Onze Primeur is dit jaar Superieur. BIJ ONS KUNT U ALA CARTE RUDEN. Steeds meer ouderen kiezen voor gasbiok WONEN" Klokthermostaat zit vol computertechniek Radiator 'gestuurd' door digitale klokthermostaat 2?s HEMA VOLVO 740-SERIE, El UITVOERINGEN. AUTOMOBIELBEDRIJF V. A. REYS ZN. AUTOMOBIELBEDRIJF A. MUIDER BV WOENSDAG 18 NOVEMBER 1987 PAGINA 11 Gezellig. Een vuurtje stoken in huis. Dat vinden Nederlanders. Dus kopen ze een open haard of een kachel met zicht op sfeervol flakkerende vlammen. Op het ogenblik wordt in een op de vijf woningen in ons land regelmatig een open haard of kachel voor vaste brandstoffen (hout, kolen) gestookt. Dat hebben onderzoeken uitgewezen. Öp je vijf vingers kun je echter uit rekenen dat er in feite nog heel wat meer van zulke haarden en kachels in de huizen aanwezig zijn. Want sommige mensen schaffen zo'n ding weliswaar aan - al was het maar om niet voor de buren onder te doen - maar zien in de praktijk op tegen alle rompslomp van het zelf-stoken. De centrale verwar ming is toch veel gemakkelijker. Maar wel minder sfeervol. Vooral ouderen, die van een gro tere woning naar een kleinere be huizing gaan en jarenlang een open haard hebben gestookt, hebben er opeens geen zin meer in. Houtblok ken sjouwen, vuurtje bouwen en steeds opletten of er geen nieuw blok op het vuur moet. Maar ze wil len eigenlijk ook geen afstand doen van de gezelligheid die zo'n vuur te bieden heeft. Er blijkt de laatste tijd vooral on der senioren, een stijgende vraag naar gasblokken te zijn. Wel een ge zellig vlammenspel, maar geen rommel en gesjouw Veel fervente openhaard stokers halen hun neus op voor zo'n kunst matig blokkenvuur. Toch hoef je dat tegenwoordig niet meer te doen. Zeker niet bij een gasbiok. Er zijn ook elektrische blokken. Ja, zulke schijnvuurtjes zien er vaak inderdaad nogal kitscherig uit. Heintje is de naam van deze kachel met gasbiok (ook in hout/kolenuitvoe- ring leverbaar). De kachel is van donkerparelgrijs getint gietijzer. je graag een mooie schouw in je kamer wilt en er is geen schoorsteenkanaal, dan is zo'n elektrisch blok de enige oplos sing. Een kwestie van kiezen of de len. Vaak kan in een huis zonder rookgasafvoer naderhand nog wel een schoorsteenkanaal worden ge maakt, maar als je op een flat woont, is daar meestal geen moge lijkheid toe. Net echt Het moderne gasbiok kan er soms zo echt uitzien dat je je er in het begin gewoon door in de luren laat leggen. Pas als je zo'n uurtje voor de open haard zit, merkje dat de blokken niet opbranden. Om zo'n gasbiok nog echt te la ten lijken, siert een Nederlandse fa brikant van open haarden zulke blokken een beetje op. Met hier en daar wat stukjes houtskool ertus sen. En wat draadjes chroomstaai, zoals van pannesponzen. Als het gasbiok wordt aangestoken gaan de draadjes meegloeien en dat geeft een uiterst realistisch effect. Het grote verschil tussen een elektrisch en een gasbiok is dat het elektrische schijnvuur geen warm te afgeeft. Het brandende gasbiok wel. Dat is ook weer een pluspunt. Maar voor een gasbiok is wel een afvoerkanaal nodig, zoals bij de meeste gasapparaten. Giveg keur Een gasbiok moet een Giveg keur hebben. In Nederland zijn er drie leveranciers van Giveg ge keurde blokken. Ook de fabrikan- Een strakke modem vormgegeven open haard ii beetje ten van haarden en kachels kopen daar hun gasblokken, zodat ze u een complete stookunit met blok kunnen leveren. We zien gasblok ken zowel in nostalgische gietijze ren kachels als in moderne open haarden. Overigens is de nostalgie-golf Er i haarden en ka chels in moderne, strakke vormge ving, vooral in wit, zwart en grijs. En de consument van vandaag heeft er weer een flink bedrag voor over om zijn interieur met een open haard cachet te geven. (GPD) Elke cv-installatie is uitgerust met een automatische regeling, min stens een kamerthermostaat. Som mige van die besturingsautomaten bieden meer mogelijkheden dan het simpele kamerthermostaatje datje zelf moet bijstellen om een la gere temperatuur in te schakelen. Een zware computer is de nieu we Chronotherm III, een apparaat met een uitgebreid geheugen. Vooral in gezinnen met een sterk afwisselend leefpatroon zal hij veel gemak bieden en bovendien het ui terste aan energiebesparing ople- Opmerkelijk is de uitvoering van de Chronotherm. Hij kan namelijk van de op de wand bevestigde grondplaat gehaald worden, om hem rustig in je stoel te program meren. Door de voorplaat weg te klappen komt het bedieningspa neel (met vingertip-toetsjes) te voorschijn. Na het 'instrueren' klik je het apparaat weer op de grond- plaat. De thermostaat heeft aparte pro gramma's voor werkdagen, zater dag en zondag. Voor de werkdagen bijvoorbeeld kunnen vooraf de tijd waarop er niemand thuis is (wer kend echtpaar) en waarop men te rugkeert ingesteld worden. Uiter aard onthoudt hij ook de gebruike lijke tijden van naar bed gaan en opstaan. Wie een paar dagen iets langer van huis is kan het apparaat een voudig bijstellen. De cv wordt dan op een lagere temperatuur gehou den en zorgt ervoor dat hij weer op woonwarmte is wanneer je thuis komt. Het gebruikelijke program ma hoeft na dergelijke wijzigingen niet opnieuw ingetoetst te worden. De Chronotherm keert daar auto matisch naar terug. De Chronotherm leert ook het huis kennen en berekent zelf de op timale aanwarmtijd. Bij een lagere buitentemperatuur is die aan warmtijd langer, dus begint hij iets vroeger dan anders, om toch de wo ning precies op de geprogram meerde tijd op de gewenste tempe ratuur te hebben. Op het digitale uitleesvenstertje is behalve de tijd (het is een klok thermostaat) de heersende tempe ratuur af te lezen. Ook geeft het permanent aan met welk dagpro gramma er aan welke periode hij bezig is. Het bedieningspaneel ziet er op het eerste gezicht wat ingewikkeld uit, maar er is een Nederlandse ver klaring onder aangebracht. Het zal echter toch wel even oefenwerk kosten om alle mogelijkheden opti maal te benutten. Daarvoor is er een uitgebreide handleiding bij. die duidelijk maakt hoe men met alle 'toeters en bellen' van de Chro notherm moet omgaan. Het is een vinding van Honeywel. De adviesprijs bedraagt 270 gulden. (GPD) PARKET - Een parketvloer kan door een combinatie van donkere en lichtere houtsoorten een ruimte extra dimensie geven. Het aan brengen van patronen of vlakver deling kan sinds kort ook met de modernere kleurstellingen die Ro- wi Stil Parket in Nieuwegein onder de noemer 'Rainbowcollectie' uit brengt. De pasteltinten roze, groen, wit, blauw, grijs en geel zijn uitge breid met harde tinten. Daardoor wordt het mogelijk de licht ge kleurde parketvloer naar eigen in zicht te versieren met strepen, randen of blokken in donkergrijs, grijs-bruin, donkergeel, kobalt blauw en zwart. Meer informatie Rowi Stil par ket: 03402-60206 In elk huis is zeker één vertrek waar de door de c.v. geleverde warmte eigenlijk maar korte tijd nodig is. Bijvoorbeeld de badka mer; die hoeft niet 'mee te lopen' met het verwarmingspatroon van de woonvertrekken. Hetzelfde geldt voor bijvoorbeeld slaapka mers en hobbyruimten. Een nieuwe klokthermostaat kan elke radiator die per dag maar gedurende korte tijd, of bijv. op een bepaalde dag in de week hoeft te 'werken', helemaal automatisch regelen. Het is de Radiatronic van Honeywell, die niet mechanisch maar digitaal regelt. Hij is uitgerust met een weekklok met twee bespa ringsperioden per dag van de week en twee verschillende tempera- tuurinstellingen. Zonder een inge steld programma te veranderen kan een ingreep gedaan worden om tijdelijk van dat vaste program ma af te wijken. Met een simpele toets-indruk gaat hij daarna weer over op het normale stramien. Met een plus-min toets kan zo'n tijdelij ke wijziging (hogere of lagere tem- De Radiatronic reageert ook op de omstandigheden in het vertrek. Als er koude lucht langs stroomt, bijv. wanneer er dichtbij een raam open staat, schakelt hij de rc diator automatisch uit. Dit voorkomt dat koude buitenlucht onnodig wordt opgewarmd. Het apparaatje kan op elke radiator met een gewone ther- mostatische afsluiter worden ge monteerd. De prijs ligt ligt rond de 174 gulden. (GPD). Met dit apparaatje kunt u nog zuiniger stoken, zonder dat het comfort in gevaar komt. (foto gpd> Aanbiedingen geldig t/m 21 november '87. Echt WaarVoor Je Geld Zoveel wensen, zoveel Volvo's. U kunt dus a la carte rijden: kiest u maar. Van de 740 GL Sedan tot de 740 Turbo Estate met Intercooler. En daartussen: de 740 Diesel met zijn onverstoor bare 6-cilinder krachtbron, de 740 GLE met zijn soe pele 2,3-liter benzine-injectiemotor en de 740 Turbo Diesel, een auto met een voor een diesel ongekende prestatiedrang. Laten we bij al dit geweld niet Volvo's nieuwste in de 740-serie vergeten. De 740 Wagon. Een Estate zonder achterbank en daarom gerechtigd om op een 'grijs kenteken' te rijden. Belangrijker is evenwel de koppeling van comfort en praktisch nut (2120 liter laadruimte of ca. 600 kg laad vermogen). Wie een proefrit wil maken in een Volvo uit de 740-serie kan a la minuut instappen. Hij staat in start houding voor u klaar. VOLVO Hoge Rijndijk 352, Leiden, tel.: 071 - 89 93 07 Rijnsburgerweg 86ben 103a, Rijnsburg, tel.: 01718 - 29302

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11