Katholieke scholen keren kerk langzaam de rug toe 'Waarom heet Peking ineens Beijing?' Ontkerkelijking werkt door in het onderwijs Actiecomité Buitenlandse Namen keert zich tegen ANP-schrijfwijze Toekomst voor Russisch-Orthodoxe Kerk in Nederland PAGINA 2 WOENSDAG 18 NOVEMBER 1987 WO! De ontkerkelijking van de samenleving is nog niet zichtbaar in de verdeling van het scholenbestand. Daar lijkt nu verandering in te komen. Katholieke scholen krijgen meer belangstelling voor het lidmaatschap van de Vereniging voor Bijzonder Onderwijs op Algemene Grondslag en keren mét de kerk de Nederlandse Katho lieke Schoolraad de rug toe. Andere bekennen radicaal kleur en worden openbaar. Het bisdom Roermond is niet het enige waar schoolbesturen nadenken over een toekomst zonder kerk. door Theo Haerkens DEN HAAG - De Brabantse ge meente Uden heeft sinds 1 augus tus van dit jaar een openbare mavo. Het schoolgebouw was voor de va kantie nog in gebruik bij de katho lieke Merlet-mavo. Maar er is geen sprake van een grootscheepse ver huizing. Het meubilair is hetzelfde gebleven. De leraren die er les ge ven, stonden vorig jaar in dezelfde lokalen en ook de leerlingen zijn dezelfden. Officieel is er echter heel veel veranderd. De Merlet-mavo is gefu seerd met de katholieke Aloysius- mavo van hetzelfde schoolbestuur. Leerlingen en leerkrachten kwa men formeel op de Aloysius-school terecht. Wie dat niet wilde, kon echter overstappen naar de open bare mavo die tegelijkertijd werd opgericht. En dat gebeurde mas saal. Deze truc was nodig omdat de Nederlandse Katholieke School raad (NKSR) scholen niet graag toestemming geeft hun signatuur op te geven. Die toestemming is onontbeerlijk. In de statuten van elke katholieke school staat dat zonder toestemming de grondslag van de school niet gewijzigd kan worden. De voorzitter van de NKSR, dr. G. Brenninkmeijer, bevestigt dat. Volgens hem gaat het bij die ver zoeken meestal om fusies met scholen van een andere signatuur. "Het gaat bijna nooit om een totaal verschieten van kleur". Of de Schoolraad instemt met een sta tuutswijziging, hangt volgens Brenninkmeijer af van de sprei ding van de katholieke scholen in een regio en van de opvattingen van het bestuur en de ouders. "Het maakt veel verschil of een grote groep ouders wil dat de school ka tholiek blijft". Monopolie De ontkerkelijking in beeld: tijdens het pausbezoek twee jaar geleden liet een aantal Nederlanders zich demon stratief bij het bevolkingsregister uitschrijven als rooms-katholiek. (toto anpi De voorzitter van de Schoolraad verklaart zich tegen een absoluut monopolie van katholieke scholen in een regio en ontkent dat de raad "zo hardnekkig aan de katholieke signatuur vasthoudt als onze vijan den beweren". Cijfers heeft de voorzitter van de schoolraad niet in het hoofd, maar hij bestrijdt dat de ontkerkelijking werkelijk zo groot is als allerlei onderzoekers bewe ren. Hij meet dit aan het aantal kin deren dat elk jaar nog gedoopt wordt. "Dat percentage is helemaal niet zoveel lager dan tien jaar gele den". Volgens directeur F. Perree van de openbare mavo in Uden - de school heeft nog geen nieuwe naam - is de overstap van katho liek naar openbaar soepel verlo pen. Al een jaar of acht klonk in de gemeente een roep om een openba re school voor voortgezet onder wijs. Toen minister Deetman van onderwijs in mei vorig jaar toe stemming verleende voor het stich ten van een openbare mavo, zag het bestuur van de twee katholieke scholen wel in dat met de komst van een derde (openbare) school de spoeling dun zou worden. "We hadden altijd al een behoor lijk percentage niet-katholieke leerlingen", aldus Perree. In het gunstigste geval zou Uden drie kwijnende mavo's overhouden met elk hoogstens zo'n 250 leerlin gen. De kwaliteit van het onderwijs zou daar zeker onder lijden - al leen al omdat een kleine school minder vakkenpakketten kan toe staan - en er zouden leraren ont slagen moeten worden. In overleg met de gemeente werd daarom besloten ruimte te maken voor de openbare school. De ouders konden volledig vrij kie zen hun kind naar de katholieke zusterschool te sturen of naar de De heer Perree van de Mavo De Merlet in Uden: van katholiek r openbare mavo. "Dat moest kun nen, ook al liep de halve school leeg", aldus Perree. Niet trouw De schade bleef beperkt. Geen van de leerlingen van de Merlet- school ging naar de Aloysius- mavo. Sterker nog: vier kinderen verruilden de Aloysiusschool voor de openbare. Dat leerkrachten de katholieke school niet trouw ble ven, heeft volgens Perree niets te maken met een mogelijke ver slechtering van hun rechtspositie. "Toevallig hadden wij met de Aloy siusschool een gemeenschappelij ke afvloeiingsregeling, een restant uit 1980, toen de Merlet-school zich afsplitste van de Aloysiusschool die te groot geworden was. De roep om openbaar onderwijs was in die jaren nog niet zo sterk als nu. De stichting van een open bare school had anders meer voor de hand gelegen, erkent Perree. "Nu is het een logische stap. Want sinds 1965 of '66 hebben we al wel een openbare lagere school". Voor de scholen in het bisdom Roermond ligt dat anders. Bis schop Gijssen dwingt hen voor 1993 een keuze te maken. Ze die nen zich te schikken naar zijn nor men of de bisschop erkent ze niet langer als katholieke scholen. Op zich is dat geen probleem. Minister Deetman is niet van plan zich te mengen in deze discussie tussen Roomse rekkelijken en preciezen. Hij heeft al laten weten dat scho len die nu als katholiek te boek staan, ook in de toekomst zo te be schouwen. Financieel hoeven ze geen veer te laten als de bisschop ze met meer erkent. Ook de NKSR maakt geen onderscheid. Scholen die "mogelijk de kerkelijke erken ning niet krijgen" kunnen blijven rekenen op steun en behartiging van hun belangen. Ook de Katho lieke Onderwijsvakorganisatie stelt zich zo op. Opheffing Onder meer door deze gebeurte nissen is in Limburg de belangstel ling voor een andere status wel ge groeid. De Vereniging voor Bijzon dere Scholen op Algemene Grond slag (VBS) meldde dat op haar jaar vergadering. Ook de Vereniging voor Openbaar Onderwijs (VOO) ondervindt meer belangstelling van schoolbestuurders. Volgens secretaris mr. J. Veen huys van de VBS is niet precies duidelijk waarom de belangstel ling groeit. Hij sluit niet uit dat er scholen zijn die "uit opportunisti sche overwegingen" van signatuur willen veranderen. Een te kleine openbare school met uitsluitend bijzondere scholen in de buurt, ontsnapt nog wel eens aan ophef fing. Maar er zijn ook scholen die hun exclusief katholieke karakter al lang kwijt zijn door naast niet-ka tholieke leerlingen ook niet-katho lieke leerkrachten aan te trekken. "Een statuutswijziging is dan op den duur reëel", vindt Veenhuys. Bij de VOO zijn dezelfde geluiden te horen. De belangstelling groeit, maar van een stormloop is voorlopig geen sprake. Veenhuys denkt dat circa twintig schoolbesturen infor matie hebben ingewonnen over de te volgen procedures. Van onge- openbaar onderwijs. (foto Zuid Nederlands Fotoburo) veer tien scholen beschouwt hij de plannen om van kleur te verschie ten als "serieus". VOO-woordvoer- der Goossens kan ook geen nauw keurige cijfers noemen. Een zogenaamde fusie, zoals ook in Uden gebeurd is, maakt de weg vrij voor verandering van grond slag. Als de NKSR eenmaal toe stemt, is de grootste hobbel geno men. Er wordt een nieuwe stich ting opgericht en daar wordt de he le school met personeel en leerl: gen naar overgeheveld. Als de school openbaar wordt, is de ge meente de nieuwe werkgever, is e zelfs geen nieuwe stichting nodig. Wachtgeld Bij dit soort overdrachten word afgezien van de opzegtermijn a het personeel omdat iedereen middellijk een andere baan heeft Uiteraard piekert een schoolbe stuur er niet over van kleur te schieten als de overgrote meerder heid van de ouders daar niet voor voelt. Dat zou met een uittocht van leerlingen afgestraft worden. Niet altijd verloopt zo'n over gang helemaal vlekkeloos. Leer krachten die de gewijzigde grond slag van hun school niet onder schrijven, hoeven er geen baan te accepteren. Zij hebben recht op wachtgeld omdat er voor hen geen passende arbeid meer is. Opvallend is dat de belangstel ling voor het openbaar of bijzonde neutraal onderwijs vooral va tholieke zijde komt. Bij protes tants-christelijke scholen l\jkt de signatuur niet te kriebelen. Veen huys denkt dat die wereld hechte in elkaar zit, hoewel er minder gels zijn. Het centralisme van 1 me bliikt meer te knellen. AMSTERDAM - Drie medewer kers van het maandblad Onze Taal hebben het Actiecomité Buitenlandse Namen opgericht, dat zich keert tegen de "verwar rende, inconsequente en onne- derlandse ANP-spelling van bui tenlandse namen". Het wil voor komen dat deze schrijfwijze alge meen ingang vindt. Hand in hand daarmee gaat het streven naar een spoedige officiële rege ling die meer recht doet aan de spelling- en uitspraakregels van het Nederlands. door Carlo Nagel De drie medewerkers van On ze Taal - Jaap Bakker, Marlies Philippa en Robert-Henk Zui- dinga - wijzen op inconsequen ties in het enkele maanden gele den door het ANP gepubliceerde boekje 'Schrijfwijze van buiten landse namen'. Zo staat Iraq te genover Iraaks, wordt Zuidafri- ka zonder en Zuid-Limburg met koppelteken en hoofdletter ge schreven. Het trema in Haïti en Zaïre wordt niet gebruikt in woorden als Oekraine en Viet- Het Actiecomité heeft ernstige praktische en principiële bezwa ren tegen de voorstellen van het Algemeen Nederlands Persbu reau voor de spelling van aard rijkskundige en eigennamen. In veel gevallen wijkt de voorge stelde schrijfwijze af van de in Nederland en Belgie gebruikelij ke spelling, zoals in Iraq, Tchad. Saudiarabië, Zuidkorea en Kuwayt. Betwistbaar Het Actiecomité vindt dat de rigoureuze spellingsverandering is gebaseerd op betwistbare uit gangspunten en meer het belang van het ANP lijkt te dienen dan dat van twintig miljoen Neder lands sprekende mensen. "Een persbureau moet zich aanpassen aan de taalgebruiker en niet an dersom". De medewerkers van Onze Taal stellen dat het ANP van veel namen de bestaande fonetische spelling loslaat, zodat enerzijds het leren van die spelling wordt bemoeilijkt en anderzijds de uit spraak minder goed uit de spel ling is af te leiden, zoals in Bag hdad, Cameroun, Du'bayy, Muq- disho, Saudiarabië en Tchad. De ANP-spelling kan volgens hen zelfs een verkeerde uitspraak in de hand werken, zoals in Kuwayt, Malaysia, Mocambique en Volga. Bakker, Philippa en Zuidinga vinden dan ook dat de verande ringen, ongeacht hun aard, nade lig zijn voor de taalgebruiker "De verwarring neemt toe, en daarmee de kans op het maken van spelfouten met alle gevolgen van dien: frustratie op school, discriminatie in de maatschap- wijzing Pij- Een belangrijk principieel be zwaar is volgens het actiecomité dat de ANP-schrijfwijze veelal lijnrecht ingaat tegen de spel lingsgewoonten en -ontwikke ling van het Nederland^. De alge mene tendens in de spelling van vreemde woorden is vereenvou diging en fonetisering. Rhythme werd ritme, pyramide werd pira mide, pouffe werd poef en cigaar werd sigaar. Dat deze trend nog doorgaat is te zien aan onofficiële spellingen als buro, kado en sjiek. Minachting Het .tegenovergestelde gebeurt nu in de ANP-spelling, vinden de medewerkers van Onze Taal. "Door de reactionaire gedrags lijn, alsook door de massale af- ïngeburgerde, per fect bruikbare vernederlandsin gen als Atjeh, Filippijnen, Hono- loeloe, Manilla, Mekka, Soedan en Wolga geeft ons nationale persbureau blijk van een ergerlij ke onderschatting en minach ting van onze taal". Van de argumenten die het ANP aanvoert, zijn Bakker, Phi lippa en Zuidinga niet erg onder de indruk. "Dikwijls wordt een beroep gedaan op het 'internatio nale gebruik', een argument dat onzes inziens pas van kracht wordt als er geen ingeburgerde Nederlandse spelling van de be treffende naam voorhanden is. Voor spellingen die door donor landen worden voorgeschreven, geldt hetzelfde: wij hoeven geen Beijing voor Peking of Dahka voor Dacca te schrijven, alleen maar omdat de respectieve rege ringen dat willen. Naar onze mening weegt het belang van twintig miljoen Ne derlands sprekende mensen zwaarder dan de wens van een handjevol ambtenaren in een ver land. We vermoeden dat er wei nig taalgemeenschappen zijn die zo slaafs voor dergelijke argu menten buigen als de Nederland- Waar de medewerkers van On ze Taal met het ANP van over tuigd zijn, is de noodzaak van een regeling. „Dat daar behoefte aan bestaat, blijkt wel uit de gre tigheid waarmee vele kranten en andere media, zoals het NOS- journaal, de ANP-voorstellen hebben overgenomen. Overi gens zijn er ook kwaliteitskran ten en -weekbladen die de nieu we spelling niet hebben geaccep teerd. Het is daarom nog niet te laaf om te trachten een betere, meer op het Nederlands toege sneden spellingsafspraak te be werkstelligen". Wettelijke regeling Niet vergeten moet worden, al dus het actiecomité, dat de lijst van het ANP het resultaat is van particulier initiatief en geen en kele officiële status heeft. "Waar wij voör willen, ijveren is een spoedige wettelijke regeling van de spelling van buitenlandse na- Die zou volgens Jaap Bakker, Marlies Philippa en Robert- Henk Zuidinga moeten uitgaan van een aantal stelregels. Be staande vernederlandsingen (Pa rijs, Londen, Wolga) zouden, waar mogelijk moeten worden gehandhaafd. Bij een keuze tus sen verschillende bestaande spellingsvarianten zou de vari ant moeten worden gekozen die het beste aansluit bij de Neder landse spellingstraditie. Voor de volledigheid: ook deze krant volgt, zij het niet altijd van harte, de door het ANP ontwikkelde schrijfwijze. Praktische overwe gingen hebben daarbij de doorslag Bijna twee uur stil staan voor een dienst in het 'kerkslavisch' En toch trekt de Russisch-ortho- doxe gemeente in de Haagse Sweelinckstraat aardig wat men sen, ook Nederlanders. Vader Ni kon, priester van deze gemeente: "In de meeste Nederlandse ker ken wordt zondags een uur ge preekt" - (nou, dat is wel lang ge leden... - redactie) - "vaak slaap verwekkend. Bij ons is het gezel lig. Mooie gezangen, iedere zon dag koffiedrinken na de dienst, iedereen kent elkaar". Volgende maand viert deze Haagse gemeente haar vijftigja rig bestaan. Eigenlijk dubbel feest, want volgend jaar her denkt de Russisch-Orthodoxe Kerk haar 1000-jarig bestaan en de viering daarvan begint ook in december. Van een handjevol emigranten aan het begin van deze eeuw is de Russisch-orthodoxe gemeen schap in Nederland uitgegroeid tot in totaal twaalf gemeenten. Den Haag is de oudste en tevens de spil. De meeste priesters en andere gelovigen in den lande zijn uit Den Haag afkomstig. Daar begon het in in een boven huis aan de Sweelinckstraat. "Een slappe toestand toen", ken schetst vader Nikon de vooroor logse gemeenschap. Het waren voornamelijk Russische emi granten - diplomaten die hier na de revolutie waren blijven han gen - en een paar geïnteresseer de Nederlanders. Niet elke zondag Van de twaalf gemeenten heeft Den Haag het grootste aantal Russische parochianen. Nikon: "Vooral met kerst en pasen blijkt hoeveel Russen hier wonen". Er zijn ongeveer veertig zeer actieve leden. "Mensen op wie je dag en nacht een beroep kunt doen". Zo'n 120 mensen bezoeken gere geld de diensten. "Niet elke zon dag", moest vader Nikon erken nen. "Dót religieuze besef zijn ze als gevolg van het atheïstische systeem kwijtgeraakt. Dat moet ze weer worden bijgebracht". De kerk trekt door haar 'Slavi sche gezelligheid' ook Roeme nen, Tsjechoslowaken, Joegosla- ven en Grieken aan. 'Evangelisa tie' bedrijft vader Nikon - in Pa rijs uit aristocratische Russische ouders geboren - op algemene avonden van de Russische ge meenschap in Nederland. Hij be legt zelf ook bijeenkomsten, bij voorbeeld over de Russische cul tuur. In de drie jaar dat hij hier woont heeft hij er een gewoonte van gemaakt jaarlijks met een groepje kerkleden een 'pelgrim- stocht' naar de Sovjet-Unie te maken. "Zo kunnen ze iets van het ware Rusland zien". Niet normaal meer Positief is de priester over de politiek van partijleider Gorbats- jov. "Niet normaal meer, al die veranderingen. Een groot aantal kerken, seminaries en kloosters is weer open. Sommige tijd schriften kennen sinds kort ook een rubriek religie. Alles is in een stroomversnelling geraakt. Het regime ziet in, dat het niet buiten de kerk om kan. Toch heeft het patriarchaat het regime gevraagd niet te hard van stapel te lopen. De kerk heeft het geld en de priesters niet om in alle kerken weer dienst te houden". Zoals zoveel officiële vertegen woordigers van de Russisch-Or thodoxe Kerk ontkent vader Ni kon elke echte geloofsvervolging in de Sovjet-Unie. "In onze kerk ligt het accent op viering, niet zo zeer op verkondiging, zoals bij de baptisten. Die willen overal evangeliseren, met tractaatjes en dergelijke, en dat kan nu een maal niet. Verder zijn er na de Tweede Wereldoorlog gekomen die met de kerk politie ke dingen wilden bereiken. En politiek heeft niets met de kerk te maken. In die richting zjjn de dissidenten te zoeken". Mensen die zich nu verzetten tegen Gorbatsjovs plannen be schouwt vader Nikon ook als dis sidenten. "Voor mensen met po sitieve kritiek is er alle ruimte in de Sovjet-samenleving". De kwestie van geloofsvervolging is, volgens hem, nooit een probleem in contacten met andere kerken in Nederland. "Wij hebben uit stekende relaties. Ook in het par lement en dergelijke". Sinds de apostelen De Nederlandse gemeenten staan onder gezag van het Mos- kouse patriarchaat. Ze kunnen dus op de vingers worden getikt als ze een te liberale koers zou den varen. Maar dat is nog nooit gebeurd. Nikon: "De structuur van onze kerk is sinds de aposte len niet veranderd". Tegen diensten in het Neder lands zou het patriarchaat geen bezwaar maken. Maar dat stuit vooral bij de oudere garde op sterk verzet. Als die er niet meer is. kunnen, wat vader Nikon be treft, enkele zaken wel degelijk veranderen. Toekomst heeft deze kerkge meenschap hier wel, denkt hij. Nederland steekt nu al gunstig af bij de buurlanden. Zo zijn er in België maar vijf gemeenten. De oorzaak van de Nederlandse be langstelling zoekt de Russisch- orthodoxe priester in onze calvi nistische achtergrond. "Mensen komen af op de mooie gezangen en de sfeer in onze gemeente. Dat biedt de Reformatie niet". Synode Volgende week vrijdag, 26 november, zal de hervormde sy node - die twee dagen in Doorn bijeenkomt - een voorstel behan delen om nauwere banden aan te knopen met de Verenigde Pro testantse Kerk van België. De Raad voor het verband met ande re Kerken stelt de synode voor, een desbetreffend artikel in de kerkorde op de Belgische kerk van toepassing te verklaren, waardoor doop en ambten over en weer worden erkend. Ook kunnen dan predikanten van de ene kerk in de andere worden be roepen. Het contact met de Belgische kerk, schrijft de raad in zijn voor stel, wordt gekenmerkt door his torische en confessionele ban den. "De Nederlandse Hervorm de Kerk dankt haar oorsprong aan predikers die door het werk van Johannes Calvijn waren ge vormd en via het latere België naar ons land kwamen. Boven dien werd de Confessio Belgica door alle kerken in Nederland die in de gereformeerde traditie staan, aanvaard". Hervormde Kerk: aangeno men het beroep door de synode tot docent Nieuwe Testament aan de Naer East School of Theo logy te Beiroet C. G. Baart Schel- luinen, de benoeming tot bij stand in het pastoraat, deelwerk, te Waddinxveen kandidaat W. Groenenboom Capelle aan den IJssel. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt: beroepen te Hoo- geveen H. Jagersma Bergen- theim. Ballingschap. Ruim 78.000 rooms-katholieke Litouwers vra gen in eën petitie partijleider Gorbatsjov de 'interne balling schap' van bisschop Juljjonas Stepanavicius van Wilna op te heffen en de veroordeling van twee priesters tot gevangen schap te herzien. De bisschop werd op last van de raad voor godsdienstige aan gelegenheden (in samenwerking met de geheime dienst) verban nen naar een dorp. Er is nooit een officiële aanklacht geweest. De priesters hebben zich, vol gens de ondertekenaars van de petitie, aan geen andere misdaad schuldig gemaakt dan het aan wijzen van misstanden in de Sovjet-samenleving, "zoals nu in het kader van glasnost bijna overal gebeurt".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2