Blessures bij Feyenoord Nieuwe kleedkamer voor basket-,volley-en andere ballers. mami Real weggespeeld door stadgenoot Niet echt onder de indruk Van der Gijp mag al weg Ook Gullit valt uit FC Köln zakt terug Standard stuurt trainer weg QPR laat kans onbenut PAGINA 14 SPORT MAANDAG 9 NOVEMBER 1987 Derde na winst op Fortuna ROTTERDAM (ANP) - Feyenoord herstelde gisteren de traditionele volgorde aan de kop van de ranglijst in de eredivisie. De Rotterdammers namen door een kleine overwinning (2-1) op concurrent Fortuna Sittard de derde positie van de Limburgers over. De „topper" in de eredivisie werd twee minuten voor het einde beslist door een doelpunt van verdedi ger Monkou. Ondanks de late winst was de Molenaar bleven na de eerste heltt stemming in de Kuip na afloop in de kleedkamer achter. De Schot- somber. De lijst met blessures se spits kreeg opnieuw last van de (Roth. Heus) groeide met Mitchell, spierblessure, die hij in het eerste Molenaar en Hoekstra. Mitchel een Europa-cupduel met Aberdeen op- ROTTERDAM (ANP) - Erich Rib beek, trainer van Feyenoords ko mende Europa-cuptegenstander Bayer Leverkusen, was gistermid dag in de Kuip niet onder de in druk van het Rotterdamse voetbal in de wedstrijd tegen Fortuna Sit- tard. moet cen van e mjn(jere wedstrijden van Feyenoord zijn ge weestoordeelde Ribbeek na af loop. „Toch schat ik de ploeg hoger in dan Toulouse." De Fra-nsen ver loren woensdag in de tweede ronde van de strijd om de UEFA-beker met 0-1 van Leverkusen, dat het eer ste duel met 1-1 had afgesloten. Ribbeek toonde zich verrast door de speelwijze van de Rotterdam mers. „Feyenoord is voor Lever kusen een moeilijke tegenstander, omdat de ploeg met drie man aan valt. In de Bundesliga is dat niet gebruikelijk. Ik moet mijn spelers daar op instellen. Twee jaar gele den ben ik bij Leverkusen afgestapt van de ruimte-dekking. Tegen Feyenoord zal ik dat systeen waar schijnlijk weer hanteren. Dat vergt enige aanpassing" liep. Molenaar staakte de strijd met een gekwetste enkel. Negen minu ten voor het einde van het duel moest ook Hoekstra het veld verla ten Na een botsing met Fortuna- verdediger Frijns werd de midden velder, die woensdag de kwalifica tie voor de derde ronde van de UE- FA-beker veilig stelde, met een hersenschudding van het veld ge dragen. In die fase van de strijd was Feyenoord op jacht naar de win nende treffer. In de eerste helft had de Rotterdamse ploeg geen afstand van Fortuna kunnen nemen. Hof man bracht Feyenoord al ria vier minuten aan de leiding. Doelman Hesp beoordeelde een lage voorzet van Elstrup verkeerd, waarna Hof man de bal in het lege doel schoof. De snelle voorsprong had geen po sitief effect op het spel van de Rot terdammers. De vechtlust, die woensdag Aberdeen overrompel de, bleef achterwege. Ook de Limburgse ploeg kon de bijna lege Kuip niet vermaken. ANTWERPEN (GPD) - Vo rig jaar verloor degradatie kandidaat FC Antwerp op de elfde speeldag van de Belgische competitie in het eigen stadion met 4-1 van leider Anderlecht. Amper 6000 toeschouwers kwamen toen af op de ontmoeting in het bouwvallige stadion Bosuil, ten tijde van de du els tussen België en Neder land ook wel bekend als de Hel van Deurne. Zaterdagavond schudde 'de Hel' voor het eerst sinds vele jaren weer op haar grondvesten. FC Antwerp is weer 'Royal' FC Antwerp, sinds Georg Kessler er de scepter zwaait. Ruim 35.000 toeschouwers zijn er deze avond getuige van dat de Ant werpse lijstaanvoerder Anderlecht op zijn plaats zet. Uitblinker Frans van Rooij en doelpuntenmaker Jan Poortvliet zorgen voor de Neder landse inbreng: 2-0. De metamorfose van FC Ant werp is opmerkelijk. Vorig jaar speelde de ploeg uit de havenstad degradatievoetbal, maar sinds Ge org Kessler in december van het vorig jaar aan het roer kwam, gaat het de club voor de wind. De 'grijze eminentie' wordt dan ook op han den gedragen. Na afloop van het duel met Anderlecht wordt de ver zamelde sportpers over de met rood pluche bedekte trap naar het kantoor van de 'algemeen direc teur' geleid. Onberispelijk Het is zo ongeveer het enige on berispelijk ingerichte vertrek in het bouwvallige stadion. Een ei kenhouten bureau, eikenhouten kasten en een eikenhouten tafel met dito stoelen. Pluche op de vloer en gordijnen, die beslist niet voor 50 frank de meter op de plaat selijke markt gekocht zijn. Op de deur een verguld naamplaatje. Kessler, voor de gelegenheid in een leren broek en merktrui, steekt van wal en de reporters hangen aan zijn lippen. Hij heeft het over „een verdiende overwinning", „geslaagde taktiek" en „met beide benen op de grond blijven staan". „Want", zo houdt hij zijn gehoor voor, „het heeft geen zin om deze overwinning te accen tueren. Er is geen reden vüor een feest. De weg is nog lang". Tegelijk complimenteert hij Anderlecht Duel om de bal tussen Lindman (geel voor Griin, Nilis en Van Tig- gelen) „dat zich eerst van harde charges bediende, maar zich later herpakte en sportief tegenspel bood". Verder roemt hij Frans van Rooij „maar hij zal pas over 2 a 3 jaar aan zijn top zitten". Beneden, in de kleedkamer, is de stemming opperbest. Uitblinker Frans van Rooij glimlacht en Jan Poortvliet krijgt zoveel belangstel ling dat hij niet eens tijd heeft zijn onderbroek aan te schieten. Daar om vertelt hij zijn verhaal in adamskostuum. De man, die in 1978 in de finale van het WK in Ar gentinië stond, is nu 32. „Maar als je het omdraait ben ik 23. Je bent zo jong als je je voelt". Poortvliet had zich al opgemaakt voor de afbouw van zijn carrière, maar het feit dat hij met Antwerp aan de top staat noemt hij „een geschenk uit de he mel". „Kessler", zegt hij met respect in zijn stem, „hoort voor my in het rij tje toppers thuis. Ik sta er steeds weer versteld van. Iedereen kan een training geven, maar Kessler kent alle psychologische aspecten, die bij het voetbal horen en verder is de intensiteit waarmee hij werkt enorm. Er wordt hier voluit ge traind. Ik heb driejaar in Frankrijk gespeeld. Vooral het laatste jaar was ik regelmatig geblesseerd. Dan wil je bewijzen, datje het nog kunt. Ik had m'n twijfels toen ik hier kwam, maar Kessler heeft me op weg geholpen. Conditioneel ben ik ijzersterk". Tegen Anderlecht zwoegt Jan Poortvliet op het middenveld als in zijn beste dagen. In dienst van Frans van Rooij, die wekelijks uit blinkt en hard op weg lijkt naar een plaats in de Oranje-selectie. Van Rooij (24), uitgèleend door PSV, is in Antwerpen uit de anonimiteit getreden. Hij is de vedette van de ploeg. Kappend, draaiend en strooiend met loepzuivere passes, stuurt hij het elftal. „Het elftal ac cepteert hem als kapitein en ik heb hem het vertrouwen gegeven, dat Van Rooij is echter nog altijd ei gendom van PSV, dat eerder de 'gerijpte' Berry van Aerle al terug haalde uit Antwerpen. Zaterdag avond zat PS V-manager Kees Ploegsma de verrichtingen van de blonde krullebol te volgen. Kess ler: „Als PSV aanklopt, doen wij op correcte wijze de deur open. Voor PSV is het een enorm voordeel dat Van Rooij hier tot ontwikkeling komt. Ik geloof niet dat PSV zoiets abrupt zal beeindigen. Hij is inder daad oproepbaar voor PSV. maar ik hou me niet bezig met ongelegde Ook Frans van Rooij zit niet te springen om terug te keren naar zijn geboorteplaats. „Als ik zou mo gen kiezen tussen Antwerp en PSV, dan blijf ik liever hier. Kess ler voelt mij precies aan". PSV-ma- nager Kees Ploegsma zegt zater dagavond dat het terugroepen van Frans van Rooij „niet aan de orde is". Boze tongen beweren echter anders. Als binnenkort de niet al te fitte Sören Lerby onder het mes moet, komt Van Rooij automatisch in beeld bij PSV. De 35.000 toeschouwers in de Bosuil voelen zaterdagavond niets van de dreiging, die Antwerp bo ven het hoofd hangt, maar zijn al blij een kaartje bemachtigd te heb ben voor de topper. FC Antwerp moest de afgelopen weken plotse ling alle zeilen bijzetten om inhoud te geven aan de status van topclub. Zo werd er in korte tijd voor drie ton aan het vervallen stadion ver bouwd. De club had gehoopt 50.000 kaarten te kunnen verkopen voor de ontmoeting met Anderlecht, maar door tussenkomst yan de ve- ligheidscommissie van de Belgi sche voetbalbond, mochten het er 'slechts' 35.000 zijn. De hiërarchie is duidelijk: de hoge gasten zitten in leren stoelen, de rest op plaat sen, die variëren van houten kuip stoeltjes met leuning, tot in allerijl aangerukte klapstoeltjes en houten banken. Het 'volk' staat op het kou- .de beton. Topclub De aanwezigen krijgen waar voor hun geld. Antwerp profileert zich opnieuw als een topclub en Anderlecht, met Van Tiggelen als één van de beste verdedigers, wordt nog eens geconfronteerd met het verval. Jan Poortvliet en Francis 'Cisse' Severijns drukken na rust het overwicht in doelpun ten uit. Voor Poortvliet betekent het zijn vijfde seizoentreffer. Kess ler: „Hij is een organisator en een stimulator, zowel op als buiten het veld. Hij is rustig, bescheiden en evenwichtig. Verder is hij conditio neel zeer sterk. Voor zo'n speler is dat erg belangrijk". „Ik ben hier ook verschrikkelijk blij mee", aldus Poortvliet. „Met PSV heb ik dit natuurlijk al eens meegemaakt, maar van die club werd een toppositie verwacht. Het succes van Antwerp is onverwacht en dat maakt het leuker", verklaart de Zeeuw uit wiens geboortedorp Arnemuiden twee bussen met sup porters naar Antwerpen waren ger eisd. De supportersclub Jan Poort vliet, die in het verleden floreerde in Arnemuiden is in Poortvliets Franse periode ter ziele gegaan, maar de heroprichting kan overwo gen worden, want de middenvel der is in Antwerp aan zijn tweede jeugd bezig. „Voetbal aan de top. Dat heb je nodig voor de inspiratie. Het lijkt me geweldig om weer eens Europees te spelen". NEUCHATEL (ANP) - René van der Gyp mag van voorzitter Facchi- netti van Xamax Neuchatel op zoek naar een andere werkgever. De ex-international tekende in de zomer een driejarig contract bij de Zwitserse club, die voor zijn komst 800.000 gulden overmaakte aan PSV. Van der Gijp kan by Xamax niet overweg met trainer Gress, die Van der Gijp geregeld buiten de basis houdt. De wispelturige speler vroeg daarop een gesprek aan met Facchinetti, die zich solidair ver klaarde met zijn trainer. Voor Van der Gyp wil Xamax Lars Lunde overnemen van Bayern München. De Beierse club heeft op de loonlijst vier buitenlan ders (Pfaff. Lunde, Hughes en voor volgend jaar ook Madjer) en mag er .slechts van twee gebruik maken. Om die reden wil Bayern graag zijn medewerking verlenen aan de transfer van Lunde, die een kleine miljoen gulden moet opbrengen. ADVERTENTIE Voor Leidse zaalsporters begint de pret voor taan niet meer in de Breestraat, maar in de Haar lemmerstraat. Perry Sport is namelijk verhuisd. En opent aanstaande donderdag een nieuwe winkel boorde vol aantrekkelijk geprijsde sportkleding en -attri buten. Let u op de prijstipaanbiedingen in de krant van woensdag.' Vrouwen winnen van Schotland NUTH (ANP) - Het Nederlandse vrouwenteam versloeg zaterdag middag in Nuth Schotland met 4-0. Het betrof een kwalificatiewed strijd van het toernooi om het Eu ropees kampioenschap met 4-0 ge wonnen. Bij de rust was het 2-0 door treffers van Jeannie Timisela (een nichtje van Simon Tahamata) in de 12de minuut en van Sarine Wiegman in de 20ste minuut. Na de pauze scoorde Marjoke de Bakker twee keer, respectievelijk in de 68e en 70e minuut. Nederland speelde eerder 0-0 in Zweden en treft op 29 november in Dublin Ierland, dat nog niet in actie is geweest. Stand in de groep: 1. Nederland 2-3 4-0 2. Zwedèn 1-1 0-0 3. Ierland 0-0 0-0 4. Schotland 1-0 0-4 VOETBAL - Diego Maradona speelt woensdag tegen een gage van 250.000 dollar (bijna 450.000 gulden) mee met de Saudiarabi- sche club Al-Ahli. De meldde al thans de pers in Saudiarabië giste ren. Al-Ahli voetbalt vriendschap pelijk tegen de Deense club Brönd- by. MADRID (GPD) - „De benzine is gewoon even op", stelde Leo Beenhakker nuchter vast, nadat Real Madrid zaterdagavond zijn eerste, en meteen fors uitgeval len competitienederlaag had ge ïncasseerd in de derby tegen stadgenoot Atletico de Madrid. 0-4. De Koninklijke betaalde de tol van de inspanningen van af gelopen woensdag tegen FC Por to. Tevergeefs hadden voorzitter Mendoza en Beenhakker gepro beerd de zwaarbelaste selektie na het gewonnen EC-duel nog een extra dag rust te gunnen. Maar contractuele verplichtin gen met de Spaanse tv en de daaruit voortvloeiende onmoge lijkheid om de derby zondag te laten spelen, maakten uitstel niet haalbaar. Atletico maakte handig ge bruik van de fysieke terugval van Real, die nog eens extra werd ge accentueerd door het loodzware veld als gevolg van de onophou delijke regenval. Al na tien minu ten had de ploeg van Menotti succes. Juan Carlos speelde spits Salinas aan, die niet zonder ge luk de bal langs Tendillo loodste, waarna doelman Buyo volstrekt kansloos was, (0-1). Real had bo vendien de pech, dat het vlak voor rust Jankovic moest mis sen. De gebrekkige Spaanse woordenschat van de Joegoslaaf bevatte een tweetal scheldwoor den, die arbiter Enriquez Negrei- ra als belediging opvatte, waarna Jankovic rood kreeg uitgedeeld. Met tien man was er voor Real helemaal geen beginnen meer aan om de stormlopen van Atleti co te pareren. Het ontketende At letico, gestimuleerd door een su perpremie van 17.000 gulden voor de zege op de aartsrivaal, walste vol zelfvertrouwen over het zwak tegensputterende Real heen. De Portugees Futre beslis te de derby toen hij met een weergaloze schijnbeweging Ten dillo op het verkeerde been zette en beheerst scoorde. De nacht merrie voor doelman Buyo, tot zaterdag in negen wedstrijden slechts twee keer gepasseerd, was daarmee echter nog niet over. Door toedoen van de 'Klei ne Duivel' Lopez Ufarte moest hij nog twee keer de bal uit het net vissen. Eerst speelde de van het Baskische Real Sociedad overgenomen speler Buyo be kwaam uit (0-3), en acht minuten voor tijd was het debacle com pleet, toen Solana een inzet van Lopez Ufarte in eigen doel werk te. AC Milan bezet na acht ronden in de Italiaanse serie A de derde plaats, maar beschikt over twee geblesseerde Nederlandse internationals. Marco van Basten was al uitgeschakeld en Ruud Gullit viel gisteren na 32 minuten uit in de wedstrijd tegen Pescara. Het bezoekende AC Milan won met 2-0. Het eerste doelpunt kwam van spits Virdis, het tweede van Gullits vervanger Bortolazzi. De aanvoerder van het Ne derlandse elftal tobde met een spierblessure en zal volgens de artsen van AC Milan een week rust moeten houden. Napoli bleef, zonder de geschorsteaanvallers Bagni en Careca, kop loper. De landskampioen kwam net als zijn tegenstander Como, dat de van AC Milan geleende Argentijn Borghi in dienst heeft, niet tot scoren. De afgeslankte Diego Maradona speelde secuur, maar niet spectaculair, in de wetenschap dat de 0-0 in de uitwedstrijd voldoende zou zijn voor het behouden van de eerste plaats. Sampdoria is de voor naamste concurrent voor Napoli. Door treffers van international Vialli en de Westduitser Briegel uit vrije trappen bleef Sampdoria Avellino net voor (2-1). Avellino kwam vlak voor rust terug door een doelpunt van de Oostenrijker Schachner. Juventus behaalde bij Pisa zijn eerste uit-zege (2-1) in een jaar. De Turijnse club had tegen het laag geklasseerde Pisa niet over gebrek aan geluk te klagen. Twee minuten voor tyd passeerde de Engelse ver dediger Elliott zijn eigen doelman. De Welshman Rush had op het doel van Pisa geschoten, waarna de ongelukkige Elliott de bal tegen het lichaam' kreeg. Elliott was tot dat moment de held van de wed strijd. Hij had niet alleen Rush als een schaduw gevolgd, maar ook ge zorgd voor het doelpunt van Pisa. Udo Lattek zit vanaf volgende week keurig in kostuum en over jas op de tribune als FC Köln speelt. De blauwe trui heeft zijn magie definitief verloren. Na het beker-echec tegen het nietige Viktoria Aschaffenburg leed Köln zaterdag de eerste competi tie-nederlaag. Het gebeurde in Bremen in de topper tegen Wer- der. Op de vijftiende speeldag nes telde Werder Bremen zich stevig aan de kop van de ranglyst. Köln werd naar de derde plaats, achter Bayern München, gedrukt. In Bremen zat de voetbalstemming er zaterdag geweldig in. Het sta dion was uitverkocht, zeker na het spectaculaire UEFA-beker- duel voor televisie tegen Spartak Moskou. De fans kregen direct een domper te verwerken. Köln nam in de vijfde minuut de lei ding door Kohier. Negen minu ten later zorgde Neubarth voor de gelijkmaker. De luid bejubel de winnende treffer kwam in de 71ste minuut op naam van Vota- va. Köln kon de dreigende neder laag slecht verkroppen. Zes mi nuten voor tijd reageerde Engels 2ijn onvrede af op Borowka en kreeg prompt de rode kaart. Bayern München had even eens reden tot jubelen. De van FC Barcelona overgenomen Welshman Mark Hughes sierde zijn knappe debuut in de Bunde sliga op met de openingstreffer tegen Uerdingen. Hughes had vervolgens een aandeel in het tweede doelpunt, gemaakt door Matthaus. Het werd 3-0 door Wegmann. Na de afstraffing door Ajax werd Hamburger SV een gewone club. Zaterdag ging de voormali ge Europa Cup-winnaar ten on der bij het ook niet grootse Le verkusen, dat in de derde UEFA- bekerronde in Rotterdam een warm onthaal krygt van Feye noord. Leverkusen bevocht de overwinning in de slotfase. In de 79ste minuut scoorde Tauber voor de eerste maal. Het tweede doelpunt, van Schreier, viel twee minuten voor tijd. Rene Desayere, trainer van Standard Luik, is zaterdagavond na de ne derlaag van zyn ploeg tegen Cerkel Brugge (0-3) ontslagen. De oefen- meester werd door de Joegoslavische eigenaar Milan Mandaric ver antwoordelijk gesteld voor de slechte resultaten van Standard, dat na dertien speeldagen de elfde plaats op de ranglijst inneemt met elf pun ten. Hulptrainer Christiaan Piot, de vroegere doelman van Standard en het nationale elftal, zal voorlopig de selectie onder handen nemen. Mandaric verwacht op korte termijn een nieuwe trainer te kunnen aantrekken. In België wordt rekening gehouden met de komst van Hans Kraay als technisch directeur bij Standard Luik. De Joegoslavi sche zakenman gaat tevens de markt op om nieuwe spelers aan te trekken. Niet zo lang geleden was hy in de slag met de Deen Nielsen en de Feyenoorder Mario Been. Queen's Park Rangers liet zaterdag de kans laten liggen in punten op gelijke hoogte te komen met lijstaanvoerder Liverpool en nummer twee Arsenal. De ploeg kwam op eigen veld niet verder dan 0-0 tegen het in degradatiegevaar verkerende Watford. Dat resultaat betekende wel een opstekertje voor Dave Bassett, die zijn positie als manager van Watford zag wankelen. Van de acht teams uit de top kwam alleen Queen's Park Rangers in actie. Het programma voor de eerste divisie was gereduceerd tot zes wedstryden na een verzoek van bondscoach Bobby Robson om de in ternationals, die woensdag de vitale EK-kwalificatiewedstryd tegen Joegoslavië spelen, te ontzien. Mike England, manager van Wales (woensdag eveneens in een belangrijk duel gewikkeld met de Tsjechoslowaken), kreeg niet dezelfde gunsten toebedeeld en moest vernemen, dat zijn verdediger Nel Slatter van Oxford United in het duel met Coventry na een botsing met een lelijke wond in het gezicht was weggedragen. Het ziet er echter naar uit, dat Slatter toch de reis naar Praag mee kan maken. In de tweede divisie zorgde Manchester City met een overwinning van 10-1 op Huddersfield voor de hoogste utslag in deze klasse sedert 28 jaar. In deze wedstrijd vielen maar liefst drie hat-tricks. iimm Ingeklemd tussen de schoen van Liesdek en het hoofd van Freijns, dat was zelfs André Hoekstra teveel. Een hersenschudding was het gevolg (foto ANP) Trainer Van Doorneveld gokte op een punt, dat met verdedigend voetbal moest worden afgedwon gen. De snelle tegenslag verander de niets aan de laffe houding van de ploeg, die tegen de verhouding in op slag van rust de stand gelijk trok. Eleveld stuurde Janssen weg, die de bal simpel over uitgelopen Hiele in het doel tikte: 1-1. Geconfronteerd met de blessu res van Mitchell en Molenaar bracht Israel na rust Roosa en Blin ker in de ploeg. Het duurde twintig minuten voor de ploeg aan de om zettingen gewend was. Nadat Lens een uitstekende mogelijkheid voor Fortuna had laten liggen - de vleu gelspeler kopte de bal via de lat over - toonde Feyenoord weer aan vallende initiatieven. Been en Hoekstra lieten de kansen echter ongebruikt. Na het vertrek per brancard van Hoekstra ontwaak ten de Rotterdammers uit hun win terslaap. Twéé minuten voor het einde liet doelman Hesp de bal los na een vrije trap van Elstrup. De aanstormende Monkou had twee pogingen nodig om de doelman van dichtby te passeren.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14