PvdA-fractie blijft voor euthanasiewet 'Op de tv wordt alles tot show gemaakt' Meijer: PvdA moet nu bruggen slaan Provincies willen drijfmest te lijf gaan met mestfabriek 59.- R7~ MAANDAG 3 NOVEMBER 1987 - BINNENLAND PAGINA 3 Kamerleden negeren advies vernieuwingscommissie HILVERSUM (ANP) - De PvdA-kamerfractie blijft vasthouden aan euthanasiewetge ving. De fractie wijst daarmee het pleidooi af van het vernieuwingsrapport 'Schuivende panelen' om in deze kabinetsperiode niet langer aan te koersen op euthanasiewetgeving. De PvdA heeft mede op grond van het verkiezingsprogramma van meet af aan het initiatief-wetsvoor stel van D66 voor vrijwillige eutha nasie gesteund en zal dat blijven doen. De commissie-Pronk acht wetgeving op dit moment niet ge wenst. De fractie is het daarmee oneens, aldus vice-fractievoorzit- ter Meijer zaterdag voor de Vara-ra- dio. Meijer kwam met die toezegging tegemoet aan de oproep van het D66-kamerlid Kohnstamm even eerder voor de Tros-radio aan de PvdA om 'geen kiezersbedrog te plegen, vast te houden aan het ver kiezingsprogram'. Kohnstamm acht het nog steeds zeer wel denk baar dat er een parlementaire meerderheid in zit voor het initia tief-wetsvoorstel, dat hij van zijn voorgangster Wessel-Tuinstra heeft overgenomen. Hij heeft stille hoop dat ook de WD zich uitein delijk toch achter zijn wetsvoorstel schaart en het komende voorstel van het kabinet, dat euthanasie strafbaar wil bijven stellen, ter zij de zal schuiven. Hij baseert zich daarbij op WD-woordvoerder Hermans, die heeft gesteld zich de volledige vrijheid voor te behou den, een keuze te maken tussen de wetsvoorstellen van kabinet en D66. De PvdA-fractie heeft met het vasthouden aan euthanasie-wetge- ving de steun van een meerderheid van tien van de zestien gewestelij ke bestuurders van de partij, zo leert een enquête die de Vara-radio heeft laten doen. Ook op andere discussiepunten uit het vernieuwingsrapport ver schilt een meerderheid van de ge westelijke besturen van mening met de commissie-Pronk. Twaalf voorzitters is het een gruwel dat de commissie voorlopig niet aan een anti-discriminatiewetgeving wil, waartoe vanuit de PvdA-fractie een initiatief-wetsvoorstel ligt bij de Tweede Kamer. Bij het veiligheids beleid wijzen elf besturen de optie af, om eventueel in Europa en we reldwijd een beperkt arsenaal kernwapens te behouden. De Nederlandse Vereniging voor vrijwillige euthanasie (NWE) heeft dit weekeinde gezegd liever geen wetgeving te zien dan de re gelgeving die het kabinet heeft voorgesteld. "De regering kan zich beter onthouden van nadere regel geving op het gebied van de eutha nasie. Met de huidige rechtspraak zijn we beter af dan met het voor stel van de regering. De rechters hebben er tenminste wel blijk van gegeven dat ze de problematiek be grijpen", aldus de zaterdag nieuw gekozen voorzitter, de 60-jarige huisarts Postma. De regering wil dat euthanasie strafbaar blijft, maar stelt voor en kele uitzonderingen in het wet boek van strafrecht opnemen. Postma: "Dan wordt de onzeker heid voor de artsen alleen maar groter, omdat elk individueel geval steeds door justitie beoordeeld moet worden, zonder dat er enige duidelijkheid is over de afloop. Dan hebben we meer aan de regels die de rechtspraak in de loop der ja ren heeft opgesteld". Postma is de echtgenoot van de vrouw die in 1973 als eerste in Ne derland wegens euthansie terecht moest staan. Mevrouw Postma, die ook arts is, had haar bejaarde en ernstig zieke moeder op haar ver zoek een overdosis morfine gege ven. De rechter in Leeuwarden ver oordeelde haar tot een symboli sche straf: een week voorwaardelij ke gevangenisstraf. Het echtpaar Postma hoort tot de voorhoede van de NWE, die kort na dit eerste eu- thansieproces werd opgericht. CD straks ook voor opnemen EINDHOVEN (GPD) - Philips en Sony hebben overeenstemming be reikt over de invoering van een systeem voor het eenmalig beschrijven van compact-discs. Deze zogenaamde CD Write Once is vooralsnog be doeld voor professionele toepassingen. De CD Write Once-recorder, die gebaseerd is op de gezamenlijk door Philips en Sony ontwikkelde en wereldwijd geaccepteerde cd-standaard, maakt het mogelijk eenmalig computergegevens of geluid digitaal op te nemen op een lege cd. De informatie kan dan vervolgens ongelimiteerd worden afgespeeld op deze recorder. De t\yee ondernemingen gaan ervan uit dat het CD Write Once systeem kan dienen als een verdere uitbreiding van CD-ROM (Read Only Memo ry), maar dat het ook voor professionele audio-opnamen kan worden ge bruikt. SOESTDIJK - Op hun tocht naar de Zimbabwaanse hoofdstad Harare deden de Schotsen Charlie Hewet en Julie Edwards zaterdag paleis Soest- dijk even aan. Ze proberen met hun fietstocht van Glasgow naar Harare geld in te zamelen voor de bescherming van neushoorns, de Rhino survival campaign. Als voorzittier van het Wereldnatuurfonds feliciteerde prins Bernhard het tweetal met hun initiatief en wenste ze alle sterkte voor de komende duizenden kilometers (foto anp> DEN HAAG (ANP) - De Partij van de Arbeid moet bereid zijn brug gen te slaan en mee te doen aan maatschappelijke compromissen. Dat zegt Wim Meijer, vice-voorzit- ter van de PvdA-fractie in de Twee de Kamer, in een interview in het kaderblad 'De tipgever'. Meijer, die geldt als de strateeg en ideoloog van de PvdA-fractie, neemt daar mee een voorschot op de strategie discussie in zijn partij. In het blad ontvouwd hij een stra tegie die er toe moet leiden dat de PvdA weer in de regering komt. Zo moet de PvdA geen voorkeur uit spreken voor het CDA, met als hoofddoel te voorkomen dat het CDA bepaalt wie er regeert. Er worden geen voorwaarden vooraf gesteld: tegenover een mogelijke coalitiepartner worden geen onon derhandelbare punten meer inge bracht, zoals destijds de kruisra ketten. Ook wijst hij blokkades te gen personen, inclusief premier Lubbers, af. Het is volgens hem wel logisch dat de grootste partij in principe de premier levert. Ten slotte wil hij de verhouding met de WD 'normaliseren' door gesprek ken op alle niveaus. Dat moet juist nu gebeuren, omdat er dit jaar geen verkiezingen zijn. Meijer maakt deel uit van de zo genoemde partijcommissie-B, die dezer dagen een rapport had moe ten opleveren over de strategie van de partij. De commissie, onder voorzitterschap van fractievoorzit ter Kok, met als leden partijvoor zitter Sint, secretaris Van Velzen, partijbestuurder Geugjes en Meij er, liet vorige week echter weten Visquota In de visserij is een levendige quotahandel ontstaan. Eigenaren van kleine kotters verkopen hun quota voor tong en schol aan de grotere vissers. Voor een kilo tong- of scholquotum wordt grif tussen de 50 en honderd gulden betaald, aldus dit weekeinde voorzitter Daalder van het Visserij schap. Hij deed een beroep op minister Braks (landbouw en visserij) opnieuw te overleggen over een pakket maat regelen om de totale vis-capaciteit met 40 procent te verminderen. Bezuinigen Als de dollar niet aantrekt, is een nieuwe bezuinigingsronde volgens minister De Korte (economische zaken) onontkoombaar. Bij dollar koers van 1,90 gulden stijgt het overheidstekort tot 1990 met een half miljard gulden omdat de prijs van het aardgas is gekoppeld aan de dollarkoers. Hij kondigde voor de Avro-radio aan binnen een maand met een nota te komen over de gevolgen van de lage dollar. Schoolgeld Tussen de 8000 en 10.000 middel bare scholieren dreigen per 1 de cember van school te worden ge stuurd, omdat hun ouders het schoolgeld van 1030 gulden niet hebben betaald. Dit schooljaar moet voor het eerst voor 1'6- en 17- jarigen schoolgeld worden betaald. De Landelijke Ouder Belangen Or ganisatie, die dit gisteren bekend maakte, heeft een kort geding aan gespannen tegen een technische school in Amsterdam, die een leer ling de toegang omdat zijn ouders het lesgeld niet hebben betaald. zaken) e n plan aan om meer werk voor jongeren te cre- onder meer atv tot 25 uur per week en het op- in openvallende vut-plaatsen met jongeren. DEN HAAG - Onder het motto 'Maak je sterk vc poen en werk' trokken naar schatting 2000 jongeren terdag van het Haagse Malieveld naar het ministerie vullen van sociale zaken om een beter overheidsbeleid ten aanzien van de jeugdwerkloosheid af te dwingen. De Verder zijn ze tegen de verlaging demonstratie trok minder deelnemers dan waarop de jeugdlonen en de kabinetsplannen om de jeugdlonen jongerenvakbonden hadden gerekend, volgens hen te- voor 15- en 16-jarige af te schaffen. De minister zegde kenend voor de apathie onder de jeugdige werklozen, toe binnenkort met de jongeren om de tafel te gaan zit- De jongerenbonden boden minister De Koning (sociale ten. (foto and stratiefabriek voor de verwerking van drijfmest tot mestkorrels staan, die per jaar 300.000 tot 500.000 ton kan verwerken. Het enige 'afvalprodukt' (ongeveer 80 procent van de hoeveelheid aange leverde mest) wordt gezuiverd wa ter dat zonder meer op de IJssel kan worden geloosd. Eind 1991 moet de fabriek al een miljoen ton mest kunnen verwerken. Het is de bedoeling de geproduceerde mest stof te exporteren. Zonder extra subsidies gaan verwerking en transport de boer 15 tot 20 gulden per ton drijfmest kosten. Het var kensvlees wordt daardoor naar schatting een dubbeltje per kilo .duurder voor de consument. De stichting MeMon (Mestver werking Midden-Oost-Nederland), waarin Gelderland, Utrecht en Overijssel samenwerken, wil pro beren de fabriek klaar te hebben wanneer op 1 januari 1991 de nor men voor de hoeveelheden uit te rijden mest worden verscherpt. Dan ontstaat in de drie provincies een mestoverschot van 2 miljoen ton per jaar, waarvan 1 miljoen ton varkensmest. Voor de fabriek is, afhankelijk van de grootte van de fabriek, 150 tot 200 miljoen gulden nodig Me Mon vindt dat het rijk een deel van de kosten voor zijn rekening moet nemen, omdat de boeren zelf een dergelijk bedrag onmogelijk kun nen opbrengen. Komend vooijaar wordt al begonnen met een proef installatie 'met een capaciteit van 5000 tot 10.000 ton per jaar. Eind 1988 of begin 1989 hoopt men dan nog wel een halfjaar nodig te heb ben. Dat duurt te lang, zo vindt Meijej met velen in de partij. "Straks kan het voor die discussie te laat zijn. De PvdA mag immers niet buiten spel staan als de huidige coalitie bij de volgende verkiezingen de meer derheid zou behouden Hij ziet bij zowel CDA als WD 'geen onoverbrugbare punten'. Uitvoerig spreekt Meijer over de verhouding PvdA-W"D. Traditio neel sloten die partijen elkaar uit. Gewestelijke besturen zouden ini tiatieven moeten nemen. Meijer denkt aan materiële zaken op het terrein van defensie, ontwikke lingssamenwerking, collectieve voorzieningen en dergelijke. Het gaat erom met behoud van eigen identiteit een logisch compromis te vinden, al is dat waarschijnlijk tij delijk, aldus Meijer. Terugblikkend op de val van het kabinet-Van Agt/Den Uyl, in mei 1982: "Zowel het toetreden tot dat kabinet als het eruit lopen waren fout. We hadden de moeilijkheden in 1982 kunnen overwinnen, wie A zegt moet ook B zeggen. Dat is de les, ik heb er veel van geleerd en ik neem mijn verantwoordelijkheid voor die periode", vervolgt Meijer, die toendertijd fractievoorzitter Voorspellen suikerziekte nu mogelijk DEN HAAG (GPD) - Bij gezonde kinderen valt sinds kort te voor spellen of ze suikerziekte krijgen. Twee Rotterdamse onderzoekers hebben dat aangetoond, nadat tij dens een bevolkingsonderzoek in 1975 bij 4000 kinderen in Zoeter- meer bloed werd afgenomen. In dat twaalf jaar oude bloed is bij vijf (toenmalige) kinderen een antistof waargenomen, die de insuline-aan- maak in het lichaam afbreekt. Na vraag bij de betrokken huisartsen heeft nu uitgewezen dat vier van de vijf inmiddels suikerziekte heb ben. De vijfde heeft een lichte nei ging tot suikerziekte. Het onderzoek levert nog steeds een schat aan wetenschappelijke gegevens op. Kinderarts Bruining noemt de wetenschappelijke ont dekking 'het begin van het oplich ten van de sluier hoe suikerziekte ontstaat'. Voor de Vara-tv noemde hij de ontdekking een wereldpri meur. Volgende week vertrekt de kinderarts naar Oxford, waar con trolerend onderzoek wordt opgezet om de resultaten van het Zoeter- meerse bevolkingsonderzoek te toetsen. Epidemioloog Valkenburg van de Rotterdamse Erasmusuniversi- teit zei dat gezien de snelle ontwik- T> I kelingen in de medische weten- -Detonpaal voor trein schap suikerziekte rond het jaar 2000 genezen kan worden. "Achter- ENSCHEDE (ANP) - Een perso nentrein is dit weekeinde op het traject in Enschede tegen een paal van gewapend beton gereden. De paal, drie meter lang en tien bij vijf tien cm dik, brak in enkele delen. Voorzitter Varekamp van het Landbouwschap noemt het voor de landbouw van groot belang dat er in 1991 een grootschalige mest verwerking beschikbaar is. "An ders zullen maatregelen aan de bron worden geëist en dat betekent dat het verkleinen van de veestapel ter discussie komt, hetgeen koste wat kost moet worden voorko men", aldus VarekamD. Volgens hem heeft een groot schalige mestfabriek ook tot ge volg dat de zure regen zal vermin deren. Vorige week werd be kend dat Nederland vooral dankzij de bio-industrie de grootste ammo- niak-uitstoot van Europa heeft. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor en de trein bleef op het spoor. Een spoorwegovergang bleef twee uur gesloten doordat de paal op de rails lag. De paal was dermate zwaar dat de politie er ze ker van is dat deze door meerdere personen op de rails is gelegd. De politie heeft nog geen spoor van de daders. Amerikaanse mediahoogleraar Postman waarschuwt voor tv-cultuur De Helling ARNHEM - Met zijn boek 'we amuseren ons kapot' werd de Ame rikaanse media-hoogleraar Neil Postman vorig jaar in een klap we reldberoemd. Hij waarschuwde voor een maatschappij die wordt n Het nieuwe linkse tijdschrift de beheerst door de electronische me- helling is gisteren in Amsterdam dia waardoor de mens op den duur ten doop gehouden. Het blad komt volledig zal afstompen. Vorige in de plaats van de wetenschappe- week was Postman even in Neder- lijke tijdschriften van PSP, PPR en land, waar hij ter gelegenheid van CPN. De uitgave van het blad is tot het 60-jarig bestaan voor het Ne stand gekomen_dankzij een lening derlandse Genootschap de Groene Fractie in het Euro pees Parlement. De Helling moet zich verder zelf bedruipen, waar voor 2500 abonnees voldoende zijn. Aardgas Het aardgas kan volgens de gas bedrijven (Vegin) op 1 januari an derhalve cent per kuub goedkoper worden. Een kubieke meter gaat dan 44,5 cent kosten. Als de koers van de dollar en de olieprijs laag blijven, kan de prijs op 1 juli wel licht nog verder naar beneden. De ze week moet in overleg met de Gasunie, de producent van het aardgas, worden bepaald hoe groot de prijsaanpassing moet zijn. Kerncentrales i voordracht hield. door Funs Kockelmans Volgens de Bezinningsgroep Ener- als een amusante spreker wordt ge- giebeleid kan het verwachte tekort van 5000 Megawatt worden opge vuld door onder meer energiebe sparing, ombouw de centrales en stroomimport uit het buitenland. Politiek in de VS is vooral een zaak van tv-commercials gewor den, zo constateerde hij voor een aandachtig gehoor. "Wie het niet goed doet voor de camera's maakt geen kans om president te worden. We worden al zeven jaar geregeerd door een voormalige Hollywood- acteur. Wanneer de Republikeinen in de komende presidentsverkie zingen Charles Heston kandidaat stellen, wat kunnen de Democra ten dan anders doen dan Gregory Peck naar voren schuiven?". Hartelijk gelach was zijn deel. Na IiCl olci;ilu>L cm afloop van de viering de vraag of werelTée'worden' - iot hano Hat hiJ vnnral wereia geworaen In 'We amuseren "Ik wil niet beweren dat bij jullie dezelfde situatie zal ontstaan als in Amerika, maar ik zou er niet teveel op rekenen dat het niet gebeurt. Als je kijkt wat er allemaal gaat op jullie afkomt in via satellieten en kabel-tv, dan is de kans groot dat jullie in de komende tien jaar geko lonialiseerd worden door de Ame rikaanse media. Misschien vergis ik me en zijn jullie het enige ver standige land ter wereld. Als dat zo is kunnen jullie je gelukkig prij- Postman, die al een hele reeks le zingen en andere optredens achter de rug heeft, ziet er vermoeid uit en heeft pas na veel zuchten en steu nen ingestemd met het interview. Op de welsprekendheid waarmee hij zijn standpunten naar voren brengt, heeft dat echter geen enke le invloed: "De tv brengt per defini tie alles als show, omdat de enige opdracht die de tv-makers hebben is: kijkers te trekken. Onderwer pen waar je langer dan een paar se conden over moet nadenken zijn uit den boze. Hoe verschrikkelijk het nieuws ook is dat er gebracht wordt, het volgende moment moet de kijker het weer vergeten zijn, want dan volgt er weer iets anders. Daardoor is het Amerikaanse volk het slechtst geïnformeerde van de er met die boeken wordt omge gaan. Er zijn meer boeken, maar er wordt veel minder gelezen. Het boek wordt niet meer serieus geno men. In Rusland wordt een schrij ver die zijn grieven uit in de gevan genis gegooid, in Amerika krijgt hij zijn eigen tv-show. Het effect is het zelfde: de schrijver is onschadelijk gemaakt". Troep Postman niet bang dat hij vooral waardoor zijn boodschap niet wordt genomen? "Ja kijk, als je een redevoering bestaan- houdt wil je je publiek niet verve bescheiden len. Ik hoop dat ik ook een aantal punten naar voren heb ge- (economische zaken) aanbevelingen, die ze v de Tweede Kamer in e heeft aangeboden. 'er deze denken. Maar ik besef best dat er daag aan onder hen genoeg zijn die zullen i rapport denken: hij overdrijft, of dat geldt hier in Nederland niet." kapot' heeft hij geschreven dat het boek gaat verdwijnen. Maar in Nederland worden nu meer boeken uitgege ven dan 30 jaar geleden, toen er nog geen tv was. Postman: "Ik heb niet gezegd dat het boek gaat verdwij nen, maar dat het verdrongen zal worden naar de marge van de sa menleving. Ik wil best geloven dat er tegenwoordig meer boeken wor den gepubliceerd dan ooit, ook in Amerika, maar het gaat erom hoe Het verzuilde omroepbestel in Nederland, waarover de laatste ja ren zoveel te doen is, wekt bij hem grote verwondering. "Haha, ja ik heb ervan gehoord. Bij jullie heb ben de katholieken, de protestan ten en socialisten ieder hun eigen tv-station, nietwaar? Het klinkt mij gek in de oren, maar ik geloof dat het zal gaan verdijnen. Als jullie eenmaal over satellieten met Ame rikaanse troep beschikken, dan zal niemand meer naar die katholieke en protestantse programma's wil len kijken. Maar voor jullie is het nog niet te laat. Wanneer jullie er nu op voorbereid zijn, kunnen jul lie de ergste schade misschien voorkomen. Gewoon door op je hoede te zijn." "Of het voor Amerika wel te laat is? Ja. Maar dat wil niet zeggen dat Amerika niet meer kan ontsnap pen. Amerikanen zijn van nature inventief. Wanneer zij de situatie moe worden, zullen zij misschien manieren vinden om meer controle te krijgen over hun media." "Overigens wil ik niet beweren dat de tv alleen maar slechte eigen schappen heeft. Ik zwijg daarover in mijn boek, omdat het niet bin nen mijn betoog past, maar er zijn ook wel een paar positieve dingen die de tv heeft bereikt. Zo ben ik er van overtuigd dat de tv het einde van de oorlog in Vietnam heeft be spoedigd. De Amerikanen kregen iedere avond de vijand in hun huis kamer, maar die vijand bleek ook maar een groep uitgehongerde kleine mannetjes in zwarte pyja ma's. Bovendien zagen de mensen dat Amerikaanse jongens werden doodgeschoten. Dat heeft zeker een rol gespeeld. Ook zijn de aller ergste vormen van racisme ver dwenen doordat de tv er beelden van bracht." Komiek Hij is niet erg optimistisch over de invloed die zijn boek in de VS heeft gehad. "Er zijn 100.000 exem plaren van verkocht. Het heeft een discussie op gang gebracht. Maar het paradoxale is dat als ik echt veel mensen zou willen bereiken, ik dat via de tv zou moeten doen. Dat heb ik één keer gedaan, in een programma dat door een vriend van mij gepresenteerd wordt. Dat is een discussieprogromma zonder muziek en grappen, zoals jullie dat in Europa kennen, dus bijna nie mand heeft ernaar gekeken. Maar ik weiger om voor de tv te komen als ik drie minuten krijg, voorafge gaan wordt door een komiek en ge volgd door een zanger." "Verder praat ik veel met lera ren, want het onderwijs kan ervoor zorgen dat er een nieuwe, kriti scher generatie opgroeit. Ook doe ik aan politiek. Nee, natuurlijk be moei ik me niet met de presidents verkiezingen. Maar ik zit in een commissie die zich bezighoudt met rechtzittingen op de tv. In Amerika worden vrijwel overal rechtzaken via de tv uitgezonden. Ik hoef niet uit te leggen wat dat kan beteke nen: wanneer iemand bijvoorbeeld wordt aangeklaagd wegens ver krachting en hij wordt vrijgespro ken omdat hij onschuldig blijkt; dan is zijn verdere leven toch geruï neerd. Niet dat we de illusie hebben dat we die zit tingen van het scherm kunnen we ren, maar we kunnen wel proberen er regels voor op te stellen. Overi gens hebben die rechtzittingen op tv ook een positief effect: ze zorgen ervoor dat de rechters niet in slaap vallen, want dat gebeurt anders nogal eens". af zal blijken welke enorme stap voorwaarts we nu hebben gedaan", aldus Valkenburg. Er zijn in Nederland 5000 kinde ren die lijden aan suikerziekte. Zij hebben antistoffen in het bloed die voorkomen dat de alvleesklier in suline maakt. 'Kleine bedrijven moeten hogere lonen betalen' RHENEN (ANP) - Het midden- en kleinbedrijf moet af van het imago een lage-lonen-eiland te zijn, waar werknemers alleen op doorreis ver toeven. Om de concurrentie met het grootbedrijf in de slag om goed personeel vol te houden, zullen kleinere bedrijven hogere salaris sen moeten gaan betalen. De nieu we voorzitter van het Koninklijk Nederlands Ondernqmersverbond (KNOV) Kamminga heeft dit van morgen gezegd in zijn eerste jaarre de in Rhenen. De voormalige WD-voorzitter wees zijn gehoor erop dat veel vak bekwame medewerkers van rond 35 jaar naar het grootbedrijf, dat blijkbaar meer te bieden heeft, overstappen. Aan de onderkant kunnen volgens Kamminga de startionen wel wat lager. Hij pleitte voor de volledige afschaffing van het wettelijk minimum loon. ADVERTENTIE Ga je mee uit wandelen? Poppewagen voor trotse poppen- moeders in 2 verschillende streepdessins. Grijs/blauw en grijs/roze. *'W /V* VROOM 10 0 JAAR DREESMANN ALTIJD IETS NIEUWS ONDER DE ZON

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3