Profeste Justitie valt binnen bij Bulldog-concern Veel kinderen met 'vage ldachten' in ziekenhuis 'Meisjes van 13' denken tamelijk geëmancipeerd Oploo wil maximaal 100 asielzoekers in klooster Aanvullende verzekering tandarts maakt weinig kans Buurt heeft buik vol van drive-in McDonalds MANNENMODE WOENSDAG 11 NOVEMBER 1987 PAGINA 3 TT 1 >1 PC I 1*1* 111 AMSTERDAM (ANP) - Het over- riasiverkoop in komeshops werd milioenenhandel grote deel van de meisjes van 12,13 M- A en 14 jaar denkt later te trouwen en kinderen te krijgen, maar is tegelij- AMSTERDAM (GPD) Bij invallen in de Amsterdamse vestigingen van het Bulldog- concern van koffieshops en kantoren heeft de politie gisteren 30 mensen aangehouden. Volgens officier van justitie De Wit liep de verkoop van soft-drugs de spuitgaten uit. In het bedrijf gingen jaarlijks miljoenen om en er werkten in de diverse vestigingen meer dan honderd mensen. Bovendien leverde het Bulldog-concern grote bestellingen drugs aan koffieshops elders in Nederland. kertijd heel geëmancipeerd. Twee van de drie vinden het heel nor maal dat een vrouw hoofdkostwin ner is en dat kinderen geen vanzelf sprekende reden zijn om te stop pen met werken. Dat blijkt uit een onderzoek van de Stichting voor het Kind. Het on derzoek onder 457 meisjes houdt verband met het thema van de kin derpostzegels 1987. Deze zegels - de verkoop begint deze week - staan in het teken van 'kind en be roep', waarbij de nadruk is gelegd op meisjes in beroepen die niet vaak door hen worden uitgeoe fend. Tweederde van de ondervraag den heeft min of meer een vast idee over wat zij wil worden. De geko zen beroepen zijn voor ruim een kwart typisch vrouwenberoepen (verpleegkundige, kraamverzorg ster, doktersassistente) en voor zes procent mannenberoepen (politie agent etcetera). De rest kiest neu trale beroepen. De gekozen beroe pen hebben bovendien zelden iets te maken met het beroep dat de ou ders uitoefenen. De meisjes werd ook gevraagd welk beroep zij zouden kiezen als zij een jongen waren geweest. In dat geval blijken de meisjes een be roep te kiezen met een iets hogere status. De meeste meisjes willen overigens helemaal geen jongen zijn. De ondervraagde meisjes zijn (nog) zeer tevreden over hun ou ders. Vooral de moeder wordt be wonderd. Op een hitlijst van meest bewonderde vrouwen staat de moeder nummer een. Tweede is de Volgens De Wit betekent dit on verwachte optreden tegen soft drugs geen ommezwaai in het tole rante Amsterdamse beleid ten op zichte van deze drugs. De politieke aandacht blijft volgens hem vooral gericht op de handel in hard-drugs. "Maar de Bulldog had een waar schuwing nodig omdat de grenzen waren overschreden. Handelen in soft drugs blijft strafbaar, ook al heeft het niet onze prioriteit. Als de grenzen worden overschreden door reclame-acties of georgani seerde grootschaligheid kan justi tie optreden, wat we nu dus heb ben gedaan. Bij herhaalde overtre dingen kan een bestuurlijk optre den sluiting van de tent beteke- definitieve sluiting in de toekomst dus bepaald niet onmogelijk. De Wit: "De enige sanctie die effectief is, is sluiting van dergelijke shops. Deze actie is het begin van een heel duidelijke lijn. Het is een speer puntactie geweest". De hele dag was er gisteren gróte publieke belangstelling voor de af en aan rijdende politiebusjes en brandweerwagens op het Leidse- plein, waar een belangrijke Bull dog-vestiging in het voormalige politiebureau zit. De busjes voer den in totaal dertig arrestanten af, terwijl de brandweer later in de middag in het pand een brandkast openbrak. Om drie uur gingen de luiken voor de rest van de dag dicht. Op zeven lokaties met vaak meer cafés op één adres werd de hele OPLOO (ANP) - De gemeente Op loo is bereid maximaal 100 asiel zoekers op te vangen in het voor malig klooster in het kerkdorp Ste vensbeek. De gemeenteraad ging gisteren akkoord met de ontwerp- bestuursovereenkomst tussen bur gemeester en wethouders en WVC, maar een meerderheid stelde op voorstel van het CDA als voorwaar de dat er niet meer 100 asielzoekers naar Stevensbeek komen. WVC had aanvankelijk 325 asiel zoekers willen huisvesten in Ste vensbeek. Later ging WVC ermee akkoord dit aantal terug te brengen tot maximaal 140. Het ministerie wil al deze maand beginnen met het onderbrengen van asielzoekers in Stevensbeek, maar de gemeen teraad wil niet eerder dan in febru ari met de opvang beginnen. Volgens burgemeester Van Veg- gel moeten de onderhandelingen nu worden heropend. Wat dat ople vert is volstrekt ongewis, aldus de burgemeester. WVC gen De CDA-fractie en een van de plaatselijke groeperingen stelden het ministerie van WVC verant woordelijk voor de onrust die is ontstaan in Stevensbeek. Vooral de onverzettelijke houding van WVC vlak na het bekend worden van de plannen heeft diepe wonden in de kleine dorpsgemeenschap gesla gen, aldus het CDA. Er is nu be hoefte aan rust. "Wij veronderstel len dat als het ministerie in de be ginfase bereid was geweest een compromis te sluiten er nu al een aantal asielzoekers zou zijn onder gebracht in Stevensbeek", aldus een CDA-raadslid. boekhouding, tientallen kilo's hasj en alles wat met hasj te maken had, in beslag genomen. Er werden geen vuurwapens aangetroffen en relatief weinig geld. Wel tientallen space-cakes en honderden space- bonoons en nasj-koeken. De bak ker ervan werd eveneens aange houden. Van de dertig arrestanten zullen er zeker tien voorlopig vast blijven zitten omdat ze sleutelfigu ren in het Bulldog-concern zijn. Stampvol De Amsterdamse Narcoticabri gade kreeg twee maanden geleden van justitie de opdracht de zaak grondig te onderzoeken. Het resul taat was de grootschalige actie van gisteren, waaraan in totaal 87 poli tiemensen deelnamen. Gelijktijdig werden invallen gedaan op het Leidseplein, de Oudezijds Voor burgwal en het Hekelveld, in zeven andere panden in Amsterdam en in het huis van de directeur in Vree land. Hoofdinspecteur Huyser van Rhenen, chef van de Narcoticabri gade. zei gistermiddag dat vooral de miljoenenomzet in de Bulldog- keten een bron van zorg is voor de politie. "We maken ons vooral zor gen over de herbelegging van die immense geldstromen in het witte en zwarte circuit. We zouden het liefst zien dat de andere koffie shops. waarvan er nog een paar honderd zijn in Amsterdam, zich iets aantrekken van deze actie. Een aantal hebben we in het verleden al kunnen sluiten omdat ze toch de verkeerde kant, namelijk die van hard-drugs, opgingen. Maar ook te gen de andere koffieshops gaan we gericht optreden als dat nodig blijkt". Een van de 30 Bulldog-werkne mers die de politie gisteren bij een grootscheepse actie tegen het be drijf arresteerde, verlaat met met de handen op rug geboeid een van de koffieshops annex hasj-verkoop- punten in de hoofdstad. Met deze actie wil Justitie niet alleeii het Bulldog-concern, maar ook de vele andere koffieshops/hasjhandels duidelijk maken dat de tolerantie van de handel in soft-druges van het Amsterdamse parket zijn gren zen heeft. Bulldog heeft die grenzen overschreden, aldus officier van justitie De Wit. (foto anp» UTRECHT (ANP) - Een vrijwilli ge aanvullende verzekering tegen tandartskosten maakt weinig kans. Waarschijnlijk zullen maar weinig ziekenfondsverzekerden zo'n ver zekering nemen en deze wordt daarom vrijwel onbetaalbaar, zo UTRECHT (ANP) - Zo uit het fri tuurvet de wagen in. Sinds twee maanden kunnen automobilisten zonder uit hun wagen te komen reactie bepaald niet ge- hun hamburger-met-friet krijgen lukkig te zijn met de voorwaarden bij het Utrechtse Huis ter Heide. werd een buurman zelfs tot op zijn Volgens McDonalds-advocaat erf door een ziedende fast-food-fan Van Daalen heeft de hamburger-gi- achterna gezeten. Kortom: in het gant aangeboden om voor 70 mille eens zo serene buurtje is de rust extra parkeerruimte aan te leggen, thans ver te zoeken. maar hebben de onwonenden dat de Oploose gemeenteraad. Het ministerie valt vooral over de eis dat er pas in februari asielzoekers in Stevensbeek terecht kunnen. "Dat is gewoon te laat", aldus een woordvoerder. Ook met het maxi mum van 100 is WVC niet erg blij. Op het departement bang dat nu andere gemeenten ook nadere eisen gaan stellen. Maar de omwonenden vinden dat ze door de McDonalds-eetpaal geen leven meer hebben. Met name op vrijdagen en in de weekeinden blokkeren enorme files eetlustigen de buurt. Tijdens de eetspitsen Binnenland kort Schoolgeld De PvdA vraagt maatregelen van minister Deetman (onderwijs) om te voorkomen dat tussen de acht en tienduizend leerlingen van zestien en zeventien jaar van school wor den gestuurd, omdat hun ouders het schoolgeld van 1030 gulden niet hebben betaald. Deetman moet volgens de PvdA een regeling treffen voor ouders die het lesgeld kunnen de buren nauwelijks nog hun landgoed op of af en een aan palende manege en een kwekerij dreigen voor hun klandizie onbe reikbaar te worden. De zaak moet dicht, concludeer de advocaat Tomlow namens de omwonenden gisteren in een kort geding voor de Utrechtse recht bank. Tomlow schetste dat de bu ren op gezette tijden ook fysiek en worden bedreigd en scheldwoor den naar het hoofd krijgen door en van spinnijdige eetlustigen die soms wel een half uur in de file moeten staan. Tijdens die 'lijdens weg naar de eetpaal', aldus Tom low, wint de agressie het soms van de honger. Als de buren proberen niet kunnen betalen. Ouders die zich langs de eetfile te het geld wel kunnen betalen dit weigeren, moeten juridisch worden aangepakt in plaats van dat de kinderen van school worden ge stuurd, aldus de PvdA. Giftige prei In Sprang-Capelle is gisternacht vijf tot tien kilo prei gestolen die enkele dagen eerder bespoten was met het giftige parathion. Het eten van deze prei kan schadelijk zijn voor de gezondheid en kan voor kinderen zelfs dodelijk zijn. Tegen de tijd dat de groente volgroeid is, is de stof uitgewerkt. De politie rijdt met auto's met luidsprekers in de wijk rond om de bewoners te waarschuwen. Beroemd Een 19-jarige Eindhovense jon gen heeft bekend dat hij in mei brand heeft gesticht in een speel goedzaak in Eindhoven. De jongen zei de brand te hebben gesticht om dat hij beroemd wilde worden; hij hoopte dat zijn naam in de krant zou worden vermeld als de ontdek ker van de brand. In totaal wordt de schade geraamd op 16 miljoen gulden. Doorgeleden Het gerechtshof van Leeuwar den veroordeelde gisteren 26-jarige man uit Westerbork, die na een aanrijding was doorgereden, tot vier maanden gevangenisstraf en één jaar ontzegging van de rijbe voegdheid. De man reed onder in vloed van alcohol in juni 1985 bij Orvelte een gezin uit Limmen (NH) aan, waarbij vader en dochter om het leven kwamen en moeder en zoon gewond raakten. poging hun woonstee te berei ken, worden ze regelmatig voor voordringers aangezien. Een keer De 'eetpaal' van McDoyialds in vol bedrijf. Na lang wachten i krijgt deze automobilist eindelijk zijn portie. als volstrekt onvoldoende van de hand gewezen. Van Daalen gaf toe dat de drukte aanvankelijk ook het hamburgerconcern had overrom peld, maar inmiddels is volgens hem het nieuwe eraf en beweegt de klandizie zich naar zijn smaak op een peil dat ook voor de omwonen den dragelijk is te noemen. Het geen de omwonenden weer heftig ontkenden. Momenteel trekt het bedrijf volgens Van Daalen weke lijks circa 8000 klanten. Sluiting is onverteerbaar, aldus Van Dallen, want dat zou het ont slag betekenen voor 120 werkne mers (onder wie 30 parttimers) en het verlies van een investering van 4 miljoen gulden. Maar Tomlow bleef bij zijn eis, temeer omdat McDonalds de ellen de had kunnen voorzien aan de hand van ervaringen in de VS, de bakermat van het concern. "Daar hebben drive-ins ruime parkeerac commodatie, en niet slechts een enkele eetpaal maar een stuk of wat van die dingen. Ze zijn te ver gelijken met tankstations waar je aan een reeks pompen benzine kan krijgen". McDonalds had de zaak veel ruimer moeten opzetten op een andere plek, concludeerde hij. "Je organiseert toch ook niet een concert van Madonna in een gym- zaaltje?". Uitspraak donderdag 19 novem ber. HENGELO (GPD) - De laatste ja ren komen steeds meer kinderen naar het ziekenhuis met vage klachten over buikpijn en hoofd pijn. maar lichamelijk blijkt er niets mis te zijn. De kinderen zijn de dupe van deze ingewikkelde maatschappij. Ze hebben proble men en kunnen die niet verwer ken. Dat is de ondervinding van de leraren van de Ziekenhuisscholen. Deze scholen verzorgen het onder wijs voor kinderen die langdurig in het ziekenhuis liggen. "Verwonderlijk is het niet. Er ko men tegenwoordig veel problemen op kinderen af. Blijkbaar kunnen ze die niet verwerken", zegt direc teur Laverman van de Ziekenhuis- school Oost-Nederland in Hengelo. Hij is tevens voorzitter van het lan delijk directeurenoverleg van de Ziekenhuisscholen, waar het groei end aantal jonge psycho-somati- sche patiënten regelmatig het on- dewerp van gesprek is. "Kinderen maken al op jonge leeftijd vervelende dingen mee. Ouders maken ruzie, gaan schei den en zeggen dan: onze kinderen hebben er begrip voor. Maar hoe erg zo'n scheiding doorwerkt op het gevoelsleven van de kinderen wordt onderschat. Kinderen krij gen bovendien veel meer prikkels dan vroeger. Via radio en televisie komt er veel ellende op ze af'. "Het valt ons, onderwijzers in het ziekenhuis, op dat er met de klachten van de psycho-somati- sche patientjes, weinig gebeurt. Als er lichamelijk niets wordt ge vonden, worden de kinderen naar huis gestuurd met het advies om het Riagg (geestelijke hulpverle ning) in de arm te nemen. Maar veel ouders laten dat advies links lig gen. Ze schamen zich er misschien een beetje voor dat hun kind dit soort problemen heeft". Onderwijs De toename van het aantal jonge psycho-somatische patiënten de laatste jaren is de belangrijkste ver andering die de Ziekenhuisschool signaleert sinds de oprichting van de school, bijna tien jaar geleden. Het onderwijs aan zieke kinderen is onstaan in de academische zie kenhuizen. Pas veel later kregen ook de kinderen in de gewone zie kenhuizen onderwijs. De Zieken huisschool Oost-Nederland is een van de oudste regionale zieken huisscholen in het land. "Toen wij begonnen, dachten we: we moeten knokken in de zie kenhuizen om ons waar te maken. Maar niets was minder waar. Tot onze verbazing ontvingen ze ons in de ziekenhuizen met open armen. Alsof ze op ons hadden zitten te wachten. De lessen zijn erg belang rijk voor de kinderen in het zieken huis. Vooral voor kleine kinderen is de school een houvast in hun le ven. Een kaartje van klasgenootjes vinden ze veel leuker dan een kaartje van opa of oma". "De lessen betekenen een aflei ding voor ze. Ze zijn even helemaal uit het ziekenhuissfeertje. Een prikzuster komt er bij ons dan ook niet in onder de lessen. Hoe ouder de kinderen zijn, hoe meer het ac cent ligt op het onderwijs. We pro beren ervoor te zorgen dat de jon geren niet blijven zitten en dat ze kunnen meedoen aan schoolonder zoeken of examens. Deze worden trouwens ook in het ziekenhuis af genomen. Die mogelijkheid bete kent vaak een grote opluchting voor scholieren die vlak voor hun examen in het ziekenhuis belan den". De leerlingen volgen de lessen zoveel mogelijk in de schoolklasjes die in het ziekenhuis zijn ingericht. Als ze niet in staat zijn om te ko men, krijgen ze op hun kamer les aan bed. De patiënten krijgen meestal 2,5 uur les. Soms, als ze zich niet goed genoeg voelen, lezen de leraren de kinderen een kwar tiertje voor of praten wat met ze". De leraren van de ziekenhuis- school doen meer dan alleen les ge ven. Ze houden hun ogen en oren open en signaleren problemen van hun leerlingen. Toen een leerlin gen van de agrarische school in een rolstoel terecht kwam en zich zor gen maakte omdat ze de opleiding niet af kon maken, zocht de leraar van de ziekenhuisschool samen met haar een meer ge'schikte oplei ding. Veel mensen weten niet dat de school bestaat. Zelfs scholen zijn er "Soms bellen we een school om te hebben de vereniging van Neder landse ziekenfondsen (VNZ) en de Nederlandse Maatschappij ter be vordering der Tandheelkunde la ten weten aan staatssecretaris Dees (volksgezondheid). Het kabinet is van plan de tand heelkundige zorg voor volwasse nen uit het ziekenfondspakket te halen, hetgeen een besparing van 500 miljoen gulden oplevert. Een meerderheid van de Tweede Ka mer wil in elk geval het periodiek onderzoek, de instructie mondhy giëne, de tandsteenverwijdering en de noodhulp in het fonds houden. Een onderzoek van de VNZ on der 1800 ziekenfondsverzekerden leverde op dat nauwelijks de helft zich wil bijverzekeren voor vullin gen, zenuwbehandelingen, rönt genfoto's en prothesen. Bovendien hebben ze daar minder voor over dan de kostprijs, die is berekend op gemiddeld 86 gulden per verzeker de. Maar dat bedrag stijgt naarmate minder mensen zich vrijwillig her verzekeren, aangezien het dan voor de hand ligt dat de 'goede risico's' (zoals mensen met een gaaf gebit en prothesedragers) zich niet aan vullend verzekeren. De mensen die veel aan hun gebit moeten laten doen blijven dan over, waardoor de kostprijs per verzekerde omhoog gaat. Overigens heeft een meerder heid in de Tweede Kamer vorige week duidelijk gemaakt dat over het verwijderen van de tandheel kundige zorg voor volwassenen uit het verplichte ziekenfondspakket pas kan worden beslist als het kabi net een definitief besluit heeft ge nomen over de toekomstige struc tuur en financiering van de ge zondheidszorg. Dat definitieve be sluit valt pas begin 1988 te ver wachten. vragen hoe ver een patient is, en niet van op de hoogte. Laverman: dan krijgen we als antwoord: Och, hij zal het examen toch wel niet ha len. Dat is voor ons een uitdaging. Anderen zeggen: Geef hem vooral rekenles. Daar is hij 2wak in. Dat doen wij dan dus met, want dat is dé manier om zo'n kind te pesten". pop- en filmster Madonna. Het bu reau Intomart, dat het onderzoek voor de stichting verrichtte, bena drukt hierbij dat het gaat om meis jes 'in de eerste fase van hun puber teit'. De onderzoekers denken dat de meisjes in de eerstvolgende ja ren hun relatie met de ouders 'veel kritischer' zullen bekijken. De ondervraagde meisjes bleken al erg op jongens gericht. Zouden zij gedwongen worden te kiezen tussen een hartsvriendin of een vaste vriend, dan kiezen ze voor de eerste mogelijkheid. Maar jongens vormen wel het belangrijkste ge spreksonderwerp met hartsvrien dinnen. Tien procent van de onder vraagde meisjes had als een vast vriendje. Veertig procent zou er graag een hebben, naast de harts vriendin. PvdA'er Knol wil 'Suriname' terug DEN HAAG (GPD) - Het PvdA- kamerlid Knol wil weer weer de woordvoerder van zijn partij wor den voor Suriname. In een notitie aan de fractie heeft hij gevraagd het woordvoerderschap weer op de agenda te zetten. Op 21 oktober werd hij woordvoerder-af nadat hij de drie Nederlandse journalisten in Suriname van partijdigheid had beschuldigd. Volgens Knol zouden dezen nauwe relaties met Bouterse onderhouden. Eén van hen zou zelfs 'regelmatig de koffer indui ken' met Bouterse en de stafchef van het leger. Knol zegt sterke aanwijzingen te hebben dat de PvdA schade onder vindt van zijn vertrek als woord voerder. Hij leidt dit af uit ingezon den brieven in kranten waarin de schrijvers het vertrek van Knol be treuren. In Den Haag Vandaag zei Knol gisteren: "Uit die brieven blijkt dat mijn werk als woordvoer der werd gewaardeerd door de Su rinaamse bevolking, zowel hier als in Suriname. Men wil mij terug. Mijn vertrek is dus schadelijk voor de partij én de fractie. Dat betekent dat ik als het ware de plicht heb, zo wel ten opzichte van de fractie als ten opzichte van het Surinaamse volk, hen een kans te geven dat ik terugkeer als woordvoerder". De voormalig Suriname-specia- list meent echter niet dat zijn terug treding als woordvoerder een ver keerd besluit was. Er was immers sprake van dat zijn uitspraken des tijds de partij schade hadden be rokkend. Nu volgens Knol geble ken is dat de partij juist schade on dervindt van zijn vertrek, dient de fractie zich daarover een oordeel te vormen. Uit zijn uitspraken mogen we volgens Knol echter niet aflei den dat hij zichzelf een betere woordvoerder vindt als zijn partij genoot Pronk, die hem inmiddels is opgevolgd. Cel geëist wegens mishandelen politie DEN HAAG (ANP) - Een klassieke saloonruzie uit het Wilde Westen, waarbi j de tafels en stoelen door de lucht vliegen en waarbij de sheriff op het verkeerde moment binnen komt. Zo kenschetste advocaat Dengerink gisteren voor de politie rechter in Den Haag de situatie in een café dat de politie in september ontruimde tijdens rellen rond het krakerspand de Blauwe Aanslag. Van de zestien aangehouden be zoekers moesten er gisteren twee voor de rechter komen. Wegens het mishandelen van agenten hoorden zij respectievelijk zes en vijf maan den cel (waarvan een deel voor waardelijk) eisen. Tijdens de da genlange rellen rond de Blauwe Aanslag viel de politie op 21 sep tember het even verderop gelegen café 'Het huis van bewaring' bin nen, omdat er relschoppers zouden zijn binnengevlucht. Tijdens de actie vluchtten alle bezoekers naar-de wc, waar de poli tie uiteindelijk een 34-jarige Hage naar arresteerde. Hij zou een vrou welijke ME'er op de grond te heb ben gegooid en haar meerdere ma len in het gezicht hebben geschopt. De agente had na de actie een her senschudding en een gekneusd jukbeen. Een tweede Hagenaar stond te recht wegens het slaan met een barkruk. Minimaal twee agenten werden daardoor geraakt. Eén van hen liep een hersenschudding en een gekneusde nek op. Volgens zijn advocaat werd de 29-jarige ver dachte vervolgens door agenten op de grond gegooid en 'geknipt en geschoren' Hij werd met onder meer een gebroken rib in het zie kenhuis opgenomen. Uitspraak 23 november. ADVERTENTIE Selected dealer Haarlemmerstraat 149, Lelden

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3