m 82; Elf poppentheatergroepen te gast bij Jan Klaassen 89: 105; Vietnamese watermarionetten op festival in Amsterdam Twee nieuwe foto's van Anne Frank ontdekt Beekman wint kort geding EEN NIEUWE START MET JAN VAN DEN BROEK JANvandenBROEK 50 Tweede Kamer wil kleine verschuivingen in kunst Keulen eert zijn zoon Joost van den Vondel Auteursfonds Victor Hugo in het leven geroepen AMSTERDAM (GPD) - In het Heiligewegbad in Amster dam klinkt een oorverdovend lawaai. Niet, zoals dat door gaans in zwembaden gebruikelijk is, afkomstig van ove renthousiaste zwemlustigen. Het bad is voor dat doel reeds geruime tijd gesloten. Sinds twee weken wordt hier in koortsachtig tempo gezaagd en getimmerd. Het zwembad moet nog voor donderdag 19 november het aanzien krijgen van een tropisch paradijs, compleet met tempel, zittribu- nes en tropisch groen. Het Heiligewegbad gaat vanaf die dag het decor vormen voor watermarionetten uit Vietnam. Van 19 tot en met 29 november Vietnam genoemd. Deze groep bijt wordt in Amsterdam een interna- morgenavond de spits afin het Hei- tionaal Poppentheaterfestival ge- ligewegbad. Water speelt een i houden. Twaalf groepen uit even zoveel landen brengen theateraccomodaties ma. voorstellingen en zestien verschil lende produkties. Een uniek festi sentiële rol bij deze traditionele zeven theatervorm. Die ontstond eeuwen liefst 68 geleden in de moerassige delta's in het noorden van Vietnam. Het wa troebel en daarom uiterma- val, want de ruim 150 deelnemers te geschikt voor dit poppenspel, spelen uitsluitend traditioneel De ongeveer veertig centimeter poppentheater. De voor Nederland hoge watermarionetten staan op traditionele Jan Klaassen speelt meterslange stokken. Het lichaam gastheer voor zes Aziatische en vijf andere Europese poppentheater- groepen. door de pop drijft op het water, het voetstuk bevindt zich als drijver onder de waterspiegel en dient voor steun, evenwicht en behen digheid van de marionet. Een net- Vietnamese watermarionetten vertonen hun kunsten in het Heiligewegbad in Amsterdam NOVEMBER 1987 DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer zal op 30 november tijdens de behandeling van het Kunsten plan 1988- 1992 van minister Brink man aandringen op 'kleine ver schuivingen die geleidelijk worden doorgevoerd'. De vergaande maat regelen die de minister voorstelt, maken, voor zover nu bekend, geen enkele kans in de kamer. De door Brinkman voorgestelde spreiding van de kunst is niet in evenwicht, is de algemene kritiek in Den Haag. Met name de sectoren muziek en toneel in het oosten van het land en andere regio's zouden er veel te be kaaid vanaf komen. Dat betekent zeer waarschijnlijk voor het oosten dat Opera Forum in Enschede (mogelijk afgeslankt) haar symfonische taak behoudt en KEULEN (GPD) - De Westduitse stad Keulen heeft gisteravond de 400-ste verjaardag van zijn grote zoon Joost van den Vondel op pas sende wijze gevierd. Vondel mag dan wel onze grootste dichter zijn. maar hij werd op 7 november 1587 geboren in de Groszen Witschgasse 2 in Keulen. De stad herdenkt dit ook elk jaar. Er had een internationaal feest plaats in de Universiteit van Keu len, waar onder Nederlandse lei ding 400 Duitsers Neerlandistiek studeren. Minister Brinkman en staatssecretaris Van der Linden vertegenwoordigden de vaderland se regering, maar ook de Belgen waren sterk vertegenwoorigd. Per slot van rekening kwamen de Von dels via Antwerpen naar Keulen. Hoewel Vondel bijna zijn hele le ven in ons land doorbracht, heeft hij zijn geboortestad nooit verge ten. De indrukken van zijn jeugd in Keulen hebben hem zijn hele leven begeleid. Het wel en wee van Keu len ging hem ter harte. En toen de Zweedse koning Gustav Adolf in de Tachtigarige Oorlog met zijn le ger richting Keulen marcheerde stuurde Vondel hem het gedicht 'de Olijftak' om 'zijne majesteit te (archieffoto) en dieren spelen in korte scènes hun verhalen, omgeven met vuur werk. In Vietnam spelen deze voorstel lingen altijd in de vrije natuur. De schaarse voorstellingen die ooit in Europa werden gegeven, hebben plaats in een zwembad. Nog on langs waren de marionetten te zien in het Parijse openluchtbad Delig- ny. De aan een aangename water temperatuur gewende spelers had den het er ijskoud. In Amsterdam zal dat zeker niet gebeuren. Het wa ter zal er niet alleen verwarmd zijn, maar bovendien gekleurd met ca ramel. Dit om de drijfstokken on zichtbaar te maken. Ook het decor van ontwerper Peter Bon zal voor de spelers ongetwijfeld een verras sing zijn. Want ook die entourage het Gelderse gezelschap Toneel groep Theater blijft voortbestaan (wellicht ook in afgeslankte vorm). Hierbij moet een slag om de arm worden gehouden, want de fracties in de Tweede Kamer nemen pas volgende week een definitief standpunt in. De kamer moet nog een politiek compromis bereiken over de her- schikkings-alternatieven Volgens CDA- kamerlid Beine- ma wordt er 'ten gunste van de re gio' of geld bij de Randstad wegge haald 'of een aantal nieuwe initia tieven van de minister niet ge steund'. Algemeen bleek de afgelopen weken de verbazing groot over 'het ongekende simplisme waarmee minister Brinkman de podium kunst de nek omdraait'. bewegen dat ze Keulen, mhn ge- boortstad. verschoone'. In zijn poë zie kwam hij vaak terug op de stad. de Rijn en op zijn geboortehuis 'Zur Fyolen'. Aan de beschermhei lige van Keulen, de heilige Ursula, wijdde hij het treurspel 'Maegh- den'. Keulen heeft 'zijn' dichter steeds in ere gehouden. Festiviteiten rond zijn geboorte en dood zijn al sinds 1879 traditie. Vol trots herinnert Keulen aan het werk van de vroe gere directeur van het Instituut voor Filologie in Keulen, prof. P.J.H. Vermeeren, die in 1972 in "het Franciscanerklooster in Vor- den de verzameling 'Vondeliana' samenstelde. De toen 1700 exem plaren omvattende verzameling li teratuur van en over Vondel is nu uitgegroeid tot de een na grootste ter wereld. Alleen die van Amster dam is nog groter. Maar Keulen biedt nog meer Vondel. Het stedelijk museum be zit een verbazingwekkend aantal Vondelportretten en op dit mo ment is er een tentoonstelling te zien met Vondel-menukaarten, Vondel-grafieken, een selectie uit de Vondeliana en Vondel- en Luci fer-bier, gebrouwen door onze zui derburen. ASSEN (ANP) - De president van de rechtbank in Assen heeft gister morgen de uitgeverij Rest Boek BV in Hoogeveen verboden om een verzamelbundel van verhalen van de kinderboekenschrijfster Thea Beekman openbaar te maken. Voor elk boek dat in strijd met dit verbod op de markt komt, moet de uitgeverij een dwangsom van dui zend gulden betalen. De president stelde met deze uit spraak Thea Beekman in het gelijk in een kort geding dat zij vorige week tegen Rest Boek had aange spannen. Daarin verzette de schrijfster zich tegen de plannen werd hen buiten Vietnam nog nim mer verleend. Nederlands gastheer Jan Klaas sen wordt gespeeld door Wim Kerkhove van 'Pantijn'. Sinds 1981 was 'Pantijn' de Poppenkast van de Dam, die daar al minstens 150 jaar staat. En wat is er meer tradi tioneel Nederlands dan Jan en Ka trijn? Niet alleen met elkaar heb ben zij het aan de stok, maar ook met de immer aanwezige veld wachter, de duivel en de huisbaas. Jan Klaassen stamt rechtstreeks af van Pulcinella uit de Italiaanse commedia dell'arte. Op de reizen van Italiaanse comedianten door Europa werd deze figuur in veel landen overgenomen. Zo werd Pul cinella in Frankrijk Polichinelle, in Engeland Punch en in Duitsland Prutschenell. AMSTERDAM (ANP) Met een mislukte veiling door 'veiling meester' Theo Olof van een teke ning van Frits Muller, waarop nie mand een bod deed maar waarvoor iemand later toch nog 600 gulden neertelde, is het Fonds Victor Hu- go gisteren in de Amsterdamse Vondelkerk van start gegaan. Het fonds wil steun verlenen aan auteurs die zich teweer stellen te gen inbreuk op hun auteursrecht, een verschijnsel dat dikwijls voor komt. Vaak is daar geld voor nodig, dat de auteur niet heeft. Zonder de rechtsbijstand zijn de kosten van een kort geding al gauw 3.000 gulden. Wordt er verder ge procedeerd, dan kunnen de kosten tot meer dan 25.000 gulden oplo pen. Vaak ziet een schepper van creatief werk er dan maar van af zijn recht te halen, aldus de initia tiefnemers van het fonds. Het Fonds Victor Hugo wil dat van het Hoogeveense bedrijf om een aantal oudere verhalen van haar hand in een verhalenbundel uit te geven onder de titel 'Thea Beekman vertelt' De schrijfster had bezwaar tegen deze titel en de goedkope wijze waarop de bundel is uitgegeven. Verder wilde me vrouw Beekman niet dat de verha len opnieuw zouden worden gepu bliceerd, omdat ze verouderd wa ren. De president overweegt in zijn uitspraak dat Rest Boek BV on rechtmatig heeft gehandeld door niet vooraf contact op te nemen met de schrijfster. Het is dan ook niet verwonder lijk dat in het traditionele Europese poppentheater deze commedia deH'arte-figuren geregeld terugke ren. Op het festival komt het Tsje chische 'Drak Theater' dan ook met Petruschka, de Russische Jan Klaassen. 'Che's Cabotans d'A- miens' uit Frankrijk brengen hun Lafleur en Sandrine. Het Antwerp se theater 'De Poesje' ontleent zijn naam ook al aan de Napolitaanse Pulcinella. Hier zijn het de antieke stangpoppen die de gloedvolle dra ma's tot leven brengen. Italië zelf brengt een complete opera op mini-niveau. In een kast, niet groter dan twee bij drie meter, passeren ruim 250 marionetten de revue. Het is de groep 'Carlo Colla e Figli' met 'De gelaarsde kat'. Het poppentheater van de familie Colla veranderen "want een recht dat niet uitgeoefend wordt is geen recht". Het fonds wil niet alleen au teursrechtelijke bescherming bie den aan boeken, maar ook andere geschriften, muziek, film, video, fo tografie, schilder-, teken- bouw- en beeldhouwwerken, toneel, ballet, opera, omroepprogramma's, toege paste kunst, industriële vormge ving, computerprogramma's en in principe elk oorspronkelijk voort brengsel, op welke wijze of in wel ke vorm dat ook tot uitdrukking komt. dateert al van 1835. Twintig jóar ge leden dreigde het theater door fi nanciële problemen verloren te gaan, maar werd met steun van de overheid nog juist op tijd gered dankzij een enthousiaste groep mensen onder leiding van Eugenio Monti-Colla. Aziatisch theater Wat het Europese poppenspel gemeen heeft in de oorspronkelij ke commedia dell'arte, heeft het Aziatische poppentheater in de oosterse overleveringen. Bijvoor beeld het beroemde Indiase hel dendicht 'Ramayana'. Zo komt 'Rodsiri Company' uit Thailand met een voorstelling die op deze overlevering is gebaseerd. De groep speelt met de koninklijke marionetten van Siam (het vroege re Thailand). Tot voor kort waren deze poppen nog uitsluitend be stemd voor voorstellingen in het koninklijk paleis en op ceremonië le bijeenkomsten. India zelf komt met het Pavakat- hakali-poppentheater. Letterlijk betekent het poppenverhaalspel, gebaseerd op een van oudsher klas siek dansdrama. De oranisatoren noemen het een klein wonder dat dit zeer fraaie poppenspel nog is te zien. Nog geen acht jaar geleden bestonden in India nog maar acht spelers die de eeuwenoude buik poppen konden hanteren en de mondeling overgeleverde verhalen kenden. Dankzij de inzet van de heer G. Venu die nieuwe poppen spelers intensief trainde lijkt het voortbestaan van deze traditionele theatervorm voorlopig gewaar borgd. China is weer op een geheel an dere manier spectaculair. Dit land is vertegenwoordigd met het 'Quanzhou Poppentheater'. Dit keer geen ingetogen voorstelling, maar een zeer extraverte waarvan de geschiedenis teruggaat tot de negende eeuw. De groep bestaat Het benodigde geld denkt het fonds binnen te halen via periodie ke steun van bedrijven en particu lieren, donaties en incidentele fi nanciële bijdragen. Voorzitter W. Oppenoorth van de Raad van Be heer van het fonds maakte bekend dat nu reeds een bemoedigend aan tal bijdragen van particulieren en ondernemingen is binnengeko- De naam van Victor Hugo is aan het fonds verbonden, omdat deze Franse schrijver en staatsman on- uit zeventig mensen, waavan veer tien bespelers van de zeer bijzondc re marionetten. Deze bewegen niet. zoals bij ons gebruikelijk aan onge veer zes draden. Tussen de vijftien en dertig draden bewegen elk on derdeel van de pop. Oogleden, vin gers en tenen, alles beweegt. De Chinese traditie wil dat spelers, muzikanten en decorwisselingen duidelijk zichtbaar zijn voor het publiek dat rondom het toneel plaatsneemt. Wajangvoorstelling Tenslotte zijn er dan nog de 'Yayanthi Puppeteers' uit Sri Lanka en 'Ki Anom Suroto' uit Indonesië. De groep uit Sri Lanka gaat er prat op nog het enige reizen de poppengezelschap van het ei land te zijn. Het theater brengt uit sluitend authentieke volksverha len, waarin het religieuze aspect nog sterk is vertegenwoordigd. En wat is er meer traditioneel voor Indonesië dan de Wcyangpop. Met deze stangmarionetten brengt de groep op het festival vijf Javaanse schaduwvoorstellingen. Twee daarvan duren maar liefst zevenen- half uur, van 's avonds half negen tot vier uur in de morgen. Het is het verhaal over prins Wrekoduro, op zoek naar de oorsprong van de mens. Reuzen, monsters en goden verschijnen op zijn gevaarlijke tocht naar de bodem van de oce aan, waar hij antwoord op al zijn vragen vindt. De voorstellingen van het popppenfestival bieden plaats aan in totaal vijftienduizend toe schouwers. Ze zijn te zien in het Heiligewegbad, theater Bellevue, de Brakke Grond, Kleine Kome die en het Soeterijntheater. Ter gelegenheid van het festival is een fraai geïllustreerd programm aboek verschenen bij Uitgeverij Meulenhoff: 'Een wereld van pop pen'. Prijs: f25. EINDHOVEN (ANP) - Aan de rei zende tentoonstelling 'De wereld van Anne Frank 1929-1945', die in middels door 1,7 miljoen mensen is gezien, zijn twee foto's toegevoegd. Deze zijn pas sinds kort in het bezit zijn van de Anne Frank Stichting. De foto's dateren uit 1938 en zijn gemaakt in een vakantiekamp in 't Gooi. Een woordvoerder van de stichting heeft dit gisteren in Eind hoven gezegd bij de opening van de expositie, die daar tot en met 16 december is te zien in het Eindho- vense stadhuis. De twee foto's die nu zijn toege voegd aan de Eindhovense ten toonstelling zijn afkomstig van een in Londen woonachtige Neder landse vrouw. Zij zag de expositie onlangs in haar woonplaats en her innerde zich de vakantiekiekjes. De vrouw was destijds een vrien dinnetje van Anne Frank. De tentoonstelling gaat niet al leen over racisme en discriminatie in de Tweede Wereldoorlog, maar ook over de situatie zoals die nu is. De Anne Frank Stichting wil ener zijds met de expositie laten zien dat alledaagse mensen het slachtoffer kunnen worden van racisme en an derzijds er voor waarschuwen dat ontwikkelingen zoals die zich in de jaren dertig in Duitsland hebben voorgedaan ook nu weer kunnen voorkomen. der meer inspirator en wegbereider is geweest van het auteursrecht, zo als vastgelegd in de Conventie van Bern. Van het comité van aanbeveling maken deel uit directeur Cox Hab- bema van de Stadsschouwburg in Amsterdam, architect Herman Hertzberger, Fotograaf Paul Huf, directeur S. Levie van het Rijks museum in Amsterdam, vioüst Theo Olof, ontwerper prof. R. Oxe- naar, uitgever Johan Polak, scha ker Jan Timman en filmmaker Wim Verstappen. Van 19 tot en met 29 november wordt in Amsterdam een interna tionaal Poppentheaterfestival ge houden. Twaalf groepen uit even zoveel landen brengen in zeven theateraccomodaties maar liefst 68 voorstellingen en zestien verschil lende produkties. Een uniek festi val, want de ruim 150 deelnemers spelen uitsluitend traditioneel poppentheater. De voor Nederland traditionele Jan Klaassen speelt gastheer voor zes Aziatische en vijf andere Europese poppentheater- groepen. door Thea van Beek Het festival is een initiatief van het Prins Bernhard Fonds. Om het toch dikwijls onderschatte pop penspel uit zijn isolement te halen, kreeg de Stichting Bijzondere Kunstmanifestaties, waarvan het Holland Festival en het Theater Festival deel uitmaken, het ver zoek dit festival te organiseren. Het kostte anderhalf jaar om alle pop pentheaters bijeen te krijgen. Het grootste festival voor poppenthea ters ooit in Nederland gehouden. Uniek voor Europa, omdat nog nooit zoveel groepen met een tradi tioneel repertoire bijeen waren. Watermarionetten Een absolute belevenis wordt de voorstelling van 'Mua Roi Nuoc' uit 1) Faith George Mi chael 2) Pump up the volume Marrs 5) Maybe tomorrow UB 40 9) Dance little sister Te rence Trent d'Arby 6) Here I go again Whi te Snake (13) Whenever you need so mebody Rick Astley (11) How can we hang on to a dream Tim Hardin 3) I need love L L Cool J (16) Fidl metal jacket Abigail Mead 4) Never gonna give you up - Rick Astley (10) Little lies Fleetwood Mac 7) Some people - Cliff Ri chard (19) Crazy Icehouse (15) In the dutch mountains - The Nits 8) You win again Bee Gees (20) Walk the dinosaur Was (not was) (12) The night you murde red love ABC (29) Jack le freak Chic (23) The real thing - Jelly bean (18) What a night Dolly Dots (30) System of survival Earth Wind Fire (38) Got my mind set on you George Harrison (31) Love in the first degree i Bananarama (24) Can't we try Dan Hill Vonda Shepard (25) A new tomorrow Piet Veerman (32) So emotional Whit ney Houston (14) Wonderful life Black (33) Casanova Levert (17) It's over Level 42 (36) Rent - Pet Shop Boys (37) We'll be together Sting (26) Come on let's go Los Lobos Criticize Alexander O'Neal (22) When you gonna Rick and Lisa (21) Dance little lady Ti na Charles Unchain my heart Joe Cocker Barcelona Freddie Mercury Montserrat Caballe Don't shed a tear Paul Carrack The right stuff Bryan Ferry Crazy crazy nights Kiss Vietnam genoemd. Deze groep bijt morgenavond de spits af in het Hei ligewegbad. Water speelt een es sentiële rol bij deze traditionele theatervorm. Die ontstond eeuwen geleden in de moerassige delta's in het noorden van Vietnam. Het wa ter is er troebel en daarom uiterma te geschikt voor dit poppenspel. De ongeveer veertig centimeter hoge watermarionetten staan op meterslange stokken. Het lichaam van de pop drijft op het water, het voetstuk bevindt zich als drijver onder de waterspiegel en dient voor steun, evenwicht en behen digheid van de marionet. Een net werk van draden zorgt ervoor dat de lichaamsdelen bewegen. In het water staat de tempel, met daarin de spelers; onzichtbaar voor het publiek. Door kleine, rieten deurtjes komen de sprookjesachti ge, drijvende figuren tevoorschijn. Hoe dit alles precies in zijn werk gaat zal altijd een geheim blijven. Want de avond voorafgaand aan de voorstelling, worden stokken en draden geïnstalleerd. Bij deze ge heime handeling worden nieuws gierigen geweerd. En dat heeft al les te maken met de traditionele wedstrijden die vroeger tussen de watermarionetten werden gehou den. 'Mua Roi Nuoc' brengt een flit send waterballet met de meest wonderlijke poppen. Prinsessen, generaals, krijgers, boeren. ADVERTENTIE Maak nu kennis met Jan van den Broek Dat betekent een nieuwe start voor uw auto. Een goed contact, dat startproblemen kan voorkomen. Laat uw accu gratis testen bij Jan van den Broek De vakman, die uitsluitend accu's van het topmerk Prestolite levert. Heel voordelig en met maar liefst twee jaar garantie. Wie start met Jan van den Broek maakt kennis met service Gun uw auto die kans op een nieuwe start! 42 vestiging en. Adressen zie Gouden Gids. \mW UITLATEN-SCHOKDEMPERS-ACCU S Profiteer van de extra voordelige aanbiedingen in onze Auto- info- Krant Niet ontvangen7 Hij ligt klaar in onze vestigingen BOVAE 40 tot 50 Amp. 32 tot 40 Amp. it 50 tot 63 Amp. Plus het voordeel van "Tóp kwaliteit! AMSTERDAM- De choreograaf Rudi van Dantzig (links) ontving gisteren hel Gouden Ezelsoor. Deze prijsbe staande uit een plastiek met bijbehorende oorkonde en een geldbedrag van 2500 guldenwordt jaarlijks uitge reikt aan die debuterende schrijver, van wie in één jaar de meeste boeken zijn verkocht. Van Dantzig kreeg de prijs voor zijn roman 'Voor een verloren soldaat'De onderscheiding werd hem overhandigd door Hans van Leer dam. voorzitter van het Fonds van Grafische Eindprodukten. ifoto anpi

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 23