Amerikanen in de ban van kristallen Vestdijkbiografie ten doop gehouden EXTRA op maandag -MOEDER ALS IDOOL i Geboortehuis Da Vinei verkocht Tal van krachten worden er aan toegeschreven Van Gogh-koorts ook op Franse veiling Noerejev terug in Rusland MAANDAG 16 NOVEMBER 1987 PAGINA 11 KUNST Welke vrouw bewonder je het meest? Die vraag werd onlangs door opiniepeilers gesteld aan een aantal meisjes in de leeftijd van twaalf tot veertien jaar. Het antwoord dat het meest werd gegeven mag verrassend worden genoemd. Het merendeel van de meisjes bewonderde hun moeder. Madonna werd tweede op de ranglijst, de hartsvriendin derde en op de vijfde plaats kwam koningin Beatrix. Hoe moet deze uitslag worden geïnterpreteerd? Is dit een opleving van de ouderadoratie die er voor de oorlog werd ingeheid met het gebod: 'Eert uw vader en uw moeder?' Hebben we hier te maken met een ruk naar rechts, met het eerherstel van het gezag? Wat is er sinds de roerige jaren zestig toch gebeurd, die jaren waarin men tegen ouders protesteerde alsof het een oorlog betrof? Zijn de moeders van nu begrijpender, beter en aardiger dan die van toen? En wat voor eigenschappen bewonderden die meisjes nu zo speciaal in hun moeders? Antwoorden Op deze vragen werd in het krantenbericht over de enquête niet ingegaan. Maar je kunt natuurlijk zelf wel een paar antwoorden bedenken. Zo geloof ik bijvoorbeeld dat de veertieryare meisjes van nu in hun moeder meer een vriendin zien dan een ouder. Dat heeft, denk ik, veel te maken met de muziek. In wezen verschilt de muziek die er nu wordt gemaakt, en dan heb ik het over de popmuziek, niet zoveel van die uit de jaren zestig en zeventig. Er moet voor een moeder van nu heel wat gebeuren wil zij geschokt raken van een bepaalde plaat. Integendeel, vaak lopen de smaken van moeder en dochter parallel. En zoiets - dat schept een band. Een andere reden voor deze uitslag zou kunnen zyn dat de mensen er tegenwoordig niet zo snel meer oud uitzien. De meeste moeders willen, uiterlijk althans, zeker geen pronte moederkloek meer zijn. Zo slank zijn als je dochter, dat is hun devies. Men heeft het niet meer zoals vroeger over de jeugd die maar snel volwassen moet worden, nee, het zijn de ouderen ('de oudere jongeren') die er alles aan doen om zo jeugdig mogelijk te blijven. Veel moeders gaan naar dezelfde boetieks als hun dochters. Andere passen stiekem hun dochters kleren. Kortom: jeugdig zijn is in, volwassen worden is uit. En die veertienjarige meisjes willen best met de hand over het hart strijken voor een moeder die zo graag bij hun wereldje wil horen. Werken En dan zou er nog wel eeniets in het voordeel van de moeders anno 1987 kunnen werken. Al wordt het weer steeds minder, er zijn tegenwoordig heel wat vrouwen die werken. Die dus vaak afwezig zijn thuis en die niet zoals de sereen glimlachende moeders uit de Sterspots op hun uit school komende dochter zitten te wachten met een verse pot thee. En ik denk dat die afwezigheid veel te maken heeft met bewondering voor de moeder. 'Absence makes the heart grow fonder' zo luidt een Engels gezegde. Daar zit veel waars in. Ik weet nog goed hoe ik vroeger de meisjes met een werkende moeder benijdde. Er bungelde bij hen een touwtje uit de brievenbus. Eenmaal trekken en je was binnen. Wat een vrijheid hadden die meisjes! Onze buurt vond dat maar niks. Al gauw gingen er geruchten dat ze stiekem jongens binnenhaalden. Foei! Maar wat was ik er graag bij geweest. Bewondering - je kunt in mensen eigenschappen bewonderen die je bij jezelf zou verafschuwen. Een voorbeeld daarvan was m ijn oma van moeders kant. Ik bewonderde de manier waarop dat grijze mensje zich totaal wegcijferde. Zij eiste niemands aandacht op. Na een hard leven, waarin zij vijf kinderen alleen moest opvoeden, waren de stormen in haar hart uitgewoed. Zij had een glimlach zo mild als de herfstzon. Ze was daarbij ook nog zeer naïef. Dacht dat de mensen op teevee konden binnenkijken in de huiskamer. Toen we dat eenmaal wisten begonnen we soms rare gezichten te trekken voor het scherm. Daarvoor schaamde ze zich erg. Vooral als we de tong uitstaken tegen Pater Leopold Verhagen, haar idool. ANGELA PINNENBERG DRIEBERGEN (GPD) - De eerste biografie van Simon Vestdijk is er. Het boek, dat afgelopen zaterdag gepresenteerd werd in een overvol Huize Sparrendaal in Driebergen, ligt vanaf vandaag in de winkels. Een dikke pil is het geworden, in een beschaafd grijs omslag. Het kind waarover al voor de geboorte zoveel te doen is geweest, werd ten doop gehouden tijdens een sfeer volle bijeenkomst. Een strijkje, hapjes, drankjes, en speeches. Een duidelijk gelukkige en voldane Hans Visser, de chemi cus die zei 'een beetje beduusd' te zijn nu hij de literaire annalen in kan gaan als eerste Vestdijk-bio- graaf. FLORENCE (AFP) - Het rose huis waar in 1479 Monna Lisa, de be faamde La Gioconda van Leonardo da Vinei, werd geboren, is ver kocht en het meubilair komt een dezer dagen in Florence onder de hamer. De villa in de heuvels van Vigna- maggio, ten zuiden van Florence, behoorde tot de vijftiende eeuw toe aan de familie van Mona Lisa, de Gherardini. Maar zij werd door fi nanciële moeilijkheden geplaagd. In zijn belastingpapieren van 1480 zegt Antonio Gherardini over zijn dochter Lisa: 'een jaar, geen bruidsschat'. De armoede verklaart het huwe lijk van de schone Madonna Lisa op 16-jarige leeftijd met een veel oudere man, de al tweemaal we duwnaar zijnde Francesco del Gio- condo. De kunstminnaar Frances co vraagt Da Vinei volgens de Flo rentijnse geschiedschrijving het portret van zijn vrouw - la Giocon da (naar de naam van haar man) - te schilderen. De 'Mona Lisa' met de geheimzinnige glimlach in het Louvre in Parijs ontstaat. De Villa van de Gherardini ver andert daarna van eigenaar en komt tenslotte in het bezit van de Italiaanse schrijver Bino Samnia- telli, die meubelen, beeldhouw werken en schilderijen verzamelt en in 1984 overlijdt. De erfgena men, arm zoals indertijd de Ghe rardini, hebben de villa verkocht aan iemand uit Rome en brengen de meubelen op 26 november ter veiling. De enige wil hij niet blijven. Dat maakte hij tijdens zijn dankwoord na de overhandiging van het eerste exemplaar door mevrouw Hen- kels-IQooster duidelijk, en dat schrijft hij ook in zijn inleiding bij de biografie: "Dit is geen literaire maar een feitenbiografie. Ik heb de feiten gevolgd, gebruikmakend van alle mij ten dienste staande au thentieke bronnen. Deze eerste biografie over Simon Vestdijk kan als basis dienen voor studies die meer gericht willen zijn op de inter pretaties van het omvangrijke werk". Hans Visser refereerde in zijn korte toespraak aan een,' Fries spreekwoord, dat, vertaald, luidt: 'Doe je plicht en laat de mensen maar kletsen'. Schrijven over Vest dijk is, zo merkte de biograaf op, een hachelijke zaak. Alle aanwezi gen wisten waarop hij doelde, want de controverses tussen Hans Vis ser en mevrouw Mieke Vestdijk van der Hoeven liggen nog vers in het geheugen. Als literair erfgename zegde zij haar medewerking aan de biografie op na het lezen van een 'proef- hoofdstuk'. Dit betekende dat Vis ser niet in alle bronnen waarin hij belang stelde, inzage kon krijgen, en dat hy ook bij citeren uit het werk van Vestdijk aan strenge be perkingen gebonden was. De kwestie kwam in 1984 uitge breid in de publiciteit. Het ziet er op het moment echter niet naar uit dat uitgever of biograaf voor het gerecht gesleept zullen worden, daarvoor is teveel omzichtigheid betracht. Niemand zal verwacht hebben dat mevrouw Vestdijk bij de pre sentatie uitgenodigd of aanwezig zou zijn, maar haar twee kinderen, Annemieke en Dick, waren er wel. Op eigen initiatief. Nadat Hans Uijtdewilligen van uitgeverij Kwadraat met een zucht had opgemerkt dat deze Vestdijk biografie het boek met de langste voorgeschiedenis was uit zijn fonds, kwam literair criticus Wam de Moor aan het woord. Hem was gevraagd een 'verant woord betoog' te houden over de biografie als literair genre. Een van de eigenschappen van een goede biograaf, aldus De Moor, is dat hij niet alleen een zuiver feitelijk, maar ook inlevend standpunt in neemt ten opzichte van zijn object. Visser, die tegenover Simon Vest- Edgar Tanjeloff, de eigenaar van 's werelds grootste winkel in mineralen en kristallen, weet ook niet meer precies wanneer de rage begon. Maar in elk geval is in de laatste paar jaar zijn omzet in sommige kristalsoorten zeker verhonderdvoudigd. door Henk Dam „Vooral kwarts. Je krijgt het niet aangesleept", zegt de van Argen tijnse herkomst zijnde Tanjeloff. Jawel, beaamt hij. Want wat er ook waar is van de verhalen over de krachten van kristallen, zijn ne ring, Astro Minerals in New York, vaart er wel bij. "Zo wordt het 't meest gedra gen", laat Tanjeloff weten, en be hulpzaam wurmt hij een ketting met kristallen hanger uit zijn over hemd. Maar gelooft hy dan zelf al die hokus-pokus over genees krachtige kristallen? „Nou", zegt hij met de voorzichtigheid van een zakenman, „geloven is niet het goe de woord. Maar waarom zou je risi co's nemen? Ik draag 'm voor alle zekerheid". Zijn zoon Dennis komt het over volle kantoortje binnen. Ook hij draagt een kristal om zijn nek. Een paarse amethyst, naar wy spoedig vernemen. Is hij dan wel een gelo- ver? „Nee", antwoordt ook hij. „Maar het is voor de klanten. En het hoort bij mijn sociale groep, bij de yuppies". Dennis wordt door zijn vader voorgesteld als „de grote specialist in de winkel" op het gebied van ge neeskrachtige kristallen. Al snel staaft Dennis deze bewering met een klein college. „Van kwarts word je kalm, en rozekwarts maakt het bloed schoon en is goed voor het hart. De amethyst helpt bij stress en zorgen, en is bovendien goed voor het derde oog. En de cor nelian moetje gebruiken als je rug pijn hebt". Wonderkristal Waanzin? Mumbo-jumbo, zoals de beeldende Amerikaanse uit drukking voor abracadabra luidt? Hoe het ook zij, heel wat Amerika nen geloven stellig dat kristallen over geheimzinnige geneeskrachtig ge kwaliteiten beschikken. Het is een mode die in Californië begon. Die staat is ook de baker mat voor het zogenaamde ,New Age' (Nieuwe Tijdperk) denken, en de kristallenrage heeft daar alles mee te maken. Immers, onder de paraplu van New Age vallen alle vormen van denken die niet-wetenschappelijk, min of meer mystiek van aard zijn. Meditatie, astrologie, aura's, chak- ra's, contacten met buitenaardse beschavingen, reïncarnatie, séan ces, het hoort er allemaal bij. De dikste loot aan de vruchtbare New Age stam is het geloof dat kristallen, vooral die van de kwarts-familie, de gezondheid kunnen bevorderen en tal van wen sen kunnen vervullen. Zo is dus - in het land dat de wereld ook al krimpvrye bacon en aerobics voor baby's schonk - een paar jaar gele den het wonderkristal uitgevon den. Men zal de Amerikanen de kost moeten geven die kristallen bij zich dragen in de verwachting dat daarmee allerhande vormen van onheil uit de buurt zullen blijven. Dennis beschrijft hoe het er bij de aankoop doorgaans aan toe gaat: „Ze zeggen: het kristal vindt jou. Ze bewegen daarom hun hand boven een la met de stenen, en voe len een soort hitte van een van de kristallen komen. Die nemen ze dan". Met zo'n aankoop kan flink veel geld gemoeid zijn. Eenvoudige, kleine kwarts-kristallen hoeven niet veel meer dan 10 dollar te kos ten. Maar er zijn ook mensen die kristalformaties uitzoeken voor in de huiskamer. En een beetje mooie formatie kan op gauw 10.000 dollar komen. De prijzen, aldus Edgar weer, heb ben de neiging te stijgen. „Vooral bij kwarts is de vraag nu groter aan het worden dan het aanbod. In de VS komt kwarts uit de staat Arkan sas. en de produktie van de mijnen daar is enorm omhoog gegaan. Vroeger werd er drie, vier maan den in het jaar gewerkt, nu het hele jaar door". Cursussen Als je wat wilt weten over de ach tergrond van de curieuze kristal lenmode, staat de boekhandel pa raat. De afdelingen mystiek, yoga, enzovoort, staan vol boekjes als „Genezen met kristallen en edel stenen" van een zekere Daya Sarai Chocron. Door het hele land wor den beurzen gegeven die in het te ken van de New Age staan. De kris tallenhandelaar is daar, naast de handpalmlezer, de oerschreeuw- therapeut en de geestuitdrijver, een graag geziene standhouder. En je kunt natuurlijk ook een cursus volgen. Zo kunnen bij het instituut .The Learning Annex' in Washington computercursusssen en gitaarlessen worden gevolgd, maar zijn er daarnaast cursussen met namen als: helicoptervliegen, rugmassage, nudisme, conversa- tiekunde en (de mooiste) „Hoe vind ik een rijke man?". Wie daar 23 dollar voor over heeft, kan ook cursus 332 volgen, die heet: „De kracht en schoonheid van kristal len". Onze vriendelijke lerares be groet iedereen met dezelfde bood schap: „U kunt hier een zakje met twee kristallen uitzoeken". Op de aangewezen tafel ligt een lade met zakjes minuscule kwarts-kristalle tjes. Het tweede deel van de be groeting: „Kiest u stenen uit die bij u passen, waar u zich goed bij voelt. Laat ze aan niemand anders zien. Vraag niemand wat hij van uw ste nen vindt, want dat is niet belang rijk". Als iedereen zo'n beetje binnen is steekt de cursusleidster van wal. „Mijn naam is Madina Diamond. Zo heet ik echt, want ik ben ooit ge trouwd geweest met een juwelier die Diamond heette. Ik werk met kristallen. Mensen die met kristal len werken zijn de meest verlichte ter wereld. Want het vraagt om licht en energie om in kristallen le ven te zien". Vervolgens legt ze uit hoe het al lemaal zo gekomen is dat zijzelf tot de meest verlichte mensen ter we reld is gaan behoren. Het komt alle maal door de oude indianen, die donders goed doorhadden wat kristallen allemaal niet vermogen. Trouwens, ook in het oude Egyp te was het raak. En is het heiligste voorwerp van de Mohammedanen niet een steen, de Kaaba? En heet een van de eerste perioden van groei van de mensheid niet Het Stenen Tijdperk? Nou dan? Dat is toch ook niet voor niets? Anyway, de mensen dachten vroe ger dat Madina gek was, toen ze met haar eerste lessen over de wonderbaarlijke kracht van het kristal begon. Maar ze had zelf aan den lijve ondervonden hoe heil zaam kristallen wel niet zijn. Haar zoon had leerproblemen. Een kristal om zijn nek maakte een soort jeugdige Einstein van hem. De planten deden het niet best. Kristallen in de potten toverden Het tijgeroog staat bekend om zijn geneeskrachtige werking. Vooral suc cesvol bij de bestrijding van astma en depressies. Hoort bij het sterren beeld tweeling (foto GPD) haar woonkamer om tot een klein oerwoud. In een cirkel om haar huis heeft ze stenen in de grond ge stopt. Er is dus nog nooit ingebro ken, want „mensen met een nega tieve instelling" kunnen haar wo ning niet vinden. Het ene sterke staaltje na het andere wordt opge dist. Er ontstaat een gesprekje met het gehoor over de vraag of lapis lazuli tegen allergie helpt (jazeker), of kwarts een kapotte computer weer aan de praat krijgt (absoluut proberen), en of je amethysten in de afwasmachine kunt schoonma ken (nee, daar gaan ze stuk van). En dat terwijl om ons heen toch allemaal normaal ogende mensen zitten: mannen in driedelig pak, jonge vrouwen in carrièrekleding, bejaarde echtparen, kortom: door snee Amerika. Niemand knippert zelfs maar met z'n ogen als Madina zegt dat je een kristal zo kunt pro grammeren dat-ie je een auto kan bezorgen. Want dat moet dus met een kris tal, programmeren. Maar een nieuw verworven kristal moet je eerst reinigen, bijvoorbeeld door 'm 24 uur in water met zeezout te houden. Madina: „Daarmee gaan de negatieve gedachten weg van mensen die 'm eerder hebben vast gehouden". Het zo schoongemaakte kristal kun je dan programmeren. Met an dere woorden: je geeft 'm een op dracht en die voert hy voor je uit. Hy geneest je van je astma, zorgt ervoor dat je een nieuwe baan krijgt, alles kun je vragen. Daarna doe je 'm om je nek aan een hanger. Of mediteer je ermee, terwijl je 'm op je derde oog legt. Of leg je 'm on der je hoofdkussen, want het kris tal is veelzijdig. Madina neemt bij voorbeeld zelf vaak een kristal- bad. Dan strijkt ze met een kristal over haar hele lichaam, want zo krijgt ze een beter aura. Enzovoort, enzovoort. Alles kan met het kristal, althans volgens een niet gering aantal Amerikanen. Zijn die dus gek geworden? Jaze ker, en de kristal-mode is natuur lijk ook het zoveelste bewijs dat Amerika een maatschappij in ver val is. Maar de kristal-freaks zyn toch ook zichzelf gebleven, want neem nou Madina. Die vouwt vaak een briefje van een dollar om een kwarts-kristal, „want op die ma nier trek je geld aan". Kan het - naar Amerikaanse begrippen - normaler? die sneller schreef dan God kon lezen Simon Vestdijk, de dijk 'gedistantieerd-sympathise- rend' staat, was volgens hem te be scheiden geweest met slechts te streven naar een 'feitenbiografie'. Hij had best de stap mogen zetten tot een 'artistiek-wetenschappelij ke' biografie, zo zei hii. Na De Moors tamelijk lange uit weiding kreeg Hans Warren geheel onbedoeld de lachers op zijn hand toen hij, op het nippertje binnen komend, aankondigde 'na dit korte oponthoud' iets te willen zeggen over het nut van de autobiografie als genre. Hij hield een warm plei dooi voor een diep- en vergaande interesse in de schrijver als per- Dat een autobiograaf zo onbe trouwbaar is als een crimineel in een politiepak, zoals De Moor op merkte, daarmee is hij het zeker niet eens. We lezen geen gedicht, maar een dichter, vindt Warren, geen romans maar een romancier. En een goede schrijversbiografie kan, net als een autobiografie, een wegwijzer zijn tot de essentie van het werk. Hij pleitte in dit verband voor een nieuwe clausule in de au teurswet, die tegenwerking zoals mevrouw Vestdijk aan Visser had geboden, onmogelijk zou maken. In de herinneringen van Van der Goes van Naters kwam op een aan stekelijke manier iets terug van de jongensachtige kostschoolsfeer die destijds 'in dat rotkamp', waar veel intellectuelen en dominees ge ïnterneerd waren, geheerst moet hebben. "Vestdijk was gezellig om mee te praten, hij was dol op stront- grappen", vertelde de oude jonk heer onder meer. Dit nu moet een van de anecdotes zijn die de 719 pa gina's van de biografie niet gehaald hebben. PARIJS (Rtr) - Nu de internatio naal doorwerkende dollarcrisis van geen enkele invloed op de kunstwereld is gebleken, hopen de Franse kunstveilingen een graan tje mee te pikken wanneer zy ko mende week hun eigen van Gogh te koop aanbieden. Weliswaar veilt Drouot in Parijs op vrijdag 20 november ook Mo- nets, Picasso's, Modigliani's, Dali's en Matisses - waarmee het de grootste kunstveiling wordt die ooit in Frankrijk is georganiseerd -, maar de algemene aandacht zal gaan naar Vincents schilderij uit 1882 'De daken van Den Haag', dat de daken en het landschap van de residentie toont. Drouot schat het olieverfschilde rij op ruim 12 miljoen gulden, maar wie kan daar na de 92 miljoen gul den die woensdag in New York be taald werden voor 'Bloeiende Iris sen' nog zo zeker van zijn, zelfs al gaat het om een geheel ander soort doek. 'Daken' maakt deel uit van de collectie Georges Renand van 44 schilderijen en een sculptuur van Auguste Rodin. Renand was een Franse zakenman. Als Drouot gelijk krijgt zal een Modigliani - 'De schone vtouw uit Rome' - méér dan de van Gogh, en wel ruim 16 miljoen gulden op brengen. Israëlisch orkest bezoekt Auschwitz AUSCHWITZ (UPI) - Het Israë lisch Filharmonisch Orkest, dat be staat uit 125 musici, heeft vrijdag een bezoek gebracht aan het voor- Het orkest kwam vorige week malige concentratiekamp Aus- maandag in Polen aan en zou spe- chwitz in Polen. "Ik ben hier één len in Warschau en Krakov. Deze met al die joden wier as in deze aar- week is het in Hongarye. In Aus- de ligt," zei het orkestlid Zvi Os- chwitz heeft het niet gespeeld. Koningin Beatrix bekijkt in tegenwoordigheid van minister Brinkman - (WVC) en stichtingsvoorzitter Geertsma het Grote Kerkboek van de pas ge restaureerde Sint Jacobskerk. De restauratie kostte vier miljoen gulden. Bij deze gelegenheid maakte Brinkman overigens bekend dat in de pot voor dergelijke restauraties 51 miljoen gulden zit, meer dan verwacht dus. (foto ANP) deel ontoegankelijk industriege bied is. Noerejev, die directeur is van het Parijse operaballet, zei dat hij slechts drie dagen in de Sovjetunie zou blijven, omdat hij op tijd terug moet zijn om zijn vroegere gezel schap, het Kirov-ballet, in Parijs te kunnen ontvangen. Gevraagd naar zijn mening over Gorbatjov haalde Nurejev de woor den aan van dichter en Nobelprijs winnaar Josef Brodski, die de Sov jetunie in 1972 verliet: „Ik heb lie ver hem als staathoofd dan iemand anders". Op een vraag wat hij verwachtte aan te treffen in de Sovjetunie ant woordde Nurejev „alleen mijn moe der". (foto AP> MOSKOU (AP) - De wereldbe roemde balletdanser Rudolf Noere jev is zaterdag teruggekeerd naar het land dat hij 26 jaar geleden de rug toekeerde. Hij toonde zich ver heugd dat de autoriteiten hem de gelegenheid boden zijn zieke moe der in de Oeral te bezoeken. Noerejev week uit naar het wes ten toen hij in 1961 met het Kirov- ballet uit Leningrad op tournee was in Parijs. De mogelijkheid om naar de Sovjet-Unie terug te keren voor familiebezoek heeft hij kenne lijk te danken aan de nieuwe orde die met Sovjet-leider Gorbatsjov haar intrede heeft gedaan. Bij aankomst op de luchthaven Sjeremetjevo bij Moskou verklaar de de stralende 49-jarige danser te genover de buitenlande pers „heel opgewonden" te zijn over zijn be zoek. Hij zei later op de dag te zul len doorreizen naar zijn moeders woonplaats Ufa, een stad in het Oeral-gebergte dat voor het grootte

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11