Occasion-warenhuis bij A4 Leiderdorp 'Basis van sport wordt bij gymnastiek gelegd' Raad van State: echte bezwaren verhuizing AH niet aan de orde Leiderdorps Sparta viert morgen 75-jarig bestaan PAGINA 14 REGIO LEIDEN VRIJDAG 13 NOVEMBER 1987 In principe groen licht voor miljoenenproject LEIDERDORP - Het automobielbedrijf Kamsteeg bv wil in Leiderdorp een groots opge zet occasioncentrum neerzetten. Kamsteeg heeft zijn oog laten vallen op een stuk grond dat de 'entree' van Leiderdorp wordt genoemd: het ligt pal aan de drukbereden rijksweg A4, op de Persant Snoepweg tussen Alberts Corner en het hoveniersbedrijf van Rasser. Met de bouw, waarvoor de gemeente Leiderdorp in principe al groen licht heeft gegeven, is volgens Kamsteeg ongeveer vijf miljoen gulden gemoeid. De nieuwbouw moet rond 1990 operationeel zijn. Dieven te moeilijk gemaakt. WARMOND - Wanneer je het inbrekers te moeilijk maakt, zijn ze zo weer weg. Dat conclu deerde de Warmondse politie gisteren weer eens, nadat in brekers de nacht daarvoor twee maal werden afgeschrikt. In een vrijstaand herenhuis aan de Herenweg ging een alarm af, een woning aan de Marij- kestraat was zó beveiligd was dat zij - met veel geraas - een raampje moesten forceren. In woningen aan de Heren weg en Bloemistendam kwa men ze wel binnen en namen ze portemonnees weg uit de keu ken. De wo ning aan de Bloemistendam kwamen de ongenode gasten binnen na het boren van een gaatje bij de grendel, het huis aan de Herenweg viel ten prooi doordat het bovenlicht makke lijk te forceren was. De politie is graag bereid be veiligingsadviezen te geven en samen met bewoners een prak tisch plan op te stellen. Kamsteeg wil bij de rijksweg een vry unieke formule toepassen. On der de naam 'Campagne' tracht hij er een occasion-warenhuis neer te zetten. Waarbij hij de verkoop van tweedehands auto's combineert met de lease- en verhuurafdeling en dat ontkoppelt van het dealerge- beuren. Burgemeester en wethouders van Leiderdorp zijn bereid om, vooruit lopend op de goedkeuring van een wijziging van het bestemmings plan, een verklaring van geen be zwaar aan te vragen bij Gedepu teerde Staten. De Leiderdorpse po litiek moet zich er eind deze maand nog over uitspreken. En de provin cie lijkt niét onwelwillend te staan tegenover de nieuwbouw. De Pro vinciale Planologische Dienst is bereid om 'ja' te zeggen, mits in het bestemmingsplan wordt vastge legd dat er uitsluitend auto's op die plek worden verhandeld. Kantoor ruimte mag er alleen voor het be drijf zelf worden gecreeërd. Boven dien is vastgelegd dat er maximaal 1400 meter bebouwd mag worden en de nieuwbouw niet hoger mag worden dan elf meter. Kamsteeg is ook daarmee akkoord. "In principe wil je op zo'n plek natuurlijk graag de hoogte in, maar we willen ge noegen nemen met die elf meter", aldus woordvoerder A. Kamsteeg, die denkt straks wat zijn bestaans zekerheid betreft sterk te kunnen profiteren van zowel de rijksweg als het nabijgelegen Meubelplein. Gevolgen voor de huidige Kam steeg-vestigingen zal de nieuw bouw niet hebben. De vestigingen in Oegstgeest (Geversstraat), Voor schoten (Voorschoterweg) en Lei derdorp (Van der Valk Bouman- weg) blijven gewoon bestaan. Kamsteeg wil juist bouwen om de bestaande zeven vestigingen te ontlasten. Dus zal een aantal perso neelsleden uit andere vestigingen meeverhuizen naar het nieuwe complex en denkt eigenaar A. Kamsteeg vooralsnog aan een uit breiding met ongeveer tien ar beidsplaatsen. Hoeveel mensen er in totaal komen te werken kan hij nog niet zeggen, maar "dat zal een veelvoud van tien zijn". Op het nog braakliggende stuk grond aan de rijksweg hebben in het verleden al verschillende ont wikkelaars een oogje laten vallen. Aanvankelijk wilde het Ahold-con- cern, eigenaar van Albers Corner, daar een motel neerzetten. Na de bouw van het Ibis-hotel aan de an dere kant van de Dwarswatering liet Ahold die gedachte varen. Ver volgens kwam Haghe-project met het plan om er een kantoor- en be- drijfscomplex, Centerhouse, te bouwen. Het plan van Kamsteeg is daar het uiteindelijke resultaat van. Ontwikkelaar en initiatiefne mer ervan zijn het Zoeterwoudse Bosman projecten bv en de Leidse bedrijfsmakelaar Menno Smitsloo. WERK SPORTCOMPLEX BEGONNEN LEIDERDORP - De gemeente Leiderdorp is dezer dagen aan de Hoogmadeseweg begonnen met de voorbereidende werkzaamhe den voor de verbouwing van het zwembad en de bouw van een sporthal. Zo worden er kabels omgelegd, is bestrating wegge haald én zijn er bomen gerooid. Dit tot grote woede van de Stich ting Leefbaar Leiderdorp. Woordvoerder mevrouw Dekkers de Stichting is met name kwaad omdat er, zegt zij, "wel 200 bomen zijn gekapt". Mevrouw Dekkers heeft, met en nadat ze de gekapte bomen aanschouwde, bij de Leiderdorp- politie proces-verbaal laten opmaken. De gemeente op haar beurt stelt dat er een kapvergun- ning is verleend (foto Henk Bouwman) Vrachtwagen schuift over Rijksstraatweg WASSENAAR - Doordat de chauf feur een black-out kreeg, schoof gistermiddag een kleine vrachtwa gen de hele Wassenaarse Rijks straatweg over om tegen een hek i bollenveld tot stilstand te komen. Wonder boven wonder werd geen tegenligger geraakt en wist de 24-jarige Amsterdammer ongedeerd zijn gekantelde en zwaar beschadigde voertuig te ver laten. De wagen, die in de richting van Den Haag reed, was op het mo ment van het ongeluk leeg. Chemocar ook naar Zuidbuurt ZOETERWOUDE - De gemeente Zoeterwoude gaat meer mogelijk heden creëren om chemisch afval in te zamelen. Met ingang van deze maand zal de chemocar, waarin het chemisch afval wordt gedumpt, ook een plekje krijgen in de Zuid- buurt. In de Zuidbuurt komt de chemo car te staan voor de kerk aan de Zuidbuurtseweg, en wel op de der de woensdag van de maand tussen elfen twaalf uur. DEN HAAG/OEGSTGEEST - "Het klinkt een beetje cru, maar ik meen dat ik hier niet naar hoef te luisteren". Staatsraad Verburg rea geerde gisteren ietwat kriegelig op de uitgebreide betogen van zowel de advocaat van projectontwikke laar Proper en grootgrutter Ahold als de raadsman van de bewoners van de Oegstgeester Geversstraat. Beiden hielden lange betogen over de vraag of er voldoende parkeer gelegenheid blijft als Albert Heijn zijn intrek neemt in de Markthof aan de Kempenaerstraat, en of dat LEIDERDORP - "Driekwart eeuw oud, maar nog springlevend". Zo omschrijft de heer M.J. van der Vlies de gymnastiekvereniging Sparta die deze week precies drie kwart eeuw bestaat. Een bejaarde dame dus al, deze oudste sportver eniging van Leiderdorp. Maar vol gens bestuurslid Van der Vlies nog lang niet aan het eind van haar la- tijn. "Er mogen dan wat bestuurs- perikelen zijn, er is zeker nog een goede toekomst voor de club weg gelegd". Die perikelen houden niet zozeer verband met de sfeer in de vereni ging, die is juist uitstekend. Wel is er op het moment een dringend ge brek aan bestuursleden die de kar kunnen trekken. Om persoonlijke redenen moesten verschillende be stuursleden het de laatste tijd laten afweten. Een van hen is bij voor beeld de voorzitter, de heer H. van Driel, die al ruim dertig jaar aan de vereniging is verbonden. "Vorig jaar kreeg ik een ernstig on geluk", vertelt Van Driel. "En dat betekende dat ik in een klap moest ophouden met het geven van gym lessen en bestuurstaken moest neerleggen. Teveel taken komen nu op de schouders van te weinig mensen, vooral in zo'n druk jubile umjaar als 1987. We hebben goede hoop dat onze noodkreet om meer bestuursleden effect zal hebben. Want 75 jaar verenigingsleven laat je toch niet zomaar verloren gaan". Sparta begon 75 jaar geleden in een leegstaand lokaal van de gemeen teschool aan de Hoofdstraat. Kin deren betaalden toen nog slechts zeven en een halve cent per week voor de gymnastiekles, voor vol wassenen kon dit oplopen tot maar liefst vijftien cent. Veel is er niet meer bekend óver deze beginperio de, omdat tijdens de oorlog veel pa perassen verloren gingen. De over levering leert echter wel dat voor namelijk aan grondgymnastiek werd gedaan, want geld voor toe stellen was er niet. Een dóódsimpe le tafel deed dienst als barricade om sprongen over te maken. De toestellen kwamen pas later, toen Sparta inmiddels was ver huisd naar het Patronaatsgebouw aan de Hoge Ryndyk. Dit gebouw had ten minste één groot voordeel: zoals in elk patronaatsgebouw stond er ook een heiligbeeld dat meehielp om een goede 'dislock' te maken. Een oud-lid: "Als je name lijk tijdens het zwaaien in vouw- hang het beeld wilde zien, moest je je wel uitstrekken en dus maakte je een prima dislock". Hoewel de vereniging er in ruimte flink op vooruit ging in het Patro naatsgebouw, weet Van der Vlies dat er ook wel wat haken en ogen aan dit gebouw zaten. Want de ka pelaan hield er een oogje in het zeil of iedereen wel gepaste kleding droeg. Vooral als het warm was wil de een van de heren het bovenlijf nog wel eens ontbloten. Die werd dan streng aangepakt door de ka pelaan. Blote dij Die was trouwens niet de enige die zich over gepaste kleding druk maakte. Uit notulen van 1927 weet Van der Vlies dat ook de gemeente raad zich in deze kwestie mengde. "Sparta zou een opvoering geven in de Stadsgehoorzaal. In de raad werden toen vragen gesteld over wat de dames zouden dragen. Want een blote dij was natuurlijk uit den boze in die tijd". Magda van der Vlies, die in 1946 lid werd van Sparta, herinnert zich nog de eerste demonstratie die bui ten werd gegeven. De oorlog was net voorbij en Sparta was, na jaren te hebben stilgelegen, weer vol goede moed begonnen met gym nastieklessen. Magda: "De demon stratie had plaats op het land van boer Braat, waar nu rijksweg 4 is. Dat was wel uitkijken geblazen, want het gebeurde menig keer dat je na een sprong in de koeievla be landde. Het vee van boer Braat laxeerde er immers dagelijks op". Ook voorzitter Van Driel vertelt over een uitvoering die hem en zijn vrouw nog scherp voor de geest staat. "We zouden optreden met tamtams. Maar veel geld was er niet, dus die muziekinstrumenten moesten we zelf maken. En zo kwam het dat het hier in de schuur op een gegeven moment volhing met varkensblazen die we van de slager hadden gekregen. Die din gen moest eerst goed drogen en dat ging met de vreselijkste geuren ge paard". Plezier Uitvoeringen worden tegenwoor dig allang niet meer elk jaar gehou den. Dat is jammer, vindt Van Driel. "De kinderen hebben tegen woordig geen zin meer om elke week dezelfde oefeningen te doen. En dat moet wel wanneer je een op treden goed wilt voorbereiden. Maar het is belangrijker dat de le- voor de omwonenden niet teveel overlast geeft. Maar staatsraad Verburg was daarin niet geïnteresseerd, zo maakte hij al snel duidelijk. Ter discussie stond de opheffing van de schorsende werking die uitgaat van het onthouden van goedkeu ring aan een bestemmingsplan door gedeputeerde staten van Zuid-Holland (GS), het dagelijks bestuur van de provincie. Albert Heijn, Proper en de ge meente Oegstgeest willen dat de grootgrutter in de al vijf jaar gro tendeels leegstaande Markthof gaat. Maar er is een probleem om dat het huidige bestemmingsplan geen supermarkt tolereert. Dat be stemmingsplan werd door de ge meente gemaakt om de Digros te weren, maar is nog niet van kracht omdat GS goedkeuring daaraan "hebben onthouden. De gemeente betreurt dit bestemmingsplan nu, omdat het ook de .verhuizing van de Albert Heijn van de overzijde van de Kempenaerstraat naar de Markthof blokkeert. Omdat GS goedkeuring aan het gehele plan hebben onthouden, is er hangende de beroepsprocedure van de omwonenden niets moge lijk. De schorsende werking die uitgaat van de uitspraak van GS willen Ahold en Proper echter op geheven hebben. Daarvoor waren ze gisteren naar de Raad van State gegaan met in hun kielzog een groot aantal van de protesterende omwonenden, die parkeeroverlast' en hinder van laden en lossen vre- De eigenlijke bezwaren zijn ech-- ter niet in het geding, zo liet staats raad Verburg weten. Bekeken wordt of de schorsing wel kan wor den opgeheven volgens de wet, en of als dat gebeurt de belangen van de bezwaarmakers niet dig zwaar worden geschonden. Of een en ander wettelijk kan, is overigens nog maar de vraag. De opheffing van de schorsing is voor al bedoeld voor die situaties, waar in GS aan een onderdeel van het bestemmingsplan goedkeuring onthouden. Ómdat dat ook een schorsende werking heeft voor het totale bestemmingsplan, is in de wet de mogelijkheid geschapen de negatieve gevolgen voor de rest van het plan (waartegen veelal geen bezwaren zijn ingediend) op te heffen, zodat gemeente toch met uitvoering van bepaalde werk zaamheden kan beginnen. In dit geval is echter goedkeuring ont houden aan het gehele bestem mingsplan, zodat er van een geheel andere situatie sprake is. Bovendien zou door het ophef fen van de schorsende werking, waardoor Albert Heijn kan verhui zen, de bezwaren van de omwonen den worden genegeerd. Als de ver huizing eenmaal is gerealiseerd, is er geen weg meer terug, betoogde mr. Weerdesteijn namens de bewo ners. Daartegenover staat het be lang dat Proper en Ahold hebben bij een spoedige verhuizing, aldus hun raadsman, mr. De Vries Rob- bé. Wethouder Kolhbeck en de pro vincie schaarden zich gistermid dag achter Proper en Ahold. Als staatsraad Verburg de schor sende werking niet opheft, wil dat overigens niet zeggen dat daarmee de verhuizing van de baan is. De gemeente Oegstgeest is inmiddels al met een nieuwe procedure be gonnen op basis waarvan de ver huizing alsnog kan worden gere geld. Deze normale procedure duurt echter twee tot drie maanden langer, reden voor Ahold en Proper om het verzoek tot opheffing van de schorsing in te dienen. Staatsraad Verburg zal over eni ge weken uitspraak doen. Sparta-voorzitter Van Driel in het gymnastieklokaal: 'Kleintjes van drie, vier jaar beginnen bij ons al- den plezier hebben in de trainin gen, dus dan laten de uitvoeringen maar voor wat ze zijn". Niet alleen wat uitvoeringen be treft is Sparta veranderd. Ook werd in de loop der jaren vaak verhuisd. Want na de oorlog, toen Leider dorp zich sterk uitbreidde, kwam er ruimte vrij in het Dorpshuis: de eerste echte gymzaal kon worden betrokken. Een oud-bestuurslid: "Maar we behielden nog de oude toestellen. Een ijzeren brug, een rekstok die veel te stug was en de toentertijd gebruikelijke cocos- matten waar na uren kloppen nog steeds zand en stof uit bleef ko men". En het plafond had kenne lijk wel wat hoger gekund "want als ik een handstand op de hoge brug maakte, stond ik met mijn voeten tegen de zoldering". Het ledental van Sparta groeide in die eerste jaren na de oorlog ge staag. Voor wie wilde sporten was de keus immers minimaal: voetbal len bij RCL of gymmen bij Sparta. Daarmee hield het op. In de toptijd telde Sparta dan ook maar liefst ze venhonderd leden, een aantal dat inmiddels is geslonken tot onge veer 350. Van der Vlies vindt dit niet verontrustend. "Er zijn tegen woordig zoveel sporten waaruit de jeugd kan kiezen. En dat is alleen maar toe te juichen. Alleen wordt de spoeling natuurlijk wel dun- Basis Toch is Van der Vlies ervan over tuigd dat de basis voor sport nog steeds bij de gymnastiek wordt ge legd. "Kleintjes van drie, vier jaar beginnen bij Sparta al. Al kiezen ze op latere leeftijd misschien voor een andere sport, hier wordt dan toch de basis gelegd. En dat is heel belangrijk. Want een kind ontwik kelt zich hier niet alleen lichame lijk, het leert ook veel van de socia le contacten met leeftijdgenoot jes". Topprestaties zijn volgens het be stuur van Sparta niet het belang rijkste in de sport. "Wat we op tele visie zien van meisjes uit Oostblok landen, daar zijn wij geen voorstan der van. Dat is echt teveel gevergd. Maar het kan best zijn dat uitzen dingen op televisie, zoals onlangs van het gebeuren in Ahoy, toch een positieve invloed heeft op de sport. Mensen zien dan toch weer eens hoe mooi turnen kan zijn". Jubileum Sparta viert het 75-jarig bestaan zaterdag met een receptie van 19.00 tot 20.00 uur in 'Op Dreef" aan het Van Alphenplein in Lei derdorp. Daarna zullen de leden een uitvoering verzorgen. Bingo De Leiderdorpse muziek- en showgroep Con Bravura houdt morgen een bingo-avond. Er zijn diverse waardevolle prijzen te winnen, zoals waardebonnen en etentjes. De bingo wordt gehou den in het clubgebouw van Con Bravura aan de Beukenschans in Leiderdorp. Toegang morgen avond gratis vanaf acht uur. Utopia Het Zoeterwoudse Utopia To neel speelt de komende tijd drie keer het blijspel 'Zachtjes met de deuren' in het Muziekcentrum aan de Schenkelweg in Zoeter woude. Het gaat om een blijspel in drie bedrijven, geschreven door Michel Fermaud. Het stuk" speelt zich af in de flat van een Parijse middenstandsfamilie. In de hoofdrollen onder andere Wil van Leeuwen, Jannie Ammer- laan, Greetje du Prie en Nico Captein. Komende zondag speelt Utopia het blijspel voor het eerst, daarna nog op vrijdag 20 en zater dag 21 november. Aanvang steeds half negen. Kaarten zijn ver krijgbaar bij de firma Berg in het winkelcentrum. Stijldansen Liefhebbers van stijldansen kunnen morgen hun hart ophalen in het Zoeterwouds Muziekcen trum. Daar organiseert drumfan fare VIOS "een stijldansavond. Waarmee de nieuwe dansvloer i het Muziekcentrum officieel in gebruik wordt genomen. De avond is gratis toegankelijk. Een volgens VIOS "erkende deskun dige" speelt de juiste muziek op het juiste moment. De muziek begint om half negen te spelen; de zaal is om acht uur open. Bij voldoende deelname krijgt dit evenement zeker een vervolg. Skibeurs De Nederlandse Ski Vereni ging houdt morgen de gebruike lijke skibeurs. Ditmaal in het Rijnlands Instituut voor Onder nemersonderwijs, de school aan de Leiderdorpse Leidsedreef 4. Mensen die iets te verkopen heb ben op het gebied van de winters port kunnen hun goederen mor genochtend tussen tien en twaalf uur inleveren. De verkoop zelf begint om twee uur en duurt tot een uur of vijf. De verkoper kan de prijzen zelf vaststellen. Expositie Ter gelegenheid van de ope ning van kunsthandel/lijstenma kerij Arti-frame wordt momen teel een tentoonstelling gehou den in het pand Voorstraat 7 in Voorschoten. Exposanten zijn Hannie Bal, Ben Haver, Alice Knufman, Wim van der Meij en Jopie Müller. De openingstijden van de expositie: donderdag van half zes tot negen uur en vrijdag tot en met zondag van één tot vijf Gemeentebestuur nge :eb( Gemeenteraad Begrotingsbehandelingop46,23en24 november a.s. om 19.00 uur Commissievergaderingen Onderwijs, Sociaal-Cultureel Werk en Emancipatie: 18 november a.s. Ruimtelijke Ordening, Openbare Wer ken, Verkeer en Milieu: donderdag 19 november a.s. Overige vergaderingen Werkgroep Zeeheldenbuurt: maandag 16 november a.s. Werkgroep Hogewoerd: dinsdag 17 november a.s. Diversen Tentoonstelling "De Patriotten in Lei den" in Vlietpanden Nummers tijdschrift "PLAN" gewijd aan Leidse Stadsvernieuwing Extra inschrijving cursus Skiën en Langlauf Archeologisch Jaarverslag 1986 is uit t Verhoging van bepaalde WWV-daglo- Informatieavond nieuwbouw Maresin- gel Grof-/huisvuilophaaldienst Grofvuilophaalschema voor volgende week Bouwplannen Verlening diverse bouwplannen MUieu Verzoeken voor een hinderwetvergun ning gen ook elke zondag I Omroep Rijnland op 88,1 FM via de ka bel en 105,7 FM vla de ether! Uitzen ding: 10.30-11.00 uur. leiden L.„,n\S§WEEK van a.s. zondag onder meer over:

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14