Na 10 jaar strijd toch nationaal monument koningin Wilhelmina 'Ontvoering kun je niet hard genoeg bestrijden' Reportage Bisschop Bomers (Haarlem) beveelt methode-Billiiigs aan PAGINA 2 WOENSDAG 11 NOVEMBER 1987 NOORDWIJK/DEN HAAG "Moet dat?", vraagt beeldhouwster Charlotte van Pallandt door de te lefoon. Het verzoek om een inter view - vanwege de onthulling op 28 november in Den Haag van 'haar' nationale monument voor konin gin Wilhelmina - wordt niet en thousiast ontvangen, maar wel vriendelijk ingewilligd. "Moet er ook een foto bij? O. God!", ver zucht de kunstenares, die toch pu bliciteit gewend moet zijn. Ze wordt immers sinds jaar en dag in ternationaal erkend: al in 1937 haalde ze de tweede prijs op een be langrijke expositie in Parijs, nog geen tien jaar nadat ze vrij plotse ling met beeldhouwen was begon nen en les had genomen van groot heden als Malfray en Lhote. Ze be gon als kind met tekenen en schil deren, maar had 'het beeldhouwen toen al in het hoofd'. door Barenda Grutterink/ANP Ze is 89 jaar nu, de op 24 septem ber 1898 - het jaar van Wilhelmina's kroning - in Arnhem geboren baro nesse. Vreselijk om zo oud te zijn, vindt ze: "Je kunt zoveel minder". Haar ogen zijn slecht geworden, maar bij helder weer chauffeert ze nog zelf van haar flat in Noordwijk naar haar atelier in de bossen bij die plaats. Ze loopt wat moeilijk en is een paar keer lelijk gevallen. Geestelijk is ze haarscherp. Grote beeldhouwwerken maakt Van Pallandt niet meer, kleine wel. Op het ogenblik is ze bezig aan de kop van de Belgische beeldhouwer A. Termote, die haar in hout leerde snijden. „Een mooie markante kop had hij, dat zie je maar zelden, zo'n grote neus." Kletsen 's Winters werkt ze in een klein, voor buitenstaanders afgesloten vertrekje in haar in een nieuw bouwwijk gelegen flat. Alleen 's zo mers gaat ze naar haar uit hout op getrokken atelier. Dat is in de win ter niet warm te krijgen, vertelt ze. "Veel te duur. Jammer, want het is zo'n fijn atelier op zo'n mooie, rus tige plek." Charlotte van Pallandt zal op 28 november in Den Haag van de par tij zijn: "Ik moet nog wat zeggen ook, verschrikkelijk. Eerst" de ko ningin en dan moet ik kletsen," De beeldhouwster is er helemaal niet trots op dat het haar - bronzen - beeld is dat als nationaal monu ment voor koningin Wilhelmina zal gelden. "Ik ben blij met mijn werk, dat is alles. Ik vond het wel een er varing om een beeld te maken van zó'n persoonlijkheid. Ze is natuur lijk geweldig voor ons land ge weest. Ik heb haar wel een paar keer ontmoet ja. Mijn zuster was hofdame bij haar en zodoende heb ik een paar keer bij haar gedejeu neerd. 't Was heel aardig, maar je mocht de koningin niet aanspre ken, je moest wachten tot je door haar aangesproken werd. Het was lang niet zo gemoedelijk als nu". De opdracht om een beeld van Wilhelmina te maken kwam al aan het begin van de jaren zestig van de 'rode' gemeente Rotterdam. Het kwam er in witte steen te staan. Het gipsen model werd in een galerie in Heiloo ondergebracht. Niets wees er toen al op dat hetzelfde beeld in brons -'nee, het is niet hetzelfde, het brons geeft er een heel ander karakter aan, hoor', aldus Van Pal landt - het uiteindelijke nationale monument voor de 'moeders des vaderlands' zou worden. Strijd In 1963, een jaar na het overlijden van koningin Wilhelmina, vond de regering al dat deze vorstin met een nationaal monument geëerd moest worden. In Den Haag zou het ko men, want met die stad had de ko ningin een stevige band gehad. Zes jaar later pas werd de Commissie Nationaal Monument Koningin Wilhelmina ingesteld. Het moest geen monument in klassieke zin worden, aldus de commissie, maar iets 'dat in symbolische zin recht zou doen aan het leven en werken van Wilhelmina en ook in deze tijd actief en functioneel kan worden beleefd'. En daarmee werd een strijd ingeluid, die meer dan tien jaar zou duren. In 1971 kregen drie ontwerpers. Jan Maaskant, Frans van Dillen en Hans Petri, een uitnodiging om een schets te maken. Maaskant werkte in zijn eentje en viel af, Van Dillen en Petri besloten tot samenwer king en kwamen met een ontwerp dat de voorkeur kreeg van de com missie: een lint van rood-wit-blau- we keien, lopend door het centrum van Den Haag. Het gaf het leven van de koningin weer, aldus de ont werpers, want het lint begon op het Binnenhof en eindigde bij de Grote of St. Jacobskerk en verbond dus twee instellingen die in het leven van de regerende en religieuze Wil helmina een belangrijke rol had den gespeeld Het gekrakeel was niet van de lucht. De commissie voor de Beel dende Kunst was tegen. 'Het is een keientroep', zei Vonhoff, de voor zitter van de contactcommissie monumentenzorg. "Er zijn meer raakvlakken met Klein Duimpje" het inmiddels verdwenen dagblad Het Vaderland. Vrijwel niemand herkende de overleden vorstin in het keienlint. Toch werd het ontwerp in 1975, na schier ein deloos overleg op hoog 'niveau, door de regering aanvaard. Het ru moer verstomde voor jaren Naam "En toen was er in 1979 ineens dat raadsvoorstel van het Haagse college van burgemeester en wet houders om het lint, weliswaar zonder kleuren, te aanvaarden", vertelt A. Blokpoel-Lotsy uit Den Haag. De Haagse raad moest met het keienlint akkoord gaan, ook al was het een rijksmonument, omdat dit het stadsbeeld zou beïnvloeden. "Ik deed toen wat verenigings werk, verder niets, maar ik dacht: dit kan niet. Ik had nog nooit zoiets gedaan, maar ik besloot een actie comité op te richten". Blokpoel be sefte dat een bekende naam zou helpen om medestanders te krij gen. Ze belde dr. Willem Drees en vroeg hem ere-voorzitter te worden van een landelijk comité dat een herkenbaar en waardig stand beeld. Hij zegde toe, maar Blok poel moest wel eerst een behoorlijk comité vormen. Ze belde iedereen, jong en oud in het hele land. En lid werden ze: van violist Theo Olof en acteur Paul Steenbergen tot bal lonvaarster Nini Boesman en tele visiepresentator Johan Bodegra ven. Zelfs de hele Prinses Irene Brigade sloot zich aan. Het actie-comité verzamelde in een record-tempo meer dan 20.000 handtekeningen tegen het keien lint. De raadsvergadering over het keienlint, op 7 mei 1979, verliep emotioneel. Drees had een bandje ingesproken. Toen Blokpoel het af draaide. waren het college, de raad en het publiek op de tribune muis stil. "Het komt mij voor dat wij de ze bijzondere persoonlijkheid voor de tegenwoordige generatie en voor het nageslacht in herinnering moeten houden. Niet enkel door een keienweg of een keienstraat, maar als de persoonlijkheid die zij was, de krachtige vrouw die ons land op zo uitnemende wijze heeft gediend dat zij waardering heeft gevonden, niet alleen bij al dege nen die als vanzelf elke telg van het Huis van Oranje waarderen", aldus Drees. De Haagse gemeenteraad wees het keienlint nog die avond Te duur Minister Gardeniers stelde een nieuwe commissie in en andere ontwerpen volgden. Veel waarde ring was er voor het ontwerp van Kloppers en Van Duyn. Die stel den zich een wit en vierkant Wil- helmina-museum voor, drijvend op de vijver bij het Congresge bouw. Het zou met een loopbrug te bereiken zijn en met alle moderne technische middelen zou het leven van Wilhelmina erin worden uitge beeld. Het bleek veel te duur. Er werd verder nog een ontwerp voor een fontein aangedragen en professor Aldo van Eyck kwam met een object dat door de één werd omschreven als een paraplu en door de ander als een vliegende schotel. Het werd door de commis sie serieus genomen, maar er heer ste wederom onsteltenis in het gan se land. Het was in 1984 minister Brink man die, samen met de gemeente Den Haag (die bang werd het mo nument te verliezen), de knoop doorhakte en voor het beeld van Charlotte Van Pallandt koos. De mocratisch was de keuze niet, in spraak was er deze keer niet ge weest, maar - zoals het actie-comité dat jaar aan de minister schreef - de opvattingen van de burgerij moch ten zolangzamerhand wel bekend worden verondersteld. "Het is te gek geweest wat er alle maal is voorgesteld, zoals dat kei enlint enzo", zegt Charlotte van Pallandt nu. "Ik heb al in een vroeg stadium geopperd: waarom nemen jullie mijn beeld niet? Dat is Wil helmina. Ik had, nadat ik de op dracht van de gemeente Rotterdam had gekregen, fotootjes uit de krant bekeken. Maar toen zag ik een kiek van haar, in Rotterdam opkijkend naar een werk van Mari Aiidriessen en toen had ik het beeld dat ik hebben moest: die driehoek eigenlijk. Dat was ze. Daarmee ben ik verder gegaan. Ik heb het eerst in het klein gemaakt, ongeveer 20 cm hoog. Het was geen gewoon klein beeldje, omdat ik er al aan dacht hoe het er in het groot. 2 meter 80, uit moest zien. Het beeld heeft nooit een gelaat gekre gen, nee. Toen het in het groot klaar was heb ik nog wel met de tails geëxperimenteerd, maar daar door werd het alleen maar min- Waardig De beeldhouwster: "Ik ben blij dat mijn beeld in Den Haag komt, omdat ik daar als kind lang heb ge woond. Alleen had ik het liever aan de Vijverberg gehad, daar had je het van ver al kunnen zien. Maar het valt wel mee, zoals het nu tus sen het Paleis Noordeinde en de Raad van State komt te staan. Een waardige plek, ja, maar dat doet er niet toe. Belangrijk is dat het er mooi staat. Ik ben alleen bang voor die mensen met die spuitbussen met verf. Maar het is wel een veilige plek bij het paleis, er zullen wel op wacht staan". Onderzoek in zaak-Heijn gaat gewoon door HAARLEM - Na twee maanden lijkt de ontvoeringszaak Heijn een ontknoping nog niet nabij, de inspanningen van het recher chebijstandsteam ten spijt. Maar ondanks de grote claim die het onderzoek legt op de beschikba re mankracht, is officier van jus titie mr. Remmerts de Vries van mening dat voorlopig verder moet worden gezocht. Hoofd commissaris mr. Straver van de Haarlemse politie is het met hem eens. "Gaan we niet door. dan loopje het risico datje in Neder land Italiaanse toestanden krijgt", meent hij. door Jan Peter Versteege Gerrit Janüeijn werd op 9 sep tember ontvoerd. Toen hij om negen uur 's morgens niet op tijd bij de tandarts verscheen en ook andere afspraken niet nakwam, werd alarm geslagen. Het con tact met de ontvoerders, niets ontziende criminelen volgens de mensen die het kunnen weten, loopt sindsdien via cryptische advertenties in landelijke dag bladen. Omdat nog steeds het be wijs niet is gestuurd dat de ont voerde Ahold-topman nog leeft, is het losgeld (25 miljoen in geld en diamanten) niet overgedra gen. In de afgelopen maanden is een grote politiemacht vrijwel permanent met het onderzoek bezig geweest. Behalve een re cherchebijstandsteam van onge veer 75 zijn ruim honderd speci aal getrainde politiemensen in de weer met observaties of arresta ties. Dit legt een groot beslag op de korpsen van onder andere Amsterdam, Bloemendaal, Haar lem en Zaanstad. Veel dagelijks werk blijft nu liggen en onder zoeken worden op een laag pitje gezet. Hoofdofficier van justitie mi Remmerts de Vries in Haarlem, die geregeld overleg pleegt met het recherchebijstandsteam, vindt dat het onderzoek door moet gaan zolang er hoop is. "Vooral ook omdat ik denk dat het niet zolang meer duurt", zegt Remmerts de Vries. "Zeker de komende veertien dagen moeten we doen wat we kunnen. Als de ontknoping er is en de heer Heijn is vrijgelaten of overleden, wordt het een andere zaak. Zolang er echter nog niets vaststaat over zijn lot, vind ik niet datje al men sen naar huis kunt sturen". Goede afloop Ofschoon er in verband met de persstop op verzoek van de fami lie Heijn geen bijzonderheden over het onderzoek naar buiten mogen komen, wil Remmerts de Vries wel kwijt dat hij nog steeds op een goede afloop rekent. "In derdaad", zegt hij. "De heer Sie- tsma (leider van het onderzoeks team) is daar nog steeds stellig van overtuigd en hij is een zeer realistisch man. Laten we er daarom alles aan doen om de ver blijfplaats op te sporen en ervoor te zorgen dat de heer Heijn le vend en wel vrijkomt. Dat laatste heeft onzerzijds de grootste prio riteit". Veel mensen van het recher chebijstandsteam zijn nu na twee maanden aan het eind van hun krachten. Remmerts de Vries: "Ik heb in dat verband be grepen dat Sietsma erover denkt om een deel van de mensen tijde lijk een rustpauze te geven. Op het ogenblik is er niet zoveel werk voor het recherchebij standsteam zelf, wel voor de op- sporings- en aanhoudingsteams. Vooral die opsporingsteams zijn met een groot onderzoek bezig, de rest van het team is eigenlijk niet echt meer nodig. Waarom zou je ze dan niet de mogelijk heid geven om even uit te bla- De officier van justitie reali seert zich dat de zaak Heijn veel druk legt op de korpsen, die re chercheurs hebben uitgeleend. Die moeten nu met minder men sen werken en ten koste van overuren proberen de dagelijkse gang van zaken op de bureaus niet te laten versloffen. "Dat is een probleem", zegt hij. "Er zijn wel dingen gebeurd in Amster dam die om een snelle reactie vragen. Omdat de aanhoudings teams hier in het westen volledig worden opgeslorpt door de zaak Heijn, levert dat moeilijkheden op". Drugssmokkel Omgekeerd zijn tijdens het on derzoek ook zaken opgelost, die anders wellicht aan de aandacht van de politie zouden zijn ont snapt. Remmerts de Vries: "We hebben bepaalde mensen eens wat beter onder de loep geno- men omdat we aanwijzingen hebben dat die zich met deze zaak bezighielden. Als nevenef fect zijn er daardoor nogal wat zaken opgelost. Het gaat om een paar grote zaken met name in de sfeer van drugssmokkel. Er zijn ook hoeveelheden harddrugs en softdrugs in beslaggenomen. De tails moet u mij niet vragen". De grootschaligheid van het onderzoek heeft te maken met de opvatting van justitie dat ontvoe ring wordt beschouwd als een van de zwaarste misdrijven. Remmerts De Vries: "Het is ei genlijk het zwaarste misdrijf dat de Nederlandse wetgeving kent. Niet formeel het zwaarst gestraf te - op een doodslag staat bij wij ze van spreken meer - maar het gaat om-de geschokte rechtsor de. Er zijn mensen die zo weinig gevoel hebben voor hun mede mens, dat voor hen alleen geld nog maar een rol speelt. Dat fe nomeen kan niet hard genoeg worden aangepakt. Zelfs al zou al die inzet niets helpen, moet je het nog doen uit het oogpunt rechtvaardigheid". Tijdens een groot onderzoek moeten tal van moeilijke beslis singen worden genomen. Rem merts De Vries: "Wat moetje bij voorbeeld voor laten gaan? De arrestatie van de daders of de ge zondheid van meneer Heijn? Dat zijn beslissingen die op het hoog ste niveau genomen moeten w den. Dat betekent dat we ons ook met minister Korthals Altes moeten verstaan. Hij is al twee keer hier geweest en draagt i wezen ook de politieke verant woordelijkheid voor het onder zoek. Hij vindt in elk geval dat hij erin gekend moet worden als dit soort zware beslissingen vallen". Hoop geld Het rijk betaalt het onderzoek voor een groot deel, maar gens Remmerts De Vries is niet denkbeeldig dat dat speciale potje straks niet groot genoeg blijkt te zijn. Er zit maar een paar miljoen gulden in. Remmerts De Vries: "Het Haarlemse korps zucht nogal onder deze zaak. Zij zijn lijfelijk een deel van hun ruimte kwijt en het kost ze ook een hoop geld. Ik denk dan ook dat het korps een groot deel van zijn geld niet zal terugkrijgen" Volgens de hoofdofficier vindt Korthals Altes dat de kosten geen beletsel mogen zijn. "Hij vindt het zeer belangrijk dat we doorgaan", aldus Remmerts de Vries, "wat hem betreft zelfs tot het bittere eind". Korpschef Brinkman van gemeentepolitie in Bloemen daal. waar Gerrit Jan Heijn woont en vermoedelijk is c voerd, is ook van mening dat het onderzoek voorlopig door moet gaan. Ook al heeft het al enkele miljoenen guldens gekost er het nog maar de vraag of dat geld ooit terugkomt. Het onderzoek legt in elk geval een grote claim op zijn korps. "Natuurlijk heeft dit invloed op het dagelijks werk. De algemene surveillance draait weliswaar door in een nog steeds redelijke bezetting, maar voor de administratie en de re cherche is het een moeilijke tijd. Er moeten veel overuren worden gemaakt om het dagelijks werk te kunnen blijven doen". Ziek Brinkman zelf heeft sinds het begin van de ontvoering niet veel rust gehad. Het Bloemendaalse korps ziet hij niet vaak, omdat hij veelal in het Haarlemse politie bureau werkt. "Ik werk maar en kele uren per week in Bloemen daal, in Haarlem daarentegen een vijftig a zestig uur. Meestal ga ik 's morgens half negen even langs het bureau in Bloemen daal, neem daar meteen mensen mee die ook in Haarlem werken en kom 's avonds negen uur w deze kant op. De dagelijkse lei ding in Bloemendaal is in han den van drie adjudanten. Als er iets bijzonders is, nemen ze even contact met mij op. Mijn adjunct is ziek. D.at is een ramp". Hoofdcommissaris Straver van Haarlem heeft alle begrip voor zijn collega Brinkman. "Na tuurlijk betekent het feit dat we met een aantal rechercheurs en opsporingsambtenaren in het onderzoek zitten, dat andere on derzoeken moeten worden uitge steld of op een laag pitje moeten worden gezet. Dit is een vorm van georganiseerde misdaad, die gelukkig in Nederland nog ui- terst zeldzaam is. Dat moeten we zo houden. Het mag niet lonend worden, dus moetje er veel poli tie op zetten. De pakkans moet zo groot zijn, dat het voor de ge organiseerde misdaad in Neder land erg riskant blijft. De onge makken hier op het bureau ne men we voor lief'. De methode-Billings voor pe riodieke onthouding moet meer bekend worden. Ze is even be trouwbaar als het gebruik van de pil. Daarnaast is ze, naar het oor deel van de Rooms-Katholieke Kerk, zedelijk wél verantwoord en de pil niet. Zo schrijft bisschop Bomers van Haarlem in het november nummer van het bisdomblad 'Samen Kerk'. Periodieke ont houding volgens de kalender methode is in veel gevallen geen echt veilige methode, zegt Bo mers. "Dat moet naar mijn me ning ook worden toegegeven. Precies daarom wil ik erop wij zen, dat er in dit opzicht grote vorderingen zijn gemaakt". Het Australische artsen-echt paar Billings heeft, naar bis schop Bomers uitlegt, met een andere methode 'verrassende re sultaten' geboekt. Zij hebben ontdekt, dat er duidelijke symp tomen zijn waaraan de vrouw haar vruchtbare periode kan her kennen. De Wereldgezondheids organisatie vergelijkt de be trouwbaarheid van deze metho de met die van de pil. Maar er zijn nog meer voorde len. zo gaat bisschop Bomers voort. Zo berokkent de methode geen enkele schade aan de ge zondheid en vraagt ze betrok kenheid van beide partners. "Hun onderlinge band wordt daardoor sterker en zuiverder", meent Bomers. Er is een boek, getiteld 'De Billingsmethode'. Dat prijst de bisschop van harte Sommige mensen weten het zedelijk verschil niet tussen pe riodieke onthouding en anti-con ceptiemiddelen. Daarom legt de bisschop in zijn verhaal dat nog eens uit. Bij periodieke onthou ding gebeurt de geslachtsdaad doorgaans als de vrouw on vruchtbaar is. Bij het gebruik van middelen kunnen man en vrouw ook naar bed gaan als de vrouw vruchtbaar is. En dat is te gen de officiële rooms-katholie- ke leer. Schade. Tijdens een debat gisteravond in Leiden, georgani seerd door de stichting 'Het Leidse debat', betoogde bis schop Bomers, dat de staat veel schade lijdt door de noodzakelij ke bestrijding van de ziekte aids. "Er zijn grote investeringen no dig". De bisschop vond het 'on rechtvaardig' dat de gemeen schap moet boeten voor de ma nier waarop bepaalde leden sek sueel leven. Seksueel verkeer, zei de bis schop, is voor binnen het huwe lijk. "In alle andere gevallen zou de overheid een ontmoedigings beleid moeten voeren. Dit echter zonder te straffen" Boos over veto's De theologische faculteit van de Katholieke Universiteit in Nijmegen wil van de bisschop pen horen waarom zij de benoe ming van dr. A. van Harskamp en drs. E. Borgman aan deze fa culteit afwijzen. Enkele weken geleden hebben de bisschoppen de benoeming van beide theolo gen zonder opgaaf van redenen tegengehouden. De faculteitsraad nam gisteren tijdens een extra vergadering met algemene stemmen een mo tie aan waarin het universiteits bestuur wordt verzocht de aan vraag voor deze benoemingewn te handhaven en de bisschoppen uitleg te vragen. De twee theolo gen zijn, volgens de faculteits raad, 'uitermate geschikt' voor de vervulling van twee vacatures bii de vakgroep dogmatische en fundamentele theologie. Dr. P. Huizing, emeritus-hoog leraar kerkelijk recht in Nijme- -gen, vindt, dat de bisschoppen jegens beide theologen 'onzorg vuldig en niet correct' hebben gehandeld. In het Vaticaanse do cument over de priesteropleidin gen wordt bij schorsing en ont slag van docenten onder meer geéist, dat de betrokken docent zich mondeling kan verantwoor den. Huizing ziet niet in, waarom dat niet voor benoemingen zou gelden. Reactie van de emeritus-hoog leraar dr. E. Schillebeeckx giste ren: "Het bisschoppelijk veto is kerkpolitiek van een verdacht soort". Binnen de theologische faculteit wordt vermoed, dat Van Harskamps lidmaatschap van de Gereformeerde Kerken en Borg- mans activiteiten binnen de pro gressieve vleugel van de Rooms- Katholieke Kerk de aanleiding zijn. Schillebeeckx: "De bisschop pen vergeten op een verbijste rende wijze dat het kerkelijk ge zag zelf onderworpen is aan het gezag van het woord van God en in dienst staat van de geloofsge meenschap en niet van een be paalde kerkpolitiek". De veto's getuigen van 'innerlijke on macht'. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen door de synode tot predikant buitengewone werkzaamheden, docent Nieuwe Testament aan de Near School of Theology te Beiroet, C. G. Baart Schelluinen, te Sint Anthoniepolder (ZH) voor deelwerk kandidaat J. Bei der Randwijk; benoemd tot bij stand in het pastoraat, deelwerk, te Waddinxveen kandidaat W Groenenboom Capelle aan den IJssel; aangenomen het beroep door de classis Haarlem tot pre dikant buitengewone werkzaam heden, geestelijk verzorger psy chiatrisch ziekenhuis 'Vogelen zang' te Bennebroek, mevrouw J. van der Werf Peize (Dr.), naar Öppenhuizen-Uitwellingerga (Fr.), hervormd-gereformeerde federatie, G. S. Groeneveld Burum (Fr.), naar Uit- huizermeeden kandidaat G. J. Gardenier Zwartemeer; bedankt voor Oostwold (Oldambt, Gr.) J. K. Vlasblom Ommen; beroep baar H. de Bode Valburg (Geld.). Vertrek. Ds. A. Steinhart (evangelisch-luthers) te Alphen aan den Rijn verlaat per 1 januari aanstaande de 'Hooge Burch' in Zwammerdam, instituut voor verstandelijk gehandicapten, waar hij tien jaar geleden hoofd werd van de dienst geestelijke verzorging. Hij maakt gebruik van de vut-regeling. Zelfstandig. Na tien jaar 'in wording' te zijn geweest - onder de hoede van de regionale kerk vergadering (classis) Amsterdam - wordt de hervormde gemeente Gaasperdam in Amsterdam Zuidoost komende zondag offi cieel zelfstandig. Ds. G. D. E. van Veldhuizen heeft het beroep voor de pas gestichte predikants plaats aangenomen. Hij werkte al sinds 1981 op een classicale predikantsplaats voor buitenge wone werkzaamheden. De wijk Gaasperdam is nu bij na voltooid. Er wonen ongeveer 35.000 mensen. De kerkelijke ge meente is eind 1977 uit het niets ontstaan. De protestantse ge meenschap, een kleine minder heid in de wijk, telt ongeveer 150 vrijwilligers. Een federatie van de hervormde gemeente en de gereformeerde wijk in Gaasper dam is in voorbereiding. Soweto-kaarsen. Voor de tiende keer zullen in de komende weken in veel kerkelijke ge meenten de bekende kaarsen van de coöperatie 'Ukukhanya' in Soweto (Zuid-Afrika) worden verkocht. Dit is een kleinschalig industrieel projekt, dat aan een groep zwarte mensen werkgele genheid biedt en een teken wil zijn voor een betere toekomst. In Nederland worden de kaar sen ingevoerd door SOS-Wereld- handel in Culemborg. Dit jaar komt ook de leider van het kaar- senprojekt (een predikant) naar ons land om op verschillende plaatsen te spreken. Beginnend op 10 december gaat hij naar Middelburg, Drachten, Zwolle, Arnhem, Schiedam en Utrecht. Voor nadere inlichtingen de genoemde Wereldhandel, Beesd- seweg 5, 4104 AW Culemborg, 03450-13744.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2