Gemser ziet het onheil naderen SPOoTTV Jacques Anquetil nimmer grote publiekslieveling Opmars Geesink in Essen gestuit Koop bij de Nutsspaarbankde mooiste spaarbiljetten die er zijn. Overlijden komt niet onverwacht Ook Sörensen wil Ajax ontvluchten 'World Cup kan een bedreiging zijn voor het allround-schaatsen' Cash wekt de woede van Anti-apartheidsgroepen Recordwinst Wimbledon WOENSDAG 18 NOVEMBER 1987 SPORT PAGINA 17 PARIJS (ANP/AFP) - Het overlijdensbericht van Anquetil, wiens sportieve loopbaan bij na twee decennia omvatte, kwam niet onverwacht. Hij onderging op 12 augustus in Rouen een zware maagoperatie, maar trad op 6 september in de Oostenrijkse plaats Villach al weer op als ploegleider van de Franse beroepsrenners voor het wereldkampioenschap op de weg. Een maand later moest de vroegere kampioen, die na zijn actieve carri ère altijd bij de Tour betrokken bleef als televisie-commentator, 1951: debuut zijn snelle rentree in de wielerkara- strijdsport, vaan bezuren. H(j meldde zich op 6 1952: Frans kampioen bij de oktober met hevige pijn in het Pas- amateurs, teur-ziekenhuis in Colmar. Toen zijn toestand enigszins was gesta biliseerd, werd Anquetil overge bracht taal in Rouen, morgen overleed. Anquetil gelopen weekeinde nog uitgeno- icm)> Gp des Nations, GP 1953 en 1954: Grand Prix des Na tions en Grand Prix van Lugano, -TT., - 1955: GP des Nations, GP van het Saint Hilaire-hospi- Geneve, Frans kampioen achter- hij woensdag- volging, 1956: werelduurrecord (46,159 Ge- digd voor het afscheid van Joop neve, Frans kampioen achtervol- Zoetemelk tijdens een veldrit in - Germigny-l'Eveque, maar liet be- leefd weten dat hij zijn einde voel- tions, GP van Geneve, Parijs-Nice, de naderen en te ziek was om te zesdaagse van Parijs, kunnen verschenen. 1958: GP des Nations, GP van Lugano, GP van Geneve, vierdaag se van Duinkerken, 1959: GP van Lugano, GP van het jaar erop al Frans kampioen Geneve, vierdaagse van Duinker- werd, telt meer dan 200 overwin- ken, 2e Ronde van Italië, 3e Tour de Jacques Anque- 1965: Parijs-Nice, criterium na tional, Dauphiné Libéré, Bor deaux-Parijs, GP des Nations, GP in de wed- van Lugano, GP van Forli, Trop- heo Baracchi, 1966: Parijs-Nice, Ronde van Sardinië, Luik-Bastenaken-Luik, GP des Nations, 2e WK, 3e Ronde van Italië, 1967: criterium national, Ronde van Catalonië, 3e Ronde van Italië, werelduurrecord (47,492 km, niet erkend), 1968: Ronde van de Var, 1969: Ronde van Baskenland. IJF kiest Argentijnse president Jacques Anquetil in actie tijdens de Tour v hij de Ronde viermaal op rij. '61. Tussen '60 en '63 won ESSEN (GPD) - Verliezen is An ton Geesink vreemd. In zijn actieve loopbaan als judoka had de nu 54- jarige Geesink al weinig te duchten van zijn concurrenten. En sinds de voormalige super-kampioen in de hoedanigheid van sportambassa- deur als een bezetene de wereld rondreist, valt hem de ene na de an dere belangrijke job in de schoot. In 1985 werd hq hoofd opleiding en verspreiding van het judo binnen de Internationale Judo Federatie (IJF) en begin dit jaar werd hij vooral door toedoen van voorzitter Antonio Samaranch lid van het In ternationaal Olympisch Comité. Tijdens het gisteren gehouden congres van de IJF in het Westduit- se Essen, waar vanaf morgen de wereldkampioenschap judo voor mannen en vrouwen op het pro gramma staat, is Geesinks opmars ningen, waaronder vijf zeges (in 1957 bij zijn eerste optreden en vier keer achter elkaar in de periode 1961-1964) in de Ronde van Frank- France, 1960: Ronde van Italië, GP van Lugano, GP van Forli, 1961: Tour de France (leider rijk. Hij won bovendien negen keer begin tot einde), Parijs-Nice, crite- de Grand Prix des Nations. „Mon sieur Chrono", zoals» de specialist vaj in de tijdrit werd genoemd, verbe- de terde twee keer het werelduurre- 19( cord. Zijn laatste geslaagde poging heo Baracchi, in 1967 - Anquetil reed toen 47,493 1963: Ronde kilometer - werd niet erkend om- national, GP des Nations, GP Lugano, GP van Forli, 2e Ron- van Italië 1962: Ronde van Frankrijk, Trop- Frankrijk, Ron- Spanje, criterium national, dat hij weigerde een dopingtest te Parijs-Nice, Dauphiné Libéré, ondergaan. De Franse vedette, wiens Tour-record later zou wor den geëvenaard door Eddy Merckx en Bernard Hinault, werd in tegen stelling tot zijn voornaamste „slachtoffer" Raymond Poulidor nimmer de grote lieveling van het publiek, dat hem te berekenend vond rijden. Anquetil, een Nor- mandische boer, stond, hoewel hij meende te weten hoe een goed pro fessional zich diende te verzorgen, ook bekend om zijn nogal wilde le venswandel. Eén van de bekendste anecdotes uit zijn rijke wielerloop- baan is de legende van het nachtje doorzakken waarin hij de nodige champagne met glas en al naar bin nen werkte, maar vervolgens wel de klassieker Bordeaux-Parijs won. AMSTERDAM (GPD) Frank Rijkaard en Peter Boeve tracht nu ook Jan Sörensen Ajax te ontvluchten. De 32-jarige Deen ziet voor zichzelf geen toe komst meer in Amsterdam, aan gezien hij van Johan Cruijff te verstaan heeft gekregen dat hij niet meer in aanmerking komt voor het eerste elftal. Maandag bleef Sörensen, net als Rijkaard eerder dit seizoen, weg van de training. „Ik wil nog wel verder voetballen, maar dan in een an der land", aldus de Deen, die zichzelf eerst een vakantie heeft toebedacht. Sörensen voelt zich onrecht vaardig behandeld door Cruijff, die zegt de middenvelder een goede voetballer te vinden, maar teleurgesteld is in het tactisch in zicht van de voormalige Twente-, Feyenoord- en Excelsior-speler. „Het is logisch dat een nieuwe speler zich wil waarmaken, maar Sörensen forceert zich. Hij doet vaak te veel en vergeet daardoor zijn taken", oordeelde Cruijff al eerder dit seizoen. Om eraan toe te voegen: „En als ik dan jongere spelers heb als bijvoorbeeld Ri chard Witschge, die minstens even goed, misschien wel beter, zijn, lijkt het me normaal dat ik met hun verder ga". Jan Sörensen is echter van me ning: „Een oudere speler als ik koop je niet voor de bank. Toen ik kwam, na vervelende ervarin gen bij Feyenoord, ging ik ervan uit dat ik bij Ajax een nieuwe kans zou krijgen, dat ik zou spe len. Ik heb een paar keer mogen meedoen en dat ging toch niet slecht. Maar Cruijff ziet het ken nelijk anders". De geroutineerde Sörensen, 1 die zaterdagavond nog gloriëer- I de met Ajax 2, dat FC Groningen I uit de KNVB-beker wipte, heeft I inmiddels van Ajax te horen ge- I kregen dat hij naar een andere I club mag uitzien. Algemeen-di- I recteur Arie van Eijden tekende B daarbij wel aan: „Hij heeft nog I een contract, dus hij kan niet zo- maar weg. We willen hem echter 8 wel helpen. Eerst zullen we nog eens met hem gaan praten en dan 8 zal er een oplossing worden be- S dacht". HEERENVEEN (GPD) - Vormt de World Cup, waarvan het komende weekeinde in Heer enveen de derde jaargang aanvangt, een bedreiging voor het allround-schaatsen? Daar- over ging het toen de Nederlandse bondscoach Henk Gemser en Jan Charisius, lid van de 1934UBeborenta hetWest- technische commissie van de Internationale Schaats Unie (ISU), maandagavond in Heer enveen onverwacht met elkaar in debat gingen. Hij debuteerde in 1951 als wielren ner in het amateurpeloton. Een jaar later, hij was toen achttien jaar oud, werd Anquetil in Carcassonne Frans kampioen op de weg. In 1953 signeerde de jonge Anquetil een contract, dat hem als onafhankelij ke het recht gaf uit te komen in koersen voor beroepsrenners: met instant succes., Anquetil liet als neo-prof meteen zijn vaardigheid zien als tijdrijder door de Grand Prix des Nations, de befaamde rit tegen de klok, te winnen. Drie jaar later maakte hij de Italiaan Fausto Coppi het werelduurrecord afhan dig door 46,159 kilometer af te leg gen. Zijn eerste Tour-succes dateert van 1957 en in 1960 werd hij de eer ste Franse winnaar van de Giro d'I- Charisius startte het tweegesprek merkte: „Binnen de ISU wordt ge- tijdens een persconferentie door te filosofeerd over het opheffen 1 stellen dat over twee jaar het Euro pees kampioenschap dreigt te ver dwijnen om plaats te maken voor wereldkampioenschappen per af stand. Gemser haakte daarop ters tond in met: „De KNSB moet alle handen en voeten mobiliseren om de allround-kampioenschappen vast te houden". Gemser ziet, in zijn optiek, het onheil naderen. De Sovjetunie, die het vorig seizoen wat successen be treft schaatsnatie nummer één werd, heeft voor Heerenveen welis waar dertien rijders opgegeven, maar de echte toppers komen niet aan de start. Wereld- en Europees kampioen Goeljajev blijft thuis evenals Bozjev. Bij de sprinters krachtpatser Zjelezovski. wereldkampioen te hebben gedra gen, zijn lange loopbaan. Hij ves tigde zich in de Normandische plaats Neuville. Anquetil bleef tot enveen weliswaar met diverse spe- vlak voor zijn dood nauw betrok- cialisten, het eerste gevecht tussen ken bij de wielersport, als mentator voor radio en tv maar ook tweede confrontatie. het Europees kampioenschap na 1990. Ik weet nog niet hoe de afzon derlijke landen reageren, maar de ze wedstrijden om de World Cup kunnen een voorloper zijn van we reldkampioenschappen per af stand". Daaraan wil Gemser juist niet meewerken. Hij viel de naast hem gezeten Charisius onmiddellijk aan door ongevraagd het woord te nemen. „Met enige terughoudend heid heb ik Butte op de wedstrijd agenda geplaatst. Dat heb ik ge daan, omdat alle coaches het afge lopen seizoen, na de finale in Inzeil, afspraken aan zo veel mogelijk wedstijden om de World Cup mee te doen. Maar die afspraak schijnen mijn collega's uit de Sovjetunie zich nu niet meer te herinneren. Zij richten zich helemaal op Calgary. De Sovjets verschijnen in Heer- Wij als brave Nederlanders onder steunen de World Cup, de Russen niet. Als daardoor de ontwikkeling van het allround-schaatsen op de week la- tweede plaats komt, moet ik daar tegen zijn". de groten gaan ze uit de weg. De het Amerikaanse Butte, mij den ze zelfs collectief om vervol gens massaal de Olympische arena van Calgary te testen. Charisius ging daaraan voorbij toen hij op- Charisius haastte zich om te zeg gen dat het slechts om een filosofie binnen de ISU ging, het afschaffen ADVERTENTIE elk jaar ho gere rente vrij op neembaar certificaat op eigen naam of op die van kin deren of kleinkinderen wijziging naamstelling mogelijk maximale looptijd 5 jaar - in coupures van f 1.000,-, f5.000,-en fio.ooo,-. nutsspaarbank De Nutsspaaibank doet meer voor spaarders. van het EK en in plaats daarvan af zonderlijke wereldkampioen schappen per afstand. Charisius la ter: „In bijna alle landen worden die kampioenschappen nu al natio naal gehouden. De World Cup is een voorloper om daar een interna tionaal vervolg aan te geven. Dat is tenminste de gedachtengang bin nen de technische commissie van de ISU. Ik weet niet hoe de afzon derlijke landen reageren". Gemser bleef tegensputteren. „Het ontwikkelen van het speciali seren mag niet de doodsteek van het allround-schaatsen zijn. Voor het EK in Den Haag zijn al 20.000 kaarten verkocht, zo'n toernooi kun je daarom toch niet afschaf fen?" De Oosteuropese schaatslan den hebben daar evenwel geen boodschap aan. Die richten zich in eerste instantie op Olympische tri omfen en kijken daarna naar de mogelijkheid om wereldtitels bin nen te halen. Een Europees kampi oenschap heeft geen waarde. Met het oog op Calgary wilde Hein Vergeer het Haagse EK over slaan, maar dat kon hij voor zijn thuispubliek niet maken, vond Henk Gemser. Vergeer accepteer de dat en moet nu ook, net als de andere Nederlanders, zijn best doen tijdens de eerste World Cup- strijd in Heerenveen. „We kunnen daar niet onverschillig tegenover staan, omdat we in eigen huis rij den. Vanaf het midden van de week gaan we daarom anders trai nen dan ik zou willen. We zijn be reid die eerste competitie aan te gaan", verzekerde Henk Gemser, die het dwars zit dat de concurren ten uit de Sovjetunie wel precies hun eigen koers uitstippelen. De Sovjet-Unie organiseert zelf geen enkele wedstrijd om de World Cup, want daar vallen geen geld prijzen té verdienen. De Olympi sche Spelen hebben de reeks be knot, want er staan voor de man nen zeven en de vrouwen slechts vijf ontmoetingen op de agenda. Een Zwitsers marketing-bedrijf zocht vergeefs naar een een spon sor en staat nu zelf garant voor de 3,5 ton aan prijzengelden, die aan de World Cup is toegezegd. In Heerenveen zijn 7000 toe schouwers nodig om uit de kosten van 100.000 gulden te komen. JOHANNESBURG (GPD) - De bevestiging van de Australische Wim- bledonkampioen Pat Cash dat hij deze week zal deelnemen aan de open tenniskampioenschappen van Zuidafrika, heeft in zijn geboorte land grote opschuddding veroorzaakt. Anti-apartheidsgroepen heb ben onmiddellijk gedreigd elk toekomstig optreden van Cash in zijn geboorteland 'onmogelijk' te maken, te beginnen met de open tennis kampioenschappen van Australië, die in januari worden gehouden. De in Johannesburg als eerste geplaatste Pat Cash is de eerste rege rende Wimbledonkampioen die in Zuidafrika komt spelen. Ook de aanwezigheid van een aantal andere prominente internationale ten nisspelers in Johannesburg, zoals de Fransen Henri Leconte en Guy Forget, de Israëliër Amos Mansdorf en de Ecuadoraan Andres Gomez heeft van de 'Zuidafrikaanse Open' het sterkst bezette toernooi uit haar geschiedenis gemaakt. In de regeringsgetrouwe Zuidafrikaanse pers wordt de komst van de toptennissers als een belangrijke door braak in de internationale sportboycot beschouwd. Cash, die op de wereldranglijst de zevende plaats inneemt, noemt zijn aanwezigheid in Zuidafrika zelf 'een zuiver toeval'. Bij zqn ver trek uit Londen, eergisteren, verklaarde hij dat hij slechts aan de open tenniskampioenschappen van Zuidafrika meedoet, omdat hij volgen de maand ook in het Masters-toernooi in New York wil uitkomen. De Zuidafrikaanse kampioenschappen leveren hem bij een goede klasse ring juist voldoende punten op om daarvoor uitgenodigd te worden. De vader van Cash, die tevens zijn manager is, verdedigde de komst van zijn zoon naar Zuidafrika ook met dat argument: „Pat wil nu een maal dolgraag in New York deelnemen en als hij het toernooi in Jo hannesburg laat schieten, heeft hij te weinig punten om daarvoor uit genodigd te worden". Doch dit argument moet met de nodige korrel tjes zout worden genomen, omdat Cash de komende week in Kaap stad en Durban ook een aantal goedbetaalde invitatietoernooien zal spelen. Cash is overigens niet de enige deelnemer in Johannesburg, die kri tiek te verduren heeft. Ook de Franse tennissers Leconte en Forget en de Israëliër Amos Mansdorf zijn door anti-apartheidsorganisaties in hun geboorteland fel bekritiseerd. in de internationale sportwereld (even) tot staan gebracht. Niet hij, maar de Argentijn Sarkis Kalog- hian volgt de hoogbejaarde (86) Ja panner Matsumae, die het congres knikkebollend bijwoonde, op als president van de IJF. Dafgevaardigden van 142 van de 246 bij de IJF aangesloten landen lieten van Geesink weinig heel. Slechts vijftien stemmen gingen naar de gigant uit Utrecht. Een an dere Europsese kandidaat, de Fransman George Pfeifer kreeg 50 stemmen, de industrieel Kaloghian 72 en één stem was ongeldig. Geesink toonde zich niet be paald teleurgesteld met de uitslag. „Deze stemming zegt weinig over de waardering voor mijn werk bin nen de federatie, die is algemeen", meent hij. „Nee, het blijkt dat bin nen de IJF andere dan sportieve belangen de voorkeur genieten. Daar kun je je druk over maken, maar zo liggen de kaarten nu een maal". Voor de eigenzinnige Geesink, wiens ideeën over het judo niet overal in dank worden afgenomen, vormt de tegenvaller in Essen geen aanleiding om zich met minder elan op te werpen als propagandist van het judo. „Maar het kan best zijn dat ik over twee jaar zeg: ik stop met mijn opleidingswerk. Ik moet toch maar afwachten hoe ik naast Kaloghian kan functione- Wat Geesink te wachten staat, geeft de nieuwbakken president van de IJF in een paar korte zinnen aan: „Iedereen in de judowereld zal zich de komende vier jaar moeten houden aan de regels die binnen de IJF gelden. Van een aanpassing in tegenovergestelde richting zal geen sprake zijn, of we nu te maken hebben met Geesink of iemand an ders". Kaloghian is overigens bang dat het internationale judo een paar magere jaren tegemoet gaat. „Er is gewoon geen geld om allerlei pro jecten aan te pakken". De financiële huishouding van de IJF werd gisteren trouwens kri tisch tegen het licht gehouden door enkele afgevaardigden. Het be vreemdde een paar landen dat de organisatie van grote toernooien geheel in handen is van het recla mebureau Dentsju (lees: Matsum ae). Deze onderneming bepaalt welke sponsors voor een evene ment worden aangetrokken en laat de sponsorgelden op haar bankre kening bijschrijven om vervolgens bq te dragen in de kosten van bij voorbeeld een WK. Maar hoeveel geld sponsors stor ten en welk bedrag daar uiteinde lijk van naar het judo wordt door gesluisd is sinds 1982 een vraagte ken. Het aftreden van Matsumae waardoor binnen de IJF financieel vermoedelijk schoon schip zal wor den gemaakt, was aanleiding voor de 142 landen om bij deze kwestie uiteindelijk niet te lang stil te blij ven staan. LONDEN (Rtr) - De tenniskampi oenschappen van Wimbledon heb ben dit jaar een recordwinst van ruim 24 miljoen gulden opgele verd. De cijfers werden gisteren in Londen openbaar gemaakt. De exacte winst bedroeg: 7.154.990 pond sterling, in Nederlands geld f24.040.776,40. In 1986 bedroeg de winst van Wimbledon 'slechts' 6.200.848 pond sterling ofwel f20.834.849,28. NEW YORK (SID) - De verrassen de nederlaag tegen de Westduitse Sylvia Hanika in de eerste ronde van het Masterstoernooi in New York heeft Chris Evert aan het den ken gezet. De 32-jarige Amerikaan se heeft dan nog wel niet besloten te stoppen met haar imposante loopbaan, ze is wel van plan vol gend jaar een behoorlijke stap te rug te doen. „Ik geloof, dat mijn dagen als proftennister geteld zijn. Ik ben nu zestien jaar onderweg van de ene plaats naar de andere en het wordt tijd, dat ik eens een normaal leven ga leiden", aldus 'Chrissie', die zich in december zal beperken tot enke- Evert: 'Mijn dagen als proftennisster zijn geteld' le demonstratiepartijen. „Mis schien trek ik me terug voor de open Australische kampioen schappen in januari en begin ik een maand later pas weer in Florida, waar ik woon. De motivatie is een stuk minder geworden. Nummer één van de wereld kan ik nooit meer worden en nummer drie blijf ik nog wel een tijdje". WOENSDAG 17.46-18.08 Ned 1: Veronica Sport. Met Sport Kort, auto sport: de Fuji 1000, American Football: The Houston Oilers tegen San Francisco 49'ers, en ijshockey: Quebec tegen Ed monton. 17.55-19.50 Did 2: Die Sport-Re portage. Met voetbal: recht streekse reportage van de vriendschappelijke interland Hongarije-Westduitsland. 22.00-22.30 Ned 2: Studio Sport. Met een reportage rond Anton Geesink en een schaatsverslag. van de marathon van Heeren- 22.25-23.30 SKY: International Motor Sports '87: Grand Prix van Zweden vanuit Anderstorp en de Truck Grand Prix vanuit Zandvoort. 22.30-23.35 SCH: Super Stars. 22.45-01.15 BBC 1: Sportsnight: met o.a. voetbal. 23.30-24.001d 1: ARD-Sport ex tra: samepvatting van de kwali ficatie-wedstrijd voor de EK voetbal vanuit Aarhus: Dene- marken-Westduitsland en zaal handbal om de Super Cup: Westduitsland-Zweden.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17