Legden dinosauriërs wel eieren? Vloedgolf veranderde historie Peru SINT NICOLAAS ADVERTENTIESPEL LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD Amerikaanse onderzoeker hoopt tegendeel te bewijzen Oktoberrevolutie met antieke parade gevierd 25,- lNDAG 9 NOVEMBER 1987 "Ooit heeft hier op aarde een diersoort geheerst waarvan sommige vormen uitgroeiden tot de grootste dieren die ooit op het land hebben rondgelopen. We hebben het over de dinosauriërs. De dinosauriërs bepaalden meer dan 150 miljoen jaar het leven op deze planeet. Nader onderzoek aan fossielen van de sauriërs lijkt te wijzen in de richting dat vooral de grootste sauriërs zich allesbehalve gedroegen als koudbloedige reptielen, geen eieren legden en met hun jongen na de geboorte nog een tijdje optrokken. Zeer waarschijnlijk is het klimaat de belangrijkste oorzaak geweest van de langdurige heerschappij van deze 'oerdraken'. Miljoenen jaren moet op aarde een zacht veelal tropisch en vochtig klimaat hebben geheerst. Onderzoek toonde aan dat de di nosauriërs dit wereldomvattende tropische en subtropische tijdperk vrijwel zeker te danken hadden aan een sterk verhoogde concen tratie kooldioxide (C02) dat moge lijk door hele reeksen hevige vul kaanuitbarstingen in de damp kring werd gebracht. De sauriërs kenden het broeikaseffect dus al, maar het is onwaarschijnlijk dat ze daar, gezien hun piepkleine herse nen, ooit serieus bij hebben stilge staan. Soepschildpad Het milieu was voor de dinosau riërs zó gunstig dat sommige van hen uitgroeiden tot tientallen ton nen zware vlees- en vetkolossen. Reusachtige fossiele beenderen en soms hele skeletten vormen daar van nog de stille, meer dan 60 mil joen jaar oude bewijzen. De dinosauriërs kwamen overi gens in alle mogelijke vormen en afmetingen voor. Er waren ook ve le soorten die nauwelijks groter waren dan onze tegenwoordige ha gedissen en salamanders die, net als de dinosauriërs vroeger, tot de reptielen behoren. Reptielen zijn van nature koud bloedig. Ze leggen eieren en laten die doorgaans aan hun lot over. Ook de later uit de eieren komende jongen moeten maar zien hoe ze het redden. Zo zoekt de grote soep schildpad een zanderige omgeving op, bijvoorkeur een strand, graaft daar een kuil en is vervolgens soms dagen bezig met het leggen van een hele menigte eieren. De verzame ling eieren wordt nadien met zand overdekt en de natuur doet de rest. Grootte Als de eieren eenmaal zijn uitge komen begint een ware wedloop naar zee, tot groot genoegen van al lerlei soorten vogels die onder de merkwaardig klepperende en flap perende schildpadjes een macabe re feestdis aanrichten. Slechts en kele schildpadjes bereiken het be trekkelijk veilige zeewater. Het aan hun lot overlaten van ei eren en jongen is dus een van de kenmerken van het voortplan- tingsmechanisme bij reptielen. Meestal worden erg veel eieren in één keer gelegd om de soort tegen de onverbiddelijke natuur in stand te houden. Een söepschild- pad weet daarvan mee te praten. Eieren Vrij algemeen neemt men aan dat het leggen van eieren door rep tielen gedurende de gehele evolu tie heeft plaatsgehad. Eén van de vragen die daarbij rees was hoe groot de eieren geweest waren met daarin de jongen van reuzen als de brontosaurus, brachiosaurus of di- plodocus. De afmetingen van die eieren moeten toch in verhouding hebben gestaan tot de kolossen die er later uit groeiden. Het probleem is alleen dat reu- zeëieren gebonden zijn aan maxi male afmetingen om niet onder hun eigen gewicht in elkaar te zak ken. Was de schil echter dik genoeg geweest om in elkaar zakken tegen te gaan dan was het voor de inwen dige bewoner juist weer onmoge lijk geweest om de schil van bin nenuit te breken. Bovendien was de schil dan ook nog te dik geweest om de zo noodzakelijke zuurstof door te laten. Voetbal Robert Bakker van de Colorado- universiteit in het Amerikaanse Boulder zegt aanwijzingen te heb ben gevonden dat in ieder geval de grote dinosauriërs warmbloedig waren, hun jongen levend ter we reld brachten en ze nog een tijdje verzorgden zoals tegenwoordig zoogdieren doen. Bakker wijst er op dat de grootste gevonden fossie le eieren van dinosauriërs niet gro ter waren dan een voetbal. Daar naast zijn er ook fossielen gevon den waaruit blijkt dat met name de kleinere families van de sauriërs hun jongen via broedsels (verzame lingen eieren) ter wereld brachten. Van de grootste sauriërs zijn die echter nooit gevonden; de kleinste fossiele skeletten hebben toebe hoord aan brontosaurus-jongen die minstens 150 kilo wogen. Robert Bakker denkt dat dat zo ongeveer het geboortegewicht van een bron- tosaurusjong kan zijn geweest: 'Het bekken van een volwassen brontosaurusvrouwtje is in ieder geval groot genoeg geweest om een jong met een dergelijk gewicht door te laten. Sterker nog, die ruimte was zo groot dat er een Volkswagenkever doorheen kon. Ik geloof daarom eerder in het na een lange draagtijd ter wereld ko men van een enkel levend jong dan in een ergens afgezet broedsel waaruit later maar één of twee jon gen de kans krijgen om volwassen te worden'. Bakker verwijst verder naar ge vonden fossiele voetsporen van brontosauriërs in aardlagen van de Amerikaanse staten Colorado en Texas: 'Daar zie je heel vaak grote en kleine voetafdrukken in gezel schap van elkaar. Sporen van een zaam voortsjokkende jongen zijn nooit gevonden. Het is dus heel aannemelijk dat de ouders hun jon gen in de eerste fase van hun leven begeleidden. Dat is heel wat anders dan we bij reptielen gewoonlijk Embryo-fossiel Andere onderzoekers zien in de Het bekken van een volwassenbrontosaurus-vrouwtje i om een Volkswagen door te laten. gevonden fossiele sporen van der gelijke kolossale gezinnetjes geen bewijs voor Bakkers theorie over de warmbloedigheid van de grote draken. Zij zeggen pas overtuigd te zijn wanneer een fossiel zou wor den gevonden van een vrouwelijke reuzensauriër met een bijna vol groeid embryo. Volgens Robert Bakker zou een ter dat het hier gewoon om een klein type sauriër gaat: de elosau- dergelijke vondst in 1901 kunnen zijn gedaan. In dat jaar vond men de fossiele resten van een ongeveer 70 kilo wegende dinosaurus te mid den van die van een volwassen brontosaurus. De kleine moet, al dus Bakker, een bijna volgroeid embryo zijn geweest dat op het punt stond te worden geboren. De meeste paleontologen menen ech- Vreedzaam De brontosaurus was even ge weldig als vreedzaam. Van kop tot staart mat de reusachtige planten- eter 30 tot 40 meter en het gewicht van een volwassen mannetje zal in de buurt van de 50 ton hebben gele gen. De reuzen waren vaak in het wa ter van de toen talrijke poelen, kre ken en moerassen te vinden waar het water hen hielp bij het torsen van hun gewicht. Bovendien sneed het mes van twee kanten want de plantengroei was daar ook vaak het, weelderigst. Andere grote dinosauriërs, zoals bijvoorbeeld de tyrannosaurus rex, een zeven meter hoge hongerige moordmachine met een twee me ter grote bek vol tanden en vrijwel altijd op zoek naar eten, zullen vol gens Bakker zeker geen levende jongen ter wereld hebben ge bracht. Bij de tyrannosaurus was het geboortekanaal daarvoor te klein. Bakker: 'Nee, wat zijn van reproductie betreft leek deze jongen veel meer op een vogel'. Ei eren dus. Robert Bakker hoopt dat binnenkort vaststaande bewijzen vpor zijn beweringen worden ge vonden: 'Elk jaar worden wel fos sielen van de grootste sauriërs ge vonden. Ik houd dus goede moed'. Hét huidige Zuidamerikaanse Pe ru is, volgens de Amerikaanse ar cheoloog Robert Bird, rónd 900 voor Christus getroffen door een enorme vloedgolf, ook wel tsunami geheten. De sporen van deze on voorstelbare ramp zijn, volgens Bird, zelfs tot op hoogten van 1.500 meter in het Andesgebergte terug te vinden. Bird baseert zijn uitspraken op vondsten die werden gedaan tij dens archeologische opgravingen ten noorden van Lima. Daar zijn resten gevonden van zwaar bescha digde stenen gebouwen en van door zout water achtergelaten be zinksels. Volgens Bird wijzen deze vondsten veel eerder in de richting van een kolossale vloedgolf dan in de richting van overvloedige re genval en de daardoor veroorzaak te overstromingen. Bird en zijn medestanders wij zen er verder op dat de natuurramp ongetwijfeld verantwoordelijk moet zijn geweest voor de verwoes ting van de bloeiende nederzettin- gen langs de hele kust van Peru. De geschiedenis van Peru laat inder daad zien dat rond het begin van de negende eeuw voor onze jaartelling een merkwaardige verplaatsing landinwaarts van de opkomende beschaving in dat land plaatshad. De onderzoekers geloven dat de vloedgolf van grote invloed is ge weest op het stichten van een grote religieuze nederzetting, Chavin de Huantar, op meer dan drie kilome ter hoogte in het noordelijke deel van het Andesgebergte. Reuzenhoofd Chavin de Huantar ontstond om streeks het jaar 850 voor Christus langs de rivieren Santa en Ma- racn'on en het is beroemd vanwege zijn stenen tempels en enorme beeldhouwwerken met reliëfver sieringen. De bloeitijd van Chavin de Hu antar duurde tot de tweede eeuw voor Christus en het vertegenwoor digde de eerste van de grote be schavingen in dat gebied. Het kei zerrijk van de Inca's was van die beschavingen zonder enige twijfel de meest indrukwekkende, die in de vijftiende eeuw zijn grootste bloei doormaakte. De sculpturen van Chavin de Huantar staan bekend als de Cha- vin-kunst dat zich kenmerkt door heel bizarre religieuze motieven. Eén daarvan is een monsterachtig groot hoofd met twee rijen onge woon grote tanden in boven- en on derkaak en een hoofdtooi met een aantal rechtop staande veren. Vol gens Robert Bird is dat reuzen hoofd afkomstig van de vroegere kustbeschaving en stelt het zoiets als "een dreiging uit zee" voor. De reusachtige Tello-obelisk in Cha vin de Huantar bezit zo'n uit steen gehouwen motief. Tsunami's, het Japanse woord voor vloedgolven, vinden altijd hun oorsprong in plotselinge be wegingen van omvangrijke grond oppervlakken, vaak als gevolg van vulkanische erupties. Ze kunnen ook ontstaan door het plotseling in zee storten van grote hoeveelheden grond tijdens vulkanische trillin gen of aardbevingen. Krakatau Op de plaats van zo'n plotselinge beweging van een groot stuk grond is van de enorme waterverplaat sing meestal haast niets te merken. Met grote snelheid verplaatst de 'waterring' zich verder naar buiten; de nachtmerrie neemt pas angst- wekkende vormen aan als de wa termassa een kust nadert. In het steeds ondiepere water is voor de vele kubieke kilometers water hoe langer hoe minder plaats waardoor 'een steeds hoger wordende muur van water uit zee oprijst en op het land afstormt. Een tsunami van ongekende hoogte overviel in 1883 de kusten van de Indonesische eilanden Java en Sumatra na de kolossale explo sie waarmee bijna driekwart van het vulkaaneiland Krakatau de lucht inging. De kustbewoners, net een beetje bekomen van het oor verdovende lawaai, zagen tot hun afgrijzen hoe de horizon in de verte steeds hoger en dichterbij leek te komen totdat een watermuur van misschien wel 50 meter hoogte een eind maakte aan het leven van meer dan 50.000 mensen. Tegenwoordig kent men, met na me in de kustgebieden van landen rond en in de Stille Oceaan, een heel waarschuwingsnet waarmee bedreigde gebieden kunnen wor den gealarmeerd als zich ergens vulkanische activiteit heeft voor gedaan waarbij een tsunami kan zijn ontstaan. Aardbeving Aan de enorme vloedgolf die in de negende eeuw voor onze jaartel ling de kustgebieden van het te genwoordige Peru overspoelde, zal vrijwel zeker een zware aardbeving ten grondslag hebben geleden. De hele kuststrook vanaf Zuid-Chili, via Midden-Amerika naar het noor delijkste deel van Alaska markeert een verwrongen breuklijn tussen een aantal langzaam langs en onder elkaar bewegende landschollen. Langs die enorme barst komen elk jaar wel enkele middelzware tot zware aardbevingen voor waarbij het risico van een plotselinge over val door een tsunami altijd levens groot aanwezig blijft. ADVERTENTIE MOSKOU (DPA/UPI/AFP) - Met een grote, historisch getinte mili taire parade op het Rode Plein in Moskou is in de Sovjetunie zater dag de zeventigste veijaardag van de Oktoberrevolutie gevierd. Bij temperaturen onder nul die ge paard ging met een snijdende wind hield het Sovjetleger een parade voor de politieke leiding, die zoals gewoonlijk stond opgesteld op het mausoleum van Lenin. Minister van defensie Dmitri Ya- zov hield daarvoor een toespraak waarin hij uitviel naar "reactionai re imperialistische kringen" die geen lering trekken uit de geschie denis en streven naar een interna tionaal militair overwicht. Hij be doelde vermoedelijk de Verenigde Staten en de plannen voor de in stallatie van een anti-raketsysteem (SDI) in de ruimte. De 65-jarige generaal, die in mei minister werd in het kader van een reorganisatie van de militaire top, zei echter ook dat Moskou priori teit geeft aan afspraken over wa penbeheersing. Hij verwees naar de komende Amerikaans-Russi sche top op 7 december in Was hington, waar een INF-akkoord over afschaffing van raketten voor de kortere en middellange afstand zal worden ondertekend. Op Lenins Mausoleum stonden verder onder meer de Cubaanse lei der Fidel Castro en de Afghaanse voorman Najibullah. Van de Oost- europese leiders ontbrak alleen de Tsjechoslowaak Gustav Husak. Volgens de Sovjetfunctionaris Va- dim Zagladin was Husak donder dag al teruggevlogen naar Praag omdat hij de viering van de Okto berrevolutie in eigen land moest bijwonen. Maar volgens waarne mers was het opmerkelijk dat de gehele Tsjechoslowaakse delegatie is teruggereisd. De militaire parade week verder rend uit de tijd van de Burgerrevo lutie en de Tweede Wereldoorlog. Zo reden 'tatsjankas' mee, de door vier paarden getrokken, met ma chinegeweren uitgeruste wagens uit de burgeroorlog. Aan het mee gevoerde moderne militair mate rieel was niet opvallends te zien. Buitenlandse specialisten ontdek ten geen nieuwtjes. Als slotstuk van de parade marcheerden onge veer 120.000 Moskovieten, sommi ge in kledij uit de tijd van de Okto berrevolutie, langs het mausole- IN BESLAG GENOMEN - De Egyptische autoriteiten hebben beslag gelegd op de Nederlandse vrachtvaarder Lanai uit Rotterdam op de beschuldiging dat het de kust van het schiereiland Sinaï met stookolie zou hebben bevuild. Egypte eist een schadevergoeding vah bijna 200 mihoen gulden. Het schip was met een van zijn brand stoftanks op een rif gestoten en werd in de haven van SueZ op 30 oktober in beslag genomen. Kapi tein Troost werd op borgtocht vrij gelaten na betaling van bijna 200 gulden. (ANP). Brieven en foto's gevonden van mede-onderduiker Anne Frank AMSTERDAM (GPD) - Bij een opkoper in Amsterdam is bij toeval een deel gevonden van de nalatenschap van de joodse tandarts Albert Dussel, die van november 1942 tot augustus 1944 samen met de families Frank en Van Daan zat ondergedoken in het Achterhuis aan de Prinsegracht in de hoofdstad. De vondst werd gedaan door medewerkster Joke Kniesmeyer van de Anne Frankstichting en bestaat uit foto's, woordenboekjes, vergeelde kranten, een schoolschrift en brieven. Ze vond bjj een opkoper op de Wa- terloopleinmarkt een kartonnen doos met tientallen foto's van Albert Dussel, die in werkelijkheid Frits Pfeffer heette. Over deze tandarts, die na het verraad samen met de families Frank en Van Daan werd wegge voerd en op een onbekende datum om het leven is gekomen in het con centratiekamp Neuengamme, was tot nu toe niet meer bekend dan het geen Anne Frank in haar beroemde dagboek heeft geschreven. In de winkel van de opkoper in Amsterdam-Zuid werd onder meer de afscheidsbrief gevonden die Pfeffer aan zijn niet-joodse verloofde Charlotte Kaletta schreef op de dag voordat hij onderdook in het Achter huis. De spullen zijn afkomstig uit de inboedel van Charlotte Kaletta, die twee jaar geleden in Amsterdam is overleden. Een benedenbuurman van haar belde na haar dood de opkoper met de vraag of hij de woning van Ka letta wilde leeghalen. De opkoper had geen idee wie de mensen waren die op de foto's stonden afgebeeld. Binnenkort wordt in het Achterhuis een kleine tentoonstelling inge richt van de nu gevonden nalatenschap van Fritz Pfeffer. Vanaf zaterdag 14 november staat het traditionele Sint Nicolaas Advertentiespel weer 3 zaterdagen lang centraal in uw dagblad. Op 14,21 en 28 november kunt u deelnemen aan dit gezellige puzzelspel, waarin 30 zinnetjes uit advertenties opgezocht moeten worden. Dit spel organiseren wij in samenwerking met adverteerders van ons dagblad, die ook dit jaar weer een geweldig prijzenpakket beschikbaar hebben gesteld. Vanaf 14 november vindt u, 3 zaterdagen lang, in de krant wat de prijzen zijn en door welke winkeliers deze prijzen beschikbaar werden gesteld. Bovendien worden deze prijzen, met daarbij alle prijswinnaars, nog eens uitgebreid vermeld op zaterdag 5 december. Voor adverteerders is het bijzonder aantrekkelijk om een prijs beschikbaar te stellen. Want elke prijs wordt VIER KEER in de krant vermeld; vanaf de eerste ronde tot en met de einduitslag staat deze prijs - en het bedrijf dat de prijs beschikbaar stelde - dus in het middelpunt van de belangstelling bij onze 200.000 lezers. Wilt u een prijs beschikbaar stellen en/of adverteren? De medewerk(st)ers van onze advertentie-afdeling zijn u graag van dienst. Telefoon (07114 49 41 Nog geen abonnee? Doe toch mee! Neem nu een proef abonnement van 7 weken voor slechts Naam:Voorletter(s):. Adres:Tel.: Postc./Woonpls.: U kunt deze bon, zónder postzegel, opsturen naar het: Leldsch/Alphens Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden In plaats van opsturen, kunt u ook even bellen: (071)-144941. J Brand teistert bibliotheek universiteit Amsterdam AMSTERDAM (GPD) - Een felle brand in het voormalige laboratori um van de Universiteit van Am sterdam heeft zaterdag onherstel bare schade aangericht. Een deel van de collectie van de Universi teitsbibliotheek heeft daarbij grote schade opgelopen. Ook vondsten van de stichting VOC gingen bij de brand verloren. Het laboratorium zelf verhuisde enkele jaren geleden naar nieuw bouw. Het uitgebrande pand werd gebruikt als opslagruimte voor een aantal collecties en verzamelingen van de Universiteitsbibliotheek. Volgens een archivaris van de Uni versiteitsbibliotheek zijn duizen den onvervangbare schoolboeken uit de 19e eeuw verbrand of zwaar beschadigd. Het bluswerk leerde de nodige waterschade aan boeken op. Over de exacte schade is no£ weinig bekend, maar wordt al snel geschat op tenminste een mihoen gulden. Naast de schade aan de Universiteitsbibliotheek ging ook het archeologisch onderzoek van de Stichting VOC verloren. Deze stichting houdt zich bezig met her stel en het bergen van schepen uit de tijd van de Verenigde Oostindi- sche Compagnie. Een woordvoerder van de Uni versiteitsbibliotheek zei de brand des te meer te betreuren omdat al sinds drie jaar wordt gepraat over een opslagruimte in Amsterdam Zuid-Oost. Het ministerie van on derwijs was niet bereid deze ruimte voor de bibliotheek beschikbaar te stellen. Herstel van de door water zwaar beschadigde collectie is al leen nog mogelijk door snel te vriesdrogen. Lezers schrijven Achterlicht Volgens een reportage in uw krant van 30-10-87 zou het op 1 november 1987 zestig jaar geleden zijn dat het rode achterlamoje voor fietsers verplicht werd. Deze verplichting werd echter pas op 1 november 1937 ingevoerd. Nu kan Ruurd Groot van het IWACC wel tegenover uw verslag gever beweerd hebben dat dit zes tig jaar geleden was, maar dat is toch geen reden om die telfout zon der meer over te nemen in uw re portage. Vijftig jaren achterlicht betekent vijftig jaren ellende en dat is al erg genoeg. In 1927 bestonden er wel reeds elektrische koplampen voor de fiets, o.a. met het lampje achter waarts gericht op de (koperen) spiegelreflector. Maar op het toen nog zwarte achterspatbord moest men zich behelpen met een rode reflector van geslepen glas. B.E.F. 't Hart Griegstraat 13 Leiden

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 6