'We komen niet geloofwaardig meer over' Pleidooi voor opvang kinderen in Buitenhof Drie keer aanzicht van het 'groene dorp' Nog onzekerheid over komst boksschool voor Wassenaarse randgroepjongeren Inbreker neemt de benen CDA-lezing over gezond heidszorg DAAR MOET U KENNIS MEE MAKEN 0 DE KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND ZOETERWOUDE - Het aan zicht van Zoeterwoude door de jaren heen. Dat is het onder werp van drie projecten die binnen een tijdsbestek van slechts enkele maanden wor den gerealiseerd. In oktober verscheen al het Weipoort- kwartet met veel fraaie foto's van de Weipoort en wijde om geving. Eind deze maand laat Vios een Zoeterwoude-kwartet het licht zien. En begin decem ber presenteert Stichting Oud- Zoeterwoude een dia-show. Van tijd tot tijd werden er beelden vastgelegd van Zoeter woude. Zo maakte de vereni ging Santa Lucia in 1950 en 1960 enkele films. In 1967 liet de gemeente 65 foto's maken, huis aan huis, straat voor straat. In 1970 werd bij het 700-jarig bestaan van het dorp een boek werk met veel fraaie foto's uit gegeven. In 1985 vatte 'Oud-Zoeter- woude' het plan op om het Zoe terwoude van 1985 tot 1987 vast te leggen in een dia-reportage. De gemeente verleende hier voor een subsidie. Peter Ver- sluys maakte 2000 dia's. Hij had het voordeel dat er twee prach tige winters waren, waarin hij mooie plekken op hun voorde ligst kon vastleggen. Alle scho len, alle zangkoren, de wieler ronde en vrijwel alle gebeurte nissen uit deze jaren heeft hij gefotografeerd. Uit die 2000 dia's selecteerde Versluys er 1800. Deze worden vertoond met twee projectoren in een show met muziek en ge sproken woord. De titel van de show is: 'Zoeterwoude, een za ligheid'. Deze naam werd afge leid van het boekje dat L.J.C. Roosen in 1946 maakte. Onder de titel 'De zeven zaligheden van Zoeterwoude' beschreef hij daarin zeven wandelingen door Zoeterwoude. Vrijdag 11 december vindt de eerste'officiële vertoning plaats voor het gemeentebestuur, ge nodigden en pers. Alle andere Zoeterwoudenaren kunnen de show zien op woensdag 16 de cember in de Eendenkooi. wethouder en het PvdA-raadslid zijn het ermee eens dat de boksers uit heel Wassenaar kunnen komen, maar voor heinachtigen is de school echt niet bedoeld. "Het moeten echt jongens zijn die tot de groep behoren of er zich toe aange trokken voelen", vindt Goulooze. Niet om te stigmatiseren, maar om het beter te laten lopen: "De jon gens moeten zich er thuisvoelen". Daarnaast is hij bang voor concur rentievervalsing. De plaatselijke sportschool geeft dan wel geen boksles, maar zou dat best kunnen doen wanneer er voldoende be langstelling is. Kloosterland Harrie acht een sportschool min der flexibel ("hij neemt nooit een boksring") en laat zijn ervaringen met de Kloosterlandschool spre ken. Daar kwamen vandalen uit het hele dorp. Drie maanden gele den pikte hij daar een dozijn buurt - jongens uit en begon in de raamlo ze gymzaal te boksen met geleende materialen. De jeugdige boksers maakten het gymlokaal schoner dan het ooit geweest en geven van dalen geen enkele kans meer. Vandalen krijgen geen kans meer en de training wordt serieus opgevat. Tijdens conditietesten moeten rokers lachsalvo's voor lief nemen en de oefeningen aan de rekstok ogen professioneel. "Je gééft die jongeren iets", zegt Harrie. Eén: "Een gezonde levens wijze. Niet zuipen en roken, maar iets anders doen met je lichaam". Twee: "Leren omgaan met geweld. Weten wat mensen elkaar aandoen. Afreageren. Dat hoeft heus niet op een winkelruit". Drie: "Karakter vorming". Rocky Om de drempel laag te houden wil Harrie de jongeren zó laten bin nenvallen, zónder inschrijving. Voor ongeveer zes gulden in de week kunnen ze zes uur trainen. Toen de jongerencentra anderhalf jaar geleden de behoefte peilden, hadden ze binnen de kortste keren veertig namen. Harrie vindt dat een reéel aantal in een dorp met 4000 jongeren tussen de 14 en 20 zijn. Gevaar hierbij is wel dat er niet teveel jongeren tegelijk gaan trai nen. Harrie: "Je kunt ze best even touwtje laten springen op de gang, maar wanneer ze een half uur naar de training moeten gaan kijken, zijn ze dat gauw zat". Ook in Kloos terland is hij daarom voorzichtig. WASSENAAR - De ontwikkelingen rond een boksschool voor Wassenaarse 'randgroepjongeren' volgen elkaar ra zendsnel op. Twee weken nadat de grote WD-fractie zich afvraagt hoe hard dit initiatief is in een tijd vol bezuinigin gen, meldt de kleine PvdA dat een spoedactie achter de schermen resultaat heeft opgeleverd. suggestie leverde aanvankelijk een homerisch gelach op, maar later zijn politici gaan nadenken en za gen ze dat het een goede manier is i dat hangen langs de straat te rug te dringen. Ook de politie rea geerde enthousiast". Toen hij er, samen met Harrie en Pim in de ver- door Paul van der Kooij Volgens de sociaal-democraten kunnen de jongeren "die wel t orde- en vandalismeproblemen l'eb^en gegeven - ook wel koepel- kiezingstijd op terugkwam, kregen jeugd genoemd - vanaf 1 januari de boksers open doekjes. De lijst- ,M dg Van Wassenaer Ob- trekkers steunden het initiatief en boksen i 0 ol*,ullv damschool aan de Van Bellaan. Ik bet belandde in het collegepro- heb de toezegging gekregen dat gramma. Daar staat letterlijk dat'in met grote spoed aan die oplossing het kader van bestrijding van ritter Hg^3^uloozeZ fractievoor- jeugdvandalisme de beoefening Welzijnswethouder V.J.W. Wens- veen vindt dat een beetje voorba rig. De gemeente moet eerst beslis sen of de school, die sinds 1 januari leeg is, wel blijft staan en wat er dan mee gaat gebeuren. Houdt het ye I onderwüsbestemming? Is het zoeke^alteën'nog"'n"ooS*güiden bijvoorbeeld kracht- en boks- sport mogelijk wordt gemaakt, in samenwerking met jongerenorga nisaties'. In het welzijnsplan vinden B en W ruimte voor een blijvende uitga kleine 13.000 gulden. Ze - aueen nog 17.000 gulden geschikt voor sociaal-culturele m- voor de aanschaf van wat materia- s LUngon. vreest dat daar pas jen en het 'gereedmaken van de ac- dmdehjkheid over is in augustus commodatie': verankerde boks- de maand waann ook boven tafel zakken en een permanente boks- moet komen hoe het met de gymlo- ring, om het beuken tegen muren tr ft »r e j 1S terug te dringen. Begin dit jaar wil- en bhjft er stelt hij. Maar de ac- ien de gemeentebestuurders de commodatie is de bottleneck raad een officieel voorstel doen. Boksleraren Harrie van der Jongerencentrum Nieuw Nijevelt, Hulst en Pim Hoogeveen, die B en da^ bet initiatief gaat begeleiden. jaar geleden al warm pro- krijgt dat vertrouwelijk te horen e WW1'1 boks- wordt zelfs lekker gemaakt met ingekleurde situatieschets beerden te maken school, kunnen hun ongeduld ?erh?.ur nauwelijks onderdruk- de Van Wassenaer Obdamschool. ken. Wij komen niet meer geloofi j}e boksers krijgen twee lokalen. waardig Pim. "Als ze ons zien, zeggen hoe gaat het met je boksschool, ha, ha". Hij vindt het ook vreemd: "Waar kom je tegenwoordig nog vrijwilligers tegen die zoiets willen geling gymzalen studie vereist h«dL,Ze^ wat douches, een aparte ingang c een eigen paadje. Regelingen Kort daarop blijkt dat de rijksre- doen?". Molens PvdA'er Goulooze beaamt dat de aangeboden variant in de Van Wassenaer Obdamschool zijn na delen heeft: hoe multi-functioneel kan het nog gebruikt worden als de "de bestuurlijke molens wel erg jongens er zitten? Kun je nog kaar- langzaam draaien: Als je een groep- ten in een zaal waar een permanen- je enthousiastelingen hebt, moetje te. boksring staat? Wethouder die niet te lang aan het lijntje hou den", vindt hij. "We moeten oude toezeggingen nakomen, zeker te genover deze groep die toch al een beetje twijfelachtig tegen het ge- Wensveen vraagt de betrokkenen om alternatieven. Ze komen met een keten aan de Hofcampweg en het Torro-terrein, de Caroline van Van Schaik-kleuterschool meentebestuur aankijkt. We heb- Ernst Casimirstraat en nog andere ben echt een naam te verliezen" En het begon nog wel zo m< kijkt de fractieleider terug. "Onze ter te slopen of in ieder geval de Boksleraren Pim Hoogeveen (in actie rechts) en Harrie van der Hulst (rechts achteraan): 'Waar kom je tegen woordig nog vrijwilligers tegen die zoiets willen doen?'. (foto Henk Bouwman) gymzaal te laten staan. Ook dit idee maakt weinig kans. De grote WD doet in het open baar steeds voorzichtiger. De partij wil veel doen aan de bestrijding van kleine criminaliteit, vindt het idee aardig maar wil niet verder gaan dan het 'scheppen van huis vesting'. Dat is alleen voldoende wanneer minstens 50 jongeren boksen, zij zes gulden per week be talen en leraren niets vangen. Na het verschijnen van een voorzich tig mini-interview met Van Wens veen, benadrukt de fractie dat er nog niets is beslist. En in de begrotingscommissie welzijn, twee weken geleden, meldt woordvoerder mevrouw M.J.F. Zeven dat de boksschool nieuw beleid is. Wanneer haar par tij moet kiezen tussen nieuw beleid en het handhaven van godsdienst onderwijs, kiest zij voor het laatste. Ze vindt godsdienstonderwijs be langrijk en heeft groeiende twijfels over de boksschool. Wassenaar merkt nog maar weinig van de jon gens en ze betwijfelt of er voldoen de interesse is. De wethouder zou dat onvoldoende duidelijk hebben gemaakt en niet hebben aangege ven hoeveel de jongens gaan beta len. Volgens Wensveen valt het met die vaagheid wel mee ("zo heb ik een half jaar geleden nog gepeild dat er 25 tot 35 jongeren interesse hebben") en hij ziet geen enkele re den om te kiezen tussen gods dienstonderwijs en de boksschool. Voor de boksschool was al een dek king en voor godsdienstonderwijs inmiddels ook. Excursie Hij is echter graag bereid om de commissie met boksen kennis te laten maken tijdens een excursie op 24 november. De welzijnspoliti- ci bezoeken dan de Haagse boks school waar de Wassenaarder Har rie van der Hulst lesgeeft. Harrie kent de jongens die enkele jaren geleden de buurt rond het koepel tje claimden en kan volgens Gou looze "goed zaken met ze doen". Maatje Pim is zelfs opgegroeid tus sen enkele prominente groepsle den. Toch willen ze ook andere Wassenaarders opvangen. "Ieder een is welkom. Stakkers, hemen en alles daar tussenin. Scholier of geen scholier. Dan leren ze elkaar beter kennen en begrip voor elkaar krijgen", zegt Pim. Hij zet het woord randgroepjon geren het liefst tussen aanhalings tekens. Volgens hem zijn er in Was senaar geen subculturen die er he lemaal bijhangen; hooguit zijn sommige jongeren wat luidruchti ger dan anderen. In héél Wassenaar vervelen pubers zich, ze bezatten zich en hangen rond, weten ze. Soms vernielen ze wat, soms komt het tot een vechtpartijtje, soms ook gaat professioneel de beuk erin. "Ze lopen gewoon de grootste schreeuwer achterna", is de erva ring van Harrie. Dat de gemeente het project op hangt aan randgroepjongeren lijkt te maken te hebben met het bin nenhalen van rijkssubsidie. De Houtbewerking Holland Houtbewerkings Machi nes heeft eind vorige week de nieu we vestiging in Warmond officieel in gebruik genomen. Het gaat om het bedrijfspand aan de Warmond- se Wasbeeldaan dat voorheen in handen was van een drukkerij. Holland Houtbewerkings Machi nes beschikt in Warmond over een showroom/kantoorruimte van waaruit de verkoop plaatsvindt van allerlei soorten machines om hout te bewerken, alsmede van on derdelen. Het was in Voorhout uit zijn jasje gegroeid. AC restaurant Dezer dagen zijn de werkzaam heden gestart voor de grootscheep se verbouwing van AC restaurant Leiderdorp, gelegen aan de Persant Snoepweg. Zowel het inte rieur als de buitenkant van het res taurant ondergaan een metamorfo se. Uiteindelijk moet het resultaat een volledig vernieuwde AC-vesti- ging zijn met onder meer een bin nentuin en serres. Medio maart is de verbouwing afgerond. Altec Het Zoeterwoudse bedrijf Altec Aluminium bv viert het twintigja rig bestaan met een groot feest én een verhuizing. Altec trekt in een groter onderkomen aan de Keer- weer. Het totale werkoppervlak komt daarmee op zo'n 1300 vier kante meter. Altec levert alumini um en kunststof ramen en deuren, serres, voorzetramen, isolatieglas en dergelijke. LEIDERDORP - Honderd gulden armer zijn de bewoners van een huis aan de Leiderdorpse Vossius- laan geworden na een angstig avontuurtje op de vroege zondag ochtend. Eén der bewoners hoorde beneden gestommel en zag licht schijnsel de trap opkomen. Een angstige gil deed de inbreker rechtsomkeer maken. Later bleek dat hij het huis was binnengeko men door het raam uit de glaslatjes en uit de deur te halen. Kamerlid Laning-Boersema: morgen in Leiderdorp (foto pri LEIDERDORP - Gezond heidszorg is het onderwerp, waaraan het CDA Leiderdorp morgen een bijeenkomst wijdt. Daar spreekt mevrouw F.J. La ning-Boersema, CDA-lid van de Tweede Kamer en huisarts, over het onderwerp 'Spreiding van verantwoordelijkheid, ook in de gezondheidszorg'. Er zijn gedegen studies ver richt voor de beleidsontwikke ling van de volksgezondheid. De resultaten worden nu bestu deerd en besproken door de be leidsmakers. De besluitvor ming is echter nog lang niet rond. Er is morgen gelegenheid voor het stellen van vragen en discussie. De bijeenkomst is voor iedereen toegankelijk en wordt gehouden in de Schep- pingskerk, hoek Laan van Ou derzorg/Van Poelgeestlaan in Leiderdorp. Aanvang half ne gen. LEIDERDORP - De voorzitter van de Stichting Kinderopvang Leiderdorp (SKL), Connie van den Broek, heeft in haar toespraak ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan, zaterdag in de Muzenhof, gepleit voor de verwezenlijking van kinderopvang in de wijk Buitenhof. Under naar gehoor bevonden zich onder andere burgemeester Brug- geman en wethouder mevrouw Huigen. De SKL heeft momenteel zes peuterspeelzalen en één kin derdagverblijf onder haar hoede. In elke zaal werken twee leid sters die ongeveer twintig kinde ren van twee tot vier jaar opvan gen. Van den Broek wees in haar toe spraak op de groeiende behoefte Open huis De christelijke jeugdkoren Voorschoten houden deze week een paar keer open huis om het le denaantal uit te breiden. Kinde ren tussen de vier en tien jaar kun nen zich laten informeren over koor 'De Lenteklokjes', voor meis jes vanaf 10 jaar is er 'De Alouet- tes'. De koren, die al jarenlang on der leiding staan van dirigente Ri ta Eriks, geven jaarlijks een uit voering in het Cultureel Centrum en werken mee aan kerkdiensten, zangbijeenkomsten in bejaarden centra en dergelijke. Het open huis is op maandag 9, dinsdag 10 en donderdag 12 november, voor kinderen van vier tot tien tussen vier uur en kwart voor vijf op maandag in bet zaaltje aan het Al- badaplantsoen, dinsdag in De Werf op hetzelfde tijdstip en voor meisjes vanaf 10 jaar op donder dag in De Werf tussen kwart voor zeven en half acht. Poppentheater 'Theaterpopject' brengt komen de woensdag in het Voorschotens poppentheater 'Wellus-Nietus' de voorstelling 'Het beest van mon sieur Racine'. De voorstelling is gebaseerd op het prentenboek van Toni Ungerer en is bedoeld voor kinderen vanaf zes jaar. Aanvang half drie. Graag van tevoren re- Gehandicapten De Algemene Nederlandse Inva liden Bond, afdeling Leiden en omstreken, houdt morgen een voorlichtingsbijeenkomst over de positie van de patiënt in de ge zondheidszorg. Speciale aandacht zal worden besteed aan de plan nen van de Commissie Dekker en de gevolgen daarvan voor het in komen en de gezondheid van ge handicapten en chronisch zieken. Als gast is uitgenodigd mevrouw M. van der Muysenbergh, een huisarts. De bijeenkomst begint om drie uur in het Vijfhovenhuis aan de Hoflaan 169 in Leiden. Ie* dereen is welkom. Folklore Het Leiderdorps sociaal-cultu reel centrum De Sjelter is komen de vrijdag het decor voor een spectaculair folklorefestijn. Hoogtepunt van de avond is het optreden van de Amsterdamse dansgroep 'Hupsakee', die de Ne derlandse volksdans zal demon streren. De drie optredens van 'Hupsakee' worden afgewisseld met een internationaal volks- dansbal onder leiding van Joke Scholma. Het orkest DUO zorgt voor de swingende begeleiding. De avond begint om acht uur. Het adres: Heemraadlaan 67 in Lei derdorp. De entree bedraagt ze ven gulden vijftig. aan kinderopvang, de groeiende wachtlijsten en de groei van Lei derdorp zelf. "Specifiek denk ik dan aan Buitenhof. Binnen onze gemeente kent de stichting een re delijke spreiding van voorzienin gen. Dat moet in de toekomst zo blijven. Daarom van mijn kant van daag ook een pleidooi voor een peuterspeelzaal in deze grote nieu we wijk. De onlangs door de ge meente geopenbaarde bouwplan nen in dit gebied rechtvaardigen deze wens van onze kant". Van den Broek loosde nog een wens, eentje op het financiële vlak. "Gekwalificeerd personeel kost veel geld. De financiële ruimte die ons wordt geboden door de ge meente biedt echter te weinig ruimte om het personeel in dienst van de stichting loon naar werken te kunnen geven. Hierdoor worden wij belet het uitgangspunt in vol doende mate in daden om te zet ten". De SKL-voorzitter liet door schemeren dat de hoop van de stichting is gevestigd op de nota kinderopvang die in de maak is. De gemeente Leiderdorp draagt per jaar zo'n 1,5 ton bij aan de exploita tiekosten. De SKL is bevreesd voor nieuwe bezuinigingen. Het betrek ken van moeders bij de peuter speelzalen, wijst de SKL af. Van den Broek zei daarover eerder in deze krant: "Dat zou de hele pro fessionaliteit weghalen. Na de toespraken van de volwas senen waren de kinderen aan de beurt om 'hun' feest te vieren. De burgemeester gaf daarvoor het startsein door, vergezeld van een aantal peuters, dwars door een pa pieren wand te lopen. Appie en Flappie, twee clowns, en de attracties van de kinderker- mis bezorgden de kinderen een plezierige middag. D E O Ja, zend mij het Leidsch Dagblad naam gedurende 7 weken voor 25,-. Ja, ik wil een: maand ab. 1 (automatische betaling) a 23,25. postcode:plaats kwartaal ab. a 68,95 telefoon:ivm bezorg kontrole halfjaar ab. a 137,90 bank of girorekening: jaar ab. 262,40. Ik wil automatisch betalen en heb u kunt deze bon opsturen naar het Leidsch Dagblad, Leidsch0DaegCbhtedPkada Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. Momentopname tijdens het jubileumfeest van de Stichting Kinderop vang Leiderdorpafgelopen zaterdag. (foto Ellen Martens) VOOR EEN PRIKKIE RED JE EEN LEVEN.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9