Fides Pacta zonder problemen in finale Archeologische vondsten vastgelegd in computer Telecommunicatie revolutie in Nederland op til Tafeltennisteam in kwartfinale gestuit ELEKTRONICA Prima resultaat van squashteam Warmond Foreholte geeft punt cadeau aan concurrent PAGINA 18 VRIJDAG 13 NOVEMBER 1987 Alles op de wereld tentoonstelling in Genève wees er op dat er een grote communicatie-revolutie voor de deur staat. Op de inmiddels afgesloten 'Telecom' riepen multi-nationals uit Japan, Amerika en de Europese bedrijven om het hardst dat ISDN onze toekomst is. En PTT's aller landen lijken daar van harte mee in te stemmen. 'ISDN' staat voor Integrated Ser vices Digital Network. Technisch Engels voor een totaal gewijzigde opzet van het telefoonnet. Volgens alle fabrikanten van apparatuur en diverse PTT's wordt het telefoon net een allround telecommunica tienet. Daarmee slaat men meerde re vliegen in een klap. Allereerst maakt het niet meer uit wat voor apparaat men bij de abonnee op het net aansluit. Ten tweede zal men in de nieuwe situatie veel meer informatie over de twee kope ren draadjes van de telefoon-aan sluiting kunnen sturen en ten der de vervalt het verschil tussen tele foon-, telex- en datanet. Niet alleen de abonnee is dus met de reorganisatie van telefonie, telex en data geholpen. Ook de PTT van elk land dat aan die ver nieuwing meedoet. Men krijgt na melijk de beschikking over veel flexibeler comunicatie-centrales die naar behoefte kunnen worden aangepast aan de communicatie taak. Dat kan telefonie zijn, maar ook data-verkeer, een beeldverbin ding of telex. En het bestaande net wordt tenslotte beter benut. Investeringen Voor het zover is, moet er eerst heel veel geïnvesteerd worden in vernieuwing van (telefoon)centra- les en het overige netwerk. In Ne derland is die beslissing al in 82/83 gevallen en is men volop bezig het telefoonnet te digitaliseren. Eind 1987 zal het inter-districtnet vrijwel geheel voorzien zijn van computer gestuurde en digitale signalen ver werkende centrales. Dan volgen de agglomeratie-netten. In 1995 zullen alle elektromagnetische centrales verdwenen zyn en in het jaar 2005 moet de digitalisering voltooid zijn op elk niveau. De nieuwe diensten zullen met ingang van 1989 monds- jesmaat beschikbaar zijn en lande lijk verkrijgbaar zijn in 1991. De Nederlandse PTT schat dat 5 percent van de aangeslotenen in 1993 van allerhande digitale dien sten gebruik zal kunnen maken in 80 pet van het land. Dit laatste komt overeen met een richtlijn uit gevaardigd door de EG. De vraag is echter of PTT die 'aanbeveling' wel haalt gezien het sterk toegenomen binnenlandse verkeer. Aan de digi talisering van het net wordt naar schatting al 7 miljard uitgegeven. Maar dat is exclusief de groei van het verkeer met zo'n 50 pet per jaar! Een ontwikkeling die men nauwe lijks bijhoudt gezien de stagnatie die hier en daar (Amsterdam, Utrecht) optreedt. PTT-voordeel Voor PTT heeft de situatie het voordeel dat men geen aparte net ten meer hoeft te exploiteren. Het ziet er naar uit dat telex-, data- en telefoonnet groeien naar een ISDN-net met alle mogelijkheden. De aanzet voor ISDN is in Neder land vooral gemaakt met het plaat sen van de 5ESS/PRX centrales, die van A T en T en Philips komen. Deze Amerikaans/Nederlandse fir ma, met in Nederland vestigingen in Huizen, Hilversum en Den Haag, levert zo'n 70 pet van de benodigde netwerk-apparatuur. Er zullen voor ISDN wel heel an dere telefoontoestellen komen. Met meer functies en vooral meer mogelijkheden. In de toekomst zal het mogelijk zijn om tal van func ties vanuit huis aan te roepen. Bij voorbeeld het automatisch door schakelen van een binnenkomend telefoontje naar een toestel van kennissen. Ook zal men in een dis play (alfanummeriek venstertje) direct kunnen zien wat de kosten van een gesprek zijn, of zelfs aan de hand van het telefoonnummer dat wordt getoond, welke abonnee op belt. Men zal aan de hand daarvan kunnen beslissen of men een tele foontje wel of niet aanneemt. De Nederlandse PTT ziet het te lefoon-, zowel als het data-verkeer bepaald groeien. Zowel binnen lands als buitenlands. Om die re den heeft men al eerder besloten om mee te doen (betalen) aan trans- Engelse opgravingen meer waard door 3-d aftasting Telefoons met heel veel mogelijkheden en besturingsfuncties krijgen ruimte in de jaren 90 op het ISDN-net. (Foto gpdj atlantisch glasvezelkabels als een optie te nemen op niet minder dan drie transponders op een van de nog te lanceren communicatie-sa telliet. Om concurerend te blijven voor het bedrijfsleven - met name ten opzichte van Engeland - heeft men de internationale tarieven voor za kelijke verbindingen met niet min der dan 30 pet verlaagd. De tariefs verlaging wordt op dit moment uit gewerkt en zal rond de jaarwisse ling van kracht worden. Situatie thuis De abonnee zal thuis te zijner tijd allerlei apparaten tegelijk kunnen aansluiten op die ene netlijn. Even uitgaand van de gebruikelijke situ atie in een woonhuis: inplaats van de telefoonstekker komt er nu een kastje dat PTT de 'Network Termi nation' noemt. Daarop kan men tenminste een telefoon aansluiten, een telex, facsimile-apparatuur, vi deotex dan wel een data-terminal of huiscomputer. In de Netwerk Termination komt de 'digitalise ring' tot stand van al deze verschil lende signalen. Anders dan nu wordt ook het telefoonsignaal om gezet in bitjes en bytes: computer taal. Dat maakt het namelijk moge lijk om meer signalen tegelijk aan de Network Termination te accep teren en naar de lokale centrale te sturen. Men denkt voor een spraak- kanaal 64 kbits/sec nodig te heb ben. De termination (de intelligente aansluitdoos) kan tegelijk twee van die kanalen aan en nog een klein (data-)kanaal dat bijvoorbeeld kan dienen om de centrale op de hoogte te brengen van wat voor aangeslo ten apparaten gebruikt worden. Eventueel zou men daar meter standen of alarmsituaties mee over kunnen zenden, onafhankelijk van het gebruik van de beide hoofdka nalen. Over de bestaande twee ko perdraadjes van de telefoon zullen dan in de nabije toekomst ook twee telefoongesprekken tegelij kertij d gevoerd kunnen worden. Het is echter ook mogelijk om een 'videofoon'gesprek te hebben, dat wil zeggen met spraak over het ene, en beeld over het andere ka naal. Tijdens het telefoneren kan men elkaar zien of via een camera documenten tonen. Het is ook mo gelijk om videotex-beelden (bijv. Viditel) te raadplegen en daarover telefonisch overleg te hebben via het andere kanaal. Wie een telex verlangt hoeft niet meer een speci ale aansluiting aan te vragen. Die accepteert de Network Termina tion. Ook een computer-aanslui ting. De telex of de computer kun nen onafhankelijk van de telefoon zijn. Het is niet het een of het ander, maar telex EN telefoon, over het zelfde dradenpaar. Zo'n situatie is nu alleen te bereiken met twee lij nen, en dan nog kunnen niet alle soorten apparaten worden aange sloten op een telefoonlijn. Personal computers zijn van onschatbare waarde gebleken bij het vastleggen van archeologische gegevens in Sutton Hoo in Suffolk (Engeland). Verfijnde gegevensbewerking- en grafische weergave technieken, ontwikkeld in het wetenschappelijk centrum van IBM in Winchester, worden nu met succes gebruikt om archeologen een completer beeld van hun resultaten te geven. door Hugo van der Heem Sinds de ontdekking van het graf schip en de schatten van de Angel saksische koning Rawald, is Sut ton Hoo een van de beroemdste ar cheologische vindplaatsen van Eu ropa. Paul Reilly en Andrew Walter van IBM assisteerden de Sutton Hoo Research Trust bij hun onder zoekingen met betrekking tot de vroege 'zandbewoners' van de om geving. Daarbij ontwikkelden zij speciale technieken om vondsten af te tasten, op te slaan en te bewer ken. De zandbewoners van Sutton Hoo werden in de zesde en zevende eeuw begraven. De zure bodem van Suffolk heeft hun lichaam ver anderd in plekken anders gekleurd zand. De archeologen hebben de oppervlakte-contouren van een groot aantal van deze vondsten nauwkeurig vastgelegd. Daarbij werden belangrijke gegevens over de oorspronkelijke vlees- en botstructuur en de kleding verza meld. De alom gangbare methoden om de contouren van een vondst vast te leggen - met foto's, tekenin gen en het samenstellen van mo dellen - bleken niet geschikt voor deze opgravingen. Medewerkers van IBM daarom te hulp. Zij construeerden een 'driedimensionale ruimte-aftaster' een soort handbediende sonde, verbonden aan een personal com: puter. Daarmee kan men de ruim telijke coördinaten van een voor werp of vondst digitaliseren. Dat gaat aan de hand van ongeveer 3000 aflezingen, elk nauwkeurig tot op ongeveer twee millimeter. 'Schermbeelden dragen de infor matie veel sneller over dan lijsten en getallen', is de mening van het computerteam, dat bij de opgravin gen betrokken werd. 'Wanneer de informatie eenmaal in de computer is vastgelegd kan men die op aller lei manieren manipuleren. Zo kan men inzoomen op een detail, kleu ren toevoegen om nadruk te leggen op bepaalde details en het model op het scherm laten roteren.' De computer-technici werken ook aan de reconstructie van het Angelsaksische grafschip. Daarbij maakt men gebruik van de oor spronkelijke - incomplete - gege vens, die bij opgravingen in 1939 werden vastgelegd en veel grotere computers van het Winchester- centrum. Zodoende heeft men van het schip toch een gedetailleerd computermodel kunnen samen stellen. In dit model wordt de na druk gelegd op inconsekwenties en onnauwkeurigheden van de oorspronkelijke metingen, waar door de archeologen een nieuw in zicht hebben gekregen in de con structie van het schip. Een computermodel van een 'zandman' in Sutton Hoo. Het model komt tot stand op grond van driedemensinele aflezingen bij het opgraven. De metingen moeten tot op de millimeter nauwkeurig geschieden en worden via een ruimtesonde in een microcomputer ter plaatse vastgelegd. WARMOND - In de eredivisie squash zorgden de vrouwen van Warmond voor een prima resultaat door de nog ongeslagen koploper Victoria een 2-2 gelijkspel af te dwingen. De Rotterdamse ploeg heeft in de nummers twee (Mar jolein Houtsma) en zes (Jose Hou- ben) van de nationale ranglijst twee sterke troeven in handen. Bijna evenwel had Dominique Fleur voor een nog grotere War- mondse suprise gezorgd. Ze ver loor na een adembenemende partij van Jose Houben van wie ze nog nimmer een game had gewonnen. Rugbyspelers stappen op AGEN (AFP) - De Roemeense rug- byselectie is gisteren uit Agen, in het zuidwesten van Frankrijk, ver trokken zonder sterspeler Lauren- tiu Constantin en invaller Victor Avram. Dat maakte de Franse be geleider van de Roemeense ploeg bekend. Na de met 3-49 verloren inter landwedstrijd uit de FIRA-compe- titie, woensdagavond tegen Frank rijk, was al duidelijk dat Avram zoek was. Bij het vertrek de volgen de ochtend met de trein Bordeaux - Parijs ontbrak ook Constantin. In tegenstelling tot de onbekende Avram is Constantin in Roemenië al jaren een rugby-vedette. Zaalvoetbal LEIDEN - FC Lisse en THB Girls 2, de beide koplopers in de tweede klasse van de zaalvoetbalcompeti tie voor vrouwen, maakten geen fout. FC Lisse won in Voorhout met 1- 9 van Bax 2, dat door de afwezig heid van doelvrouwe Charlotte van Kampen nogal gehandicapt was. De enige Voourhoutse treffer kwam op naam van Monique van Berkel. Voor Lisse scoorde Anita de Bakker vier keer. Lilian Wasse naar en Anita Verkerk waren goed voor twee goals. Ellen van Oosten maakte de negen vol. THB Girls 2 was veel te sterk voor Stompwijkse Girls: 0-8. Ria Grimbergen (4), Antia van Eeuwijk (3) en Jose Kortekaas waren ver antwoordelijk voor de doelpunten. Stand: Lisse 6-10, THB 2 5-8, Bax 2 6-6, Kraan 5-4, Stompwijkse Girls 6-4, Stompwijkse Girls 2 4-0. Ditmaal stond ze met 1-0 (9-4) en 2-1 (9-6) voor om vervolgens met 6-9 alsnog ten onder te gaan. Maar daartoe diende de geroutineerde Houben wel tot de bodem van haar kunnen te gaan. Met een paar paar lepe ballen net boven het zink, die vervolgens 'doodvielen' als dorre bladeren besliste Houben de partij uiteindelijk in haar voordeel. Daarvoor won Esther Lieben met 3-2 (5-9, 9-4, 9-0, 4-9, 9-5) van Daphne Alpada en sloeg Liz Weare haar tegenstandster Yolande Leget met 3-1 van de baan. Mary Gillies, de Warmondse nummer één, was volstrekt kansloos tegen Maijolein Houtsma. Net terug van het WK in Nieuwzeeland stond zij slechts ze ven punten toe: 9-0, 9-4,9-3. De vrouwen van LSRC sloten de eerste competitiehelft af met een sprekende 4-0 overwinning op Overhout 2 en benadrukten daar mee nogmaals dat zjj eigenlijk te sterk zijn voor de tweede klasse. Jana van Duin, die nog wel eens een game afstaat, bleef nu met 3-0 de baas over Marian van der Lugt. Ook Karin Zwiers, Kitty Klaassen en Claire Feling kenden nauwe lijks problemen. In de tweede divisie mannen gaat het Warmond ook al voor de wind. Onder aanvoering van Brian Witherden klopte de ploeg Victoria met 4-0. Witherden zelf stond Wa- gemaker slechts zes schamele puntjes toe. Peter Buitendijk klop te Gustafson met 9-3, 9-2 en 9-5. Luyke Tjebbes speelde een con stante partij tegen Tevling: 9-6,9-6, 9-6. In de derde divisie doen de reser veteams van Warmond het uitste kend. Zowel de mannen als de vrouwen voeren de ranglijst aan. De vrouwen wonnen van Westvliet met 3-1. Alleen de nummer twee van de reserves, Patti Pollard, ver loor. Jacqueline van der Heiden had vijf sets nodig tegen Vivian El- huis. De mannen versloegen Victoria 3 met 3-1. David Rance stond het punt aftegen Yung Lim, een speler die waarlijk alles haalde. Ton Cre- ighton pakte Peter Oudeman in, maar Allard van der Weerde en jaap de Zwart hadden vijf sets no dig om de buit binnen te halen. LSRC 1 boekte eindelijk weer eens een overwinning en wel op Minerva. Daartoe dienden Kees van Groeningen en Teunis Hoog houdt wél een vijfde set te spelen die overigens in beide gevallen met ruime cijfers (9-2) werd gewonnen. Nico Heemskerk en de Fin Vuokko waren veel te sterk voor Zijlstra en Roessink. FRANK BONTE Fluks verrast Tempo Stijlvolle actie van Bettine Vriesekoop. BUDAPEST (AFP) - Het Neder landse tafeltennisteam is gister avond in de kwartfinales van de open Hongaarse kampioenschap pen uitgeschakeld. Het duo Vriese koop en Kloppenburg slaagde er niet in een partij te winnen tegen Zaalkorfbaltoernooi in Groenoordhaüen LEIDEN - Fides Pacta organiseert op zondag a.s. haar traditionele zaalkorfbaltoernooi in de Groen- oordhallen. Tot de deelnemers be horen naast de organiserende fu sieclub onder meer De Algemene, Crescendo, De Danaïden, KNS, Ons Eiland en Zuiderkwartier. Het toernooi begint voor de jeugd om 10.00 uur. de Sovjetunie: 0-3. De Sovjet-speel sters hadden overigens maar even plezier van die zege, want zij wer den op hun beurt in de halve eind strijd verslagen door Hongarije. Nederland bereikte de kwartfi nale door in de tweede ronde te winnen van West-Duitsland. Vrie sekoop won haar beide enkelspe len. Kloppenburg moest het enkel spel tegen Jin-Sook Cords afgeven. Het dubbelspel leverde een moei zame winst op voor de Nederland se ploeg. In de halve finale zorgde Noord- korea voor een verrassing door China met 3-0 te kloppen. LEIDEN - Geheel volgens de verwachtingen voegde Fides Pacta zich gister avond bij de finalisten in de strijd om de Leidsch Dag blad Cup. Verrassender was de tweede plaats van Fluks, dat het veel beter voor de dag komende Tempo, in de allerlaatse minuut met 3-2 wist te kloppen. Met deze afloop kreeg de derde voorronde toch nog iets drama tisch. Daarvoor leek alles welhaast voorgeprogrammeerd. Titelhouder Fides Pacta voldeed ruimschoots aan de verplichtingen, klopte met fors verschil KNS (2-14), Tempo (7- 3) en Velocitas (11-2), en was al snel zeker van de eerste plaats in de poule. Toch was het coach John Tims niet zo zeer te doen om de re sultaten. „Ik ben hier naar toe gegaan om een paar dingen te zien. We zijn nog bezig met de samenstelling van de ploeg en ik wilde een paar combi naties uitproberen. Naast winnen heb ik op dit moment liever dat ze in het veld m'n opdrachten goed in vullen. Maar als ze dat goed doen, winnen ze die eerste prijs ook wel". Alleen Fluks wist Fides nog In de hoogste klasse, wedstrijden om 13.00 uur begin nen, komen uit de standaardteams van Fides Pacta, De Danaïden, Zui derkwartier en het Haagse Kwiek, dat wordt getraind door oud Fides- coach Frank Berendes. Kampioenschap LEIDEN - De vrouwenvoetbalse lectie van de Afdeling Leiden speelt morgen in de voorronde van het kampioenschap van Neder land. Op het terrein van Roda '23 in Bovenkerk komt Leiden uit tegen de afdelingen Noord-Holland, Am sterdam, Haarlem en Utrecht. De eerste wedstrijd begint om 9.30 uur. VOORHOUT Datateam Foreholte verspeelde gisteravond volko men onnodig een kostbaar punt aan concurrent VZC uit het Noord hollandse 't Veld: 14-14. De ambitieuze eerste divisieploeg uit Voor hout kwam met goed handbal snel op een 10-3 voorsprong, maar de bezoeksters wisten nog voor de rust de achterstand te halveren (10-6). In de tweede helft kwam Foreholte niet meer in haar spel, terwijl de arbiters diverse fouten van VZC niet bestrafte. VZC kon daardoor bij 11-11 op gelijke hoogte komen, en wist zelfs een 11-12 voorsprong te nemen. Foreholte, dat meer tegen zichzelf speelde dan tegen de oppo nent, verspeelde kans na kans en faalde maar liefst 6 keer vanaf de strafworplijn. Vlak voor tijd leek het tij toch nog ten goede te keren dankzij ex-Saturnus speelster Conny van der Werff, die de thuisploeg op een 14-12 voorsprong zette. Twee fouten van Foreholte betekenden in de resterende anderhalve minuut echter evenzovele breakouts voor VZC, dat daarmee de pun- tendeling bewerkstelligde: 14-14. enigszins bij te houden. Ronald van der Velden bracht de Leide- naars met 2-0 aan de leiding, maar de in de basisacht van Fluks terug gekeerde Aad van Drongelen zorg de na 3-1 voor de aansluiting. Vanaf de stip herstelde Ronald van- der Velden de marge,'waarna Fluks niet meer in staat was Fides te ver ontrusten. Ondanks deze opvallende pres tatie leek niet Fluks, maar Tempo op weg naar de tweede plek die recht zou geven op de eindronden. De zeer jeugdige Alphense ploeg klopte na de nederlaag tegen Fides eerst Velocitas met 6-3 en, nog overtuigender, ook KNS. Vooral de wijze waarop de ploeg van coach Janko Breedveld Velocitas feite lijk wegspeelde was imponerend. Voordat de Leiderdorpers, nog vol op in de selectieprocedure en der halve stijf van de zenuwen, konden scoren hadden Erik Pons, Edo Kui per, Maijan de Joode (2) en Truus Leijdeman Tempo al naar een 5-0 voorsprong geschoten. Ontknoping in de wedstrijd tegen KNS trok Tempo fel van leer. Yvonne van Dam opende de score voor KNS, maar daarna was het louter Tempo dat de klok sloeg. Met drie goals van Erik Pons en twee van Edo Kuiper, de twee grote uitblinkers aan Alphense zijde, won Tempo met maar liefst 7-2 van het wat po ver spelende KNS. In de slotwedstrijd tegen Fluks, dat moest winnen om zich nog te plaatsan voor de slotronden, sloeg het noodlot echter toe. Na de ope ningstreffer van Erik Pons nam Fluks door goals van Kees Imthorn en Aad van Drongelen het initiatief over. En na vakwisseling (2-2) ble ven de Noordwykers, met inmid dels coach Kees van Vliet binnen de lijnen voor de geblesseerde Wim Dekker, brutaalweg het spel dicte ren. Een poging om het gelijkspel door minutenlang spelbevriezen vast te houden, bleek in de laatste seconden vergeefs. Een laatste schotpoging van Marleen Pas- schier besliste de strijd in het voor deel van Fluks: 3-2. „Het was net te lang", wist Tem po-coach Breedveld na afloop. „We - kwamen nog net even tekort. Maar we moeten verder kijken, de com petitie is tenslotte belangrijker. Met het spel van vanavond was ik in elk geval erg tevreden. Jammer toch, dat we het niet hebben ge haald. Zeker omdat we tot het eind wel de kansen daarop hebben ge had". BRAM VAN GENT TOERNOOI FRANKFURT Tweede ronde: Nicolas Kroon (Zwe) - Mals Wilan- der (Zwe) 7-5. 6-3, Andres Gomez (Mex) - Mike Reneberg (VSt) 7-6,3-6,6-1, Libor Pimek (Tsj) - Michiel Schapers (Ned) 7-6, 6-1, Tim Mayotte^ (VSt) - Ben Testerman (VSt) 6-1,6-3. LD-cup KNS-Fides Pacta 2-14, Velocitas-Fluks 2-2, Fides Pacta-Tempo 7-3. Fluks-KNS 5-4, Tempo-Veloci- tas 6-3, Fluks-Fides Pacta 3-5, KNS-Tempo.2-7, Fides Pacta-Velocitas 11-2, Tempo-Fluks 2-3, Velocitas-KNS 5-2. Eindstand poule B: Tempo 4-4 Fides Pacta 4-8 Velocitas 4-3 Fluks 4-5 KNS 4-0 Programma Eindronden LD-cup: Zaterdag 14 november Vijl Mei Sporthal vanaf 15.30 uur: Om de 4e t/m 6e plaats: Fluks, LKF-prominenten, Zuiderkwartier Om de 1e t/m 3e plaats: De Danaïden, Fides Pac ta, Pemix Prijsuitreiking 21.45 uur

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 18