ÜT College: 'Belastin gverli oging volgend j aar onontkoombaar' Oegstgeester brandweer heeft meer ruimte nodig Ravage door slippartij Angstig avontuur met auto Illegaal station is niet meer 'Onaanvaardbaar dat Voorschoten geen huis voor asielzoeker heeft' Apparatuur buit bij twee inbraken in Oegstgeest MAANDAG 16 NOVEMBER 1987 PAGINA 7 WASSENAAR - Een 19-jarige Wassenaarder heeft in de nacht van vrij dag op zaterdag voor een kleine ravage op de hoofdbaan van de Wit- tenburgerweg in zijn woonplaats gezorgd. Zelf reed hij op de ventweg. Door nog onbekende oorzaak raakte hij met zijn auto aan het slippen, verloor de macht over het stuur, dook de heg in om uiteindelijk op de hoofdrijbaan terecht te komen. Daar reed op dat moment een door een 39-jarige Wassenaarse bestuurde personenauto. Door de botsing die volgde, raakte deze auto in de brand. De bestuurster kon de auto bij tijds verlaten. Van beide auto's is niet veel meer over. Ook de 19-jarige slipper liep geen persoonlijk letsel op. OEGSTGEEST - Een 20-jarige Haagse vrouw beleefde vannacht een angstig avontuur - met goede afloop - op de Oegstgeester Vinkenweg. Ze kwam in haar auto uit de richting van het Postviaduct, vergat de af slag en kwam onbedoeld op de Vinkenweg terecht. Ze wilde omke ren, reed een stuk achteruit maar belandde daardoor in een diep uitge graven sloot. Ze wist haar auto ongedeerd te verlaten. Voor haar auto had ze wel hulp nodig, en wel die van de brandweer. VOORSCHOTEN - Het Voorschotense illegale radiostation 'Happy Station is (voorlopig) niet meer. De politie heeft het zaterdagavond om tien over elf uit de lucht gehaald. De apparatuur bevond zich in de lift koker van een flatgebouw aan de Gerbrandylaan. Van daaruit werd elektriciteit afgetapt. Dat had geleid tot een sto ring in het elektrische circuit in het gebouw waardoor de centrale ver warming was uitgevallen. De huismeester ging op zoek naar de oor zaak en trof de cassetterecorder aan. ZOETERWOUDE - De on roerend goed-belasting in Zoeterwoude moet echt met vijf procent worden ver hoogd en niet, zoals respec tievelijk het CDA en Pro gressief Zoeterwoude voor stellen, slechts met drie pro cent of helemaal niet. Dat antwoorden burgemeester en wethouders op vragen van de politiek over de ont- werp-begroting. Progressief Zoeterwoude ontkent de noodzaak van de verhoging, die per 1 januari 1988 zou moeten in gaan. En' volgens het CDA is drie procent genoeg. De christen-demo craten voeren aan dat een aantal kosten straks lager zijn dan door burgemeester en wethouders nu geraamd. De herinrichting van de Dorpsstraat bijvoorbeeld hoeft geen 190.000 gulden te kosten, maar anderhalve ton. Burgemeester en wethouders op hun beurt ontkennen dat. Een kos tenverlaging is niet mogelijk, "ster ker nog: er is geen rekening gehou den met reconstructie van het ge deelte van de Dorpsstraat tussen de Schoutenbrug en de Dr. Bouw- dijkstraat", zo schrijven ze in de antwoorden. Er zou dus nog zo'n 60.000 gulden moeten bijkomen. Weliswaar zijn burgemeester en wethouders in staat om - na het uit brengen van de concept-begroting - de terugkerende lasten met bijna 50.000 gulden te drukken, maar daar staat weer een aantal extra kostenposten tegenover. De recon structie van de Weipoortseweg wordt duurder, de gemeentelijke vrachtwagen plus kraan eveneens en de reconstructie van de tennis banen op sportpark Haasbroek zal ook meer geld opslokken dan ge raamd. Burgemeester en wethouders melden, kortom, dat een verhoging van de onroerend goed-belasting met vijf procent "absoluut noodza kelijk" is. OEGSTGEEST - Een videorecor der en een nog onbekende hoeveel heid geld. Dat is de buit van een in braak die moet zijn gepleegd in de nacht van vrijdag op zaterdag in een rijtjeswoning aan de Oegst geester Irenelaan. Vast staat dat de inbrekers door de voordeur zijn binnengekomen. Ze deden dat door "te hengelen", aldus de poli- Bij een inbraak in een studenten woning aan de Oude Rijnsburger- weg was het vannacht raak. Net als de vorige keren hadden de inbre kers het op een televisietoestel voorzien. Ze zijn - zoals bijna altijd daar- door een bovenraampje bin nengekomen. De politie adviseert de studenten de betreffende raam pjes op slot te doen. De uitbreiding van het gemeen tehuis aan de Noordbuurtseweg is een 'must', vinden burgemeester en wethouders. Dit in weerwil van kritiek waarmee Progressief Zoe terwoude komt. PZ meldt dat die uitbreiding een "lage prioriteit" heeft. En het CDA wil weten hoe het ermee staat. Er is nu geld beschikbaar gesteld voor een onderzoek naar de nieuw bouw en B en W zeggen het CDA toe dat de raad voor het einde van dit jaar een nota krijgt over de noodzakelijke verbouwing. Wat PZ betreft: de partij wordt uitgeno digd om tijdens kantooruren de huisvesting van de ambtenaren in ogenschouw te nemen. "Duidelijk zal dan zijn dat bepaalde afdelin gen veel te krap zijn gehuisvest, c.q. dat enkele medewerkers 'er gens' in het gemeentehuis zijn on dergebracht. Voorts ontbreekt het aan de nodige ontvangst- en spreekruimten binnen het ge meentehuis. Een situatie die niet, langer aanvaardbaar is", aldus bur gemeester en wethouders, die ho pen PZ na het rapport alsnog van de noodzaak van uitbreiding te kunnen overtuigen. Andere punten uit het vraag- en antwoordspel tussen het college en de raadsleden: De politie van Zoeterwoude zal regelmatig controleren of degenen die zich per paard over wegen be geven zich aan de verkeersregels. Het'is burgemeester en wethou ders bekend dat deze categorie weggebruikers zich niet altijd aan past aan het normale verkeersge drag. Er wordt momenteel gewerkt aan de beveiliging van schoolrou- tes voor fietsers en voetgangers. STOMPWIJK - Bij een ernstig verkeersongeval op de provinciale weg 17 in Stompwijk zijn vannacht twee Pur- merendse vrouwen en één Amsterdamse ernstig gewond geraakt. De drie reden in een door de Amsterdamse (24) bestuurde personenauto met - volgens getuigen - hoge snelheid in op het achtereinde vaneen trekker met oplegger. Ter hoogte van een onoverzichtelijke bocht van de weg, die achter Stompwijk langs gaat, bevindt zich een tranportbedrijf. Daar kwam de trekker met oplegger vandaan. De be stuurder had de trekker al bijna helemaal op zijn weghelft gestuurd toen de personenauto er bovenop knalde. De twee Purmerendse vrouwen, moeder en dochter, zijn 50 en 16 jaar oud. Zij zijn met ernstige verwondingen aan hun benen naar het ziekenhuis overgebracht. Ze zijn vannacht al geopereerd. De bestuurster brak haar borst been. (foto Holvast) Ook wordt onderzocht welke effec ten de maatregelen hebben die in het kader van het verkeersveilig- heidsplan zijn genomen. Huisarts Zodra rijksweg 11 er is - dat duurt overigens nog wel een paar jaar - gaat de gemeente Zoeterwou de de Hoge Rijndijk opnieuw in richten. Dat melden burgemeester en wethouders naar aanleiding van de vraag van het CDA over het ver keersluw maken van de altijd over volle Hoge Rijndijk. Net als het CDA hopen burge meester en wethouders ook dat er nu snel een huisarts komt aan de Rijndijk. Men verwacht dat er eind volgende maand een advertentie wordt geplaatst om te komen tot een huisartsenpraktijk. St. Nicolaasmarkt De vereniging 'Het Oude Raad huis' organiseert komend week einde weer een St. Nicolaasmarkt in Warmond. Plaats van hande ling is de oude gymzaal aan het Pleintje bij de Pomp. Het is de be doeling dat op deze markt zelfge maakte cadeautjes worden ver kocht, in prijs variërend van tien tot tweehonderd gulden. Geïnte resseerden kunnen zich melden bij Clara Sikking, telefoon 11109, of bij Anne Noordzij, telefoon 12079. De markt zelf is zaterdag van twee tot vijf uur en zondag van één tot twee uur. Kinderopvang Het onderwerp kinderopvang staat morgenavond centraal bij een vergadering van D66 Voor- schoten/Zoeterwoude. Het eerste kamerlid Marie-Louise Tiesinga zal er vanaf negen uur een spreek beurt over hiouden. Voor die tijd is er een vergadering van de afde ling, eveneens in het Cultureel Centrum aan de Marijkelaan 4 in Voorschoten. Poppentheater Kinderen vanaf ongeveer zes jaar kunnen woensdagmiddag aanstaande komen kijken naar de voorstelling 'Het beest van Mon sieur Racine'. Deze kindervoor stelling wordt gespeeld door thea ter popject. Aanvang half drie in het theater aan de Marijkelaan 4 in Voorschoten. Reserveren kan via het draaien van telefoonnum mer 01717-8361. Archeologie Archeoloog J. Waasdorp houdt woensdag, 18 november, een le zing over archeologische rijkdom men die men in Voorschoten kan verwachten. De lezing, die wordt georganiseerd door de Stichting tot behoud van Oud, Groen en Leefbaar Voorschoten, is getiteld 'Rijkdommen van de duinen met het Haagse voorbeeld en het po tentieel van Voorschoten'. De ar cheoloog vertelt wat men in Voor schoten kan vinden en hoe men te werk moet gaan als op een terrein afbraak plaatsvindt en er archeo logische vondsten in de bodem worden vermoed. De lezing begint om acht uur 's avonds in het ge bouw Voorstraat 7. Toegang gra tis. LEIDERDORP - Leiderdor per H. van Driel(65) heeft afge lopen zaterdag een eremedaille zilver; verbonden aan de Or- van Oranje Nassau, opge speld gekregen. Zijn vrouw mocht hem het lintje opspelden onder het goedkeurend oog van Leiderdorps burgemeester Bruggeman (rechts). Een en an der vond plaats tijdens de jubi leumreceptie van de 75-jarige Leiderdorpse gymnastiekvere niging Sparta in sportzaal Op Dreef. Van Driel krijgt de koninklij ke onderscheiding voor zijn ja renlange activiteiten in het be stuur van Sparta. Van 1956 tot met 1970 was hij penning meester van de vereniging, vanaf 1970 tot op de dag van vandaag is hij voorzitter. Daarnaast was Van Driel ja renlang actief in de gerefor meerde kerk in Leiderdorp en het bestuur van de Hout- en Bouwbond CNV. (foto Henk Bouwman) VOORSCHOTEN - De Vereniging Vluchtelingenwerk Nederland noemt het onaanvaardbaar dat de gemeente Voorschoten volgend jaar, anders dan afgesproken, geen woning beschikbaar stelt voor asielzoekers. Het huisje dat de Her vormde Diaconie deze zomer be schikbaar stelde, wil ze niet meetel len. Dat is geen echte woining, maar een eenpersoonsoptrekje. Vluchtelingenwerk heeft dat al tijd benadrukt en wethouder L. Marselis zou telefonische hebben bevestigd dat het gebaar van de diaconie niet ten koste van de jaar lijkse toewijzing zou gaan. Dit stelt de vereniging in een brief aan de wethouder van sociale zaken. Na dat de wethouder van standpunt veranderde, had de vereniging in september een gesprek met hem. In dit gesprek kwam ook de situ atie van vluchteling Suttare ter sprake. De man 'heeft veel meege maakt' (is gemarteld) en bewoont nu een kleine kamer. Haagse medi ci oordeelden dat zyn lichamelijke en geestelijke situatie er hier niet beter op wordt en het centrum voor asielzoekers die in lichamelijke of geestelijke nood verkeren, drong per brief aan op een andere behui zing. De plaatselijke fransiscanen wa ren volgens Vluchtelingenwerk be reid de man een kamer te geven wanneer de sociale dienst daar ach ter zou staan. Vluchtelingenwerk schakelde de maatschappelijk wer ker in, 'maar ook hij kreeg overal nul op het rekest'. "Het geval Sut- tari wordt nu in de doofpot ge stopt", oordeelt mevrouw E.E.M. Muller van de vereniging. Zij weigert dat te accepteren: haar vereniging vecht niet alleen voor iedere plaats, ze wil de asiel zoekers ook zo fatsoenlijk mogelijk onderbrengen. De opvang mag niet inzakken. In Voorschoten leek het, met de toezegging, de goede kant op te gaan. In 1985 kregen twee stu derende vluchtelingen met A-sta tus en twee kinderen een flat, in 1986 ging de jaarlijkse flat naar een echtpaar met een klein kind en in 1987 viel er een toe aan twee andere asielzoekers. In januari droeg de Vereniging de kandidaten voor en in de zomer van die jaren kwam er een gemeentewoning beschikbaar of wees de gemeente een woning van een woningbouwvereniging toe. De ervaringen van de laatste maanden zijn minder. Zo heeft het mevouw Muler nogal gestoken dat de gemeenteraad niet werd gekend in de discussie over de opvang van asielzoekers. D66 stelde daar al ver ontruste vragen over, maar de be handeling van die vragen was de deskundige te nietszeggend. "Zacht uitgedrukt kun je stellen dat Voorschoten niet doordrongen is van de hoge nood van vluchtelin gen", zegt ze. "In Nederland wach ten vele duizenden vluchtelingen en een stad als Leiden puilt uit". Ze begrijpt dat veel gemeenten weinig woonruimte beschikbaar hebben, maar protesteert tegen probleem- verhalen. "De wethouder had het over 'problemen voor de buurt' en 'reac ties in het land, zegt de woordvoer der van Vluchtelingenwerk. "Nou, er komen alleen reacties wanneer je te grote concentraties in te kleine gemeenten krijgt. Normaliter gaat het prima. Het zijn fatsoenlijke mensen, die vaak heel hartelijk worden ontvangen". Voordat de zoekers een woning betrekken gaat mevrouw Muller eerst even met de buurt praten en van discriminatie heeft ze nooit iets gemerkt. Voor acties tegen gemeenten als Voor schoten voelt haar vereniging niets. Dat zou de zaak alleen maar op de spits drijven. Vluchtelingen werk waakt er wel voor dat de zaak niet op klippen loopt. Wethouder Marselis weigert ie der commentaar. Hij is net terug van vakantie, heeft de brief niet ge zien en weigert vooruit te lopen op de discussie in de gemeenteraad. Die discussie is uitgelokt door D66, maar Marselis weet wanneer hij precies zal losbarsten. De Oegstgeester brandweerkazerne aan de Dorpsstraat. Er wordt door de vuurbestrijders en ten gemeentehu druk gesproken over de noodzaak van een instructielokaal phis douches. (Foto Henk Bouwm OEGSTGEEST - Een instructielo kaal en een doucheruimte Zie daar de eeqvpudige wensen van de Oegstgeester vrijwillige brand weer. In de kazerne aan de Dorps straat 64 ontbreken die belangrijke voorzieningen. Uitgaande van de meeijarenbegroting van de ge meente zouden ze uiterlijk in 1989 moeten zijn getroffen, maar inmid dels worden in de wandelgangen vliegers opgelaten over nieuw bouw. Als plaats wordt de Morse belpolder genoemd. Het CDA- Oegstgeest heeft B en W het voor noemde ultimatum in herinnering gebracht. Volgens brandweercommdant- /gemeenteambtenaar M. Noorder- vliet wordt het verhaal over ver plaatsing naar de Morsebelpolder mede gevoed door het plannetje om de gemeentewerven aan de Kwaaklaan naar die polder te ver kassen. Wellicht dat het een met het ander in zowel financieel als bouwtechnisch opzicht met elkaar in verband kan worden gebracht. Het plan om de gemeentewerven te verkassen is echter onlangs 'afge schoten' in de raadscommissie openbare werken. Noordervliet vertelt dat hij én de burgemeester - het hoofd van de brandweer - zo hun bedenkingen hebben tegen de Morsebelpolder. Dit vooral met het oog op de uit- ruktijden. Voeg daarbij het gege ven dat van het ongeveer 30 man sterke korps het merendeel "ide aal" want "op de lip van de Dorps straat" is gehuisvest en het is nog duidelijker dat Noordervliet en de zijnen niet graag de huidige stek verlaten. Aan de huidige huisvesting moet dan echter wel wat veranderen. "De huidige vloeroppervlakte is al niet meer toereikend", zegt de commandant. Hij wijst op de komst van een nieuwe motorspuit, afkomstig van de BB, waarvoor ook extra ruimte nodig is. Er zou den mogelijkheden tot uitbreiding zijn aan de achterzijde van de ka zerne. Noordervliet houdt verder rekening met "een instructielokaal op de eerste verdieping". Afnokken Het ontbreken van zo'n lokaal en de 'doucheloosheid' van de kazer ne frustreert het samenzijn van de vuurbestrijders na gedane arbeid of na een oefening. Noordervliet schets het beeld van een bezwete brandweerman die in zijn vuile plunje "na afloop" nog even zit na te praten. "Dat doen ze dus niet, meestal nokken ze - begrijpelijk - meteen af'. De diverse bijeenkomsten met by voorbeeld collega's uit andere gemeenten worden nu niet gehou den of bij de gemeentewerven aan de Kwaaklaan. Noordervliét vindt dat zijn manschappen gewoon "een eigen home" bij de kazerne moeten hebben. Hoeveel geld er met zo'n uitbreiding is gemoeid is nog niet te zeggen, maar de brand weercommandant denkt in de orde van grootte van "enkele tiendui zenden guldens". Koninklijk Nederlands Ondernemersverbond Woensdag 18 november 20.00 uur Antonius Clubhuis, Lange Mare 43 te Leiden. Algemene najaars ledenvergadering van de Leidse afdeling van het KNOV. Op deze avond zal, na de behandeling van de agenda, de heer N. ter Haak van het Leidsch Dagblad aan de aanwezige KNOV-leden alles vertellen over reclame maken op de TV via de Kabelkrant.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9