TAD LEIDEN 23 Ambtenarenbonden en college willen praten over compromis Bijna niets terug te vinden van oude Sint Jorisdoelen LEIDSCH DAGBLAD s VRIJDAG 13 NOVEMBER 1987 LEIDEN - Een oplossing voor de problemen tussen het college en de ambtenarenbonden lijkt in zicht. De bonden, bijna alle raadsfracties en wethouder Bordewijk van per soneelszaken voelen wel wat voor het compromis-voorstel dat Links Leiden deze week indiende. Alleen D66 verzet zich er tegen. Het colle ge van B en W vergadert vandaag over deze zaak. Als het ook ak koord gaat met het compromis, is de kans groot dat de bonden hun aangekondigde acties opschorten. De moeilijkheden ontstonden nadat het college niet de 'absolute' garantie wilde geven dat bij de be zuinigingen geen ontslagen vallen. Het college zei weliswaar dat het zijn uiterste best zal doen ontsla gen te vermijden, maar wilde niet uitsluiten dat die in enkele geval len onontkoombaar zijn. De vak bonden eisten echter van de ge meente dat ze een dergelijke garan tie wél gaf. Links Leiden heeft nu voorge steld om gedwongen ontslagen in principe uit te sluiten, op enkele bijzondere uitzonderingen na. Slechts wanneer er voor een mede- onderhandelingen werker absoluut geen nieuwe baan hebben uitgepakt, is te vinden, zou de gemeente tot gedwongen ontslag mogen over- vo gaan. Voordat zij dit doet, moet de slagen bij de gemeente. Volgens gemeente de zaak echter eerst hem heeft de gemeente namelijk voorleggen aan een zogeheten be- 1 om en nabij de 120 vacatures per zwarencommissie, waarin ook de jaar. De vakbondsman meent dat vakbonden zijn vertegenwoordigd, door de bezuinigingen hooguit tien Ook dient het college de raadscom- banen per jaar in het geding zijn. personeelszaken hier- "Ik kan me niet voorstellen dat LEIDEN - De gemeente Leiden staat garant voor de afname van 139 parkeerplaatsen in de parkeer garage die de bouwcombinatie De Raad/Erica op het Schuttersveld gaat bouwen. De garage bevat in het totaal 289 parkeerplaatsen, de bouw begint vermoedelijk in fe bruari. De bouw van de garage is zonder die garantie van de gemeen te niet mogelijk. Dat vinden B en W gezien de parkeernood in het ge bied rond het station onaanvaard baar. Het is voor het eerst dat het gemeentebestuur op deze wijze meewerkt aan de bouw van een parkeergarage. De combinatie De Raad/Erica bouwt momenteel het Educacen- trum op het Schuttersveld, een project dat in drie fasen wordt ge realiseerd. Met de eerste fase is reeds begonnen en die wordt in het najaar van 1988 opgeleverd. Dan gaat ook de bouw van de tweede fa se van start. Met de realisering van het derde deel wordt begonnen wanneer de andere gebouwen voor 80 procent zyn verhuurd. Uiteinde lijk moeten er 200 tot 300 instellin gen en fabrikanten op onderwijs gebied een plaats krijgen. Het is de bedoeling dat deze or ganisaties het overgrote deel van de parkeerplaatsen in de garage af- Gemeente borg voor afname 139 parkeer plaatsen nemen. De interesse voor vestiging in het Educacentrum is echter tot nu toe niet zo groot gebleken als werd verwacht. Ook in het naastge legen Schuttersveste hoopt men geïnteresseerde parkeerders te vin den. Een garage achter dit complex werd enige tijd geleden geschrapt opdat de beide garages niet met el kaar zouden gaan concurreren. Wethouder Peters (ruimtelijke ordening en verkeer) noemt de te gemoetkoming van de gemeente 'een vorm van voorfinanciering'. "Ik ben er van overtuigd dat het om een aanvaardbaar risico gaat. Wan neer de bebouwing van het Schut tersveld volgens schema verloopt, raken we die plaatsen zeker kwijt en kost het de gemeente geen cent. De gemeente heeft daar ook in vloed op. Wij kunnen bij de grond- uitgifte voor nieuwe kantoren be dingen dat de huurders plaatsen in deze parkeergarage afnemen". Peters geeft toe dat de gemeente enig risico neemt: "De kans bestaat dat de bebouwing van het Schut tersveld langzamer gaat dan wy verwachten en we die plaatsen niet zo snel kwijtraken. Een soort over gangsrisico". Dat kan de gemeente geld gaan kosten, de prijs per par keerplaats wordt geschat op circa 9000 gulden. Volgens de wethouder staat de garantstelling geheel los van zijn uitlatingen op een onlangs gehou den PvdA-ledenvergadering dat overwogen moet worden om geld van de gemeente in parkeren te ste ken. Naar zijn vaste overtuiging zal het zover niet komen. In het colle geprogramma staat dat het parke ren geen gemeenschapsgeld mag kosten. Achter de parkeergarage aan de kant van de Marislaan gaat De Raad/Erica ook nog dertig woon eenheden bouwen. De gemeente raad moet nog instemmen met de uitgifte van de grond voor de gara ge en de garantstelling van de ge meente. Voormeulen verwacht niet dat e sprake zal zijn van gedwongen ont- grote natuurlijke verloop bij de ge meente. Uit het feit dat het college de garantie niet wil geven, trok Langenberg de angstige conclusie dat er 'misschien toch hand gen'. over in te lichten. Duidelijker Bestuurder K. Voormeulen van de ambtenarenbond AbvaKabo liet gisteravond tijdens de vergade ring van deze raadscommissie we ten dat dit voorstel 'bespreekbaar' is voor de bonden. Wel wil de Voor meulen onder meer nog duidelij ker omschreven hebben wat nu precies de 'uitzonderingsgevallen' zijn waarin toch tot gedwongen ontslag kan worden overgegaan. Na afloop van de vergadering verklaarde de AbvaKabo-bestuur- der dat de bonden hun acties tot na de begrotingsbehandeling op schorten als het college vandaag gunstig voor hen beslist. Indien vervolgens ook de gemeenteraad in hun voordeel beslist, dan zullen de bonden waarschijnlijk met hun daar, met een dergelijk natuurlijk verloop, geen oplossing voor is te vinden". Een groot aantal ambtenaren was gisteren naar de commissie vergadering gekomen om met pro testborden en -petjes de eisen van de bond kracht bij te zetten. Het protest verliep overigens uitermate rustig. Lof Links Leiden kreeg tijdens de vergadering van verschillende raadsfracties opvallend veel lof toegezwaaid, met uitzondering van D66. Deze partij vindt namelijk dat de gemeente gedurende de huidige collegeperiode toch moet garande ren dat er geen gedwongen ontsla gen vallen. Het college kan dat vol gens D66'er Langenberg gemakke lijk doen, gezien het betrekkelijk Interessant Het WD-raadslid Bakker stelde dan alleen de bezuinigin- dat tussen de garantie die D66 wil hebben en de garantie zoals die door Links Leiden is voorgesteld, eigenlijk maar een zeer klein ver schil zit. Bakker voelde er echter weinig voor om, daartoe uitgeno digd door langenberg, het D66- voorstel te steunen. Wethouder Bordewijk noemde het Links Leiden-compromis 'inte ressant'. Het voorstel van D66 bleek de wethouder nauwelijks se rieus te nemen. Hij stond in elk ge val niet te trappelen om het aan het college voor te leggen. Bordewijk ontkende dat het col lege allerlei snode plannen heeft om grote aantallen banen bij de ge meente te laten verdwijnen. Wel wordt op dit moment het hele ge meentelijke apparaat doorgelicht. Dat is het gevolg van het feit dat de vacaturestop die het college aan vankelijk wilde invoeren, niet doorgaat. Met zo'n vacaturestop zouden banen by de gemeente slechts op een zeer willekeurige wijze verdwijnen. Beter vindt het Archeologisch jaarverslag gepresenteerd De 'absolute' garantie die Lan genberg op het oog heeft, bleek overigens ook weer niet zo 'abso luut' te zijn. Hij erkende dat de ge meente in grote moeilijkheden kan komen wanneer het rijk de ge meenten onverwacht flinke bezui nigingen oplegt. Weliswaar wor den dergelijke bezuinigingen uit gesloten in het zogenoemde be stuursakkoord tussen rijk en ge meenten, maar toch... Langenberg stelde daarom voor ontslagen uit te sluiten voor een periode van drie jaar en voor zo lang het rijk niet met nieuwe, onaangekondigde be zuinigingen komt. Dit voorstel kwam Langenberg te staan op een aanvaring met het Links Leiden-raadslid Van Lint. Die meende dat D66 wakker was gemaakt door de bonden en nu maar wat 'zat te schreeuwen'. Lan genberg op zijn beurt verweet Van Lint dat Links Leiden, ondanks de belofte in zijn verkiezingsprogram- college het om gericht te zoeken ma, geen enkele poging had ge- daan om het college zover te krij- LEIDEN - Het is nagenoeg uitge sloten dat er ooit nog iets wordt ge vonden van de oude Sint Jorisdoe len en het Sint Jorispoorthuis. De recente bouwwerkzaamheden in het gebied Geregracht, Levendaal en Korevaarstraat maken het vrij wel onmogelijk dat van de oude Sint Jorisdoelen nog iets wordt te ruggevonden. In die omgeving zijn winkels, huizen en een parkeerga rage verrezen. Een en ander staat te lezen in het archeologisch jaarverslag 1986 'Bo demonderzoek in Leiden' waarvan het eerste exemplaar vanmorgen is aangeboden aan wethouder Peters van ruimtelijke ordening, openba re werken, verkeer en milieu. Over die eerste 'Doelen' is maar zeer weinig bekend. Na een leeg stand van vele jaren werd in 1986 een begin gemaakt met de sloop en nieuwbouw van huizen aan de Oranjeboomstraat en het Leven daal. Dat gebied heeft indertijd deel uitgemaakt van de St. Joris- Redactie: Simone van Driel en Melndert van der Kaaij, telefoon 144941. toestel 217 of 222. De langste Tot onze grote verbazing stond in Neerlands grootste landelijk ochtendblad een bericht dat Dordrecht 'de langste winkel- /wandelpromenade' heeft. Op aandringen van winkelier Jaap Dekker uit die stad werd het wel varende deel van de Voorstraat verbonden met het westelijke deel. Vervolgens werden de lege plekken opgevuld met andere winkels en zie daar: daar was op eens maar liefst 790 meter win kelplezier. De winkeliersvereniging van de Voorstraat, waarvan Dekker voorzitter is, zocht eigenlijk nog nieuwde straat te promoten. Men zinde op een stunt. "We dachten dat het misschien wel de langste winkelstraat van Nederland zou kunnen zijn. We hebben daarom de kadasters van de bekende ste den opgebeld en toen bleek dat de Voorstraat langer was dan de Kal verstraat (750 meter) in Am sterdam, de Lijnbaan (500) in Rotterdam en de Ginnikenstraat (780) in Breda", aldus Dekker. Wij Leidenaars weten natuur lijk dat 'onze' Haarlemmerstraat maar liefst 1000 meter lang is. Daar hoorde Dekker van op. Hij vroeg zich echter onmiddellijk af of we dat wel hard konden ma ken. "Het is nu eenmaal een mannelijke eigenschap om te zeggen dat hij de langste heeft", proest Dekker het uit. "Als het werkelijk zo is dan feliciteer ik Leiden, want dan steekt het Dordrecht de loef af. Het is jam mer voor Dordt, maar ik gun Lei den de eer van een vermelding in het Guinness Book of Records. Het moet dan wel hard worden gemaakt", stelt Dekker als voor waarde. Voorzitter L.Palm van de win keliersvereniging Haarlem merstraat weet het zeker: zijn straat is een kilometer lang. Hij weet niet of dat ooit officieel is vastgesteld en daarom wil hij het nog wel even nameten met zijn auto. Een uurtje later belt hij op met de triomfantelijke medede ling dat de Haarlemmerstraat zelfs langer is dan een kilometer. "Ik schat tussen de 1030 en de 1050 meter". Voor de zekerheid ook maar directie ruimtelijke or dening van de gemeente gebeld. Volgens medewerker Eef Plug- ge, is de winkelstraat 1005 meter lang. De langste (2) Probleem is alleen dat verschil van mening kan ontstaan over het deel tussen de Pelikaanstraat en de Haven. Kan dat nog tot de winkelstraat gerekend worden, want zoveel winkels zijn daar niet. Volgens Plugge is er ook in dat geval niets aan het handje, want het stuk tussen de Princes- sekade en de Pelikaanstraat is 805 meter: 15 meter langer dan de Voorstraat. Dordrecht delft hoe dan ook het onderspit. Hoewel Dekker zegt dat "hij niet had kunnen bevroeden dat dit de landelijke pers zou halen", is hij bepaald geen man die de publiciteit schuwt. Hij doet even later namelijk het voorstel om met het onderwerp naar de tele visie te stappen. "Bij dat pro gramma van Sonja zitten ze om dit soort onderwerpen te sprin gen. Dat is toch mooi: een winke lier tegen een journalist uit de twee oudste steden van Neder land. Ik verlies dan waarschijn lijk wel, maar dat geeft niet. Het is een unieke kans om je stad te promoten", zegt Dekker met gro te stelligheid. Nu hebben wij veel over voor de stad, maar laten de ze gifbeker aan ons voorbijgaan. Misschien dat Palm zin heeft om met Dekker hierover "in de ring te stappen". Palm blijkt er geen bezwaar te gen te hebben, maar twijfelt aan de haalbaarheid. "Wel wil ik nog L. Palm, voorzitter van de winkeliersvereniging Haarlemmerstraat, meet zijn kilometer koop-plezier nog >ven na. (foto Wim Dijkman) die journalist van de Telegraaf even op zijn vestje spugen. Wel licht dat hij nog even de Haar lemmerstraat wil noemen in één van zijn stukken". Dekker heeft trouwens ook nog een appeltje met de scribent te schillen. Hij werd namelijk in het artikel opgevoerd als eige naar van het restaurant La Cou chette. Nu is de naam wel goed, maar blijkt Dekker een bedden huis te bestieren. Vermoedelijk is de kennis van de Franse taal van de man niet toereikend ge weest want hy heeft gedacht aan courgettes (te koop bij de groen teboer), terwijl couchette in het Frans slaapplaats betekent. "Hij heeft kennelijk zoveel koffie bij mij zitten drinken dat hij dacht met een restaurant te maken te hebben", zegt Dekker wat zuur. Geboorte Eindelijk komt er wat schot in de ingebruikneming van de Hoog straatkelders. Sinds de ope ningsplechtigheid na de restau ratie van de Hoogstraat is het lan ge tijd tijd zeer stil geweest. Te stil naar onze mening. De kelders bleven maar leeg staan, terwijl van tevoren was aangekondigd dat juist dat een grote trekpleis ter zou worden. Na bijna negen maanden leeg stand kregen we onlangs een ge boortekaartje in de bus. Mijn roepnaam is Annie. Iedereen die beschuit met muisjes wil eten is welkom op Annie's verjaardag, staat erop te lezen. Het blijkt te gaan om de officiële opening vanavond van het restaurant An nie's Verjaardag in de twee kel ders ondèr Zeeman. Eigenaar Jan Lange weet niet waar de naam vandaan komt. "Het was zomaar een idee. Nee, ik heb geen zus, tante of oom die zo heet". Waarom het allemaal zo lang geduurd heeft wijt hij aan verschillende oorzaken. In de eerste plaats is de restauratie van de Hoogstraatkelders niet verder gegaan dan elf meter vanaf de waterkant. Het gehele restaurant u 27 meter lang en dat is toch verschil. Nu is het geheel oier dan vlak na het opknap pen van de kelders", zegt hy met veel bluf. Bovendien bleek de aannemer aanzienlijk langer nodig te heb ben voor het karwei dan was ge dacht. '*Dat had tot voordeel dat we langer konden nadenken over veranderingen. Je kunt dan creatieve dingen bedenken". Lange zegt dat de gemeente in ie der geval niet heeft dwarsgele- gen. "Die is hartstikke blij met mijn zaak. Ik denk dat ze zijn ge schrokken dat er geen bal mee gebeurde. Zo'n restaurant zagen ze dus wel zitten. Als ze vrijdag komen, zullen ze zien dat ze het niet aan een verkeerde hebben gegund". Het is te hopen dat nu het eerste schaapje over de dam is, andere snel zullen volgen. De opening wordt muzikaal omlijst. Vanavond treden om 22.00 uur de Animo's op; zater dag om 22.30 uur de Crocats en zondag om 22.30 The Bob Co lour. doelen. Tot 1426 was het oefenter rein van voetboogschutters. De onderzoekers hadden even de hoop dat zij bij het bouwrijpmaken van het terrein ten behoeve van winkels en woningen nog resten uit vervlogen jaren zouden vinden. Maar het onderzoek leverde, behal ve een klein stukje kloostermop fundering en enkele verdwaalde bakstenen, geen enkel aankno pingspunt op. Wel werden beerput ten aangetroffen, maar de vraag of het aangetroffen materiaal ooit in handen is geweest van voet boogschutters zal volgens onder zoekers altijd wel onbeantwoord blyven. Overigens is bekend dat al in 1386 een terrein langs de Witte Sin gel ter hoogte van het huidige Doe lenterrein was gereserveerd voor Doelen. Op dit terrein vóór 1452 het gebouw van de St. Jorisdoelen, terwijl de hand boogschutters daar in 1477 hun St. Sebastiaansdoelen lieten bouwen. In 1972 zijn bij de verbreding van de St. Jorissteeg, in hetzelfde ge bied gelegen, ook opgravingen ge daan. Toen zijn zware funderings- resten aangetroffen van circa vijf bij vijf meter met muren van onge veer 80 centimeter dik. Mogelijk is dit de fundering van het St. Joris poorthuis geweest, maar de bron nen over de juiste ligging van het gebouw zijn vaag. Vast staat dat het aan de toenmalige Jorislaan heeft gestaan, voor de brug over de Levendaalse Vest. Vondsten Even leek het erop, aldus schrij ven de onderzoekers, dat er in 1986 minder archeologische bodemon derzoek zou kunnen worden ge houden. De verwachting was na melijk dat er minder geld voor het verrichten van infrastructurele werken (aanleg wegen, vervangen riool) beschikbaar zou zijn en dat daardoor ook minder onderzoek zou kunnen worden gedaan. Het is gebruikelijk dat onderzoekers bij vervanging van riool of andere graafwerkzaamheden in de bin nenstad aanwezig zijn. 'Echte' op gravingen zijn in 1986 niet gedaan. Maar ook in 1986 zijn uiteenlo pende vondsten gedaan: uit de ijzertijd, resten van de Hogewoerd- spoort, scherven van 15de en 16de eeuws glas, Romeinse scherven in polderpark Cronesteyn en langs de Besjeslaan. Voorts staat er in het archeologisch jaarverslag een uit gebreide beschouwing van de wa terstanden in Leiden door de eeu wen heen. In de tweede helft 1986 werd in de Hogewoerd een nieuw riool ge legd. Maar die werkzaamheden wa ren in een strak schema gegoten, mede om overlast voor de plaatse lijke detailhandel te beperken, zo dat nauwelijks tijd was uitgebreid onderzoek te doen. Desalniettemin zijn funderingsresten van verschil lende fasen van de oude Hoge- woerdspoort blootgelegd ter hoog te van de Kraaierstraat. De bouwgeschiedenis van de poort telt volgens het jaarverslag vier fasen. De bouw van de poort heeft plaatsgehad tussen 1250 en 1389. In die jaren heette de poort nog 'Costverloren'. Pas later kreeg het bouwwerk de naam Hoge- woerdspoort. In de stadsrekening van 1429-1430 staat vermeld dat de poort twee torens bezat, terwijl er in 1441 sprake is van vier torens. De Stier Bij het bouwrijpmaken van het terrein Noorderstraat, waar tot ok tober 1985 de gemeentereiniging was gevestigd, is gezocht naar mo gelijke funderingsresten van de walmolen De Stier die in 1687 werd gebouwd op tie hoek van de Vest- wal (thans Maresingel) en de Oude Herengracht. De molen stond daar tot 1954, maar verkeerde toen al in desolate toestand. Er is evenwel niets gevonden van de funderin gen. Wel troffen onderzoekers en kele kistbegravingen aan. Het be treft resten van het voormalig ar- menkerkhof dat daar was gelegen tussen 1816 en 1911. Er zijn pogingen gedaan het ter rein van het oude politiebureau aan de Zonneveldstraat te onder zoeken. Maar dat was nauwelijks mogelijk. Het terrein bleek danig 'verstoord'. Enerzijds was de zware fundering van de bank van lening nog in de bodem aanwezig en voorts bevonden zich in het terrein ondergrondse cellen van het begin van deze eeuw. Daarnaast lagen er ook ingegraven olietanks. Daarom werd besloten slechts de graaf werkzaamheden te begeleiden. Uit enkele beerputten werden voor werpen gehaald, zoals een kook- potje uit het eind van de 14de eeuw. Het archeologisch jaarverslag 1986 'Bodemonderzoek in Leiden' is tegen betaling van 17,50 gulden verkrijgbaar bij de balies van het stadhuis en het stadsbouwhuis, alsmede bij Museum de Lakenhal. Ook zijn de jaarverslagen van 1982 tot en met 1985 nog te koop. ADVERTENTIE Mededelingen Gemeentebestuur Leiden Lees de advertentie 'EEK van a.s. zondag Kinderkliniek AZL bestaat 60 jaar LEIDEN - De kinderkliniek van het Academisch ziekenhuis bstaat morgen 60 jaar. De kinderkliniek was destijds de eerste kliniek die op het AZL-terrein in gebruik werd genomen. Het jubileum wordt gevierd met een reünie voor oud-medewerkers en een symposi um over de ontwikkelingen binnen de kindergeneeskunde. De geschiedenis van de kinder geneeskunde in Leiden begon in 1908 met de benoeming van dr. Gorter tot privaatdocent. Hij richt te in 1916 de eerste universitaire kinderkliniek en daarmee de vak groep kindergeneeskunde op aan de Eerste Binnenvestgracht en ont wierp later de huidige kliniek die in 1927 werd betrokken. In 1952 nam zyn opvolger, prof. Veene- klaas, het initiatief tot de oprich ting van de buitenkliniek voor chronisch zieke kinderen in Noordwijk. Deze buitenkliniek is onder in vloed van de bezuinigingen inmid dels teruggebracht van 20 naar 14 bedden. Volgend jaar verhuist deze naar het voormalige balanspavil joen op het AZL-terrein Wanneer in 1994 de tweede fase van de nieuwbouw is voltooid, zal de kin dergeneeskunde in zyn geheel daar in onder gebracht worden. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13