TAD LEIDEN Open dagen in Anatomisch Museum total-loss Breestraat LEIDSCH m DAGBLAD Menselijk hart centraal tijdens manifestatie Politie pakt drie knapen op bij school 'ZuidsingeF Fietsster door vrachtwagen aangereden Gestolen personenauto Aangifte van mishandeling Leidenaars vernielen snackbar Inbraak bij De la Bije Verdacht Patricia Noordover beste pijprookster Betrapt bij stelen van frisdrank 'Lion Girls' winnen majorettenconcours vertoonden. "We moeten weer naar buiten toe", zegt Teske, "zodat mensen zien wat er gebeurd zonder er speciaal op af te hoeven gaan". De uitslag van het concours is als volgt: Jeugd: 1 Kolibrie, Den Haag; 2 Weigelia, Den Haag; 3 Ons Buiten, Leiden. Tweede Divisie: 1 Stars at Moon light, Vlissingen; 2 Pauline, Lei den; 3 Weigelia, Den Haag. Eerste Divisie: Kolibrie, Den Haag; De Midi Teeners, Den Haag; De Kooigirls, Leiden. Eredivisie: 1 Lion Girls, Borger- hout (B), 2 Kolibri, Den Haag; 3 De Teeners, Den Haag. het werk tijdens het Leidse majorettenconcours in de 3-Octoberhal De Midi Teeners uit Den Haag LEIDEN - Een onbekend gebleven bestuurder heeft vannacht op de IJsselmeerlaan een op de Hoge Rijndijk gestolen auto total-loss ge reden. De dief reed vermoedelijk in de richting van de Zwartemeer- laan, toen hij ter hoogte van de bus halte van de IJsselmeerlaan ver moedelijk de macht over het stuur verloor en op het fietspad terecht kwam en vervolgens over de kop sloeg. De auto werd totaal vernield. De bestuurder is daarop vermoede lijk uitgestapt en heeft de benen genomen. Lezers schrijven Afgelopen donderdag werd er door de commissies ruimtelijke orde ning en economische zaken uitvoe rig gesproken over de resultaten van de proef met de afsluiting van de Breestraat. De voorlopige con clusie van mijn fractie is dat de proef in hoofdlijnen geslaagd is, al zullen er nog wel een paar aanpas singen moeten plaatshebben. Wij vragen ons bijvoorbeeld af of het niet beter is om het autoverkeer al leen te weren tijdens de uren waar op de winkels geopend zijn. Aan het slot van mijn betoog heb ik gezegd dat ik overweeg om bij de aanstaande begrotingsbehande ling in de raad een motie over de Breestraat in te dienen. De raad kan dan een voorkeur uitspreken met betrekking tot de variant die ten behoeve van de inspraakperio de (half december tot eind januari) naar buiten wordt gebracht. Ook de WD-fractie zei een motie te wil len indienen. Die fractie wil de raad echter laten uitspreken dat de proef is mislukt; daarna zou er geen behoefte meer zijn aan een in spraakprocedure. In deze krant van vrijdag wordt helaas de indruk gewekt dat PvdA, Links Leiden en D66 al op 16 no vember een definitieve beslissing over de Breestraat zouden willen forceren. Daar is geen sprake van. Het door het college voorgestelde tijdschema gaat uit van uiteindelij ke besluitvorming door B en W en de gemeenteraad in maart en april 1988. Net als ik, hebben ook de ver tegenwoordigers van Links Leiden en D66 duidelijk laten blijken dat zij daaraan willen vasthouden. Tijdens de vele commissieverga deringen die het laatste jaar aah de Breestraat zijn gewijd, hebben de vaak tegenstrijdige meningen van de verschillende groepen belang hebbenden steeds serieus aan dacht gekregen. Er is geen enkele reden om te denken dat dit bij de besluitvorming in het komende vooijaar niet meer het geval zou zijn. Laurens Beijen, gemeenteraadslid PvdA, Vreewijkstraat 9, Leiden. BEDRIJVEN KONTAKT DAGEN EEN BRON VAN NIEUWE KONTAKTEN Vandaag geopend tot 22.00 uur OP 9 EN 10 NOVEMBER 1987 Maandag Dinsdag 14.00 - 22.00 uur Plaats: Hobahohal/Lisse Bollenstreek s LEIDEN - Een hart-longmachine in werking, dat is één van de be zienswaardigheden die in het weekeinde van 14 en 15 november in het Leids Anatomisch Museum kan worden bewonderd. Met rood gekleurde limonade zal de perfu sionist (de bediener van de machi ne) de bloedsomloop nabootsen. In het museum, dat normaal al leen toegankelijk is voor studen ten, wordt een manifestatie gehou den waarin het menselijk hart cen traal zal staan. De open dagen heb ben als thema 'Het hart onder zocht' meegekregen. Bezoekers krijgen dus meer voorgeschoteld dan alleen maar kijken naar hoe de mens er van binnen uit ziet of hoe een ongeboren kind oogt. Vier vakgroepen van de Leidse universiteit (kindergeneeskunde, afdeling cardiologie; anatomie; thorax-chirurgie en cardiologie) richten de manifestatie in. Hierbij zal de afdeling thorax-chirurgie van het academisch ziekenhuis een video-opname tonen van het in brengen van een hartklep. De afde ling kindercardiologie demon streert een Dopplerapparaat, waar mee het hart zichtbaar kan worden gemaakt. Hartafwijkingen zullen aan de orde komen en er worden films over het hart vertoond. De manifestatie geeft een overzicht van de medische en klinische spe cialismen die zich met het hart be zighouden. De Nederlandse Hart stichting heeft een geldbedrag ge schonken waarvan de manifestatie kan worden betaald. Tweede keer Eerder dit jaar, in mei, was het Anatomisch Museum al eens twee dagen voor het publiek geopend. Dat heeft men geweten. Duizenden bezoekers kwamen naar de Wasse- naarseweg 62. Conservator W. Mul der spreekt van een ware storm loop. Of er nu weer zo'n horde men sen komt, moet worden afgewacht. De eerste openstelling van het Anatomisch Museum was in het kader van het Nationale Museum Week-end. Veel bezoekers waren toen al op pad om aan één of meer musea een bezoek te brengen. Een normaal voor het publiek gesloten museum dat aan de weg timmert. Wat is daarvan de reden en blijft het hierbij? Conservator W. Mulder: "De uni versiteit is van het rijk. Vroeger was dat een ivoren toren. Wat zie je nu steeds meer? De universiteit komt naar de mensen toe. Ik denk dat de mensen tegenwoordig meer dan vroeger met hun gezondheid bezig zijn. Wij kunnen hierin een bijdrage leveren door, bijvoor beeld, goede en uitgebreide voor lichting te geven. Zo zal de Hart- schtichting een kraampje inrichten waar men alles over de kwalijke ef fecten van roken aan de weet kan komen. De laatste jaren zien we dat er steeds meer belangstelling voor het Anatomisch Museum is. Vol gens mij heeft dit te maken met het feit dat de mensen zich bewuster zijn van hun eigen lichaam. Men wordt er met z'n neus op gedrukt. Wekelijks wordt er op televisie wel aandacht aan de gezondheid be steed". Mulder vertelt dat er voor het volgend jaar ook al plannen zijn voor het inrichten van een exposi tie. Het thema zal dan over bewe ging gaan. Met de vakgroep ortho pedie zijn daarover inmiddels de eerste contacten gelegd. Algemeen Dr. A.C. Gittenberger-de Groot van het anatomisch laboratorium zegt dat'de manifestatie is gericht op het onderzoek van het hart in het algemeen. Als het nodig blijkt te zijn, dan zal ook de vakgroep pa thologie nog worden uitgenodigd om aan de expositie medewerking te verlenen. Over de vakgroepen die al mee doen zegt ze: "Kindercardiologie zal een echo-cardiograaf opstellen. Op een televisieschermpje kun je dan in kleur je hart zien kloppen. Je kunt ook zien of er bloedwerve- lingen zijn. Zelfs bij de foetus - on geboren kind - kun je hiermee al kijken of het hartje optimaal func tioneert". De afdeling cardiologie van het academisch ziekenhuis zal een vi deoband afdraaien met daarop beelden hoe een ballontje in een vernauwd bloedvat wordt aange bracht. 'Dotteren' heet die metho de. Naast het demonstreren van de hart-longmachine zal de afdeling thoraxchirurgie een aantal kunst- hartkleppen en kleppen, afkomstig van een donor of varken, demon streren. Op film heeft zij vastge legd hoe die kleppen langs opera tieve weg worden vervangen. Men zal laten zien hoe een pacemaker functioneert. Dit is een apparaatje dat elektrische impulsen geeft om het hart te laten kloppen als het hart die stroompjes zelf niet meer kan opwekken. Ontwikkeling Het anatomisch laboratorium aan de Wassenaarseweg 62 zal al lerlei hartafwijkingen laten zien. Een gaatje tussen beide hartka mers, een afwijking aan de bloed vaten die verkeerd staan. En wat men vooral zal tonen is, hoe het hart eruit ziet. In de collectie van het museum staat een hele vitrine vol over de ontwikkeling van het hart. De opening van de manifestatie is vrijdag 13 november om vier uur 's middags. Het CDA-kamerlid dr. A. Lansink, voorzitter van de vaste kamercommissie voor volksge zondheid, zal de openingshande ling verrichten. Zaterdag is het mu seum van 10-17 uur geopend, zon dag van 11-17 uur. LEIDEN - Drie jongens zijn van nacht aangehouden in verband met een poging tot diefstal in de Zuidsingelschool. Omwonenden hadden de drie zien rondscharre len en waarschuwden de politie. Bij aankomst van de politie zaten twee jongens op het dak van de school. Nadat zij werden gesom meerd te voorschijn te komen, sprong één van hen, een 17-jarige Leidenaar, vanaf zes meter hoogte naar beneden. Op het 'sta of ik schiet' van de agent sloeg hij geen acht. Hij nam de benen, achtervolgd door de agent. Op de Oranjegracht trachtte hij te ontsnappen door tegen een glazen deur te springen, maar hij stuiterde terug, waarop hij een dreigende houding aannam. De agent kon hem niettemin inreke- De twee anderen, een 17-jarige en een 19-jarige Leidenaar, werden op het dak van de school en een maga zijn overmeesterd. LEIDEN - Een surveillancewagen van de politie trof in de nacht van vrijdag op zaterdag twee mannen aan, die met een grote hoeveelheid frisdrank het stationsgebouw uit liepen. Vervolgens sprongen zij in een auto. Bij controle van de politie van het kenteken, bleek dat de wa gen niet was gekeurd en ook niet verzekerd. Een kijkje in het sta tionsgebouw leerde dat er in het magazijn van de restauratie was in gebroken. Op de Willem de Zwijgerlaan kon de politie de twee aanhouden. De bestuurder, een 18-jarige Al- phenaar, bleek niet in het bezit van een rijbewijs te zijn. Zijn passagier, een 22-jarige Leidenaar, werd ook voor verhoor meegenomen. LEIDEN - Een 50-jarige vrouw uit Leiden is vrijdag op de Maresingel klemgereden door een vrachtwa gen, bestuurd door een 33-jarige Leidenaar. Beiden reden in de rich ting van de Marnixstraat, waar de vrachtwagen de fietster vlak voor de wegversmalling inhaalde. In de versmalling merkte hij niet dat de vrouw naast hem zat. De vrouw kwam tussen de wagen en een plantenbak in de verdrukking. Met een beenbreuk en een diepe vlees wond is zij naar het Elisabeth-zie- kenhuis overgebracht. LEIDEN - Een 14-jarige jongen heeft bij de politie aangifte gedaan van mishandeling. Donderdag hep hij over de Burggravenlaan terwijl een brommer met twee jongens er op hem passeerde. Op dat moment schopte, zonder enige aanleiding, een van de jongens hem in het ge zicht waardoor hij twee gebroken voortanden opliep. Het tweetal is nog niet aangehouden. LEIDEN - Drie Leidenaars hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag vernielingen aangericht in snack bar Hendo aan de Hoge Rijndijk. Het drietal nam omstreeks kwart voor twaalf plaats op de barkruk ken en liet een plantenbak die op de toonbank stond vallen. Toen daarvan iets werd gezegd, ontstond er een woordenwisseling. Vervol gens veegden de drie de hele toon bank leeg en gaven de kassa een zwieper. Even na enen werden twee van hen, 21 en 25 jaar oud, op de Steen- straat aangehouden. De derde heeft zich later zelf bij het politie bureau gemeld. LEIDEN - Bij watersportcentrum De la Bije aan de Amforaweg is in de nacht van vrijdag op zaterdag ingebroken. De dieven kwamen binnen door een ruit te vernielen. Vermist worden twee buiten boordmotoren, een stel waterski's, watersportkleding en -artikelen en het wisselgeld uit de kassa. LEIDEN - Een motoragent zag za terdagochtend dat twee jongens zich nogal verdacht ophielden in portieken aan de Morssingel. Hij hield ze aan en toen bleek dat het ging om twee Amsterdammers van 19 en 27 jaar. De jongste van het tweetal was al eens eerder in Lei den opgepakt wegens het hengelen van post uit brievenbussen. Het tweetal is op verdenking hiervan voor verhoor naar het bureau mee genomen. Overigens hadden zij nog geen buit te pakken weten te krijgen. LEIDEN - Voor de tweede achter eenvolgende maal heeft de Belgi sche twirlgroep The Lion Girls be slag gelegd op de eerste plaats van het Leidse majorettenconcours. De Belgische meisjes eindigden bo venaan in de eredivisie en mochten daarmee de wisselbeker mee naar huis nemen. In het totaal namen er 32 majorettengroepen deel aan het toernooi. Het was voor de negende maal dat de Leidse Vereniging voor Zelfstandige Majorettengroepen een dergelijk toernooi organiseer de. In een afgeladen 3-Octoberhal - de belangstelling was gisteren aan merkelijk groter dan in voorgaan de jaren - bleek dat de hedendaagse majoretten weinig meer van doen hebben met de meisjes die keurig in de pas de muziek vooraf gaan. Het twirlen waarbij het muziek korps is vervangen door een cas setterecorder neigt eerder naar rit mische gymnastiek en hoewel het toch vooral een vrouwenaangele genheid is gebleven, was er gister middag zowaar een enkele jonge man tussen de rokjes te ontdek ken. Van de twaalf ereplaatsen gingen er drie naar groepen uit Leiden toe. Ondanks de grote belangstelling voor het concours is de animo voor deelname aan majorettengroepen de laatste jaren in Leiden sterk da lende. De tijd dat iedere wijk zijn eigen korps had is voorbij, beves tigt de secretaris van de organise rende vereniging W. Teske. Hij wijt dit aan het feit dat de concoursen steeds meer in de zaal worden'afge- wikkeld. Dat in tegenstelling tot een paar jaar geleden toen majoret ten hun kunsten vooral op straat LEIDEN - Negen heren en twee dames schoven gistermiddag in het Leidse Pijpenkabinet aan tafel voor de afwikkeling van het plaat selijke kampioenschap pijproken. Eén uur, zestien minuten en één se conde later mocht de 19-jarige Pa tricia Noordover uit Leiden zich winnaar noemen. Zij had de ver strekte drie gram pijptabak het langst brandende weten te houden. Een uitzonderlijke winnaar want tot gisteren waren de mannen heer en meester in het pijproken. Patri cia zal de Leidse afdeling volgende maand op het provinciale kampi oenschap vertegenwoordigen. Het kampioenschap pijproken is eerder een gezelligheidsgebeuren dan een sportieve krachtmeting. Toch is de wedstrijd aan zeer stren ge regels onderhevig. Op overtre ding daarvan volgt een heuse diskwalificatie. De deelnemers, be laden met badges als herinnering aan eerdere kampioenschappen, lijken vooral afkomstig uit de bete re kringen, hoewel de Leidse tong val van de aanwezige dames deze kwalificatie enigszins compen seert. Wanneer de voorzitter van de Leidse Pijpsleutels de dames en heren de spelregels nog eens heeft uitgelegd, worden de kleipijpen uitgereikt. Daarnaast krijgt ieder een de beschikking over een zakje met drie gram vacuüm vepakte pijptabak, twee lucifers en een pij- Het Anatomische Museum aan de Wassenaarseweg 62 bevat een wat bi zarre collectie skeletten. (archieffoto). pestopper. Vijf minuten gelegen heid om de pijp te stoppen en dan begint de wedstrijd. Dat stoppen is overigens één van de belangrijkte onderdelen van de wedstrijd, daar in is de basis van het succes gele gen. "Van onderen iets losser maar van boven iets vaster" is de juiste manier. Gedurende de feitelijke wedstrijd mag de pijp aangestopt worden, echter alleen zonder deze uit de mond te nemen. Dan wordt het stil rond de tafel. Het vuur gaat in de kop en zeer ge concentreerd lurkt het gezelschap zich door de tijd, elkaar nauwgezet in het oog houdend. Wanneer na acht minuten de eerste pijp met een laatste pufje er de brui aan geeft, is de spanning er enigszins van af. Met een borrel bij de hand wordt de krachtmeting onder een gezellige kout voortgezet totdat voor de laatste maal de stopwatch kan worden ingedrukt. De prestatie van Patricia is vol gens de heren indrukwekkend. Dat niet alleen omdat zij de aanwezige coryfee, de bejaarde T. de Groot uit Alphen aan de Rijn, heeft versla- Onverstoorbaar trekken de heren hun pijp. Zij werden evenwel door een 19-jarige Leidse verslagen. (Foto Loek Zuyderduin). gen, maar ook omdat zij slechts een lucifer heeft gebruikt. Wanneer zij haar vorm behoudt maakt ze mis schien kans op uitzending naar het wereldkampioenschap. Haar tijd dient zij dan echter aanmerkelijk te verbeteren, het wereldrecord pijp roken staat maar liefst op drie-en- een-half uur. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7