'In elke straat van Leiden zijn we aan de gang geweest' LEIDSCH m DAGBLAD Vrouw omgekomen bij brand in Statenhof Links Leiden: 'Stel Happy hour in voor het openbaar vervoer' - Jy.' MAANDAG 16 NOVEMBER 1987 'V- '.,w- V LEIDEN - Bij een brand in de ser viceflat Statenhof aan de Bach- straat is gisteravond een 82-jarige bewoonster door verstikking om het leven gekomen. Vijf agenten moesten zich onder behandeling stellen vanwege koolmonoxyde- vergiftiging. Hortus Met ingang van I winterseizoen zijn de openings tijden veranderd van de Hortus Botanicus aan de Nonnensteeg 3. De tuin is nu van maandag tlm zaterdag open van 9.00 tot 17.00 uur en op zondag van 10.00 tot 17.00 uur. De kassen zijn toegan kelijk voor het publiek van 9.00 tot 12.30 en van 13.00 tot 16.30 op maandag tlm zaterdag. Op de zondag zijn de kassen geopend van 10.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 15.00 uur. De Clusius- Hengelsport HSV Zuid-West viste in Zaan dam. De uitslag: 1 P. Smit 38 stuks, 18200 gram; eveneens 1 H. van de Laan 31 stuks, 18800 gram; 3 J. Benning 26 stuks, 15700 gram; 4 R. IJzerman 28 stuks, 12200 gram; eveneens 4 P. Verschuren 23 stuks. 13200 gram. Even over half negen sloeg een mede-flatbewoonster alarm. Een surveillerende politiewagen die toevallig net langs reed, constateer de dat de vlammen uit de woning sloegen. De brandweer was het vuur bin nen één minuut meester. Politie en brandweer ontruimden voor de ze kerheid negen flats. Dat gebeurde in sommige gevallen door de deur in te trappen, omdat de bewoners nietsvermoedend lagen te slapen. Door de enorme rookontwikkeling moesten vijf politie-agenten met koolmonoxydevergiftiging in ht Academisch Ziekenhuis worden behandeld. Vier mochten direct weer naar huis, een vijfde moest wat langer blijven. De brand is vermoedelijk ont staan in de slaapkamer van het slachtoffer. Zij werd dood op bed aangetroffen. De oorzaak van de brand is niet bekend. De slaapka mer van de woning brandde geheel uit. De woning liep rook- en water schade op. In een paar andere wo ningen werd slechts lichte rook schade aangericht. De vlammen slaan uit het r i bejaardenflat Statenhof LEIDEN - "De gemeente zou een zogenaamd 'happy hour' op het openbaar vervoer kunnen instel len. Op woensdag en zaterdag tus sen 11.00 en 13.00 uur zou een aan zienlijk gereduceerd tarief op alle lijnen naar de Leidse binnenstad kunnen gelden", aldus een voorstel van Links Leiden-raadslid Rob van Lint aan de raadscommissie voor verkeer. Die komt donderdag avond bijeen i tuur openbaar ken. den. De gedachte hierachter is dat gerichte tariefsverlagingen het ge bruik van het openbaar vervoer kunnen stimuleren. Mede door de positieve spiraalwerking die hier van kan uitgaan, hoeft dat de ge- de 'Tariefstruc- meente geen geld te kosten". te bespre- Door het instellen van 'happy hours' worden volgens Van Lint Op 1 januari volgend jaar treedt drie doelen bereikt: het openbaar de Wet personenvervoer king. Volgens deze wet kan op zoek van B en W de minister afwij- zullen kende tarieven goedkeuren. De ta- komen vervoer, vooral naar de Leidse bin nenstad, wordt meer gebruikt; er bezoekers naar Leiden het 'economisch riefhoogte mag volgens Van Lint draagvlak' versterken; voor de s weliswaar niet méér dan tien pro- ciale minima wordt zo op marktda- cent van de vastgestelde tarieven gen de mogelijkheid geboden afwijken, maar .dat sluit volgens goedkoop de markt te bezoeken. hem niet uit dat op pe kaartje aanzienlijk kan worden gegeven ty- Uiteraard dienen volgens Van korting Lint verschillende mogelijkheden nader te worden onderzocht in sa- Van Lint stelt zelfs een reductie menwerking met de vervoersbe- 50 procent of een standaard- drijven. LEIDENINOORDWIJK - Een cabaretvoorstelling door personeel van de kinderkliniek van het AZL heeft natuurlijk betrekking op het wel en wee van deze kliniek. Deze kunstvorm met 'kleine k' werd zaterdagavond op de planken gebracht in het Noordwijkse Huis ter Duin voor honderden (oud- )medewerkers van de jubilerende kinderkliniek van het Academisch Zie kenhuis. Zestig jaar geleden werd, deze kliniek in gebruik genomen en dat was aanleiding voor een mini-symposium en een feestelijke reünie. (foto H prijs van één gulden voor, mits de totale inkomsten uit tarieven niet meer dan tien procent afwijken. Volgens Van Lint zou de reductie worden opgevangen door een gro tere stroom mensen die van het openbaar vervoer gebruik gaan maken: "Jarenlang hebben wij ons als gemeente verzet tegen de steeds maar stijgende openbaar- vervoertarieven. Een belangrijk ar gument hierbij was dat de stijgen- Burgerlijke Stand LEIDEN - Overleden: J. Westmaas (1912) man, H.J. van den Berg (1915) man, H.J. Fries (1930) man, J. Luijendijk (1920) man, W. Wakker (1891) vrl. geh. gew. met F. Oldenhof, A.C.H. Halmans (1951) man, M.C. Brands (1900) vrl. geh. gew. met M. van der Hoogt, C. Bakker de tarieven mensen de bus uit ja- «3^2 Keü (1934) mailfj. Labordüs'(190J9 vrl: vrijheid heeft de tarieven te verla gen, vind ik dat deze mogelijkheid serieus onderzocht dient te echtg. van A. Pijnnaken, J. Volkers (1906) man, J. Naber (1911) vrl. echtg. vanG.Vermeü, Huurman/Leiden bv bestaat 90 jaar LEIDEN - Aannemer Huurman- /Leiden bv bestaat deze maand 90 jaar. Op 1 november 1897 begon B.J. Huurman Dzn. aan de Nieuwe Brugsteeg in Leiden een metselbe- drijfje. Hij was op 23-jarige leeftijd vanuit Delft, waar zijn vader het di rectoraat over het aannemersbe drijf/makelaardij Huurman voer de, naar Leiden getrokken om voor zichzelf te beginnen. Twee jaar la ter vestigde het bedrijf zich aan de Herengracht in Leiden. Op de eer ste verdieping van Herengracht 12a stond het kraambed van de elf kinderen, die de echtgenote van Huurman ter wereld bracht. door Lucas van den Erven Het vierde kind van de elf, zoon B.J. Huurman jr., kwam in de zo mer van 1926 in het bedrijf. Hy breidde het familiebedrijf uit met een timmerbedrijf. Het pand He rengracht 16 werd aangekocht om dienst te doen als opslagplaats voor timmermaterialen. Onder de leiding van Huurman senior was het bedrijf zich ook al gaan mani festeren als makelaar. Volgens ir. B.J. Huurman.de der de generatie, heeft zijn familie de eigenschap om naast het werk voor het bedrijf allerlei andere functies op zich te nemen. Zijn grootvader was bijvoorbeeld raadslid voor de ARP en mede-oprichter van de Ne derlandse Aannemers Bond; zijn vader zat behalve in de Leidse ge meenteraad voor de CHU, ook in het dagelijks bestuur van de Ne derlandse Aannemerspatroons- bond, in de raad van bestuur van het Bouwbedrijf en het Bedrijfs pensioenfonds Bouwnijverheid. N aamsverwarring De derde generatie Huurman in Leiden kwam in 1962 in het bedrijf. Kleinkind Huurman, die eveneens de de voorletters B.J. voert, had zich op zijn toekomstig directeur schap voorbereid door weg- en wa terbouwkunde aan de Technische Hogeschool in Delft te studeren. Hierdoor kon hij zich van zijn va der en grootvader voor de buiten wacht onderscheiden door de titel ir. voor zijn naam te zetten. De nu in Noordwijk woonachti ge ir. Huurman weet dat het bedrijf zich "vanaf die tijd aan tamelijk grote woningbouwprojecten ging werken". Honderden woningen die in korte tijd op de Leidse bo dem verrezen, moesten de woning nood lenigen. De woningen aan de Kanaalweg, de Zoeterwoudseweg, de Staaiwijkstraat, de Bachstraat, het winkelcentrum Morschkwar- tier.en bejaardencentra zijn alle maal door het aannemersbedrijf gebouwd. "In iedere straat van Lei den kan ik wel iets aanwijzen waar we aan de gang zijn geweest", zegt ir. Huurman. Stadsgehoorzaal Ook de verbouwing van de Stadsgehoorzaal in 1962 staat ir. Huurman nog levendig voor de geest. "De Stadsgehoorzaal moest verbouwd worden binnen de ambtsperiode van de verantwoor delijke wethouder. Het was een enorm project. We hebben in het gebouw een kelder gemaakt, een opdrukbaar podium gebouwd, de zaal helemaal veranderd en twee nieuwe foyers gebouwd. Zou je daar tijdens de verbouwing rond gekeken hebben, dan zag je tien of twintig mensen werken. Keek je echter op de loonlijst, dan bleek dat er honderd op dat moment aan bezig waren". "Maar we hielden ons ook bezig met restauratie", zegt. "We hebben toen moeten concurreren met Huurman in Delft, die gespeciali seerd is in restauratie. Pronkstuk jes op restauratiegebied van ons zijn nog altijd het Groene Kerkje in Oegstgeest, dat we eind jaren vijf tig restaureerden, en de neder- lands-hervormde kerk in Rijnsa- terwoude". Huurman/Leiden was in die ja ren uitgegroeid tot aannemersbe drijf dat zich toelegde op nieuw bouw, verbouw en restauratie en makelaardij en projectontwikke ling. Daarnaast beheerde de fami lie een groot aantal bedrijfspanden en woningen voor verzekerings maatschappijen. Huurman verkocht de firma in 1975 aan de makelaardij Hopman bv uit Zoeterwoude. "Het waren zeer explosieve tijden. Je was ge dwongen te groeien. Je had toen een loonkostenstijging van tien procent, terwijl de huur maar met vier procent omhoog ging. Je was gedwongen meer werk aan te ne men, totdatje op het punt zat datje door de gestegen hoeveelheid werk weer nieuw personeel aan moest stellen", zegt Huurman. Huurman kon zijn tijd en aan dacht nu geheel en al besteden aan de functies die hij in de loop der ja ren op zich had genomen. Zo was en is hij onder meer getuige-des- kundige in bouwzaken bij de recht bank in Den Haag en vice-voorzit- ter van de Leidse Aannemersvere niging. N aamsbekendheid Huurman/Leiden werd door Hopman ondergebracht in een werkmaatschappij, zodat de naamsbekendheid behouden bleef die het bedrijf onder Huurman die de aannemer in Leiden hac}. De 21-jarige zoon van Hopman was in het jaar van de overname net afge studeerd aan de mts. Hij werd bin nen het bedrijf ingevoerd in de ver schillende disciplines op de werk vloer. Eind 1985 nam de Hopman ju nior het aannemersgedeelte uit de Hopman-groep van zijn vader over. Zijn aannemersbedrijf bouwde zelf het bedrijfspand aan de Roosevelt- laan. De explosieve woningbouw meemaakte was echter voorbij. Grote woningbouwprojecten zaten er niet meer in. Onder de leiding van Hopman ging het bedrijf zich toeleggen op onderhoudswerk zaamheden. "Er is een sterke con currentie omdat er meer aanbod is LEIDEN - Prins John de eerste (John van der Born) mag zich sinds zaterdag de nieuwe prins carnaval van 'De Hutspotten' noemen. Zaterdagavond tijdens het prinsenbal van deze carnavalsvereniging werd hij gekozen tot opvolger van prins Julien (George Julien, links op de foto). Zijn-heerschappij zal duren tot volgend jaar. (foto Henk Bouwman) Bezwaren tegen Hema afgewezen LEIDEN - Het verzoek om de ver gunning voor nieuwbouw van de Hema aan de Haarlemmerstraat te schorsen, is door de Raad van State afgewezen. Het schorsingsverzoek was ingediend door mevrouw La ken, een omwonende van de He- ma-vestiging. De Leidse vreest gro te overlast doordat na de nieuw bouw de ingang van het magazijn voor haar woning komt te liggen. Hond valt man aan LEIDEN - Een man heeft zich za terdagochtend onder doktersbe handeling moeten stellen nadat hij door enkele honden in borst en voeten was gebeten. De man stond 's nachts op de Nieuwe Beesten markt te plassen toen een voorbij ganger hem plotseling enkele klap pen verkocht en zijn hond op hem afstuurde. De politie beschikt over een signalement van de dader maar heeft deze nog niet kunnen aan houden. Drukte bij Anatomisch Museum LEIDEN - De speciale tentoonstel ling 'Het hart onderzocht', die afge lopen weekeinde in het Anato misch Museum van de Leidse uni versiteit is gehouden, is een succes geworden. Vooral gisteren was de belangstelling, aldus museumbe heerder W. J. Mulder, overstelpend. Hadden zaterdag al 1.000 mensen het museum aan de Wassenaarse- weg bezocht, gisteren waren het er méér dan 2.500. Het publiek toonde grote interesse voor de opgestelde hart-apparatuur en de uitleg daar over door artsen en chirurgen: "Er werden leuke vragen gesteld, waar over de medici erg opgetogen wa- Het voornemen is om het anato misch museum, dat doorgaans slechts voor medicijnenstudenten is geopend, voortaan als vaste prik ttoee weekeinden per jaar voor het publiek open te stellen. "Doorde- weeeks is dit erg moeilijk, omdat het gebouw zich niet leent voor openstelling voor een groot pu bliek naast de onderwijsfunctie", aldus Mulder. De eerste keer .dat het museum weer open Zal zijn is volgend jaar op 9 en 10 april, het museumweek- einde. Het thema dat dan aan de or de zal komen is orthopadie. Lastig... LEIDEN - Een 37-jarige Leidenaar is zaterdagavond op het Rapen burg aangehouden omdat hij voor bijgangers lastig viel en een raam van een woning had ingegooid. De man had volgens de politie teveel gedronken. Hij werd door omwo nenden gegrepen en vastgehouden tot de politie arriveerde. De bioscoop Luxor aan de Statioru het jubilerende bouwbedrijf heeft s van deze eeuw. dan vraag naar woningbouw. Aan het bouwen van grote projecten van seriematige woningen (rijtjes- eg is een van de projecten waaraan :erkt. De foto dateert uit het begin (foto pr) huizen) is een einde gekomen. On derhoud aan gebouwen zal altijd nodig blijven". Flinke buit bij inbraak Koets-o-theek LEIDEN - Uit de Koets-o-theek aan de Kruisstraat is zondagoch tend een kluis met 15.000 gulden gestolen. De dieven kwamen bin nen door de voordeur van het pand te forceren. In de kluis bevond zich de omzet van de discotheek van de afgelopen dagen. Betrapt op heterdaad LEIDEN - In de Haarlemmerstraat zijn zondagochtend twee mannen (34 en 66 jaar) aangehouden terwijl zij bezig waren een winkeldeur te forceren. Het tweetal werd betrapt door surveillerende agenten. Later bleek dat het tweetal ook getracht had bij andere winkels binnen te komen. De oudste van de twee mannen had bij deze inbraakpo gingen zijn pols gebroken maar weigerde zich onder doktersbe handeling te stellen. De mannen waren afkomstig uit Amsterdam en Venlo. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD L EI DË~N

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7