Protest tegen AH- vestiging Markthof 'AH niet met Digros te vergelijken' Leefbaar Leiderdorp nu ook tegen sportcomplex Van slooppand tot clubhuis Bewoners Gevers straat naar Kroon Stijlvol jubileum koor Wassenaar joggingschoenen, trainingspakken, ^11* winterreizen! ski's en WOENSDAG 11 NOVEMBER 1987 OEGSTGEEST - Wethouder T. Ko hlbeck (PvdA, openbare werken- /ruimtelijke ordening) wijst de sug gestie als zou de gemeente Oegst- geest zich in 'het geval Albert Heyn' anders gedragen dan ze deed toen Digros zich in de Markthof leek te gaan nestelen, krachtig van de hand. Toch is die suggestie de rode draad in het beroepschrift van de Geversstraatbewoners die zich afvragen waarom de gemeente tal van eisen met betrekking tot par- keercapaciteiten stelde in het geval Digros en deze laat varen nu AH zijn opwachting maakt. De advo caat van de bewoners heeft het in zijn aan de Kroon gerichte beroep schrift over "verdwijntrucs", "ko- nijn-uit-de-hoed" en "aap-uit-de De wethouder meent echteF dat de beide gevallen niet met elkaar kunnen worden vergeleken. Hij zegt: "Albert Heijn gaat naar Albert Heijn, we hebben het nu immers over een verhuizing van het AH-fi- liaal van de De Kempenaerstraat naar de Markthof. Zo'n verhuizing heeft duidelijk minder gevolgen dan er zouden zijn geweest als Di gros erbij was gekomen. Afgezien daarvan zijn er wel degelijk par keerplaatsen bij gekomen: aan de Leidsestraatweg/Geversstraat en ook ziet het er naar uit dat er bij res taurant de Beukenhof plaatsen bij komen. De situatie in vergelijking met twee jaar geleden, toen het ge val Digros speelde, is dus totaal an ders". De wethouder toont overigens begrip voor de angst voor overlast van het AH-los- en laadstation. Aan het "wegpoetsen" van die angst heeft de wethouder geen behoefte. Veel meer heil ziet hij in een be middelende rol. Dat lukt hem tot nog toe heel aardig. Beide partijen (bewoners en AH) hebben al om de tafel gezeten "en na afloop zijn er agenda's getrokken, men blijft dus in gesprek met elkaar". Eén angst is - wat Kohlbeck be treft - al weggepoetst: die voor pp" voortdurend af- en aanrijden van de wel 20 meter lange AH-bevoor- radingswagens. AH zou te kennen hebben gegeven dat het om "vijf keer per week" gaat. De gemeente, zo belooft Kohlbeck, zal in de hin derwetvergunning haar voorwaar den stellen om de overlast nog meer de kop in te drukken. Voor komen moet ook worden, beklem toont hjj, dat de parkeerruimte is bezet op het moment dat de be voorradingswagen arriveert en de ze zich dan genoodzaakt ziet "naar de rijweg uit te wijken". Volgens Kohlbeck is er niets te genstrijdigs aan het nemen van een voorbereidingsbesluit enerzijds en het nog niet afgeven van een bouw vergunning anderzijds. "Die bouw vergunning moet op haar eigen me rites worden bekeken en staat vol strekt los van dat unanieme raads besluit". De bestuurder geeft tot slot toe dat er ook wat hem betreft enige haast moet worden gemaakt. "De streefdatum - eind 19867 - ha len we waarschijnlijk al niet meer. De Markthof heeft nu lang genoeg leeggestaan. En er hebben heel veel mensen baat bij de komst van AH in de Markthof'. OEGSTGEEST - Achttien bewoners van de Oegstgees- ter Geversstraat procederen bij de Kroon tegen de komst van Albert Heijn in Propers Markthof. Vooral het beoog de laad- en losstation voor de Markthof ter hoogte van Geversstraat 63b vormt het mikpunt van hun bezwaren. De bezwaren zijn talrijk. De be zwaarmakers noemen het verdwij nen van parkeerplaatsen, geluids overlast, de versperring van het troittoir tijdens het laden en lossen, het lawaai van boodschappenkar- retjes en de hinder van rondzwer vende exemplaren, de verslechte ring van het aanzicht van de Ge versstraat (groot rolluik), belem mering van het uitzicht, overlast van pallets en het verzakkingsge vaar voor ongefundeerde oude panden, telkens als er grote vracht wagen-combinaties komen. Voorts zetten ze grote vraagte kens bij de procedure die de ge meente tot nog toe heeft gevolgd. Ontdaan van allerlei cijfertjes en ci taten uit allerhande rapporten etc. luidt de vraag van de advocaat van de Geversstraatbewoners: hoe kan het dat de gemeente de komst van een supermarkt (Digros) in de Markthof tegenhoudt vanwege de parkeerproblematiek en dat die zelfde gemeente nu Albert Heijn zich aandient, meewerkt aan de komst van de grootste kruidenier van ons land? Feestje In april van dit jaar was er een feestelijk getinte bijeenkomst met twee Oegstgeester wethouders, een vertegenwoordiger van Ahold. ondernemer B. Proper, de pers en het bestuur van de winkeliersclub Oegstgeest Actief (De Kem penaerstraat). Feestelijk omdat na tien jaar plannen maken dan toch eindelijk "de invulling" van de Markthof een feit was geworden. Proper was blij dat er aan de leeg stand van zijn Markthof een einde was gekomen, de winkeliers omdat ze hun "trekker" kregen, de ge meente omdat de structuur van het winkelgebied enorm zou worden verbeterd. Onder de aanwezigen was ook mevrouw N. Rietkerk (Ge versstraat 65, naast het geplande los- en laadstation). Zij kwam niet aan het woord maar was toen al de minst opgetogen betrokkene. Riet kerk werpt zich nu op als woord voerster van de achttien bezwaar makers. Uit haar betoog en het aan de Kroon gerichte beroepschrift dat zij toont, blijkt dat de stilte die leek te zijn ingetreden rondom de Markthof, slechts schijn is ge weest. Tussen het moment van overeenstemming tussen Ahold en Proper is er van alles gebeurd. Een insider spreekt van "voorhoedege vechten bij de Kroon". Donderdag 22 oktober j.l. nog werd in de Oegstgeester raad het agendapunt "het voorbereidings besluit ex artikel 21 Wet op de Ruimtelijke Ordening (Markthof)" met één hamerslag van de burge meester afgewerkt. Van een forma liteit is echter geen sprake. Riet kerk vertelt dat met dit besluit "on ze bezwaren onder de tafel zijn ge schoven" en dat het aantoont dat de gemeente "vliegende haast" heeft en Proper en Ahold van harte steunt; hen zo snel mogelijk aan een bouwvergunning wil helpen. De Markthof moet namelijk dras- Jubileumconcert door het gemengde koor 'Wassenaar Vocaliter* met me dewerking van Bep Pierik, sopraan. Heieen Resoort, alt, Jos van der Lans, tenor, Aerde Kuiper, bas, Tijn van Eijk, koororgel en het Randste delijk Begeleidingsorkest. Het ge heel onder leiding van Ad de Groot. Werken van De Klerk en Dvorak. Ge hoord op 10 november in de dorps kerk (van Wassenaar). WASSENAAR - Twintig jaar ge leden werd 'Wassenaar Vocali ter' geboren uit het huwelijk tus sen de Christelijke Wassenaarse Oratoriumvereniging en de R.K. Zangvereniging Stella Maris. De toenmalige dirigent van het laatstgenoemde koor, Ad de Groot, zwaait nu nog steeds en thousiast de scepter over het hui dige koor, dat thans 124 leden telt en een belangrijke plaats in neemt in het Wassenaarse mu ziekleven en daarbuiten. Het rooms-katholieke karak ter was vertegenwoordigd in een Stabat Mater. Deze tekst be schrijft het lijden van Maria die moet toezien hoe haar Zoon ge kruisigd wordt, een pendant van de protestantse passie of pas sion. Vele componisten hebben dit gedicht vroeger al op muziek gezet, maar ook de bekende orga nist Albert de Klerk heeft dit ge geven verwerkt in een persoon lijk idioom. Het Latijnse sinter klaasrijm valt niet op zolang het niet gesproken wordt maar ge zongen, zo ook in De Klerk's compositie uit 1952. De milde to naliteit doet enigszins denken aan de Franse organist-compo nist Duruflé, maar heeft toch een eigen karakter. De koorpartijen liggen goed in het bereik van amateurs, terwijl het orkest een belangrijk aandeel heeft. Hoewel de orkestbezetting slechts zes hout- en koperblazers telt naast het strijkorkest, koororgel en slagwerk, is de klank vol en rond. Het Randstedelijk Begelei dingsorkest wist subtiele klank kleuren te ontwikkelen in de goed gevulde kerk, met name de vier houtblazers. Er waren maar twee solisten, die echter een be langrijke taak hadden. De alt He- leen Resoort beschikt over een vèrdragende stem, zoals bijvoor beeld te horen was in het klaag lijke 'O quam tristis et afflicta' (hoe bedroefd en geslagen). De gevoelig zingende tenor Jos van der Lans voegde zich later hierbij in het 'Quis non posset contrista- ri' (wie zou niet mee kunnen treuren). De koorpartijen sloten betrouwbaar aan. Voor een en thousiast publiek kwam de nog zeer vitale 70-jarige componist na de uitvoering naar voren. Het koor had het drukker na de pauze in de mis op. 86 van Dvorak. Deze Tsjechische 19e- eeuwse componist is vooral be kend door zijn kamermuziek, zijn 9e symfonie (Nieuwe We reld) en zijn celloconcert. Het na tuurlijk vloeiende karakter van zijn muziek is ook terug te vin den in zijn mis, die Dvorak oor spronkelijk met orgel compo neerde en later bewerkte met een orkestpartij. Het Credo, de ge loofsbelijdenis, wordt geheel door het koor gezongen zonder solisten en kent vele contrasten. 'Wassenaar Vocaliter' beeldde de dood en de opstanding pakkend uit onder de bezielende leiding van Ad de Groot. Het feestelijke Sanctus en het gedragen Bene- dictus vormden ook dankbare stukken voor het koor. FRANK DEN HERDER tisch worden verbouwd voor de komst van AH. Zelfs het dak moet omhoog. En voor de bevoorrading aan de Geversstraatzijde dient er het een en ander te worden uitge broken. Haast Proper en AH zijn bij de voorzit ter van de Raad van State een pro cedure begonnen om de schorsen de werking die uitgaat van het be roepschrift van de Geversstraatbe woners, opgeheven te krijgen, ver telt Rietkerk. Afgaande op uitlatin gen van Proper en AH, gedaan tij dens genoemde feestelijke bijeen komst moet AH eind dit jaar/begin volgend jaar zijn nieuwe Markthof- deuren openen. Over de rol van de gemeente zegt Rietkerk: "Die be wandelt nu de andere weg om de De Oegstgeester De Kempenaerstraat met Albert Heijn (op de voorgrond) nog altijd op zijn oude stek. De Markt- schorsende werking te omzeilen: hof aan de overkant lonkt maar achttien bewoners van de Geversstraat willen tot aan de Kroon toe proberen die door een nieuw voorbereidingsbe- verhuizing te verhinderen. (foto wim Dijkman) sluit te nemen. Op basis van een nieuw voorbereidingsbesluit kan "Te prematuur", oordeelde deze. ook een bouwvergunning worden Proper en AH waren toen helemaal afgegeven. Vreemd is dat de ge- n°6 niet rond. meente blijkbaar zo'n haast heeft GS van Zuid-Holland hechtten dat de spoedprocedure bij de Raad medio dit jaar geen goedkeuring van State niet kan worden afge- aan het bestemmingsplan voor het wacht terwijl ze anderzijds nog niet Markthofgebied. In dat bestem- heeft besloten wat er met de bouw- mingsplan, dat in april 1986 door aanvraag moet gebeuren. Die is de gemeenteraad is vastgesteld, medio juli binnengekomen". was het regeltje van die 100 vier kante meter opgenomen. Juist te- Het nieuwe voorbereidingsbe- ëen dat GS-besluit zijn de Gevers- sluit staat haaks op een wijziging straatbewoners nu bij de Kroon in die bij GS ter goedkeuring lag. Die beroep gegaan. Dat beroep heeft wijziging hield in dat de winkel- weer tot gevolg dat elke beslissing vloeroppervlakte van de Markthof met betrekking tot de Markthof ge werd beperkt tot honderd vierkan- baseerd dient te zijn op het bestem- te meter per winkel. AH gaat straks mingsplan. En zoals gezegd: dat in zijn eentje 900 vierkante meter beperkt de toegestane winkel- beslaan. B en W hadden al in au- vloeroppervlakte. Om die impasse gustus 1986 de raad voorgesteld de- te doorbreken, nam de gemeente- ze beperking voor Proper met een raad dat voorbereidingsbesluit. De voorbereidingsbesluit ongedaan te zoveelste schaakpartij rondom de maken. De gemeenteraad ging Markthof is begonnen. Alleen de daar toen echter niet mee akkoord.spelers zijn veranderd. Kamerlid CDA: 'Medische hulp voor iedereen' LEIDERDORP - Het mag nooit zo ver komen dat een bepaalde elite zich op medisch gebied alles kan veroorloven ten nadele van minder daadkrachtigen. Die stelling be trok gisteravond tijdens een druk bezochte bijeenkomst van het CDA-Leiderdorp, het christen-de mocratische Tweede Kamerlid me vrouw Laning-Boersema. Volgens de parlementariër moet de financiering van de gezond heidszorg zo worden geregeld dat belangrijke voorzieningen ook voor de minder draagkrachtigen toegankelijk blijven. Dat betekent wel dat de mensen zelf meer ver antwoordelijk dienen te worden en dat kan weer solidariteit vereisen van de 'zwakke' met de 'sterke'. Laning besteedde in haar betoog over de spreiding van verantwoor delijkheid in de gezondheidszorg veel aandacht aan het rapport van de commissie Dekker. De CDA'er relativeerde het streven van het ka binet om de gezondheidszorg zo veel mogelijk terug te dringen van het ziekenhuis naar de huisartsen en de wijkverpleging. Dat kan wat Laning betreft alleen indien de or ganisatie en de voorzieningen daar voor aanwezig zijn. Dodelijk ongeval op Hoge Rijndijk in Zoeterwoude ZOETERWOUDE - De 46-jarige G. Koene uit Koudekerk aan den Rijn is gistermorgen rond half elf bij een verkeersongeval in Zoeterwoude- Rijndijk om het leven gekomen. De man stak met zijn bromscoo ter de Hoge Rijndijk over en werd daarbij aangereden door een perso nenauto, bestuurd door een 62-jan- ge inwoner van Nijverdal. De Kou- dekerker overleed ter plaatse aan hersenletsel. De weg is ongeveer een uur ge stremd geweest. Daardoor ont stond aan beide kanten een kilome ters lange file. Bezwaarschriften maken Sportraad woedend LEIDERDORP - Het strijdbare Leefbare Leiderdorp strijdt nu ook tegen het sportcomplex aan de Hoogmadeseweg, waar de gemeen teraad anderhalve maand geleden 2.382.000 gulden voor heeft gere serveerd. In bezwaarschriften aan B en W en de Raad van State eist de mmm - het Leiderdorpse drum-, fan fare majorettenkorps Tam aan de Splinter (foto Wim Dijkman stichting dat het- besluit wordt te ruggedraaid omdat het de belan gen van veel Leiderdorpers direct zou treffen. Leefbaar Leiderdorp voorziet verkeers- en parkeerproblemen in de buurt, met alle geluidsoverlast vandien. De financiële invulling vindt de stichting 'zeer onduide lijk': na een investering van ruim twee miljoen moet het zwembad jaarlijks 170.000 bezoekers trekken i het tekort niet boven het half gemeente zitüng neemt, is verant- beroeps- en bezwaar schriften. Wanneer de stichting door de verschillende instanties in het ongelijk wordt gesteld, komt naast het huidige bad een recrea tief gedeelte van 650 vierkante me ter. Het huidige 50-meter buiten bad verdwijnt, terwijl er een apart verenigingsgebouw komt voor zwemvereniging en een aparte kantine voor het hele complex, dus ook -voor de nieuwe sporthal. Een exploitatie-b.v., i LEIDERDORP - Van een slooprijp gebouw waar een blind paard nog gaan schade kon aanrichten, tot een clubgebouw dat een lust is voor het oog. Zo omschrijft voorzitter C. Borreman van drum- fanfare- en majoret tenkorps Tamarco in Leiderdorp de metamorfose die het onderkomen van de vereniging heeft ondergaan. er al jarenlang geen onderhoud aan het clubgebouw verricht". Inmiddels is de opknapbeurt zodanig gevorderd dat er voor eind deze maand een open dag op het program ma staat. De grote zaal, de ontmoetingsruimte en een kantoortje zien er weer uit om door een ringetje te ha- Enkele maanden lang hebben de leden de handen uit len. Slechts een lokaal, dat Tamarco extra ter beschik- gestoken om het clubgebouw aan de king heeft gekregen, wacht nog op het nodige onder houd. Borreman: "Voorlopig ontbreekt ons echter nog het geld om dit lokaal op te knappen". Tamarco maakt op het moment zo'n acht jaar i Splinterlaan op te knappen. Aanleiding tot de grote opknapbeurt was dat Tamar- het gebouwtje, een voormalige kleuterschool die de vereniging al jaren huurde, i symbolisch be- ziek onder de tegenwoordige r drag in eigen beheer kreeg. Borreman: "Het gebouw staat echter al veel lang was er echter erbarmelijk aan toe. Overal stonden pot- jaar geleden dat werd l ten en pannen in verband met lekkages. Het dak v de laatste jaren wel eens gerepareerd, maar verder v De vereniging be- Het is inmiddels ruim dertig ïgonnen als 'Leiderdorpse har miljoen te laten uitstijgen. De stichting is er niet zeker van of dit aantal wordt gehaald en vindt bovenal dat de gemeente geen gro te uitgaven voor sportaccommoda ties moet doen, nu er al voldoende- sport- en recreatiemogelijkheden zijn. Door de aanwijzing van sport schoolhouder Van Houdt als ex ploitant van het sauna- en fitness gedeelte is de plaatselijke horeca benadeeld, voert de stichting aan. 'Oneerlijke concurrentie' lijkt het gevolg. De Leiderdorpse Sportraad is woedend over de actie en wil dat Leefbaar Leiderdorp aangeeft wiens belangen men eigenlijk ver tegenwoordigt. "De sportraad ver tegenwoordigt de belangen van 20 sportverenigingen met bijna 6000 leden, een derde van de plaatselij ke bevolking", zegt voorzitter R. van der Vlies. "De stichting kent geen leden, maar donateurs. Ik wil wel eens weten hoeveel donateurs ze heeft". Woordbreuk Volgens Van der Vlies bestaat grote behoefte aan een echte sport hal: "Wij zijn daarover al jarenlang met het gemeentebestuur in ge sprek. Wij hebben het vuur uit onze sloffen gelopen en er veel tijd en energie in gestoken. Nu het besluit eindelyk genomen is, worden we op deze manier gedwarsboomd. Daar heb ik geen woorden voor". Hij vindt dat de sport recht streeks getroffen wordt en be schuldigt de stichting van woord breuk. In de wandelgangen zouden leden van de stichting hem name lijk hebben verzekerd voor de bouw van de sporthal te zijn: "Hun bezwaren stroken niet met de uitla tingen die zij tegenover de sport raad hebben gedaan'. Het bezwaarschrift van de stich ting Leefbaar Leiderdorp wordt maandagavond behandeld door de r de exploitatie Procedure rond afvalwater van vijf caravans DEN HAAG/OEGSTGEEST - De Oegstgeestenaar C.A. Juffer- mans wil een vergunning om af valwater van vijf caravans te lo zen op de Holle Mare. Het Hoog heemraadschap van Rijnland heeft hem de vergunning gewei gerd, omdat door de lozing het oppervlaktewater zou worden vervuild. Juffermans betoogde gisteren bij de 'Raad van State dat de lo zing van de vijf caravans die al leen in de zomer worden be woond, zo"'gering is dat er van een verslechtering van de water kwaliteit geen sprake kan zijn. Het afvalwater wordt eerst in een septictank opgevangen, voordat het wordt geloosd. Hij wees erop dat de 30 woonboten in de Haar lemmertrekvaart en de 20 wonin gen ook op een dergelijke manier lozen. Een woordvoerder van het hoogheemraadschap suggereer de dat er andere oplossingen wa ren, zoals een chemisch toilet of een ondergrondse tank met een aansluiting op de zuiveringsin stallatie van het schap. De eerste oplossing wees Juffermans van de hand omdat de chemische toi letten eveneens in de sloten wor den geleegd omdat er nu een maal geen riool is. De tweede op lossing is te duur voor de vijf ca ravans. Juffermans benadrukte dat als er een riolering zou zijn in de Broek- en Simontjespolder hij de caravans onmiddellijk zou aansluiten. De aanleg van de rio lering daar is echter niet op korte termijn te verwachten. De Haarlemmerstraat: méér dan een kilometer winkelplezier

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14