FNV: 20.000 banen op de tocht in bouw BEDRIJVENBEURS Schadevergoeding gedupeerde vissers Koopvaardij in problemen Nederlandse bedrijfsleven brengt Derde Wereld-landen schade toe Handelstekort van VS in september gedaald ONDERNEMEN IN MIDDEN-HOLLAND Dl. 17en WOE. 18 NOVEMBER Ruim 10% huishoudens leeft onder het minimum VOORDEEL: VRIJDAG 13 NOVEMBER 1987 ECONOMIE PAGINA 7 WOERDEN (GPD/ANP) - De Bouw- en Houtbond FNV vreest dat er volgend jaar in de bouw 20.000 banen zullen verdwijnen. Belangrijkste boosdoener is volgens de bond het kabinet Lubbers dat steeds meer zijn handen aftrekt van de (woning)bouw en de financiering ervan meer en meer overlaat aan de particuliere beleggers. ARNHEM (ANP) - De activiteiten van het Nederlandse bedrijfsleven heeft ernstige nadelige gevolgen voor natuur en milieu in de ontwik kelingslanden. Onder meer de Ne derlandse tabaksindustrie, die jaarlijks tienduizenden tonnen ta bak uit ontwikkelingslanden haalt, is verantwoordelijk voor uitput ting van de bodem en erosie. Het ministerie van milieubeheer komt binnenkort met een rapport over de gevolgen van de activitei ten van het Nederlandse bedrijfsle ven voor de natuur en het milieu in ontwikkelingslanden. Ofschoon uitgebreide en gedetailleerde in ventarisaties ontbreken, geven de tot nu toe verrichte studies aan dat de effecten niet onaanzienlijk zijn. Op een studiedag van de Centra le Raad voor de Milieuhygiëne en de Natuurbeschermingsraad, gis teren in Arnhem, werden alvast en kele voorbeelden gegeven van de Nederlandse betrokkenheid bij de aantasting van de natuur en het milieu in ontwikkelingslanden. De Nederlandse tabaksindustrie is de aanstichter van veel te grootschali ge teelt en het gebruik van te veel bestrijdingsmiddelen gebruikt. staalin- lijk voor de vervuiling van de lucht, de bodem en het grondwater. Nederland importeert per jaar ruim een miljoen kubieke meter tropisch hout, voornamelijk uit Malaysia en Indonesië. Ofschoon i tropi- ijten is de houtindustrie, moet de han- tropisch hardhout worden De Nederlandse ijzer-1 dustrie betrekt jaarlijks ruim drie de snelle verdwijning miljoen ton ijzererts van de Derde sche bossen niet alleen te Wereld, voor meer dan de helft uit Brazilië. Bij de winning worden in toenemende mate aanslagen ge- beperkt. Sommige deelnemers aan pleegd op de natuur en de cultuur de studiedag pleitten zelfs voor een van de plaatselijke bevolking. Gro- totale stopzetting, te stukken bos moeten verdwijnen De omvangrijke produktie van ten behoeve van de mijnbouw zelf de veehouderij tast niet alleen de en het transport van het erts. De natuur en het milieu in Nederland mijnbouw is mede verantwoorde- aan door overbemesting, verzuring len heeft genomen ter beperking van de export van gevaarlijke be strijdingsmiddelen naar ontwikke lingslanden, is de schade aan de bodem en de gewassen daar nog steeds groot. Bovendien eist het ge bruik van bestrijdingsmiddelen in de Derde Wereld jaarlijks één tot anderhalf miljoen slachtoffers, van wie twintigduizend met dodelijke afloop. Nederland is daarvoor me de verantwoordelijk. Het toerisme naar ontwikke lingslanden kan bijdragen aan de veevoer uitJmtwikkeUngslanden! van bodem en luchtverontreini ging, maar heeft ook ernstige ge volgen voor de Derde Wereld. Om de veestapel te voeden, importeert Nederland grote hoeveelheden heeft soms ook negatieve effecten. By de toeristische voorzieningen ^«.«uuuwuuJi rnd™r.ila|^d„.r„e„knninBgehOU" groot is als Nederland om ^en met de gevolgen^ waaronder Thailand, Brazilië en Malaysia. Buiten onze grenzen wordteen gebied bebouwd dat d: keer hetv toenemend grondgebruik in de Derde Wereldlanden ten behoeve van het voor Nederland bestemde betekent een bedreiging 1 de natuur aldaar. Doordat de overheid de subsidie kraan steeds verder dicht draait zakt de woningbouw in elkaar en dat betekent dat er dit jaar 10.000 huizen minder worden gebouwd en volgend jaar nog eens 20.000 huizen minder dan geraamd. Dat betekent het verlies van hetzelfde aantal banen, zo voorspelde voor zitter J. Schuller van de bouwbond gisteren op een persconferentie in Woerden. Schuller vreest dat de parlemen taire enquête over het gerommel met bouwsubsidies de bouw nog extra zal opbreken. Hij voorziet dat vooral de WD - toch al geen warm voorstander van forse overheids subsidies in de bouw - de enquête zal aangrijpen om een versneld te rugtreden van de overheid als geld schieter in de bouwsector te be pleiten. Dan wordt het politieke klimaat wat betreft subsidies aan Kans enquête Bredero groot de (woning)bouw nog ijziger dan het nu al is, voorziet de bouwbond. Schuller wees erop dat de bouw bond van meet af aan heeft gesteld dat het op zich een goede zaak is dat wat betreft het gerommel met bouwsubsidies 'de onderste steen boven komt'. Misbruik van subsi dieregelingen moet worden uitge sloten maar er moet tegelijkertijd voor worden gewaakt dat de en quête wordt aangegrepen om de woningbouw verder maar aan zijn lot over te laten en allerlei op zich broodnodige subsidies af te schaf fen. "De behoefte aan woningen moet maatstaf zijn en blijven voor het subsidiebeleid van de over heid. Die draagt op dat punt een grote maatschappelijke verant woordelijkheid en die moet die verantwoordelijkheid ook waar maken", aldus Schuller. Staatssecretaris Heerma (volks huisvesting) deelt het pessimisme van de FNV-bond niet. Hij heeft er het volste vertrouwen in dat het aantal goedkope huurwoningen voor dit jaar wordt gebouwd. Heer- ma baseert, zijn optimisme op de toegenomen interesse van beleg gers de afgelopen twee maanden leningen te verstrekken. De Twee- AMSTERDAM (ANP) - De Onder nemingskamer van het Amster- de Kamer, die aanvankelijk damse gerechtshof spreekt op 7 ja- bezorgd was over de stagnatie in nuari 1988 waarschijnlijk uit dat het bouwprogramma, liet zich gis- een enquête wordt gehouden naar teren voorlopig door de staatsse- de gang van zaken bij Breevast en cretaris geruststellen en wacht de Verenigde Bedrijven Bredero verdere ontwikkelingen af. VBB. Wat Breevast betreft mag Heerma had gisteren een ge- voorshands worden aangenomen sprek met de kamercommissie dat dit het geval zal zijn, zo heeft de voor volkshuisvesting over de alar- president van de Kamer gisteren merende berichten omtrent het uit gezegd. blijven van leningen voor de bouw De curatoren van VBB hebben van goedkope huurwoningen. De een verweerschrift ingediend te- woningbouwverenigingen en de gen het feit dat in de Bredero-en- genteenten moeten vanaf dit jaar quête ook hun optreden wordt on- deraocht. De curatoren doen liever nen voor een belangrijk deel te- zelf een onderzoek. De Stichting Ie. °P de kapitaalmarkt. In sep- Administratiekantoor VBB verzet 'ember zag het er nog naar uit dat zich hiertegen omdat zy het feit dat te Stekken* de curatoren een sterfhuis van leningen te verstrekken. De stichting bracht verder naar voren dat aandeelhouders VBB, als ze waren bijeengeroepen, een voor waarde aan goedkeuring tot de sterfhuisconstructie hadden kun nen verbinden, zoals het claim recht bij eventuele uitgifte van nieuwe aandelen van de Geldens Groep (de gezonde uit VBB getilde bedrijven). PARIJS Gisteren hebben Frankrijk en West-Duitsland een verdrag ondertekend voor de gezamenlijke pro duktie van de 'Eurofopter', een helikopter die kan worden ingezet bij anti-tank-oorlogsvoering. Op de foto een replica op ware grootte. (foto ap> van de Nederlandse reisindustrie in het toerisme naar Derde Wereld landen in verhouding gering (1,5 procent), toch brengen jaarlijks 120.000 Nederlanders hun vakantie Ofschoon Nederland maatrege- daardoor. WASHINGTON (UCN) - Het tekort op de Amerikaanse handelsbalans heeft in september 14,076 miljard dollar bedragen, zo heeft het ministerie van handel gisteren bekendgemaakt. De import bedroeg 35,062 miljard dollar en de export 20,986 miljard dollar. Het handelstekort in september is aanzienlijk kleiner uitgevallen dan het tekort van 15,7 miljard dollar in augustus. De bekendmaking van de handelscijfers werd met spanning afgewacht in de financiële wereld. In het algemeen werd gerekend op een beschei den vermindering van het tekort tot ongeveer vijftien miljard dollar. De vermindering van het handelstekort is toe te schrijven aan zowel een stijging van de export als een daling van de import. De uitvoer steeg van 20,22 miljard dollar in augustus tot 20,99 miljard dollar in september. De invoer liep terug van 35,91 tot 35,06 miljard dollar. De importdaling werd vooral veroorzaakt door een vermindering van de invoer van olie en aanverwante produkten met 16,3 procent van 4,70 miljard dollar in augustus tot 3,93 miljard dollar in september. In de voor gaande maanden was er juist sprake geweest van een sterke groei van de import van deze produkten. De financiële markten reageerden direct op het positieve nieuws. De dollarkoers sprong met ruim anderhalve cent omhoog tot boven de 1,90 gulden. Ook de aandelenkoersen op de effectenbeurzen lieten een forse stijging zien. Over de eerste negen maanden van dit jaar bedraagt het Amerikaanse handelstekort nu 128,2 miljard dollar tegen 123,5 miljard dollar over de zelfde periode vorig jaar. Over heel 1986 werd een recordtekort op de han delsbalans geboekt van 156,2 miljard dollar. Ondanks de verkleining van het tekort in september is het vrijwel onvermijdelijk dat dit record dit jaar ruimschoots wordt overtroffen. Uitspraak rechtbank over vangstverbod schol DEN HAAG (ANP/GPD) - De door vangstverboden getroffen vissers, die de hun toewezen hoeveelheden vis (quota) nog niet hebben gevan gen, hebben recht op een vergoe ding. Minister Braks (landbouw en visserij) moet daarover met de sers in overleg. Braks is niet v plicht te proberen met andere lan- serijsector. De staat zou de schade den quota te ruilen. Bovendien moeten verhalen op vissers die ille-^ Economie kort Lonen Tussen oktober 1985 en oktober 1986 zijn de verdiende bruto maandlonen van voltijdwerkne mers toegenomen van gemiddeld 3337 gulden tot 3388 gulden per maand, een stijging van 1,5 pro cent. Het gemiddeld jaarloon nam toe van 44.200 gulden in 1985 tot 45.100 gulden in 1986. Werkloosheid De werkloosheid in Groot-Brit- tannië is in oktober voor de zestien de achtereenvolgende maand ver minderd en kwam daardoor voor het eerst in vijf jaar onder de tien procent. Het aantal werklozen ver minderde in oktober met ongeveer 120.000 tot 2,75 miljoen. Ford-aandelen Het Amerikaanse autoconcern Ford gaat voor twee miljard dollar eigen aandelen terugkopen. Voor dat bedrag kunnen ongeveer 28 miljoen aandelen worden opge kocht, elf procent van het totale aantal dat uitstaat. Eind 1984 kwam Ford ook al met een terug koop van zijn aandelen. Toen werd er 2,5 miljard dollar uitgetrokken voor 45 miljoen aandelen. BP De winst na belastingen van het olieconcern British Petroleum is met ongeveer drie procent geste gen van 345 miljoen pond sterling in het derde kwartaal van 1986 tot 356 miljoen pond (1,19 miljard gul den) in dezelfde periode van dit jaar, zo heeft het concern gisteren bekendgemaakt. Over de eerste ne gen maanden van het jaar werd de winst bijna verdubbeld van 581 miljoen pond tot 1,131 miljard pond (3,79 miljard gulden). Philips Philips heeft met de Chinese Hu- adong Electron Tube Factory tij dens een bezoek van Philips-presi dent Van der Klugt een principe overeenkomst gesloten voor de ge zamenlijke fabricage en verkoop van verlichtingsprodukten. In de hoofdstad Nanjing van de provin cie Jiangsu zal een gezamenlijk be drijf daartoe worden opgericht, al dus Philips. weerwil van volle individu- beslag wordqn ge- ele quota, hun vangst hebben aan gevoerd. De overheid kan dat vol gens Wijnholt makkelijker doen De rechter heeft de belangrijke mag de in strijd met verboden gevoerde nomen. President mr. M.R. Wijnholt de rechtbank in Den Haag heeft dit dan de vissers zelf. gistermiddag bepaald in het kort geding dat vissers hadden aange spannen tegen de staat (minister eisen van de Braks en minister Korthals Altes van justitie). Het vonnis is een zo genaamd bemiddelend vonnis, al dus Wijnholt. "Uitgemaakt wordt niet, of nog niet, dat de staat tot overtredende dat minister Braks opnieuw moet gaan onder handelen over een quotaruil en dat tijdens die onderhandelingen al leen maar processen verbaal tegen schadevergoeding verplicht Wel wordt aan de staat ernstig in overweging gegeven na te gaan of de kleine gedupeerde i mogen den opgemaakt, verworpen. Volgens Wijnholt heeft de staat aannemelijk gemaakt dat hij bij de andere lidstaten al pogingen tot financiële tegemoetkoming kun- quotaruil in het werk heeft gesteld nen krijgen, aldus de rechtbank president in de motivering van zijn De uitspraak van Wijnholt houdt niet in dat de staat zelf aan de vis- schadevergoeding moet i dat pogingen op niets zijn uitge lopen. De eis dat alleen verbalise rend wordt opgetreden en geen an dere maatregelen tegenover de overtredende vissers worden geno men, heeft hij afgewezen. Omdat betalen. De Haagse rechter was wel Nederland in Europees verband i oordeel dat op de rijksoverheid verplicht is elke verdere over schrijding van het Nederlandse quotum tegen te gaan. Dar geldt ook voor overschrijdingen door vissers die hun eigen contingent nog niet hebben opgevist. De uitspraak van Wijnholt be treft alleen de scholvisserij. De vis serij op kabeljauw en wijting heeft hij buiten beschouwing gelaten wegens een procedurele fout in de dagvaarding. De scholvissers die nog over een contingent beschik ken maar die door zwart vissende collega's nu gedwongen zijn de vis serij te staken, schatten dat zij nog ongeveer vijfduizend ton schol mochten ophalen. Deze schol ver tegenwoordigt een marktwaarde van ongeveer vijftien miljoen gul den. Voorzitter B. Daalder van het Visserij schap toonde zich na af loop redelijk tevreden over het vonnis. De reikwijdte gaat volgens hem veel verder. „Het geeft aan hoe de minister zich moet gedra gen. Het is een erkenning om het contingent te beschermen". Het Visserijschap wil maandag al met de minister aan tafel gaan zitten. AMSTERDAM (ANP) - De sterk stijgende kosten brengen de Ne derlandse koopvaardij in proble men. De Nederlandse rederijen hebben in de eerste tien maanden van dit jaar al 83 koopvaardijsche pen uitgevlagd, dat wil zeggen on der een goedkope vlag gebracht. Als gevolg daarvan kunnen de re ders meer goedkope Aziatische be manningsleden op de schepen te werk stellen, waardoor de loonkos ten sterk worden gedrukt. Dit zei voorzitter M.A. Busker van de koninklijke Nederlandse re ders vereniging KNRV gisteren in Amsterdam tijdens een bijeen- PEKING - Kentucky Fried Chicken is doorgedrongen tot de Chinese komst met journalisten ter gele- hoofdstad. Deze Chinese vrouw probeert in dit 'restaurant' een snelle hap gen^,ei(LTïn1tt jaarvergadering uit. Ondertussen kan ze genieten van het uitzicht op het mausoleum van Mao. (fo ADVERTENTIE DAGELIJKS VAN 14.00 TOT 22.00 UUR. de reders H de grote handelsvaart zich hebben verenigd. Busker, directeur van {Shell Tankers BV, verwacht dat over enige jaren geen enkele rede rij nog een schip onder Nederland se vlag heeft, tenzij er geen ingrij pende maatregelen komen. Bij die maatregelen denkt de KNRV-voorzitter aan de mogelijk heid om meer goedkope buiten landse zeelieden aan te nemen, fis cale lastenverlichting, loonmati gingvoorde Nederlandse zeelui houdt in dat op termijn 850 ar beidsplaatsen voor Nederlandse zeelieden verdwijnen. Wat betreft het tweede deel van de overeen komst, de fiscale lastenverlichting, zei Busker enige beweging te con stateren bij de drie betrokken mi nisteries (financiën, verkeer en wa terstaat en sociale zaken). Hij ver wacht dan ook dat er binnenkort een voorstel van de zijde van het kabinet op tafel komt. FWZ-bestuurder Sarton beves tigde dat ook de vakbond de in druk heeft dat er van de zijde van de rijksoverheid binnenkort een voorstel is te verwachten. Daarna moeten werkgevers en werkne mers het echter nog eens worden over de vraag welk deel van de las tenverlichting de werkgevers en wel deel de werknemers ten goede komt. Van de zijde van de KNRV wordt met grote nadruk gewezen op de uitspraak van de Tweede Ka mer dat de lastenverlichting vooral moet dienen om de concurrentie positie van de rederijen te verbete- De Nederlandse reders kijken met jaloerse ogen naar het zoge naamde 'open register' dat Noor wegen heeft ingesteld. Dat biedt de rederijen de mogelijkheid onder Noorse vlag te blijven varen. Ze hebben dan echter een grote vrij heid hun schepen te bemannen met niet-Noors personeel en genie ten bovendien fiscale faciliteiten. Als gevolg hiervan zijn in vier maanden tijd 87 schepen terugge keerd onder de Noorse vlag, aldus Busker. Energienota eenvoudig 3 miljard lager APELDOORN (ANP) - Alle be drijven, instellingen en gezin nen kunnen jaarlijks nog drie miljard gulden op hun energie kosten besparen. Die besparing kan worden bereikt met betrek kelijk eenvoudig maatregelen als isolatie, verlichting en zuini ge centrale-verwarmingsketels, aldus de stichting voorlichting energiebesparing Nederland (SVEN). De niet-particuliere markt (industrie, handel, zakelijke dienstverlening en de niet- winstmakende sector) geeft per paar ruim elf miljard gulden aan aardgas, olie, benzine en elektriciteit uit. Op dit bedrag kan volgens de SVEN door een voudige maatregelen nog twee miljard gulden worden be spaard. De gezinnen geven ongeveer vijf miljard gulden aan energie uit (met inbegrip van autoben zine), waarop ook nog één mil jard kan worden bezuinigd. „Veel bedrijven, instellingen en gezinnen zijn dus nog steeds een dief van hun eigen porte- monnaie. Maar ook maatschap pelijk is deze verspilling een kwalijke zaak", vindt de SVEN. Naar schatting is sinds 1980 de verspilling van energie met ongeveer twintig procent ver minderd. Van de nu nog te ver dienen drie miljard gulden kan eenvijfde vrijwel onmiddellijk worden binnengehaald door maatregelen als het lager zetten van de verwarming. TILBURG (ANP) - Bijna 11 pro- verbetering van de efficiency bij dë <;ent van de Nederlandse huishou- Denkt u mee, beslist u mee in het bedrijf? Bezoek deze beurs! ZAKELIJKE KONTAKTEN IN UW OMGEVING VEILINGCOMPLEX BLEISWIJK rederijen. Over het eerste punt hebben de twee redersverenigingen onlangs een akkoord bereikt met de zeelie denvakbond FWZ. Dat akkoord RENTE - Vrijwel alle bij de Neder landse Spaarbankbond aangeslo ten banken schaffen met ingang van 1 januari de vergoeding van rente op de particuliere betaalreke ningen, die nu nog 3/4 procent is, af. De Spaarbankbond wil hiermee het verlies op het betalingsverkeer verminderen. De Postbank schafte de rentevergoeding al op 1 juli af. De Rabobank maakte eerder be kend per 1 januari de klanten hoge re kosten van betaalkaarten en be- taalpassen in rekening te brengen, maar deze bank zal dan ook de cre ditrente verhogen. Jdens leeft onder de wettelijk J mum inkomensnorm. Het gaat hier vooral om oudere langdurig werk lozen en alleenstaanden. Dit cijfer is een voorlopig resultaat van een onderzoek naar de armoedesituatie in de Europese Gemeenschap, dat gisteren op een congres aan de Ka tholieke Universiteit Brabant in Tilburg bekend werd gemaakt. Uit hetzelfde onderzoek blijkt dat een verlaging van de sociale-ze- kerheidsuitkeringen leidt tot een sterke toename van het aantal huis houdens dat onder de minimum in komensnorm leeft. Als voorbeeld noemde prof. dr. J. Berghman, hoogleraar sociale zekerheid aan de KUB, een verlaging van tien procent van de sociale-zekerheids- uitkeringen. In dat geval zou 17,1 procent van de Nederlandse huis houdens onder de mimimumgrens uitkomen. Belangrijke oorzaak voor het feit dat nu al zoveel mensen onder de wettelijke minimumnorm leven is dat veel bestaande uitkeringen moeilijk toegankelijk blijken te zijn. Zes procent van de Neder landse huishoudens blijkt niet in staat om de bureaucratische drem pels te nemen die nodig zijn voor het aanvragen van bij voorbeeld in dividuele huursubsidie en de een malige uitkering. Prof. Berghman constateert dat de trend in de jaren zeventig om overheidsregelingen zo toeganke lijk mogelijk te maken, in de ver geethoek is geraakt door-de bezui nigingswoede in de jafren tachtig. Hij pleitte ervoor dat een juist ge bruik van sociale voorzieningen in de toekomst even veel aandacht moet krijgen als de bestrijding van misbruik ervan. Prikacties in Amsterdamse stukgoedsector AMSTERDAM (ANP) - In de Am sterdamse haven hebben vancoh- tend na een oproep van de Ver- voersbond FNV de ochtendploe gen van de stukgoedbedrijven CTA en ter Haak het werk neerge legd. Ook de bij die bedrijven werkzame leden van de arbeids pool SHB werken niet. Actieleider Paul Rosenmöller heeft dit na de eerste drukbezochte actiebijeen komst in de kantine van CTA mee gedeeld. In totaal doen ruim 250 werkne mers aan de staking mee. Bij CTA liggen drie schepen op afhandeling te wachten, bij ter Haak twee, aldus Rosenmöller. Wat bij de aanvang van de middagploegen gaat gebeu ren zit volgens hem nog 'in de pet'. De verrassingsacties zijn de eer ste sinds de 24-uursactie van afge lopen woensdag. De bond heeft voor dit actiemodel gekozen, om dat het volgens haar het meest 'ef fectief is in de strijd met de werk gevers in het cao-conflict. Rosen möller heeft gisteravond een oriën terend gesprek gevoerd met burge meester Lems van Zaanstad - te vens voorzitter van de commissie zeehavenoverleg - die mogelijk be middelt in het conflict in de Am sterdamse stukgoedsector. Directeur D. Claassen van de Scheepvaart Vereniging Noord (SVN) bevestigt dat bij CTA en Ter Haak niet wordt gewerkt.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7