Tekort aan leraren in exact vak Philips ontslaat opnieuw 150 man 'Massale vernietiging natuur dreigt' 'Meer bereidheid tot opvang asielzoekers' Washington Post: softdrugsbeleid Nederland dringt gebruik terug 'Rijk is niet schuldig aan sluiting De Hoop' MAANDAG 16 NOVEMBER 1987 PAGINA 3 Leraren gaan naar bedrijfsleven WASHINGTON (ANP) - Het ge bruik van soft-drugs is in Neder land aanzienlijk lager dan in de Verenigde Staten, ondanks het li berale Nederlandse drugsbeleid. Dat staat in een artikel op de voor pagina van de gisteren verschenen vooraanstaande Amerikaanse krant de Washington Post onder de titel: 'Koffie, thee of marihuana? Nederlanders staan café's toe drugs te verkopen'. De Post meldt dat het al jaren de Nederlandse politiek is om een on derscheid te maken tussen hard drugs, zoals cocaïne en heroïne, en soft-drugs als hasj en marihuana. Anders dan in de VS gaat men er in Nederland van uit dat gebruikers van soft-drugs niet automatisch overgaan op hard-drugs. Daarom staan met name de autoriteiten in Amsterdam de vrije verkoop van hasj en marihuana op beperkte schaal toe en blijkt dat de Neder landse autoriteiten liever een prag matisch dan een liberaal beleid voeren, zo staat in de Washington Post. De Nederlandse autoriteiten noemen deze politiek een succes. Zij wijzen erop dat het gebruik van heroïne de afgelopen jaren is ge daald, terwijl het cocaïnegebruik niet alarmerend is gestegen. "Mis schien is het belangrijkste dat de verkrijgbaarheid van soft drugs volgens gezondheidsautoriteiten. politie, sociale werkers en ondër- zoekers niet tot verregaand mis bruik heeft geleid", aldus de Post. Anders dan in Amerika is vol gens de krant het gebruik van soft drugs sinds 1971 in Nederland niet toegenomen. Daarmee steekt het gunstig af tegen de situatie in de VS, aldus een studie van de Uni versiteit van Amsterdam. "Tenzij je rechter in het Amerikaanse hooggerechtshof wilt worden is het roken van marihuana niet erg scha delijk", zegt Ernst Bruning, psy choloog van de drugsafdeling van de Amsterdamse gemeentelijke ge zondheidsdienst. Hij doelt op de voorgenomen benoeming van rechter Douglas Ginsburg in het Amerikaans hooggerechtshof, die zich vanwege het roken van stickies terug moest trekken. Het Amerikaanse drugsbeleid onder leiding van Nancy Reagan 'Zeg maar nee tegen drugs' ziet men volgen de Post in Nederland als een onrealistische politiek die niet werkt, hetgeen door de cijfers bewezen wordt. De Post wijst erop dat Nederland heel gevoelig is voor het image van drugparadijs. Daar om noemen de Nederlandse autori teiten het drugsbeleid liever prag matisch dan liberaal. Het tijdstip van publikatie is ove rigens opmerkelijk, omdat de Am sterdamse politie de afgelopen week juist een grootscheepse inval deed bij de koffieshop/hasjver- koopketen The Bulldog. Het con cern ging volgens Justitie te ver met de openlijke verkoop van soft drugs en Justitie wilde met deze in val duidelijk maken waar de gren zen van de tolerantie in Amster dam liggen. Overigens betekent de inval geen einde of inperking van het liberale beleid dat het Open baar Ministerie in de hoofdstad voert ten aanzien van de verkoop van soft-drugs, zo heeft Justitie verzekerd. DEN HAAG (GPD) - In het voortgezet onderwijs tekent zich een dramatisch tekort af aan leraren wiskunde, na tuurkunde en scheikunde. Het aantal aanmeldingen op de lerarenopleidingen is veel te laag. Bovendien zoeken steeds meer afgestudeerden een werkkring buiten het on derwijs, zo blijkt uit onderzoek van de Inspectie Opleidin gen Onderwijsgevenden. Van degenen die sinds 1982 afstu- tuatie nog dramatischer. Daar deerden in wis-, natuur-, of schei kunde komt slechts 65 procent ir. het onderwijs terecht. En dit per centage daalt nog steeds. Het be drijfsleven blijkt stukken aantrek kelijker. Van de huidige studenten nog geen 10 procent (scheikunde zelfs 0 procent) van de beschikbare plaatsen bezet. Dit alles betekent voor de komende jaren een drama tisch tekort aan bevoegde leraren in wiskunde, natuurkunde en geeft nu al 30 procent aan niet van scheikunde. Zowel het eerste- plan te zijn het onderwijs gaan. Het ministerie van onderwijs, dat juist een grootscheepse cam pagne is begonnen om meer leer^ lingen in het voortgezet onderwijs exacte vakken te laten kiezen, gaat er tot dusver vanuit dat slechts 10 procent van de afgestudeerden een baan buiten het onderwijs zal zoe ken. Het tekort aan leraren in de exacte vakken wordt verder in hand gewerkt door de sterke daling van de inschrijvingen van eerste jaars op de lerarenopleidingen. Voor voor de universitaire leraren opleidingen (eerstegraads) is de si- graads (bovenbouw havo, hbo) als het tweedegraads gebied van het voortgezet onderwijs zal dit ondervinden, aldus het onderzoek. Het ministerie van onderwijs is zoals bekend onlangs een uitge breide campagne begonnen om leerlingen van het middelbaar on derwijs ertoe te bewegen exacte vakken in hun eindexamenpakket te kiezen. Dit vooral omdat ze daar mee alter beter terecht zouden kunnen op de arbeidsmarkt. De ac tie, die zich richt op zowel jongens als meisjes' wordt gevoerd onder het motto 'kies exact voor een stu die met perspectief. HILVERSUM (ANP) - Het Rotter damse off-shorebedrijf Amethyst heeft het ministerie van verkeer en waterstaat 'om de tuin geleid' bij het aanvragen van investeringspre mies voor een vaartuig dat door de scheepswerf De Hoop werd ge bouwd. Met die uitspraak verde digde minister Smit-Kroes (ver keer en waterstaat) zaterdag voor Binnenland kort de Tros-radio haar besluit om de premiebetaling aan het bedrijf te stoppen. Volgens het Rotterdamse bedrijf, de directie van De Hoop en de vakbonden leidde die beslissing indirect tot de faillietverklaring van de scheepswerf in Tolkamer afgelopen vrijdag. Smit-Kroes stopte de premiebe taling op advies van het directoraat scheepvaart en maritieme zaken. Ze zei zaterdag dat 'de trucen-doos van de heren (van Amethyst, red.) groot blijkt, dat kan en mag ik niet accepteren'. Amethyst wilde aan spraak maken 40 miljoen gulden subsidie over vijfjaar. Twee termij nen zijn inmiddels betaald. Het Rotterdamse bedrijf wierp kamp, is op 77-jarige in Den Haag zich op als 'redder' van De Hoop als het rijk alsnog met de gevraagde investeringspremie over de brug zou komen. Maar, zo stelde een woordvoerder van Amtehyst vrij dag, in plaats van tijdig te betalen scherpte het ministerie de regels voor de subsidieverstrekking aan zodat het bedrijf buiten de boot viel. En daarmee ook scheepswerf De Hoop, dat zijn geld niet tijdig binnen kreeg. Daardoor zag uitein delijk ook de huisbankier geen mo de machinist gelijkheid meer om npg verder kre diet te verstrekken, zodat een fail lissement onvermijdelijk wer. ROTTERDAM (ANP) - Ernstig onderkoeld wordt een 45-jarige Rotterdammer aan wal gebracht om direct te worden vervoerd naar het ziekenhuis, pij was samen met een vriend uit Zwolle in de Maasvlakte de Noord zee opgevaren om te gaan vissen. Hun bootje sloeg om door de ruwe golven. De twee wisten zich aan het boot je vast te klampen en slaagden erin na meer dan Strandwandelaars bij Oostvoorne zagen dat de man nen in nood waren en waarschuwden de kustwacht. Die stuurde een vliegtuigje de lucht in om de exacte plaats van de twee mannen te bepalen, waarna ze met de reddingsboot in veiligheid werden gebracht. Zowel de politie als schipper Blok van de reddingsboot noemden het onverantwoordelijk dat de twee Gouverneur overleden. Hij droeg het rijksdeel in 1962 over aan Indone sië. Veldkamp sloot daarmee een voor Nederland zeer roerige perio de af. In het begin van de jaren '60 escaleerde een conflict met Indo nesië tot onder meer een kleine zeeslag. Onder druk van de VS en de VN droeg Nederland Nieuw- Guinea daarna over aan Indonesië. het 12 graden koude water op een dam bij de kleine roeiboot, volgens de politit Maasvlakte te klimmen. De reddingsboot Koningin Juliana uit Hoek van Holland haalde het tweetal van de dam, waarna ze met ernstige onderkoelingsver- schijnselen in het Rotterdamse Havenziekenhuis wer den opgenomen. zeegat hadden gekozen. "Het i zo'n klein bootje kun je net i Blok. 12 bij 1 meter, het onbegrijpelijk. Met singel varen", aldus EINDHOVEN (ANP) - Bij het Eindhovense technologiecentrum Display Systems van Philips ver dwijnen volgend jaar 135 arbeids plaatsen. Dat betekent dat er in to taal voor 150 mensen geen werk bij Display Systems meer is. Volgens een Philips-woordvoerder is er geen sprake van een reorganisatie, maar 'slechts van een aanpassing van het personeelsbestand aan de feitelijke behoefte'. Studenten kondigen nieuwe acties aan UTRECHT (GPD) - Het Landelijk actieplatform studentenorganisa ties (LAS) gaat deze week 'veelbe lovende acties' voeren tegen het beleid van minister Deetman (on derwijs). Volgens het LAS is de 'onrust en onzekerheid' bij de stu denten nog altijd groot. Bovendien heeft het platform weinig vertrou wen in de onderwijsorganisaties, omdat deze akkoord zijn met de voorgestelde bezuinigingen van 165 miljoen op onderwijs. De studenten hebben grote be zwaren tegen het voorstel om de collegegelden voor hbo en univer siteit allebei op 1500 gulden te stel len. Dat kost de HBO'ers honder den gulden per jaar, terwijl studen ten aan de universiteit er ruim 100 gulden op vooruit gaat. "Het is on eerlijk de hbo-ers 1500 gulden te la ten betalen terwijl de minister daar niets tegenover doet. De studenten krijgen geen extra voorzieningen, bovendien wordt de onderwijs- duur niet verlengd", aldus LAS- woordvoerder Lennips. Overigens staan de plannen voor gelijkstel ling van het collegegeld op het ogenblik weer op losse schroeven. Gestikt De stuurman van de in Rotterdam afgemeerde Westduitse coaster Emsdeich zijn gisteren in het ruim van het schip gestikt. De machinist was de voor- piek ingegaan om wat werkzaam heden te verrichten. Toeji hij niet terugkeerde, ging de stuurman kij- Een woordvoerder n Waterstaat ontkende die be schuldiging onmiddellijk. Smit- Kroes herhaalde zaterdag voor de het eind UTRECHT (ANP) - De wereld staat aan het begin van een periode van massale vernietiging van de natuur. Nog niet eerder zijn in zo korte tijd zoveel plante- en dier soorten van de aarbodem verdwe nen. Om de schade te beperken zul len wetenschappers en natuurbe- Verkeer schermers snel moeten handelen. "We hebben maar weinig tijd, waarschijnlijk niet de Utrecht zijn bijzonder hoogleraar schap aan de Utrechtse universiteit aanvaard. De leerstoel van Myers is ingesteld door de stichting Verjaar dag Prins Bernhard. De prins en prinses Juliana waren bij Myers ambtsaanvaarding aanwezig. Myers rekende voor dat in som mige gebieden die een relatief groot deel van de planten- en die- dan tot renrijkdom van de wereld herber- die taak gen, vijf diersoorten per dag uit- kilometer tropisch regenwoud. De ze vernietiging, door ontginning en erosie, is van recente datum en ze gaat verder met nog steeds toene mende snelheid, aldus Myers. Jaar lijks verdwijnt zo'n 200.000 vier kante kilometer oerwoud. Kennis Myers pleitte voor een structure le aanpak door geleerden over de hele wereld, omdat de kennis ken. Aangezien ook hij niet terug- TROS-microfoon niet alleen deze aan te pakken. Dat is nog maar 4500 sterven, terwijl ook nog eens elke allerlei biologische processen nog ontkenning ('ik kan niet toelaten dat met de regels de kachel wordt aangemaakt'), maar liet tevens we ten dat De Hoop niet op overheids geld hoeft te rekenen. Ze verwees daarbij naar de 'lessen van de RSV- zaak'. kwam stapten enkele beman ningsleden naar binnen. Zij kregen meteen ademhalingsmoeilijkhe den en waarschuwden de havenau toriteiten. Medewerkers gingen met persluchtmaskers kijken en troffen beide mannen dood aan. Vermoedelijk is de zuurstof door het in de voorpiek aanwezige hout omgezet in kooldioxyde. Batterijen Een inzamelactie in 21 gemeen ten in Zuidoost-Brabant heeft HARDENBERG (ANP) - Een toe- 350.000 lege batterijen opgeleverd, nemend aantal gemeente is bereid die zaterdag zijn ingeleverd in spe- Dm asielzoekers op te nemen. Mi- ciaal daarvoor ingerichte markt- nister Brinkman (WVC) zei zater- kraampjes in de deelnemende ge- dag bij het ondertekenen van een meenten. De actie was in het kader opvangovereenkomst in Slagharen i het jaar voor het milieu opge- dat nog maar 250 gemeenten perti- nent weigeren asielzoekers op te vangen. Eerder waren dat er 300. Deze trend zet zich nog voort, aldus een zich verheugd tonende Brink- dagen. Daarna is het zeker te laat, omdat het proces dan al zoveel vaart heeft dat het niet meer te stoppen zal zijn". Met die waarschuwing heeft de bioloog prof. dr. Myers vandaag in drie dagen een plantesoort dwijnt. Juist de rijkste natuurge bieden, vooral de tropische oer wouden, worden sterk bedreigd, aldus de hoogleraar. De wereld telt nu nog ruim de helft vah de oor spronkelijke 16 miljoen vierkante onvoldoende is: "We zijn niet staat om antwoord te geven op tal loze vragen, we weten zelfs niet eens of we wel de goede vragen stellen". Myers deed een voorstel voor een onderzoeksagenda, een lijst van wetenschappelijk onder zoek' dat in internationale samen werking snel van de grond moet komen. "Wanneer deze thema's de aandacht krijgen die ze verdienen zijn we een stap verder in de ont wikkeling van een behouds-biolo- gie. Tot nu toe hebben we een be gin gemaakt, maar meer niet". Myers, van geboorte Engelsman, is een internationale autoriteit op het gebied van natuurbehoud. Hij heeft een reeks boeken over dit on derwerp op zyn naam staan en hij is docent aan de universiteit van Californië. In het kader van zijn bij zonder hoogleraarschap in Utrecht komt hij voortaan ieder jaar een maand naar ons land om te werken aan onderzoek en onderwijs op het gebied van de botanische ecologie. Eetverslaving De oprichtster van de stichting Eetverslaving, Lola Verkuil, krijgt volgende maand de Harriët Free- zerring uitgereikt. Deze onder scheiding is de jaarlijkse prijs van het feministische maanblad Opzij. De 31-jarige Verkuil krijgt de prijs voor haar 'jarenlange strijd Dank zij de uitbreiding van de mogelijkheden kunnen er op dit moment 5000 vluchtelingen aan onderdak worden geholpen tegen 3000 anderhalve maand geleden. De druk van de Vereniging eetverslaving af te derlandse Gemeenten (VNG) en de vereniging Vluchtelingenwerk is daar volgens dé bewindsman debet aan. Verdere uitbreiding dringend geboden omdat er maandelijks ge middeld 1200 vluchtelingen bij ko men, aldus Brinkman. helpen'. Hoeveel vrouwen in Ne derland aan eetverslaving lijden is onbekend, maar in de VS worden percentages van 10 tot 20 procent genoemd. Tol Volgens minister Smit-Kroes Minister Brinkman zei het Slag- (verkeer en waterstaat) zijn de harense opvangcentrum Huize De Eik dat hij blijft bij zijn standpunt dat elk van de acht tot tien beno digde opvangcentra op den duur aan ongeveer 300 mensen onder- absolute dak moet bieden. Een kleinere ca paciteit is naar het oordeel van de bewindsman niet doelmatig. Ook zou de kwaliteit van de dienstverle ning onvoldoende zijn in kleinere centra. "Een goede dienstverle ning die naar mijn taxatie er borg voor kan staan dat de gevreesde na- Duitsers serieus van plan tol te hef fen voor buitenlandse vrachtwa gens. Ze heeft tegen haar Westduit se ambtsgenoot inmiddels haar 'hogelijke verbazirgj verontwaardiging' hierover uitge sproken, zei ze zaterdag voor de TROS-radio. Ze noemde het een 'ontzettend kwalijk gevolg' van een eerder genomen (en inmiddels op de lange baan geschoven) soorte lijk Belgisch besluit. Samen met burgemeester Van Splunder en directeur Van den Berg van huize De Eik (geheel links) bekeek minis ter Brinkman zaterdag in Slagharen de pakketten die de asielzoekers bij hun anakomst krijgen. Vandaag al ko men de eerste 34 aan. (foto anpi delen van een dergelijke concen tratie niet worden bewaarheid", al dus Brinkman. In Slagharen worden vooralsnog 175 vluchtelingen gehuisvest en 30 plaatsen gecreëerd voor eerste op vang. Na drie maanden gaan WVC en de gemeente Hardenberg, waar onder het plaatsje Slagharen valt. na of het verantwoord is de capaci teit uit te breiden tot 275 bewoners en 50 'wisselplaatsen'. Slagharen vindt dit aantal te hoog in verhou ding tot het aantal inwoners van 1500. De Eik kan alleen met toe stemming van de gemeente Har denberg worden uitgebreid. Het comité van verontruste in woners kondigde zaterdag aan dat er tegen de uitbreiding van het op vangcentrum krachtig zal worden gedemonstreerd. De vluchtelingen zullen overigens „eerlijk, fatsoen lijk en waardig" worden behan deld, zoals het comité liet weten. De dorpsbevolking maakt overi gens deel uit van een commissie die het opvangcentrum gaat bege leiden. Maandag komen de eerste 34 vluchtelingen naar Slagharen, zo deel de directie van het centrum zaterdag mee. De overeenkomst van Harden berg met de rijksoverheid over de opvang van asielzoekers regelt on der andere de uitbreiding van de vreemdelingendienst bij politie met tien medewerkers, de rijksbij drage voor de uitbreiding van het politiebureau en een vergoeding die de gemeente moet maken voor het in- en uitschrijven van de vluchtelingen. De overeenkomst staat model voor de contracten die andere gemeenten met het rijk af sluiten over de opvang van vluch telingen. Het technologiecentrum, waar nu nog 1700 mensen werken, maakt deel uit van de produktdivi- sie Elcoma. In het centrum wordt onder meer de massafabricage van beeldbuizen voorbereid. Volgens de woordvoerder vallen er geen ge dwongen ontslagen. Philips wil ge bruik maken van diverse vut-rege- lingen in het concern. Verder wil het bedrijf een aantal werknemers overplaatsen. Bovendien worden 45 tijdelijke contracten niet ver lengd. Volgens de zegsman van het bedrijf past een dergelijke perso- neelsaanpassing 'in de normale marges die daarvoor gelden'. FNV -bestuurder Cuperus is het daar niet mee eens. "De ingreep is het gevolg van een herstructure ring van de organisatie en techno logische veranderingen. Ik heb het idee dat Philips dat steeds meer als normaal gaat beschouwen De bond zal volgens hem op korte ter mijn met de leden praten over de voorgenomen ontslagen. Politie vindt voor 15 miljoen aan marihuana AMSTERDAM (ANP) - De politie heeft de afgelopen dagen in het dis trict Utrecht 3000 kilo marihuana onderschept met een straatwaarde van circa 15 miljoen gulden. In een woning aan de Amsterdamse Hun- zestraat werden een 32-jarige Co lombiaan en een 39-jarige Neder lander gearresteerd. De partij marihuana zat verbor gen in een container, die per schip uit Colombia naar Antwerpen was vervoerd, en vervolgens per vrachtauto naar Rotterdam ge transporteerd. De container zou keramiek bevatten, maar de doua nerecherche vertrouwde de zaak niet en lichtte de Amsterdamse po litie in. De Hunzestraat was name lijk opgegeven als eindbestem ming. Het betreffende adres werd in de gaten gehouden en de politie zag hoe enkele personen uit deze wo ning de container uit Rotterdam begeleidden naar een parkeerter rein in Wilnis, de vroegere woon plaats van de gearresteerde Neder lander. De partij marihuana in de contai ner werd daar korte tijd later door de politie in beslag genomen. Twee inwoners van Wilnis werden abus ievelijk gearresteerd, maar weer vrijgelaten nadat vastgesteld was dat zij niets met de zaak te maken hadden. De politie onderzocht ook een tweede pand aan de Hun zestraat, dat in verbinding stond met de andere woning. Nieuwe ar restaties bleven daar uit, maar de politie vond wel blanco kenteken bewijzen en mogelijkheden om ze te vervalsen. Geldroof motief viervoudige moord ROTTERD AM (ANP) - Geldroof is het het motief geweest voor de moord op het vier leden tellende Chinese gezin Tang uit Rotterdam in de nacht van 10 op 11 september van dit jaar. Volgens officier van justitie Samson-Geerlings heeft eén van de twee verdachten die de politie sedert enige weken vast houdt, bekend bij de vier-voudige moord aanwezig te zijn geweest. Justitie verdenkt hem echter van een groter aandeel in de zaak. De tweede verdachte blijft hard nekkig ontkennen. "Maar wij heb ben goede hoop de juiste personen te pakken te hebben", aldus de per sofficier. De verdachten kenden volgens haar het gezin Tang. Het Openbaar Ministerie meent voor alsnog dat er geen anderen dan de twee verdachten bij de moord zijn betrokken. Het uitgemoorde gezin Tang be stond uit de 34-jarige vader, zijn twee jaar jongere echtgenote, een dochtertje van vijf en een twee maanden oude baby. Allen werden met messteken om het leven ge bracht in de woning van het gezin aan de Statensingel. Tang exploi teerde een afhaalcentrum voor Chi nese maaltijden.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3