'Van oude stalhouderij tot modern ambulancebedrijf Hardere acties ambtenaren vrijwel zeker Gebr. De Jong bv viert 100-jarig jubileum Man gooit zijn fiets tegen auto Overstroming in flatwoning Havikshorst Woningbouw terrein Boot Directeur Post ontkent gewraakte opmerking Laurier: LOM veel te streng bij vervanging bevroren watermeters Aan RUL speciale opleiding voor belastinginspecteurs Brand in flat Havikshorst 'Toename overlast Schiphol dreigt' Prof. Kok van Alphen overleden DONDERDAG 12 NOVEMBER 1987 LEIDEN LEIDEN - Een 37-jarige man uit Oegstgeest heeft bij de politie aan gifte gedaan van een merkwaardi ge botsing op de Hooigracht. De automobilist wilde vanaf de Kaas markt de kruising met de Hooi gracht oprijden en zag daarbij een fietser, die zonder licht zou hebben gereden, over het hoofd. De fietser zag kans tijdig van zijn fiets te springen. Het rijwiel kwam even wel onder de wielen van de auto terecht. De fietser maakte zich daarover zeer boos, sleepte zijn rijwiel onder de auto vandaan, tilde die boven zijn hoofd en dreigde de fiets op de motorkap van de auto te gooien. De automobilist reageerde door pijlsnel achteruit te rijden. Daar stond inmiddels een andere auto waar hij bovenop klapte. De af stand die de Oegstgeestenaar achteruit reed was bovendien niet voldoende om de fiets te ontwij ken. Die kwam toch nog op zijn motorkap terecht. De fietser nam na het voorval de benen. LEIDEN - Bewoners van een flat aan de Havikshorst belden gister ochtend de politie omdat er water vanuit de bovenwoning bij hen in huis stroomde. Twee agenten con stateerden later dat de bewoners van de bovenwoning niet thuis wa ren. Zij hadden vergeten de kraan te sluiten. Daardoor was een over stroming ontstaan. Een deel van de gang en de keuken van de woning stonden blank waarna het water een weg zocht naar beneden. De benedenwoning liep de nodige wa terschade op. De politie heeft de woningbouwvereniging gewaar schuwd om een en ander in orde te brengen. LEIDEN - De gemeente houdt dinsdag 24 november een infor matieavond over de gang van za ken bij de woningbouw op het voormalige terrein van Boot aan de Zijloever. Zoals het er nu naar uit ziet, wordt eind dit jaar of begin volgend jaar met de bouw begon nen. Op verzoek van omwonenden belegt de gemeente nu een avond waarop inlichtingen worden gege ven over onder meer de wijze van heien en de maatregelen die wor den genomen om overlast en scha de te voorkomen. De informatieve bijeenkomst wordt gehouden in buurthuis De Mirt/Honken aan de Driftstraat 49 en begint om 20.00 zich van Katwijk - waar ze tijdens haar studie woonde - naar Leiden - waar ze studeerde - te laten rijden. De twee broers De Jong kochten hun eerste ziekenwagen in 1933. Een arts bracht Piet de Jong op het idee om met het ziekenvervoer te beginnen. "Hij zei tegen me: 'Ik word arts. Als jij nou een ziekenau to koopt, zorg ik voor de patiën ten". In de oorlog kon het familiebe drijf blijven draaien. "We hadden wel het probleem dat de Duitsers alle auto's opvorderden. We stel den de wagens daarom verdekt op. Bij een boer in Zoeterwoude had den we er vier een rij staan". LEIDEN - Wie de spiksplinternieu we ambulancehal van Gebr. De Jong bv aan de Pesthuislaan ziet. kan zich nauwelijks meer voorstel len dat het bedrijf voor ziekenver voer en verhuur van luxewagens zich eens toelegde op het stallen van paarden. Toch was de oude vestiging van het bedrijf aan de Ho- gewoerd ooit een stalhouderij. door Lucas van den Erven Honderd jaar geleden begon een zekere meneer Kooreman nabij de Hogewoerdspoort een uitspan ning. Boeren uit de omgeving stal den hier hun paarden en gingen te voet verder de stad in naar de vee markt. Na gedane zaken dronken ze in de uitspanning nog een bor reltje. Een gedeelte van het betreffende pand aan de Hogewoerd 160 doet nog dienst als rouwcentrum, het andere deel is verkocht. "Twee jaar geleden hebben we plannen ge maakt voor een nieuwe ruimte. We hebben voor de Pesthuislaan geko zen, omdat die goed te bereiken is", zegt directeur Luuk de Jong. Hij en zijn neef Bert namen in 1981 het aandelenpakket van hun vaders over. "Aan de Hogewoerd hadden we door het drukke verkeer pro blemen met in- en uitrijden. Dit nieuwe pand is de helft kleiner, maar er kunnen toch even veel au to's in: zeven ambulances en elf li mousines". En dan heeft hij het over de nieuwbouw van het bedrijf vlakbij het AZL "We hadden eerst nog het plan om het pand aan de Hogewoerd te moderniseren. Maar dat was een bodemloze put", zegt Bert de Jong. Er is nog wel een begin gemaakt met de verbouwing aan de Hoge woerd. Witte bakstenen schei dingsmuurtjes in het oude Leidse pand herinneren daar nog aan. Chevrolet In 1898 nam Piet de Jong de uit spanning aan de Hogewoerd over. Het bedrijf ging zich langzamer hand toeleggen op 'transport van de wieg tot het graf, zoals zijn kleinzoon Bert het zegt. De gebroe ders verzorgden bruiloftsstoeten, ziekenvervoer, lijkenvervoer en begrafenissen. 'Gebr. De Jong' be staat dus nog geen 100 jaar. Het viert het feit dat 100 jaar geleden de basis voor het bedrijf is gelegd. Dat wordt gevierd gelijk met de inge bruikname van het nieuwe gebouw aan de Pesthuislaan. Piet de Jong zette de zaak voort tot 1930. In dat jaar werd het over genomen door zijn drie zoons. Het bedrijf had inmiddels, eind jaren twintig, de eerste auto's aange kocht. Eén van de drie broers, Piet de Jong, had in '28 en '29 in een ga rage gewerkt en daar de nodige kennis opgedaan over het functio neren van het 'nieuwe wonder der techniek'. "Hoewel ik helemaal geen man ben voor een motorfiets, kocht ik van mijn baas Van Ulden voor hon derd gulden een Harley. Toen ik hem verkocht, kreeg ik er 187,50 gulden voor", zegt de nu 81-jarige De Jong. Van dat geld kocht de voormalige eigenaar van het be drijf een andere Harley. Deze mo tor verkocht hij weer met winst, zo dat hij zijn eerste auto, een Chrevo- let, kon aanschaffen. "Daarna zijn we de autohandel ingegaan. We re pareerden, kochten en verkochten en hadden een taxibedrijfje". Cadillac Uit zijn binnenzak haalt De Jong senior een portefeuille die een aan tal vergeelde en enigszins verfom faaide foto's herbergt. Op één van de foto's staat een glimmende boli de, een Cadillac '30. Wijzend op de foto zegt hij: "Tijdens het huwelijk van prins Bernhard en Juliana in 1929 heb ik in de stoet in Den Haag gereden. Ik ben daar ook nog in de garage geweest, waar ik een Cadil lac '30 zag staan. 'Als die wagen eens te koop is. zou ik die toch graag willen hebben', zei ik. Die wagen heb ik later kunnen kopen voor 700 gulden. Juliana gebruikte die Cadillac in haar studietijd om Een bruiloftsstoet in de Leidse binnenstad in de jaren vijftig, verzorgd door Gebr. De Jong bv. In het midden de inmiddels gepensioneerde Andre de Jong met in de hand een rijzweep. ,foto DeJong» De hofauto die de gebroeders De jong in 1929 van de koninklijke familie kochten. Achter het stuur de i 81-jarige Piet de Jong. (foto De Joi "Ook de paarden werden door de Duitsers weggehaald. Uiteindelijk moesten we paarden van twee jaar jong voor de koetsen spannen. Dat is jong voor een paard, hoor", zegt Piet de Jong. Generaal "Maar na de oorlog moesten we ook nog oppassen. Toen kreeg je de 'Oranje-WA' (scheldnaam voor de binnenlandse strijdkrachten, red.). Die deden ook niet anders dan goe deren bij de mensen weghalen. Ze hebben een wagen bij ons wegge haald. Een tijd later zag ik die wa gen komen aanrijden. Ik zat op dat moment op de bok tijdens een be grafenis in Wassenaar. Er zat een generaal in de auto met een knappe dame. Die gingen tennissen. Op het moment dat die generaal stop te, opende ik het portier. 'Ben je nou helemaal gek geworden', zei ik tegen hem. 'Dat is mijn wagen. Daar hebben jullie die wagen toch niet voor nodig'. Ze hebben later nog naar de zaak gebeld. Wat dat nou voor vent was... Maar ik bleek de baas zelf te zijn", lacht vader Piet de Jong. De Jong senior krijgt iets ver trouwelijks in zijn stem en buigt zich voorover. "Na de oorlog waren in Leiden nog vijf stalhouderijen. Die zijn allemaal failliet gegaan. Dat waren paarden-mensen, geen auto-mensen. Wij zijn gebleven omdat we met de tijd meegingen. In 1947 hebben we het bedrijf van Dieben aan de Tweede Binnen vestgracht opgekocht. Dat was de grootste. Dieben was miljonair; al het land in de omgeving was van hem. Hij is helemaal over de kop gegaan, 's Ochtends om acht uur hebben we zijn bedrijf voor 60.000 gulden overgenomen bij een make laar. De andere stalhouderijen za ten er allemaal op te azen", gniffelt De Jong senior nog na. In de loop der tijd had men bin nen de familie elk een eigen taak gekregen. Vader Piet de Jong ver zorgde begrafenissen en bruiloften met de luxe wagens, terwijl zijn zoon Luuk de ambulance-afdeling runde. De andere senior, André de Jong mende samen met zijn zoon Bert de paarden die de rijtuigen voorttrokken. De oudste van de drie broers, de inmiddels overle den Leo de Jong, deed de boekhou ding. Paarden De gebroeders De Jong hebben de verhuur van door paarden ge trokken rijtuigen tot 1973 volge houden. In dat jaar kwamen de zoons van de twee broers in de di rectie. "Vanwege problemen in de personele sfeer zijn we daar toen mee opgehouden. De oude koet siers waren allemaal al uit het be drijf. We moesten het doen met jon ge koetsiers, mensen met een heel andere mentaliteit. En zoals ge zegd: er zit enorm veel werk aan paarden. Ze moeten alleen al vier keer per dag worden gevoederd. Dat gebeurde dus niet", zegt zoon Bert de Jong. "In die tijd begonnen we ook met het aannemen van gekwalificeerd personeel om met een ambulance te rijden, zegt Luuk de Jong. "Voor de koetsier, die daarvoor de ambu lances bestuurden, kwam er zo steeds minder werk. Daarnaast werd de vijfdaagse werkweek voor koetsiers van kracht. De paarden moest de familie dus zelf gaan ver zorgen". "Mijn hart leeft op", zegt paar denman Bert de Jong als hij de fo to's bekijkt van de optochten en bruiloftsstoeten die hij eens reed. "Het is toch een stukje romantiek dat verdwenen is. Ons werk met de paarden was verweven met het le ven van de Leidse burgerij. Bij veel feestelijke gelegenheden waren we aanwezig: bruiloften, optochten en het promotierijden voor afgestu deerde studenten". De Jong senior heeft er geen spijt van dat het familiebedrijf de paar den de deur uit deed. "Je kunt toch niet meer rijden met paarden. Als je met een rijtuig van Leiden naar de bollenstreek gaat, krijg je file van hier tot Haarlem. Ik heb dat al lemaal al zien aankomen". Het 100-jarig van het bedrijf viert de familie De Jong vrijdag 13 no vember. Dan wordt ook de ambu lancehal aan de Pesthuislaan offi cieel geopend door wethouder Kuijers (volksgezondheid). LEIDEN - De hoofd ingenieur di recteur voor de volkshuisvesting in Zuid-Holland, drs. J. Post, ont kent tegenover de Leidse wethou der De la Mar beschimpende op merkingen te hebben gemaakt over de bewoners van het Trek vaartplein. De la Mar schreef in een artikel in het politieke blad 'Hel ling' dat Post hem zou hebben toe vertrouwd 'dat je op het Trekvaart plein niet weet of je van achteren beschoten wordt'. "Volslagen omstandigheden. De gewraakte oordeelde opmerking, zo herinnert Post zich "In een gesprek met de staatsse cretaris over het afbreken van de grote centra werd deze opmerking gemaakt. Die sloeg niet op het Trekvaartplein, maar op een ander centrum. De la Mar heeft dat ken nelijk opgevat als een persoonlijke visie van mij, maar dat is dus niet Het was een citaat dat boven- Nu wethouder Bordewijk meeste eisen afwijst (Vervolg van pagina 1) Post in een eerste reactie vanoch tend. Volgens Post heeft hij De la Mar slechts gewezen op het feit dat overgenomen er op het Trekvaartplein, net als in genbewoner afkomstig i andere buurten, spanningen aan- centrum in het zuiden wezig kunnen zijn over de woon- land. dien geen betrekking had op het LEIDEN - De bonden hebben het Trekvaartplein". gemeentepersoneel vanmorgen opgeroepen maandag het werk te Post maakt zich verder niet zo onderbreken en later massaal naar druk over de verwijten die De la de begrotingsvergadering te ko- Mar aan zijn adres maakt. "We le- men als wethouder Bordewijk hun ven in een vrij land", aldus Post: eisen afwijst. Dat deze actie door- Als ik De la Mar binnen zes we- gaat, is nu vrijwel zeker want Bor- ken tegenkom, zal ik er misschien dewijk heeft inmiddels twee van nog wat over zeggen. Daarna ben de drie eisen van de bonden naast ik het vergeten". LEIDEN - Links Leiden-raadslid Ier op te stellen, vindt het raadslid Laurier vindt dat de LDM te streng die over deze kwestie een brief optreedt bij het vervangen van be- naar wethouder Fase heeft ge vroren watermeters. De LDM re- schreven. Fase is tevens president- kent hiervoor een bedrag van 60 commissaris van de LDM. gulden, contant te voldoen. Wan- Laurier stelt dat een aantal men- neer het verschuldigde bedrag niet sen niet in staat is onmiddellijk 60 onmiddellijk wordt betaald, vol- gulden op tafel te leggen. In die ge- gen aanmaningen van 85 tot 100 vallen moet een afbetalingsrege- gulden. De LDM dient zich soepe- ling worden getroffen, vindt Lau- rier. Overigens liet Fase al eerder weten dat dit soort betalingen in het verleden nog nooit problemen heeft opgeleverd. Laurier bestrijdt dat. Laurier wijst Fase het vervangen van een bevroren meter volgens een uitspraak van de geschillencommissie nutsbe drijven, niet in alle gevallen voor rekening van de gebruiker komt. Wanneer deze al het mogelijke heeft gedaan om bevriezing te voorkomen, dient de LDM de kos ten op zich te nemen. In andere ge vallen is de verhuurder verant woordelijk voor de watermeter en moet de LDM trachten bij hem de kosten te verhalen. is de vraag of alle inspraak kan blij ven als we hierin verandering wil len brengen. Ik ben echter bang dat zo'n maatregel op verzet zal stuiten bij de bonden". Stellige indruk Bestuurder K. Voormeulen van de ambtenarenbond AbvaKabo be schuldigde het college er vanmor gen van dat het de bezuinigingen aangrijpt om 'een reeks van ambte naren die slecht functioneert te ontslaan'. Voormeulen had deze 'stellige indruk' gekregen na een overleg met wethouder Bordewijk. Voormeulen zei ook teleurge steld te zijn dat de gemeente Lei den niet de garantie wil geven dat LEIDEN - Aan de Havikshorst is vanochtend de keuken van een flatwoning uitgebrand. Op het mo ment van de brand was er niemand thuis. De bewoners waren in de de vraag of omgeving boodschappen aan het doen. Zij hadden in de keuken een kaars laten branden waardoor ver moedelijk de vitrage vlam heeft ge vat. De gewaarschuwde brandweer zag kans het vuur snel te doven. De keuken brandde echter zo goed als helemaal uit. Andere kamers in de woning liepen veel rook- en water- daardoor nogal star geworden. Het schade op. zich neergelegd. De bonden willen ook na maandag hardere acties houden. Waaruit deze zullen be staan, is echter nog niet bekend. De bonden eisen, zo bleek van morgen tijdens een bijeenkomst in het Stadsbouwhuis, dat de ge meente de garantie geeft dat de ko mende vijf jaar bij de gemeente geen mensen gedwongen worden ontslagen. Bovendien zouden ambtenaren boven 57,5 jaar ver vroegd moeten kunnen uittreden met behoud van hun volledige sa laris. Verder willen de bonden dat ook op dat de gemeente maatregelen treft om interne functieverschuivingen te vergemakkelij ken Bordewijk voelt alleen voor de laatste eis. "Maar het de bonden het met onze uitwer king eens zullen zijn. We overwe gen namelijk om bij interne her plaatsingen wat meer dwang te ge bruiken. Nu moeten niet alleen de ambtenaar zelf, maar ook diens chef en collega's met de verschui ving instemmen. Het systeem is LEIDEN - De Leidse universiteit gaat met het ministerie van financien samenwerken in een afstudeerproject voor onder anderen belastingin specteurs. Het ministerie zal voor dit project, dat een hoogwaardig alternatief moet vormen voor het wetenschappelijk onderdeel van de huidige inter- -LEIDEN - Het Pvd A-raadslid Beij- ne bedrijfsopleiding van de belastingdienst, de universiteit 2,5 miljoen €n *s bang dat door een maatregel gulden betalen in bedragen van maximaal 500.000 gulden per jaar. De van het vliegveld Schiphol mensen overeenkomst, die gistermiddag door de voorzitter van het college van *n Leiden 's nachts meer last zullen bestuur van de Leidse universiteit en de plaatsvervangend directeur-ge- hebben van overkomende vliegtui- neraal van de belastingen werd ondertekend, geldt voor minimaal vijf Sen- Het luchtverkeer van en naar jaar. Schiphol mag in de nachtelijke Het studieprogramma betreft een afstudeervariant kostprijsverhogen- uren namelijk nog slechts gebruik de belastingen in de fiscaal-juridische studierichting. Het wordt vastge- rpaken van de Kaagbaan. Leiden steld door de rechtenfaculteit na overleg met de belastingdienst. Toegang hgt in het verlengde van deze baan. tot de opleiding hebben in elk geval door de belastingdienst geselecteer- De maatregel is genomen om de de doctoraal-studenten die bij de Leidse universiteit voor de fiscaal-juri- overlast te beperken voor bewo- dische studierichting staan ingeschreven. nefs van Zwanenburg en Halfweg. Een terechte zaak, vindt ook het Leidse Pvd A-raad slid. Dat neemt volgens Beijen echter niet weg dat nu een toename dreigt van de over last in Leiden en de Leidse regio. De PvdA'er stelt dat in het verle den al een groot aantal mensen uit dit gebied heeft geklaagd over ge luidhinder door luchtverkeer. Vol gens hem mag ook niet worden vergeten dat het luchtverkeer naar Schiphol het afgelopen jaar aan- er geen gedwongen ontslagen zul len vallen. "Elders in de regio zijn dergelijke garanties wel gegeven. Daarom stuit het ons tegen de borst dat de gemeente Leiden, met een linkse meerderheid, daar niet aan wil". De bondsbestuurder merkte ook op dat het in de toekomst gemak kelijker wordt voor het college om ambtenaren te ontslaan. Per 1 ja nuari 1989 gaat namelijk het huidi ge systeem van de wachtgelden op de helling. De personeelskosten voor ontslagen ambtenaren ver dwijnen dan, in tegenstelling tot nu, onmiddellijk van de begroting. Wethouder Bordewijk ontkent dat er een 'lijst klaarligt met namen van ambtenaren die moeten ver dwijnen'. "Ik weet niet waar Voor meulen zijn beschuldiging op ba seert en ik vind het ook een beetje een 'Van Dijk-achtige' uitspraak. Natuurlijk werken er bij de ge meente, zoals in elke organisatie, mensen die wat minder functione ren. Maar als er al ontslagen vallen. zienlijk is toegenomen (met onge veer 15 procent). Beijen heeft burgemeester en wethouders van Leiden nu ge vraagd om cijfers te verstrekken over de geluidhinder van het lucht verkeer boven Leiden. Hij wil ook weten of de gemeente de zaak heeft opgenomen met de Commis sie geluidhinder Schiphol en of zij contact heeft gehad met de lucht haven of de Rijksluchtvaartdienst over het gebruik van de Kaagbaan. Ars Kunstschilder Hermanus Ber- serik houdt vrijdag 13 november een lezing met dia's over zijn werk in het gebouw van Ars Ae- mula aan de Pieterskerkgracht 9. Aanvang 20.00 uur. Concordia Muziekvereniging Concordia houdt zaterdag 14 november een rommelmarkt in haar gebouw aan de Langegracht 61. Aan vang 10.00 uur. De opbrengst is bestemd voor het jubileumfonds. De vereniging bestaat volgend jaar 40 jaar. Hardrock In jongerencentrum 't Bree- huys wordt zaterdag een har- drockavond gehouden. Er mu ziek loopt uiteen van Europe tot Slayer. Aanvang 21.00 uur. zal dat gebeuren omdat de functie van die ambtenaren is opgeheven". Volgens Bordewijk roept Voor meulen met zijn opmerking over de garanties in regiogemeenten een verkeerd beeld op. "De meeste gemeenten zitten toch op de lijn van de gemeente Leiden". De uit spraak over de wachtgelden is op zichzelf juist, stelt Bordewijk. "Maar het is de vraag of die nieuwe regeling wel per 1 januari 1989 doorgaat. Bovendien zullen we ons er niet door laten leiden". LEIDEN - Op 70-jarige leeftijd is op 6 november professor dr. C.C. Kok-van Alphen overleden. Zij is gisteren in besloten kring begra ven op de begraafplaats te Hille- gersberg. Mevrouw Kok was een vermaard oogheelkundige. Zij heeft een be langrijke rol gespeeld in de hoorn vliestransplantaties in Nederland. Zij begon haar loopbaan bij dr. Pieck die zij vlak na de oorlog as sisteerde bij zijn operaties in het Elisabeth Ziekenhuis. Later zette zij in dat ziekenhuis haar praktijk voort. Vanaf 1970 deed zij die trans plantaties ook in het Academisch Ziekenhuis. Kok promoveerde cum laude in 1951 op een proefschrift over hoornvliestransplantatie. In 1978 werd zij bijzonder lector in de ziek ten van het hoornvlies aan de Leid se universiteit. Na haar werkzaam heden bij het AZL heeft ze nog ja renlang een eigen praktijk gehad. Kok-van Alphen kwam tien jaar geleden nog in het nieuws toen zij waarschuwde tegen de beunhaze rij in contactlenzen. Zij protesteer de tegen het feit dat iedereen zo maar een instituut kan beginnen voor de verkoop van contactlen-

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15