'Korten op huursubsidie is niet nodig' Patiënten willen invloed op situatie in ziekenhuis Scheepswerf failliet: 300 mensen op straat Tientallen miljoenen buit bij overval bank 'Beter ouderenzorg kan zonder extra kosten' 5T VRIJDAG 13 NOVEMBER 1987 BINNENLAND BUITENLAND ECONOMIE PAGINA 9 Amsterdamse wethouder: AMSTERDAM (ANP) - De voorgenomen bezuinigingen op de individuele huursubsidie kunnen geheel ongedaan worden gemaakt door een lichte stijging van het huur waarde-forfait, de belasting die de eigenaar-bewoner bij zijn inkomstenbelasting moet betalen op basis van de waarde van zijn eigen woning. Een netto-stijging van die belas ting met 8,35 gulden per maand (100 gulden per jaar) is al voldoen de om de bezuinigingen op indivi duele huursubsidie ongedaan te maken. Dit voorstel lanceerde wet houder Genet (volkshuisvesting en stadsvernieuwing) gisteren op de conferentie „Blijven Bouwen.... Stadsvernieuwing in de jaren ne gentig" in Amsterdam, die ook werd bijgewoond door staatssecre taris E. Heerma (volkshuisvesting). Genet voerde daarbij aan dat de gemidddelde woonlasten in Neder land tussen 1970 en 1984 zijn geste gen met maar liefst 54 procent. Vooral de woonlasten in de sociale (huur)sector zijn drastisch toege nomen: in 1988 zullen die in zes jaar tijd zo'n 20 procent omhoog zijn ge gaan, aldus Genet. Daarbij is er on der huurders eveneens een sterke stijging van het deel van het inko men (huurquote) dat aan woonlas ten moet worden besteed. Er is vooral een sterke toename van huurders die 15 tot 20 procent en meer van hun inkomen voor woon lasten moeten neertellen. Voor mensen met een eigen wo ning is dat beeld veel gunstiger en ook hun vooruitzichten zijn veel beter. De woonlasten in de koop sector zijn lang niet zo sterk toege nomen als in de huursector. De on derverdeling naar inkomstensitua tie en huishoudenssamenstelling geeft aan dat vooral de hogere in komensgroepen in 1986 een lagere quote hebben: zij zijn er aardig op vooruitgegaan, stelde de wethou der vast. "Dat er nu opnieuw drastisch op de huursubsisie wordt bezuinigd roept bij- mij een schrikbeeld op voor de jaren negentig", betoogde Genet. Huurschulden stijgen. Cor poraties komen volgens hem in moeilijkheden, bewoners moeten gedwongen verhuizen naar goed kopere oudbouwwoningen en de voorbeeldfunctie van stadsver nieuwing gaat verloren. Er zijn nu al in bepaalde projecten in stads vernieuwingsbuurten 'noodver- huizingen'. De stadsvernieuwing heeft tot nu toe zijn vruchten afgeworpen. Amsterdam is uitgegroeid tot een van de belangrijkste motoren van onze nationale economie. De eco nomische groei bedroeg in de pe riode 1982-1985 9 procent. Dat is 6 procent meer dan het landelijk ge midddelde. Het is dus van natio naal belang dat de stedelijke ver nieuwing wordt doorgezet, zei bur gemeester Van Thijn op dezelfde conferentie. Zijn stelling is dat de stadsver nieuwing de sleutel tot de stad van de toekomst is. Stadsvernieuwing is niet, zoals aanvankelijk werd ge dacht, een gigantische kostenpost maar een investering. Nu, in 1987, terwijl pas de helft van het werk in de stadsvernieuwing gereed is, wordt reeds het rendement van die investering goed zichtbaar. Alleen al de bijdrage van de stadsvernieu wing aan de werkgelegenheid is naar zijn mening gigantisch. RIO DE JANEIRO (Rtr) - Shell heeft gedreigd zich terug te trek ken uit Brazilië als een voorstel om de distributie van olieprodukten in dat land in staatshanden over te brengen wet wordt. Het voorstel behelst verder dat bij nationalise ring van de distributie buitenland se oliemaatschappijen een minder heidsbelang in staatsmaatschap- pijen kunnen nemen. "Onder geen enkele voorwaarde zal Shell een minderheidsbelang nemen in een staatsonderneming", verklaarde gisteren Robert Broughton, vice- president van Shell Brasil. "We zullen er alles aan doen om de grondwetgevende raad ervan te overtuigen dat het distributiesys- Shell dreigt weg te gaan uit Brazilië teem moet worden gelaten zoals het is", aldus Broughton. Shell zit al 74 jaar in Brazilië en heeft in de diverse sectoren van de economie al meer dan een miljard dollar gein- vesteerd, zo voegde hij eraan toe. Ook van andere buitenlandse olie maatschappijen zijn al de nodige protesten te horen geweest. De grondwetgevende raad van Brazilië heeft het voorstel opge steld, maar er is al veel tegenstand tegen gekomen, zowel vanuit het Braziliaanse bedrijfsleven als van de kant van de overheid zelf. Za kenlieden hebben al laten weten dat het voorstel buitenlandse be leggers zal afschrikken. Minister van financiën Bresser Pereira heeft gezegd dat het voor stel geen bijdrage levert aan de ver mindering van de 113 miljard dol lar grote buitenlandse schuld van Brazilië. Zelfs topman Ozires Silva van de staatsoliemaatschappij Pe- trobras heeft het voorstel afgewe zen, terwijl Petrobras toch het meest van de nationalisering van de distributie van olieprodukten zal profiteren. GRONINGEN (ANP) - "De patiënt voelt zich soms net als een gast die een perfect diner van zeven gangen krijgt voorgezet waarmee de gast heer en -vrouw het zo druk hebben, dat er geen behoorlijk woord ge wisseld kan worden. Zelf had hij misschien veel liever stamppot ge had en een goed gesprek". Mevrouw H. van Doorn van het Landelijk Overleg Patiëntenorga nisaties Alternatieve Geneeswij zen (Lopag) zei dit vandaag in Gro ningen op een patiëntensymposi um ter gelegenheid van het hon derdjarig bestaan van het Gronin ger Diakonessenhuis. Volgens haar is er in de zieken huizen tengevolge van bezuinigin gen op de verpleging en een te accent op de technologie een gebrek aan menselijke aandacht de zieke. "Je voelt je en nietig tegenover het indrukwek kende bolwerk". Patiënten hebben weinig macht, ze kunnen hoogstens naar een an dere hulpverlener gaan. Maar in een ziekenhuis is dat nogal moei lijk. Het wordt volgens Van Doorn dan ook hoog tijd dat er naar de pa tiënt wordt geluisterd. Gebruikers zullen in het ziekenhuisbestuur eenzelfde inbreng moeten krijgen als werkers en bestuursdeskundi- gen. Van Doorn zei dat patiënten wil len meepraten over de kwalitèit, het regiem (dagindeling, eettijden. bezoekuren), de werkwijze en de controle erop, de uitgangspunten van de dienstverlening, de inhoud van de informatie aan de patiënten en de manier waarop het zieken huisbudget wordt besteed: "Waar schijnlijk geeft de patiënt andere prioriteiten aan dan de artsen". DEN HAAG - D66-Kamerüd Maarten Engwirda (links) over handigde gisteren aan zijn WD- collega Joekes het boek 'Toegang tot de Rijksbegroting'. Het boek bevat het lesmateriaal van de basiscur sus begrotingstechnieken die een aantal Tweede Kamerleden heeft gevolgd. (foto anp> LOBITH (ANP) - Scheepswerf De Hoop in Lobith moet de poort defi nitief sluiten vanwege acute beta lingsproblemen. Dat betekent ont slag voor de 300 werknemers. De problemen zijn ontstaan doordat twee belangrijke opdrachtgevers - rederijen in de offshore-industrie - niet aan hun verplichtingen kun nen voldoen. Vakbondsbestuurder J. ter Eist vindt het faillissement een rampzalige zaak. Volgens hem staan ook bij de toeleveringsbedrij ven nu minstens 150 banen op de tocht. Een faillissement is onvermijde lijk, vooral omdat het ministerie van Verkeer en Waterstaat weigert snel met een investeringspremie over de brug te komen aan de Ne derlandse rederij de Amethyst in Rotterdam die bij De Hoop een kostbaar booreiland heeft besteld dat inmiddels is afgeleverd. Het is volstrekt onzeker wanneer de pre mie alsnog wordt verstrekt, zo blijkt uit mededelingen van be windvoerder mr J.W. Bijvanck. Bovendien is het bedrijf in de fi nanciële nesten gekomen doordat een Italiaanse rederij een inmid dels al afgeleverd schip niet kan betalen. De Italiaanse opdrachtge ver is in de problemen gekomen door de beroerde gang van zaken in de offshore-markt. De Italiaan kan pas over driejaar aan zijn verplich tingen voldoen en dat is te laat. Ge zien al die onzekerheden wil huis- bankier Van Lanschot geen verde re kredieten meer geven. Er zit nu voor de bewindvoerder niets an ders op dan faillissement aan te vragen. Ondernemingsraad, vak bonden en het personeel zijn van daag ingelicht. EINDHOVEN (ANP) - Het is heel goed mogelijk om de ouderenzorg te verbeteren en een einde te ma ken aan de lange wachtlijsten zon der dat dit de overheid extra geld kost. Daarvoor moet alleen een aantal verzorgingshuisbedden worden omgezet in verpleeghuis bedden. De verzorgingsplaatsen die daar door vrijkomen moeten worden ondergebracht in zogenaamde ser vice-verzorgingscentra'. P. Tim- mers van de r.k. stichting voor ver- pleging van zieken en verzorging van bejaarden in Eindhoven zei dit gisteren bij de opening van zo'n nieuw centrum. De Eindhovense stichting bouwt in samenwerking met een woning bouwvereniging al sedert 1974 der gelijke centra. Het zijn flats, waarin zelfstandige ouderen en verzorg den naast elkaar wonen. Door een 24-uurs bescherming en door de beschikbaarheid van alle benodig de hulpmiddelen biedt deze woon vorm volgens de stichting aan ou deren zo lang mogelijk zelfstandig heid en een optimaal gevoel van privacy en veiligheid. In beginsel blijven de ouderen al tijd in dezelfde flat wonen, ook als de zorg moet worden geïntensi veerd of als een van de partners overlijdt. In de klassieke bejaar dentehuizen moet er in die geval len veelal worden verhuisd. "Iedereen die kennis maakt met de woonzorgvorm zoals wij die hebben ontwikkeld is daarover en thousiast. Toch moeten we consta teren dat we landelijk nog geen na volging hebben gekregen", aldus Timmers. Om de komende jaren het toene mend tekort aan verpleeghuisbed den op te heffen is volgens hem een investering nodig van 2 miljard gulden. Dat geld kan worden be spaard als de landelijke overheid het roer omgooit en het beleid overneemt dat de Eindhovense stichting al jarenlang uitvoert, al dus Timmers. BRUSSEL (GPD) - Bankoverval lers hebben woensdag by een roof in een bankgebouw in het Belgi sche Gembloers voor vele miljoe nen guldens buitgemaakt. Drie personeelsleden van de bank, vier van hun familieleden en drie klan ten werden daarbij bijna een et maal lang in gijzeling gehouden. Volgens voorlopige en onofficiële schattingen zou de buit van de overval tussen 500 en 700 miljoen frank (28 tot 40 miljoen gulden) be dragen. De gewapende overvallers, die gebruik maakten van het feit dat de bank woensdag in verband met Wapenstilstandsdag de hele dag gesloten was, haalden maar liefst 150 van de 300 bankkluisjes open en namen daaruit geld, waardepa pieren en sieraden mee. Bij de overval raakte niemand gewond. De vermoedelijke leider van de roof is Robert van Oirbeek, Belgiës meest gezochte gangster. 'Petit' Robert (32) heeft al talloze bank overvallen en gijzelingen op zijn naam staan, onder meer in Neder land. Hij ontsnapte al drie keer uit de zwaarstbewaakte gevangenis sen van België. De dieven kwamen dinsdag avond om zes uur de bank binnen, kort na sluitingstijd. Op dat mo ment waren alleen de vrouw van de kantoorbeheerdèr en drie klanten aanwezig. Zij werden opgesloten, waarna op de terugkeer van de be heerder werd gewacht. Van hem eisten zij toegang tot de safezaal. Maar de beheerder zei dat daar voor nog een tweede bankbedien de nodig was. De overvallers kwa men achter het adres van de kas sier van de bank. Zij werd door en kele van de dieven thuis onder be dreiging samen met haar man en kind opgehaald. Maar de kassier kon ook de toegang tot de safezaal niet openen. De overvallers en de vijf gegijzel den brachten de nacht in de bank door. Woensdagmorgen gingen de overvallers onverstoord naar het adres van weer een andere bankbe diende. Die werd samen met zijn echtgenote meegenomen naar het kantoor. Pas toen kon de deur naar de safes worden geopend. De overvallers braken er 150 open, namen de inhoud mee en verdwenen in de loop van de woensdagmiddag. Pas woensdag avond om zeven uur kon de bank directeur de politie waarschuwen. Het hoofdkantoor van de Bank Brussel Lambert in Brussel zei gis teren dat de buit tientallen miljoe nen franks bedraagt, maar dat be drag werd niet nader toegelicht. BOTER - De Europese Commissie heeft gisteren toestemming ver leend voor de verkoop van 200.000 ton boter uit de EG-voorraden aan de Sovjetunie, zo heeft een woord voerder van de commissie meege deeld. De boter, die al meer dan an derhalf jaar ligt opgeslagen, wordt van de hand gedaan voor 20,4 ecu per honderd kilogram, oftewel ruim een dubbeltje per pakje van 250 gram. In totaal heeft de EG dit jaar een half miljoen ton boter aan de Sovjetunie verkocht. Nieuwe uitgaven loop der geschiedenis kunnen worden vermorzeld. Luigi Comencini maakte er een speelfilm en een vijfdelige tv-serie van met Claudia Cardinale in de hoofd rol. Agathon, prijs 39,50. De onsterfelijke stad', roman van Pierre-Jean Rémy, die daarvoor werd bekroond met de Grand Prix du Roman de l'Acadèmie Francaise, een van Frankrijks belangrijkste literaire prij zen. Agathon, prijs 34,90. - 'Haar moeders dochter', derde ro man van Marilyn French. Zy volgt in dit zeer lijvige boek een Amerikaans-Pool se immigrantenfamilie door deze eeuw heen. Vier generaties moeders en doch ters, dochters en weer hun dochters. Meulenhoff, prijs 49,50. - 'De leeuwekooi', een oorlogsroman van John Clive. Een Belgische vrouw, die op een Duitser verliefd is geweest, wordt na de oorlog beschuldigd van col laboratie. Een publieke straf lijkt onaf wendbaar tot haar pad dat van een Brit se soldaat kruist Helmond, prijs 34,50. - 'De roem van de paria'. Het kon niet uitblijven: de eerste op aids geënte ro man, geschreven door Dominique Fer nandez. Arena, prijs 19,90. - 'Begeerte', romandebuut van Peter Klaassen, die beschrijft hoe een onsym pathieke meidengek, die in de andere sekse alleen erotische kwaliteiten weet te waarderen, op zoek gaat naar wat hij ziet als de volmaakte vrouw. Ad. Don ker, prijs 24,90. - 'Ik zit hier te schrijven'. Leonie Kooiker, Geertje Gort en Selma Noort vertellen hoe zij schrijven, waar de idee ën vandaan komen en wat zij willen. Charlotte Demations las hun notities en maakte er tekeningen bij. Leopold, prijs 19,90. - 'De zee heeft geen dichten van Rogi Wieg. Van Oorschot, prijs 18,50. Jeugdboeken - 'Mes in de rug' door Hans Erik Engquist is het eerste boek in een nieu we serie misdaadromans voor de jeugd (onder de naam 'Pandora'). In groene band voor de jongeren van 9 tot 12 jaar, in een blauwe band voor oudere jonge ren. Deze eersteling is een Zweedse de tective, vertaald door Jan de Zanger. Sjaloom, prijs 19,90. - 'Middernacht', een indianenverhaal van Joyce Rockwood, bestemd voor jongeren van 9 jaar en ouder. De schrijf ster kreeg in 1985 een Zilveren Griffel. Wildeboer, prijs 18,90. - 'Niet bang zijn, Maria', een waar ge beurd verhaal van Anatol Feid over een 10-jarig meisje in de sloppenwijken van de Chileense hoofdstad Santiago. Zij hebben doodgeschoten. Sjaloom, prijs 18.90. - 'Ster!', jeugdroman door Veronica Hazelhoff. Wat gebeurt er als je van de ene dag op de andere beroemd wordt? In het begin allemaal rozegeur en mane schijn, maar later gaat van alles mis. Sja loom, prijs 22,50. - 'De Malteser erfenis', een vrolijk de tectiveverhaal van Antony Horowitz voor jongeren van 10 jaar en ouder. Hel mond, prijs 19,50. - "Waar de zon ondergaat', een door Ron Langenus geschreven historisch avonturenverhaal, dat zich afspeelt in het door oorlog verscheurde Ierland. Een 17-jarige jongen komt in de meest onmogelijke situaties terecht. Helmond, prijs 19,50. Religie - 'Mens waar ben je' door ds. H. A. Vis ser (76), die velen heeft bereikt met zijn NCRV-radiorubriek 'Onder de hoogte- zon'. Boekencentrum, prijs 19,90. Bij dezelfde uitgeverij verscheen ook Toch had Job gelijk' van de hand van dezelf de ds. Visser. Prijs 15,-. - 'Epifanie, de verschijning van de Heer' door drs. W.W. Verhoef, hervormd predikant in de Westwyk van Vlaardin- gen. In de Ambts halve-boekenreeks van het Boekencentrum, prijs 11,50. Diversen - 'Ik ben wel gek maar niet goed', no tities en herinneringen van Liesbeth den Uyl uit de tijd dat haar man nog mi nister-president was. Veen, prijs 19,50. - 'Seniorenhandboek' door Arend van Dam, die een praktische handlei ding heeft samengesteld voor een actie ve generatie ouderen. Geen gelamenteer over vergrijzing, maar een opsomming van de mogelijkheden. Contact, prijs ƒ29,50. - 'Ontwaken in verbijstering' door dr. Oliver Sacks, hoogleraar neurologie in New York, die schrijft over de myste rieuze slaapziekte die de wereld in de ja ren twintig teisterde, waarby het ontwa ken vaak erger was dan het 'slapen'. Meulenhoff, prijs 45,-. - 'Een wandeling door Leiden'. Een herziene uitgave van het boekje dat in 1982 verscheen en een voorloper van soortgelijke boeKjes over andere histori sche steden. Isy en Evy Zwolle, prijs ƒ7,90. - 'OOR's eerste Nederlandse Popen cyclopedie' beleeft zy n zesde editie - 384 pagina's dik - waarin een duizendtal groepen en solisten zijn te vinden. Annoventura, prijs 46,50. - 'Alle auto's 1988', KNAC-autojaar- boek samengesteld door Huub Dubbel man, waarin men gegevens en foto's kan vinden van 429 automodellen in aparte rubrieken. Natuurlijk met de huidige prijslijst De Alk, prys 13,90. Beurs Amsterdam Noteringen van vrijdag 13 november 1987 (tot AANDELEN binnenland 10.00-16,30 begemann beitel blyd will VERKLARING DER TEKENS 8SS, 135.50 42.00B gamma h pr geveke eiec geveke(gth) nl 87,84111-91 105.05 113.80 10slo5 105i35 108:10 106 90 10660 10500 102.90 118.20 118.70 abn 67.87 abn 67.86-89 abn 67.87-92 abn 6 87p90 abn 6'/. 86/92s bmh 87.84-92 bmh 77.85-93 bmh 67.86-90 bmh 67.87-94 bmh s 57,87 bog 67.'b6-96 bp C 67,87-94 b-t 67.87-97 men 67.87-02 nibo 87,83-98 nibo 7 85-00 102.00 loass 107.80 102.70 100.00 105.10 106.00 100.80 (.87-95 97.90 98.00 87p97 96.20 96.20 rabh 57,86 94 30 94 20 Mbhyp.b 8 00 ONG wuh 12 80-88 10l!s0 101.50 wuh 8 84-93 104.30 104.35 wuh 5 86-90 98 50 98.50 7p 97 100 50 100.50 wuh 67,86-93 9880 wuh 6 86-91 9840 niet officieel genoteerd geWpapc goudavuui groenend,)! grontmij c kim kleding managmni sh (100) 28.00 r- (100) 1(100) pes (100, Griekse dr. (100) Finse mark (100) Joeg. dinar (100) Oeense kr. (100) Oostschill (100) 15.75 16.25 Spaanse pes (100) 1.55 1.80 **- '.(100) 1.10 1.50 <(100) 44.00 47.00 Rauwe vrijdag op Damrak AMSTERDAM (TD) - Hel effect van een lager tekort op de Amerikaanse handelsbalans was bij de opening van de Amsterdamse effecten beurs vrijdag al uitgewerkt. Ook een hogere Wall Street met een groei van 61.01 punten naar 1960.21 en een dollar die redelijk stabiel bleef rond de f 1,90 konden de stemming niet verbeteren. Het CBS-stemmingsinde* om 10.15 uur op 70.2 liet dan ook een lichte daling zien ten opzichte van het slot van gisteren. 70.3. Koninklijke Olie zakte met een verlies van een rijksdaalder op f 206,50. Unilever gaf iets van de winst van gisteren af en belandde op f 107,50, een daling van f 1,20. Philips noteerde f 31,70 gedaan en bieden, een verlies van vijf tig cent. KLM moest ook omlaag en daalde f 0,70 op f 30,70. Hoogovens kon zijn verlies tot n dubbeltje beperken op f 29,90. dit keer een van de verlies van f 2,30 op f sterk en ging Goud en zilver Goud fijnmetaal 27.530-28.030, vo rige 27.280-28.780 Zilver fijnmetaal 355-425, vorige Buitenlands geld Amer.dollar 1.82 1,94 Brits pond 3.20 3.50 Belg. frank (100) 5.20 5.50 Duitse mark (100) 110.25 114.25 It. lire (10.000) 14,20 16,20 Port. esc. (100) 1,20 1,60 Can. dollar 1.36 1,48 Franse Ir. (100) 31,50 34,50 Het Ahold-bedrijf sterkste dalers met 72,70. Akzo daalde omlaag op f 94. een verlies van f 3. De finan ciële sector was verdeeld. ABN moest van de beleggers zeventig cent terug en haalde f 41,20. De NMB daarentegen steeg een gul den tot f 129. Amro was licht in de min. Hunter Douglas reageerde positief met een gulden omhoog op f 43. Oce zette zijn opmars nog wat verder voort met een groei van f 4 op f 214. VMF-Stork volgde met een stijging van veertig cent op f 14,40. CSM werd lager genoteerd op f 49. een verlies van f 1Elsevier verloor even eens een gulden en stond op f 41,80. VNU volgde de voorbeelden en daalde met een gul den op f 53,50. Wolters zakte f 1,50 op f 107. Op de parallelmarkt werd weinig gehandeld. Van de 56 fondsen werden er 39 niet geno teerd. Voor de restelijke noteringen was er een opgaande lijn te bespeuren. Berghuizer papier noteerde een winst van vijftig cent op f 39,50. DOCdata zet zijn opmars verder voort met een gulden op f 56. Groenendijk steeg vijf tig cent op f 20,50. Nevas pr. ging f 1.20 om hoog op f 53,50. Ruys-Kramer was de een van de koplopers en kwam op 158. een stijging van f 3.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9