Ortega vraagt VS weer om gesprek Chileens bewind begint nieuwe heksenjacht op oppositie Bemiddelaar Bravo naar Washington 'Amnestie El Salvador is gebaar naar leger' Topo verleg gaat drie dagen duren We hebben naar de toekomst gekeken... Muiterij in Franse gevangenis afgelopen Europarlement boos op Belgische luistervinken Onze verzekeringS' adviseur wees ons de weg. Daar hebben we Nationale- Nederlanden voor. 'n Betaalbaar Aanvullend Pensioen... VRIJDAG 13 NOVEMBER 1987 BUITENLAND PAGINA 5 DEN HAAG (ANP/AP) - „Ik geloof niet dat de Salvadoraanse presi dent Duarte amnestie heeft afge kondigd om tegemoet te komen aan het vredesplan voor Midden- Amerika. Hij heeft dat vooral ge daan om het leger tevreden te stel len, dat grote druk op hem uitoe fent om te voorkomen dat militai ren voor hun misdaden worden vervolgd. Die amnestiewet is af schuwelijk". Dat zegt Aryeh Neier, vice-voor- zitter van de Amerikaanse mensen rechtenorganisatie America's Watch, die deze week in Den Haag is voor een symposium over het Nederlandse ontwikkelingsbeleid in Centraal-Amerika. Volgens Nei er profiteren niet zozeer linkse gu- WASHINGTON (GPD/AP) - De president van Nicaragua, Daniel Ortega, heeft gisteren feden varfde rechtse°doodSska^ opnieuw gevraagd om een gesprek met president Reagan. De voorwaarden die Reagan ders e" militairen aan zo'n gesprek verbindt, noemde hij „bedrog". WASHINGTON (GPD) - De Russi sche partijleider Gorbatsjov komt op 7 december 's avonds laat in Washington aan. Zijn gesprekken met de Amerikaanse president Reagan beginnen dan de volgende dag en kunnen in principe tot 10 december uitlopen. Deze voorlopige details over de topontmoeting tussen Reagan en Gorbatsjov werden gisteren be kend gemaakt door de woordvoer der van de Amerikaanse president, Marlin Fitzwater. Fitzwater ontkende berichten in de Washington Post en de New York Times volgens welke de Sov jets van plan zijn het verblijf van Gorbatsjov ten minste een week te laten duren. „De Sovjets hebben zich nogal verbaasd over deze be richten", aldus Fitzwater. Reagan en Gorbatsjov zullen hun gesprekken vermoedelijk in het Witte Huis houden. Gorbatsjov heeft te kennen gegeven dat hij op^ 10 december, na afloop van de" laatste ronde besprekingen, een personconferentie wil geven, zo zei Fitzwater. Hij zei dat nog niet bekend is welk programma Gorbatsjovs vrouw, Raisa, zal volgen. Ook zei Fitzwater dat het nog niet zeker is wanneer de twee wereldleiders het akkoord over korte en middellange afstandswapens, het INF-akkoord, zullen tekenen. Buitenland kort Ortega is deze week in Washington voor de Algemene Vergadering van de Organisatie van Amerikaan se Staten (OAS). Maar hij heeft zijn eerste bezoek aan de Amerikaanse hoofdstad ook gebruikt voor een reeks gesprekken. Gisteren sprak Ortega onder meer met de voorzitter van het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden, Jim Wright. Wright had daarna ook nog gesprekken met minister Shultz (buitenlandse za ken) en Contra-leider Adolfo Ca- lero. Ortega zei gisteren pas vandaag te willen zeggen wat hij met Wright en andere Amerikaanse parlemen tariërs heeft besproken. De Nicara guaanse president zei onder meer de komst te willen afwachten van de Nicaraguaanse kardinaal Oban- do y Bravo. De kardinaal is door zowel de Sandinistische regering van Nica ragua als de tegen hen vechtende Contra's aangezocht om een be middelende rol te spelen bij indi recte onderhandelingen tussen de strijdende partijen. Gisteravond laat was Obando y Bravo onderweg naar Washington. Dat zorgde gisteren in de Ameri kaanse hoofdstad voor geruchten dat de kardinaal wellicht ook als in termediair tussen de Sandinisten en de Amerikaanse regering zal op treden. Ortega wil graag een direct ge sprek met Amerikaanse regerings functionarissen, bij voorkeur met president Reagan zelf. Maar Reagan zei begin deze week voor Tie OAS alleen onder bepaalde voorwaarden met de Sandinisten te willen praten. Zo'n gesprek mag van Reagan al leen plaatsvinden in het kader van een ontmoeting met vertegenwoor digers van alle Middenamerikaan- se staten. Ook vindt de Amerikaan se president dat onderhandelingen tussen de Sandinisten en Contra's eerst op gang moeten zijn gebracht. Ortega zei gisteren dat het ver binden van voorwaarden aan een dialoog tussen Nicaragua en de VS „bedrog" is. „De Amerikanen stel len deze voorwaarden omdat ze proberen onder rechtstreeks over leg uit te komen". De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft gisteren met een overweldigende meerder heid van stemmen een resolutie aangenomen waarin de Verenigde Staten worden opgeroepen con form een uitspraak van het Interna tionaal Hof van Justitie hun steun aan de Contra's te beëindigen. de amnestie wet, die eind vorige maand door het Salvadoraanse parlement werd moeten worden. Washington heeft goedgekeurd. Linkse strijders die laten weten zich niets aan deze uit- in aanmerking willen komen voor spraak gelegen te laten liggen om- amnestie, kregen slechts twee we- dat het Hof geen mandaat in deze ken de tijd om hun wapens zaak zou hebben. leggen. Aan de regeling voor doodseskaders en militairen die zich schuldig maakten aan moord en marteling, zijn daarentegen geen voorwaarden verbonden. Onder de politieke gevangenen die op vrije voeten komen zijn vol gens Neier niet veel strijders van de guerrillabeweging FMLN. De meeste gedetineerden maken geen deel uit van het verzet, maar zijn burgers die ervan zijn beschuldigd de guerrilleros te helpen. Velen zit ten vast zonder ooit voor de rechter te zijn verschenen. Gevangenen hoeven ook niet altijd blij te zijn met vrijlating. „In het verleden is het herhaaldelijk voorgekomen dat vrijgelaten gedetineerden binnen twee of drie dagen werden ver moord. Hun lijken werden dan neergegooid voor de gevangenis waaruit zij waren ontslagen", zo zegt Neier. Hij vertelt dat het leger de druk op Duarte opschroefde toen bleek dat een nieuwe procu reur-generaal van plan was de ern stigste misdaden niet te negeren zoals zijn voorganger had gedaan. Zo kwam er een arrestatiebevel voor een kolonel en een kapitein, die enkele jaren geleden betrokken waren geweest bij de moord op ruim zeventig boeren. Dit tot groot ongenoegen van het leger. Kwam het vredesplan Esquipulas II dus als een geschenk uit de hemel voor Duarte? „Jazeker" antwoordt Nei er resoluut. De vice-voorzitter van America's Watch reageert geprikkeld op de suggestie van Duarte dat de recen te moord op de mensenrechtenac tivist Herbert Anaya het werk zou kunnen zijn van linkse strijders die het vredesplan willen dwarsbo men. „Het is een belediging voor het gezond verstand te suggereren dat de moord op Anaya is gepleegd door het verzet. Er is geen enkel be wijs dat links verantwoordelijk is voor deze daad, er zijn wel talloze bewijzen dat rechtse doodseska ders de afgelopen jaren duizenden moorden hebben gepleegd". In El Salvador is deze week we derom een groep politieke gevan genen vrijgelaten in het kader van een door de regering afgekondigde amnestie-maatregel, die onderdeel vormt van het op 7 augustus over eengekomen Middenamerikaanse vredesakkoord. Woensdag werden 139 mannen en 11 vrouwen op vrije voeten gesteld die achter de tralies waren gezet op beschuldiging van betrokkenheid bij acties van het linkse verzet. Sinds afgelopen vrij dag zijn nu volgens de officiële cij fers in totaal 446 politieke gevange nen vrijgekomen. WASHINGTON - Met sneeuwruimers worden de toegangswegen naar het Capitool in Washington weer begaan baar gemaakt. Het noordoosten van de Verenigde Staten werd, gisteren overvallen door noodweer waarbij zeker 20 mensen om het leven kwamen. Bij Boston, waar de wind was aangewakkerd tot stormkracht met snelheden van 80 kilometer per uur, viel een pak sneeuw van dertig centimeter. De Woodrow Wilson brug in Washington, on derdeel van een belangrijke verkeersader, moest meer dan 24 uur worden afgesloten. In de diverse steden ontston den gigantische verkeersopstoppingen omdat sneeuwploegen er niet in slaagden de wegen vrij te maken. De do den vielen bij verkeersongelukken. PARIJS (AFP/RTR) - De muiterij in de gevangenis van Saint-Maur, bij Chateauroux in het midden van Frankrijk, is achter de rug. Dit heeft minister van veiligheidsza ken Robert Pandraud vanmiddag bekendgemaakt. Nadat eerst 190 muiters zich vrijdagochtend had den overgegeven, volgden de ove rige 200 dit voorbeeld enkele uren later. Zij hadden aanvankelijk tien van de twaalf in gijzeling gehouden bewakers vrijgelaten. Kort daarop mochten ook de twee anderen, de directeur en de hoofdbewaker van de gevangenis, ook gaan. De opstand begon donderdag. Vrijdag hadden de politie en het le ger zich in alle vroegte voor de in gang het gevangenisgebouw verza meld. De muiters, die sommige ge bouwen in brand hebben gestoken, eisen „betere detentieomstandig heden en meer voorwaardelijke vrijlatingen". Zij willen dezelfde behandeling als gedetineerden in andere gevangenissen in Frank rijk, die een minder streng regime zouden hebben. Bij de actie zijn en kele gedetineerden gewondge raakt. De sfeer was de afgelopen twee weken volgens de bewakers al zeer gespannen in de zwaar be veiligde gevangenis, waar lange straffen worden uitgezeten. De bekendste gedetineerde in Saint-Maur is Georges Ibrahim Ab- dallah, de leider van de FARL - de Gewapende Revolutionaire Liba nese Krachten - die een levenslan ge gevangenisstraf uitzit wegens betrokkenheid bij de moord op een Israëlische en op een Amerikaanse diplomaat. De FARL stelde zich verantwoordelijk voor de golf ter reuraanslagen in september vorig jaar in Parijs, waarbij meer dan tien mensen om het leven kwamen en vele gewonden vielen. Abdallah was niet bij de opstand betrokken. Hij zit zijn straf uit in een geïso leerd gedeelte van de gevangenis, waar hij onder voortdurend toe zicht van bewakers staat. (foto AP) BRUSSEL (AP/GPD) - De afluis terpraktijken van de Belgische mi litaire inlichtingendienst dreigen een forse diplomatieke rel te ver oorzaken tussen het Europese Par lement en de Belgische regering. nister van juistitie Jean Gol dat de justitiële inlichtingendiensten een vergadering van de (legale) Partij van de Arbeid hadden afgeluisterd. In het vergaderlokaal waren micro foons geplaatst. Gol erkende toen Parlementsvoorzitter Lord Plumb dat dit nooit had mogen gebeuren heeft zijn verontrusting uitgespro ken en de Belgen om opheldering oordeling gevraagd, aldus zijn woordvoerder. dat door de dienst gemaakt. foute be- Aboriginals In Australië is een onderzoek be-- gonnen naar de doodsoorzaak De resolutie werd aangenomen meerderheid van 94-2 ci, cc uUUuSüuraaaK va„ fir™r„e„Ll8Honfthoudrgin.Het 64 aboriginals die op geheimzinni- 1" «"JÏ. c H Justitie i Naar pas gisteren bekend is ge- Volgens een zegsman van het Parlement garandeert het EG-v dat d A êHk hulp aan de 40.000 jaar geleden vanuit zuid- Contra s een schending van de in- oost-Azië naar Australië gekomen ternationale wetgeving betekent en leidden daar een nomadenbe- en onmiddellijk beëindigd zou staan. Ze worden in de Australi- sche maatschappij sterk achterge- TTA „T T „TJ. steld. De overleden aboriginals zijn X DER LEK De Nederlandse aangetroffen in cellen door heel Europarlementariër Bram van der - Lek is gisteren samen met zeven wersterse en Poolse pacifisten door de politie aangehouden in Wroclaw, in het zuidwesten Polen. De politie ging hiertoe i Haag bepaalde op 27 juni 1986 Australië, meestal opgehangen een touw. Activisten hebben poli tie en bewakers beschuldigd van het gebruik van geweld. Hogere beloning worden heeft de 'Dienst Militaire drag de diplomatieke onschend- Veiligheid' begin dit jaar een bij- baarheid van gebouwen van de Eu- eenkomstvan de zogeheten Regen- ropese instellingen. De status er- boogfractie in het Europese Parle- van is vergelijkbaar met die van ment afgeluisterd en bespied. Het een ambassade, ging om een vergadering over vre desbeleid, wapenhandel en dienst- weigering. Uit Nederland waren vertegenwoordigers van de Vereni ging van Dienstweigeraars, de Bond van Dienstplichtigen (de 'witte' BVD) en Pax Christi aanwe zig. Enkele maanden geleden werd bekend dat de inlichtingendienst van de Gerechtelijke Politie het- zelfde heeft gedaan met een verga- omdat de vredesactivisten clande- dering van de Partij van de Arbeid, De Zweedse regering heeft be- stiene pamfletten voor drie grote een kleine linkse splinterpartij. kend gemaakt dat de beloning informatie die leidt tot de arrestatie van de moordenaar van de Zweed se premier Olof Palme wordt ver hoogd tot ruim 15 miljoen gulden. Het is de tweede keer dat de belo ning wordt verhoogd. De jacht op de moordenaar van Palme duurt nu al bijna twee jaar, maar heeft weinig aanwijzingen opgeleverd. Palme werd op 28 februari vorig jaar in het centrum van Stockholm doodgeschoten toen hij uit de bio scoop kwam. Doodstraf De aanklager van een militaire rechtbank in de Turkse stad Erzin- can heeft de doodstraf geeist tegen 110 leden van de extreem linkse groepering Dev-yol. In totaal staan in het proces 811 verdachten te recht. Tegen 427 van hen eiste de aanklager gevangenisstraffen vari ërend van 5 tot 15 jaar. Voor de ove rige verdachten heeft hij ontslag van rechtsvervolging gevraagd. De verdachten worden ervan beschul digd een republiek op marxistisch- leninistische grondslag te willen vestigen. Verder worden zij beticht van terroristische aanslagen. Syrië De Syrische regering heeft giste ren nadrukkelijk geprobeerd de berichten over een verzoening tus sen Syrië en Iraq af te zwakken en verklaard dat Iran nog steeds als een bondgenoot wordt be schouwd. Syrië kwam met deze verklaring na afloop van de Arabi sche top in Jordanië die werd afge sloten met een veroordeling van de Iraanse houding in de Golfoorlog. Volgens Syrië is in het slotcommu niqué in Jordanië ten onrechte geen melding gemaakt van de Syri sche reserves ten aanzien van de veroordeling van Iran. Beide gevallen zijn door de betrok ken diensten toegegeven. Enige tijd geleden erkende mi- FRANKFURT Een lid van het opera-orkest in Frankfurt brengt zijn in strumenten in veiligheid nadat een brand gisteren een groot gedeelte van het operagebouw in de Westduitse stad had verwoest. Een 26-jarige Oost duitser heeft bekend dat hij de brand heeft gesticht. De man was volgens de politie s'nachts door een venster in een kamer achter het toneel geklok- ken op zoek naar eten. Met een krant had hij de houten lambrizering aan gestoken. De man was enkele jaren geleden door Bonn vrijgekocht uit een Oostduitse gevangenis. De schade wordt geschat op ruim 100.000 gulden. Voedselkonvooi overvallen NAIROBI (Rtr/ANP). Rebellen van de afscheidingsbeweging EPLF in de Etiopische provincie Eritrea hebben deze week opnieuw een hulpkonvooi aangevallen dat werd geescorteerd door het Etiopi sche leger. Volgens het EPLF zijn 32 voertuigen vernield, 85 Etiopi sche militairen gedood, 40 ver wond en 6 gevangengenomen. Het konvooi vervoerde zowel militair materieel als kleding, medicijnen en andere voorraden. In Geneve deed een woordvoer der van het Internationale Rode Kruis gisteren een beroep op alle guerrillabewegingen in het land om de bewegingsvrijheid van de hulpkonvooien te garanderen en de wegen open te laten opdat de hongerende bevolking kan overle ven. BUENOS AIRES - De zuilengale rij van het Chileense congresge bouw is de socialistische leider Clodomiro Almeyda niet vreemd. In deze zaal, gedecoreerd in renais- sance-stijl, was het in vroeger tij den gebruikelijk dat beide Kamers (Kamer van Gedeputeerden en Se naat) ten minste eenmaal per jaar bij elkaar kwamen om de presiden tiële boodschap aan te horen. door Jan Thielen Clodomiro Almeyda was jaren lang parlementariër voor de Chi leense socialistische partij. Maar ook als minister van de democra tisch gekozen regering van presi dent Salvador Allende betrad hij vele malen het majestueuze parle mentsgebouw. Nu staat Almeyda in deze zelfde zaal terecht. Hij wordt ervan be schuldigd de 'Marxistische ideolo gie aan te hangen', er 'totalitaire ideeën op na te houden', in zijn land 'het geweld te stimuleren' en verantwoordelijk te zijn voor 'de sociale confrontaties'. "Het is alsof ik een kijkje heb kunnen nemen in de tijd van de in quisitie", zei een van de toehoor ders na afloop van de zitting enkele dagen geleden. Daar lijkt het ook op: de laatste democratische vice- president wordt nu door een dicta- Clodomiro Almeydi toriaal regime berecht als 'staatsge vaarlijk voor de democratie en de vrijheid' door een tribunaal dat zich heeft genesteld in het parle mentsgebouw waar op 11 septem ber 1973 de democratie door de mi litairen tot verleden tijd werd ver klaard. Clodomiro Almeyda wordt be recht op grond van artikel 8 van de grondwet uit 1980, waarmee Pino chet op willekeurige wijze zijn te genstanders kan vervolgen. Op merkelijk is dat Almeyda eigenlijk van niets tastbaars beschuldigd wordt. Hij heeft ook weinig kun nen doen, want vanaf de staats greep van 1973 verbleef hij in bal lingschap. In maart van dit jaar keerde hij zonder toestemming naar Chili te rug en presenteerde zich bij de jus titie. Zo wilde hij het recht afdwin gen om in zijn eigen vaderland te mogen wonen. Onmiddellijk daar op werd hij naar het onherbergza me dorpje 'Chile Chico' in het ui terste zuiden van het land ge stuurd. Terug in Santiago sleet hij zijn dagen in de gevangenis in af wachting van het proces dat inmid dels was begonnen. Als eerste Chileen staat hij nu te recht voor een tribunaal van zes rechters voor datgene wat hij dacht en denkt. Volgens openbaar aank lager Rodriguez, net als de rechters benoemd door Pinochet, denkt hij verkeerd en dat is bij wet, artikel 8 van de grondwet, verboden. De aanklager somde het bewijs materiaal tegen Almeyda op: een boek dat ooit door de socialistische leider werd geschreven, meer dan 100 reizen die hij over de aardbol maakte en de richtlijnen die hij gaf aan de leden van zijn socialistische partij. Dan zijn er nog zijn toespra ken en de akkoorden die hij als po litiek leider met andere politieke organisaties en partijen sloot. Daarmee is volgens de aanklager 'onomstotelijk komen vast te staan dat Almeyda er marxistische en to talitaire ideeën op nahoudt'. Dat staat gelijk aan terrorisme, aldus Rodriguez. Absurd Almeyda, inmiddels 64 jaar, voerde zijn eigen verdediging in het proces. "Wat kan er absurder zijn dan mjj van terrorisme te be schuldigen terwijl ik in de afgelo pen jaren niets anders heb gedaan dan strijden opdat in Chili een ein de komt aan het staatsterrorisme. Ik word er van beschuldigd met mijn ideeën het geweld in Chili te stimuleren door hetzelfde regime dat zich gedurende veertien jaar uitsluitend en alleen met geweld heeft weten te handhaven. De hele wereld was er immers getuige van dat zij in 1973 met het bombarde ment van het Moneda-paleis een einde maakte aan de grondwettelij ke regering-Allende. Dat regime wil nu mij en de wereld een lesje le ren over wat vreedzaam en demo cratisch is?" Rodriguez echter was niet onder de indruk. Hij heeft geëist dat Al- *n Brochure? Vraag uw verzekeringsadviseur of bei: (010) 454 80 20 meyda gedurende tien jaar zijn po litieke en burgerrechten verliest. Nog deze maand zullen de rechters van Pinochet uitspraak doen. Alles wijst er overigens op dat de zaak-Almeyda slechts het begin is van een hernieuwde heksenjacht op de oppositie. Op grond van de zelfde beschuldiging werden in middels de belangrijkste vak bondsleiders van het Nationale Ar beiders Commando CNT, waaron der haar president Manuel Bustos, gearresteerd. Zij worden verant woordelijk gesteld voor de doden en gewonden die door de politieko gels zijn gevallen tijdens de laatste algemene staking op 7 oktober. Pers Vooral ook de oppositiepers moet het ontgelden. De directeur van het linkse oppositieblad Anali- sis moet zich gedurende 541 dagen elke avond bij de gevangenis mel den en daar de nacht doorbrengen omdat het blad dat hij leidt zich 'beledigend heeft uitgelaten tegen over het staatshoofd Pinochet'. De directeur en onderdirecteur van het blad Apsi staat terecht omdat in een satirische bijlage van het blad het regime op humoristische wijze op de korrel werd genomen. De journaliste Monica Gonzales werd gearresteerd en zit in de ge vangenis omdat zij een interview publiceerde met de christen-demo cratische leider Andres Zaldivar, waarin niet zij, maar de geïnter viewde Pinochet een 'gevaarlijke nietsnut' noemde. Haar misdaad was dat die uitspraak letterlijk te publiceren. De christen-democra tisch leider Zaldivar, die publieke lijk alle verantwoordelijkheid voor zijn uitspraak op zich heeft geno men, is tot nu toe vrijuit gegaan. De heksenjacht werd vorige week door Junta-lid admiraal Meri no nog eens nadrukkelijk gerecht vaardigd. "Net zoals in Italië het fascisme in de grondwet is verbo den, zo hebben wij in onze grond wet het marxisme verboden".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5