Hulp voor Contra's wordt uitgesteld Demonstraties Bangladesh voorbode militaire coup CDU Kiel wil voorlopig nog geen verkiezingen Beleidswijziging regering VS Gijzeling Europeanen vergissing Abu Nidal Onze verzekerings adviseur wees ons de weg. 'n Betaalbaar Aanvullend Pensioen... Daar hebben we Nationale- Nederlanden voor. EU We aarzelden geen ogenblik «•I Arabische top doet stap richting Egypte EINDE VAN DE SPOORLIJN WOENSDAG 11 NOVEMBER 1987 I BUITENLAND PAGINA 5 BRUSSEL (GPD) - De ontvoering van vijf Belgen en drie Fransen door de Palestijnse terreurgroep van Abu Nidal is waarschijnlijk een vergissing geweest. Dat zeggen Israëlische regeringsfunctionaris sen die er van uitgaan dat de groep van plan was om enkele Israëliërs te gijzelen. Toen dat mislukte zou men de toevallig voor de Israëlische kust varende Belgen en Fransen heb ben ontvoerd. De bewering van de terreurgroep dat het om Israëlische spionnen gaat zou zijn bedoeld om de fout gelopen actie achteraf te rechtvaardigen. De acht werden volgens de groep van Abu Nidal, een van de meest gevreesde terreurbewegingwen in het Midden-Oosten, ontvoerd na dat hun kleine bootje zondag op de Middellandse Zee ter hoogte van de Gazastrook zou zijn gekaapt. Behalve de beweringen van de ter roristen heeft men hiervoor echter nog geen enkel bewijs. In Brussel heeft men inmiddels wel de zekerheid dat het gaat om vijf leden van de in Frankrijk wo nende Belgische familie Hout- ekins, een echtpaar, hun twee kin deren en de broer van de man. De groep Abu Nidal heeft gisteren de nummers van de paspoorten van het vijftal bekendgemaakt en die blijken te kloppen. Tot gisteren be stond daarover twijfel omdat nog geen enkel contact met de ontvoer ders was geweest. De drie Fransen zijn geïdentificeerd als de 30-jarige Jacqueline Valente en haar 5- en 6- jarige kinderen. Israëlische deskundigen gaan er van uit dat de terroristen van plan waren met een gijzeling de Arabi sche topconferentie in Amman te compromitteren. Maar nu wordt er rekening mee gehouden dat zij van Frankrijk en België concessies zul len gaan eisen. In zowel Brussel als Parijs pro beren inmiddels diplomaten onder meer in Amman in contact te ko men met de terroristen. Maar tot gisteravond was dat nog niet ge lukt. Er zijn volgens een woord voerder van het Belgische ministe rie van buitenlandse zaken ook nog geen eisen gesteld. De villa Wannsee in West-Ber- lijn, waarin de nazi's op 20 januari 1942 besloten tot de zogenaamde 'Endlösung' (de stelselmatige uit roeiing van het Europese joden dom) wordt gedenkteken. Dit is be sloten door het Westberlijnse stadsbestuur. De villa zal geen mu seum worden. Doodgeschoten In de door Israël bezette Ga zastrook is een 17-jarig Palestijns meisje doodgeschoten tijdens een demonstratie. Volgens de Israëli sche politie heeft een joodse kolo nist het dodelijke schot gelost. De kolonist vuurde naar eigen zeggen alleen waarschuwingsschoten af boven de hoofden van de demon stranten nadat de auto waarin hij zat bij het passeren van een vluch telingenkamp met stenen was be kogeld. ADVERTENTIE SINGAPORE - Terwijl de opposi tiepartijen in Bangladesh voor van daag en morgen een twaalfuurs- staking hebben afgekondigd voor het hele land, wordt in de hoofd stad Dakha rekening gehouden met een militaire coup wanneer de demonstraties tegen president Mo hammed Ershad uit de hand zou den lopen. door Bob Mantiri De gewelddadige botsingen van gisteren tussen duizenden aanhan gers van de oppositie en een over macht aan politie en paramilitair personeel, hebben volgens de poli tie aan drie betogers het leven ge kost. Maar Sjeik Hasina Wazed, dochter van de bij een militaire staatsgreep vermoorde president Mujibur Rahman en leidster van de oppositiepartij Awami Liga, ver klaarde dat tenminste zes van haar volgelingen door de politie waren doodgeschoten. De demonstraties waren georga niseerd door 21 oppositiepartijen, waaronder de Nationalistische Partij van Bangladesh (BNP), de Awami Liga, de fundamentalisti sche islamitische Jamaat partij en de communistische partij. De actie was weken geleden voorbereid en werd 'het beleg van Dakha' genoemd. Doel is generaal Ershad, die vijfjaar geleden via een geweldloze coup aan de macht kwam, tot aftreden te dwingen door de politieke en economische activiteiten in de hoofdstad mid dels protestacties volledig lam te leggen. De oppositie partijen die pas vo rig jaar, na eert vier jaar durende militaire staat van beleg, weer hun politieke activiteiten konden ont plooien, beschuldigen president Ershad ervan te hebben geknoeid met de recente parlements- en pre- sidensverkiezingen. Zij eisen daar om nieuwe en eerlijke verkiezin gen. Volgens de BNP heeft Ershad de corruptie in zijn regering tot een 'eerbare zaak' gemaakt. President Ershad heeft tot dus ver kans gezien de oppositie op een afstand te houden, gebruikmakend van de diepe verdeeldheid onder zijn politieke tegenstanders. Maar de uitdaging waar Ershad nu voor staat, verschilt wezenlijk met die waar hij in het verleden mee werd geconfronteerd. De oppositie spreidt nu een opmerkelijke een heid ten toon. De twee belangrijkste politieke leiders, sjeik Hasina Wazed en Be gum Khaled A Zia, zijn twee weken geleden in het openbaar in elkaar gezelschap verschenen. Sjeik Hasi na en Begum Khaleda Zia, de we duwe van de vermoorde president Ziaur Rahman en leidster van de BNP, besloten hun politieke en ideologische geschillen voorlopig te vergeten en gezamenlijk te stre ven naar de omverwerping van het bewind van generaal Ershad. De regering verklaarde, dat zij KIEL (AP) - Het ziet er naar uit dat de deelstaatregering in Schleswig- Holstein voorlopig alleen maar de lopende zaken kan behartigen. De patstelling in de zetelverdeling tus sen oppositie en regeringspartijen heeft voorkomen dat er binnenkort nieuwe verkiezingen kunnen wor den gehouden. Gisteren hadden de oppositionele SPD en de partij van de Deense minderheid SSW (37 ze tels) een motie ingediend om zo snel mogelijk nieuwe verkiezingen te houden. De regeringspartijen ADVERTENTIE 'n Brochure? Vraag uw verzekeringsadviseur of bel: (010) 454 80 20 CDU en FDP (eveneens 37 zetels) stemden tegen. De waarnemend minister-presi dent Henning Schwarz (CDU) staat er op dat hij zelf de datum voor nieuwe verkiezingen mag vaststel len. Hij is voorstander van het idee van de FDP om het parlement op 14 april 1988 naar huis te sturen en op 12 juni nieuwe verkiezingen te houden. De fractieleider van de SPD, Björn Engholm, wil echter nieuwe verkiezingen in het eerste kwartaal van 1988. Het lijkt er op dat de CDU en in mindere mate de FDP eerst wil wachten totdat de affaire-Bar- schel enigszins is geluwd omdat deze zaak gevolgen kan hebben voor de electorale steun aan de christendemocraten. De vroegere minister-president van de deel staat, Uwe Barschel zou voor de jongste verkiezingen hebben ge probeerd de SPD-kandidaat voor het minister-presidentschap, Eng holm, in diskrediet te brengen. Barschel werd overigens vorige maand dood aangetroffen in een hotel in Genève. Ondertussen worden de beschul digingen tegen Uwe Barschel steeds concreter. Het Openbaar mi nisterie in Lübeck heeft vastge steld dat Barschel niet op 8 septem ber vanuit zijn auto met zijn vrouw heeft getelefoneerd zoals hij be weerde. De persmedewerker van Barschel, Reiner Pfeiffer, die het schandaal aan het licht heeft ge bracht, had verteld dat Barschel hem op die dag vanuit zijn auto had gebeld met de vraag waar de ge vraagde afluisterapparatuur bleef. Die apparatuur zou in Barschel te lefoon worden geplaatst zodat Eng- holms SPD later beschuldigd kon worden van afluisterpraktijken. Barschel heeft tegen een onder zoekscommissie gezegd dat het enige telefoongesprek dat hij van uit de auto heeft gevoerd dat met zijn vrouw is geweest. Het Open baar Ministerie heeft nu van de Duitse PTT bevestigd gekregen dat dit niet waar is. Gisteren heb ben politie en openbaar ministerie ook de detectivebureaus Condor en Hertlein in Düsseldorf en Mün- chen doorzocht. Daarbij zou belas tend materiaal in beslag zijn geno men. De twee bureaus zouden Eng holm geschaduwd hebben. DHAKA - Een politie-agent legt zijn geweer aan om te vuren op demon stranten in de hoofdstad Dakha van Bangla Desh, terwijl zijn collega hem toeroept dit niet te doen. (foto ap> via administratieve maatregelen met de oppositie zou afrekenen. Een van de eerste daden van de re gering was echter de arrestatie van honderden oppositieleiders en po litieke activisten. Maar volgens de oppositie zijn er duizenden opge pakt. Voorts heeft Ershad de media verboden om over de acties van de oppositie te schrijven. De twee hoofdstedelijke universiteiten en middelbare scholen moesten de poorten sluiten voor de duur van vijf dagen. Afgelopen zondag stel de de politie een demonstratie-en vergaderverbod in. De oppositie heeft al deze maatregelen gene geerd. De verwachting van sjeik Hasina Wazed dat honderdduizenden mensen aan het beleg zouden mee doen is echter niet uitgekomen. Maar het beleg is in zoverre ge slaagd omdat het de politieke en handelsactiviteiten in de hoofd stad tot op zeker hoogte tot stil stand bracht. De protestacties zijn nog niet voorbij. De politieke leiders broe den op nog meer acties voor de ko mende dagen. Diplomatieke waar nemers achten de kans groot, dat het leger zal ingrijpen wanneer de oppositie met haar acties er in slaagt het openbare leven in de hoofdstad tot stilstand te brengen. In de legertop bestaat kritiek op ge neraal Ershad omdat hij niet krach tig genoeg is opgetreden tegen zijn politieke tegenstanders. De militairen zullen wellicht de acties van de oppositie als een ex cuus gebruiken om een coup te ple gen en zich vervolgens te ontdoen van generaal Ershad, die overigens in augustus 1987 ontslag nam uit het leger. Per slot van rekening is het niet de eerste keer, dat de gene raals tussenbeide komen. De oprichter van de republiek, Mujibur Rachman, werd in augus tus 1975 gedood tijdens een militai re staatsgreep. Majoor-generaal Zi aur Rahman die in APril 1977 naar de macht greep, werd 30 mei 1981 door rebellerende officieren ver moord. Vice-president Abdus Sat- tar die hem opvolgde werd 15 no vember 1981 aan de kant gezet door luitenant-generaal Mohammed Ershad, die op dat moment leger chefstaf was. Komen de politieke partijen ooit weer aan bod in Bangladesh? Het probleem, zo zegggen diplomatie ke waarnemers is, dat de oppositie geen alternatief kan bieden omdat zij te sterk verdeeld is. De oppositie wordt gevormd door 21 politieke partijen, waarin onder meer funda mentalistische islamieten, commu nisten, nationalisten, zitten. De twee belangrijkste partijen, Awami Liga en BNP, hebben wel hun krachten gebundeld tegen Ershad. Maar als hun gemeen schappelijke vijand er niet meer is, dan komen de politieke en ideolo gische geschillen weer naar boven drijven. Het dilemma is dat als de oppositie een militair dictatuur wil voorkomen, zij Ershad zullen moe ten gedogen. Anderzijds kan Ers had alleen zijn positie handhaven door de oppositie verdeeld te hou den. Nog maar een maand geleden zei Shultz dat de regering al in novem ber van dit jaar om 270 miljoen dol lar aan hulp voor de Contra's zou vragen. Dat voornemen, zo zei de minister gisteren tijdens de Alge mene Vergadering van de Organi satie van Amerikaanse Staten (OAS), is nu losgelaten. door Henk Dam De Amerikanen komen met deze beleidswijziging tegemoet aan de verlangens van de vijf presidenten. Zij willen dat hun vredesplan voor de regio tot ten minste januari vol gend jaar de tijd wordt gegund. Het uitstel betekent ook een te gemoetkoming aan het Congres. De Democraten in het Huis van Af gevaardigden en de Senaat, die in beide huizen een meerderheid vor men, hebben er de afgelopen we ken geen geheim van gemaakt ADVERTENTIE niets te zien in verdere militaire hulp aan de Contra's. Opvallend aan Shultz uitspraken van gisteren was, dat hij niet eens met zoveel woorden zei dat de rege- ring-Reagan uiterlijk in januari om hulp zal vragen, mocht het vre desplan dan een mislukking zijn gebleken. Dat wijst erop, dat de Amerikanen zichzelf en de Mid- denamerikaanse presidenten nog wat meer armslag willen geven. Maar Shultz maakte ook duide lijk dat de Amerikaanse regering niet zal toestaan dat de opschorting van de hulp gaat leiden tot forse militaire nederlagen van de Con tra's tegen de Sandinisten. „Wij zullen niet aan de kant blijven staan als de Sandinisten proberen een militaire overwinning te boe ken", zo waarschuwde hij. Of de Amerikaanse regering in of na januari aan het Congres om her vatting van de hulpverlening zal vragen, zal afhangen van de mate waarin de Sandinisten voldoen aan de aan hen gestelde eisen in de Middenamerikaanse vredesvoor stellen, aldus Shultz. Die eisen betekenen onder meer, dat de Sandinistische regering van Nicaragua maatregelen moet ne men die tot herstel van de demo cratie leiden, en met de Contra's moet onderhandelen over een staakt-het-vuren. De Sandinisten hebben inmid dels een aantal democratische waarden in ere hersteld. De presi dent van Nicaragua, Daniel Ortega, zei bovendien vorige week voor het eerst dat zijn regering bereid is om indirect met de Contra's te onder handelen. ENNISKILLEN - De kist van soldaat Edward Armstrong passeert, tij dens zijn begrafenis in het Noordierse plaatsje Enniskillen, de ruïne van het gebouw dat afgelopen weekeinde doelwit was van een bomaanslag van de IRA, waarbij Amstrong om het leven kwam. (foto ap> WASHINGTON - De Amerikaanse regering zal aan het Congres op z'n vroegst pas volgend jaar om militaire hulp voor de Contra's vragen. Eerst moet het vredesplan van vijf Midden amerikaanse presidenten alle kans van slagen krijgen, aldus minister Shultz (buitenland se zaken). Salvadoraans leger schendt belofte Duarte MEXICO (GPD/IPS) - Het Salva doraanse leger heeft een groot scheeps offensief ingezet, amper vijf dagen nadat president Duarte, in het kader van de Middenameri kaanse vredesakkoorden, een een zijdig staakt-het-vuren had afge kondigd. Generaal Adolfo Blandon, de stafchef van het Salvadoraanse le ger, beweerde gisteren, kort na het begin van het offensief, dat het om een tijdelijke en lokale opschorting van het staakt-het-vuren gaat. Hij erkende dat er een groot aantal he likopters en verschillende bom menwerpers zijn ingezet. Volgens de generaal zouden gu- errilleros van het linkse verzet zich de afgelopen dagen hebben gecon centreerd nabij de twee belangrijk ste elektriciteitscentrales in de noordelijke provincie Chalatenan- go en moest er worden ingegrepen voordat de guerrilleros tot de aan val zouden overgaan. Maar er zijn genoeg waarnemers die geloven dat dat slechts een excuus is. Volgens de radiozenders van de rebellen vinden de bombardemen ten meer naar het noorden plaats, juist daar waar de afgelopen weken bijna 5000 mensen die naar Hon duras waren gevlucht waren terug gekeerd naar hun oorspronkelijke dorpen. Tot grote ergernis van re gering en leger trouwens, want die dorpen bevinden zich in een zone waar de guerrilleros sinds jaren heer en meester zijn. Politieke gevapgenen in El Sal vador die vorige week amnestie kregen, weigeren de gevangenis te verlaten uit angst voor rechtse doodseskaders. Zij eisen garanties voor hun veiligheid voor zij zich weer op straat durven te begeven. Dat hebben zij via een zegsman in San Salvador laten weten. Sinds enkele weken zijn rechtse doodseskaders in de hoofdstad weer actief. Eind oktober ver moordden zij de voorzitter van de mensenrechtencommissie, Her- bert Anaya, en afgelopen weekein de werden twee tegenstanders van het bewind-Duarte uit de weg ge ruimd. Niger De president van Niger, generaal Kountché, is in een ziekenhuis in Parijs overleden aan een hersentu mor. Kountché (56), die het afgelo pen weekeinde in Parijs was aan gekomen, was dit jaar al vier keer in hetzelfde ziekenhuis behandeld. De nationale radio in Niger heeft gemeld dat kolonel Ali Seibou, de bevelhebber van de strijdkrachten, is aangewezen om voorlopig het land te leiden. Nijlpaarden Meer dan 2000 nijlpaarden zijn de afgelopen weken gestorven in het natuurreservaat Luangwa-dal in Zambia door een epidemie van miltvuur. De bevolking is gewaar schuwd geen vlees te eten van de dode dieren. Er waren berichten dat stropers de nijlpaarden slach ten en het vlees verkopen. Villa Wannsee BEGRAFENIS NOORD-IERLAND zet zou aantekenen als individuele lidstaten weer banden zouden aan kopen met Egypte. Jordanië en Djibouti hebben de betrekkingen al hersteld. Oman en Sudan verbra ken die nooit. De zes Golfstaten hadden afgelopen zondag al te ken nen gegeven dat zij hoe dan ook weer betrekkingen zouden aan gaan met Egypte, ook als de top daarover geen akkoord zou opleve- Een Jordaanse woordvoerder meldde gisteravond dat koning Husayn de presidenten Assad en Husayn van Syrië en Iraq, die ja renlang met elkaar in de clinch la gen, heeft verzoend. De hoop op een doorbraak kwam nadat beide leiders, die twintig jaar verdeeld zijn geweest over persoonlijke en politieke kwesties, maandagavond een door koning Husayn aangebo den diner bijwoonden. Getuigen vertelden dat ze langdurig met el kaar converseerden zonder spoor van de vijandigheid die hun be trekkingen zo lang kenmerkten. De Jordaanse woordvoerder ver klaarde dat „de ontmoeting het be gin zal zijn van een nieuw stadium in de nieuwe betrekkingen tussen beide landen". Bengalese leidster oppositie opgepakt DHAKA (Rtr) - De Bengalese oppo sitieleidster Begum Khaleda Zia van de Bangladesh Nationalisti sche Partij (BNP) is vandaag door de politie van haar bed gelicht. Vol gens de politie was zij van plan een mars te leiden uit protest tegen de slachtoffers die gisteren zijn geval len bij ongeregeldheden tussen po litie en demonstranten. Ook dc se cretaris-generaal van de BNP, K. M. Obaidur Rahman, werd gearres teerd. Een politiewoordvoerder sloot niet uit dat ook sheik Hasina Wajed zal worden ingerekend als zij vast houdt aan haar plannen om een betoging te leiden. Er geldt een de monstratieverbod. In de hoofdstad Dhaka braken gisteren ernstige rel len uit tussen politie en demon stranten die het vertrek van presi dent Hossain Mohammad Ershad eisten. Het was vandaag opnieuw onrustig in Dhaka. Ooggetuigen zeiden dat het Amerikaanse voor lichtingscentrum vlakbij het ge bouw van het regeringssecretariaat door betogers in brand is gestoken. AMMAN (Rtr/AFP) - De deelne mers aan de Arabische topconfe rentie in de Jordaanse hoofdstad Amman zijn er niet in geslaagd overeenstemming te bereiken over de terugkeer van Egypte in de Ara bische Liga. Wel maakten zij de weg vrij voor individuele lidstaten om hun diplomatieke betrekkin gen met Cairo te herstellen, zo is vandaag in conferentiekringen ver- De 21 delegaties kwamen over een dat de betrekkingen van de in dividuele lidstaten met Egypte bui ten de bevoegdheid vallen van de Arabische Liga. Het Egyptische lidmaatschap van de Liga werd in 1979 opgeschort nadat de Egypti sche president Sadat een afzonder lijk vredesverdrag had gesloten met Israël. De meeste Arabische staten verbraken de diplomatieke banden met Cairo. Met name de Golfstaten drongen in Amman aan op Egypte's terug keer in de Liga als tegenwicht voor de dreiging die in het gebied van de Golf zou uitgaan van het niet-Ara- bische Iran. Syrië en zijn radicale bondgenoten hebben zich echter steeds verweerd tegen plannen om Egypte, de sterkste militaire mo gendheid in de Arabische wereld, weer tot de Liga toe te laten. Vol gens Damascus schond Cairo met zijn Israëlische vredesverdrag de verplichtingen die het was aange gaan in het kader van de Arabische Liga. Maar voor de top in Amman was al duidelijk dat Syrië geen ver- CHICAGO - Een deel van het voorste gedeelte van een trein hangt in de Amerikaanse stad Chigago over het uiteinde van de spoorrails. Nadat al le passagiers waren uitgestapt werd de trein uitgerangeerd. Daarbij brak deze door het hek, waartegen de trein tot stilstand moest komen. De twee mensen in de trein, een machinist en een conducteur, werden naar het zie kenhuis gebracht. Beiden waren slechts licht gewond. (foto api

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5