Noordzee een miljard ton chemisch afval in deze zee gedumpt. Als de vervuiling via de rivieren en de atmosfeer wordt meegerekend komen er nog enkele miljoenen tonnen - ofte wel acht maal de Rotterdamse slufter met giftig baggerslib - bij. Deze verontrustende gegevens maakte waarnemend hoofdinge nieur-directeur van de directie Noordzee van Rijkswaterstaat Saeijs gisteren in Scheveningen bekend de vooravond van de Noordzee-ministersconferentie die komende week in Londen plaats vindt. Saeijs zei dat de Noordzee ('een gebied met een onmetelijke rijkdom') wordt 'leeggeroofd' en als 'gigantische chemische afval bak' wordt gebruikt. In de afgelopen tien jaar ver dween 43 miljoen ton industrieel afval, 55 miljoen ton zuiveringsslib en 871 miljoen ton zwaar verontrei nigde baggerspecie in het zeewa ter. Hierin zitten vele tientallen soorten zware metalen en honder den tot duizenden soorten uiterst gevaarlijke organische microver ontreinigingen, 'waartegen de na tuur maar ten dele verweer heeft', aldus de waterstaatstopman. De Britten zijn de grootste boos doener. Dit land stortte in 1985 31 miljoen ton zwaar vervuild afval in de Noordzee en wil daarmee in de toekomst gewoon doorgaan, om dat het zit opgescheept met een reusachtige hoeveelheid onver werkbaar industrieel afval. De deelnemers aan de ministersconfe rentie, onder wie Smit-Kroes, vin den dat er een eind aan de dumpin- omkeerbaarheid van de processen. "Als de zee en de organismen een maal vergiftigd zijn is dit met geen geld ter wereld meer goed te ma ken". Er is echter nog hoop. "Als we er nü mee ophouden is voor veel zaken het moment waarop geen terugkeer meer mogelijk is nog niet gepasseerd". Dr. Laane van de directie getijde wateren van Rijkswaterstaat zei dat de microverontreiniging via de grote rivieren, zoals de Rijn, zich vastzet in sedimentatiegebieden als de Doggersbank, Waddenzee, oestergronden en andere kustge bieden die al dan niet van vitaal be lang zijn voor visserij en toerisme. De aantasting van de kustwateren noemde hij 'dramatisch'. Naast op hoping van schadelijke stoffen treedt er een sterke verrijking aan voedingsstoffen in het zeemilieu op ('vermesting'), die groei van gif tige algen met zich meebrengt waardoor de mosselen worden aan getast. "In al die kustwateren is er een toename van visziekten zoals leverkwalen en wratten. Het zijn signalen dat het niet goed gaat met het systeem. De landen rond de Noordzee moeten tot een interna tionale en integrale aanpak komen om de toestand te verbeteren" al dus Laane. Oneens Maar gisteren bleek al dat de ge zamenlijke Noordzeestaten het - nog afgezien van het dumpen van afval - bij voorbaat ook al oneens zijn over belangrijke punten als de stopzetting van verbranding van chemisch afval op zee, radioactieve gen moet komen. Maar in de amb- lozingen en de aanwijzing van de telijke voorbereiding kon men niet Noordzee tot 'special area' krach tot overeenstemming komen, om dat Engeland zegt 'het gif verdunt wel en spoelt bovendien de Noord zee uit', citeerde Saeijs. Dat is een misvatting. "Giftige stoffen zoals cadmium en PCB hopen zich op in de waterbodem en in de levensge meenschap en doen daar hun ver nietigend werk". Hij sprak van 'een chemische tijdbom in zee'. Hoop Saeijs waarschuwde Wel tekent zich overeenstem ming af over een halvering van de Noordzeebelasting via de grote ri vieren, gerekend over de periode 1985-1995, en over de aanpak van atmosferische vervuiling. Via de lucht blijken grote hoeveelheden lood in het water te belanden. Er zal in Londen waarschijnlijk een voorstel op tafel komen om het ge bruik van loodvrije benzine krach tig te bevorderen. Voorts willen Nederland, West-Duitsland en De nemarken dat de Waddenzee een internationaal erkend natuurge bied wordt. De Waddenzee is een graadmeter voor het bestrijden van de vervuiling via onder meer de ri- Kritisch Tijdens de tweedaagse conferen tie zullen de ministers van de Noordzeestaten de kritische blik van de milieuorganisaties in hun rug voelen. Onder het motto 'seas at rise' houden vertegenwoordi gers van milieubewegingen in alle aan de Noordzee gelegen landen in Londen een eigen conferentie over alternatief beheer van de zee. Te vens krijgen zij de gelegenheid bij de openingszitting van de minis tersconferentie een verklaring af te Milieuorganisaties zullen er bij de bewindslieden op aandringen het storten en verbranden van che misch afval, zuiveringsslib en bag gerslib per 1 januari 1990 te verbie den. De Noordzee moet voorts aan gewezen worden als speciaal be schermd gebied onder het Marpol- verdrag. De milieuorganisaties vra gen van de ministers ook de olie- en gaswinning op de Noordzee en het transport van gevaarlijke stoffen te verbieden in een zone van twintig mijl langs de kust. Met het oog op de vervuiling van de zee vanaf land menen de milieuorganisaties, dat de Europese Gemeenschap stren gere regels moet stellen aan de pro duktie van milieugevaarlijke stof fen. De lozing van zwartelijst stof fen en radio-actief afval dient uiter lijk 1989 verboden te zijn. Tenslotte vragen zij aandacht voor de veront reiniging van de zee via de atmos feer, de vermindering van de lozing van fosfaten en stikstof en de op sporing en vervolging van illegale lozers. De Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Vogels, de werk groep Noordzee en de landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee zullen minister Smit- Kroes van Verkeer en Waterstaat op de Noordzeeconferentie onge veer 30.000 handtekeningen over handigen van de mensen die de ei sen van de milieuorganisaties steu nen. Zaterdag vertrekken de mil ieuorganisaties van het vaste land via België in een karavaan naar de Britse hoofdstad om zich daar bij hun zusterorganisaties uit het Ver enigd Koninkrijk en Ierland te voe gen. In Londen zullen diverse ma nifestaties plaatsvinden. leerlingen weg te sturen. "Dat zal nu ook wel lukken", aldus de be windsman. Hij zegde de Kamer toe dat aan vragen voor tegemoetkoming in de studiekosten die voor 1 december binnen zijn, nog behandeld wor den. Samen met minister Brink man (WVC) zoekt hij een oplossing voor de kinderen in tehuizen. Als het lesgeld voor hen niet bijtijds betaald is, mogen zij daar in geen geval de dupe van worden, aldus de minister. Deetman voelde er niets voor een noodmaatregel in het leven te roepen voor ouders die het geld in redelijkheid niet kunnen opbren gen. Hij wees er op dat voor ieder een met een belastbaar inkomen tot 35.620 gulden het lesgeld volle dig vergoed wordt. Mensen met een belastbaar inkomen tót 43.970 gulden - bruto is dat ongeveer 60.000 gulden - krijgen nog altijd een gedeeltelijke vergoeding. In totaal is voor ruim 209.000 scholieren van 16 en 17 jaar een te gemoetkoming in de studiekosten aangevraagd. In bijna 146.000 ge vallen is het volle bedrag uitge keerd; 21.000 keer is 687 gulden be taald en ruim 23.000 keer 343 gul den; 18.000 aanvragers kwamen niet voor vergoeding in aanmer king. Volgens de minister zijn alle aan vragen die voor 18 september bin nen waren binnen een week afge handeld. De ouders hebben een be talingsbewijs ontvangen, waarmee zij op school kunnen aantonen dat het geld eraan komt. Wie na 13 no vember een aanvraag heeft inge diend, krijgt geen betalingsbewijs, maar ontvangt het geld recht streeks op bank- of girorekening. Het betalingsbewijs is ingevoerd om te voorkomen dat het geld niet naar de school overgemaakt zou worden, bij voorbeeld als rood staan. Politie weer op fiets LICHTENVOORDE (GPD) - De rijkspolitie van het Achterhoekse Lichtenvoorde, dat vorig jaar in de publiciteit kwam als het fietsende politiekorps omdat alle voertuigen stuk of onbruikbaar waren, is op nieuw een splinternieuwe auto kwijt. Na een botsing met een West- duitse personenauto kan de on langs verkregen nieuwe Volvo naar de schroothoop. Het ongeluk gebeurde gisteravond op de Twen- teroute, nadat de surveillerende politiemannen een oproep kregen naar een inbraak te spoeden. De agenten wilden in de wegberm ke ren, maar vergaten in de haast om de sirene en zwaailicht in te scha kelen. De naderende personenauto werd te laat opgemerkt. Primeur bij V&D! Beaujolais Primeur 1987. Morgen is 't dan zover. Dan presenteert V&D niet zonder trots vier primeurs: Beaujolais Primeur 1987 Beaujolais Villages Primeur Cötes du Rhone Primeur Paul Bocuse Beaujolais Nouveau* w- Alleen Slijterij VROOWlf\>|PREESIVIANN Bommelding op avond voor komst van asielzoekers WEMELDINGE (GPD) - Een ano nieme bommelding heeft gisteren een voortijdig einde gemaakt aan een informatie-avond over de komst van asielzoekers in het Zeeuwse Wemeldinge. Burge meester Van Bommel van Kapelle maakte omstreeks negen uur be kend dat de massaal bezochte bij eenkomst in het dorpshuis nood gedwongen moest worden beëin digd. "Ik betreur het dat er ver knipte figuren zijn, die dit soort geintjes uithalen". De burgemees ter sprak aan het begin van de in formatie-avond zijn afkeuring uit over de vernielingen die in het weekeinde zijn aangericht in het voormalige schippersinternaat, waar WVC tot 1 mei 1988 zestig asielzoekers wil huisvesten. Een bom werd overigens niet gevon den. Burgemeester Van Bommel zei na afloop van de roerig verlopen hoorzitting niet meer geschrokken te zijn van de bommelding na alle commotie en vernielingen in het weekeinde. ADVERTENTIE Red Band heeft'n tweedeTopdrop: Zacht Zoet.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3