'Ik ga wat dieper op de dingen in' Ruim twee ton voor extra veld DOSR Verffabriek Alphen vreest schoonmaak Illegaal gestort slib gaat weg /GENOA 'Woonwagens kraken openbare weg' PAGINA 16 wm REGIO DONDERDAG 12 NOVEMBER 1987 Boek Hans van der Wereld over polder Vierambaeht Bijna al zijn vrije tijd brengt hij al snuffelend door in oude archieven, immer op zoek naar min of meer zwart op wit-bewijzen van historische situaties. Na ruim vijfjaar heeft Hans van der Wereld, inmiddels redelijk bekend om zijn graafwerk, zijn boek over de polder Vierambaeht in druk. Het begon allemaal in 1979 bij een afscheidsfeest van het polderbestuur, toen dat opging in het nieuwe waterschap De Aarlanden. De toenmalige voorzitter vroeg hem of hij de geschiedenis van de polder op papier wilde zetten. Een goed idee, vond Van der Wereld. Hij ging aan de slag en tussen de bedrijven door schreef hij nog enkele andere werkjes. Binnenkort komt het werk uit. ALPHEN/STREEK - In 1736 werd de polder Vierambaeht gesticht door het samenvoegen van negen kleine polders in hetzelfde gebied. Toen al was er dus een soort pol derconcentratie. Alle negen pol ders komen in het boek afzonder lijk aan bod. De meeste gegevens haalde Van der Wereld uit het pol derarchief bij het hoogheemraad schap in Leiden. De polder strekt zich uit tot aan de Oude Rijn in Al phen aan den Rijn, de Heimanswe tering in Woubrugge, langs de Woudwetering en de Zwet naar Rijnsaterwoude en via de dijken in Ter Aar weer terug naar Alphen. door Kitty Knoop In deze polder hebben maar liefst twaalf molens gestaan, drie zogenoemde viergangen net als de wereldberoemde viergang bij Aar- landerveen. "Ik vind het verschrik kelijk jammer", zegt de amateur- historicus, "dat er daarvan niet één meer over is. In de hele Vieram- bachtspolder staat geen enkele mo len meer. Toen het dieselgemaal zijn intrede deed, werden die mo lens overbodig. Bovendien kostten ze veel geld aan onderhoud en sala ris voor de molenaars. Er stond een viergang aan de Heuvelweg, een aan de Zwetweg en een aan het Aarkanaal. Het waren van die mooie achtkanters, net als in Aar- 1 an derveen. Helaas heb ik geen en kele prent daarvan terug kunnen vinden, behalve een doorsnede van zo'n molen. Aan het eind van vori ge eeuw zijn al die molens binnen tien jaar neergehaald en als brand hout verkocht". In het boek staat uitgebreid ver meld hoe de dijk van het Braasse- mermeer het in 1788 begaf. Tot in Alphen stonden de polders onder water. Het was op de plaats waar nu de reigerkolonie zit en het na tuurreservaat ligt. Het was een gro te watermassa die met behulp van de viergangen weer moest worden drooggelegd. Dat heeft een paar jaar geduurd, maar intussen brak de dijk opnieuw door, in 1789. Het gat werd gedicht, maar het was dui delijk dat de hele dijk moest wor den verzwaard om e ramp te voorkomen. Toen al stond men voor dezelfde problemen als de provincie twee jaar terug toen de dijk langs de Wijde Aa hoogno dig moest worden verzwaard om eenzelfde ramp te voorkomen. Want ook daar was de dijk op veen grond gelegd. De zware bovenste kleilaag drukte het veen onder de dijk weg, zodat die weer verzakte. Om het karwei te klaren moest vier jaar worden uitgetrokken. Magisch Centraal in de polder Vieram baeht ligt het kruispunt Herenweg- /Kruisweg. In de volksmond des tijds het 'dodenkruispunt' ge noemd. Tussen 1968 en 1973 ge beurden op en rond de kruising 57 ongelukken en alleen al in 1975 vie len er zes doden te betreuren bij verkeersongevallen. Het tragische ongeval op 13 janu ari 1976 waarbij drie mensenlevens vielen te betreuren en vele zwaar gewonden vielen, was voor de ge meente Woubrugge (dat de krui sing binnen de gèmeentegrenzen heeft) de bekende druppel. By pro vinciale waterstaat was men al be zig naar een verkeerstechnische beste oplossing te zoeken. Maar het laatste ongeval vroeg om directe actie. Er werden snelheidsbeperkende maatregelen getroffen en de ontei geningsprocedure werd begonnen om grond voor een verbreding van de weg te krijgen. Hiermee leek een einde te zijn gekomen aan de golf van publicaties die het 'dóden- kruispunt' had veroorzaakt. Dat zou zo zijn gebleven, ware het niet dat Veilig Verkeer Nederland (WN) zich ermee ging bemoeien. B. Woudenberg, voorzitter van WN, stuurde de paragnosten Ge rard Croiset en Werner Tholen naar het kruispunt om te onderzoeken in hoeverre 'wichelaars' van dienst konden zijn bij het oplossen van verkeersproblemen. Ooit had hij die opmerking eens horen maken door het statenlid Delveaux in de provinciale commissie voor ver keer en vervoer. Het kruispunt in Woubrugge leek hem hiervoor bij uitstek geschikt. In het blad Weg wijs van de WN had Croiset al eens geschreven dat planeten in ons zonnestelsel invloed hadden op de gebeurtenissen op aarde. Was het toeval of was er sprake van een (misplaatste) grap toen het paranormaal begaafde tweetal op 1 april 1976 over het kruispunt heen en weer liep? Veel mensen stelden zich die vraag. De paragnosten wa ren echter bloedserieus, voelden sterke spanningsvelden en merk ten storingszones op die 'de geeste lijke vermogens bij mensen zou den doen wegzinken'. Direct daar op vroeg Croiset de Woubrugse burgemeester een paaltje te laten slaan op een punt, ten noordoosten van de kruising. En op 2 april kwam een gemeentewerker het paaltje slaan, dat volgens de para gnosten de spanning moest wegne- Televisie Vanaf die dag stonden bijna alle Nederlandse dagbladen bol van dat nieuws en de televisie en de NCRV-radio kwamen kijken en luisteren. Nog nooit was het ge beurd dat parapsychologie bij ver- keersonderzoek werd gebruikt en dat was ook de reden waarom para gnosten gratis aan het experiment meewerkten. Voor het onderzoek werd ook overleg gepleegd met de toenmalige hoogleraar in de para psychologie, professor dr. W. Ten- haeff. Croiset zou met een team van deskundigen - astrologen en para psychologen - mettertijd aan de slag gaan om de storingszone op te heffen. Op 8 april bezocht hij voor dat doel een bekende lakfabriek in Sassenheim om een samenstelling van geschikte kleuren voor het paaltje uit te zoeken. Hadden die kleuren het beoogde effect, dan zouden op die plaats drie zuilen of kubussen worden geplaatst. "Het is een balanskwestie", meende Croiset, "alles berust op een drie-eenheid. Het is opvallend dat mensen die op die plek een on geluk overleefden zich er niets van konden herinneren. De voor het spanningsveld gevoelige automo bilist krijgt er gemakkelijk e'en black-out". Dankzij de vele verzamelde kranteknipsels kan Van der Wereld al die gesprekken terugtoveren in zijn boek. Van veel kanten kwa men de nodige bedenkingen tegen het 'magische' onderzoek en velen staken er de gek mee. En ook Ten- haeff werd wat huiverig toen Croi set begon te praten over een zeven- kleurige paal die ongelukken moest voorkomen. Bedenkingen Van kerkelijke zijde bleven de reacties ook niet uit. "God zal nu zeker straffen, nu zullen er zeker doden vallen", kreeg Woudenberg, die het allemaal had aangeslingerd, te horen als lid van de Hervormde Kerk. Tegen de kubussen die Croi set wilde gebruiken had Wouden berg toch ook wel zijn bedenkin gen, omdat die de aandacht van de weggebruiker zouden kunnen af leiden. "Maar het is wel mogelijk dat de kleuren in het 'wegmeubi- lair', zoals borden en wegwijzers, moeten worden aangepast", vond de WN-voorzitter. Het eenvoudige houten paaltje trok zo veel publiek uit het hele land dat de zaak uit de hand dreig de te lopen. Maar op 20 april was het paaltje plotseling verdwenen en natuurlijk lag de dader op het kerkhof. Niemand had daartoe op dracht gegeven. Croiset reageerde enigszins gelaten: "Ik heb het voor speld. Maar het spanningsveld is hiermee niet weggenomen, het paaltje was alleen een markering". Attractie Twee dagen voor het verwijde ren had iemand nog een bordje aan het paaltje gespijkerd met de tekst: 'Jezus redt'. De hoop was daarop van diverse kanten gevestigd. Bij WN keek men elke dag in de kran ten of er nog geen ongeluk was ge beurd op hun 'experimentele kruispunt'. Achteraf was burge meester D. Brouwer de Koning van, Woubrugge niet zo gelukkig met de gang van zaken. Hij vond dat hij zich beter op de zaak had moeten bezinnen. "Dat het toch al gevaarlijke kruispunt uitgroeide tot een toeris tische attractie is nooit mijn bedoe ling geweest", zei hy tegen een ver slaggever. Volgens WN zou de uit werking van welke paal dan ook al tijd discutabel blijven. "Maar als de uitwerking toch onverhoopt posi tief mocht zijn, dan kunnen wel licht alle gevaarlijke kruispunten in Nederland met zo'n stralings- paal worden uitgerust", aldus Wou denberg. Een neveneffect was de uitstra ling naar restaurant Het Oude Ra- edthuys. Daar werd op de situatie ingesprongen met een nieuwe schotel onder de naam Tournedos pilier Croiset. Deze schotel was op gemaakt in de kleuren die het paal tje zou krijgen, als het er ooit was gekomen. Want eind ausgustus werd bekend gemaakt dat er 'geen veelkleurige paal' zou worden ge slagen op het kruispunt. Jacobswoude Terug naar de polder. Heeft hier ooit een dorp bestaan dat de naam Jacobswoude droeg? Volgens Hans van der Wereld wel, maar ze ker volgens zijn voorganger in de Woubrugse historie, de vermaarde veldwachter O.C. van Hemessen. Want uiteindelijk was die het en waren het zijn gegevens waarop Van der Wereld voortborduurde. Als basis voor die mening noemt hij de vondsten die in dat gebied werden gedaan, restanten van be bouwing en het feit dat er mensen hebben gewoond die de polder hebben uitgeveend. De vondsten, die voor een deel bestaan uit graf zerken, wijzen erop dat er een kerk of begraafplaats moet zijn geweest. "Anders vind je die dingen niet", zegt Van der Wereld. En totdat ie mand het tegendeel bewijst gaat hij ervan uit dat er een dorp is geweest met die naam. Geschiedschrijvers houden het jaar 823 aan, waarin ambachtsheer Jacob van Woude de gronden in leen kreeg van Lodewijk de Vro me. Door het uitvenen rondom kwam het dorp omstreeks het mid den van de achttiende eeuw als een eiland in het water te liggen. De grond werd zo drassig dat de inwo ners zich gingen vestigen langs de Woudwetering. Daar legden zij zich toe op de handel en de scheep vaart. Jacobswoude raakte daarna totaal in verval en van het eens zo welvarende'florp was in 1747 niets meer te bekennen. Twee monumenten bij het kruis punt Herenweg/Kruisweg houden die herinnering levend. In de ste nen bank, reent tegenover het ge metselde monument, is een der ge vonden grafzerken te zien uit 1620. Een ander grafmonument, de be kende sarcofaag, staat sinds kort beschut onder een afdak aan de noordkant van de Hervormde Kerk. De ingemetselde gedenk steen aan de andere kant van deze kerk werd op verzoek van Van He- messen in 1925 aangebracht, toen het -vierhonderd jaar was geleden dat Jan de Bakker in Den Haag op de brandstapel kwam. Hij was een pastoor in Jacobswoude die met de hervorming was meegegaan. Is Hans van der Wereld een twee de Van Hemessen? "Ach, we zijn beide amateurhistorici, zegt hy. "Hy werkte alleen in een heel ande re tyd, toen de archieven nog niet zo geordend waren als nu. Ik ga wat dieper op de dingen in. Wat hij ter loops in zijn werk heeft aangestipt, is voor mij vaak aanleiding om het werk wat verder uit te diepen. Neem nu het gemeentehuis, daar vond ik ergens een paar regels over. Ik ontdekte dat het dit jaar precies honderd jaar geleden is dat het oude gemeentehuis in gebruik werd genomen. Tegelijkertijd is het precies tien jaar geleden dat het nieuwe in gebruik officieel werd geopend. Dat was voor mij aanlei ding om er een boekje over te schrijven. Ale gegevens en raads- verslagen die tot de bouw van bei den hebben geleid, vond ik in het Woubrugse geme'ente-archief. Dat leverde een interessant stukje his torie op". Het boekje over honderd jaar Woubrugs gemeentehuis wordt tij dens de komende raadsvergade ring officieel overhandigd. De pa perback van 128 pagina's over de polder Vierambaeht verschijnt de ze maand bij de Aphense uitgeve rij Vis. ALKEMADE - De aanpassing van wing de ligweide van het sportcomplex De Tweesprong in Roelofarends- veen tot voetbalveld voor DOSR en Alkmania gaat 208.000 gulden kos ten. Vorige maand besloot de ge meenteraad van Akemade, met de stemmen van PvdA en PPR tegen, een vijfde voetbalveld te realiseren op het sportpark Akemade-oost. Dit als gevolg van verdere bebou- Subsidie Katwijk voor computers op basisscholen KATWIJK - De 21 basisscholen in Katwijk krygen waarschynlyk elk een bedrag van 1.500 gulden voor de aanschaf van computers en bij behorende materialen. Dit maakte wethouder A.C. Berkheij bekend tijdens de vergadering van de com missie voor vorming, recreatie en ontmoeting van de kustplaats. "Het is van groot belang om op elke school in Nederland kinderen bekend te maken met het gebruik van de computer", aldus Berkheij. "Zo wordt de overstap van basis school naar middelbaar onderwijs, waar de computer reeds helemaal is ingeburgerd, minder groot". Door het toekennen van een ge meentelijke bijdrage voor de aan schaf van computers worden scho len en hun leerkrachten volgens Berkheij gestimuleerd om met de ze apparatuur te gaan werken. 0 het industrieterrein, waardoor DOSR zijn derde veld kwijtraakt. Verplaatsing naar het zogeheten land van Bontje langs de rijksweg was op korte termyn niet mogelijk. Derhalve is gekozen voor verdere aanpassing van de ligwei de, die nu al dienst doet als pupil- lenveld voor de voetbalvereniging Alkmania. De gemeenteraad had met de nieuwe maat van 90 bij 64 meter nogal wat moeite. Maximale maat voering, zoals aangegeven door de KNVB, zou betekenen dat een ge deelte van de beplanting en bomen moet worden verwijderd. Daar voelde de raad niet veel voor. Nu wordt volstaan met een kleinere af meting waardoor niets hoeft te worden gerooid. Het gaat echter om een proefperiode van een jaar. Na afloop daarvan wordt bekeken of alsnog groen moet verdwijnen. Van de ruim twee ton aan kosten gaat het meeste geld (92.000 gul den) naar DOSR, ter vergoeding van kosten die de vereniging heeft gemaakt voor het instandhouden van twee kleedkamers op het nood- veld. De aan te brengen verlichting op het extra veld vraagt 48.000 gul den. De bedoeling is dat elk jaar tot 15 april op het terrein wordt ge voetbald. Daarna moet het worden ingezaaid en worden klaargemaakt voor het gebruik als ligweide tij dens het zwemseizoen, dat begin mei wordt geopend. Omdat de ge bruiksmogelijkheden van de lig weide worden beperkt, wordt ver plaatsbaar spelmateriaal aange schaft ter waarde van 25.000 gul den. VOORHOUT - Het gemeentebe stuur van Voorhout weet nog niet wat er met de twee illegaal ge plaatste woonwagens op de Sport- laan gaat gebeuren. Binnenkort heeft burgemeester M.Th. van de Wouw over het probleem een ge sprek met provinciebestuurder mevrouw Stolker. Door ziekte van mevrouw Stolker is dit gesprek enige tijd' uitgesteld. "In principe is dit domweg kra ken van de openbare weg", zegt Van de Wouw over de komst van de twee woonwagens naar zijn ge meente. "Ze staan daar zonder on ze instemming en toestemming". De beide woonwagens staan sinds 31 oktober aan de Voorhoutse Sportlaan, voor de ingang van de ijsbaan. Tot voor kort was op een terrein aan de Sportlaan een woonwagen kampje gevestigd. Dit is begin dit jaar opgeheven en alle voorzienin gen ziin verwijderd. Dit is gedaan om te voorkomen dat er opnieuw woonwagens zouden worden ge- plaats. De woonwagens kwamen uit Voorburg en Wassenaar. Zowel Voorburger J. Veldmeijer en zijn neef R. Oorbeek hadden tot voor kort in hun voormalige woonplaats een woning. Voorhout begint begint begin volgend jaar met de aanleg van een nieuw kampje voor twee a gens in de gemeente. Bodem bij Sigma eeuwenlang vervuild ALPHEN AAN DEN RIJN/UIT HOORN - Verffabriek Sigma Coa tings weigert op te dFaaien voor al le kosten van het schoonmaken van de door haar vervuilde grond aan de Emmalaan in Aphen. Het concern heeft in augustus aange- kondigt de Aphense vestiging te willen sluiten. Sigma wil er graag woningbouw op hebben, maar is alleen bereid het op sommige plek ken zeer zwaar verontreinigde be drijfsterrein aan de Oude Rijn te la ten reinigen met financiële steun van de rijksoverheid. ALPHEN AAN DEN RIJN - Zodra een legale stortplaats is gevonden, worden het van het Hoogheem raadschap Rijnland afkomstige verontreinigde zuiveringsslib en het puin op het terrein van het Al- phense vuilverwerkingsbedrijf Jannes Vos verwijderd. Daarover hebben de gemeente en het aan de Steekterweg gevestigde bedrijf overeenstemming bereikt. Om de kosten te drukken wil Vos de grond, die weer een agrarische be stemming moet krijgen, zelf afgra ven. Dat zal dan gebeuren onder toezicht van de gemeente. Op het bedrijfsterrein van Vos is vorig jaar vijfduizend kubieke meter zuive ringsslib gedumpt. "Wij zijn al sinds 1795 op dat ter rein in Aphen gevestigd. Sinds dien is de bodem daar vervuild. Het is maar de vraag of ons bedrijf nog steeds daarvoor verantwoor delijk kan worden gesteld", aldus A. Coert van de hoofdvestiging van Sigma in Uithoorn. "We willen wel saneren, maar om te verlangen dat ook alles uit de vorige eeuwen door ons wordt weggehaald, is te veel gevraagd. Daarom moeten we eerst tot een vergelijk komen met het ministerie van milieu" Sigma Coatings liet in augustus weten haar Alphense vestiging te willen verlaten. Elders wordt een moderne fabriek gebouwd en de twee oude vestigingen in Aphen en Zaandam worden gesloten. In Alphen werken tachtig mensen. De reorganisatie, zo heeft het concern verzekerd, gaat gepaard zonder ge dwongen ontslagen. Via natuurlijk verloop hoopt Sigma het perso neelsbestand zodanig te hebben af geslankt dat zonder grote proble men kan worden verhuisd naar de nieuwe vestiging. Intussen heeft de verffabriek een oriënterend bodemonderzoek la ten verrichten door de Heidemaat schappij. In januari komt het sane ringsrapport uit, waarin de (zeker dure en ingrijpende) maatregelen staan omschreven om tot de door Sigma zo gewenste woningbouw op het terrein te komen. Het juri disch probleem zit in de betaling van de kosten voor het weghalen van gif uit de vorige en het begin van deze eeuw. DONDERDAG 12 NOV. Leiden dia-lezing door dr. A.W.H. van Dongen over 'Oost-Turkije: de ba kermat van beschavingen' aan vang 20.15 uur in de Kapelzaal van K O. forum-discussie van de studen tenvereniging SSR-Leiden over EG-landbouwbeleid in gebouw Hogewoerd 108. aanvang 20.00 voorlichting en begeleiding dienstweigeren. van 20.00 tot 23.30 uur in Troef. Stationsweg Leiderdorp klaverjassen bij de Buitenge wonen. aanvang 20.00 uur in de Muzenhof. Cor Gordijnsingel. Voorschoten open huis Christeklijke Jeugd koren. van 18.45 tot 19.30 uur voor meisjes vanaf 10 jaar. zaal De Werf, Schoolstraat, of zaal Al- badaplantsoen. Wassenaar toneelvoorstelling 'Mijn zuster en ik' mmv Josephine van Gaste ren, aanvang 20.15 uu renar, Kerkstraat 75. VRUDAG 13 NOV. n de Wa- Doornheim uit Rijnsburg op het Van den Heuvelorgel van de Nieu we Kerk aan de Voorstraat, aan vang 20.15 uur. voorstelling 'In den ouden Bil- lenburcht' door theatergroep Im perium, aanvang 21.00 uur in Mi crotheater Imperium aan de Oude Vest. toneelstuk 'Cyrano de Berger ac' door het Rondtheater. aan vang 20.15 uur in de theaterruimte van de scholengemeenschap De Vlietschans. open forum van de Leidse Folk- club Horus in 'De Bruine Boon' op de hoek Stationsweg/Rijnsburger- singel, aanvang 21.00 uur. lezing met dia's over zijn werk A door kunstschilder Hermanus Berserik, aanvang 20.00 uur in het gebouw van Ars Aemula aan de Pieterskerkgracht. Leiderdorp folklorefestijn met optreden van dansgroep Hupsakee, aanvang 20.00 uur in de Sjelter aan de Heemraadlaan. open huis bij de Stichting Ba siseducatie Leiderdorp, van 14.00 tot 16.00 uuren van 20.00 tot 22.00 uur, Splinterlaan 91. klaverjassen en sjoelen in ma- Warmond opvoering blijspel 'Oscar* door toneelvereniging St. Mattias, aan vang 20.15 uur in 't Trefpunt, He renweg. Wassenaar toneelvoorstelling: 'Mijn zuster en ik' met Josephine van Gaste ren, aanvang 20.15 uur [n 'Wa- renar', Kerkstraat 75. ZATERDAG 14 NOV. carnavalsvereniging De Leidse Hutspotten viert het Prinsenbal in het Antonius clubhuis aan de Lan ge Mare. optreden van 'Shamarock' Ier se volksmuziek, aanvang 21.30 uur in de Droomfabriek aan de Oude Singel, vlooienmarkt in de Groenoor- hallen, van 10.00 tot 17.00 uur. voorstelling 'In den ouden Bil- lenburcht' door theatergroep Im perium, aanvang 21.00 uur, Mi crotheater Imperium, Oude Vest 33e. toneelvoorstelling 'Cyrano de Bergerac' door het Rondtheater, aanvang 20.15 uur in de theater ruimte van de scholengemeen schap De Vlietschans. de ingang van de ijs- De twee wooonwagens op de Voorhoutse Sportlaan. Een van de twee wagens staat baan.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16