Geef uw voeten een eerlijke kans: r 4? 15, 12.1 17,1 29 'Onzichtbare verwijdering onmogelijk' Parfums met vleugje oriënt 1 p.m. 9 I "i 8 18JL2ïïm r iE330S EXTRA op maandag Dermatoloog dr. H. van der Walle over tatoeages: Tatoeages zijn al eeuwen oud. Oorspronkelijk werden de versieringen gebruikt om bijvoorbeeld onderscheid tussen stammen te accentueren, ot een bepaalde levensstijl duidelijk te maken. Later werd tatoeage veelvuldig toegepast om misdadigers of dames van lichte zeden te 'brandmerken'. Bij het tatoeëren wordt een kleurpigment met behulp van naaldjes onder de huid aangebracht. De diepte varieert van 0,5 tot 3,5 millimeter. Normaal gesproken kan het menselijk lichaam vreemde stoffen vernietigen. Onderhuids houden de makrofagen het lichaam schoon. De pigmentkorrels die bij tatoeage worden gebruikt, zijn echter zo groot, dat de makrofagen deze indringende kleurstof letterlijk en figuurlijk niet meer kunnen behappen. Daarom blijft een tatoeage levenslang zichtbaar. Wie zich laat tatoeëren moet dus wel beseffen dat hij of zij daar waarschijnlijk 'eeuwig' mee moet blijven rondlopen. „Er bestaat geen enkele metho de om tatoeages onzichtbaar te verwijderen. Je zult altijd iets blijven zien, al kan het resul taat cosmetisch wel goed ac ceptabel zijn", stelt de Arn hemse huidspecialist dr. H. van der Walle. „En zeker grote, zwaar gepigmenteerde tatoea ges, die ook nog eens diep on der de huid zijn aangebracht, zijn al helemaal moeilijk weg te halen". door Arnoud Cornelissen De afgelopen jaren heeft de Arn hemse tatoeage-deskundige E. van der Velden een techniek om tatoea ges te verwijderen verder geperfec tioneerd. Hij kreeg daarbij de hulp van de dermatoloog Van der Walle. „Maar het is absoluut geen won dermiddel", zo stelt hij onmiddel lijk. „Het is alleen handig er weer een nieuwe methode bij te heb ben". Gevaar Het laten aanbrengen van een ta toeage is niet geheel zonder risico. Van der Walle: „Er spelen gelijktij dig twee problemen. In de kleur- pigmenten die gebruikt worden, kunnen stoffen als cadmium, lood, kwik en chroom voorkomen waar van je je kunt afvragen of het nou wel zo verstandig is om die onder je huid te laten aanbrengen. Het is vreemd dat de heleboel op z'n kop staat als dergelijke stoffen in de grond onder een woonwijk worden aangetroffen, maar dat er voor het gebruik van kleurpigmenten bij ta toeages totaal geen voorschriften bestaan". De tatouage-deskundige en de dermatoloog wijzen op het infectie gevaar: „Omdat je de huid door boort, kun je infecties overbrengen als hepatitis b en tegenwoordig waarschijnlijk ook aids. Dat heeft natuurlijk te maken met de mate van steriliteit waarmee de tatoeëer- der werkt. Die hygiëne laat nog wel eens te wensen over. Het is van groot belang dat iemand die een ta-' toeage wil laten aanbrengen, zorg vuldig let op de hygiëne van de ge bruikte apparatuur en de hygiëne in een tatoeage-studio". Stigma Zo oud als de tatoeages zijn, zou oud is ook het probleem om de aan gebrachte versiering weer te ver wijderen. „Een tatoeage werkt stig matiserend. De voorbeelden daar- Het wordt zo langzamerhand weer 'cadeautjestijd' en cosmeti- cafabrikanten spelen daar op in door met wat nieuwe geurtjes op de markt te komen. Een fraaie verpakking en een intrigerende naam het zijn, zonder de geur zelf ter sprake te brengen, ingrediën ten die eau de toilette of parfum geschenken bij uitstek maken. Venice is de nieuwste, wat ori ëntaals aandoende creatie van Yves Rocher. Muskus en civet, gecombineerd met vanille over heersen in deze vrij zware geur. De eau de toilette kost 39,95 gul den voor de eau de parfum moet 59,95 gulden worden neergeteld. Voor Emanuel Hungaro cre ëerde Jacques Polge Senso. Het is een spel met de frisheid van bloesems - oranjebloesem is het belangrijkste akkoord - gewor den. Het is een jonge, vrolijke geur met een tiktfe vanille. De kleinste verpakking eau de par fum kost 65 gulden, parfum 122 gulden. Willy Bogner, ski-kampioen, stuntman filmmaker en mode man noemde een nieuwe geur naar zijn echtgenote: Sönia Bog ner, a woman's fragrance. Ook in dit parfum vanille, gecombi neerd met de geur van vruchten o.m. zwarte bessen, bloemen o.m lelietjes van dalen, houtsoorten, muskus, amber en civet. In deze geur is naast een eau de toilette (65 gulden) ook een hele badserie waarvan de prijs loopt van 19 (zeep) tot 52 gulden (body cre am). Wie Nina hoort, denkt daarbij waarschijnlijk aan een vrij zwaar parfum. Niets is minder waar. De nieuwste geur van het huis Nina Ricci is een zeer lichte compostie van bloemige citrus, houtachtige em fruitige tonen met o.m jas mijn, sandalwood en cassis. Wie voor Eau Raphael kiest, heeft drie mogelijkheden: Extra vagant, een geur met een wat oosters karakter waarin lelietjes van dalen, rozen en vanille een hoofdrol spelen. De tweede geur is Romantisch met rozen, jasmijn en ylang-ylang als belangrijkste bestanddelen. Sportief is tot slot de derde geur waarin houtgeu ren, patchouli, iris en amber een grote rol spelen. De Raphaël- geuren kosten ongeveer 20 gul den. In zelfde geuren zijn er zeep en deodorant te kpop. Belinda is een frisse geur waarin o.m. bergamot, jasmijn eikenmos en vanille is verwerkt. De verpakking is een handige spray waarvan de kleinste 12,95 gulden kost. Van de fluweelachtige mus kusgeur Miss Sporty is nu ook een crème-parfum gemaakt, het handige kleine doosje is voor 9,95 gulden te koop. Zwaar, zoet en toch jeugdig is de American Dream van Limara. In deze geur zijn o.m. verwerkt jasmijn, lelietjes van dalen, tube rose en oosterse houtgeuren. van zie je om je heen. Laatst nog werd in Arnhem een disco-bezoe ker geweigerd, omdat hij een tatoe age had. En er zijn heel veel men sen die in hun schoolperiode drie van die stipjes tussen duim en wijs vinger tatoereerden, het teken van de pest hebben aan de overheid. Als die mensen ooit een functie bij de overheid willen hebben, doen ze er alles voor om van die stipjes af te komen", aldus Van der Walle. Van der Velden vervolgt: „Een tatoeage tekentje. Sinds enkele jaren heb ik goede contacten met de gg en gd's in Nederland. Ik heb bij de school artsen erop aangedrongen dat ze vooral schoolkinderen over tatoea ges moeten voorlichten. Dat ge beurt ook sinds kort. Je ziet dat vaak kinderen van zo'n 11, 12 jaar zelf tatoeages gaan aanbrengen. En dat gebeurt in alle milieus. Die prikken met oost-indische inkt en een kroontjespen bijvoorbeeld die stipjes in hun hand, om zich tegen thuis af te zetten, om te laten zien hoe stoer ze zijn en te bewijzen dat ze pijn kunnen verdragen", legt Van der Velden uit. „Ik raad ieder een af om zich te laten tatoeëren. Je krijgt er beslist spijt van. Dat past niet bij Nederlanders. Voor Japan ners bijvoorbeeld, ligt dat al heel anders. Dat is ook een hele andere cultuur". De tatoeage-deskundige waarschuwt ook vóór de laatste ontwikkeling op het gebied van ta toeage, het aanbrengen van onder huids aangebrachte make-up. Vol gens de lokkende advertenties zou de pigmentatie na twee tot driejaar weer verdwenen zijn. Van der Vel den lacht cynisch. „Dat is de groot ste onzin die bestaat. De kleurstof wordt onder de huid aangebracht. Dat is een doodgewone tatoeage. En die blijf je je leven lang zien. Die verdwijnt echt niet. Maar als ie mand toch met alle geweld een ta toeage wil, raden wij hem aan naar een echte professional te gaan, die met steriele apparatuur werkt en veilige kleurpigmenten. Dergelijke tatoeëerders zijn zeker ook in Ne derland wel te vinden". Chiropodiste tóderdoreef 42 J.H. Largner-Van Belsen 071*90090 Pedicure van stmykstr. 40 reunuie Noordwijk Manon Hartman-Kok 01719-14457 Pedicure Annelies Wortman Trompstraat 81 Leiden 071-223354 Pedicure Elly Zoutendijk Kokkeibank 1 Leiden 071-214135 Chiropodiste H. Stikkelorum Maasstr. 69 Leiden 071-143364 Podo-Kinesiologie watertjes C.P. Swart Zoeterwoude 01715-3595 Pedicure Linnaeuspark 17 A.M.C. Woerde-Jutjens 02521-17744 Gediplomeerd pedicure chiropodiste A.J.M. Dobbe Alexanderstr. 36* Leiden 071-213775 Pedicure Klimroos 33 r a r '4. Leiden fc.A. blïMIS 071-211421 Tevens voetreflexmassage manicure en been harsen Verkoop van Herome Gediplomeerd Voetverzorgster Coby Jonker Beukenrode 26 Leiden 071-213932 Pedicure Mevr. J.Kenter Graaf Ftorislaan 66 Rijnsburg. 01718-25806 Pedicure Marja Euser Narcisstr. 28 Voorschoten Praktijk voor Pedicure en reflexzëne massage 01717- 5081 «JS- 'SOt ALUMINIUM profiel en plaat leveren wij op maat zirkzee h.v. leiden i flevoweg 37. Ind.terr. nrterenwljk.071-213311 I I Z,r I flevc LAKEN KATOEN/BEDRUKT 140 cm en 160 cm breed i onze 2-jaarlijkse stunt idee voor St. Nicolaas! 150 cm breed. een kant geruwd voor blazer broek en rok in alle modekleuren normaal 19.- nu irt.alle modekleuren warm voor blazer en broek 150 cm breed normaal 24,- nu p.m. i KINDERSTOFJES 150 cm breed geruwd - bedrukt zeer groot assortiment normaal 19,- nu P.m.y VISCOSE CRÊPES bedrukt - fraaie dessins japon en wijde rok 140 cm breed I normaal 29,- nu ENGELSE BLAZER de nieuwste mode zuiver wol schitterend bij uni rok normaal 49,- 59,- nu BOTERMARKT 18 LEIDEN TEL. 071-122473 Tatoeages zijn vaak ware kunstwerkjes maar je zit er wel 'aan vast'. (foto gpd) Het aanbrengen van tatoea ges is niet zonder risico. In de ingebrachte kleurstoffen kun nen cadmium, chroom of lood voorkomen. Ook bestaat er ge vaar voor infecties, hygiëne speelt daarom een belangrijke rol. (foto ANP) Er zijn verschillende methodes om tatoeages te verwijderen. „Een daarvan is het schuurmiddel. Bij oppervlakkige tatoeages leidt het soms tot resultaat die echter lang niet altijd fraai is. Daarbij is de me thode heel pijnlijk. Een andere op lossing is door een plastisch chi rurg de tatoeage met huid en al te laten verwijderen en vervolgens een huidtransplantatie toe te laten passen. De resultaten zijn sterk af hankelijk van welk type huid de patiënt heeft. Andere methodes zijn het weg branden met dermatologische la sers, het wegbranden met infra- roodstralen of het bevriezen van de versiering. Een manier die al in de jaren twintig is ontwikkeld en pas weer in de jaren tachtig is opgedo ken, is de skin-expander. Onder de tatoeage wordt een ballonnetje op geblazen, waardoor de huid wordt opgerekt. Als er genoeg extra huid is aangemaakt, kan de tatoeage worden weggesneden en met de resterende huid de wond worden dichtgemaakt", zegt de dermato loog. De methode die Van der Vel den toepast, ie een verbetering van een techniek die in de jaren twintig in Japan is ontwikkeld, waarmee men bij kleinere tatoeages succes sen boekte. Door middel van tatoe age wordt onder de huid een be paalde stof ingebracht. Na onge veer tien dagen wordt de bewerkte huid met de tatoeage vanzelf afge stoten. De wond heelt daarna spon taan..

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 12