Ambtenaren: geen behoefte aan meer atv M Miljoenenfraude bij Ardanta met begrafenisverzekering 'Bom onder cao-overleg' Fiscus wil hasjhandel belasten 8 1 ?s g Verkoop overheidsbedrijven kan ABP 550 banen kosten ïz: 11 lil li lil DONDERDAG 5 NOVEMBER 1987 ECONOMIE PAGINA 7 DEN HAAG (GPD/ANP) - Bij het overheidspersoneel ont breekt elk enthousiasme voor een voortzetting van de ar beidstijdverkorting (atv). Deze maatregel tast het inkomen van het personeel aan en er is bovendien nauwelijks spra ke van herbezetting. Dat blijkt uit een onderzoek van het organisatiebureau Berenschot naar atv bij de overheid. Minister Van Dijk (binnenlandse zaken) had opdracht tot het onderzoek gege ven. Het bureau stelt vast dat als de overheid wil voortgaan met ver korting van de arbeidsduur, de herbezetting goed moet worden in gevuld. Voor het welslagen van een verdere atv-operatie noemt Be renschot het verder nodig dat voor de voorbereiding genoeg tijd wordt genomen en dat er een rui me keuze uit vormen van atv wordt aangeboden. Te denken valt aan de vut en deeltijdarbeid naast de ge bruikelijke 5 procent arbeidsduur verkorting voor iedereen. Dat laat ste is volgens Berenschot nodig, omdat blijkt dat een groot aantal ambtenaren niet toekomt aan het opnemen van zoveel vrije dagen. Uit het onderzoek blijkt ook dat door het niet-opvullen van vrijko mende arbeidstijd het overwerk toeneemt. Berenschot dringt aan op het terugdringen van dit struc turele overwerk, dat dan maar moet worden gedaan door nieuw aan te nemen personeel. Iran dumpt olie in Rotterdam ROTTERDAM (ANP) - Iran heeft gisteren 800.000 ton ruwe olie met een flinke korting aangeboden op de Rotterdamse spotmarkt. De Iraanse olie is aangeboden voor een prijs van 17,20 dollar per vat, wat 60 tot 70 dollarcent beneden de marktprijs voor dergelijke olie is. Onder invloed van deze dumping is woensdag ook de notering van de Brent-olie uit de Noordzee ge daald, namelijk met 35 dollarcent tot 18,20 dollar per vat. Volgens J. van Wingaarden, voorzitter van de Nederlandse Ver eniging van ondernemingen in de Energiebranche, die dit gisteren bekendmaakte, is het Iraanse aan bod een gevolg van het feit dat de Verenigde Staten besloten hebben alle invoer vanuit Iran stop te zet ten. De VS zijn hiertoe gekomen als gevolg van het optreden van Iran in de Perzische Golf. Economie kort Boeket Vanaf 1 januari volgend jaar is het mogelijk een bloemen in de Sovjetunie te laten bezorgen. Bij de internationale bloemenbezor- ger Fleurop Interflora sluiten zich een paar bloemisten uit de Sovjet republiek Estland aan. Tunnel Vertegenwoordigers van 198 in ternationale banken hebben hun handtekening gezet onder een le ningenpakket ter waarde van vijf miljard pond sterling ten behoeve van de aanleg van een spoorweg- tunnel onder het Kanaal. De kre dieten worden echter alleen aan het bouwconsortium Eurotunnel verstrekt als een extra 750 miljoen pond kan wordên verworven via een aandelenemissie. Eurofonds Voor 1988 zijn vanuit Nederland 727 aanvragen voor subsidie uit het Europees Sociaal Fonds (ESF) in gediend voor een totaalbedrag van 328 miljoen gulden. Dat is 40 mil joen gulden meer dan voor 1987 werd aangevraagd. Het fonds geeft subsidies aan gebieden Europa met een hoge werkloosheid. Kok Groep De Kok Groep Nederland, een onderneming met 400 werknemers en 20 kantoren verspreid over het land, maakt zich los van het verze keringsconcern Aegon, dat de on derneming in handen kreeg bij de overneming van de Friesch-Gro- ningsche Hypotheekbank. Kok houdt zich onder meer bezig met makelaardij, taxaties en assuran tiebemiddeling. Papier Onder de huidige omstandighe den overweegt KNP (Koninklijke Nederlandse Papierfabrieken) niet een deelneming te verwerven in de grootste papieronderneming van Frankrijk, Chapelle Darblay. Dat heeft het Maastrichtse bedrijf be sloten op grond van onderzoek, analyse en gesprekken met de Franse overheid. Nucleair akkoord De Verenigde Staten en Japan hebben gisteren in Tokyo een der tigjarige overeenkomst onderte kend voor samenwerking bij het vreedzame gebruik van kernener gie. Het akkoord geeft Japan meer vrijheid bij het opwerken van splijtstof van Amerikaanse oor sprong en het transport van bij op- In een eerste reactie stellen zo wel de Christelijke Centrale van Overheids- en Onderwijspersoneel (CCOOP/CFO) als het Ambtena- rencentrum, dat de atv slechts mag voortgaan als werkgelegenheid daadwerkelijk wordt gegaran deerd. BREDA (GPD/ANP) - Topmensen van het begrafenisverzekerings concern Ardanta hebben volgens justitie het concern voor vijf mil joen gulden benadeeld. Een West brabants fraudeteam van rijks- en gemeentepolitie heeft de afgelopen week vier verdachten in deze zaak aangehouden. Twee verdachten, de 45-jarige directeur van Ardanta uit Rijsbergen en zijn voorganger, een 51-jarige man uit Haaksbergen, zitten nog in de cel. De fraudezaak kwam aan het rol len na aangifte van de verzeke ringsmaatschappij Amev uit Utrecht. Na de aangifte, in januari van dit jaar, is een omvangrijk fraudeteam, bestaande uit mede werkers van de gemeente- en rijks politie van Breda en Roosendaal, de bedrijfsvereniging Detam en de fiscale recherchedienst, aan de slag gegaan. Volgens officier van justi tie mevrouw A. Franken, van het arrondissement Breda, stuitte het team op een 'ongemeen gecompli ceerde zaak'. Tijdens het onderzoek werd dui delijk dat er op grote schaal was gefraudeerd met salarissen van Ar- danta-medewerkers. Sommige lo nen werden niet of onder een ande re noemer geboekt. Ook werd er gesjoemeld met salarissen van op roepkrachten, zoals van dragers van kisten. Door deze werkwijze werden de fiscus en de bedrijfsver eniging Detam, vanwege het niet afdragen van inkomsten, loon- en vennootschapsbelasting, voor en kele miljoenen guldens benadeeld. Bij Ardanta maakten oudere mensen gebruik van de mogelijk heid een toekomstige uitvaartver zorging eenmalig vooruit te beta len. Gebleken is onder meer dat van 1982 tot en met 1986 een aantal betalingen van deze koopsommen niet of niet geheel in de administra tie van Ardanta was vermeld, maar in de zakken van de leidinggeven den verdween. De maatschappij evenals de fiscus werden daardoor benadeeld. Mogelijk is dat ook ge beurd met de verzekeringsmaat schappij Amev waaraan het hele verzekerdenbestand tot en met 1981 is verkocht. Een onbekend aantal van deze zogeheten inkooppolissen werden door de directeuren niet officieel geboekt. Bij overlijden van verze kerden regelden de verdachten zelf zo goedkoop mogelijk de begrafe nis, zodat een deel van de koopsom voor hen overbleef. Ook maakten de twee gebruik van een andere methode. De in kooppolis veranderden ze in een spaarpolis. Op papier maakten ze de verzekerden veertig jaar jonger (hoe jonger iemand is, des te lager de premie voor een begrafenisver zekering). De directeuren betaal den zelf de lage premie. Als een persoon kwam te overlijden, dan werd de begrafenis door de ver dachten zelf betaald. Het resteren de bedrag van de premie staken ze in eigen zak. De twee directeuren van Ardanta hebben bekend bepaalde polissen op niet officiële lijsten te hebben geboekt en daaraan een bedrag van zeven ton te hebben overgehou den, dat onder meer werd belegd in onroerend goed. De rest van de hun ten laste gelegde feiten ont kennen ze. De beide Ardanta-func- tionarissen zijn voorgeleid en zit ten vast. De directeur en de ex-directeur worden verdacht van valsheid in geschrifte of uitlokking hiertoe. Twee werknemers worden be schuldigd van valsheid in geschrif te dan wel medeplichtigheid daar aan. Beide werknemers hebben be kend onjuiste gegevens in de boek houding te hebben vermeld. Vol gens hun zeggen hebben ze da daan in opdracht van hun werkge- Het justitie-onderzoek begon op 27 januari van dit jaar. Op zestien plaatsen in het land zijn toen huis zoekingen gedaan, waaronder in negen Ardanta-vestigingen in Bre da. Venray, Putte. Culemborg, Haps, Leeuwarden, Enschede, Roosendaal en Rijssen. Justitie verwacht nog meer arrestaties. Volgens officier van justitie me vrouw Franken zijn de verzeker den zelf nimmer gedupeerd. Even tuele klachten die over uitvaarten binnenkwamen, werden door de Ardanta-functionarissen zelf afge handeld. Ook na de overname door AMEV gingen de verdachten door met hun praktijken. Voor ongeruste mensen uit Ne derland die de afgelopen jaren bij Ardanta een zogenaamde 'deposi to-overeenkomst' hebben afgeslo ten (dat is dus een eenmalige beta ling aan Ardanta), is een speciaal telefoonnummer ingesteld. Ze kunnen daar terecht voor nadere informatie. Tevens kan het fraude team op deze manier bepalen of polissen wel of niet 'zwart' zijn ge boekt. Dat telefoonnumer is: 01620-33201. Al eerder heeft de maatschappij Amev verklaard dat mensen die voor 1982 bij Ardanta een verzeke ring hebben afgesloten 'vanzelf sprekend verzekerd' zijn. Amev heeft toegezegd zijn verplichtingen te zullen nakomen. Naar verwach ting gaat dat de maatschappij veel geld kosten. Bonden woedend op metaalwerkgevers UTRECHT (ANP) - De industrie bonden van FNV en CNV hebben woedend gereageerd op de aan kondiging van metaalwerkgevers voorzitter Blankert dat de moei zaam bevochten arbeidstijdverkor ting (atv) en de vut moeten worden teruggedraaid. Over verdere herverdeling van arbeid - bij de vakbonden hoog ge noteerd - valt wat de werkgevers organisatie FME betreft al hele maal. niet meer te praten. De metaalindustrie is met 280.000 werknemers één van de toonaan gevende bedrijfstakken in het land. De uitspraken van Blankert leg gen volgens de bonden een zware De beschilderde ruit AMSTERDAM (ANP) - De belas- moeten met ingang van volgend lijk, dan kan de belastingdienst de tingdienst in Amsterdam wil pro- jaar zelf opgeven welk deel van de koffieshops bezoeken en een zoge beren greep te krijgen op de hasj- winst afkomstig is van de hasjhan- noemd boekenonderzoek verrich- handel in honderden koffieshops del. Op het belastingformulier ten. Dat maakt het in elk geval een- in de hoofdstad. De fiscus houdt er wordt daartoe een vraag in die voudiger om eventuele winsten uit rekening mee dat de coffeeshops richting gesteld. hasjhandel aan te tonen, aldus het deze handel niet opgeven en een ministerie van financiën, zwart geld circuit vormen van mil- De toevoeging van die vraag is De belastinginspectie heeft het joenen guldens. belangrijk, want komt er geen ant- aantal koffieshops in Amsterdam De Amsterdamse koffieshops woord of is het antwoord onduide- HEERLEN (GPD) - Door de afsto ting van overheidsbedrijven vreest het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds (ABP) het verlies van 550 van de 3700 banen. De komen de vijf jaar is loopt het fonds daar door tevens het risico 20 procent van het aantal deelnemers kwijt te raken. ABP-hoofddirecteur mr. P. Be- zemer zei dit gisteren bij de toelich ting op het jaarverslag van het fonds. De vrees is deels gebaseerd op de privatiseringsdrang van de overheid, en voor een ander (gro ter) deel op de onzekerheid over de vraag bij wie straks de uitvoering van arbeidsongeschiktheidswet voor ambtenaren komt te liggen. Uitgaande van de bekende plan nen tot privatisering van staatson dernemingen (zoals de PTT) komt de werkgelegenheid voor 100 van de 1700 werknemers van de be drijfseenheid pensioenen, aldus Bezemer, direct op de tocht te staan. Voor de vrees voor het groot ste deel van het banenverlies (450) is echter de nieuwe werkloosheids wet (nww) de aanleiding. Op basis van deze vorig jaar van kracht ge worden wet zouden ambtenaren, aanvankelijk per 1 januari 1988, niet langer, tegen arbeidsonge schiktheid zijn verzekerd bij het ABP. Er is echter nog geen beslis singen over genomen wie dat wel moet gaan doen. Koersval De koersval op de effectenbeurs van de afgelopen weken heeft het Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds ABP vrijwel geen schade be rokkend. De aandelenportefeuille is tussen 16 oktober en 26 oktober weliswaar met f 800 miljoen in waarde gedaald, maar de obligatie portefeuille is met ongeveer het zelfde bedrag in waarde gestegen. De eerste dag van de 'beurs krach' viel op 19 oktober. Op 26 ok tober had de aandelenportefeuille van het ABP nog een waarde 3,6 miljard gulden. Snijders wees er op dat dit nog altijd een miljard gul den boven de aankoopwaarde ligt. Na de daling van de aandelenkoer sen heeft het ABP de gelegenheid kaart gebracht via de zogenoem de Blow Guide, een boekje waarin wordt meegedeeld waar in Amster dam hasj kan worden gekocht. Het gaat mogelijk om ruim 300 lokali teiten. Het optreden van de belasting dienst staat los van het justitiële beleid ten aanzien van de koffie- - shops, zegt financiën. Minister in te kopen tegen de lage prijzen. Korthals Altes (justitie) liet on- Tot nu toe heeft het pensioenfonds iangS merken de koffieshops stren- voor zo n 150 miljoen gulden aan- ger te winen aanpakken. De prak- gekocht. lljk in Amsterdam is echter nog al- tijd dat deze zaken door politie en u a uj 8 varn70gen ^an justitie worden 'gedoogd' zolang ze bedroeg per 31 december geen opvallende reclame maken en 1986 131,8 miljard gulden. Met in- zolang er niet op grote schaal P?gAvan ljanuanvoJgend jaar wordt gehandeld. De hasj-coffee- *"l!f tw sh°Ps zijn te herkennen aan een groen hennepblad aan de buiten zijde. het ABP gaan beleggen. Tot nu toe niet toegestaan. Prijsdaling van tweedehands auto's verwacht GRONINGEN (GPD) - Twee dehands auto's worden op kor te termijn weer wat goedkoper, zo luidt de verwachting van de BOVAG en een aantal autodea lers. De voornaamste reden is dat de voorraden occasions dramatische vormen hebben aangenomen. En dat wordt weer veroorzaakt door de druk die importeurs op hun dealers leggen om zoveel mogelijk nieuwe auto's te verkopen waardoor er te hoge inruilprij- zen worden betaald. Dat maakt de ingeruilde auto's duur en dus moeilijk verkoopbaar. Rob Boon, landelijk BO- VAG-woordvoerder: „Er is een overschot aan tweedehands au to's, terwijl ook de prijzen van de occasions aan de hoge kant zijn. Dat kan niet langer zo doorgaan". Het grote probleem waarvoor dealers zich gesteld zien, is de keuze tussen een topomzet in nieuwe auto's door het betalen van (te) hoge inruilprijzen of minder nieuwe auto's te verko pen door voor inruilers norma le prijzen te bieden. Volgens Boon is de hele Ne derlandse markt overvoerd met tweedehands auto's. Grote re gionale prijsverschillen zijn er, afgezien van een enkele uitzon deringen, niet, zo blijkt uit het permanente onderzoek van de BOVAG en de ANWB. ADVERTENTIE er nog... i. Alles oir eikaar ÉÉR KANS IN DE STAATSLOTERIJ hypotheek op de cao-onderhande lingen die eind deze maand begin nen. De eerste onderhandelaar van de Industriebond FNV. D. Rijkse, omschrijft de visie van de FME als 'korte baanwerk, waarbij niet is na gedacht over de toekomstige ont wikkelingen in de metaalindus trie'. "Door te pleiten voor arbeids tijdverlenging en het optrekken van de vut-leeftijd verzet de FME de bakens met de rug naar de toe komst toe", aldus Rijkse. De suggestie van Blankert om de 180 miljoen gulden uit het zoge naamde 'herverdelingsfonds' voor de financiering van de vervroegde uittreding te gebruiken, wijzen de industriebonden met kracht van de hand. Zij willen het geld hoe dan ook aan andere maatregelen besteden, zoals scholing voor jon geren met uitzicht op een arbeids plaats en het toegankelijker maken van de metaalindustrie voor vrou wen. "Wie garandeert mij dat de werkgevers als het fonds leeg is weer bereid zijn om de vut op het oude niveau te betalen? De werk gevers zijn bereid geweest om voor dit moeizame cormpromis te beta len en dan moeten ze niet proberen om die middelen via de achterdeur terug te halen", aldus Rijkse. De industriebonden hebben al gewaarschuwd dat ze niet van plan zijn om loonruimte te laten zitten. Als er met de werkgevers geen goe de afspraken over werkgelegen heid zijn te maken, zullen de bon den looneisen stellen. De voorzit ter van de Industrie- en voedings bond CNV, F. Hanko, vreest dat de metaalwerkgevers het op loonei sen laten aankomen. "Dat is een ronduit verfoeilijke opstelling. Van looneisen worden de honderddui zenden werklozen geen steek wij zer. Maar als de werkgevers het zo ver laten komen dan is dat uitein delijk hun verantwoordelijkheid. Maar dan laten ze wel ondubbel zinnig blijken dat de werkloosheid ze in feite geen barst interesseert". Hypotheekrente 5 nov. 1987 De discontoverlaging van een kwart procent die de Nederlandse Bank van de week heeft afgekondigd zal waar schijnlijk tot gevolg hebben dat de an dere financiële instellingen deze verla-_ ging spoedig zullen volgen. Naam bet. vast Rentepercentages met/zonder gemeentegarantie Annuïteiten ABN Amrobank Bouwfonds Rabobank Roparco ABN Dir./NCB Grenswisselk. Lds. Spaarb. Amrobank Centr.Volksb. Postbank ABN Dir/NCB NMB ABN Amrobank Bouwfonds Centr. Beheer Centrale Centr.Volksb. Dir./NCB Grensw.k./CDK Lds. Spaarb. NMB Postbank Rabob. Leiden Westl.Utr.st. ABN Amrobank NMB Postbank Westl.Utr./st. ABN ABN Bouwfonds Centr. beh. Centr. beh. Centrale Conc 80/20% Nat-N.(optie) nieuwbouw W.Utr. stand. W.Utr. stand. M/A/ M/AI M/A/ M/AI KW/A M/A/ M/A/ M/A/ M/A M/A/ M/V/ M/A/ M/A/ M/A/ M/A/ M/A M/A M/A M/A/ M/A M/A/ M/A/ M/A/ M/A/ M/A/ M/A/ M/A M/A/ M/A M/V/ M/A/ M/A/ M/A/ M/A M/V/ M/A/ M/A/ M/A/ M/A M/A/ M/A/ M/A M/A M/A MAH M/V/ M/A/ M/A/ M/A/ M/A/ 5/10 jr 15/20jr 5/10 jr 15 jr 30 jr. Levenhypotheken (met verplichte afsluiting levens-v M/A M/A/ 5/10 jr 15/20 jr 7.5 7,9 7.76 8,19 7.5 7.9 7.76 8,19 Centr. Beheer Centr. Beheer M/A/ M/A/ 5/10 jr 15/20 jr 7,76 8,19 Centrale M/A 5/10 jr 7.3 7,55 7.3 7,55 Concordia M/A/ 10 jr 0,5 7.3 7,59 7.4 7,70 NVL-maatsch. NVL-maatsch. M/A M/A1 5/10 jr 15/20 jr 7,5 7.9 7.76 8,19 7.5 7.9 7.76 8,19 Nat Ned. Nat Ned. M/A M/A/ 5/10 jr 15/20 jr 7.5 7.9 Eigen Huis" te Amersfoort

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7