Bourguiba na weg 'zachte' staatsgreep Arabische Liga hopeloos verdeeld Ben Ali nieuwe president Tunesië Conservatieve rechter struikelt over 'stickie' Opvarenden van jacht in gijzeling genomen Ortega vraagt kardinaal als bemiddelaar Scholier vergaarde en verloor fortuin MAANDAG 9 NOVEMBER 1987 PAGINA 5 WASHINGTON - Rechter Douglas Ginsburg heeft zijn kandidatuur voor het Amerikaanse Hoogge rechtshof ingetrokken. De 41-jari- ge, door president Reagan naar vo ren geschoven kandidaat nam dat besluit zaterdag, nadat hij had be kend wel eens marijuana te hebben gerookt als student in de jaren zes tig en zeventig. door door Jaap van Wesel Voor president Reagan is de af faire een blamage van de eerste or de. Reagan had 10 dagen geleden Ginsburg aangeprezen als een man van gezag en orde, terwijl zijn MADRID - De hoogbejaarde president van Tunesië, Habib Bourguiba, (84), is zaterdag soonlijk inzetyvoorade"trijdh tegen afgezet als president. Via een snelle paleisrevolutie benoemde de huidige premier, gene- J)et gebruik van drugs. Vrijdag pro- raai Zin el Abidin Ben Ali (51), zichzelf tot nieuwe president tot 1991. beerde Reagan de bekentenis van Ginsburg nog af te doen als een on betekenende jeugdzonde. Zijn Tijdens een korte radiouitzending op zaterdagmorgen in alle vroegte, maakte Ben Ali bekend, dat het motief om de 'Supreme Strijder' af te zetten diens seniliteit was. In een medisch communiqué stelden ze ven behandelende artsen vast, dat door Gerrit Jan Hoek de lichamelijke en geestelijke toe stand van Bourguiba hem niet lan ger in staat stelde om zijn functies als president langer naar behoren uit te voeren. Met de afzetting van Bourguiba, die Tunesië sinds de onafhanke lijkheid in 1957 bestuurde op auto ritaire manier met een democra tisch vernisje, is een eind gekomen Wapenzending De wapens die werden gevonden aan boord van een schip dat eind oktober door de Franse douane werd opgebracht, waren niet alleen bestemd voor de IRA maar ook voor een netwerk van Iraanse ter reurgroepen in West-Europa. De hoeveelheid wapens, onder meer machinegeweren, raketten en gra naten, was veel te groot om alleen bestemd te zijn voor de IRA, me nen deskundigen. De wapens wa ren volgens de bemanning afkom stig uit Libië. Priesteres Het Ugandese leger heeft het re- bellenlegertje van priesteres Alice Lakwena de definitieve nederlaag toegebracht. De Ugandese radio zond zaterdag een communiqué uit van het ministerie van defensie waarin staat dat 2000 aanhangers van haar secte van de heilige geest zijn gedood en een nog hoger aan tal gewond. Volgens de verklaring zouden overlevende rebellen zijn gevlucht. Een gewond geraakte La kwena zou door zeven aanhangers zijn afgevoerd. Geheime basis Russische troepen hebben in het geheim een militaire basis op de Seychellen ingericht om extra be scherming te bieden aan president Rene en de Sovjet-ambassade, zo heeft het Britse zondagsblad Sun day Times bericht. Volgens het blad, dat zich beriep op Ameri kaanse zegslieden, zijn in oktober vorig jaar na een moordaanslag op Rene Russische mariniers binnen gehaald. Rene kwam in juni 1977 na een staatsgreep aan de macht in de Seychellen. aan alle geruchten en onzekerheid over het mogelijke vacuum dat bij de dood van Bourguiba zou ont staan. Om de macht te behouden had Bourguiba er een handje van om de verdeel- en heersstrategie tot in zijn uiterste consequenties toe te passen. Als een door hem zelf gepousseerde potentiële opvolger te veel macht en invloed dreigde te krijgen, zette Bourguiba zijn kan didaat-opvolger meedogenloos aan de dijk. Dat overkwam in eerste in stantie de ex-premier Mohammed Mzali, die zelfs veroordeeld werd wegens corruptie, en later de eco- noom-premier Sfar. Volgens welingelichte kringen zou Bourguiba zelfs van plan zijn geweest om Ben Ali, die nog maar een maand geleden tot premier werd Benoemd, te ontslaan. Als oorzaak Van die plotselinge irritatie van Bourguiba over zijn kersvers benoemde premier - amper een maand na diens benoeming - werd in Tunis het proces genoemd, waarbij negentig Tunesische fun damentalisten terecht stonden. Uiteindelijk sprak het gerechtshof 'slechts' zeven doodsvonnissen uit, waarvan er twee ten uitvoer wer den gelegd. Maar als het aan Bour guiba had gelegen, waren alle ne gentig beklaagden geëxecuteerd. Vandaar dat het er alle schijn van heeft, dat Ben Ali de Supreme Strijder dit keer net even voor heeft willen zijn. Ook in zijn privé-leven was Bourguiba een grillig man. In au gustus van het vorig jaar liet de pre sident zich plotseling van zijn vrouw Wassila scheiden. Onder het mom dat zijn echtgenote, die vol gens ingewijden in feite de scepter zwaaide over de interne politiek van Tunesië, uitspraken had ge daan die in strijd waren met de Tu nesische grondwet. Maar Bourguiba heeft ondanks zijn vaak bedenkelijke 'democrati sche' stappen (erkenning van poli tieke partijen en vakbonden, die door een weinig scrupuleuze re pressie even hard weer werden ver volgd), toch de basis gelegd voor de huidige ontwikkeling van Tunesië. Zijn afkeer van middeleeuwse toestanden bracht Bourguiba ertoe polygamie en de doek voor het ge zicht van de vrouw te verbieden. In geen ander Arabisch land kan de vrouw op zo'n geliberaliseerde po sitie bogen als in Tunesië, al is een vrouw in een café of op een terrasje nog altijd een bezienswaardigheid. Zo op het eerste gezicht heeft de nieuwe president Ben Ali ook een afkeer van de radicale stellingen van het Islamitische fundamenta lisme. Tijdens de vervolging van de pro-Iran-groeperlngen heeft Ben Ali dezelfde afschuw aan de dag ge legd voor deze filosofie als zijn nu afgezette voorganger. Zijn aandeel in de razzia's tegen de fundamenta listen bovendien den van de fundamentalisten ver anderd. Maar de nieuwbakken president de executies heeft Ben Ali conservatieve aanhang nam daar- van de aartsvijan- mee echter geen genoegen. Op ad vies van adviseurs van de president trok Ginsburg zich daarop terug. De benoeming van een rechter i zal moeten bewijzen, dat de belofte het Hooggerechtshof is van groot om het land verder te democratise- belang omdat het hoogste Ameri- ren, zoals meer ruimte voor politie- kaanse rechtscollege wetten die ke partijen en meer vrijheid voor het Congres aanneemt en de presi de pers, gestalte zal krijgen. dent tekent, onverbindend kan verklaren als strijdig met de grond wet. Anders dan in Nederland heeft daarom niet het parlement, maar het Hooggerechtshof de laatste stem in politiek controver siële zaken zoals de legalisering van abortus en het toepassen van de doodstraf. De president benoemt rechters in het Hooggerechtshof. De Senaat moet vervolgens de benoeming van kandidaten bekrachtigen. Het Hooggerechtshof is nu nog samen gesteld uit vier liberalen en vier conservatieven. Daarom heeft de benoeming van een nieuwe rechter grote politieke betekenis gekre gen. De benoeming van Ginsburg zou de conservatieven voor het eerst sinds lange tijd een meerder heid in het Hooggerechtshof ge- Ginsburg is de tweede achter eenvolgende kandidaat voor het Hooggerechtshof die de toets der kritiek niet kan doorstaan. Eerder heeft de Senaat de benoeming van de zeer conservatieve rechter Ro bert Bork afgestemd. Na deze per soonlijke nederlaag van Reagan beloofde de president dat zijn tweede keus mogelijk nog conser vatiever zou zijn dan Bork. Het werd Douglas Ginsburg, een jeug dig conservatief met weinig erva ring. De onthullingen over het verle den van Ginsburg hebben een nieuwe dimensie aan de Ameri kaanse politiek toegevoegd. Politi ci moeten een marijuana-test in de pers ondergaan. Overal in het hele land stellen journalisten aan sena toren, leden van het Huis van Afge vaardigden en vooral presidents kandidaten de vraag of zij zich ooit aan deze 'jeugdzonde' hebben schuldig gemaakt. Twee democratische presidents kandidaten voor de verkiezingen van 1988 hebben toegegven ooit marijuana te hebben gerookt: de democratische senator Albert Gore en de voormalige gouverneur van Fr\ Douglas Ginsburg (Foto ap> Arizona Bruce Babbit. Ook de voorzitter van de Senaatscomissie voor buitenlandse zaken senator Claiborne Pell heeft bekend zich aan deze overtreding van de wet te hebben schuldig gemaakt. Aange zien in de zestiger en zeventigerja ren ongeveer de helft van de Ame rikaanse jongeren wel eens een stickie rookte, ligt het voor de hand dat nog velen aan deze lijst toege voegd zullen worden. Door Palestijnse groepering President Ortega van Nicaragua rechts) en kardinaal Obando y Bravo staan de pers te woord na hun gesprek over een eventuele bemiddeling van de kardinaal tussen Sandinisten en Contra's. (foto ap> MANAGUA (GPD/Rtr) - President Daniel Ortega van Nicaragua heeft een van zijn felste critici, kardinaal Miguel Obando y Bravo, gevraagd op te treden als bemiddelaar in het overleg over een staakt-het-vuren tussen het Sandinistische bewind en de Contra's. Ortega omschreef de katholieke primaat als "de idea le persoon" voor deze opgave. De anti-Sandinistische rebellen heb ben laten weten dat zij de kardinaal als bemiddelaar accepteren. De deelneming van de kardinaal wordt gezien als een belangrijke ommekeer in de Nicaraguaanse po litiek ten aanzien van het vre desplan voor Midden-Amerika dat vijf presidenten uit de regio in au gustus hebben bereikt. Tot voor kort werd Obando y Bravo door Managua ervan beschuldigd sa men te spannen met de Ameri kaanse inlichtingendienst CIA, waarna de verhouding tussen kerk en staat tot een dieptepunt daal den. In Miami, in de Amerikaanse staat Florida, reageerden Nicara guaanse rebellenleiders opgetogen op de benoeming van de kardinaal tot bemiddelaar. Zij noemden het een belangrijke concessie van de zijde van Ortega. "Het is een posi tief teken voor ons omdat wij de morele autoriteit en de integriteit van Obando y Bravo volledig ver trouwen", reageerde Marta Sacasa, woordvoerster van de overkoepe lende organisatie 'Nicaraguaans Verzet'. "Wij denken dat Ortega zich heeft gerealiseerd dat buiten de kardinaal niemand aanvaard baar zou zijn voor ons". Maar Adolfo Calero, de absolute leider van de Contra's, liet weten dat de bemiddeling moet leiden tot een directe dialoog met de Sandi nisten. Met indirecte onderhande lingen, zoals de Sandinisten heb ben voorgesteld, wil hij geen ge noegen nemen. De Contra's zullen de wapens pas neerleggen als er een „wijdomvattend akkoord" is bereikt, zo zei Calero. Ortega liet dit weekeinde opnieuw weten dat de Sandinisten nooit direct met de Contra's zullen praten en dat de be middeling van Obando y Bravo, die overigens nog geen ja heeft gezegd, zich moet beperken tot een staakt- het-vuren. De Salvadoraanse guerrilla heeft haar aankondiging dat zij de door president Duarte afgekondigde wapenstilstand niet zou naleven, onmiddellijk waargemaakt. Min der dan 24 uur na het ingaan van het staakt-het-vuren kwam het hal ve land zonder stroom te zitten. Tientallen hoogspanningsmasten werden met explosieven vernie tigd. Ook vielen guerrilleros op ver scheidene plaatsen het Salva doraanse leger aan. BAYRUT (AFP/Rtr) - De Palestijn se groep van Abu Nidal heeft voor de kust van de door Israel bezette Gaza-strook acht opvarenden van een plezierjacht met de Belgische of Franse nationaliteit gevangen genomen. Dit heeft de groep giste ren tijdens een persconferentie in West-Bayrut bekendgemaakt. Een woordvoerster van het Israëlische leger in Tel Aviv zei niets van het incident af te weten. De Fatah Revolutionaire Raad gaf de identiteit van de gevangenen vrij alsmede het nummer en de da tum van afgifte van hun Belgische of Franse paspoorten. De opvaren den waren tevens in het bezit van een Israëlisch paspoort, aldus woordvoerder Walid Khaled. Kha- led staat bekend als een van de lei ders van de groep. Het gaat om de Belgen Fernand Houtekins, Emmanuel Houtekins, Godelieve Kets, Valerie Houtekins en Laurent Emmanuel Houtekins, allen in het bezit van een Belgisch paspoort, de Francaise Jacqueline Valente en twee kinderen, die He breeuws spreken maar geen papie ren bij zich hadden, aldus de Pales tijnse woordvoerder. Hij zei niet wanneer de acht men sen werden overvallen door een zee-commando van de Fatah-Raad, maar wilde wel kwijt dat zij aan boord waren van een motoijacht van 13 meter dat staat geregi streerd in de Zuidfranse stad Can nes. Het schip is naar één van de bases van de Fatah-Raad gebracht. De acht zijn in veiligheid en kun nen worden getoond aan vertegen woordigers van het Internationale Comité van het Rode Kruis (ICRC), aldus Khaled. Hij waarschuwde de Israëliërs ervoor geen Palestijnse vluchtelin genkampen aan te vallen. Een der gelijke actie zou het leven van de gevangenen in gevaar brengen. Is raëlische vliegtuigen hebben dit jaar 22 luchtaanvallen op Palestijn se kampen uitgevoerd. Bij een aan val op 5 september jongstleden kv/amen zeker 20 guerrillastrijders van de groep van Abu Nidal om het leven Geen stroom en water in Moengo DEN HAAG/PARAMARIBO (ANP)- De elektriciteitscentrale van de Surinaamse bauxietmaat- schappij Suralco in Moengo is ver lamd door sabotageacties. In de nacht van vrijdag op zaterdag richt ten gewapende mannen zware schade aan de centrale aan. Door dat de stroomvoorziening is uitge vallen staat nu ook de toevoer van water stil. Dit hebben medewer kers meegedeeld. De overvallers, die volgens de autoriteiten in Paramaribo beho ren tot het Junglecommando van Ronnie Brunswijk, brachten ex plosieven tot ontploffing en scho ten een werknemer door zijn knie ën. Na de actie trokken zij zich te rug uit het bauxietstadje. De be drijfsactiviteiten van de Suralco in Moengo waren net weer op gang gekomen na een periode van stil stand als gevolg van vijandelijkhe den tussen het Junglecommando en het Nationaal Leger. LONDEN (GPD) - Volgens de laatste berichten is hij nog steeds op zijn kamer en wil hij absoluut niemand zien. Het betreft de 16- jarige Christopher Peach. Chris topher is in Engeland plotseling voorpaginanieuws geworden. De slimme schooljongen wist met stiekem speculeren op de beurs een aandelenkapitaal van zo'n 335.000 gulden op te bou wen. Totdat de grote klap op de beurs kwam en ook Christopher er geen gat meer in zag. Toen al zijn diep gezonken aandelen waren verkocht, stond hij voor meer dan 75.000 gulden in het rood bij zijn makelaars, die tot hun niet geringe verbazing pas toen ontdekten zaken te heb ben gedaan met een kind. Ze hadden de snelle jongeman, die hen voortdurend per telefoon be stookte met opdrachten als: „Koop dat en verkoop dit", door de telefoon veel ouder ingeschat. Vooral vanwege zijn opvallende kennis van zaken als het ging om de wisselende koersen op de beurs. Vandaar dat zij de krediet- mogelijkheden van de scholier hadden verhoogd tot een bedrag ter grootte van meer dan 350.000 gulden. De makelaars zijn trouwens niet de enigen die zich in Christo- per Peach hebben vergist. Ook zijn ouders en de leraren van de - middelbare school in het kleine Matlock in Derbyshire hebben nooit geweten dat hij zo direct bij het speculeren betrokken was geraakt. O zeker, ze waren heel goed op de hoogte van zijn op merkelijke belangstelling voor de beurs. En alles wat zich daar afspeelde. En vonden het heel gewoon dat hij de financiële pa gina's van de kranten spelde. Dat brachten zij in verband met zijn vaste voornemen om later make laar op de beurs te worden. Want dat stond voor Christoper als een paal boven water sinds hij via zijn school een weekje mocht meedraaien op het kantoor van de Midland Bank. Nu geldt Christopher Peach als de wondeijongen die met be hulp van zijn zakgeld en wat aan moedigingspremies van zijn niets vermoedende ouderS, fami lieleden en vrienden, een fortuin in aandelen wist op te bouwen. Dat is nu verloren en omgezet in een dikke schuld. Want de make laars willen hun geld. Chris heeft het niet en zijn ouders ook niet. Daarom wordt er nu koortsach tig onderzocht in hoeverre de ou ders aansprakelijk zijn en niet de makelaars, die met een kwetsba re schooljongen in zee zijn ge gaan. Want als de ouders er toch voor moeten opdraaien, ziet het er naar uit dat zij hun bungalow in Matlock moeten verkopen. Weer doden in tweestrijd zwarten JOHANNESBURG (GPD) - De bloedige gevechten in de Zuidafri- kaanse provincie Natal tussen aan hangers van de Inkatha-beweging van Zulu-leider Gatsha Buthelezi en de rivaliserende anti-apart heidsbeweging UDF heeft het af gelopen weekend opnieuw aan vijf personen het leven gekost. In de zwarte woonwijken rond Pieter- maritzburg werden drie lijken aan getroffen, waaronder dat van een jongen van 15 jaar. De twee andere slachtoffers, in de leeftijd van 20 en 22 jaar, vielen in een zwarte woon wijk bij Pinetown, eveneens in Na- tal. De gevechten tussen aanhan gers van de twee zwarte groeperin gen duurden voort ondanks ge sprekken die politieke leiders de afgelopen dagen in Durban hebben gevoerd. Hoe diep de tegenstellingen lig gen tussen de aanhangers van In- katha en het UDF bleek vrijdag, toen Zulu-leider Buthelezi in Dur ban een felle aanval deed op de An glicaanse aartsbisschop van Kaap stad, Desmond Tutu. De laatste was naar Durban gekomen om aan het hoofd van een brede geestelijke delegatie, onder wie de katholieke aartsbisschop Denis Hurley, te pro beren de twee strijdende partijen tot elkaar te brengen. De kerkelijke bemiddelingsgroep onder leiding van Tutu sprak zowel met Buthele zi als met UDF-president Archie Gumede. In een verklaring na afloop van zijn ontmoeting met de religieuze leiders beschuldigde Buthelezi Tu tu en de overige kerkleide'rs ervan „nauwe bondgenoten van het UDF te zijn, wat hun bemiddelingspo ging al bij voorbaat tot een misluk king maakt". ADVERTENTIE AMMAN (GPD) Koning Hussein van Jordanië heeft zich gister avond in zijn openingsrede tot de Arabische Liga onthouden van een scherpe aanval op Iran. Alhoewel enkele minuten voor het begin van - de eerste plenaire vergadering het bericht Amman bereikte dat de Irakese hoofdstad Baghdad door door Taco Slagter de ayatollah's misdadigers vanwe ge de door Iraanse pelgrims ontke tende bloedige rellen, afgelopen zomer in de Saudische heilige stad Mecca. Klibi pleitte dan ook voor Arabische sancties tegen Iran. De ongemeen felle kritiek van Klibi geriefde de Syrische presi dent Hafez al Assad niet in het minst. Syrië is een bondgenoot van Iran en had met de aanwezigheid op de top ingestemd op voorwaar de dat politieke aanvallen op Tehe- ran acherwege zouden blijven. De Liga besloot in augustus tot een zware Iraanse raketaanval was de topontmoeting omdat de Iraan- getroffen, beperkte de vorst zich se dreiging voor de Golfstaten tot een vurige oproep aan zijn zorgwekkende vormen had aange- „broeders" alle middelen aan te nomen. Met name Kuwayt is nog wenden om het Golfconflict te be ëindigen. De secretaris-generaal van de Li ga, de Tunesiër Chadli Klibi stelde zich in zijn openingsrede minder terughoudend op. Hij beschuldige steeds een doelwit van de Iraanse revolutionaire gardes. Maar over een gedetailleerde agenda konden de 21 aangesloten landen het niet eens worden. De deelnemende lan den waren echter niet alleen sterk Iran ervan de olieroutes in de Golf verdeeld over de aanpak van het in gevaar te brengen en de oorlog te Golfconflict en de eventuele stap- willen uitbreiden naar Arabisch pen tegen Teheran. Ook over de te- grondgebied. Verder noemde hij rugkeer van Egypte (dat in 1979 uit de Liga werd gestoten vanwege de vrede met Israel), de crisis in Liba non en het Israelisch-Arabisch conflict bestaat geen overeenstem ming. Koning Hussein waarschuwde echter herhaalde malen voor het Iraanse gevaar. „We hebben geen keus. Het bedreigt ons allemaal. Als we de Arabische orde en onze identiteit willen behouden dan is een gezamenlijk beleid van het grootste belang", aldus de vorst. Maar de woorden van Hussein zijn vermoedelijk vergeefs. Vol gens politieke waarnemers in Am man bestaat nog slechts de hoop dat de komende twee dagen een politieke basis kan worden gelegd om een ineenstorting van het in het handvest van de Arabische Liga vastgelegd gezamenlijk veilig heidssysteem te voorkomen. De frustatie over de verdeeld heid binnen de Arabische wereld is groot. De inspanning van de Arabi sche landen om het door de burger oorlog economisch en sociaal uit gebeende Libanon uit deze chroni sche malaise te halen, maakt geen schijn van kans. Evenals een voor stel van Jordanië om een construc tieve bijdrage te leveren aan het vredesproces en koning Hussein het mandaat te geven compromis sen te sluiten met Israel op een in ternationale vredesconferentie. De Golfstaten en Jordanië willen nog wel proberen Egypte weer de Liga binnen te halen - misschien met steun van Irak - maar door de oppositie van Syrië is dat plan tot mislukken gedoemd. Ten hoogste zal in de wandelgangen worden be sloten op de langere termijn de banden met Cairo te herstellen. En van een verzoening tussen de aarts vijanden Assad en Saddam Hus sein van Irak is al helemaal geen sprake. De animositeit ging zo ver dat beide regeringsleiders weiger den hun intrek te nemen in het luxe hotelcomplex voor de delega ties. Assad verblijft in een privéwo- ning en Saddam Hussein heeft de Irakese ambassade in Amman als onderkomen gekozen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5