Protest tegen sluiting internaat Wassenaar Pauwhof-gasten willen achterban 'Sporthal moet achter Trefpunt komen' ONDERNEMERS OPGELET: HUIS-AAN-HUIS GAAT TEGENWOORDIG OP DE BUIS! 071-144941 Onzekerheid over subsidie muziekschool Toch al tekort aan dit soort voorzieningen in Zuid-Holland 'Leiderdorp moet jeugd indammen' Zoeterwoudse kerk moet voor derde keer gerestaureerd 'Vereniging Vrienden' i.o. Leiderdorpse galerie aan huis ondanks succes opgeheven PAGINA 14 REGIO LEIDEN WOENSDAG 18 NOVEMBER 1987 Aanvraag Leiderdorpse 'Werkwijzer' ook nog in ijskast LEIDERDORP - Het is en blijft nog onduide lijk welke bezuinigingen de in Leiderdorp ge vestigde streekmuziekschool 'Rijnakkoord' te wachten staat. De leden van de raadscommis sie welzijn hebben gisteravond tijdens de be handeling van het welzijnsprogramma 1988 besloten de subsidie-aanvraag van 'Rijnak koord' nog niet te behandelen. De gemeente Leiderdorp heeft het muziek onderwijs dit jaar 470.000 gulden toebedeeld. Aanvankelijk wilde het gemeentebestuur dat terugschroeven tot 412.000 gulden in 1988 en vervolgens uiteindelijk tot 350.000 gulden in 1990. Onlangs bleek echter dat het niet meer mogelijk is om de muziekschool volgend jaar de beoogde bezuinigingen te laten uitvoeren. De voorbereidingen van hjet lesprogramma zijn namelijk al praktisch afgerond. Boven dien is de ontslagtermijn van docenten ver streken. Burgemeester en wethouders stelden daar op voor om het subsidiebedrag voor volgend jaar op 428.000 gulden te stellen. Men kwam echter niet tot overeenstemming. En het mu ziekschool-bestuur heeft, tegen de zin van de gemeente in, in de begroting voor volgend jaar rekening gehouden met een bijdrage van 450.000 gulden. Wethouder Huigen stelde gisteravond voor om die begroting nog even in de ijskast te hou den. De commissie besloot zich in navolging daarop niet uit te spreken over het uiteindelij ke bedrag dat de muziekschool volgend jaar aan subsidie zal krijgen. Werkwijzer Moet de stichting voor werklozen in Leider dorp, 'De Werkwijzer', bij gebrek aan belang stelling worden opgeheven? PvdA-raadslid Langendorff vindt van wel. Tijdens de begrotingsbehandeling vorige maand liet ze zich al in die termen uit en gister avond, tijdens de commissievergadering, deed ze dat weer. Langendorff concludeert dat de meeste activiteiten die de stichting heeft on dernomen, mislukt zijn. Laat de gemeente de stichting maar opheffen, aldus Langendorff. Een aantal andere commissieleden bleek het daar echter niet mee eens te zijn. Opheffen kan de gemeente overigens niet. Wethouder Huigen maakte tijdens de begro ting al duidelijk dat de gemeente niets op te heffen heeft. Hooguit kan ze de subsidie in trekken. Huigen gaf toe dat het project voor starters is mislukt. Maar volgens de wethouder zijn er activiteiten, zoals de computercursus, die wel goed lopen. Verder is het zo goed als zeker dat de stich ting, die nu is ondergebracht in de voormalige school aan de Bernhardstraat, zal verhuizen naar een kleinere ruimte. Waarschijnlijk wordt dat wederom een leegstaand schoolgebouw, bijvoorbeeld aan de Splinterlaan. Wethouder Huigen is daar momenteel over in gesprek met de stichting. Een woordvoerder van 'De Werkwijzer' be toogde gisteravond nog dat de stichting, juist door het mislukken van het startersproject, volkomen afhankelijk is van subsidie. De com missie sprak zich echter nog niet uit. Ze houdt de subsidie-aanvraag aan tot een volgende ver gadering. DEN HAAG/WASSENAAR - Organisaties voor jeugdhulpverlening uit de Leidse en Haagse regio hebben geprotesteerd tegen de dreigende sluiting van het Wassenaarse internaat Maritima waar 24 zwakbegaafde kinderen wonen. Het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur wil het internaat sluiten en een nieuwe voorziening oprich ten in Gouda. LEIDERDORP - De gemeente Leiderdorp moet meer aan dacht besteden aan het balda dige optreden van jongeren in bepaalde wijken. Deze "jeugd problematiek heeft een ge structureerde aanpak nodig", zo betoogde PvdA'er Bram Verhoog gisteravond tijdens de vergadering van de raadscom missie welzijn. Verhoogs betoog bleek niet aan dovemansoren besteed. Wethouder Huigen verklaarde momenteel al in gesprek te zijn met jongeren die verantwoor delijk zijn voor de overlast. Wellicht kunnen ze in de toe komst worden opgevangen in sociaal-cultureel centrum de Sjelter. ZOETERWOUDE - De markante Zoeterwoudse Dorpskerk is voor de derde keer in haar bestaan drin gend aan restauratie toe. Er is 2,5 miljoen gulden nodig om de kap constructie te vervangen. Een spe ciale geldwervingscommissie tracht zeker tien procent van dat bedrag binnen te krijgen. Het con cert dat zaterdag 21 november wordt gegeven is een eerste actie ten behoeve van dit restauratie fonds. In 1954 werd de Dorpskerk voor het eerst onder handen genomen voor een algehele restauratie, waar bij het gebouw ook van een nieuwe fundering werd voorzien. Tien jaar In een brief aan de bijzondere Tweede Kamercommissie voor Jeugdwelzijn schrijft de Preplan- groep-Den Haag, e Haag en omgeving,- dat sluiting een leend "zeer zware ingreep" is. In het het internaat WASSENAAR - De Pauwhof-gas ten die met het bestuur onderhan delen over de toekomst van het SM Volksdansinstuif Voor de volksdansliefhebbers wordt er vrijdag, 20 november, een volksdansinstuif gehouden in de Leiderdorpse Muzenhof (Gordijn singel). De instuif staat onder lei ding van Ella Schinkel en Joke Scholma. Aanvang kwart over acht 's avondstoegang drie gulden vijftig. nieuwbouw van de Wassenaarse Papeweg. Toen bleek dat er bij de Rijksgebouwendienst geen geld was voor de werkzaamheden, werd volgens de briefschrijvers besloten het internaat te sluiten en een nieu we voorziening op te richten in Gouda. Maar omdat nog onbekend is hoe die voorziening eruit gaat zien, wijzen de diverse organisaties sluiting van Maritima af. De sluiting komt des te harder aan, omdat er toch al een tekort is aan dit soort voorzieningen in Zuid-Holland. Verder worden de onderwijsfaciliteiten van Mariti ma, dat probeert de kinderen voor te bereiden op een zelfstandig be staan, gebruikt door jeugdigen die niet in het internaat zijn opgeno- Wassenaarse werkcentrum, wülen b-nrHnam hun achterban verbreden. Tijdens ^een KOITingen een bijeenkomst in het eens zo be- De Preplangroep wijst er boven- kende centrum voor wetenschap- dien op dat in de oorspronkelijke pers en kunstenaars willen zij op notitie Bezuinigingen Jeugdhulp- 22 november de Vereniging Vrien- verlening 1988-1990 voor de Haa^- ^e regio helemaal geen kortingen i opgenomen. Nu wordt Arjan Binnenkade M. Rutgers aan. Meer wil 2 niet loslaten over de Vereniging; z dergelijke ingreep zou alleen te LEIDERDORP - De Leiderdorp se 'Huis-kunst-huis' wordt opgehe ven. Voor de laatste keer biedt Ar jan Binnenkade eind deze maand de inwoners van Leiderdorp de ge legenheid in haar huis aan de Wa terleliekreek 1 kunst te komen be kijken. Deze tiende expositie is de laatste "omdat je op het hoogte punt moet stoppen". Waarmee een unieke formule teneinde loopt. Uniek omdat amateurkunstenaars in het huis aan de Waterleliekreek de mogelijkheid kregen hun werk (vele) anderen te laten z rechtvaardigen zijn bij een forse prijzen konden laag worden gehou- vindt het al vervelend genoeg dat overcapaciteit en lage bezettings- den: de kosten voor Binnenkade ook dit nieuws weer isT uitgelekt, cijfers. En daarvan is geen sprake". Het liefst had ze in alle stilte aan een grootste toekomst van de witte villa langs de Rijksstraatweg ge- de sluiting dan ook werkt. dat ook. De halfjaarlijkse tentoonstellin- Volgens de briefschrijvers wordt gen mochten zich in een toenemen- sluiting dan ook voor een deel de belangstelling verheugen. Aan- voorgesteld op onjuiste gronden, vankelijk begon het vijf jaar gele- Voortuinkeuring Tuinliefhebbers uit Leiderdorp «etaa- zijn donderdagavond welkom Volgens het aanmeldingsformu- ïr voor de bijeenkomst, kunnen gasten behulpzaam zijn door zit- werkgroepen. Het gaat om de groepen financiën, beroep op de Tweede Ka- kunst-huis' kreeg snel naamsbe- de sluiting af te kendheid en op het laatst werden bijkeuken, gang en zolder door de kunstwerken opgeslokt maar dat deerde Aijan Binnenkade, de laatste jaren geholpen door vrien din Mieke Bakker, geenszins. De laatste keer bezochten ruim zeven honderd mensen 'Huis-kunst huis'. De Leiderdorpse heeft er nu in totaal 40 expositiedagen, 480 openingsuren, 95 exposanten en 4500 bezoekers opzitten. Ook de exposanten vaarden er wel bij. Vaak konden ze via de Waterle liekreek ook bij andere gelegenhe den exposeren. Galerieën, kunst markten en openbare instellingen als Leythenrode toonden belang stelling voor het werk van meerde re kunstenaars. En dan stoppen? Aijan Binnenkade daarover: "Het is niet anders. We verhuizen volgend jaar naar het midden van het land en zijn er familie-omstan digheden die me tot dit besluit heb ben gedwongen. Ik vind het hard- stikke jammer want ik vond het enig, al die mensen over de vloer. Anderzijds weet ik niet of ik het over vijf keer nog leuk zou vin den". Ze hoopt nu maar dat een ander haar idee wil overnemen. Volgende week komt er iemand over praten. Of het wat wordt, weet ze nu nog niet. De laatste tentoonstelling dus. Vièr dagen lang dit keer, van don derdag 26 tot en met zondag 29 no vember, is het werk van tien expo santen te zien. Van alles wat: kera miek, sieraden, volksschilder kunst, olieverfschilderijen, houten speelgoed, porselein, textielcrea- ties en wat dies meer zij. Zoals ge woonlijk wordt tegelijk een goed doel gesteund. Dit keer wordt ruimte beschikbaar gesteld aan het Wereld Natuur Fonds. De openingstijden van deze al lerlaatste expositie zijn op donder dag, vrijdag en zaterdag van elf uur 's ochtends tot twaalf uur 's nachts en zondag de 29ste van elf tot vijf Al enige tijd is bekend dat het houtwerk van de kapconstructie is aangetast door de boktor. Men trachtte aanvankelijk het euvel te bestrijden met vergassing en een vloeibaar bestrijdingsmiddel. De resultaten daarvan waren echter onvoldoende: de boktor bleef zijn vernietigend werk verrichten. Nu is het stadium bereikt dat de houtconstructie van het dak ern stig gevaar gaat lopen. Vervanging is dan ook dringend gewenst. En duidelijk is dat de eigenaar, de her vormde gemeente, tien procent moet opbrengen van de benodigde 2,5 miljoen gulden. Daarvoor is een speciale geld wervingscommissie in het leven geroepen. Omdat de Dorpskerk een monument is dat heel Zoeter- woude aangaat, zijn uit de totale bevolking mensen gevraagd zitting te nemen in die commissie. Het concert de 21ste wordt ver zorgd door Jean Decroos, eerste cellist van het Concertgebouw-or kest. Hij wordt begeleid door Ca- merata '54, een orkest dat bestaat uit oud-leden van het Nederlands Studenten Orkest. Het programma die avond bevat werken van Haydn, Schumann, Francaix en Andriessen. Aanvang kwart over acht, toegang tien gulden. Sternstraat voorzien van speelplaats LEIDERDORP De Leiderdorp se Sternstraat wordt van een nieu we speelplaats voorzien. Deze is ge pland tegenover de oude speel plaats. Althans, dat wil de gemeen te. De adviserende Vrouwenad viescommissie heeft een nog ander plekje in de straat in gedachten, maar daarmee is de gemeente niet zo blij. Ze houdt aan haar eigen lo catie vast omdat deze wat verder van de weg afligt en dus veiliger is. Het is de bedoeling dat de nieu we speelplaats wordt afgerasterd met hekken. Tot en met 20 novem ber hangt het ontwerp in het ge meentelijk informatiecentrum aan de Statendaalder. Op- en aanmer kingen erover kunnen op de lijst worden gezet die bij de tekening in het informatiecentrum hangt. Dief blijkt ongrijpbaar ZOETERWOUDE - Politiekorpsen uit de regio hebben gisternacht een autodief achtervolgd, maar niet kunnen pakken. De man had in de Christinastraat in Zoeterwoude- Rijndijk een auto gestolen en ne geerde kort daarop een stopteken van een motorrijder van de ver- keersgroep. Op de Hogeveenseweg verliet de man de auto en vluchtte hij een weiland in. Een zoekactie met hon den volgde, maar leverde niets op. De achtergelaten auto was lichte lijk vernield: het portierslot was verdwenen, het contactslot on klaar gemaakt en de portiergrip vernield. de M^e^ofDtmT vindt deuilrei- bouwtechnische aangelegenhe- kina van de vrnrtuSSmirSm den' evenementen, organisatie van plaats, die de plaatselijke keu- ^f^m'èaheSrH'U° relatl?n,fl.e" ringscommissie heeft gehouden. Bo- ZTZXf'l °PnC-h"ng vendien houdt de heer J. van Wijck sr. een lezing over het onderwerp 'Steen in de tuin? Foei! Of toch?' Het onderwerp gaat voornamelijk over de toepassing van zeer dode materialen in de siertuin, zoals steen en hout. De avond begint om acht uur en is gratis toegankelijk voor de tuinamateurs. Oranjefeesten De Oranjevereniging Leiderdorp nodigt alle plaatselijke verenigin- i de Pauw- Fuik J.F.A. Franken, de man die tot voor kort de perscontacten ver zorgde, heeft steeds sterker geroe pen dat de onderhandelaren nie mand vertegenwoordigden en ook niemand willen inlichten. Omdat ze bovendien nooit eisten dat het bestuur het besluit tot sluiting Uiteindelijkresultaat complete volksverhuizing van de Warmondse instellingen? bevonden ze zich i gen uit voor een vergadering over koninginnedag. Het is de bedoeling dat de festiviteiten wat meer wor den gespreid. Daardoor kan 'heel Leiderdorp' erbij betrokken wor den. Met name bestuurders fuik. Franken vond dat alles een brief afstand de onderhandelaren en de pers meedeelde zich niet langer voor de Pauwhof te zullen inzetten. De Pauwhof werd in 1940 open lijk- en sportverenigingen zijn ko- gesteld voor voortreffelijke kun- mende donderdagavond welkom in ste?.aff.en wetenschappers. Lan- het clubgebouw van Tamarco ach- ge Rl® hep het storm en roemden ter het gebouw Zijlkwartier (Splii terlaan 89a). Aanvang acht r Israël-avonden bezoekers de sfeer. De laatste jaren liep de belangstelling terug, zakte het peil en steeg de leeftijd van de gasten. Het bestuur, dat twee jaar De Stichting Sjofar houdt deze geleden tot een weinig succesvolle week twee zogeheten Israël-avond- koerswijziging besloot, koos voor en in Oegstgeest: vanavond en mor- sluiting. Keurige gasten als Fran- gen in het Gemeentecentrum aan ken zochten verbeten de publici- de Lijtweg 9. Mevrouw H. Stran- teit en andere gasten sloegen aan ders geeft daar een toelichting op het onderhandelen. In het begin le de spreuk uit Zacharia 14, 'Zijn ken de twee groepen gasten elkaar voeten zullen te dien dage staan op te ondersteunen. Kort geleden de Olijfberg, die ligt aan de oostzijde'. Beide avond- i beginnen om half acht. Jeruzalem werden andere geluiden de wereld WARMOND - De beste plek voor een sporthal in Warmond is die achter verenigingenge bouw 't Trefpunt van de her vormde gemeente, aan de He renweg. Dat stelt het onder zoeksbureau Froger en Meij- sing in zijn rapportage aan B en W over het afgeronde "loca tie-onderzoek". Dat rapport is geen openbaar stuk, alleen leden van de raadscommis sie ruimtelijke ordening, die er dinsdag over gaan praten, mogen het in de leeskamer van het ge meentehuis bekijken. Maar ge meentesecretaris C. Zoetemelk is bereid een tip van de sluier op te lichten. Hij vertelt dat er drie plekken zijn onderzocht: 1. op de plaats waar nu nog de sterk verouderde sportzaal Klim-Op staat en waar van een tijdje terug alweer is beslo ten niet tot renovatie over te gaan, (voorwaarde voor deze locatie is dan wel dat de r.k. Leerhoeve- school verdwijnt en met de nieuw bouw wil het gezien de lastige on- Gemeentesecretaris Zoetemelk: niet alles met zandgeld betalen... (foto Wim Dijkman) derhandelingen over de benodigde grond nog niet best lukken). 2. in Endepoel III (tegen Endepoel II aan), waar eventueel na 1990 ook Warmondse woningbouw kan wor den gepleegd en 3. achter 't Tref punt. Het onderzoeksbureau heeft bekeken welke plek het beste aan van te voren geformuleerde crite ria voldoet. Voorbeelden van die criteria zijn de ontsluiting van de locatie alsmede de mogelijkheden om er parkeervoorzieningen te 'treffen. Het onderzoek was van puur planologische aard. Eep in te stellen gemeentelijke werkgroep, zegt Zoetemelk, "zal zich in de cen tjes verdiepen". Behalve drie genoemde plekken deden er in het dorp nog twee 'op ties' de ronde. Zo heeft de voetbal club Warmunda sportpark Over- bos geopperd. Ook is Plan Zuid (industrieterreingebied) genoemd Beide zijn door het onderzoeksbu reau niet op hun verdere waarde bekeken. B en W vinden die plek ken "te excentrisch gelegen". Be langrijke gebruikers van de nieu we sporthal zullen namelijk de gy- mende scholieren van De Leerhoe- ve en Oostergeest zijn. En de af stand school-sporthal is een zeer belangrijk criterium in de verdere discussie. Verder onderzocht moet ook de wenselijkheid van een "multi functioneel gebruik" van de sport hal worden. In dit verband is een ander onderzoek, het accommoda tie-onderzoek, van groot belang: welke niet-sport-clubs in War mond behoeven een andere huis vesting. Als het afttwoord op die vraag is gegeven kunnen ook be sluiten vallen over bij voorbeeld de vraag wat voor soort vloer de sport hal moet krijgen. Wat het accommodatie-onder zoek betreft staat één ding vast en dat is dat als de sporthal er daad werkelijk komt, het gymnastieklo- kaaltje bij het pleintje met de dorp spomp zijn "sportfunctie" zal ver liezen. En dan wellicht kan worden gebruikt door instellingen die nu niet langer meer uit de voeten kun nen in 't Trefpunt of in 't Meerpunt. In datzelfde accommodatie-onder zoek zal ook worden bekeken hoe de Triangel, het voormalige kleu terschoolgebouwtje van het ver bouwde Oostergeest, het best kan worden gebruikt. Zoals bekend heeft de bibliotheek daar haar ogen al geruime tijd op gericht staan, maar ook de peuterspeel zaal, die wil uitgroeien tot een kin deropvang voor halve dagen, is in de race. De verdere discussie zou wel eens kunnen leiden tot een complete volksverhuizing van de vele instellingen die Warmond rijk Gemeentesecretaris C. Zoete melk schiet een beetje in de lach als hem wordt voorgelegd dat het heel erg voor de hand ligt dat de gemeente de sporthal zal financie ren met de opbrengsten van de ver koop van het recht om in 't Joppe zand te winnen. In de zandgeldpot zit 1,6 miljoen. De zandwinning eindigt 1 januari a.s. en op die dag zal de gemeente zijn grond- en zandwinningsbedryf opheffen. Een vooral boekhoudkundige in greep waarvan het gevolg is dat het zandgeld deel zal uitmaken van de algemene middelen van de ge meente. Het vormt dan één van de reserves waaruit nadien niet langer alleen voor het recreatie-eiland Koudenhoorn mag worden geput. Zoetemelk wijst erop dat lang niet alles wat de sporthal aangaat met zandgeld kan worden gefinan- cieerd. "Wel is het streven erop ge richt de stichtingskosten van het gebouw in één keer te financië- Ondersteuning van uw reklamekampagne en produkten door een televisiespot ligt nu binnen handbereik. Met ruim 77.000 aansluitingen is de Leidsch Dagblad Kabelkrant precies wat u zoekt: Regionaal, effektief èn betaalbaar! Interesse? tst 134 DE (KABEL-)KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14