'Nieuw stelsel niet te haastig doorgevoerd' Toekomst Limburgs katholiek onderwijs blijft onduidelijk Deetman over studiefinanciering: Nationale lomstbeurs in Amsterdamse RAI 'Organisatie PvdA moet op de helling' PvdA-voorstel winstuitkering kost miljard' Offensief van Angola tegen Unita mislukt Christina zingt in Wassenaar André Roussin (76) overleden BIJ DE BIJENKORF BEN JE BETER AF WOENSDAG 4 NOVEMBER 1987 BINNENLAND BUITENLAND ECONOMIE PAGINA 9 DEN HAAG (GPD/ANP) - Minister Deetman (onderwijs) vindt dat hij niet overhaast besloten heeft tot invoering van het nieuwe stelsel van studiefinanciering. In het monde ling overleg met de commissie onderwijs van de Tweede Kamer ontkende de minister gisteren dat hij al in decem ber 1984 besloot et nieuwe stelsel vervroegd in te voeren. AMSTERDAM (GPDI - Wanneer op 13 november de eerste nationale kunstbeurs in dé Holland Hal van de RAI de deuren opent, zal het pu bliek er kunnen genieten van een kunst en antiekcollectie met een totale verzekerde waarde van meer dan een half miljard gulden. De 83 deelnemende kunst en an tiekhandelaren verwachten dat er zeker voor circa 100 miljoen gulden verkocht zal worden in de periode tot en met 22 november, wanneer de beurs weer sluit. Pictura Anti quairs Nationaal is dan ook de grootste kunst en antiekbeurs ooit in Nederland gehouden. Onder het motto Amsterdam Culturele hoofdstad van Europa hebben zes musea en het Stadsar chief van Amsterdam een geza menlijke presentatie op de beurs, waarmee met duidelijk wil maken welke rol de hoofdstad speelt op het gebied van de beeldende kunst. Met name de rol van het stadsar chief is daarin bijzonder. Hoewel geen museum, blijkt het stadsar- chief bijzonder historisch materi aal in zijn collectie te hebben. Zo laat men in de RAI onder meer ver grotingen zien van foto's van Jacob Olie. de man die rond de eeuwwis seling in schitterende fotografie het leven in Amsterdam vastgelegd heeft. In de Holland Hal van de RAI is de beurs ingericht als het centrum van Amsterdam, het midden van de hal is de Dam, de wandelgangen hebben namen gekregen van de specifieke antiekstraatjes die Am sterdam rijk is, zoals de Spiegel straat, Rokin, de Nes, Museum straat en de grachten. De beurs richt zich op de kunstliefhebbers, verzamelaars en kunstkenners. Maar ook de kunsthandelaar is er te vinden, net als de kunstenaar. Er is verhandelbare kunst, kunst uit de musea, informatie over restau ratietechnieken en -mogelijkheden en educatieve kunst. Op de beurs worden onder meer 56 tulptekeningen tentoongesteld van Anthony Claesz, een bekend 17de eeuwse bloemenschilder, die de tekeningen vermoedelijk heeft gemaakt in opdracht van een kwe ker. Tulpen genoten in de 17de eeuw een grote bekendheid. Ze wa ren een eeuw eerder vanuit Klein Azië, waar al een tulpencultuur be stond, ingevoerd. In de eerste helft Deetman zei dat hij destijds had besloten zo laat mogelijk een be slissing te nemen over invoering op 1 oktober 1986 om zo min moge lijk risico's te lopen. Daarbij werd het oude systeem gehandhaafd voor het geval die vervroegde in voering niet zou lukken. Pas in juni 1986 viel het definitieve besluit, al-" dus Deetman. De minister kreeg een stortvloed van technische vragen te beant woorden, waarin hij werd bijge staan door twee hoge ambtenaren die bij de in- en uitvoering van het beurzenstelsel zijn betrokken en mogelijk konden zeggen wat er mis is gegaan. De ambtenaren, drs. J Van Scho ten, directeur van de Centrale Di rectie Studiefinanciering in Gro ningen, en J. Roos, directeur van het Rijkscomputercentrum (RCC), slaagden er echter niet in meer hel derheid te brengen. Zo bleef Van Schoten het antwoord schuldig op de vraag van W. Vermeend (PvdA) of het waar is dat er met het voor schotstelsel maar twee dagen was proefgedraaid. Koos zei dat bij de ontwikkeling van het stelsel steeds zorgvuldig te werk is gegaan. Hij vond dat er een 'modelproject' was uitgevoerd. Bij de ontwikkeling deden zich talloze onzekerheden voor en die moesten worden opgevangen. „We hebben in dat opzicht verstandig geope reerd". aldus de RCC-directeur. Deetman gaat ervan uit dat er op lossingen gevonden worden voor de problemen die zich voordoen bij de uitvoering van het nieuwe stel sel van studiefinanciering. „Ook in het basis- en voortgezet onderwijs worden gigantische computersys temen gebruikt. Ze doen het alle maal. Er is nooit geld weggegooid en zo zal het ook gaan bij studiefi nanciering", zei hij. AMSTERDAM (ANP/GPD) - Een werkgroep uit de PvdA meent dat de "ingewikkelde" partijorganisa tie op de helling moet. In een nog niet gepubliceerd rapport wordt onder meer voorgesteld de partij raad af te schaffen. De organisatori sche en huishoudelijke taken van de partijraad moeten elders wor den ondergebracht. In het rapport wordt ook gepleit voor een meer vrije en open discus- DEN HAAG (ANP) - Het initiatief wetsvoorstel van het PVDA-Twee- de-Kamerlid Vermeend om winst uitkeringen aan werknemers voor maximaal 2000 gulden per jaar vrij te stellen van belasting- en premie heffing kost de schatkist jaarlijks enkele honderden miljoenen gul den en de sociale fondsen ongeveer 1 miljard gulden. Dat blijkt volgens het ministerie van financiën uit be rekeningen die het departement heeft gemaakt. Volgens een woord voerder van het ministerie is hier mee het oordeel van staatssecreta ris Koning van financiën over het PVDA-voorstel overigens nog niet gegeven. Het ministerie gaat ervan uit dat de winstdeling in de plaats komt van loon, dat anders in een andere vorm, bij voorbeeld een dertiende maand, zou worden uitgekeerd. Als een deel van die winstdeling wordt vrijgesteld van belasting- en premieheffing betekent dit dus dat de grondslag voor de heffingen kleiner wordt. Als het bedrag dat de sociale fondsen aan uitkeringen moeten verstrekken gelijk blijft en de fondsen niet op hun reserves willen interen moet de premie om hoog. Volgens het ministerie zal hierdoor een gat van ongeveer 1 miljard gulden moeten worden ge financierd. Dat heeft gevolgen voor koop kracht van de mensen die niet van een winstdelingsregeling profite ren, maar wel de hogere premie moeten betalen, zoals ambtenaren en trendvolgers en uitkeringsge rechtigden. Deze mensen gaan er volgens financiën 0,3 a 0,4 procent op achteruit als gevolg van de rege ling. Haven Amsterdam AMSTERDAM (ANP) - In de haven van Amsterdam zijn in de eerste negen maanden van dit jaar ruim 22 miljoen ton goederen overgesla gen. Dat is 1,8 procent minder dan in dezelfde periode vorig jaar. Het Gemeentelijk Havenbedrijf publi ceerde deze cijfers gisteren. Het aantal behandelde zeeschepen steeg licht. De goederenoverslag in de Am sterdamse haven brak de afgelo pen jaren record na record. De overslag steeg in 1986 met circa 6,6 procent. De recordcijfers van 1984 en 1985 werden daarmee ruim schoots overtroffen. De cijfers over het eerste kwartaal van 198,7 zagen er ook nog goed uit: een stijging van bijna 11 procent vergeleken met de eerste drie maanden van 1986. De kentering kwam in de daarop volgende maanden. sie in de partij op alle niveaus. Ook het functioneren van de partij-af delingen wordt ter discussie ge steld. De rol en de positie van de ge westen moet kritisch worden be zien, aldus de commissie. Zij meent bovendien dat het professio nele apparaat van de partij (partij bestuur en dagelijks bestuur) dienstbaar aan de afdelingen moet worden gemaakt en cliënt(leden)- gericht moet werken. "Dat is niet eenvoudig en lukt alleen als wat verandert in de mentaliteit de bestuurders", zo wordt opge merkt. Het rapport met de titel 'Politiek la carte in plaats van politiek als DEN HAAG - Een ontmoeting op hoog niveau in het Torentje van het BinnenhoJ': premier Lubbers ontvangt de vice-president van Etiopië Fisseha Desta. Deze had slechts nieuws: Etiopië kan ook deze keer niet ontsnappen aan de catastrofale gevolgen van de hongersnood die het land te wachten staat. Desta is ervan overtuigd dat de 950.000 ton voedselhulp waar Etiopië voor 1988 om heeft gevraagd te laat zal komen en zei tijdens zijn driedaags bezoek aan ons land dat de donorlanden veel te traag zijn met het toezeggen van voedselhulp. De vice-president ontkende overigens dat de voedselkonvooien in zijn land groot gevaar lopen. De aanval die Eritrese opstandelingen begin oktober uitvoerden op een voedseltransport noemde hij 'een incident'. Extra voedselhulp of andere steun niet het doel van Desta's rondreis door zeven EG-landen. Ondanks het feit dat- de wereldvoedselorganisatie (FAO) de gevraagde hoeveelheid voedselhulp van 950.000 ton aan de lage kant vindt. Terwijl Etiopië ook volgens de berekening van de Wereldbank- met een bruto nationaal produkt van hon derd dollar per hoofd van de bevolking - het armste land ter wereld is. (foto anp> UTRECHT (GPD) - De Nederland- ook se Katholieke Schoolraad zoekt momenteel naar mogelijkheden voor 'opvang' van scholen in het bisdom Roermond die bisschop Gijssen in de toekomst predikaat katholiek' wil ontnemen. Dat dagschotel' is door het partijbe- heeft voorzitter Brenninkmeyer stuur, dat niet te spreken is over de kwaliteit, voor verdere discussie naar de afdelingen gestuurd. Uit een enquete onder de partij leden is gebleken dat de helft nooit op afdelingsvergaderingen komt; een kwart slechts een enkele keer. "De afdeling staat zo centraal in de partij-organisatie dat er ontmoedi gende effecten van uitgaan", aldus het rapport. "Een ons-kent-ons sfeertje dat door buitenstaanders Roermond, amper te doorbreken valt". Het reglement de NKSR gisteren gezegd op een studiedag in Utrecht over ont wikkelingen in het openbaar en het bijzonder onderwijs. De ongeveer honderd aanwezi gen - voornamelijk afgevaardigden van school- en gemeentebesturen - hoorden de diverse lezingen .aan, maar stelden voornamelijk vragen over de situatie in het bisdom Gijssen een ander de erkenning rapport concludeert verder dat de katholieke scholen heeft ingevoerd leiding van de partij op elk niveau zich steeds meer bezig houdt met de controle van elkaar. "Gevolg is ook dat het vaak niet meer leuk is om in de PvdA actief te zijn". dan de andere zes bisschoppen Nederland. Opmerkelijke conclusies op deze bijeenkomst in Utrecht: het ziet er naar uit dat de burgerlijke rechter mee zal gaan in de beslissing van een bisschop om een school het predikaat 'katholiek' te ontnemen. Dat denken zowel Brenninkmeyer als kerkrechtdeskundige Huys- mans. De laatste wees er verder uitdrukkelijk op dat het kerkelijk wetboek aan de individuele bis schop de bevoegdheid laat regels op te stellen voor het katholiek on derwijs in zijn diocees. Dit is overi gens een regel die pas sinds 1983 in het kerkelijk wetboek staat. De rechtsgeleerde Veenhuys, die ook sprak op deze door het Neder lands Studiecentrum georgani seerde studiedag, was het overi gens niet eens met de stelling dat de burgerlijke rechter de beslis sing van de bisschop zal volgen. Hij meent dat de scheiding van kerk en staat het mogelijk maakt dat de rechter anders beslist dan de bisschop. Vragen Brenninkmeyer leverde felle kri- ADVERTENTIE tiek op het bestaan van twee regle menten die zo duidelijk verschil maken in het delen van de verant woordelijkheid voor de katholici teit van de school tussen de bis schoppelijke hiërarchie en de gelo vigen. 'Voor de mensen binnen de Kerk is dit een beproeving van hun geloof en hun hoop, voor degenen buiten de kerk een teken van veel al overbodige ongeloofwaardig heid... Het zal ook de vrees kunnen aanwakkeren dat het Limburgse model zich over Nederland zou kunnen verspreiden". Hij wilde de vrees wegnemen dat de katholieke school van Vroeger' terugkeert. Maar: "Het betekent wel dat onderwijsinhoud en me thoden, normen en waarden duide lijk in het onderwijs tot uiting ko men, en dat levensbeschouwelijke vorming een centralere doelstel ling zal zijn". Voor scholen, met name in Lim burg, kunnen bepaalde juridische vragen echter van doorslaggeven de betekenis worden, vervolgde hij. Zal een school die niet door een bisschop als katholiek wordt er kend, nog wel in aanmerking ko men voor subsidiëring? Komt er automatisch een katholieke school bij in de scholenplanning als een andere school de erkenning ver liest? Vragen waarop nog geen ant woord is. van de 17de eeuw, toen de tulpen- kweek in eigen land op gang kwam was er zoveel vraag naar in kleur en vorm aantrekkelijke tulpen, dat er een windhandel in tulpenbollen ontstond. Zo werd er in 1637 voor een enkele bol op een bepaald mo ment meer dan tienduizend gulden betaald. Diezelfde tulpen waren ook een geliefd object voor kunste naars. Voor een deel omdat het de kunstenaars waren die door de kwekers gevraagd werden de tul pen in catalogi vast te leggen. Ja cob Marrell en Pieter Holsteyn de Jonge hebben zich bijvoorbeeld met deze kunst beziggehouden. Van de tekeningen van Anthony Claesz is ook een boek samenge steld door dr. S. Segal. De op brengst van het boek (dat 25 gul den gaat kosten) zal ten goede ko men aan de Vereniging Rem brandt.Pictura Antiquairs Natio naal in de Holland Hal van de RAi wordt donderdagavond 12 novem ber geopend door burgemeester drs. Ed van Thijn. JOHANNESBURG/WASHING TON (AFP) - Het jongste offensief van het Angolese leger tegen de Unita (Unie voor de totale onafhan kelijkheid van Angola) is op een mislukking uitgelopen. De Unita, die gesteund wordt door zowel de Verenigde Staten als Zuidafrika, heeft het offensief niet alleen te ruggeslagen, maar heeft het Ango lese leger ook grote verliezen toe gebracht, zo meent de Amerikaan se regering. De strijd is nog niet voorbij, maar het ziet er naar uit dat de Unita de Angolese regeringstroepen in het zuidoosten van het land zware ver liezen heeft toegebracht, zowel in mensenlevens als in materieel, zo verklaarde Charles Redman, woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van buitenlandse za ken. De Amerikaanse wapensteun aan de Unita van Jonas Savimbi is in de gevechten een factor van be lang gebleken, zo meldde de 'Was hington Post' maandag. Mede doordat zij de beschikking hadden over stinger- en towraketten kon den de strijders van de Unita het Angolese leger zulke grote slagen toebrengen. De rebellen hebben volgens het Amerikaanse dagblad grote hoe veelheden wapens van Sovjetma kelij buitgemaakt op het Angolese regeringsleger, waaronder tiental len pantservoertuigen en enkele luchtafweerraketten. Mike Hough, directeur van het Zuidafrikaanse instituut voor stra tegische studies, is eveneens van oordeel dat het Angolese offensief totaal is mislukt. De Angolese troe pen trekken zich terug naar hun basis bij Cuito Canalvale, 350 kilo meter ten noorden van de grens met Namibië, aldus Hough, erkend deskundige wat betreft de militaire situatie in Angola. Zoals ieder jaar begon het offen sief van het regeringsleger tegen de Unita ook dit jaar in het droge sei zoen. Doelwit was Mavinga, bol werk van de Unita. Mavinga ligt 200 kilometer ten zuidoosten van Cuito Canavale en niet ver van de grens met Namibia. Naar verluidt was het het grootste offensief sinds 12 jaar. Verleden maand verklaarde Uni- ta-leider Savimbi dat het offensief een keerpunt zou beteken. Zou het mislukken dan zou de regering in Luanda niets anders resten dan te onderhandelen. Maar Luanda heeft tot nu toe al tijd geweigerd met Savimbi te pra ten. Het gelooft dat de opstandelin genbeweging snel aan betekenis zou inboeten wanneer de Zuidafri kanen zich zouden terugtrekken uit Namibia. Dan zou immers het Zuidafrikaanse leger niet meer zo gemakkelijk kunnen interveniëren ten gunste van de Unita, zoals de afgelopen weken het geval is ge weest. Zuidafrika, dat Namibia be stuurt, wil dit gebied geen onaf hankelijkheid verlenen zolang in Angola duizenden Cubaanse mili tairen zijn gestationeerd. LEIDEN - 'Haar wieg stond in een paleis. Dat maakte haar prinses. Maar dat neemt niet weg dat zij als zangeres een carrière kan nastre ven. Op deze avond krijgt prinses Christina de kans zich als zodanig waar te maken. Wij gunnen haar deze kans van harte en spreken on ze bewondering uit voor de prin- Aan het woord is de heer Nieu- wenhuizen, vice-voorzitter van het Rijnlands Christelijk Mannenkoor 'Vox Humana'. Hij bedacht het plan om op 14 december in 'De Goede Herder Kerk' in Wassenaar een groots concert te organiseren, waaraan onder andere door Prin- sef Christina wordt meegewerkt. De baten van dat concert gaan naar de vrouwenvereniging 'Tessel- schade Arbeid Adelt'. Er zijn vele sponsors aangetrok ken voor dit koninklijk getinte ge beuren. Bovendien heeft de ge meente Wassenaar een kleine sub sidie verstrekt. Dit alles heeft de or ganisatie in staat gesteld om naast Christina Guillermo vele grote na men uit te nodigen, zoals Jaap van Zweden, Daniël Wayenberg en Pie ter van Egmond. En het Rijnlands Christelijk Mannenkoor 'Vox Hu mana', met als dirigent Sander van Marion, zal natuurlijk van de partij zijn. De kaartverkoop voor het con cert, dat om 20.15 uur begint, is al begonnen. Toegangsbewijzen (van 45 gul den en 25 gulden) zijn te verkrijgen op de navolgende adressen: Wasse naars Nieuwsblad, Langstraat 26, Wassenaar; Haarstudio Jean Pier re, Rapenburg 47, Leiden; Beek man, de Kempenaerstraat 67. Oegstgeest. Om parkeerproblemen te voor komen worden bezoekers van het concert verzocht hun calèches te parkeren op de parkeerplaats 'Duinrell'. Daar staan bussen klaar die hen naar de Goede Herder Kerk zullen vervoeren. Gratis. Ook voor de terugreis zal van deze bussen ge bruik worden gemaakt. Gedenksteen voor letterkundige Albert Verwey LEIDEN - Het bestuur van de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde zal op vrijdag 13 no vember in het Academiegebouw een herdenkingsbijeenkomst hou den over Albert Verwey. Het was dit jaar vijftig jaar geleden dat de letterkundige overleed. En hon derd jaar geleden dat hij werd ge boren. Tijdens de bijeenkomst zul len enkele lezingen worden gehou den, onder andere door C.A. Zaal berg en Frank Ligtvoet. Aan de gevel van het geboorte huis van Verwey in de IQoksteeg 25 wordt een gedenksteen aange bracht die na de herdenkings plechtigheid zal worden onthuld door de voorzitter van de Maat schappij der Nederlandse Letter kunde, dr. H. Heestermans. De her denkingsbijeenkomst begint om 16.00 uur. De onthulling zal plaats hebben rond 17.00 uur. PARIJS (DPA/ANP) - De schrijver André Roussin is gisteren op 76-ja- rige leeftijd overleden. Roussin was in de eerste plaats toneelschrijver. Daarnaast heeft hij ook essays en autobiografiche wer ken op zijn naam staan. Roussin was een van de succesrijkste verte genwoordigers van het luchtige boulevardtoneel. Daarin draait het vooral om de verhouding tussen de seksen, en de driehoeksverhou ding. Proza - 'DeLorean'. De omstreden en veel besproken autobouwer John DeLorean vertelt zijn verhaal. Het drama van een man, bij wie een jeugddroom werkelijk heid leek te worden tot deze een nacht merrie werd. Wever, prijs 27,50. - 'Mens of marionet' door drs. E.J. Kort hals Altes, die in dit boek uiteenzet waarom hij (de over de wapenwedloop diep verontruste ambassadeur in Ma drid) in 1986 de buitenlandse dienst ver liet. Balans, prijs 24,50. - 'Aap', een klassieke Chinese Saga uit de zestiende eeuw, naverteld door Jan willem van de Wetering. Loeb, prijs ƒ25.-. - 'Tijd van leven', verzameling Tamar- columns van Renate Rubinstein. Meu- lenhoff, prijs 28,50. - 'Zweeds verhaal', achttien staaltjes van Zweedse vertelkunst. Achttien auteurs met even zovele karakteristieke verha len in één bundel. Meulenhoff, prijs 16.90. - 'De spannendste Amerikaanse verha len'. verzameld door Ed Schilders. Van Ernest Hemingway, William Faulkner, Norman Mailer, Charles Bukowski en anderen. Loeb, prijs 18,50. - 'Edgar Allan Poe compleet', een impo nerende verzamelbundel, waarin alle 75 verhalen die Poe in zijn korte leven (1809-1849) schreef. Loeb, prijs ƒ39,50. - 'Een aap op de fiets', een aantal co lumns van Telegraaf-journalist Leo Derksen tot een boekje gebundeld. Te- leboek, prijs 15,-. - 'Barbaren langs de Zijderoute' door Peter Hopkirk, die beschrijft hoe onver schrokken en vastberaden mannen op zoek gingen naar verloren Chinese schatten en zich zo meester maakten van het culturele erfgoed van de Chine zen. Hollandia, prijs 29,50. Poëzie - 'Nieuwe Nederlandse dichtkunst', bloemlezing uit niet eerder gepubliceer de gedichten uit de jaren tachtig, verza meld en gerangschikt door Sonja Prins. SoMa. Misdaad - 'De besté Russische misdaadverha len'. Met onder meer verhalen van Dostojevski, Toergenjev en Tsjechov. Loeb, prijs 32,50. Science fiction - De beste science fiction verhalen van het jaar' liggen nu al - gekozen en in geleid door kenner Donald A. Wollheim - in de boekwinkel. Loeb, prijs 25,-. Jeugdboeken - 'Schaduw uit de diepte' door Colin Thiele met tekeningen van Alex de Wolf. Voor jongeren van 10 jaar en ou der. Ploegsma, prijs 24,95. - 'Het verkeerde been' door Anne Pilling met tekeningen van Ruud Bruijn. Voor jongeren van 10 jaar en ouder. Ploegs ma. prijs ƒ22,95. - 'Wie keert het getij' door Miek Dorres- tem met tekeningen van Ruud Bruijn. Voor jongeren vanaf 11 jaar. Ploegsma, prijs 27,90. - 'Winterverhalen van Astrid Lindgren' met illustraties van Alex de Wolf. Voor kinderen van 6 tot 12 jaar. Ploegsma, prijs 24,95. - 'Een onmogelijke droom' door het Schrijverscollectief met tekeningen van Fiel van der veen. Voor jongeren van 12 jaar en ouder. Ploegsma, prijs 24,95. Religie - 'Ik ben toch ongelovig?', verhalen over de 17-jarige Truuske en haar huis genoten, verteld door Trouw-redacteur Bert de Jong. Kok. prijs 12,90. - 'Grond onder de voeten' door Henk Woldendorp. In de serie 'Bijbelse ver kenningen' van Kok, prijs 19,50. - 'Lijden om te overwinnen' door Joseph Ton (godsdienstig dissident in Roeme nië), die vertelt over de vervolging van de Kerk in Oost-Europa. Voorhoeve, prijs 17,50. Diversen stukken over schaken, die Jan Hein Donner tussen 1950 en 1983 in diverse dag- en weekbladen heeft geschreven. Het werd een boek van 400 pagina's. Bert Bakker, prijs 49,50. - 'God bless America', zegeningen en be proevingen van de Verenigde Staten be schreven door dr. A. Lammers, hoogle raar m de geschiedenis en cultuur van de Verenigde Staten. Geschiedenis en actualiteit met elkaar verbonden Ba lans, prijs 27,50. - 'De verdachte zakenman' door mr. F Visser, die als officier van justitie vele vormen van fraude uitgebreid en beel dend in kaart brengt. Met een voor woord van Pieter Lakeman. Balans, prijs 24,50. - 'De zwevende leeftijd' door Anneneke Goudappel en Wim Huurman. Tien nieuwsgierige tieners ontfutselen idee ën over jeugdcultuur aan gerenommeer de kenners, cultuurmakers en jongeren En wat denkt de jeugd zelf? Uitgave ter gelegenhjeid van het 40-jarig bestaan van 'Janzeuven', het centrum voor jeugdwerk in Zuid-Holland. Elmar, prijs 19,50. - 'Hoog spel' speelt de wereldkampioen schaken Gary Kasparov op dit moment in de tweekamp tegen zijn uitdager Kar- pov. Daardoor staat hij nu volop in de belangstelling. Een uitstekend tijdstip derhalve om zijn autobiografie te laten verschijnen. Het Spectrum, prijs 34,90. - 'Zelf sportblessures herkennen en be handelen' door Vivian Grisogono. De ti tel zegt genoeg over de inhoud Het Spectrum, prijs ƒ39,90.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9