Gemaal Cmquius na 54 jaar weer in beweging Geen uitbuiting door Job Link' 5 Sorryvoor de purperreiger moet u in Nieuwkoop zijn Multicultureel en religieus ontmoetingsproject in Alphen 'Discussiëren om elkaar te leren kennen' Voorhouter en Hillegommers met te veel op achter stuur Alphens bedrijf voor rechter Wandelen met Instituut voor Natuurbeschermingseducatie langs oevers van het Braassemermeer MAANDAG 9 NOVEMBER 1987 ALPHEN AAN DEN RIJN - Als Nederlandse sloot Trix Faudet zich enkele jaren gele den aan bij het multicultureel en religieus ontmoetingspro ject (Mucrop) in Alphen. Zij wilde wat meer te weten ko men over de achtergronden van etnische groeperingen. "Je kunt mensen tegen wie je voor oordelen hebt, ontlopen. Doe je dat niet, dan blijkt dat je aan die vooroordelen niet kunt vasthouden. Ik moet eerlijk toegeven dat ik in sommige op zichten ook vreemd aankeek tegen buitenlanders. Door met ze te praten heb ik respect ge kregen voor hun opvattingen", aldus Faudet. door Jan Preenen Vooroordelen wegnemen door el kaar informatie te geven. Dat is het doel van het Mucrop, dat drie jaar geleden is opgericht. Zonder te wil len stellen dat het Mucrop hét pas poort is in de omgang van Neder landers en 'medelanders', is Faudet erg enthousiast over het grensver leggende project: "Uiteraard is het allemaal niet zo gemakkelijk. We hebben ook regelmatig discussies. Soms is er ook wel sprake van wrij vingen, omdat mensen elkaar niet begrijpen. Omdat er een goede band is, zeggen de mensen open lijk tegen elkaar hoe ze over be paalde dingen denken. Men durft zich kwetsbaar op te stellen. Dat is wel goed. Op die manier leer je el kaar beter kennen". Forumavond Het Mucrop is ontstaan na een forumavond in 1984 van rooms-ka- tholieken, hervormden en gerefor meerden over de taak van de ker ken ten opzichte van migranten in Nederland. Later werden de etni sche groeperingen daar ook bij be trokken. Het was niet meer dan 'lo gisch' dat degenen over wie werd gesproken, óók aanwezig waren. "Dat is een heel goede zaak. Ik woon zelf al 36 jaar in Nederland. Op die manier ken ik de Nederlan ders natuurlijk wel aardig. Wat mij bij dit project aanspreekt, is dat ik nu het een en ander te horen krijg over bij voorbeeld boeddhisten en hindoestanen", voegt de uit de Mo- lukken afkomstige Hanoch Watti- mena een extra demensie aan het werk van het Mucrop toe. In een informatieblad van het Mucrop is de doelstelling als volgt omschreven: "Het project is niet meer en niet minder dan het regel matig bijeenkomen van mensen,uit de verschillende religies en cultu ren, waarin geprobeerd wordt el kaar beter te leren kennen en te be grijpen met respect voor ieders identiteit". Dat gebeurt via zogeheten ont moetingsavonden, waarvan de eer ste in dit seizoen aanstaande maan dag plaatsheeft. In een zaaltje van de Opstandingskerk wordt dan ge praat over het onderwerp 'de ritue len bij de dood en de begrafenis'. Wattimena: "De familiebanden zijn bij de Molukkers erg sterk. Bij een begrafenis komen de mensen uit het hele land. De belangstelling is vaak enorm groot. Nederlanders verbazen zich daar nog wel eens over. Zij denken dan meteen aan een belangrijk persoon, maar dat hoeft helemaal niet zo te zijn". Jongeren Het vasten, trouwen, het leven na de dood, opvoeding, het 'feest van het licht' en de verhouding man-vrouw zijn al bij het Mucrop aan de orde geweest. Al pratend komt Trix Faudet tot de conclusie dat ook aandacht moet worden be steed aan de positie van de jonge ren. De tweede generatie zogezegd. "Zij hebben niet veel kansen. Van individualisering is bijna geen sprake meer. Als gevolg van de be zuinigingen kom je in een klas van 39 leerlingen ook niet zo snel toe aan persoonlijke begeleiding. En wie worden daar de dupe van? De buitenlanders. Het begint al met le zen. Nederlandse kinderen begrij pen de teksten. Buitenlandse kin deren niet, omdat zij de taal niet goed beheersen. Zij lezen daarom woord voor woord. Ze lopen vaak een achterstand op en hangen er maar een beetje bij. Daar wil ik graag met de groep over praten. Kijken wat we daaraan kunnen doen". Het Mucrop is echter niet zozeer een verzameling actievoerders, als wel een discussie-platform. De stuurgroep wil overigens na de 'kennismakings-fase' wel toe naar belangenbehartiging van 'die mi granten die problemen hebben'. Voorlopig staan het discussiëren en het kennismaken echter voorop. Zoals die avond dat de verhouding man-vrouw ter sprake kwam. Een Marokkaanse moslim gaf tekst en uitleg over de moskee die voor vrouwen verboden gebied is. Pro testen meteen van de Nederlan ders, die dat 'ongelooflijk' en 'uit de tijd' noemden. Voor de in Iran geboren Mehdi Naraghi, die twee ëneenhalf jaar in Nederland woont, is dat echter helemaal niet zo vreemd: "In het verleden is bij de christenen toch ook onderscheid gemaakt tussen mannen en vrou wen. Op vele gebieden. Bij de mos lims hebben vrouwen nog altijd minder rechten. Daarom zijn er voor hen aparte ruimten waar ze wel kunnen horen wat er wordt ge zegd, maar waar ze niets van de dienst kunnen zien". Wattimena en Faudet wijzen er op dat vrouwen zich ook in Neder land bepaald nog niet in een gelijk Mehdi Naraghi, Trix Faudet en Hanoch Watimena (v.l.n.r.): afrekenen met vooroordelen bij Nederlanders en et nische groeperingen. (foto Nanno Bioupot) waardige positie bevinden. Als voorbeeld noemen zij het 'lagere loon voor even hard werken'. Wat timena: "En hoe lang zijn er nu vrouwelijke hervormde predikan ten? Dat is toch pas sinds kort". Ook op ander gebied is Wattime na bereid om de Nederlanders een spiegel voor te houdën. Als Faudet opmerkt dat bij de etnische min derheden problemen kunnen ont staan met jongeren die opgroeien in twee culturen ("meisjes willen geen hoofddoek dragen, terwijl hun moeders dat altijd gewend ïijn"), haakt Wattimena daar snel op in: "In Nederland is het ook niet allemaal zo modern. Mijn dochter zit hier in Alphen op een christelij ke school. Die mag niet met een lange broek in de klas komen. Ze moet een rok dragen, hoe koud het ook is. Gelukkig mag een maillot wel, anders zou ze nog kou vatten". HAARLEMMERMEER - Leden van de werkgroep Cruquius zijn er afgelopen zaterdag in geslaagd om na 54 jaar het gelijknamige gemaal weer in beweging te krijgen. Met vereende krachten werden de acht balansarmen anderhalve meter omhoog gebracht. De uit 1849 date rende machine weegt naar scha ting 70 ton. De vijf leden van de werkgroep die het karwei klaarden werken al vijfjaar aan het gemaal. Een eerde re poging om de deksel op te tillen mislukte vorig jaar. Jan Ver brug gen van de werkgroep: "In april HILLEGOM - Een 24-jarige Voor houter heeft in de nacht van zater dag op zondag in Hillegom zijn per sonenauto in elkaar gereden. De man reed met grote snelheid over de Van de Endelaan en verloor de macht over het stuur. De auto ram de een lichtmast, een elektriciteits huisje en een muur en sloeg vervol gens overdekop. AANGEHOUDEN - De Alphense politie heeft gisteren een 26-jarige Alphenaar aangehouden die daar voor een inbraak had gepleegd in een winkel aan de Julianastraat. De man heeft bekend twee draag bare radio's te hebben weggehaald. Tegen hem is proces-verbaal opge maakt. De Voorhouter wist zich zelf uit het autowrak te bevrijden en nam vervolgens de benen. Later in de nacht meldde hij zich bjj de politie. Volgens een woordvoerder van de Hillegomse politie had de man te veel gedronken. Tegen de Voor houter is proces-verbaal opge maakt. Er was aanzienlijke schade. 4 In dezelfde nacht werden ook twee Hillegommers aangehouden die te diep in het glaasje had geke ken. De eerste reed met zijn auto op de Leidsestraat en zijn rijgedrag was aanleiding voor de aanhou ding. De tweede betrof een Hille- gommer die in de Weeren- steinstraat in zijn woonplaats door de politie werd aangehouden. De man reed op een fiets. hebben we met een hydraulisch systeem met een druk van 160 ton geprobeerd om de zaak omhoog te brengen. Er kwam geen millimeter beweging in. Onderzoek in de ketel wees uit dat alles vast zat. Door het verwijderen van een afdichtlaag, die bestond uit hennep, konden wij een nieuwe poging doen". Ook de inspectiegangen waren niet toe gankelijk en zaten vol modder. Emmer voor emmer heeft de werk groep de troep moeten weghalen. Na verwijdering van de modder bleek ook dat de verankering van de machine was verrot Het stoomgemaal in de Haarlem mermeer is een van de weinige ma chines met een roterend systeem. Het gemaal is gebouwd in Enge land door Heyle Foundry in Corn wall en is afgeleid van de machine die aldaar in de mijnbouw werden gebruikt. De staat van onderhoud noemt Verbruggen goed omdat in 1933 is besloten er een monument van te maken. De stoommachine zal nooit meer onder stoom komen omdat de ketels zijn gesloopt. Ver bruggen schat dat de totale revisie van het gemaal zeker 100.000 gul den kost. De werkgroep Cruquius is druk bezig met het opvijzelen van de ma chine waardoor de armen buiten omlaag zakken. (foto anp) ALPHEN AAN DEN RIJN - De officier van justitie bij het kantonge recht in Alphen, mr. M. Witteveen, heeft een geldboete geëist van vijftig gulden tegen het Alphense bedrijf Job Link. De directeur van het bedrijf aan de Ondernemingsweg werd gedagvaard omdat hij aan commerciële arbeidsbemiddeling zou doen. Het betreft hier arbeidsbemiddeling met winstoogmerk, wat volgens het openbaar ministerie strafbaar is. De praktijken van het Alphense bedrijf zijn aanhangig gemaakt door het ministerie van sociale zaken. Werkzoekenden kunnen zich gratis in la ten schrijven bij de elektronische databank van Job Link. Werkgevers die personeel zoeken, kunnen tegen betaling een abonnement nemen op die databank. Door de eisen van de werkgever en de capaciteiten van de werkzoekende in de computer te stoppen, past Job Link een snelle selec tieprocedure toe die omslachtige sollicitatieprocedures overbodig maakt. Deze handelwijze is echter volgens de officier van justitie een overtre ding van de Wet op de Arbeidsbemiddeling uit de jaren dertig. Dié wet verbiedt arbeidsbemiddeling die leidt tot een arbeidsovereenkomst, waarbij de 'bemiddelaar' winst maakt. Raadsman mr. S. Eisma bestreed gisteren voor rechter mr. C. Colijn die opvatting. De oude wet is bedoeld om de uitbuiting van werkzoekenden te bestrijden en te beteugelen, zo zei hij in een betoog van bijna een uur. Bij Job Link' is daar absoluut geen sprake van, aldus Eisman. De werkzoekende kunnen zich gratis laten in schrijven. Bovendien is er geen voortdurende bemoeienis van Job Link met de werkgevers en werkzoekenden. "Job Link is passief', aldus de raadsman. Het ministerie van sociale zaken is bezig met vernieuwing van de oude Arbeidsbemiddelingswet. Volgens Eisman wordt hierin meer ruimte ge geven voor organisaties die aan commerciële arbeidsbemiddeling doen. De officier van justitie daarop: "Dan moet Job Link maar wachten op die nieiiwe wetgeving. Dan zal de directeur tot die tijd een andere baan moe ten zoeken. Misschien met behulp van de opgedane ervaringen met zijn arbeidsbemidelingen". De raadsman van het bedrijf was het daar niet mee eens, omdat er volgens hem geen wet werd overtreden en Job Link dus gewoon door zou mogen gaan. Hij vroeg om vrijspraak. Mike Mannaart (rechts) geeft tekst en uitleg over de Rietlanden in het Braassemermeer. WOUBRUGGE/RIJNSATER- WOUDE - De laarzen linksaf, de gewone schoenen rechtsaf. De scheiding van het groepje natuur liefhebbers dat meedoet aan de wandeling langs de Braassem, ge organiseerd door het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie (IVN), is simpel. Aan de oevers van het meer kun je tot aan je enkels in de modder zakken. De gasten in zondagse kleding en vooral schoei sel kunnen dus beter een alterna tieve verharde route kiezen door de Zwetpolder, vindt gids Mike Man naart. "U mist niks hoor, het is overal even mooi. En ook jullie krijgen een gids mee". door Rob van der Zanden Enkele wandelaars slaan de ad- de natuurgids in de kou de wind en banjeren in smetteloos witte gympies en opgepoetste puntschoenen over de dijk langs het Braassemermeer. Na tieii mi nuten wandelen krijgt de gids op eens alle gelijk van de wereld, al wordt dat niet openlijk toegege ven. "Gadver", roept een man ach ter in de groep. Het is niet alleen modder, er liggen ook kersverse koeiestronten. En als je daar met gymschoenen in gaat staan is dat Bioupot) niet ieuk, ai denken een heleboel mede-wandelaars daar anders over, zo te horen althans. Het la chen overstemt even de colleges van de gids, maar dat verandert snel. Er is voor de schoenendragers wel een weg terug, maar de reis wordt voortgezet. Voetveer De belangstelling is ongekend groot, als om twee uur wordt ver trokken aan de Boddens Hosang- weg in Woubrugge, ter hoogte van het voetveer over het Paddegat. Richting Rijnsaterwoude gaat het de niet al te dichte mist in. Linksaf- fers over de dijk die de Zwetpolder droog houdt, rechtsaffers over een weggetje dwars door de polder. Zo'n tachtig geïnteresseerden, jong en oud, hebben deze keer de maandelijkse excursie van het IVN uitgekozen als 'uitje' voor de zon dagmiddag. Je kunt wel op het voetbalveld rondhangen of lekker thuis bij de kachel gaan zitten, maar daar word je natuurlijk ook niet veel wijzer van. Van zo'n excursie word je dat wèl, weet Mike Mannaart, die op zijn rug een puckel heeft hangen waarin hij een paar naslagwerken heeft zitten. Als de flora en fauna even te moeilijk worden, bladeren de verkleumde vingers even in het boek. Hij heeft zich goed voorbe reid op de tocht, maar er wil nog wel eens een plantje staan of vogel tje voorbijfladdëren dat niet tot. zijn parate kennis behoort. Geïsoleerd "Er zit een hoop interessante flo ra en fauna hier", houdt Mike zijn publiek voor. "Vooral in de Riet landen. Het zijn eilandjes in de Braassem die van de polder zijn ge scheiden door een ringvaart die vroeger werd gegraven. Die stukjes land zijn niet verveend en daarom zijn er zulke mooie dingen te be wonderen. Het gebied ligt ook érg geïsoleerd en ziet er uit als een groot deel van Nederland eeuwen geleden. Door de rust hebben hier ettelijke blauwe reigers een broed- kolonie gesticht". Eén van de wan delaars meent met de verrekijker een purperreiger te ontwaren. De gids: "Sorry, voor de purperreiger moét u in Nieuwkoop zijn". Het had weinig gescheeld of dit mooie stukje natuur was er niet ge weest zodat deze hele expeditie overbodig zou zijn. In 1839 name lijk kwam de toenmalige hoofdin geland H. Cremer met het verzoek bij koning Willem I om het Braas- semer- en Haarlemmermeer droog te malen. De koning zag dat niet zo zitten. Diegenen die vandaag aan de uit nodiging van het IVN gehoor heb ben gegeven, zijn bevoorrecht. Het gebied waar ze wandelen, is van Staatsbosbeheer. Daar mag je ei genlijk niet komen, maar als je on der het mom van een 'IVN-excur- sie' wordt betrapt en de gids erbij is, dan kan de boswachter je moei lijk een standje geven. Het IVN is immers een vereniging 'ter bevor dering van het milieubesef. De Rietlanden zijn alleen per boot te bereiken. Jaloers wordt ge keken naar enkele figuren die de unieke eilandjes wel hebben be reikt. Misschien verboden, maar zij verkeren helemaal in het walhalla. Tussen de meerkoeten en de blau we reigers. De IVN'ers doen het met de verrekijker, die vrijwel door iedereen op de borst wordt gedra gen. Van écht doorstappen is meestal geen sprake. Mike Mannaart houdt de stoet zowat om de honderd me ter op met een verhaaltje. Lekker op temperatuur komen is er dus niet bij. Het is bovendien maar en kele graden boven nul en als er niettemin zo'n tien surfers op de Braassem worden gesignaleerd, krijgt een enkeling het nóg kouder. Dan kun je toch nog maar beter na tuurliefhebber daft sportliefhebber zijn. Als de Leidsevaart in Rijnsater woude zowat is bereikt, ontmoet de groep-Mannaart de andere club die met een boogje ook aan de dijk is gearriveerd. Ze hebben net zo ge noten als 'de laarzen', laat dat dui delijk zijn. Met dank overigens aan koning Willem I. MAANDAG 9 NOV. LekJen bijeenkomst van het Leidse Gastouderproject voor belang stellenden, aanvang 20.15 uur in het pand Breestraat 19. spreekbeurt over het 25-jarig 20.15 uur, Zoölogisch laboratori um aan de Kaiserstraat 63, ingang Sterrenwacht. gesprek tussen de Vrouwen bond FNV en twee Fillippijnse vrouwen over het leven en werken op de Fillippijnen, aanvang 2 uur aan het Rapenburg 48. Vest. Voorschoten open huis Christeijke Jeugdko ren Voorschoten, van 18.45 tot 19.30 uur voor meisjes vanaf 10 jaar, zaal De Werf, Schoolstraat of zaal Albadaplantsoen. Don Bosco, Zuidbuurt- DINSDAG 10 NOV. Leiden lezing door ing. J.G. Zandstra, met de titel: 'Noordelijke stenen en oostelijk grind in Nederland', aanvang 20.00 uur in het Rijksmu seum van Geologie en Mineralo gie, Hooglandse Kerkgracht. lezing door Dhr. N. Demirbas over het Hedendaags Turkije, aanvang 20.15 uur in de Kapel zaal, K O-gebouw, Oude Vest. oecumenisch avondgebed in de Oud-Katholieke kerk aan de Zoeterwoudse singel, van 19.00 tot 19.30 uur. debat-avond i.s.m. Studium Generale, vier gast- en vier stu dentpleiters debatteren over de stelling 'Sexueel verkeer is altijk een verantwoordelijkheid van de samenleving', aanvang 19.45 uur aandacht voor het werk van het Diabetes Fonds Nederland, van 10.00 tot 15.00 uur in het informa tiecentrum aan het Leidse Plein van het AZL. voorlichtingsbijeenkomst over de positie van de patiënt in de ge zondheidszorg, georganiseerd door de ANIB, aanvang 15.00 uur in het Vijfhovenhuis aan de Hof- laan. er vroege bewoning in aanvang 20.00 uur in het Rijksmuseum van Oudheden, vrouw F.J. Lansing over het CDA en de Gezondheidszorg, aanvang 20.30 uur in de Scheppingskerk, Laan van Ouderzorg/Van Poel geestlaan. artistiek café met gast beeld houwer Rudi Rooijackers, door de Kunstkring, aanvang 20.30 uur in de Hollandsche Tuyn aan de Hoofdstraat. politieke thema-cursus 'Ar beidsrecht en arbeidsplicht', geor ganiseerd door de NVvH in het pand Ceciliastraat 18 te Leiden. Voorschoten open huis Christelijke Jeugdko ren, van 16.00 tot 16.45 uur voor kinderen van 4 tot 10 jaar, van Wassenaar jubileumconcert Wassenaar Vocaliter, aanvang 20.15 uur in de Dorpskerk aan het Plein. WOENSDAG 9 NOV. Leiden opening van het nieuwe carna valsseizoen van carnavalsvereni ging 'De Leidse Hutspotten' door Prins George 1, om 23.11 uur bij het beeldje van Cornelis Joppen- sz. aan de Lammeschansweg. bazar van kleding, boeken en handwerk in bejaardencentrum 'Huis op de Waard' aan de Kaar- semakerssteeg, van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 8