TAD LEIDEN Shulton verwerkt g een schadelijk drijfgas meer Goekoop blijft in Leiden... voorlopig LEIDSCH M DAGBLAD Vijfde 'Artistieke Handen' zondag in de Pieterskerk s WOENSDAG 18 NOVEMBER 1987 LEIDEN - Wethouder Bordewijk (personeelszaken) heeft in hoofdlij nen overeenstemming bereikt met de ambtenarenbonden over een nieuw sociaal statuut. In dat sta tuut zal onder meer moeten wor den gegarandeerd dat er de komen de jaren geen gedwongen ontsla gen vallen. De wethouder praat morgen opnieuw met de bonden. Het is de bedoeling dat de voorstel len dan nader worden uitgewerkt. Als alles goed gaat, neemt het colle ge vrijdag een besluit over het soci aal statuut. Akkoord in hoofdlijnen vakbonden en wethouder personeel. Nadat het college zich bereid toonde te praten over een bemiddelingsvoorstel van Links Leiden, schortten de vakorganisa ties deze acties op. Het bemidde lingsvoorstel houdt in dat gedwon gen ontslagen onder ambtenaren in principe zijn uitgesloten, op en kele 'bijzondere uitzonderingen' na. Welke die uitzonderingen zijn, wordt nu besproken. Wethouder Bordewijk wilde van- morgen nog niets kwijt over de in- dat het college niet de garantie wil- houd van de gesprekken. Hij wil de geven dat er tijdens de bezuini- eerst het gesprek van morgen en de Blij met benoeming tot voorzitter Raad Cultuurbeheer De vakbonden dreigden vorige gingen geen gedwongen ontslagen behandeling van deze zaak i week nog met 'hardere' acties om- zouden vallen onder het gemeente- college afwachten. Beschuldiging organisaties onterecht LEIDEN - Tot voor enkele maan den was burgemeester Goekoop er niet van overtuigd dat hij nog lang in Leiden zou blijven. Hoewel alom t geprezen voor zijn contacten met net Haagse politici en het bedrijfsleven en zijn capaciteiten waar het de re- presentatie van de gemeente Lei den betreft, was er voor hem in de politiek weinig eer te behalen. On der druk van de PvdA waren zijn verantwoordelijkheden beperkt tot zaken van openbare orde en vei ligheid die hem volgens de wet toe behoorden. Dat leek in de verste verte niet op de taak van 'algemeen manager' die hij zich bij zijn aantre den in Leiden op 18 augustus 1980 had voorgesteld. door Gert Visser LEIDEN - Het Leidse cosmetica bedrijf Shulton aan de Roosevelt- straat verwerkt al twee maanden geen schadelijk drijfgas meer in zijn produkten. De spuitbussen die nu nog in de winkel te koop zijn van dit bedrijf, zijn het restant van een oude voorraad. Binnen enkele weken is er geen enkel produkt van Shulton meer te verkrijgen waarin zogenaamde cfk's (chloorfluor koolwaterstoffen) voorkomen. Zo reageert een woordvoerder van het cosmeticabedrijf op de be schuldiging van zeven milieu- con sumentenorganisaties dat Shulton nog altijd gebruik maakt van het schadelijke drijfgas bij de vervaar diging van zijn produkten. De or ganisaties zijn gisteren een cam pagne begonnen die het gebruik van cfk's aan banden moet leggen. De slogan van de 'zeven': 'Koop geen spuitbus die de ozonlaag be dreigt'. De actie richt zich in eerste in stantie op de consumenten. Zij worden opgeroepen alleen spuit bussen te kopen van merken waar in geen schadelijk drijfgas voor komt. Verder zullen kappers en drogisten worden benaderd met het verzoek niet lager cfk-houden- de spuitbussen te verkopen. De or ganisaties hebben de producenten van spuitbussen gevraagd een eind te maken aan het gebruik van cfk's. Enkele reageerden positief, maar Shulton zou nog geen gehoor aan die oproep hebben gegeven. Niet juist Dat blijkt dus volgens het Leidse cosmeticabedrijf niet juist te zijn. Volgens een woordvoerder van Shulton liggen er nog maar weinig produkten in de handel Amerika is gevestigd met dochters in Australië en Engeland, wist niet of zij de cfk's ook al in de ban had- is verwerkt. "We zijn een maand of den gedaan. "Het zou best kun- twee geleden overgestapt op het gebruik van butaan, omdat dit geen schadelijke werking heeft op de ozonlaag. Shulton doet hieraan mee voor het goede doel. In heel Europa zullen er van ons geen pro dukten meer worden afgeleverd waarin cfk voorkomt". De woordvoerder van het cosme ticabedrijf zegt dat Shulton onge veer een half jaar geleden het be sluit heeft genomen om in het ver volg butaan als drijfgas te gaan ge bruiken. "Het maakt voor ons geen verschil en het is nog goedkoper dan cfk ook. We hebben wel enkele aanpassingen in het bedrijf moeten doen om met butaan te kunnen werken. Maar dit zal niet tot een prijsverhoging van onze produk ten leiden". Shulton heeft jarenlang met cfk's gewerkt. Pas toen het vernam dat het schadelijk voor het milieu was, werd het besluit genomen om op butaan over te stappen. In Duitsland heeft het cosmeticabe drijf de spuitbussen met cfk's zelfs uit de handel genomen en vervan gen door butaan-produkten. De woordvoerder: "Nee, in Nederland hebben we dat niet gedaan. Omdat de voorraad in de winkels hier aan merkelijk minder was dan in Duitsland". Onbekend De woordvoerder van Shulton, het moederbedrijf in i", zegt hij, "omdat je wereld wijd dezelfde tendens ziet als bij ons. Of ze allemaal die overstap in middels hebben gemaakt? Ik weet het niet. Er is geen reden om cfk's te blijven gebruiken. Voor de op slag van butaan moet een bedrijf aan bepaalde eisen voldoen. Dat is geen onoverkomenlijk bezwaar. Bovendien, het gaat om een actie die het milieu beschermt en die steunen wij". De Vereniging Milieudefensie hoorde kort voor de actie in de pu bliciteit werd gebracht dat Shulton geen cfk's meer gebruikt. Omdat het actiemateriaal al klaar was, kon dat niet meer worden rechtgezet, vertelde Theo Warns van de vereni ging vanmorgen. Zelf heeft hij het vermoeden dat Shulton zo snel is overgeschakeld onder druk van de dreigende actie. "We zullen de plaatselijke milieu vereniging per brief laten weten dat er bij dit cosmeticabedrijf geen actie hoeft te worden gevoerd. Wij hebben ons doel bereikt en daar was het om te doen. Dat er nu nog wat oude voorraad in de winkels staat, ach, dat is niet zo erg. De pro- duktie met die schadelijke drijfgas- sen wordt gestopt. Daarover zijn we tevreden". Het Franse bedrijf L'Oreal heeft tot nu toe hardnekkig geweigerd om de cfk's te weren. Theo Warns denkt dat de acties zich daarom in versterkte mate op dit cosmetica bedrijf zullen richten. Met de verkiezingen en een nieuw college in aantocht, ontpop te Goekoop zich twee jaar geleden als een ambitieus bestuurder die niet bereid was zich met het minste of geringste te laten afschepen. De burgemeester liet openlijk weten 'naar iets anders te zullen uitkij ken' wanneer politiek Leiden niet bereid was zijn takenpakket uit te breiden. Het gewenste resultaat van dit dreigement bleef uit, zo bleek vorig jaar toen het nieuwe college aantrad. WD en CDA wa ren wel gevoelig voor de argumen ten van de burgervader, maar zo lang Leiden niet zelf een burge meester mocht uitzoeken, vertikte de PvdA het de goede man ook maar iets tegemoet te komen. Prettig Veel bedenktijd had Goekoop dan ook niet nodig toen hem on langs het voorzitterschap van de Raad voor Cultuurbeheer werd aangeboden. Weliswaar niet 'iets anders', maar zeker een welkome aanvulling op zijn baan als burge- werd er heel positief op gerea- meester in Leiden. Niet zonder geerd", zegt Goekoop. trots schaart hij zich van de tafel gezelschap van deskundige be- stand te stuurders is gezeten. Onder ande- kondigingen het hoofd Zijn nieuwste aanwinst heeft de nationaal burgemeester ertoe gebracht af- eerdere aan- uit Leiden te ver- de voormalige Leidse wethou- trekken. Het is niet zo dat e ders Waal en Den Haan-Groen ken er deel van uit. Goekoop zelf noemt het een hele prettige verbreding van zijn dage lijkse werk. Dat er vanuit de ge- ter blijft. Voorlopig meenteraad wat werd gesputterd Het moet dus wel een boeie tegen het bijbaantje van de eerste baan zijn die Goekoop heeft - bod van elders onmiddellijk van de hand wordt gewezen maar 'ik heb geen reden meer om ergens anders uit te kijken'. De burgemees- burger - "We betalen hem toch al heeft deze op de buiten burgemeester te zijn - kon weinig wereld vermoedelijk niet veel afbreuk doen aan zijn tevreden ge- druk gemaakt. Het voorzitterschap voel. Bovendien: "In het college van de Raad voor Cultuurbeheer is ZZN-straat Mary Servaes, die krijgt nog wel eens een standbeeld in Leiden. Eerst had ze niets, toen toch nog een onderscheiding en nu, jawel, een eigen straatje. Leiden Weer Gezellig wilde haar er vorig jaar al één geven, maar kreeg politiek nul op het re kest. Jan Sloos neemt een jaar la ter de fakkel zeer kordaat van hem over. Hij liet een bord met Zangeres zonder Naam-straat vervaardigen en dat hangt sinds enkele dagen op de gevel van zijn winkel op de hoek van de Haar lemmerstraat en de toen nog naamloze steeg, die de winkel straat met de nieuwbouw in de Camp verbindt. Wie niet beter weet denkt dat de gemeente aan het werk is geweest, want het naambord is niet van echt te on derscheiden. Sloos ging tot daden over na het geklungel rond de erepen ning. De zangeres werd niet al leen gepasseerd, ze bleek het ook nog eens te hebben moeten op nemen tegen professor R.A. Schilperoort. Een penning kon Sloos de Zangeres uiteraard niet geven, maar een straat wel. "En dat is wel zo leuk", vindt hy. LWG-raadslid Stöxen, die door Sloos aardig de loef-is afge stoken, kan de actie zeer waarde ren. Laat dat bord maar lekker hangen, is zijn boodschap aan de gemeente. Ambtenaar M. Schaap, die.de adviescommissie voor de straatnamen assisteert, weet echter nog zo net niet of die boodschap doorkomt. "Grote kans dat de commissie zegt dat dit niet kan. Straatnaamgeving is een zaak van het gemeentebe stuur. En als iedereen maar ei genhandig straten gaat benoe men, is het eind zoek. Mijn opa was ook zo'n goede man, dat krijg je dan. Maar: het kan ook dat de commissie hiervoor een uitzon dering maakt". Dat zou dan een dubbele uit zondering zijn. Mary Servaes is nog springlevend en het beleid van de gemeente Leiden is om, afgezien van leden van het ko ninklijk huis, straten alleen naar overleden personen te vernoe men. Stöxen, die indertijd met dat argument om de oren werd geslagen, vindt ook dat de ge meente deze uitzondering moet maken. "Die bevestigt de regel. En het is maar een heel klein straatje". Volgens Schaap hebben bur gers wel enige invloed bij de straatnaamgeving. "We krijgen wel verzoeken en die worden soms gehonoreerd. De Noach- straat is daar een voorbeeld van". Sloos kan dus in principe achter af nog goedkeuring krijgen. En de gemeente zou wel erg klein zielig zijn als ze hierover moeilijk gaat doen. Onwillig Nogal lui volk over het alge meen, die gemeenteraadsleden in Leiden. Ze willen althans niet eens voor de goede zaak een paar uurtjes vrijwilligerswerk doen. "Een beetje minimaal", noemt Annemarie Bevers van de Leidse Vrijwilligerscentrale de respons tot nu toe op het verzoek aan de gemeenteraadsleden om mede werking te verlenen aan de Inter nationale Vrijwilligersdag op 7 december. Als de dames en he ren politici in de praktijk met vrijwilligerswerk te maken krij gen, kunnen ze dat werk beter waarderen, redeneerden mede werkers van de Vrijwilligerscen trale. En dus nodigden ze de raadsleden hiervoor uit. Gezien de animo kan die waardering in derdaad wel een oppepper ge bruiken. Links Leiden meldde zich heel snel, noemt Bevers één van de slechts twee goede uitzonderin gen. "Een aantal mensen van die party wil het nieuwe onderko- Bernard Stöxen met een langspeelplaat van zijn favoriete zangeres in de Zangen Nu maar hopen dat het gemeentebestuur akkoord gaat met de naamgeving. men van het Muziekcentrum- Noord gaan verven. En als dat niet kan omdat er nog geen nieuw gebouw is, zouden ze zelf met een alternatief komen". Ook CDA-raadslid Corrie Kramp bood haar diensten mede namens een aantal christen-de mocraten aan. Die willen vast wel boodschappen voor bejaar den doen, schatten we in. De Vrijwilligerscentrale heeft ech ter het plan opgevat om de CDA'ers een paar uur onder te brengen in het Kringloopproject om tweedehands materiaal op te knappen. Met die twee reacties is de hele oogst genoemd. Of eigenlijk nog niet helemaal. Bevers weet via- via dat er een brief van burge meester en wethouders onder weg is met de mededeling dat die op 7 december noch maaltijden zullen rondbrengen, noch mate riaal zullen opkalefateren, noch gehandicapten naar zwemles zullen brengen. Misschien heb ben ze er gewoon geen zin in, maar het argument dat ze voor hun afwezigheid aanvoeren luidt anders. Bevers: "Ze willen er eigenlijk niet aan mee doen omdat dit vol gens hen hoort bij dat zogenaam de zorgzame samenlevings-idee en daarmee zijn ze het niet eens". Hoe unaniem het college hierin is, weet ze niet. Maar Hans de la Mar zal wel tegen zijn. De Links Leiden-voorman zit namelijk in het comité van aanbeveling. De Centrale Iaat het er niet bij zitten. De onwillige raadsleden worden opnieuw benaderd. En het college wordt gevraagd op 7 december dan in elk geval met de vrijwilligers over die zorgza me samenleving-kwestie te ko men discussiëren. "Wij onder schrijven dat idee namelyk niet", zegt Bevers. "En op deze r wordt vrijwilligers, vaak mensen die het werk met veel plezier doen, toch waardering onthou den. Terwijl je eens moet zien wat er allemaal op zijn gat komt te liggen wanneer de vrijwilli gers ermee zouden uitscheiden". Calypso (2) Al vorige week kondigden wij in deze rubriek de zogenaamde Ca lypso Party aan. Ten bate van de Leidse duikersvereniging Calyp so, die enkele maanden geleden flinke schade leed omdat er een grote hoeveelheid spullen werd gestolen, wordt vrijdag 20 no vember een groot feest gehou den in de Stadsgehoorzaal. Vrij dag dus, en niet zaterdag zoals per abuis in deze kolommen stond vermeld. Een aantal Leid se bands treedt belangeloos op: Rocky Mobiles, Tiltteam en Fin gers. Aanvang 21.00 uur. niet direct een functie die tot de verbeelding spreekt. Toch is deze raad één van de belangrijkste ad viesorganen van de minister van WVC en de Tweede Kamer waar het de cultuur aangaat. De Raad voor Cultuurbeheer - of ficieel moet de Tweede Kamer nog over de oprichting beslissen - advi seert over het beheer van waarde volle oude zaken. De raad kent vier afdelingen: de rijkscommissies voor archeologie, archieven, mo numenten en musea. Goekoop wordt de eerste voorzitter van deze nieuwe raad. Een functie waar men niet naar kan solliciteren, maar waarvoor men wordt gevraagd. Dat Goekoop deze eer te beurt viel, heeft hij mede te danken aan zijn politieke achtergrond, de voorzit ter moest afkomstig zijn uit WD- kringen. "Ik ben allerminst een deskundi ge", zegt Goekoop: "Maar ze zoch ten dan ook een bestuurder. En ik ben in Amsterdam natuurlijk wet houder van monumentenzorg ge weest. Dat terrein heeft me altijd aangetrokken. Mijn grootvader was archeoloog en mijn grootmoe der was privaatdocent kunstge schiedenis. Het zit dus een beetje in de familie". Wat monumenten, archeologie en musea betreft, heeft Goekoop in Leiden veel kunnen le ren, ook al maakten deze zaken geen deel uit van zyn eigen politie ke portefeuille. Yuppies De kersverse voorzitter is naar ei gen zeggen hard aan het studeren om zich de materie eigen maken. Maar Goekoop gaf al bij eerdere ge legenheden blijk wel degelijk idee ën over monumentenzorg te heb ben. Als ervaren bestuurder legt hij in de functie van belangenbeharti ger onmiddellijk de vinger op de zere plek: monumentenzorg is een kwestie van geld en daar ontbreekt het aan. "De monumentenzorg is tot nu toe voor bezuinigingen ge spaard gebleven. En terecht, want in feite is er juist extra geld nodig. Kijk naar Leiden: een groot aantal zaken moet blijven liggen omdat er geen geld voor is. Ook voor het noodzakelijke onderhoud van mo numenten zijn te weinig middelen beschikbaar. Een ander probleem is dat door de wijze waarop het geld over de gemeenten wordt verdeeld, de kleine dorpen niet toekomen aan de restauratie van grote monu menten". Goekoop pleit voor een sociaal beleid in de monumentenzorg. Niet alleen aandacht voor de gro ten maar toch vooral ook voor de kleintjes. "Leiden bestond niet al leen uit fraaie koopmanswonin gen, maar ook uit kleine arbeiders huisjes. Die maken nadrukkelijk deel uit van de geschiedenis van de stad". Logisch vervolg: "Zo'n 20 jaar geleden was het wonen in een monument alleen weggelegd voor de rijken, het waren vooral de yup pies die de oude binnenstad be volkten. Inmiddels is gebleken dat monumenten zich ook uitstekend lenen voor sociale woningbouw". Zyn politieke achtergrond komt om de hoek kijken wanneer Goe koop spreekt over de terugtreden de overheid. De taak van de over heid is te stimuleren en te onder steunen, de exploitatie van monu menten moet overgelaten worden aan particulieren. Goekoop acht daarnaast ook een belangrijke taak weggelegd voor de woningbouw verenigingen. Attractie In de visie van de nieuwe voorzit ter kunnen particuliere organisa ties (zoals bijvoorbeeld het be drijfsleven) ook een rol van beteke nis spelen bij het beheer van som mige musea. Zoals hij bijvoorbeeld de privatisering van het openlucht museum in Arnhem acceptabel vindt. "Wanneer het om een muse um met een sterk recreatieve func tie gaat, is dat best mogelyk. Maar je moet er voorzichtig mee zyn. Staan educatie en cultuurbehoud voorop, dan moet de overheid zyn verantwoording nemen. Over de gehele linie genomen, denk ik dat er weinig musea voor privatisering in aanmerking komen". Toegespitst op de situatie in Lei den: "By het museum De Lakenhal lijkt me privatisering niet moge lijk. Hoewel het bedrijfsleven wel een steentje bijdraagt door de res tauratie van schilderijen te sponso ren. Bij Molenmuseum de Valk ligt het toch wel iets anders, daar is veel meer sprake van een toeristi sche attractie. Die is vergelijkbaar met bijvoorbeeld molen De Put aan het Galgewater. Die is er toch ook door toedoen van een particu liere stichting gekomen. Hetgeen overigens niet wil zeggen dat De Valk onmiddellijk geprivatiseerd moet worden". Veel aandacht wil Goekoop be steden aan de gevolgen van de mil ieuverontreiniging voor monu menten, het wordt een vast punt op de agenda van de Raad voor Cul tuurbeheer. Monumenten en mu sea hebben ernstig te lijden onder zure regen en dat kan volgens Goe koop niet voldoende onder de ogen van de bewindslieden worden ge bracht. Niet dat de raad er veel in vloed op kan uitoefenen 'maar het is toch heel goed dat men het uit die hoek ook te horen krijgt'. Vuur En halve dag per week neemt het voorzitterschap in beslag. Samen met wat andere bestuursfuncties denkt Goekoop een dag in de week kwijt te zijn aan zaken die niet di rect de gemeente betreffen. Goe koop is er beslist geen voorstander van dat burgemeesters zich naast hun dagelijks werk in allerlei com merciële en goedbetaalde functies storten. Het onbezoldigd zwaaien met de voorzittershamer van een landelijke commissie, is echter heel wat anders. Leiden kan er veel profijt van hebben wanneer haar burgemees ter een blik achter de schermen van andere gemeenten wordt ge gund, verwacht Goekoop. "Wat dat betreft is deze baan heel nuttig. Je leert er een hoop en die kennis kan je als burgemeester overdragen. Maar natuurlijk zal ik mij als voor zitter van de Raad voor Cultuurbe heer waar het Leiden betreft abso luut objectief opstellen". Zelfs wanneer zijn politieke por tefeuille door toedoen van de ge meenteraad goed gevuld was ge weest, had hy deze functie geambi eerd, bekent Goekoop: "Kfik een burgemeester werkt toch nooit 40 uur per week. Altyd meer. Dat be tekent dat er nog wel wat bezighe den zyn die je voor een dergefijke baan kan schrappen. Zo'n kans mag je gewoon niet laten liggen, die moet je met beide handen aan grijpen". LEIDEN - In de Pieterskerk wordt op 22 november voor de vijfde maal het evenement 'Artistieke handen' (voorheen 'Handige handen') gehou den. Mensen met een kunstzinnige hobby ontmoeten elkaar, laten be langstellenden zien waar zy zich zoal mee bezig houden en verkopen er ook hun werk. Een unieke kans, volgens de organisatie van het evenement, om leuke cadeaus te kopen zo vlak voor de feestdagen. Enkele van de hobby's die te zien zijn bij 'Artistieke handen' zyn: schilderen, portrettekenen, wand kleden maken, allerlei vormen van houtbewerken, keramiek, kaarsen maken en versieren, Japans vouwwerk, sieraden maken, beeldhouw werk, naaldsierkunst, exclusieve kleding en bloemsierkunst. 'Artistieke handen' is geopend van 11.00 tot 18.00 uur. .STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13