TAD LEIDEN Steeds Gebruik proefdieren bij universiteit toegenomen 'Bankroet van Stichting Burcht is niet nodig' LEIPSCH - DAGBLAD Ouders hoogbegaafde kinderen richten een regionale afdeling op Vergeer (SP): 'Gesprekken zijn reclame voor Shell' Directeur Ben Walenkamp en vrijwilliger Egon Snelders: Nieuw onderkomen voor Muziekcentrum-Noord Rijnsburgse licht gewond s DONDERDAG 12 NOVEMBER 1987 LEIDEN - Aan de Leidse De stÜ6inB is weliswaar minder universiteit zijn vorig jaar 42.451 proefdieren voor ex perimenten gebruikt. Dat zijn er 1306 meer dan het jaar daarvoor, aldus de Ne derlandse Bond voor Be- toch in strijd met de beleidsvoorne mens van de overheid die het aan tal voor experimenten gebruikte dieren wil terugdringen. L.T.S. van Ekdom, die aan de Leidse universiteit toezicht houdt op het welzijn van de proefdieren, strijding van Vivisectie. In heeft nog niet precies kunnen na- die stij ging is. Volgens hem is een daling van het gebruik van proefdieren bij de Nederlandse universiteiten nog niet ingezet, omdat onderzoeken jarenlang doorlopen en bovendien met nieuwe onderzoeken wordt be gonnen. Wél is er volgens hem een ver schuiving in de gebruikte diersoor ten. Zo werden vorig jaar welis waar 2.000 muizen méér gebruikt, maar 3200 ratten minder. Verder werden volgens Van Ekdom min der cavia's, konijnen, honden, var kens, vogels en ambifïeën gebruikt dan in 1985. Een toename was te bespeuren in het aantal hamsters, katten (één meer), geiten en vooral LEIDEN - De landelijke vereni ging Pharos van ouders van hoog begaafde kinderen gaat in Leiden en omstreken een zogenaamde ou derkern oprichten. Het doel van een ouderkern is om ouders van hoogbegaafde kinderen met elkaar in contact te brengen, zodat zij over hun problemen kunnen praten. De oprichting van Pharos, begin dit jaar, heeft geleid tot meer er kenning van het feit dat hoogbe gaafdheid niet altijd een zegen is. De gedachte dat iedere hoogbe- vanzelf wel komt, blijkt zijn op het ogenblik drie zoge- Aan de Leidse universiteit werd in 1986 in totaal op 21.790 muizen, 12.644 ratten, 199 cavia's, 2296 an dere knaagdieren, 652 konijnen, 70 - 4 TT - honden, 44 katten, 82 varkens, 46 onJulst te zlJn-, Hoge intellectuele naamde verrijkingsklassen 1985 waren nog 3.000 dieren ë?an wat de ooraak méér gebruikt dan in 1984. LEIDEN - SP-gemeenteraadslid Vergeer vindt dat het college terug houdendheid moet betrachten bij het organiseren van bijeenkom sten met Shell om over de apart heid in Zuidafrika te praten. Ver geer vindt dat zulke gesprekken slechts zijn toegestaan wanneer ze in het openbaar plaatshebben en ook actiecomités er aan mogen deelnemen. Enkele weken geleden had een gesprek plaats tussen ver tegenwoordigers van Shell en 45 gemeenten in Nederland. Daarbij werd afgesproken dat beide partij en binnenkort nog een keer om de tafel gaan zitten. Daarin ziet Ver geer echter weinig. Het was Vergeer die aan had ge drongen op een gesprek tussen be stuurders van gemeenten en Shell. Het gesprek is echter niet uitge pakt zoals Vergeer wilde. Shell heeft het gesprek slechts gebruikt om zijn eigen imago te verbeteren, stelt Vergeer vast. "Wat er over de beloten bijeenkomst naar buiten kwam, zal de directie van Shell niet onaangenaam in de oren geklon ken hebben", schrijft Vergeer in een brief aan het college: "Shell kreeg alle gelegenheid om aan de pers te verzekeren dat Shell apart heid altijd al heeft verworpen. Van argumenten die woordvoerders van de gemeenten daartegen inge bracht hebben, was in de pers niets terug te vinden. Eén-nul voor Shell dus en geen wonder dat Shell graag bereid is het gesprek voort te zet ten". schapen en geiten, 379 vogels, 203 amfibieën (kikkers ders) en 4026 vissen geëxperimen teerd, aldus de cijfers van de Ne derlandse Bond tot Bestrijding van Vivisectie. begaafdheid leidt in veel gevallen ?aTamarb juist tot verveling op school Ne- sociaal isolement. Thuis en op school zijn de kinderen vaak moei lijk hanteerbaar en de ouders we ten zich geen raad. Voor hoogbegaafde kinderen derland waar in totaal 18 kinderen terecht kunnen. Dat is volgens de vereniging veel te weinig. Daar naast is er bijvoorbeeld in Rotter dam aan een gewoon gymnasium een aparte klas voor deze kinderen. Volgens ouders van hoogbegaafde kinderen zou echter al op de lagere school moeten worden begonnen met verrijkingsstof voor deze leer lingen. Door het oprichten van ouder kernen in het hele land hoopt de vereniging allerlei activiteiten te kunnen ontplooien. Bijvoorbeeld avonden waarop samen met de leerkrachten over de problemen van hoogbegaafden wordt gespro ken. Deskundigen worden uitge nodigd om één facet van hoogbe gaafdheid eens uit te diepen en er kunnen - bijvoorbeeld in de vakan ties - activiteiten voor de kinderen worden georganiseerd. De eerste bijeenkomst van oude ren voor Leiden en omstreken wordt gehouden op donderdag 26 november bij A. van Overbeek, Foeliezoom 38, 2215 BP Voorhout, telefoon 02522-31336. Aanvang 20.00 uur. Voor informatie kan men zich ook wenden tot Pharos, Post bus 10144, 1301 AC Almere, tele foon 03240-31284. Het is de bedoeling op de eerste bijeenkomst te inventariseren om hoeveel hoogbegaafde kinderen het in deze omgeving gaat. "Dat gebruik van meer vissen is een landelijke tendens", aldus Van Ekdom. Op de keper beschouwd is er volgens hem aan de Leidse uni versiteit vorig jaar één procent meer proefdieren gebruikt dan het jaar daarvoor. "Elke vakgroep be paalt zijn" eigen onderzoek. Dus is het primair de verantwoordelijk heid van de vakgroep hoeveel die ren en welke diersoorten worden gebruikt". Een onderzoek moet worden aangevraagd bij de zogenaamde LEIDEN - Een faillissement van de Stichting Burcht is niet nodig. Dit stelt directeur Ben Walenkamp van de stichting, die momenteel in surséance van betaling verkeert. Volgens Walenkamp kan de stich ting met een jaarlijkse winst van 60.000 gulden draaien wanneer het door hem en vrijwilliger Egon len. Snelders opgestelde plan wordt uitgevoerd. licht op 1 september al 40.000 gul den aflossen", aldus Snelders. Het plan houdt onder meer in dat een professionele bedrijfsleider voor het horeca gedeelte wordt aange trokken. Walenkamp en Snelders schatten dat de sociëteit dan een omzet van 300.000 gulden kan ha- door Willem Spierdijk "De wil bij de meeste bestuur ders om de boel te redden ont breekt echter. In plaats van het zin kende schip te verlaten en nieuwe redders aan boord toe te laten, blij ven de bestuursleden echter op hun plaats. Ik heb drie kandidaten gevonden die allen bereid zijn hun 'Artikel l4-functionaris', die toe- schouders onder de stichting te zicht houdt op het welzijn van de zetten", zegt Walenkamp. dieren. Elke aanvraag komt Van Ekdom dus onder ogen en hij be kijkt in hoeverre het onderzoek (te) teert, heeft belastend is voor het dier. Overi- drie ton. Het gens worden de dieren na het expe riment afgemaakt. Dat gebeurt vol gens Van Ekdom in de meeste ge- De stichting, die de galerie-ruim de sociëteit Burcht exploi- schuld van bijna echter niet zo dat dat hele bedrag op korte termijn moet worden betaald. De helft van de som bestaat uit een lening van vallen op een tijdstip dat een ziekte de twee initiatiefnemers Walen- bij het dier al duidelijk is, zonder kamp en Theo Robbers. "Boven- dat het dier er al last van heeft. "Na- dien is er een schuld bij de belas dat het dier zijn leven heeft gege- tingdienst. Het gaat daarbij echter ven, volgt vervolgens veelal scopisch onderzoek". Overigens het gebruik jaar toegenomen: werden 1,17 miljoen dieren aanslagen die ambtshalve zijn gedaan. De bedragen die werkelijk heel Nederland moeten worden betaald liggen la- proefdieren vorig ger", stelt Egon Snelders, die het 1985 totaal van de direct opeisbare experi- schulden op 100.000 gulden schat. "Wanneer ons plan per 1 januari n werking treedt, kunnen we wel- Besloten Daarvoor is het wel noodzakelijk dat de sociëteit gemakkelijker toe gankelijk wordt. Een van de din gen die Walenkamp bijzonder steekt is, dat de sociëteit altijd een besloten karakter heeft gehad. "Dat is in het huurcontract met de gemeente opgenomen. Ik vind dat het bestuur zich daar achter ver schuilt. Er is nooit een serieuze po ging ondernomen om die bepaling in het huurcontract te veranderen. Daardoor is er nogal wat verwar ring onstaan over de beslotenheid. In feite kon iedereen zo binnen lo pen, maar veel mensen dachten dat ze er niet in kwamen. Dat misver stand heeft zeker een jaar ge duurd". In het nieuwe beleidsplan van Walenkamp en Snelders is ook re kening gehouden met bijdragen van sponsors. Het tweetal schat dat 65.000 gulden van geldschieters kan worden binnengehaald. Walenkamp en Snelders baseren dit sponsorbedrag op een schatting van een bureau dat gespecialiseerd is in fondsenwerving voor non-pro- fit en culturele instellingen. Snel ders: "Het bureau schat dat bij een hernieuwde opzet zelfs een spon sorbedrag van 100.000 gulden per jaar mogelijk moet zijn". Behalve de bijdragen van spon sors willen Walenkamp en Snel ders ook het aantal donateurs op schroeven. Vooral in de categorie 'tientjes-donateurs' wil het tweetal het aantal verhogen. Daarvoor moet onder meer een reclame-cam pagne worden gevoerd. "Het pro bleem is dat daar weer geld voor nodig is. De kosten gaan in dit ge val voor de baten uit. Door te bezui nigingen is er echter nog nooit een zaak gered. Er moet geïnvesteerd worden" stelt Snelders. Naast het beleidsplan van de da- Redactie: Simone van Driel en Meinderi van der Kaaij, telefoon 144941, toestel 217 of 222. Hondepoep Het is bepaald geen nieuws dat veel mensen zich ergeren aan hondepoep op straat en in par ken. Herhaaldelijk wordt *de af schuw daarover geuit. De laatste tijd wordt er ook steeds vaker iets tegen gedaan. Er zijn honde- bezitters die bij het uitlaten van hun huisdier een krant meene men en die gebruiken voor het opruimen van de uitwerpselen. De basisschool De Zonnewijzer aan het Zonlichtpad in de Meren- wijk pikte het ook niet langer en organiseerde een protestactie. De kinderen gingen gistermid dag de straat op met affiches en deelden stencils uit aan voorbij gangers. In de stencils wordt de bewoners dringend verzocht om hun hond voortaan niet meer op het grasveldje voor de school hun behoefte te laten doen. De school heeft zo'n 150 leerlingen en een vrij kleine speelplaats. Daarom wordt vaak uitgeweken naar het grasveldje, vooral als het mooi weer is. "Helaas glijden onze kinderen wel eens uit", zegt leerkracht Dolf Zwagerman. "Normaal zouden we daar ook wel willen gymmen, maar dat kan niet. De gymschoenen zou den onder de troep komen te zit ten". De kinderen van de Zonnewij zer zijn nu bezig met een project over afval. "Het aan de kaak stel len van het probleem van de hon depoep past prachtig in deze ac tie", aldus Zwagerman. Of het tot iets leidt moet worden afge wacht. Van de gemeente is vol gens hem niets te verwachten. "Die heeft er geen geld voor over. Het geld is er wel, want waar be talen we anders hondebelasting Cafés Bernard Stöxen, een poging wa gen om de sluitingstijden voor •afés te slechten. Nu is het nog zo c at het gros van de Leidse kroeg bazen op de topdagen vrijdag en zaterdag volgens de wet om 2.00 uur moeten sluiten. Enkele kroe gen hebben nog niet zo lang gele den een uurtje respijt gekregen en moeten om 3.00 uur de tap sluiten. Komende maandag avond gaat Stöxen tijdëns de raadsvergadering een voorstel indienen voor het afschaffen van sluitingstijden tijdens het week einde. Hij schermt daarbij met een besluit dat van de zomer door de gemeenteraad van Utrecht is ge nomen. Daarbij wordt het aan de horeca-exploitanten zelf overge- laten hoe laat de deur in het slot wordt gegooid. Uit ervaring is volgens het Utrechtse gemeente bestuur gebleken dat het massa le vertrek van bezoekers uit een café voor de meeste overlast zorgt. Als de sluitingstijden ver dwijnen verlaten de bezoekers de kroegen gespreid over de nacht en daardoor vermindert de geluidsoverlast. Dat is een prach tige redenering, maar wat zijn in middels de resultaten in Utrecht? Een woordvoerder van de poli tie van de Domstad zegt dat het eigenlijk nog te vroeg is voor har de conclusies. De proef is begin september van start gegaan. "Maar nu is al duidelijk dat het aaptal klachten niet is gegroeid. De indruk is eerder dat dat aantal is verminderd. We moeten echter niet vergeten dat het winter is. Ik wil het nog zien als er een paar warme zomerdagen komen". Opvallend is dat caféhouders nu niet bepaald drastisch de slui tingstijden hebben verlaat. "Ze blijven zeker niet massaal tot de ochtend open", zegt de woord voerder. In Kampen, één van de eerste steden die het durfde om het aan de kroegbazen zelf over te laten, lijken de resultaten ook Leerlingen van basisschool De Zonnewijzer voerden gisteren actie tegen hondepoep op hun speelveldje. te pleiten voor het voorstel van Stoxen. Na een prcef van totaal een jaar kwam de gemeenteraad tot de conclusie dat het dé oplos sing was voor veel narigheid tij dens de weekeinden. "We had den het veel eerder moeten doen", zegt de politie uit Kam pen. Het plaatsje aan de IJssel kampte met het probleem dat na 2.00 uur groepjes jongeren mas saal nog even de snackbar met een bezoek vereerden. "Dat bracht lawaai, maar vooral vecht partijen met zich mee. Dat kon behoorlijk uit de hand lopen, want de heren hadden uiteraard een behoorlijke hoeveelheid al cohol achter de kiezen. Met in voering van de proef bleken de theorieën over het gespreid ver laten van kroegen te kloppen. Er zijn nog wel mensen die beweren dat de overlast nu de hele nacht duurt, maar zelf krijgen we daar nooit klachten over. We hebben mensen daartoe toch vooral uit genodigd, maar nergens is het kennelijk zo erg dat de politie er wordt bijgehaald. Nee, we zou den niet meer terug willen naar Cafés (2) De Leidse politie zit nu in een moeilijk parket. Diep in haar hart wil zij eigenlijk ook zo'n re geling als in Kampen en Utrecht. Er is echter maar één instantie die daarover besluit is de ge meenteraad. De Leidse PvdA blijkt - en dit in tegenstelling tot geloofsgenoten in Utrecht - mor dicus tegen de afschaffing van de stricte sluitingstijden te zijn. Zij wijzen al jaren op de overlast de bewoners van de binnenstad. Alsof diezelfde bewoners nu geen last hebben. Niet zo lang geleden besloot een krappe meerderheid van de raad om 19 Leidse kroegen een uurtje langer open te laten blij ven. Ook hiervan zijn de resulta ten inmiddels bevredigend. De PvdA was hiertegen. Het lijkt alsof deze partij altijd tegen alles is wat plezierig is. Je mag niet achter gokkasten staan, je mag je auto niet overdekt parkeren én ie (fot mag niet uitgaan wanneer je dat zelf wilt. Een publiek geheim is wel dat veel kroegbazen zich niet aan de sluitingstijden houden. Aan me nig stamtafeltje is op vrijdag en zaterdag na 2.00 uur nog een vochtige versnapering te verkrij gen. Het overgrote deel van de etablissementen wordt niet be zocht door de politie, om de doodeenvoudige reden dat deze nooit last veroorzaken. Iedereen weet dat het altijd dezelfde vier of vijf uitgaansgelegenheden zijn waar narigheid ontstaat. De PvdA zal wel tegen het voorstel van Stöxen stemmen, net zoals Links Leiden. Het CDA is voor. De vraag is dus wat de WD gaat doen. Zullen ze zo flink zijn om eens een keer te staan vóór een liberale zaak? Zullen ze de confrontatie met hun coalitiegenoten durven aan gaan? Stöxen, die als eigenaar van een kroeg direct belangheb bende is, hoopt van harte dat hij in deze raadsperiode iets pro- duktiefs uit zijn handen mag ko men. Heeft hij zowaar toch nog iets van zijn magere verkiezings programma verwezenlijkt. gelijkse leiding van het cultureel centrum, heeft ook het bestuur van de Stichting Burcht een plan inge diend. Dit voorstel houdt in het verpachten van het horeca-gedeel- te. Daarvoor zou het bestuur zelfs al een kandidaat (Hans van der Bijl van café De Bijlen) hebben gevon den. Daarnaast zou de stichting de ga lerie-ruimte aan de Stichting Kun stenaars Belangen Leiden (SKBL) ter beschikking willen stellen. Het dagelijks toezicht zou dan bij stu denten van de Reinwardt-acade- mie komen te liggen. Walenkamp ziet niets in de plannen van het be stuur. "We waren juist op weg een professionele organisatie te wor den. Indien de sociëteit wordt ver pacht en de galerie wordt gerund door de SKBL wordt de Stichting Burcht eigenlijk een slapende stichting. Erg veel vooruitzicht op terugbetaling aan de schuldeisers is er dan niet", meent Walenkamp. De directeur van de stichting wijst bovendien op de tweeslachti ge positie die een van de bestuurs leden, B. Geerts, in deze zaak in neemt. Geerts is ook nog voorzitter van de SKBL. "Hij aast op het ge bruik van de galerie-ruimte, terwijl Geerts'als bestuurslid zich moet in zetten voor instandhouding van Stichting Burcht". Volgens be stuurslid Jacquelien Ravelli van de SKBL staat Geerts in de plannen om de stichting bij de galerie te be trekken alleen. "De meeste be stuursleden zijn er voorstander van dat de Stichting Burcht de activi teiten op de huidige manier voort zet". Plannen Net zo min als Walenkamp en Snelders iets zien in de plannen van het bestuur van Stichting Burcht, ziet het bestuur overigens iets in de plannen van Walenkamp en Snelders. "De meeste van de voorstellen om de stichting nieuw leven in te blazen zijn al gepro beerd", stelt het bestuur. Walen kamp bestrijdt dit. "Een aantal ideeën is wel door het bestuur be sproken, soms is er zelfs een be stuursbesluit gevolgd. De plannen zijn echter nooit uitgevoerd". Omdat de stichting in de ogen van Walenkamp best levensvat baar is, vermoedt Walenkamp dat het eventuele faillissement erop is gericht om hem uit te rangeren. "Aanvankelijk vocht ik met het be stuur een ideeënstrijd uit, dat heeft uiteindelijk geleid tot een machts strijd. Mijn idee is dat de stichting een aanvullend podium moet zijn, niet alledaagse dingen moet bren gen en zich daarbij op publiek uit het hele land moet richten". Volgens de directeur was de stichting op weg naar landelijke bekendheid. "Wij waren een speer punt op het gebied van de heden daagse muziek. We deden bijzon dere dingen op het gebied van de li teratuur. De Raad van Cultuur van Zuid-Holland heeft zelfs gesteld dat wij het beste culturele pro gramma van de provincie brach ten". Bij een eventueel bankroet dreigt Walenkamp het door hem in de stichting geïnvesteerde geld te verliezen. "Ik heb dat gèld er in ge stoken omdat ik achter het idee stond. Nu dat idee dreigt te verva gen, De Burcht wellicht een regio naal kunstcentrumpje wordt, krijg ik wel spijt van mijn investering". LEIDEN - Muziekcentrum-Noord heeft zeer waarschijnlijk een nieuw onderkomen. De muziekschool kan terecht in een schoolgebouw aan de Driftstraat. Daar is nu nog de noodopvang van de sociale LEIDEN - Een 45-jarige vrouw uit Rijnsburg is gisteravond gewond geraakt bij een ongeval op rijksweg 44 (Amsterdam-Den Haag cen trum). Een 63-jarige Hagenaar reed op de linkerrijbaan en wilde naar de rechterbaan sturen. Hij merkte daarbij de naast hem rijdende auto, bestuurd van een 43-jarige vrouw uit Rijnsburg, niet op. De man reed op de achterzijde van deze auto in waarna beide auto's in de berm te rechtkwamen. De medepassagier van de Rijnsburgse moest met hoofdklachten, vermoedelijk een lichte hersenschudding, naar het Academisch Ziekenhuis worden overgebracht. werkplaats gehuisvest. Die ver huist echter op korte termijn naar het gebouw van de sociale werk plaats in Leiderdorp. Het muziekcentrum staakte twee weken geleden de lessen. Jongeren die zich regelmatig rond het gebouw van de muziekschool aan de Bernhardkade ophielden, zorgden voor overlast en gedroe gen zich soms agressief tegen be zoekers van het centrum. Het college van B en W neemt vrijdag een definitief besluit over de verhuizing van Muziekcentrum- Noord. Er moet onder meer nog be keken worden of de huurprijs van. het gebouw aan de Driftstraat niet te hoog is voor de muziekschool. Wethouder De la Mar zei gister avond tijdens de vergadering van de raadscommissie sociale zaken en maatschappelijke aangelegen heden, dat de verhuizing van Mu ziekcentrum-Noord op korte ter mijn kan plaatshebben. Hij sluit niet uit dat dat binnen een maand kan zijn. "Als het bijvoorbeeld drie maanden zou zijn, dan moet de mu ziekschool een tijdelijke oplossing zoeken". STAD LE1DFN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13