Aanvullende behandeling vergroot overlevingskans 'Journalist is na Sterspot onbruikbaar' 17 WOENSDAG 18 NOVEMBER 1987 LEIDEN Chemotherapie vrouwen met borstkanker LEIDEN - Dr. O.J. Repelaer van Driel heeft op voorhand al tal van reacties gehad. Reacties van vrou wen die te maken hebben met borstkanker. Want ook zijn onder zoek heeft tot de conclusie geleid dat aanvullende behandeling met chemotherapie (anti-kankermid delen) de overlevingskans voor vrouwen met borstkanker ver groot. Repelaer van Driel promp- veerde onlangs tot doctor in de ge neeskunde op het proefschrift 'Ad- juvante chemotherapie bij mam- door Annemiek Ruygrok Borstkanker is de meest voorko mende vorm van kanker bij Neder landse vrouwen. Tien jaar na het stellen van de diagnose is nog slechts vijftig procent van de vrou wen in leven. Ondanks uitgebreide operaties en bestraling is deze le vensverwachting in de afgelopen vijftig jaar niet wezenlijk verbe terd. Volgens Repelaer van Driel is dit het gevolg van onjuiste opvat tingen over uitzaaiing van borst kanker. "Vroeger ging men ervan uit dat uitzaaiing stapsgewijs gebeurde, beginnend bij de tumor zelf, ver volgens naar de lymfeklieren in de oksel en uiteindelijk naar de rest van het lichaam. Maar in werkelijk heid vindt de verspreiding van kwaadaardige cellen naar de oksel en naar de rest van het lichaam ge lijktijdig plaats. Bloed en lymfe zijn nu eenmaal niet te scheiden. Dus is het logisch dat deze proces sen tegelijkertijd verlopen". Onderzoek Worden bij een operatie kanker cellen in de oksellymfeklier aange troffen, dan is het aannemelijk dat er ook elders in het lichaam tumor-, cellen aanwezig zijn. Soms is hun aantal zo klein, dat het lichaam die kwaadaardige cellen vanzelf op ruimt. Maar soms groeien ze en be perken zo de overlevingskans van de patiënte. In zijn proefschrift bepleit Re pelaer van. Driel, na operatieve be handeling en bestraling, enkele ku ren met anti-kankermiddelen. Om deze opvatting te onderzoeken werd van 1976 tot 1980 bij 452 vrou wen met borstkanker en uitzaaiin gen in de oksellymfeklieren een onderzoek uitgevoerd. Daaraan verleenden twintig Nederlandse ziekenhuizen, waaronder het Aca demisch Ziekenhuis en het Diaco- nessenziekenhuis te Leiden en het Elisabethziekenhuis in Leider dorp, hun medewerking. Na opera tie en bestraling kreeg de helft van de vrouwen gedurende twee jaar een maandelijkse laag gedoseerde chemotherapiekuur. De andere helft van de vrouwen kreeg geen aanvullende behandeling en fun geerde als controlegroep. Na vijf jaar was ruim 78 procent van de vrouwen die een aanvullende be handeling had gekregen nog in le ven. Bij de vrouwen die niet met anti-kankermiddelen waren be handeld was dit bijna tien procent minder. Databank Repelaer van Driel: "Voor grote groepen geldt, dat iedere patiënte door de toegepaste behandeling gemiddeld wat langer leeft. Op een gekozen peildatum, bijvoorbeeld na vijf jaar, geeft dit echter de in druk, dat enkele vrouwen overle ven die anders overleden zouden zijn. Over langer durende effecten kan pas na minstens tien jaar wach ten een uitspraak worden gedaan, maar dat is een bijna ondoenlijke zaak. Om' al die vrouwen na zoveel jaar op te sporen is enorm tijdro vend. Dat was nu, na zeven jaar, ook al het geval". Vandaar dat Re pelaer van Driel in zijn proefschrift benadrukt dat bij dergelijke onder zoeken datamanagement onont beerlijk is. Ook nu werd een databank en wel die van het Europees Kanker centrum in Brussel bij het onder zoek betrokken. De patiëntes was van te voren om toestemming voor het onderzoek gevraagd. Dat stond in Brussel geregistreerd. En de da tabank daar bepaalde welke pa tiënte voor aanvullende behande ling in aanmerking kwam en wie niet. "De artsen zijn bewust niet bij de selectie van de patiëntes betrok ken om het onderzoek zo objectief mogelijk te houden. Als behande lend arts ben je veel te veel betrok ken bij je patiëntes. Dan zou je al snel iemand met de beste perspec tieven uitzoeken. En dat geeft geen goede indruk van de waarde van de behandeling". Uit het onderzoek bleek niet al leen dat door de kuur met anti-kan- kermiddelen tien procent meer vrouwen de ziekte overleeft, Re pelaer van Driel kwam tevens tot de conclusie dat de lage dosering nauwelijks de nare bijverschijnse len van dit soort middelen voor komt. Een kortere kuur met hoge dosering geeft even goede resulta ten en is aangenamer voor de pa tiënte. En daar gaat het bij de be handeling van borstkanker mede om. Repelaer van Driel noemt het "friemelen in de marge". "Hoe pest je de vrouw het minste en bereik je tegelijkertijd de beste resultaten? Die vraag ligt steeds voorop". Met het onderzoek van Repelaer van Driel, waarvan overigens prof.dr. A. Zwaveling en dr. K. Wei- het minste en bereik je tegelijkertijd de beste resultaten? vaart 'de kar op de rails hebben ge zet', is het onderzoek naar de ver betering van de behandeling van borstkanker geenszins afgesloten. "Er wordt nu gekeken naar een nog minder belastende vorm voor de vrouw: de dag na de operatie wordt éénmalig een dosis chemotherapie gegeven. Alleen bij jongere, nog menstruerende vrouwen, volgen dan nog een paar kuren chemothe rapie". Dat laatste wordt gedaan, omdat vrouwen bij wie in of na de menopauze borstkanker wordt ge constateerd, weinig baat hebben bij een langdurige kuur met anti- kankermiddelen. Het nieuwe on derzoek gaat van de veronderstel ling uit dat waar nog minieme kwaadaardige cellen overblijven deze met een kleine dosis op te rui men zijn. Deze en andere behande lingsmethoden worden - met goede resultaten - ook elders in het land uitgetest toegepast. Dat de levenskansen door deze onderzoeken toenemen, blijkt uit de cijfers. Minder amputaties Reagen Niettemin zijn de geleerden van zelfsprekend pas tevreden, wan neer de levenskans voor 100 pro cent kan worden gegarandeerd. Is na vijftig jaar bestrijding van borst kanker dit resultaat nog niet be reikt, de gevolgen van de operatie ve ingrepen zijn in dit tijdsbestek in elk geval aangenamer geworden. Werd vroeger een borst, zodra er een tumor werd geconstateerd, ge amputeerd, tegenwoordig gaat men in de meeste gevallen tot een borstsparende ingreep over. Ook het weghalen van omgevende spie ren, waardoor vrouwen niet meer in staat waren een zomerjurk of strakke blouse te dragen, blijft ach terwege. Deze methode, zo bleek in de loop der jaren, leverde namelijk geen betere overlevingsresultaten op en wordt in de meeste gevallen als overbodig ervaren. Vandaar dat hier in Nederland de gemoederen enigszins veront rust geraakten, toen bij de Ameri kaanse presidentsvrouw Nancy Reagan, bij wie een kwaadaardige tumor van geringe omvang werd ontdekt, de borst volledig werd af gezet. Volgens Repelaer van Driel zou hier in Nederland een borstbe- sparende operatie wel degelijk zijn overwogen: "Maar vooral oudere vrouwen besluiten toch tot ampu tatie. Omdat zij de poliklinische be straling gedurende zes weken na een borstbesparende operatie niet wensen te ondergaan. Dat kan soms een zware belasting zijn". Dat het in dit geval zou gaan om 'het ze kere voor het onzekere nemen', is volgens Repelaer van Driel in we tenschappelijk opzicht niet bewe- Illegale zenders uit ether LEIDEN - De Radiocontrole Dienst (RCD) heeft gisteren in sa menwerking met de Leidse en Leidschendamse politie twee ille gale zenders uit de lucht gehaald. Om 14.15 werd in de machineka mer van de lift in de flat aan de Ha vikshorst een in bedrijf zijnde zen der met twee casetterecorders in beslag genomen. Er werden hierbij geen aanhoudingen verricht. 's Avonds werd in een woning aan de Stalpaerthof een in bedrijf zijnde zender in beslag genomen van het illegale station Saint Tro- pez. Het hoofdsignaal van dit sta tion kwam uit Leidschendam en werd in Leiden overgezet op een andere frequentie. In Leidschen dam zijn vier mensen en in Leiden de 20-jarige bewoonster van het pand en een 20-jarige Leidenaar aangehouden. Allen zijn voor ver hoor naar het bureau meegenomen en later heengezonden. VAN DER VELDE - Autobedrijf Van der Velde bv (aan de Kennedy- laan te Leiden en Van Hallstraat in Wassenaar) heeft de verkoop- en service-actie gewonnen die onder de. naam 'Demarrage' door Citroen Nederland is gehouden. Alle dea lers werden beoordeeld op presen tatie, werkwijze, vakbekwaam heid, serviceverlening en verkoop- activiteiten. De prijs verbonden aan deze actie is een persoonlijk ca deau voor iedere medewerker van Van der Velde bv. Die cadeaus zijn vanmiddag uitgereikt. ABN - Wethouder Fase heeft gis teren de eerste geldautomaat van het ABN-kantoor aan de Breestraat officieel in gebruik gesteld. Ter ge legenheid daarvan ontving zij uit handen van directeur Menke van het Leidse ABN-kantoor een che que van 1000 gulden met het doel die door te geven aan de stuur groep 'Binnenpret 1988' die dat geld zal gebruiken voor de inrich ting van een nieuwe kinderboerde rij voor de kinderkliniek van het AZL. G. Schuijt, directeur Groene Amsterdammer, in proefschrift: LEIDEN - Een omroepjournalist die verkiest reclame te maken in Ster-spots, is niet langer bruikbaar als journalist. Zijn werkgever dient een dergelijk optreden niet te dul den en de journalist - bij voortzet- Aantal extra koopavonden LEIDEN - In verband met de vie ring van sinterklaas en kerstmis zijn er deze en volgende maand een aantal extra koopavonden. Op 30 november en op 1,2 en 3 december mogen de winkels tot 21.00 uur ge opend blijven. De dagen voor kerst is er ook een aantal extra koop avonden. De verruiming van de sluitingstijd geldt dan voor 21, 22 en 23 december. Op 5 december en 2 januari (beide zaterdagen) sluiten de winkels gewoon om 17.00 uur. ting van diens reclame-optreden tegen de wil van de werkgever op staande voet te ontslaan dan wel over te plaatsen naar een niet-jour- nalistieke functie. Dit stelt G.A.I. Schuijt, directeur van het opiniweekblad De Groene Amsterdammer, in zijn proef schrift 'Werkers van het woord. Media en arbeidsverhoudingen in de journalistiek', waarop hij vol gende week woensdag aan de Leid se universiteit hoopt te promove ren. Schuijt is tevens als universi tair hoofddocent mediarecht aan de Universiteit van Amsterdam verbonden. Per 1 januari treedt hij full-time bij de universiteit in dienst. In zijn proefschrift stelt Schuijt dat aparte cao's voor journalisten en redactiestatuten de onafhanke lijkheid van journalisten bescher men. Volgens de promovendus schiet de omroep-cao op dat punt ernstig tekort. De overheid heeft in haar mediabeleid het statuut on voldoende onderkend als instru ment voor een van de doelstellin gen van dat beleid: het scheppen van een waarborg voor non-com- mercialiteit en onafhankelijkheid van de media. "In de Mediawet wil de overheid te veel de algemeen hoofdredacteur van de Nederland se omroep zijn. De overheid moet niet zelf willen bepalen hoe de bur gers via omroep en pers van de communicatievrijheid gebruik wil len maken", aldus Schuijt. De schamele bepalingen over een programmastatuut in de Me diawet steken volgens Schuijt schril af tegen hetgeen bij de dag bladen en tijdschriften in vrije on derhandelingen tussen uitgevers en journalisten tot stand is geko- Schuijt wijst er tevens op dat het uitbannen van het streven naar winst in het omroepbestel geen ga rantie biedt voor een niet-commer- Bejaarde ernstig gewond LEIDEN - Een 86-jarige Leide naar is gisteravond om 20.00 uur ernstig gewond geraakt na een aan rijding op de Churchilllaan. Van morgen was de man nog steeds buiten kennis. Een 29-jarige be stuurster uit Voorschoten reed in de richting van de Voorschoterweg toen ter hoogte van de Kennedy- laan de bejaarde man plotseling het zebrapad overstak. De ver keerslichten waren op dat moment buiten werking. De vrouw kon hem niet meer ontwijken. De Lei denaar liep een aantal botbreuken, hoofdletsel en inwendige kneuzin gen op en is overgebracht naar het AZL. LEIDEN - Gehuwd: H.T. de Kievithen M.H. van Engelenburg, H.P.C. Steen bergen en W.M. Brouwer, W- Blom en M.P. Bokern, P.J.P.M. Cornelisse en S.T. Siraa, G. J. Schreuder en T. Meijer, B.E. Maan en S.J.M. Wernars, R.J.A. van Zon en M.C. Plug, W. Wolters en M.A. Staphorst. LEIDEN - Aan de Middelstegracht wordt een project van zeven wonin gen verwezenlijkt. Het bouwterrein, gelegen op de hoek met de Groenesteeg, ligt al geruime tijd braak. De Leidse architect Vollmer heeft een plan gemaakt voor een woongebouw met vier vierkamerwoningen en drie driekamerwoningen aan de Middelstegracht plus een vierkamerwo ning aan de Groenesteeg. Alle woningen krijgen een terras. Bij de bene denwoningen komt bovendien een klein tuintje. De nieuwbouw wordt opgetrokken uit een gladde lichtrode gevelsteen met witte kozijnen en krijgt hier en daar een kleuraccent. De bovenste bouwlaag wijkt aan de zijde van de Middelstegracht iets naar achter en wordt bekleed met een witte kunststofplaat. Het geheel oogt eigentijds. De nieuwe woningen zullen, ijs en weder dienende, volgend jaar mei ge reed zijn. Ze worden gerealiseerd in de premie-D-sector. De koopprijzen zullen variëren van 149.000 tot 169.000 gulden (exclusief het subsidiebe drag van 20.000 gulden). De nieuwbouw is een project van Beheersmaat- schappij Habejo bv uit Roelofarendsveen. Aktief Wijkvereniging Aktief houdt vanavond een bingo-avond in haar clubgebouw aan de Berla- gestraat 2 in Zuid-West. aan vang 20.00 uur. Ouderen De Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen, afdeling Leiden, houdt donderdag 19 no vember in zijn soos aan het Ra penburg 48 een informatiemid dag over gezonde voeding voor ouderen. Aanvang 14.00 uur. Na afloop is er bingo. Noord-Afghanistan Op uitnodiging van werkge meenschap De Ratel houdt dr. R.J. Munnike van het Rijksmuse um voor Volkenkunde zondag 22 november een lezing met dia's over 'Het leven in Noord-Afgha- nistan'. De spreekbeurt wordt ge houden in het Volkshuis aan de Apothekersdijk 33. Aanvang 10.30 uur. Schoolsport In zwembad De Zijl aan de Pa- ramaribostraat worden woens dag 25 november schoolzwem- wedstrijden gehouden. Er nemen 17 scholen deel aan de wedstrij den die omstreeks 13.00 uur be ginnen. Op Eigen Wieken In buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valkenpad 2 wordt za terdag 21 november een klaver- jasavond gehouden voor koppels. Aanvang 20.15 uur. AV Holland Atletiekvereniging Holland houdt zondag 22 november een strandloop nabij de Wassenaarse Slag (laatste parkeerterrein links) over de afstanden 2,4,8,12 of 16 kilometer. Aanvang 11.00 The Koper Girls Majorettenvereniging The Ko per Girls houdt vrijdag 20 no vember in de aula van het scho lencomplex aan het Valkenpad een bingo-avond. Aanvang 20.00 Wandelsport Wandelsportvereniging Zuid- West houdt zaterdag 21 novem ber een Sint Nicolaaswandel- tocht over afstanden van 5 tot 40 kilometer. De start is bij 't Parle ment aan de Nieuwstraat 45. Starttijden tussen 9.00 en 14.30 cieel bestel. "Het getalscriterium dwingt de omroepverenigingen tot een onderlinge concurrentie met als gevolg aantasting van de pluri formiteit en een vaak meer com merciële journalistiek dan bij naar winst strevende gedrukte media", aldus Shuijt. De directeur van De Groene Am sterdammer pleit in zijn dissertatie tevens voor een betere regeling in de cao voor de journalistiek voor de werkweigering op grond van ge wetensbezwaren. "Een goede rege ling klemt in de journalistiek des te meer, omdat zij een garantie kun nen zijn tegen opdrachten die voortkomen uit commerciële en andere niet-journalistieke motie ven". Leiderdorpse aangereden LEIDEN - Aan de Schipholweg heeft een 53-jarige vrouw uit Lei derdorp bij en aanrijding een schouder- en enkelfractuur en een hechtwond aan het hoofd opgelo pen. Zij stak op haar fiets de weg over en reed, net zoals haar dochter die voor haar fietste, door het rode licht. Een 27-jarige Leidenaar kwam uit de richting van het Sta tionsplein aangereden. Omdat het licht op groen sprong gaf hij wat meer gas en reed met een gangetje van 50 kilometer per uur naar de verkeerslichten. Hij kon de over stekende vrouw niet meer ontwij ken. Zij is naar het AZL overge bracht. Spoedig besluit over komst supermarkt LEIDEN - Groothandel in levens middelen Klaver/Randstad bv heeft zich als kandidaat aangemeld voor de vestiging van een super markt in het winkelcentrum Ken- nedylaan/Wagnerplein. Het bedrijf denkt aan een supermarkt met een vloeroppervlakte van boven de 500 vierkante meter en met een uitge breid assortiment. Klaver/Rand stad, dat aangesloten is bij Markant foodmarketing bv uit Bilthoven, heeft in Leiden en omstreken nog geen andere vestiging. Volgens woordvoerder Giphart ziet zijn firma in het winkelcen trum perspectief, omdat vroegere bedrijven die daar waren gevestigd geen rekening hebben gehouden met het feit dat in de Fortuinwijk voornamelijk oudere mensen wo nen en tevens een afgesloten wijk is. "Daarop willen wij met ons as sortiment gaan inspelen. Hoe we dat precies gaan doen zijn we nog aan het bestuderen. Duidelijk is wel dat we willen aansluiten bij de plaatselijke behoefte", aldus Gip hart. Hij verwacht binnen één of twee weken een definitiéf besluit over de komst van zijn bedrijf naar het winkelcentrum dat sinds enkel ja ren wordt geplaagd door leegloop. Steeds meer winkeliers stopten of verhuisden naar een andere plaats. Mevrouw Goekoop te gast in talkshow LEIDEN - Mevrouw M.A.J. Goe- koop-van Ingen, echtgenote van burgemeester Goekoop, is op zon dag 29 november te gast in een praatshow van de Leidse Werk groep Homoseksualiteit (LWH). Mevrouw Goekoop is yoga-lera- res en heeft in Amsterdam een bloeiende praktijk. Het is voor het eerst dat zij zich laat interviewen over haar werkzaamheden, over hoe haar echtgenoot het burge meestersambt vervult en over de wijze waarop zij zelf deelneemt aan het openbare leven in Leiden. Me vrouw Goekoop besteedt niet zoals haar voorgangsters een belangrijk deel van haar dagtaak aan repre sentatieve taken. Andere gasten in de Leidse praatshow zijn de oud-wethouder van Leiden en thans burgemeester van Wassenaar P.H. Schoute en de Amsterdamse couturier Frank Govers. De praatshow heeft plaats in het onderkomen van de LWH aan de Langegracht 65 en begint om 16.00 uur. Man (66) voor 130ste keer gepakt voor inbraak LEIDEN - De 66-jarige en 34-jarige Amsterdammers die zaterdag nacht door de politie op heterdaad werden betrapt, hebben bekend die nacht 30 pogingen tot inbraak te hebben gedaan. Twee van die pogingen zijn gelukt. In meubel- handel Hulshoff werd niets en in dierenhandel Vlieland aan de Nieuwe Rijn werd 15 gulden buit gemaakt. Bij de laatste winkel heb ben de daders uit boosheid alle vo gelkooitjes opengezet en de dieren laten ontsnappen. Van de 28 mis lukte pogingen zijn tot nog toe door winkeliers slechts 10 aangif ten gedaan. De inbrekers waren met de nachttrein naar Leiden gekomen en begonnen hun strooptocht op de Haarlemmerstraat. Daarna ging het rechtsaf via de Donkersteeg naar de Nieuwe Rijn, Botermarkt, Gangetje, Korevaarstraat, Gere- gracht, Hooigracht en weer de Haarlemmerstraat. Bij de Vers markt werden ze uiteindelijk door surveillerende agenten betrapt. Het is niet de eerste keer dat de 66-jarige man met de politie in aan raking is gekomen. Na de nodige tellingen bleek de Amsterdammer voor de 130ste keer te zijn opge pakt wegens diefstal en inbraak. Zijn 34-jarige maat was bij hem vergeleken nog maar een beginne ling: hij is nu voor de 59ste keer voor een dergelijk delict gepakt. Woensdag 18 november ver gadert de commissie voor on derwijs, sociaal-cultureel werk en emancipatie in Het Gulden Vlies aan de Breestraat 125 (ka mer 23/24). Aanvang 20.00 uur. Op de agenda staat onder meer de presentatie van een bouwplan voor een tweede openbare basisschool in de Ste venshof. Voorts praat de com missie over de toekomstige or ganisatie voor kinderopvang en over de notitie 'Intercultureel onderwijs en vredesonderwijs'. Donderdag 19 november vergadert de commissie ruim telijke ordening, openbare wer ken, verkeer en milieu in Het Gulden Vlies aan de Breestraat 125 (kamer 23/24). Aanvang 20.00 uur. De commissie spreekt onder meer over een notitie over het gebruik van rolluiken in de stad. Voorts staan op de agen da: bezwaarschriften tegen bouwplan Levendaal/Rijn-. straat/Hogewoerd; bodemsane ring Zijloever en de Waag- hoofdbrug. Vrijdag 20 november verga dert de commissie vor de be roep- en bezwaarschriften in de koffiekamer van het stadhuis. Aanvang 9.00 uur. Op de agenda staat onder meer de behandeling van be zwaarschriften tegen nieuw bouw van de Hema aan de Haarlemmerstraat (9.30 uur). Maandag 23 november ver gadert de gemeenteraad in het raadhuis om 19.00 uur. Het college van burgemees ter en wethouders reageert op de algemene beschouwingen van de politieke partijen over de begroting voor 1988 die deze week zijn gehouden.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15