'Ik kende die prijs helemaal niet' Bloembollencorso wellicht niet door Noordwijkerhout Zes huizen in Katwijk voor vluchtelingen PAGINA 16 Will REGIO VRIJDAG 13 NOVEMBER 1987 Het Prentenkabinet ontvangt volgende week donderdag uit handen van prins Bernhard de eerste Dunhill Distinction, een onderscheiding op het gebied van de fotografie. De Stichting Dutch Photography wil de prijs, een geldbedrag van 15.000 gulden en een kunstwerk van Jurriaan Schrofer, voortaan jaarlijks bestemmen voor een fotograaf of instelling die zich verdienstelijk heeft gemaakt voor de Nederlandse fotografie. De instelling die hiervoor als eerste in aanmerking komt is het Prentenkabinet van de universiteit in Leiden. De uitreiking van de prijs heeft plaats in het Provinciëhuis in Den Haag. Tegelijk wordt de tentoonstelling Dutch Photography geopend. Vijftienduizend gulden. Waarvoor denkt het Prentenkabinet dit geldbedrag aan te wenden? Een gesprek met conservator drs. Ingeborg Th. Leijerzapf. LEIDEN - Het Prentenkabinet zal de geldprijs van 15.000 gulden aan wenden om een fonds in het leven te roepen. Een fonds waarop afge studeerde kunsthistorici een be roep kunnen doen als zij op het ter rein van de fotografie - via het Prentenkabinet - onderzoek willen doen. De publikatie van dat onder zoek zal het Prentenkabinet niét voor zijn rekening nemen. Er kan slechts een beroep op het fonds worden gedaan voor een bijdrage inde kosten van het onderzoek, be nadrukt conservator Ingeborg Leijerzapf. door Jan Westerlaken Hoewel mevrouw Leijerzapf be seft dat er met een fonds van vijf tien mille niet zo erg veel kan wor den begonnen, is zij vastbesloten haar plan door te zetten. Al heel lang liep de conservator met deze gedachte rond. Door gebrek aan geld kon zij het fonds niet van de grond tillen. Ze zegt: "Inderdaad, met 15.000 gulden ben je er niet, maar het is een begin. Je hebt nu wat tast baars. Wanneer je zoiets zonder één cent gaat opzetten, dan moet je gaan bedelen. Daar voel ik niks voor. Nu ga ik op zoek naar spon sors die het fonds willen aanvullen. Ik denk dan aan instellingen die op het semi-wetenschappelijke vlak met fotografie bezig zijn. Uit die hoek verwacht ik eigenlijk best wat steun". Bedrijfsleven? "Tja", twijfelt de conservator, "ik zal het wel proberen, maar veel heil zie ik daar niet in". Halve ton Leijerzapf heeft voor zichzelf be paald dat het fonds over een be drag van minimaal 50.000 gulden moet kunnen beschikken. "Dan pas kun je iets gaan doen", zegt ze. "Je moet er voor waken niet te snel in te teren. Je zult dus met het wer ven van andere fondsen gewoon moeten doorgaan. We moeten ten minste een halve ton hebben om daadwerkelijk te kunnen begin- Over de kans van slagen zegt de conservator: "Dat is moeilijk te zeggen en zo afhankelijk van diver se factoren. Belangrijk is de vraag hoeveel tijd je kunt vrijmaken om met dat fonds bezig te zijn. Eerlijk gezegd heb ik daar nog niet bij stil gestaan. Optimistisch gestemd ben ik in elk geval wel. Want de mensen die ik erover spreek reageren en thousiast. Als het balletje eenmaal rolt, wordt het misschien wat ge makkelijker. Ik heb er vertrouwen in. Eerst ga ik nu wat opties uitpro beren. En dan ondernemen we wel licht nog iets in de particuliere Ingeborg Leijerzapf: "Het is een begin. Je hebt nu wat tastbaars. Nu ga ik op zoek naar sponsors die het fonds willen aanvullen. Ik denk dan aa n instellingen die op het semi-wetenschappelijke vlak met fotografie bezig zijn. Uit die hoek verwacht ik eigenlijk best wat steun". (foto Jan Holvast» Vijftien mille van Diuihill bestemmen voor steun aan onderzoekers Hoe worden onderzoekers gese lecteerd, die een beroep op het fonds doen? Leijerzapf vertelt dat ze dit niet in haar eentje zal doen, maar met meer mensen. "We selecteren die mensen op heel concrete gegevens, zoals een scriptie 'of publikatie in een andere richting. Het moet iets tastbaars zijn. Vooral de kwaliteit zullen we beoordelen. Kan hij of zij niets laten zien, dan zijn er nog wel andere manieren om daar achter te komen. Een ding is zeker, we zul len niet zo maar ergens in stappen. Het fonds is niet bedoeld om aardi ge jongens aan een onderzoek te helpen". Kans Ze legt nog eens de nadruk op de kans die nu wordt geboden om zo'n fonds op te richten. Een fonds dat Nederland volgens haar niet kent. "Nu hebben we de kans, laten we die dan ook aangrijpen, ik loop er al zo lang mee rond. Heus, we zullen er heel nauwkeurig mee omsprin gen en niet zo maar geld geven aan iemand die zonodig een onderzoek moet doen. Voorlopig zet ik het be drag vast. Dan kunnen we er altijd nog wat anders mee doen. Het Prentenkabinet mag met het geld doen wat het wil. Er zijn geen voorwaarden aan de besteding ver bonden. Ingeborg Leijerzapf: "Vanzelfsprekend moet het wel ten goede komen aan de afdeling foto grafie van het Prentenkabinet". Het geld wordt nu in een studie fonds gestort. Waarom wordt hét niet gebruikt om een kunstwerk te kopen? "Iets aankopen vind ik best aan trekkelijk, laat daar geen onduide lijkheid over bestaan. Maar ik vind het leuk als er iets herkenbaars blijft. Lukt dat fonds niet, dan kun nen we wat anders met het geld doen. Omdat het toch vaststaat hebben we bovendien de gelegen heid eens rustig om ons heen te kij ken. Kijken waar hiaten zitten en waar we die foto's of grafieken kunnen vinden". Engels Hiaten kent het Prentenkabinet. Leijerzapf: "Engelse kunstfotogra fie uit de negentiende eeuw, ja, daar missen we wel wat van. Van de grote trendzetters als Emmer- son en Robinson zou ik best wat willen hebben. Wat voor ons ook interessant is, is de zakelijke foto grafie uit de twintigste eeuw van Paul Strand. Van hem heeft het Prentenkabinet helemaal niets. Komt dat fonds niet van de grond, dan kun je eraan denken om zulke gaten eens opvullen". Daar blijft het dan wel bij. Met vijftienduizend gulden kom je niet ver als je een bekend kunstwerk wilt kopen, stelt de conservator. "Ja, wel fotografie. Hoewel, on langs gingen er op een veiling in Londen foto's van Marilyn Monroe van de hand voor niet minder dan twintigduizend dollar. Ze waren niet eens van een bekende foto graaf. Niet dat ik foto's van Monroe zou willen aankopen, maar om aan te geven dat ze duur kunnen zijn. Aan tekeningen hoeven we niet te denken, zeker niet aan oude. Onze collectie is zo prachtig dat we al leen maar met oude tevreden kun nen zijn". Het aankopen van werken is een knelpunt voor het Prentenkabinet. Jaarlijks krijgt het niet meer dan vijfduizend gulden. Dat bedrag is, zegt Ingeborg Leijerzapf, veel te gering. Bij het ministerie van wvc kan financiële steun worden ge vraagd als er iets moet worden aan gekocht. De eis is dan wel dat er werk wordt gekocht van nog in le ven zijnde Nederlandse fotografen. Voor de aankoop van buitenlandse of oudere werken hoeft het Pren tenkabinet niet bij de minister aan te kloppen. Vrienden Om daarin te voorzien is destijds de Stichting Vrienden van het Leidse Prentenkabinet in het leven geroepen. Een stichting die tot doel heeft om de belangen van het Prentenkabinet in de ruimste zin van het woord te bevorderen. Me vrouw Leijerzapf: "Als we van die clu"b iets krijgen, kunnen we een aankoop doen die wij zelf wense lijk vinden". Kwam de Dunhill-prijs eigenlijk als een verrassing voor het Pren tenkabinet? De conservator: "Dat kun je wel zeggen, ja. Sterker nog, ik kende die prijs helemaal niet. Het krijgen van een prijs is overigens niet nieuw voor ons. Eerder dit jaar hebben we de internationale jaar prijs van de Japanse vereniging voor fotografen ontvangen. Geen geldprijs, maar een oorkonde met plaquette. Een eervolle zaak dus, een internationale waardering uit Japan is niet niks. Ze zijn daar nog al op kwaliteit gericht. We kregen de prijs voor een fototentoonstel ling die betrekking had op Japan. Foto's, gemaakt tussen 1850 en 1870, die diplomaten mee naar Ne derland hadden genomen. Van dat materiaal hebben wij die expositie ingericht. Meer dan tweehonderd duizend bezoekers hebben er een kijkje genomen. Ja, dat is best de moeite waard". Gemeente wil bijdrage aanzienlijk verminderen LISSE - De kans is niet uitgesloten dat het bloembollencorso volgend jaar niet naar Noordwijkerhout komt. De gemeente Noordwijker hout wil de bijdrage voor het corso verminderen. Een besluit waar het corsobestuur niet zo gelukkig mee is. Dit jaar heeft Noordwijkerhout 20.000 gulden subsidie gegeven aan het corso. Welk bedrag Noordwijkerhout volgend jaar aan het corso wil ge ven is niet bekend. De subsidie is aan de orde geweest tijdens een be sloten vergading van de raadscom missie algemene bestuurlijke za ken. Daarna is het besluit aan het corsobestuur meegedeeld. Het bestuur van het corso heeft de gemeente Noordwijkerhout daarom gevraagd zich nog eens over de subsidie voor het corso te buigen en eventueel te verhogen "Mocht het besluit van Noordwij kerhout negatief uitvallen, dan zul len wij ons nader beraden", aldus de nieuwe corso-voorzitter Piet Goemans gisteren op een perscon ferentie in het gemeentehuis in Lis- De bijdrage van Noordwijker hout komt maandag aan de orde tij dens een openbare vergadering van de raadscommissie voor finan ciën. Of de bijdrage omhoog gaat, wilde gemeentesecretaris M.J. Adriaanse niet kwijt. "Er ligt een voorstel op tafel en dat wordt maandag besproken", was het eni ge wat Adriaanse los wilde laten. Kinderfestival De bloemenstoet van Haarlem naar Noord wijk wordt volgend jaar voor de 41ste keer gehouden. Dit keer is gekozen voor het thema 'kinderfestival'. Ontwerper Kees van Driel heeft er op papier een stoet van gemaakt die deels kinder liedjes omvat en deels vanuit de sprookjeswereld is ontstaan. Deel- KATWIJK - De twee Katwijkse woningbouwverenigingen zijn be reid om zes woningen vrij te maken voor de opvang van asielzoekers. Dat maakte wethouder H.A. Hiet- kamp gisteravond bekend tijdens de vergadering van de raadscom missie voor zorg, volksgezondheid en economische zaken van de kust plaats. In de zes woningen worden waarschijnlijk in totaal achttien asielzoekers ondergebracht die in ons land verblijven in afwachting van de uitspraak op hun asielver zoek. De afhandeling van deze pro cedure duurt ongeveer vier jaar. nemers aan het corso hebben daar bij de keuze uit 33 ontwerpen van Van Driel. Waarschijnlijk nemen 20 praalwagens aan het corso deel. In tegenstelling tot andere jaren wordt het corso niet op de laatste zaterdag in april gehouden. Omdat volgend jaar die dag koninginne dag wordt gevierd, heeft het corso bestuur gemeend het corso een week eerder (23 april) te laten rij den. Goemans: "Koninginnedag is een feest op zichzelf, daar moeten wij niet aankomen". Het corsobestuur kreeg van Lis- ses burgemeester G.J. van der Kroft de opwekking meer te doen aan de public relations voor het corso. "Het gaat nu wat minder in de bloembollenwereld. Aan u de eer om het vak te promoten. Aals meer is met zjjn corso elk jaar op de televisie en de radio, terwijl ik de omroepen in de bollenstreek meestal niet tegenkom", aldus Van der Kroft. Klein Duimpje, één van de ontwerpen van Kees van Driel voor het bloembollencorso voor volgend jaar. De route is volgend jaar - als Noordwijkerhout als corsoplaats wordt gehandhaafd - hetzelfde als dit jaar. Evenals het vorig corso rijdt de bloemenstoet 's avonds verlicht door Noordwijk. "Dat was dit jaar voor het eerst en tevens een enorm succes, waar velen op af zijn gekomen", aldus Goemans. Kluiskraak in groenteveiling KATWIJK - By een kluiskraak in de kantoorruimte van de groente veiling in Katwijk is in de nacht van woensdag op donderdag een bedrag van 5000 gulden gestolen. De inbrekers forceerden de kluis met gereedschap dat ze eerder uit een ander bedrijf aan de Sandtlaan hadden gestolen. Ze slaagden er niet in ook een ex tra beveiligd gedeelte in de kluis open te krijgen. Leidenaar aangehouden RIJNSBURG - De beveiligings dienst van de veiling Flora in Rijns burg heeft gisteren een 20-jarige Leidenaar aangehouden die met een honkbalknuppel over het ter rein liep. Na te zijn overgedragen aan de plaatselijke politie verklaar de de man van plan te zijn geweest een bloemenhandelaar te beroven. De Leidenaar is gistermidag weer op vrije voeten gesteld. De raadscommissie ging gister avond unaniem akkoord met de opvang van asielzoekers die nog niet beschikken over een definitie ve verblijfsvergunning. De ge meente Katwijk gaat daarvoor een overeenkomst aan met het ministe- Aanvankeljjk besloten het colle ge en de raadscommissie woon ruimte ter beschikking te stellen aan asielzoekers die permanent in ons land mogen blijven wonen. Aan dergelijke woningen heeft de rijksoverheid op dit moment eph- ter geen behoefte. Oudste inwoonster Katwijk overleden KATWIJK - De oudste in- woonster van Katwijk, me vrouw A. Zuijderduijn-Van Duijn, is in de nacht van woens dag op donderdag in Huize Sa lem in de kustplaats overleden. Ze zou over anderhalve maand 103 jaar zijn geworden. Mevróuw Zuijderduijn is ge boren op 1 januari 1885. Ze stamde uit een zeevaardersfa milie maar trouwde zelf in 1909 met een timmerman, Johannes Zuijderduijn. Het echtpaar kreeg negen kinderen, van wie er inmiddels vier zijn overleden. De echtge noot van mevrouw Zuijder duijn overleed in 1963. De Katwijkse had 35 klein kinderen en enkele tientallen achterkleinkinderen. De oudste inwoonster van Katwijk verkeerde tot op hoge leeftijd in goede gezondheid. Toen ze 102 werd trok ze nog de nodige tijd uit voor gesprekken met de plaatselijke en regionale pers. "Geen sigaretten, geen koffie en vooral geen alcohol", zo gaf zij toen het 'geheim' om zo'n hoge leeftijd te bereiken prijs. Pas de laatste maanden suk kelde mevrouw Zuijderduijn met haar gezondheid en was ze geregeld ziek. Na het overlijden van me vrouw Zuijderduijn is me vrouw J. van Duijn-van der Bent de oudste Katwijkse. Zij is in maart van dit jaar 100 ge worden. ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Janssen, Zwijnenburg, Meyer, R. v. Leeuwen, Verhage, Groene- veld en de Ruiter: za 8 uur tot zo 8 uur: H. Janssen, Rijn en Schiekade 16, tel. 155010. zo 8 uur tot 24 uur: Y. Groeneveld, BHk kenwal 19, tel. 218661, spreekuur Ros molen 2. Groep 2 - Bergmeyer, Pieterse, v. Gent Taytelbaum, v. Luyk, Klaassen, Rus Kruis en De Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: J. van Gent, Zoeter woudsesingel 28, tel. 122538. zo 8 uur tot 24 uur: E. de Lange, Bronk horststraat 43-45, tel. 212025. Groep 3 - Pleiter, J.W.v.d. Lely, Smit, W de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jurgens Fogelberg en v.d. Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: J. de Bruyne, Kern straat 11, tel. 141225. zo 8 uur tot 24 uur: H. Jurgens, Heren gracht 116, tel. 125820, spreekuur: Burg gravenlaan 102. Groep 4 - v. Wingerden, Lahr, v. Rijn Bénit, Nieuwenhuis, Roos, Boer, v.d Waardt, Arnou, J.G. Zaayer en R.E Zaayer: za 8 uur tot zo 8 uur: B. Roos, Zocher straat 1, tel. 766123. zo. 8 uur tot zo 24 uur: A. Boer, v.d Helmlaan 5, tel. 310420, spreeku Haagweg 60. Groep- 5 - Schaefer, Jasperse, Cru! Kooyman, De Jong, Prince, Reinders D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: A. Hammersteyn, Robijnstraat 2b, tel. 767646. zo 8 uur tot zo 24 uur: J. Reinders, G. Brandtstraat 29, tel. 760947. Leiderdorp za 8.00 uur tot zo 24 uur: S.P. Ouwer- kerk, Loevestein 40, tel: 891037; beide dagen spreekuur van 12.30 tot 13 uur op Florijn 10, tel: 891000. Oegstgeest van za 10 uur tot ma 7.30 uur: D.L.P. van Overvest, Terweeweg 152, tel: 173994. Voorschoten za: C. Meyer, J.W. Frisolaan 13, tel: 3032; zo: F. Koopmans, Churchillweg 19. tel: 6352. Warmond Huisartsenpraktijk Oosthout, Rietpad 9, Voorhout tel: 02522-30697. Wassenaar za: M.H. van Tolingensr. tel: 78303, spreekuur: Weteringlaan 4; zo: E. Op 't Land, tel: 13056, spreekuur: Middelweg 21. Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoeterwoudse huisarten, tel. 01715- 1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekenddienst APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr. 13/11 tot vr. 20/11 Apotheek Zuider, Lammeschansweg 7. Leiden, tel: 071-123553; Apotheek Boehmer, Florijn 21, Leider dorp, tel: 071-894400. Wassenaarse Apotheek, Stadhouders- plein 35, Wassenaar, tel: 12402. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: F. Muurling, Plantsoen 23, Leiden, tel: 071-125057. Voor de praktjk van Vestjens, v.d. Wouw: H. Vestjens, Rijn en Schiekade 23, Lei den, tel: 071-144323. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegstgeest, tel. 173266; of D.J. Brandt, Homanstraat 1. Riinsburg, tel. 173266. dorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargenomen door: H.J. van Iterson, Rhijngeesterstraatweg 56, Oegstgeest, tel: 071-170729. Voor patiënten van tandartsenpraktijk Haaswyk, Simon Vestdyklaan 28, Oegstgeest, is tandarts R.S. van Mierlo telefonisch bereikbaar onder nummer 071-155375; tevens spreekuur van 11-12 Wassenaar P. Bredero, Van Zuyle van Neijevelt- straat 112, tel: 13116. Dienst in eigen praktijk: W. Kuiters, Hoge Ryndyk 38, tel. 125215. S. Freeke, Laan van Meerburg 2, Zoeter- woude-Rijndyk, tel. 071-414547 of 410950. VRIJDAG 13 NOV. Katwijk orgelconcert door Anthon Doornheim uit Rijnsburg op het Van den Heuvelorgel van de Nieu we Kerk aan de Voorstraat, aan vang 20.15 uur. Leiden voorstelling 'In den ouden Bil- lenburcht' door theatergroep Im perium, aanvang 21.00 uur in Mi crotheater Imperium aan de Oude Vest. toneelstuk 'Cyrano de Berge- 3 schc De open forum van de Leidse Folk- club Horus in 'De Bruine Boon' op de hoek Stationsweg/Rijnsburger- singel, aanvang 21.00 uur. lezing met dia's over zijn werk door kunstschilder Hermanus Berserik, aanvang 20.00 uur in het Aemula aan de gebouw van Ars A( Pieterskerkgracht. Heemraadlaan. open huis bij de Stichting Ba siseducatie Leiderdorp, van 14.0C tot 16.00 uur en van 20.00 tol 22.00 uur, Splinterlaan 91. klaverjassen en sjoelen in ma- Warmond opvoering blijspel 'Oscar' door toneelvereniging St. Matthias, aanvang 20.15 uur in 1 Trefpunt, Herenweg. Wassenaar toneelvoorstelling: 'Mijn zuster en ik' met Josephine van Gaste ren, aanvang 20.15 uur in Wa- renar'. Kerkstraat 75. Zoeterwoude bazar hervormde jeugdraad, de hele avond, in Ons Huis. Kos terspad. ZATERDAG 14 NOV. Katwijk tentoonstelling en verkoping bij De Wilbert, van 14.00 tot 16.30 Leiden carnavalsvereniging De Leidse Hutspotten viert het Prinsenbal in het Antonius clubhuis aan de Lan ge Mare. optreden van 'Shamarock' Ier se volksmuziek, aanvang 21.30 uur in de Droomfabriek aan de Oude Singel. vlooienmarkt in de Groenoor- hallen, van 10.00 tot 17.00 uur. voorstelling 'In den ouden Bil- lenburcht' door theatergroep Im perium, aanvang 21.00 uur, Mi crotheater Imperium, Oude Vest 33e. toneelvoorstelling 'Cyrano de Bergerac' door het Rondtheater, aanvang 20.15 uur in de theater ruimte van de scholengemeen schap De Vlietschans. postduivententoonstelling in het clubgebouw van de LPC-Lei- den, Valeriusstraat 85. vanaf 14.30 uur. rommelmarkt bij muziekvereni ging Concordia in haar gebouw aan de Langegracht, aanvang 10.00 uur. hardrockavond in jongerencen trum *t Breehuys met muziek van Europe tot Slayer, aanvang 21.00 Leiderdorp skibeurs Nederlandse Skivere niging in het RIO aan de Leidse dreef 4, inleveren van 10.00 tot 12.00 uur. verkoop van 14.00 tot 17.00 uur. receptie 75-jarig bestaan gym nastiekvereniging Sparta, van 19.00 tot 20.00 uur in zaal Op Dreef, Van Alphenplein. bingO-avond bij Con Bravura, aanvang 20.00 uur, Beuken schans. Noordwijk optreden van Paul de Leeuw in De Kuip, aanvang 20.30 uur. optreden van 'Chuckwagon' aanvang 21.00 uur, Udo, Prins 'Oscar' door toneelvereniging St. Matthias, aanvang 20.15 uur in 1 Trefpunt, Herenweg. carnavalsvereniging De Billen- prikkers houdt prinsverkiezing om 21.00 uur in Hotel De Zon, Dorps straat, nieuwe paar stelt zich voor om 23.11 uur.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16