Politie arresteert schutter Frankfurt Misstanden in Britse leger Bonn laat deel slachtoffers nazi-regime in de kou staan VS werpen hinderpaal op voor wapenakkoord 53 Roep om verscherping demonstratierecht Vreedzame betogingen dekking voor geweld Contract China-Iran voor zijderupsraketten We kunnen niet zonder... 'n Betaalbaar Aanvullend Pensioen... Onze verzekeringS' adviseur wees ons de weg. Daar hebben we Nationale- Nederlanden voor. WOENSDAG 4 NOVEMBER 1987 PAGINA 5 BONN - Vandaag nog zal een jonge demonstrant uit Frankfurt voor de onderzoeksrech ter worden geleid in verband met de moord op twee Frankfurtse politiemannen maan dagavond. Dat deelde de woordvoerder van de hoogste openbare aanklager Kurt Reb- man vanmorgen mee. BONN (GPD) - In de Bondsrepu bliek zijn ongeveer 3.000 geweld dadige demonstranten. Ze worden 'autonomen', 'spontis' of 'staalko gelfractie' genoemd. Hun voor naamste kenmerken zijn een enor me mobiliteit en gewelddadigheid. Ze opereren net zo goed in West- Berlijn als in Frankfurt, Wackers- dorff of Hamburg. Ze zijn ver momd, dragen zwarte helmen, zwarte gezichtsmaskers en ver schijnen altijd als 'blokken' tussen vreedzame demonstranten. Achter de maskers verbergen zich militante anarchisten, middel bare scholieren, jongeren die niets meer met de samenlevening te ma ken willen hebben en gefrustreer de vredesactivisten. Het geweld hebben ze gemeenschappelijk, een ideologie hebben ze niet. Ook heb ben ze geen echte strategie. Ze rea geren op gebeurtenissen. Vrijwel altijd gebruiken ze vreedzame de monstraties als dekking voor hun geweld. Hun hoofddoel is de kernenergie en sinds de kernramp van Tsjerno- bil is de bereidheid om geweld te gebruiken sterk toegenomen. Ze schieten sindsdien met lichtspoor- munitie en gebruiken molotov cocktails. Hun hoofdwapen is sinds ongeveer een jaar een kata pult, waarmee stalen kogels, moe ren en schroeven worden afge vuurd. Deze katapults vallen onder de wapenwet, omdat ze dodelijk kunnen zijn. Pistolen haddën de militante chaoten tot nu toe niet gebruikt. Volgens een Hamburgse deskun dige zal het gebruik van een vuur wapen zoals in Frankfurt is ge beurd, tot een felle discussie bin nen de autonomen leiden, omdat volgens hem de meesten het ge bruik van vuurwapens afkeuren. Volgens deze kenner gaat het in De Beierse expert op het gebied van conflictonderzoek, Wolfgang Salweski, sloot zich voor de West- duitse televisie aan bij deze veron derstelling. maar hij voegde daar aan toe dat de man of mannen nu iets hebben gedaan wat men al eni ge tijd vreesde, namelijk het mis bruiken van een gewelddadige de monstratie om nog meer geweld te ontketenen. Salewski zei verder dat het niet de eerste poging is om politiemannen te doden. Hij herin nerde aan een gewelddadige de monstratie tegen de geplande op werkingsfabriek voor kernafval in Wackersdorf, waar een politiebusje met bemanning in brand werd ge stoken. Op het laatste nippertje konden de ME-ers brandend uit hun voerzuig worden gered. De demonstrant, die tot een zoge naamde autonome groep hoort, werd kort na de dodelijke schoten opgepakt. In zijn kamer vond de politie een rugzak waarin behalve het pistool, waarmee een van de agenten werd gedoe ook een aan tal pistolen voor lichtspoormunitie werd gevonden. De recherche gaat ervan uit dat de man de taak had deze wapens zo snel mogelijk te la ten verdwijnen. Het staat nog niet vast of hij ook de dodelijke schoten heeft afgevuurd. Er zitten nog vier andere demonstranten in voorlopi ge hechtenis. Tegen de vijf liep al een gerechtelijk vooronderzoek wegens 'het omzagen van elektrici- teitsmasten. door Hans Hoogendijk Het wordt niet uitgesloten geacht dat het gebruik van een pi stool een éénmansactie was. Tot nu hebben de gewelddadige autono men nog nooit vuurwapens ge bruikt. Het maandagavond ge bruikte wapen was een jaar gele den tijdens een demonstratie ge stolen van een politieman. In West-Duitsland is met woede en verbijstering gereageerd op de moord op de twee politiemannen tijdens de verboden demonstratie tegen de startbaan-west van het vliegveld. De doden vielen nadat vanuit het bos het commando: "Scherpschutters- vuur" had ge klonken. Direct daarna werd de politie bestookt met vuurwerk, molotovcocktails, lichtkogels en pistoolschoten. Gisteren hielden in veel West- duitse steden duizenden politie mensen stille marsen. In het hele land patrouilleerde de politie met rouwlinten op motoren en auto's. Woordvoerders van de politievak bonden riepen vreedzame demon stranten op, nu de straat op te gaan om vóór de veiligheid van de poli tie te demonstreren, „opdat onze collega's na het uitoefenen van hun dienst ook weer veilig thuis kun nen komen". De regeringspartijen CDU en CSU eisen een verscherping van het demonstratierecht en een ver bod op vermomming. CDU-fractie- leider Dregger: „Medegevoel zon der consequenties is niet geloof waardig". Minister van binnen landse zaken Zimmermann (CSU) sprak over een nieuw soort geweld dat concrete maatregelen vereist. Ook hij appelleerde aan de FDP om in te stemmen met harde, wet telijke maatregelen. De liberale coalitiepartner FDP ziet hierin geen oplossing voor het geweld dat een kleine minderheid gebruikt. Volgens de FDP zijn er voldoende rechtsmiddelen voor handen om effectief politie-optre- den mogelijk te maken. Ook SPD-voorzitter Vogel acht verscherping van de bestaande wetten geen geëigend middel. Hij waarschuwde ervoor bij discussies over mogelijke maatregelen niet de emoties van het ogenblik te laten domineren. „Misdadigers die tot moord hebben besloten, zullen hiervan niet onder de indruk zijn en zullen zich er ook niet door van Buitenland kort hun plannen laten afbrengen", zei Vogel. Bij de Groenen heerste versla genheid. De fractie nep demon stranten op om van geweld af te zien. Otto Scilli: „Van demonstran ten en van organisatoren van de monstraties moet worden ver wacht dat zij zich in de toekomst duidelijker distantiëren van ge welddadige, vermomde deelne mers". Het Westduitse parlement komt morgen in een speciale zitting bij een om over de moord in Frankfurt te debatteren. Minister-president Wallmann van Hessen zei dat zijn regering op deze moord hard zal antwoorden. Hij kondigde aan dat de politie met alle middelen zal worden uitgerust die geschikt zijn voor effectief optreden tegen ge welddadige demonstranten. Hes sen heeft een beloning van 100.000 mark uitgeloofd voor aanwijzingen die leiden tot arrestatie van de da ders. Het onderzoek is overgenomen door de hoogste openbare aankla ger, Rebman, die normaal alleen belast is met aanslagen met een terroristische achtergrond. Reb man zei dat er weliswaar nog geen bewijs is voor een terroristische aanslag, maar dat naar zijn mening „door deze moorden de interne ze kerheid van de Bondsrepubliek wordt bedreigd". BAGHDAD (AP/AFP/Rtr.) - Iran heeft begin vorig jaar een contract van bijna 800 miljoen gulden geslo ten met China voor de levering van zijderupsraketten. Dat verklaarde gisteren de in Ba ghdad gevestigde Mujahedin- Khalq, één van de belangrijkste Iraanse oppositiegroepen. In maart 1986 zouden de eerste zijderupsraketten zijn aangeleverd ADVERTENTIE Duizenden politiefunctionarissen uit Hessen kwamen gisteravond spontaan in Fraiikfurt bijeen om uiting te geven aan hun gevoel van droefheid in verband met het doodschieten van twee van hun collega's. (foto anp> LONDEN Is het inderdaad een boze trend of betreft het een toevallige samenloop van om standigheden? Met deze pijnlij ke vraag worstelen in Engeland tal van militaire commandanten, nu plotseling naar buiten is ge komen dat pesten, tiranniseren en zelfs mishandeling schering en inslag is in de zo stramme ge lederen van de Britse strijd krachten. Labour-afgevaardigde in het Lagerhuis Jack Ashley spreekt over een probleem, dat veel groter is dan de autoriteiten willen toegeven. Hij heeft ge vraagd om een officieel onder zoek. De directe aanleiding daartoe is de mishandeling van een 21-ja- rige recruut bij de Coldstream Guards, de mannen met de hoge zwarte beremutsen op en de on berispelijke paradepas, die on der meer de bewaking van Buckingham Palace - het werk paleis van koningin Elizabeth in het centrum van Londen - als Pesterijen en mishandeling 'op grote schaal' taak hebben. De recruut, die door getuigen is omschreven als een vervelend lastpak die ge woon vroeg om een pak rammel, had twee soldaten die hem had den geslagen aangegeven. Waar na zij achter slot en grendel wer den gezet. Vrienden van de twee wonden zich daarover zö op, dat ze mid den in de nacht de recruut uit zijn bed trokken om hem er ge ducht van langs te geven. De in derdaad bont en blauw geslagen jongeman meldde zich bij de me dische dienst, waar men Miles Frisby, commandant van de Coldstream Guards' ter plaatse, inlichtte. Aangezien het slachtoffer aan vankelijk weigerde de namen van zijn twee nieuwe aanvallers te noemen, gaf de commandant de vijfhonderd officieren en manschappen maandagavond huisarrest. Zolang de schuldigen niet naar voren kwamen, mocht niemand de Wellingtonkazerne, op enkele honderden meters van Buckingham Palace, verlaten. Om de druk nog wat te vergro ten kregen de gevreesde drilser- geanten de opdracht om de re- cruten extra stevig aan te pak ken. De grote exercitieplaats moest tot vervelens toe worden aangeveegd en telkens werden nieuwe ploegen er op uit ge stuurd om gewapend met man den, scheppen en prikstokken overal vuil te ruimen. Toen nie mand zich meldde hief Frisby het uitgaansverbod op en scha kelde hij de militaire politie in. Waardoor het onderzoek meteen een officieel karakter kreeg. Dit incident valt samen met de behandeling van een zaak tegen vier Schotse militairen door de krijgsraad. Zij zouden - gelegen in West-Duitsland - een collega bij herhaling zèèr ernstig hebben mishandeld. De laatste tijd verschijnen in Engeland trouwens geregeld be richten over pesterijen en ge- weldsacties tussen militairen on derling. Het parlementslid As hley zegt dat hij nu een dossier heeft van meer van vijftig geval len, waarin de mishandeling be trekking heeft op slaan, schop pen, het toebrengen van brand wonden en acties waarbij de slachtoffers onder water werden geduwd of met hun hoofden in uitwerpselen gedrukt. „Dit schreeuwt om een diep gaand onderzoek. Want het gaat om een probleem dat werkelijk hoogst ernstig is", vertelde de so cialistische parlementariër. Jaar lijks telt het Britse leger 18.000 recruten. Sinds 1979 heeft de krijgsraad meer dan 90 gevallen behandeld van mishandeling, die betrekking hadden op de manschappen onderling. via de Iraanse haven Bandar Ab bas. De Iraanse delegatie die het contract sloot, werd geleid door een Iraanse hoge functionaris, Ria- zi heten. In juni dit jaar zouden 52 officieren van de Iraanse marine samen met minstens 50 Revolutio naire Gardisten in China een trai ning in het gebruik van de raketten hebben gehad, aldus de Mujahedin in een persbericht. China, dat zegt neutraal te zijn in de oorlog tussen Iraq en Iran, heeft altijd ontkend rechtstreeks zij derups-raketten aan Iran te hebben geleverd, nadat Iran eerst had ge zegd die raketten buitgemaakt te hebben en ze vervolgens zelf nage bouwd te hebben. Wat voor bewij zen de Mujahedin voor hun bewe ringen over het contract hebben, bleef onbekend. De Chinese am bassadeur in Kuwayt, Quan Tse Huay, verklaarde gisteren dat zijn land krachtig de hand houdt aan het beleid om geen wapens te leve ren aan Iran en evenmin aan Iraq. Naar zijn zeggen heeft Iran de pro jectielen vermoedelijk op de inter nationale wapenmarkt op de kop getikt en is de regering niet bij machte om wapenleveranties via die weg te verhinderen. China is volgens Quan bereid een wapenembargo van de VN te gen Iran te steunen. Tegenover de Kuwaytse krant Al-Anbaa sprak hij zijn veroordeling uit over de Iraanse agressie tegen Kuwayt. Hij noemde de Iraanse aanvallen on aanvaardbaar omdat "Kuwayt geen partij is in de oorlog" van Iran met Iraq. Iran denkt daar echter anders over en beschuldigt de Kuwaytse regering ervan steun te geven aan de Iraakse oorlogsin spanningen. Overigens stemmen Iran en Iraq er mee in afgezanten naar de Vere nigde Naties te sturen voor een nieuwe ronde van besprekingen met de secretaris-generaal van de VN, Javier Perez de Cuellar. De Verenigde Staten vinden dat de VN een ontwerpresolutie moet op stellen die zonodig kan dienen om een bestand in de Golfoorlog af te dwingen. Aanslag op verkiezingsraad Haïti PORT-AU-PRINCE (AP) - In het hoofdkwartier van de Voorlopige Verkiezingsraad op Haïti en in een kantoor van een lid van de raad zijn gisteren branden uitgebroken, luttele uren nadat de raad 12 kandi daten voor het presidentschap had afgewezen. De meeste afgewezen kandida ten waren voormalige functionaris sen uit de regering van dictator Jean-Claude Duvalier, die in febru ari 1986 naar Frankrijk vluchtte. Het materiaal van de raad ging grotendeels verloren. Enkele stra ten verder ging vrijwel gelijktijdig een handelskantoor in vlammen op dat toebehoorde aan verkiezings raadslid Emmanuel Ambroise. Verder werden schoten gelost in de richting van het partijhoofdkwar tier van de christen-democratische presidentskandidaat Sylvio Clau de, de kantoren van een regionaal verkiezingsbureau in Delmas en de woning van een kandidaat-senator. De identiteit van de daders is nog onbekend. De negen leden van de onafhan kelijke kiesraad hebben gezworen hun eigen levens op het spel te zet ten om de bepaling in de grondwet te handhaven die alle functionaris sen van het oude-regime uitsluit van een verkiesbaar ambt. ADVERTENTIE 'n Brochure? Vraag uw verzekeringsadviseur of bel: (010) 454 80 20 EL SALVADOR - Het Salva doraanse verzet heeft gisteren, uit protest tegen de moord van verle den week opAnaya, het vervoer in El Salvador vrijwel stilgelegd BONN (GPD) De Westduitse re geringspartijen CDU, CSU en FDP willen 300 miljoen mark extra uit trekken voor schadeloosstelling van de slachtoffers van het nazi-re gime die tot nu toe niets of bijna niets hebben gekregen. Dit staat in een advies van de fracties aan het parlement. De regering-Kohl zal dit voorstel waarschijnlijk Er leven nog miljoenen zigeu ners, homo's, dwangmatig gesteri- liseerden, dienstweigeraars, jeho va's getuigen en ex-dwangarbei ders, die onmenselijk hebben gele den onder de nazi's. Maar de mees ten van hen komen niet in aanmer king voor een zeer verlate 'Wieder- gutmachung'. Volgens de regeringsfracties zijn bij de schadeloosstelling enkele groepen niet aan bod gekomen, „in het bijzonder doordat zij de wette- Overloper Een hooggeplaatste Nicaragu aanse militaire functionaris, die naar wordt aangenomen toegang had tot zeer geheime informatie, is naar de Verenigde Staten overgelo pen. Amerikaanse regeringsfunc tionarissen weigerden commen taar op de zaak maar de New York Times meldde dat de 34-jarige ma joor Roger Miranda Bengoechea bekend is met Nicaraguaanse staatsgeheimen. Miranda zou de supervisie hebben gehad over de staf van president Ortega. Neushoorns Stropers in Zimbabwe hebben de afgelopen weken in het Zambe- zi-wildpark minstens dertien zwar te neushoorns afgeslacht. Tot nu toe hebben stropers in Zimbabwe dit jaar al meer dan 100 van deze zeldzame dieren gedood. Er komen nu nog maar ongeveer 600 neus hoorns in Zimbabwe voor. Jacht opzieners in het nationale park hebben sinds eind 1985 al meer dan 20 stropers betrapt en doodgescho ten. Singapore Volgens Amnesty International zijn in Singapore 22 gevangenen die in mei en juni zijn opgepakt op verdenking van een complot, tegen de regering, onderworpen aan een zeer wrede, vernederende en on menselijke behandeling. Een dele gatie van Amnesty heeft vastge steld dat het gaat om gewetensge vangenen die alleen wegens hun vreedzame oppositie tegen hun de egering zijn vastgezet. Sommigen werden 50 uur ononderbroken aan verhoren onderworpen waarna zij zo van de kaart raakten dat zij elke verklaring ondertekenden. MONTEREY - De Amerikanen lij ken op het laatste moment een hin derpaal op te werpen voor de defi nitieve goedkeuring van het INF- akkoord over de verwijdering van alle middellange-afstandsraketten uit Europa. Dat bleek dinsdag op de vergadering van de NAVO-mi- nisters van defensie in het Califor- nische Monterey. door Hans de Bruijn De Amerikaanse minister van defensie Casper Weinberger maak te daar duidelijk dat de VS willen dat al in of tegelijk met het INF- akkoord ook afspraken worden ge maakt over het verdwijnen van de Russische SS-25-raketten. Hoewel het daarbij gaat om strategische (lange-afstands-) raketten, wil Weinberger dat daarop toch vóór ADVERTENTIE de ondertekening van het INF-ak koord op 7 december uitzicht be staat. Ook de Nederlandse minister van defensie Wim van Eekelen zei dat "wat de SS-25 betreft er iets zal moeten gebeuren". Het gaat hier net als bij de veel kleinere SS-20 om een mobiele raket. En volgens Van Eekelen worden dergelijke mobiele systemen voor de stabili teit tussen oost en west heel be langrijk. De Amerikanen, die zelf nog geen mobiele raketten hebben, vrezen dat de Sovjets met de SS-25 het INF-akkoord kunnen omzei len. Volgens Weinberger is dat een van de belangrijkste zaken die nog geregeld moeten worden voordat president Reagan en partijleider Gorbatsjov het akkoord begin de cember kunnen ondertekenen. Juist door hun mobiele karakter zijn de SS-25's, waarvan de Russen er 72 hebben, net als de SS-20's moeilijk op te sporen. Voor de SS- 20's speelt dat probleem straks niet meer, omdat die allemaal zullen moeten verdwijnen. De controle daarop wordt volgens de Amerika nen echter bemoeilijkt zolang de Russen andere mobiele systemen behouden. Het wordt dan immers erg moeilijk om, bijvoorbeeld van uit spionage-satellieten, vast te stellen of op een basis SS-25's of toch nog SS-20's staan. Dat speelt des te meer omdat de Russen de SS-25's willen gaan plaatsen op bases die nu nog voor de SS-20's bestemd zijn. Voorts be staan beide raketten voor een deel uit dezelfde onderdelen. Hoewel het bereik van de SS-25 ongeveer vier maal zo groot is als dat van de SS-20, zouden zij bovendien ge bruikt kunnen worden om dezelf de doelen te 'dekken', die nu nog aan de straks te ontmantelen SS- 20's zijn toegewezen. Volgens Van Eekelen zou het daarom maar het beste zijn nu ook die SS-25's te verbieden. Ook de Duitse minister Manfred Wöerner beklaagde zich erover dat de Sov jets doorgaan met het plaatsen van nieuwe strategische systemen, ter wijl onderhandelingen bezig zijn over het verminderen ervan. Deze zogenaamde START-be- sprekingen zouden begin volgend jaar tot een akkoord moeten leiden over een vermindering van alle strategische kernwapens met 50 procent. Dat akkoord zou op de volgende top van Reagan en Gor batsjov, mogelijk in maart in Mos kou, getekend moeten worden. In Europa wordt gevreesd dat de kringen in de Amerikaanse Senaat, die tegen het INF-akkoord zijn, de kwestie van de SS-25's zullen aan grijpen om de goedkeuring van het akkoord door de Senaat te belem meren of toch op zijn minst te ver tragen. Het gevaar bestaat dat dan de ak koorden over de middelange- (INF) en de lange-afstandswapens (START) door elkaar gaan lopen, iets wat de Amerikanen juist nooit hebben gewild. Door nu al met de Russen tot een afspraak over de SS-25's te komen, hoopt de Rea- gan-regering deze hinderpaal voor ondertekening van het INF-ak koord vroegtijdig te voorkomen. lijke termijn waarbinnen vergoe ding kon worden verlangd, hebben laten verlopen". Hun constatering dat de schuld in feite bij de slachtoffers ligt, staat lijnrecht tegenover de uitkomst van een openbare hoorzitting die juni dit jaar op voorstel van de SPD en de Groenen werd gehouden. Toen bleek dat grote groepen na de oorlog deels bewust zijn uitgeslo ten van een schadeloosstelling. In het kader van de wederopbouw in de westeliijke bezettingszones werden met het oog op het 'rode ge vaar' oude machtsstructuren her steld, bureaucraten kregen hun baan terug en de de- nazificering mislukte. Dat had grote gevolgen De Nederlandse minister Van Eekelen (links) arriveerde gisteren samen met zijn Amerikaanse collega Weinberger bij het congrescentrum van Monterey. Weinberger heeft Nederland lof toegezwaaid voor het mijnenja- gen in de Perzische Golfen de leidende rol die ons land speelt in de Westeu- ropese Unie. (foto anp» verzoek tot 'Wie- dergutmachung' indienden. Niet alleen kwam het voor dat zij in het zelfde gebouw moesten komen, waar ze eens gevangen zaten, het was zelfs mogelijk dat hun aan vraag werd behandeld door de zelf de ambtenaar die hen enkele jaren tevoren nog naar een kamp had ge stuurd. In sommige gevallen wer den medici in die jaren als getuige opgeroepen, terwijl zij zelf aan ge dwongen sterilisaties hadden mee gewerkt. De CDU, CSU en FDP willen nu met een extra bijdrage van 300 mil joen mark de ergste gevallen ver lichten. Dit geld wordt echter over een tijdsbestek van zes jaar uitge smeerd. Het plan van de SPD om een fonds voor dit doel te stichten kreeg geen meerderheid en het voorstel van de Groenen om alle slachtoffers van de nazi-terreur een behoorlijk pensioen te garanderen, was volstrekt kansloos. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5