LEIDSCH DAGBLAD Bedrijven ontlopen belasting Banken laten klant meer betalen 'Hoogmade komt bij Alkemade' Val van dollar lijkt niet meer te stuiten BROEKEN. TRUIEN EN JACKS MET 30% KORTING. Koos Alberts zal niet meer kunnen lopen Bij Philips in Tilburg moeten 470 banen weg 'Eigen bedrijf hoogleraar is voorbarig' Noodweer in Spanje: zeker vijftien doden Grote Beloning DONDERDAG 5 NOVEMBER 1987 OPGERICHT 1 MAART 1860 38465 ZWOLLE (GPD) - Zanger Koos Alberts zal zijn leven lang gekluisterd blijven aan een rol stoel. Uit onderzoek met be hulp van een scanner is gister middag in het Zwolse Sofiazie- kenhuis gebleken dat Alberts vorige week bij een auto-onge luk een dwarslaesie heeft opge lopen. EINDHOVEN (GPD) - Bij Philips in Tilburg moeten komend jaar 470 arbeidsplaatsen verdwijnen. Het concern heeft besloten de concur rentiepositie van de Tilburgse ves tiging, waar vooral draadgewikkel- de onderdelen voor televisie-appa raten gemaakt worden, te verbete ren door een ingrijpende reorgani satie. Bij het bedrijf werken nu ruim 1580 mensen. Philips verwacht dat de werkge legenheid in Tilburg ook na 1988 verder zal teruglopen. De nood zaak tot het nemen van verder gaande maatregelen in de verdere toekomst is niet uitgesloten. Er zal worden geprobeerd om volgend jaar ontslagen te voorkomen. Daar toe zal zoveel mogelijk gebruik worden gemaakt van diverse ver- trekregelingen voor oudere werk nemers en door herplaatsing van medewerkers binnen en buiten Philips. De medewerkers van Philips Til burg, de ondernemingsraad en de vakbonden zijn vanochtend van de herstructureringsplannen op de hoogte gesteld. Op de weg terug naar zijn huis in het Gelderse Hierde is Alberts 's nachts achter het stuur in slaap gevallen en tegen een boom gebotst. Daarbij zijn zenuwbanen in zijn ruggegraat zodanig beschadigd, dat Al berts nooit meer zal kunnen lo pen. De zanger van het levenslied gaat na zijn verblijf in het zie kenhuis een periode van revali datie tegemoet. Over een even tuele voortzetting van zijn zangcarrière bekommert zich op dit moment noch zijn mana ger Leo Lucassen, noch platen maatschappij CNR. DEN HAAG (GPD) - Per 1 januari 1988 zullen de banken van hun par ticuliere klanten (meer) geld vra gen voor het betalingsverkeer. Om dat de banken niet gezamenlijk op treden komen er allemaal verschil lende maatregelen en tarieven. De Consumentenbond is zeer teleur gesteld over deze gang van zaken. De afgelopen maanden stond de Consumentenbond in nauw con tact met de Raad voor het Beta lingsverkeer (RVB), een overkoe pelende organisatie van alle ban ken, behalve de Postbank. Er zou overleg worden gepleegd maar de RVB heeft dat volgens de Consu mentenbond dezer dagen afgebla- De Postbank heeft inmiddels al een maatregel getroffen: de rente op betalingsrekeningen is afge schaft. Het betalingsverkeer blijft gratis. „We moeten nog zien wat de Postbank in 1988 gaat doen; hele maal gerust zijn we daar niet op", aldus de Consumentenbond. De Rabobank heeft ook al plan nen aangekondigd: voor een Euro- chequepas moet straks f 15 worden betaald (nu f 10); f 5 voor een bank pas en f 10 voor een pas voor groe ne cheques. Verder moet men voor het inwisselen van betaalcheques bij andere banken één procent van de waarde betalen (minimum f2). Ook voor bankafschriften en be paalde aantallen cheques zal moe ten worden betaald. De Consumentenbond vroeg in juni spoedoverleg met de banken aan. Toen stond vast dat de banken (meer) kosten in rekening zouden gaan brengen aan particulieren. De bond vindt dat de kosten niet een zijdig op de consument moeten worden afgewenteld, maar dat ook ontvangers van de betalingen (overwegend bedrijven) meer kun nen bijdragen. DEN HAAG (GPD) - De helft van de Nederlandse bedrij ven betaalt geen vennootschapsbelasting. Omdat 85 pro cent van het bedrijfsleven wel winst behaalt, moet worden vermoed dat een groot aantal bedrijven fiscale construc ties gebruikt om de belasting te ontlopen. Dit blijkt uit een notitie van het ministerie van financiën. 26 PAGINA'S jaar Leidse universiteit: LEIDEN - Het college van bestuur van de Leidse universiteit vindt berichten, dat de Leidse hoogle raar biochemie, prof. dr. R.A. Schilperoort, zelf een onderne ming, Greengene nv, begint voor barig. Het bedrijf, waar in eerste in stantie 15 medewerkers zullen worden aangesteld, komt in de buurt van de Landbouwhoge school in Wageningen, zo is de be doeling van prof. Schilperoort. Maar volgens de Leidse i teit liggen er rechten op octrooien vast. Verkoop hiervan aan Green- gene is, aldus de universiteit, nog niet aan de orde. Ook is er overleg tussen de universiteiten van Delft, Leiden en Wageningen voor de ontwikkeling van de biotechnolo gie. De ministers Deetman (onder wijs) en Braks (landbouw) hebben tot dit overleg verzocht en daarbij de kanttekening gemaakt dat door de overheid gedane investeringen op dit gebied onverkort benut moeten blijven. Volgens prof. Schilperoort gaat zijn nieuwe onderneming de oc trooien exploiteren. De universi teit zou de rechten hierop al aan Greengene hebben verkocht. DEN HAAG/STREEK - Staatsse cretaris D. de Graaff-Nauta van binnenlandse zaken wil het kerk dorp Hoogmade (nu gemeente Woubrugge) bij Alkemade voegen zodra de gemeentelijke herinde ling haar beslag krijgt. Ze deed die verrassende mededeling vanoch tend toen ze een delegatie van ge meentebestuurders uit Leimuiden, Rijnsaterwoude, Woubrugge, Nieuwveen en Zevenhoven ont ving. Burgemeester D. Brouwer de Koning van Woubrugge reageerde hoogst verontwaardigd op deze nieuwe variant waarmee tot van daag geen rekening werd gehou den. In de herindelingsvoorstellen die de provincie bij het ministerie van af te wijken, heeft ingediend, wordt gepleit voor samenvoeging van Woubrugge (en Hoogmade) met Leimuiden en Rijnsaterwoude. Het argument voor de staatssecretaris om hier- Staatssecretaris verrast delegatie het feit dat in dit geval Hoogmade zo'n dertig ki lometer van Leimuiden komt te liggen, terwijl ze één gemeente vor- De bestuurders probeerden De staatssecretaris De Graaff- Bedrijven die i (foto GPD) winst maken hoeven daarover niet altijd belasting te betalen. Dat kan bijvoorbeeld omdat ze verliezen uit Graaff tijdens het bezoek te over- Den Haag grote verbazing over het hoge percentage bedrijven dat geen vennootschapsbelasting be taalt. Er wordt op gewezen dat het f vcnc^i.cu het bedrijfsleven al vrij lang goed me* behaalde winst. Financiën gaat en dat de verliezen uit het ver leden in steeds mindere mate een rol spelen. Volgens de cijfers van fi nanciën betaalt dus 35 procent van de bedrijven geen belasting terwijl er wel winst wordt gemaakt. \u^n een alternatiefvoorstel het verleden mogen verrekenen 1^ V1r( ge^Tiel1?-p!1 «f °P" met behaalde winst. Financiën gesteld Daarin blijftWoubrugge wijst erop dat er inderdaad veel be- drijven zijn die de verliezen v kele jaren terug nog niet hebben ii (met Hoogmade) zelfstandig gaan Leimuiden en Rijnsaterwou de samen. Ter Aar kan volgens dit gelopen alternatief ook zelfstandig blijven, Niettemin bestaat terwijl Nieuwveen en Zevenhoven samen één gemeente kunnen vor- Volgens M. Boelen, burgemees ter van Leimuiden, Rijnsaterwou de en Nieuwveen, was het gesprek met de staatssecretaris 'verhelde rend'. Of De Graaff iets doet met de alternatieven werd niet duidelijk. Afgezien van de overheveling van Hoogmade naar Alkemade, heeft André Hoekstra van Feij- enoord zorgde gister avond voor een 1-0 over winning tegen Aberdeen in de tweede ronde van het EK voetbal. PAGINA 17 Salvadoraanse guerrilla's: 'Duarte stuurt volk bom men en kogels'. PAGINA 2 Haagse politie wil 'mas kerverbod' om grip te krijgen op relschoppers. PAGINA 3 Frans 'Irangate' zet Mit terrand onder vuur. PAGINA 5 Ook Rotterdam krijgt zijn 'theaterfabriek'. PAGINA 23 Vonk mag niet voor Rijnsb. Boys spelen (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT - Leon Vonk mag dit seizoen niet voor Rijnsburgse Boys ze altijd achter de voorstellen van uitkomen. Tot die uitspraak kwam de provincie gestaan. Overigens de herindeling één jaar uitgesteld. De datum van uitvoering is ver schoven van 1 januari 1989 naar 1 januari 1990. Man doodgeschoten in huis vriendin LEEUWARDEN (GPD) - De 32-ja- rige René Alexandre van Hek uit Leeuwarden is gisteravond in de woning van zijn vriendin doodge schoten. De vrouw, die om negen uur thuis kwam, kreeg aanvanke lijk geen gehoor toen ze aanbelde. Uiteindelijk deed haar dochtertje van acht jaar open, die even tevo ren de dode man in de gang had ontdekt. Behalve het meisje was ook nog een 5-jarig zoontje thuis. In het hoofd van de overledene werd een kogel aangetroffen. Volgens de po litie is er geen motief bekend. Rustig herfstweer Wolkenvelden en droog. Minimum temperatuur omstreeks 4 graden en plaatselijk vorst aan de grond. Mid- dagtemperatuur ongeveer 10 graden. Zwakke tot matige wind, uit uiteenlo pende richtingen. De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: Rustig herfstweer met wolkenvelden en droog. Middagtem- pcratuur ongeveer 9 graden. Vrijdag 6 november zon op: 07.44 uur, zon onder: 17.03 uur; maan op: 16.55 uur, maan onder: 08.52 i Waterstanden te Katwijk j hoog water: 03.13 en 15.26 uur; laag wa- I ter: 11.06 en 23.45 uur. MADRID (DPA/AFP) - Tropische regenval aan de oostkust van Spanje heeft voor grote overstro mingen gezorgd in het gebied van Valencia tot Alicante. De afgelo pen 24 uur zijn zeker 15 mensen om het leven gekomen. Huizen, wegen en gewassen hebben zware schade ppgelopen. De autoriteiten hebben in de ge troffen gebieden 'ramp-alarm' ge slagen. Mensen wordt aangeraden thuis te blijven en niet van hun au to gebruik te maken. De meeste scholen werden gesloten. Duizen den inwoners zitten zonder stroom, water en telefoon. Zelfs huizen kwamen nog nauwelijks boven het water uit. Een van de verdrinkingsslachtoffers is een Westduitser, wiens stoffelijk over schot aanspoelde bij een camping in Alicante. Bijna 200 Marokkanen zaten gis teravond opgesloten in het onder water gelopen station van de stad Alcira. Zij vluchtten naar de bo venste verdieping van het gebouw. Door de sterke stroming lukt het Supporters van FC Den Haag plunderen winkel NEDERWEERT (ANP) - Suppor ters van FC Den Haag hebben van morgen in Nederweert een winkel van een benzinestation aan de au toweg Maastricht-Eindhoven, ge plunderd en vernield. De suppor ters waren met twee bussen onder weg van het Zwitserse Bern naar Den Haag. Aan de hand van getuigenverkla ringen heeft de politie 22 suppor ters in leeftijd variërend van 15 tot 22 jaar kunnen aanhouden. In over leg met justitie in Roermond zijn ze ingesloten. Ook de landelijke werkgroep voetbalvandalisme is voor nader overleg ingeschakeld. Om een eind aan de baldadighe den van de FC Den Haag-suppor ters te maken moest de rijkspolitie van Nederweert assistentie inroe pen van politiekorpsen uit omlig gende plaatsen. de reddingsploegen niet bootjes in de buurt van het gebouw te komen om de mensen op te ha len of op zijn minst van eten en de kens te voorzien. Overstromingen met talrijke do den in de streek Valencia-Alicante zijn de laatste vijf jaar traditie ge worden. Ze zouden in de hand ge werkt worden door het verdwijnen van hele bossen als gevolg van bos branden en het gebrek aan kanali satie van de SOCIALE DIENST GERAMD - Een 36-jarige inwoner van Leeu warden is vanmorgen met zijn auto bij de Sociale Dienst in Leeuwar den naar binnen gereden. De man ramde vijf glazen deuren en reed vervolgens weg. De cliënt had voor zijn woedeuit barsting een gesprek met een me- met dewerker gehad, waarin hij vroeg om financiële hulp. Toen dit niet direct werd toegezegd sprong de man in zijn auto en richtte de scha de aan. vanochtend de president van de Utrechtse rechtbank mr. Harinx- ma thoe Slooten in het kort geding dat de voetballer had aangespan nen tegen de Afdeling Leiden van de KNVB. De oud-speler van FC Den Haag en Emmen wilde middels het kort geding afdwingen dat hij met on middellijke ingang de kleuren van de Rijnsburgse zaterdageersteklas ser mocht verdedigen. De Afdeling Leiden had hem een speelverbod opgelegd, omdat Vonk niet alleen naar twee clubs had overgeschre ven (Sparta en RB), maar ook te laat was met het insturen van het formulier. Vonk werd bijgestaan door mr. Erik Vilé. voor diegenen die inlichtingen kan verstrekken die leiden tot terugvinden van Porsche 924 groen*metallic met ken* teken 39 XV 17, ontvreemd op woensdagavond 28 oktober tussen 19.00-21.30 uur naast garage Auto-Meer, Hoge Rijndijk. Voor inl. 071-125259 of na 18.00 uur 01714-5849. AMSTERDAM (ANP/DPA/AFP) - Het lijkt vrijwel onmogelijk de da ling van de dollarkoers tegen te houden. Vanmorgen opende de Amerikaanse munteenheid op de wisselmarkt van Amsterdam op Tamils zetten kachel te hoog EIBERGEN (GPD) - De ge meente Eibergen wil Tamil- vluchtelingen, die naar haar mening te veel gas verbruiken, korten op de uitkering. Volgens burgemeester en wethouders zijn de energiekosten in de vier aan Tamils beschikbaar gestel de huurwoningen tot schrikba rende hoogte opgelopen. In een half jaar tijd werd in één woning al 7000 kubieke me ter gas verstookt. Met de winter nog voor de deur baart dat de gemeente enige zorgen. De energienota's van de Tamils ko men namelijk voor rekening van Eibergen. De vluchtelin gen verstoken veel omdat ze niet gewend zijn aan ons kille klimaat en vaak nauwelijks buiten de deur komen. Het Eibergse college heeft nu beslist dat bij een verbruik bo ven de 4000 kuub alle extra kos ten afgetrokken worden van de maandelijkse uitkering, die de Taïnils krijgen. AUTOMATISERING PTT - Phi lips gaat bij PIT Post de loketten in de postkantoren automatiseren. Het gaat om een contract ter waar de van ruim 100 miljoen gulden, met service in de komende jaren oplopend tot 150 miljoen. In de ko mende twee jaar krijgen alle 4000 loketten op de 2600 postkantoren in Nederland computers voor de automatische verwerking. Voor mooie broeken, truien en jacks kunt u bij Hij terecht. Dat wist u al. Wat u nog niet weet, is dat Hij een groot gedeelte van zijn broeken, truien en jacks nü voor een vrien denprijsje in de winkel heeft hangen. Gekleed of sportief. Effen of gedessi neerd. Keurig of nonchalant. Broek, I trui of jack. Tijdelijk hebben ze één ding gemeen: hun voordelige prijs. Profiteer ervan, zo lang het kan. 1,9060 gulden. Dat is twee cent la ger dan de slotkoers van gisteren. De koersdaling is een voortzet ting van de gang van zaken op de wisselmarkt van Tokio. Daar ging de dollar verder onderuit van 137,25 yen gisteren tot een nieuw na-oorlogs dieptepunt van 135,95 yen vandaag. De Japanse centrale bank haalde weliswaar naar schat ting 400 miljoen dollar uit de markt om de koers te steunen, maar dat haalde weinig uit. De handel gelooft niet meer in de werking van het Louvre-akkoord, waarin de industrielanden hebben toegezegd met gezamenlijk optre den de dollarkoers te steunen als dat nodig is. „Alleen de Japanse centrale bank blijft geloven in terventie", aldus een handelaar. De aandelenkoersen op de effec tenbeurs van New York zijn giste ren omlaag gegaan, zij het niet zo sterk als de koersen op de Europe se en Japanse beurzen. De Dow Jo- nes-index van de dertig industriële aandelen ging met 18,24 punten omlaag om te sluiten op 1945,29 punten, een daling die kleiner is dan dan één procent. De Europese beurzen waren gis teren in mineur. Op de Londense effectenbeurs zakte de Financial- Times-index tot het laagste peil sinds de wereldomspannende koersval van de aandelen drie we ken geleden begon. Op de beurs van Frankfurt waren de koersda lingen van de meeste aandelen gro ter dan op dinsdag. De VWD-index ging met 2,81 punten omlaag tot 67,92 punten en kwam daarmee op een laagste punt sinds begin dit jaar uit. Ook de andere Europese effectenbeurzen zakten gisteren in. In Tokyo ging de Nikkei-index met bijna twee procent omlaag. Honderden zieken PEKING (UPI) - Ziekenhuizen in Shanghai hebben 762 mensen be handeld wegens voedselvergifti ging na een banket dat voor 1.100 gasten was aangericht in een res taurant. Twintig mensen zijn er slecht aan toe. In afwachting van nader onderzoek is het restaurant gesloten.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 1