Werkgevers metaal: geen vut en atv Lakeman in nieuw boek weer op oorlogspad tegen Lubbers 'Meer handel met Sovjetunie' Vangstbeperkingen dwingen visfileerbediijfen tot atv Winst Akzo daalt Gratis postzegels voor uw beste wensen. Texaco bereid tot schikking met Permzoil Nu bij Nescafé Goudmerk gratis voor f5,20 postzegels. WOENSDAG 4 NOVEMBER 19B7 1 Wh'I'll'11 PAGINA 7 UTRECHT (ANP) - De werkgevers in de metaal- en elek trotechnische industrie willen af van vervroegde uittre ding (vut) en arbeidstijdverkorting (atv). Voorzitter drs. J.C. Blankert van de metaalwerkgeversvereniging FME kondigde dit vanmiddag tijdens zijn jaarrede in Utrecht aan, vooruitlopend op de komende cao-onderhandelingen. Bij de FME zijn 1205 bedrijven met 280.000 werknemers aangesloten. Blankert pleitte voor het terug draaien van atv en vut. Volgens hem is dit nodig door de arbeids marktsituatie in de metaalektro-in- dustrie, waar in een aantal vitale beroepsgroepen als lassers en ver- spaners nauwelijks meer mensen zijn te krijgen. Bij een aantrekken de economie zal een fors tekort ont staan, zo vreest Blankert. Blankert liet blijken van de vut af te willen of op zijn minst het ge bruik ervan te beperken. De rege ling is te duur (om de rechten van de uitgetredenen tot aan hun pen sioendatum te garanderen is op dit moment alleen al een miljard gul den nodig) en tast de concurrentie positie aan. De werkgevers willen, zo bleek uit Blankerts woorden, in elk geval praten over beperking van de kosten. Dat kan door de uit keringen te verlagen, een minimaal aantal dienstjaren als voorwaarde voor toetreding te stellen of de vut- leeftijd op te trekken. Door werk nemers langer te laten werken kan bovendien kennis en ervaring wor den behouden. De werkgevers zullen (opnieuw) voorstellen de 180 miljoen gulden die in de huidige cao is gereser veerd voor bevordering van her verdeling van werk voor de vut-fi- nanciering te gebruiken. Het her verdelingsfonds bleek een regel rechte flop, volgens Blankert mede door de situatie op de arbeids markt. Het bestuur dat de fonds gelden beheerde moest nogal wat Macintosh Macintosh (confectie, Super- confex, Kwantum-hallen) wil een meerderheidsbelang verwerven in Halfords Nederland (fietsen, auto onderdelen en dergelijke). Bespre kingen wettigen de verwachting dat partijen nog dit jaar deze sa menwerking beginnen, zo hebben de ondernemingen gisteren mee gedeeld. Bromfietsverzekering De wa-premies voor brom- en snorfietsen gaan volgend jaar fors omhoog. Dit blijkt uit een bekend making van de contactcommissie motorrijtuigenverzekering, een in formeel overlegorgaan van verze keraars. Volgens de commissie moet de wa-premie voor bromfiet sen zonder versnelling 107 gulden en voor bromfietsen met versnel lingen 238 gulden kosten. Consumentenbond Het aantal leden van de Consu mentenbond is in 1987 enorm ge stegen. Directeur Dick Westen dorp verwacht aan het eind van het jaar een ledental van 530.000, en dat betekent een groei met 45.000 le den. Volkswagen Het Westduitse autoconcern Volkswagen heeft in de eerste ne gen maanden van dit jaar een con cernwinst behaald van 393 miljoen mark, 6,5 procent meer dan in de zelfde periode van vorig jaar. De omzet nam toe van 37,4 miljard tot 38,4 miljard mark. VW heeft de aan deelhouders verder laten weten dat de frauduleuze deviezentransac ties van zijn voormalige medewer kers geen invloed hebben op de re sultaten van dit jaar. Handelssancties De Verenigde Staten heffen waarschijnlijk nog deze week op nieuw een deel van de handels sancties tegen Japan op, zo heeft de woordvoerder van het Witte Huis, Marlin Fitzwater, dinsdag meegedeeld. Hij zei dat wordt over wogen de invoerrechten op Japan se elektronicaprodukten met 84 miljoen dollar te verminderen tot 165 miljoen dollar. Uruguay De burgerregering van president Julio Sanguinetti is niet van plan met de politie-agenten te onder handelen, die in Uruguay sinds twee dagen in staking zijn voor ver dubbeling van hun maandloon, be tere behuizing en gezondheidszorg en het recht om een vakbond te vormen. De regering vindt dat de politie-agenten eerst weer aan het werk moeten. Maxwell De Britse mediamagnaat Robert Maxwell blijft zijn imperium uit breiden. Gisteren deelde hij mee weer drie ondernemingen te heb ben ingelijfd: voor 34,8 miljoen pond sterling United Trade Press Holdings (een conglomeraat voor economisch nieuws) en voor een niet nader genoemd bedrag de Amerikaanse firma Alco Gravure. Maxwell heeft tevens bereikt ovef de verwerving van een belang van zeventig procent in Nimbus Re cords, producent van cd's, voor 24 miljoen pond. aanvragen afwijzen omdat het ex tra banen betrof, die een gevolg wa ren van de economische groei en niet van een herverdelende maatre gel. De werkgevers willen in de ko mende cao-onderhandelingen op het gebied van de beloningen recht doen aan de verschillen die er tus sen bedrijven bestaan. Loonstij gingen bij sterke bedrijven mogen niet overslaan naar zwakkere, zo zei Blankert. Hij zag in dit verband wel iets in het plan van de socialist Vermeend, die winstuitkeringen aan werknemers voor een deel be lastingvrij wil maken. De werkgevers staan met hun opvattingen lijnrecht tegenover de Industriebond FNV, de belangrijk ste tegenspeler in de cao-onder handelingen die eind november beginnen. Die heeft maar liefst tien cao-eisen die betrekking hebben op de herverdeling van bestaande arbeid. NEW YORK (Rtr) - De Amerikaan se oliemaatschappijen Texaco en Pennzoil het>ben zich bereid ver klaard te praten over een schik king in de slepende juridische pro cedure over een door Texaco te be talen schadevergoeding van 10,3 miljard dollar. De topfunctionaris sen van de twee concerns maakten dit gisteren duidelijk nadat Texaco er de voorgaande dag opnieuw niet in was geslaagd het vonnis door de rechter ongedaan te maken. Texaco werd in november 1985 tot het betalen van de schadever goeding veroordeeld omdat het concern in het voorgaande jaar Getty Oil had overgenomen terwijl dat bedrijf al een fusie-overeen komst had met Pennzoil. Texaco heeft van alles geprobeerd om on der de schadevergoeding uit te ko men, maar maandag moest op nieuw een forse tegenvaller wor den geincasseerd toen het hoogge rechtshof van de staat Texas het vonnis bevestigde. Het concern kan nu alleen nog in beroep gaan bij het Amerikaanse federale hoog gerechtshof. Pennzoil wijst erop eerder dit jaar een schikkingsvoorstel ten be drage van ongeveer twee miljard dollar te hebben afgewezen. De uit spraak van de rechter op maandag leidde gisteren tot een daling van de koers van de aandelen Texaco op Wall Street met 3,25 dollar tot 31 dollar. De koers van Pennzoil ging omhoog met 10,625 dollar tot 65,50 dollar, ondanks de beurscrisis bij na het hoogste niveau in een jaar. DEN HAAG (GPD) - Pieter Lake- man, voorzitter van de Stichting Onderzoek Bedrijfs Informatie (SOBI), zet in zijn nieuwe boek 'Frisse zaken' de kruistocht tegen premier Lubbers voort. Verm enging van zakelijke en politieke belangen van Lubbers worden daarin opnieuw aan de kaak ge steld. Over de recente overheids steun aan Fokker zegt Lakeman dat deze voor maar een paar maan den genoeg zal blijken. Door de verliezen over 1987 is in het komen de voorjaar opnieuw een steunope ratie noodzakelijk. Bekend van onder meer juridi sche klachten over onjuiste infor matie in jaarstukken van bedrijven en van boude uitspraken over het doen en laten van het familiebe drijf van Lubbers (Hollandia Kloos), gaat ook 'Frisse zaken' over de bekende Lakeman-thema's: de Nederhorst- en Ogem-affaires, Sla venburg, RSV, Hollandia Kloos na tuurlijk en de politiek. Fokker werd nog net voor het ter perse gaan meegenomen. Het is opnieuw premier Lubbers die door Lakeman op de korrel wordt genomen. Het half gewon nen, half verloren kort geding dat de broer van de premier, Hollandia Kloos-directeur Rob Lubbers, te- hoe de aanval langs hem ging en zich op Van Aardenne richtte", al dus Lakeman. Toetsing gen hem aanspande naar aanlei ding van zijn vorige boek, lijkt ko ren op de molen van Lakeman. Als een horzel graaft hij verder in de geschiedenis van de ondergang van het Nederhorst-concern, de po gingen van de premier een blunder van Hollandia Kloos in Koeweit politiek glad te strijken en de ver wikkelingen tijdens de RSV-en- quète, waar Lubbers buiten schot bleef. De destijds kersverse minister van economische zaken, Ruud Lubbers, wordt beschuldigd van 'misleiding van het parlement' tij dens de Nederhorst-verwikkelin gen. Deze praktijken zijn boven dien voortgezet, op een moment dat de latere premier nog wel dege lijk directeur was van het bedrijf dat de 'staalDoot' van Nederhorst overnam, Hollandia Kloos. Ontmanteling Uit een rapport van de Algemene Rekenkamer blijkt dat de hele Ne- derhorst-zaak de overheid 533 mil joen gulden heeft gekost. Het be langrijkste gevolg van de ontman teling was voor Hollandia dat de grootste concurrent, vooral voor overheidsopdrachten, was geliqui deerd, aldus Lakeman. Opmerkelijk is ook Lakemans visie op de geschiedenis van de RSV-enquete, waarbij niet Lub bers, maar de latere minister van economische zaken Van Aardenne slachtoffer werd. De miljarden- steun aan RSV was al in 1973 be gonnen, toen Lubbers minister was. Ook met het systematisch misleiden van het parlement is Nederlandse bedrijven positief over hervormingen AMSTERDAM (ANP) - Nederlandse bedrijven heb ben in het algemeen meer vertrouwen in de Sovjet economie gekregen sinds Gorbatsjov aan de macht is. Ze verwachten dat de handel met de Sovjetunie de ko mende jaren toeneemt. De informatie over de Sovjet- markt is volgens hen echter nog steeds onvoldoende. Dit blijkt uit een onderzoek van het Business Buro Oosteuropa (BBO) over de invloed van Gorbatsjovs 'perestroika' (hervorming) op de Nederlandse ver wachtingen van het zaken doen met de Sovjetunie. Gisteren presenteerde Anna Sandor namens het BBO de eerste resultaten van het onderzoek, dat begin december wordt gepubliceerd. Sandor zei bij de 300 zakenmensen die de vragenlijst hadden ingevuld (er waren er overigens 1100 aangeschreven) te zijn gestuit op een 'groot gebrek aan kennis over Sovjet-produk- ten. De meesten kwamen niet verder dan de 'troika' van de bekendste produkten: Lada-kaviaar-wodka. Lada is zelfs de enige merknaam die men wist te noe- Wel is ruim de helft van mening dat de Sovjetunie de komende jaren met nieuwe industriële produkten op de markt komt, vooral nu de inkomsten uit de traditio nele exportprodukten olie en gas zo zijn gedaald. Voor al van Sovjet-produkten in de landbouw en de micro- elektronica wordt concurrentie verwacht. Op dit moment maakt de handel met de Sojvetunie minder dan een procent uit van de totale Nederlandse handel. Driekwart van de zakenmensen verwacht dat dit veel meer zal worden. Twintig procent voorziet zelfs een verdubbeling in de komende vijfjaar. Vooral in de chemische en technologische sector alsmede op het gebied van landbouwmachines wordt uitgegaan van een dynamische ontwikkeling in de nabij toe komst. Klachten hebben de zakenmensen nog steeds over de gebrekkige communicatie, de bureaucratie en de valutaproblemen als gevolg van de niet-inwisselbaar- heid van de roebel. Ook de dwang tot compensatie (iets afzetten in de Sovjetunie wordt vaak gekoppeld aan iets afnemen) wordt als probleem ervaren. Sandor waarschuwt echter voor al te hooggespan nen verwachtingen. Economische veranderingen in het Oostblok plegen traag te verlopen, aangezien aller lei regels moeten worden aangepast. Volgens haar ba seert het bedrijfsleven zijn verwachtingen vooral op de politieke veranderingen, die in het algemeen sneller worden doorgevoerd. IJMUIDEN (GPD) - Als gevolg van het vangstverbod van schol, dat sinds zaterdag van kracht is, ra ken Nederlandse vis-fileerbedrij- ven voor een deel van hun grond stoffen aangewezen op het buiten land. Verwacht wordt dat die fi- leerbedrijven binnen enkele dagen voor het grootste deel van hun be hoeften uitwijken naar België, De nemarken en Groot-Brittannië. Geding schippers ROTTERDAM (ANP) - De verla dersorganisatie EVO en zes bij haar aangesloten leden hebben een kort geding aangespannen tegen de schippersorganisaties ONS en ASV, alsmede tegen het Komité Verontruste Schippers en tien in- divdiduele actievoerders. Het ge ding dient vrijdag voor de Rotter damse rechtbankpresident. Eisers vragen de rechter de acties die de particuliere binnenschippers al enige tijd voeren te verbieden op straffe van een dwangsom van 50.000 gulden voor iedere overtre ding. Daarnaast vragen zij een toe wijzing van een dwangsom van 500.000 gulden voor elke dag dat de acties ondanks een eventueel ver bod toch doorgaan. De particuliere schippers weige ren lading van bedrijven die niet willen verklaren dat zij afzien van het gebruik van eigen vervoer of beurtvaartdiensten en al hun la ding via de beurzen zullen aanbie den. Afgelopen vrijdag heeft een soortgelijk kort geding gediend voor de vice-president van de Am sterdamse rechtbank. Dit vonnis wordt morgen gewezen. De Nederlandse platvisvissers voorzien vrijwel geheel in de be hoefte van de fileerbedrijven. Zij leveren om en nabij 100.000 ton per jaar. Verwacht wordt dat die hoe veelheid, als gevolg van verder gaande vangstbeperkende maatre gelen, terugloop tot 70.000 ton. De visverwerkende industrie vreest dat de export van het veredelde visprodukt in gevaar komt als er stagnatie ontstaat in de aanvoer. Om die reden worden op korte ter mijn onder meer grote hoeveelhe den schar vanuit IJsland aange voerd. Omdat met de verminderde aan voer ook de werkgelegenheid op het spel komt te staan, heeft de Ne derlandse Zeevisgroothandel Ver eniging in IJmuiden bij de Ar beidsinspectie in Amsterdam ar beidstijdverkorting aangevraagd. Tot 31 december is daarvoor toe stemming verleend voor 60 pro cent van de wekelijkse arbeidstijd. De Vereniging telt ongeveer 100 le den. Samen met de Nederlandse Ver eniging van Diepvries Industrieën, de Urker Zeevisgroothandel Vere niging en de totale aanvoersector wil de Nederlandse Zeevisgroot handel Vereniging een Visplan op stellen. De bedoeling daarvan is te komen tot een plan dat vissers in de gelegenheid stelt, met inachtne ming van een aantal verplichte stil- ligdagen, het jaar uit te vissen. Dat plan op zichzelf is niet nieuw. Omdat uitvoering ervan echter afhankelijk is van de mede werking van de vissers, heeft het in de praktijk nooit voldaan. Na over leg met de verschillende producen tenorganisaties willen de drie vere nigingen aan minister Braks vra gen om de uitvoering van het plan, bij Algemene Maatregel van Be stuur, wettelijk te verplichten. De opstellers van het vernieuwde plan willen dat aan het niet nakomen van de bepalingen strenge strafbe palingen worden verbonden. Een bedrijf dat voor een belang rijk deel van zijn produktie afhan kelijk is van de platvisaanvoer is Bertus Dekker in IJmuiden. Direc teur A. Tielrooy bevestigt dat door het scholvangstverbod de produk tie en de export in gevaar komen. "Als aanvoer, handel en industrie elkaar echter vinden in een visplan dan blijft de continuïteit van de aanvoer in ieder geval gewaar borgd. Daarmee blijven bestaande exportmarkten behouden. We moeten lering trekken uit de erva ring opgedaan na het instellen van het haringvangstverbod in 1978. Toen dat werd opgeheven waren we onze exportpositie van haring zo goed als helemaal kwijt", aldus André Tielrooy. Bij Bertus Dekker bestaat ook belangstelling voor de import van schar uit IJsland. André Tielrooy: "Bij wijze van proef heeft de Zee visgroothandel Vereniging een paar weken geleden een container met dertien ton laten overkomen. Die vis was ongeveer een week on derweg en na aankomst nog uitste kend van kwaliteit. Als het om gro tere hoeveelheden gaat kunnen we gebruik maken van een catamaran die de oversteek in twee dagen doet en per keer 150 ton kan aan voeren. Het is vrijwel zeker dat dat gaat gebeuren". Vier jaar cel geëist in Lionel-fraude AMSTERDAM (ANP) - Tegen de 33-jarige Amsterdamse hoofdverdachte in de miljoen fraude met het beleggingskan toor Lionel Financial Set-vices is vier jaar cel en een boete van een ton geëist. De man zou fei telijk leiding zou hebben gege ven aan de inmiddels failliete onderneming die de fiscus en beleggers voor vermoedelijk vele miljoenen heeft bena deeld. De raadsman van de verdach te mr. Kouwenberg, bepleitte echter vrijspraak. De man was weliswaar de enige aandeel houder van Lionel Financial Services, maar was daar geen bestuurder en zou zowel de be voegdheden als de mogelijkhe den missen om in te grijpen. Overigens moeten de directeur van Lionel en een medewerk ster zich nog verantwoorden voor hun rol in deze zaak. Officier van justitie mr. Van Oven wil niet dat het grote brein achter de hele zaak de dans ontspringt. Hij schilderde de hoofdverdachte af als dege ne die aan de touwtjes trok bij Lionel: er werd (zwart) geld ge stort op rekeningen met echte en valse namen. Na transacties op goederentermijnmarkten, waarvan niet zeker is of ze in derdaad zijn uitgevoerd, wer den de belastingvrije specula tiewinsten later toegeschreven aan de 'echte' rekeningen en werd geld afgeboekt van de zwarte rekeningen. Zo werd op grote schaal zwart geld gewit. door Lubbers begonnen. De enquêtecommissie heeft ech ter de schuld bij Van Aardenne en niet bij Lubbers gelegd. Volgens Lakeman "is het meest onthutsen de van de hele RSV-enquête het feit dat vice-voorzitter Joekes zijn plicht volmaakt heeft verzaakt". Toen duidelijk werd dat de be schuldigende vinger vooral op Van Aardenne zou worden gericht, was Joekes de aangewezen persoon om de schijnwerper ook op Lubbers - toen inmiddels premier - te rich ten, aldus Lakeman. De partijgenoot van Joekes in de enquêtecommissie, Korthals, wil de wel wat doen en stelde fractie leider Nijpels op de hoogte. Maar deze was al even onervaren en te weinig van de details op de hoogte, waardoor "Lubbers kon toezien Het boek 'Frisse zaken', dat van af vandaag in de winkels ligt, is op nieuw een aaneenrijging van feiten en veronderstellingen, die voor een flink aantal rechterlijke toetsingen in aanmerking zou kunnen komen. Vooral de broers Lubbers komen opnieuw in een vreemd daglicht te staan. Maar behalve het vermen gen van politieke en zakelijke be langen door Lubbers, wordt ook nog even Fokker onder de loep ge nomen. "Wanneer de schuld aan de over heid ook als schuld in de balans van Fokker had gestaan, zou Fok ker eind 1986 een eigen vermogen van ongeveer min zevenhonderd miljoen gulden hebben". Bijzon der slecht management, consta teert Lakeman, en bovendien ge bruik van voorkennis van de Fok ker-directie bij koop en verkoop van de eigen aandelen. "Toen nog niet strafbaar, maar de winst voor Swarttouw c.s. op de door mij be schreven transacties schat ik op een miljoen gulden. Onbelast bo vendien". ARNHEM (ANP) - Door tegenval lende resultaten in de chemische vezels zijn de resultaten van Akzo in het derde kwartaal van dit jaar duidelijk beneden het niveau ge bleven van de voorgaande kwarta len en het overeenkomstige kwar taal van vorig jaar. De nettowinst daalde in het derde kwartaal van 195,3 miljoen gulden tot 155,8 mil joen gulden en in de eerste negen maanden van 632.0 miljoen gulden tot 526,8 mihoen gulden. De gang van zaken in de eerste negen maanden komt overeen met de begin dit jaar uitgesproken ver wachting dat het resultaat over ge heel 1987 zal achterblijven bij het zeer goede niveau van 1985 en 1986. De achterstand ten opzichte van de winst in het vorige jaar zal Akzo in het vierde kwartaal niet meer kun nen inlopen, maar de onderneming blijft van mening dat er nog steeds sprake zal zijn van een goed resul taat. De resultaten van de chemische vezels stonden onder sterke druk van de daling der opbrengstprij- zen, vooral als gevolg van de koers daling voor de Amerikaanse dollar, bij stijging van de kosten, in het bij zonder die van grondstoffen Bo vendien deed de invloed van de va kantieperiode zich in het kwartaal gelden. Daardoor was het bedrijfs resultaat in het derde kwartaal van dit jaar voor 24 miljoen gulden ne gatief. Als gevolg van de verkoop van Akzo Consumenten Produkten aan Douwe Egberts, die naar ver wachting nog dit jaar zijn beslag krijgt, haalt Akzo een boekwinst van ongeveer 450 miljoen gulden. ADVERTENTIE AALSMEER - Nog even de cactussen afstoffen >en de 25-ste Nationale Bloemen Vaktentoonstelling kan worden geopend, dat gebeurde vanochtend. De tentoonstelling in de Aalsmeerse veilinghallen loopt tot en met 8 november. (foto anp> De feestdagen staan weer voor de deur Er zullen weer meer dan 100 miljoen kerst- en nieuwjaarskaarten worden verzonden. Ook u zult onge twijfeld uw familie, vrienden en kennissen het beste willen toewensen. Nescafé helpt u daarbij een handje. Als u nu een pot Nescafé Goudmerk van 200 gram koopt, dan doen wij u alvast 8 postzegels van fl. 0,65 kado. Dat is handigl Wat moet u doen? Stuur deze bon volledig ingevuld samen met de afsluitfolie van een pot Nescafé Goudmerk 200 gram (twee folies van 100 gram of vier van 50 gram mag ook) vóór 20 november 1987 naar Nescafé Postzegel actie, Antwoordnummer 365,1100 CC Amsterdam. Wi| zorgen er dan voor dat u de postzegels uiterlijk 4 december in huis heeft. Ruim op tijd dus. Dit aanbod geldt tot 20 november 1987. Per gezin maxi maal één inzending! Deze bon, volledig ingevuld, mei afsluitfolie(s) voor 20 november opsturen naar Nescafé Postzegelactie. - Antwoordnummer 365,1100CC Amslerdam. Een postzegel y plakken is niet nodig. j.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7