Berekening van gevolgen inkomen Profeste 'Overheid moet soms méér doen' Voetbal zelf moet vandalisme te lijf Zes jaar geëist voor doodslaan pleegkind Amsterdamse scholen kunnen aantal buitenlanders niet aan 'Justitie moet fouten kunnen herstellen' Huisvesting zigeunerfamilie Duric blijft slepende zaak R 1987 WOENSDAG 4 NOVEMBER 1987 PAGINA 3 Bij invoeren basisverzekering (Vervolg van pagina 1) DEN HAAG (ANP/GPD) - Het kabinet wil in 1990 voor ie dereen een verplichte basisverzekering invoeren, waarin 85 procent van het huidige pakket van gezondheidszorg en wor maatschappelijke dienstverlening wordt ondergebracht. Het kabinet volgt daarmee het advies van de commissie- Dekker. typ; rttouv De premie bestaat uit een vast be- orger drag en een gedeelte dat afhanke lijk is van het inkomen. Voor dat e ont bedrag krijgt men een verplicht rs ba pakket, voor de rest kan men zich ikaan aanvullend verzekeren, bie ht of "Er moet nog veel rekenwerk gul worden gedaan, maar met dit mo del gaan we aan het werk", aldus staatssecretaris Dees (volksge zondheid) gisteren in een toelich ting. Begin volgend jaar moet een definitieve keus worden gemaakt. Dat gebeurt mede aan de hand van nieuwe berekeningen van het Cen traal Planbureau over inkomens gevolgen van het basisverzeke ringsmodel. ALKMAAR (GPD/ANP) - Wegens doodslag op haar zesjarig pleeg dochtertje Inge heeft de Alkmaarse officier van justitie F. Visser giste ren tegen een 58-jarige vrouw uit Nieuwe Niedorp een onvoorwaar delijke gevangenisstraf van zes jaar met aftrek geeïst. Het misdrijf zou op 22 mei 1978 hebben plaatsge vonden. De vrouw ontkent schul dig te zijn. Volgens mr. Visser heeft de ver dachte in een kort tijdsbestek van het kind een menselijk wrak ge maakt en haar tenslotte met een ra gebol doodgeslagen. Ook de ande re pleegkinderen zouden na de dood van Inge stelselmatig zijn mishandeld. Getuige-deskundige prof. dr. J. Bastiaans meent dat de vrouw lijdt aan een gespleten persoonlijkheid. Volgens de zenuwarts uit Oegst- geest is de vrouw op sommige mo menten volledig ontoerekenings vatbaar. De advocaten van de vrouw hebben op grond van de conclusie van prof. Bastiaans om ontslag van rechtsvervolging ge pleit. "Het Noordhollandse Nieuwe Niedorp herbergde een mini-con centratiekamp. Van het zesjarig meisje Inge werd het hoofdje inge slagen. De drie andere pleegkinde ren ontsnapten ternauwernood aan de dood, maar dragen de gevolgen van de vreselijke mishandelingen door hun pleegmoeder, aan wie zij met huid en haar waren overgele verd", aldus de officier van justitie. Met overslaande stem citeerde hij uit de verhalen van de drie an dere, nog levende pleegkinderen, over hun pleeghuis waar, ver weg van de bewoonde wereld, de meest vreselijke dingen werden uitge haald. De vier kinderen waren in 1978 respectievelijk zes, zeven, acht en tien jaar. "Schoppen en slaan. Poep eten, met de voetjes op een gloeiende kookplaat laten staan, bijna verdrinken", aldus het relaas van de officier. De lotgevallen van Inge, verteld door de andere kinderen, waren nog veel erger. "Het kind kreeg sokjes van blaren nadat ze in ko kend water had gestaan en werd in bleekwater ondergedompeld. Stel selmatig werd het verzwakt; kreeg niet te eten en stal daarom kippe- voer en kattevlees. Ze moest ste nen sjouwen, rondjes hardlopen en zout eten. Uiteindelijk werd ze met een ragebol zodanig geslagen dat ze twee dagen later overleed, aldus de officier. Aanvankelijk seponeerde justi tie de zaak wegens gebrek aan be- Daarvoor krijgen ze een groter pak ket in de plaats. Iedereen moet een inkomensafhankelijke premie gaan betalen en daarnaast een vas te premie die voor iedereen gelijk is. Dit geldt zowel voor particuliere patiënten als voor ziekenfondsver zekerden. Gelijkheid in premiestelsel kan echter pas na 1990 tot stand komen. Inmiddels moeten volgend jaar be slissende keuzen worden gemaakt over wat er in het basispakket komt. Dat zal mede afhangen van wat de Tweede Kamer en de ad viesorganen vinden. Maar eerst kijkt het kabinet naar de inko mensgevolgen van de voorstellen voor belastingvereenvoudiging van de commissie-Oort. Het gaat het kabinet met name om de gevolgen voor de inkomens bij combinatie van de belasting- operatie en de invoering van een basisverzekering voor ziektekos ten. Bijzondere groepen zijn onder meer de ambtenaren. Zij zullen ook tandheelkundige verzorging. Ver- 60 procent inkomensafhankelijk moeten gaan betalen. Het lijkt waarschijnlijk dat voor hen com penserende maatregelen zullen moeten worden getroffen om de in komensgevolgen geleidelijk te overbruggen. Dat kan ook voor de i gelden. Eerste doelstelling is dat het ba sisverzekeringspakket voor ieder een gelijk wordt. Dat zou in 1990 het geval moeten zijn, wanneer het bestaande ziekenfondspakket is verkleind. Onderdeel van die ver kleining is de voorgestelde eigen bijdrage van 25 gulden voor een verwijskaart naar de specialist en het verdwijnen uit het ziekenfond spakket van een groot deel Inkomensgevolgen Veel particulier verzekerden zul len waarschijnlijk meer voor hun gezondheidszorg moeten betalen. AMSTERDAM (GPD) - Verschil lende Amsterdamse middelbare scholen hebben wachtlijsten meent het Links Akkoord in de hoofdstad, zijn er voor veel van de- kinderen nog geen onderwijsfa- toelating van kinderen van migran- ciliteiten ter beschikking. i vluchtelingen. Door starre regels en een gebrekkig beleid, zo Kraaiepoten Onbekende actievoerders heb ben de afgelopen nacht op een aan tal plaatsen in Nijmegen kraaiepo ten gestrooid. Een weg werd ver sperd door brandende autoban den. Verschillende automobilisten kregen als gevolg van de kraaiepo ten lekke banden. De actievoer ders deden dit uit protest tegen de vervolging van een aantal Nij meegse krakers die betrokken zou den zijn bij de ontruiming van een Nijmeegs kantorenpand. Bij die ontruiming in januari van dit jaar werd voor enkele miljoenen gul den schade aangericht. Snellius Meer dan honderd Nederlandse wetenschappers maken zich klaar voor een reis naar Jakarta. In de laatste week van deze maand wordt daar het slotsymposium ge houden van de Indonesisch-Neder- landse Snellius-II-expeditie in de Indische Oceaan. De daar te be spreken verslagen van het tussen juni 1984 en oktober 1985 uitge voerde onderzoek vormen samen een royale bibliotheek. Voor zee biologen is Indonesië een paradijs. Nergens ter wereld zijn zóveel soorten koraalrif, zóveel verschil lende plantaardige en dierlijke le vensvormen. Aanslag De politie in Arnhem heeft drie inwoners uit die stad aangehouden die ervan worden verdacht zondag een baksteen naar het hoofd van een hoofdagent van politie te heb ben gegooid. De politieman ligt met ernstig hersenletsel in een zie kenhuis. Twee verdachten van 17 en 21 jaar hebben inmiddels be kend stenen naar een politiewagen te hebben gegooid. Over het motie van de verdachten is nog niets be kend. Vredespaleis Het Vredespaleis in Den Haag bestaat volgend jaar 75 jaar. De Stichting Carillon in Den Haag wil dat vieren door het gebouw een klokkenspel van 49 klokken aan te bieden. Iedereen die dat wil kan een klok voor het Vredespaleis ko pen of zomaar een bedrag schen ken. Zijn of haar naam komt dan in een boek, in brons op de klok of in brons op de klok èn op een bron zen plaquette in de hal van het Vre despaleis. Het ligt eraan hoeveel hij of zij heeft besteed. In totaal moet er een miljoen gulden wor den ingezameld, waarvan de reste rende helft op de bank wordt gezet voor eeuwigdurend onderhoud van het klokkenspel. Het probleem doet zich voor bij leerlingen die zich na 1 september aanmelden. In Amsterdam zijn vijf scholengemeenschappen om niet- Nederlands sprekende kleurlingen op te vangen. Maar het aantal leer krachten op die scholen wordt be rekend aan de hand van de leerlin genaantallen per 1 september. Dat betekent dat de scholen geen extra leerkrachten aan kunnen trekken' om die later aangemelde leerlingen les te geven. Om de kwaliteit van het onderwijs voor de toch al veel te grote klassen te waarborgen, hebben de scholen wachtlijsten in- gevord. In schriftelijke vragen aan het Amsterdamse gemeentebestuur vraagt het Links Akkoord in de hoofdstad om de betrokken scho len alsnog voldoende geld te geven voor het aantrekken van leerkrach ten. UTRECHT (ANP) - "Als de bezui nigingsplannen van het kabinet doorgaan dreigt de gezondheids zorg onbetaalbaar te worden voor de mensen met de minimuminko mens. Die moeten straks kiezen: repareren we onze ijskast of repare ren we ons gebit. Als het kabinet zijn zin krijgt kunnen alleen de rij ken het zich nog permitteren om ziek te worden". Voorzitter G. Lubbi van de Voe dingsbond FNV maakte gisteren tijdens een FN V-manifestatie in Utrecht in krasse bewoordingen duidelijk dat ze weinig op heeft met de bezuinigingen die het kabi- FNV-protest tegen snoeien gezondheidszorg net in de gezondheidszorg door wil voeren. De demonstratie in Utrecht is onderdeel van een reeks manifestaties waarmee de FNV de ze week te hoop loopt tegen de ka binetsplannen onder het motto 'Laten we het eezond houden' Ongeveer 1000 FNV'ers - overi gens grotendeels kaderleden van de Voedingsbond FNV - deden aan de Utrechtse demonstratie mee. Van vakbondswege verstrekte de monstratieborden vol verwaarloos de gebitten, demonstratiepetten en -fluitjes konden overigens een vrij matte stemming niet verhelen. "Je moet wat, maar ik denk dat de hoge heren in Den Haag hier niet echt van schrikken", verzuchtte een de monstrant. Op de ANP-foto links Lubbi (met hond), naast haar FNV- voorzitter Pont. DEN HAAG (GPD/ANP) - De meerderheid van de Tweede Ka mer heeft er moeite mee dat ver dachten als gevolg van procedure fouten van het Openbaar Ministe rie blijvend op vrije voeten worden gesteld. Vormfouten worden door overbelasting van het OM steeds vaker gemaakt. CDA en WD vin den dat het mogelijk moet zijn om die fouten te herstellen. De PvdA spreekt van rechtsongelijkheid, als een verdachte door een procedure fout in vrijheid komt. Minister Korthals Altes (justitie) kreeg daarmee gisteren tijdens het Kamerdebat over de begroting van zijn departement onverwacht grote steun voor zijn suggestie om de re gelgeving aan te passen. Volgens de bewindsman moet een aantal vormfouten te herstellen zijn. Het idee werd ingegeven door de vrijla ting van enkele zware criminelen, van wie de dossiers bij de behande ling van de strafzaak in hoger be roep zoek waren geraakt. "Vormfouten werken i ge gevallen te absoluut ten gunste van een soms zware verdachte", al dus WD-woordvoerder Wiebenga, die evenals het CDA pleitte voor een aanpassing van de wet. Het herstel van zo'n fout moet volgens de WD worden gezien als waar borg legen onevenredige kwets baarheid van de samenleving voor onterecht vrijgelaten criminelen. Alle partijen waren het erover eens dat het recht op herstel van vormfouten niet alleen aan het openbaar ministerie moet worden gegund. Ook de verdachte moet fouten van zijn kant kunnen her stellen. Commissie-Dekker centraal op CDA-manifestatie in Hillegom (van een onzer verslaggevers) HILLEGOM - De stemming komt er niet echt in. Provinciaal campag neleider Klein Kranenburg moet in eerste instantie de aanwezige CDA- aanhang bijna commanderen om te applaudiseren. Maar wanneer par tijvoorzitter Wim van Velzen me moreert dat het woensdag (van daag) precies vijfjaar geleden is dat Lubbers premier werd en hem een taart in de vorm van een vijf aan biedt, komt het applaus spontaan. Ook bij De Vries, die gelijk met Lubbers zijn eerste lustrum als fractieleider viert en 54 witte rozen (een voor elk kamerlid) krijgt, gaan de handen vlot op elkaar. Als Klein Kranenburg weer het woord krijgt, zet hij voor 'ons drie tal' een 'Lang zullen ze leven' in. "U moet wel meedoen, ik maak er geen solo van", galmt hij. En de zaal doet mee. "Ja ja ja, ik zie zelfs dat mensen aanstalten maken om te gaan staan", roept hij vanaf het spreèkgestoelte in Treslong. Maar helaas, de meesten blijven zitten. Als anecdotes over zijn kinderen ook al geen succes blijken, grijpt hij naar het laatste middel: uithalen naar de PvdA. Verwijzend naar de warrige discussies binnen de socia listische gelederen: "De partijvoor zitter heet Marjanne Sint en zoals we weten zijn alle Sinten schijnhei ligen. Dat kan dus nooit wat wor den". IJzige stilte. Blijkbaar be schikken de CDA-ers in de zaal over meer gevoel voor verhoudin gen. Zelfs Lubbers vindt het nodig Klein Kranenburg tot de orde te roepen. Hij noemt het 'goed om nieuwe lijnen uit te zetten' en roemt 'de inzet van ook andere par tijen om aan vernieuwing te wer ken'. Dekker Hoofdmoot van de avond vormt echter uiteraard het langverwachte kabinetsbesluit over de plannen van de commissie-Dekker voor herstructurering van de gezond heidszorg. Voordat Lubbers aan het woord komt, mag De Vries zijn mening geven. Een bouwsteen voor een constructieve gedachten- wisseling met de Kamer, zo oor deelt hij. Maar ook benadrukt hij dat de lage inkomens er niet de du pe van mogen worden 'al zullen we niet de eis stellen dat niemand er op achteruit mag gaan'. Vooralsnog is, door de koppeling met de plannen voor vereenvoudi ging van het belastingstelsel van de commissie-Oort, nog niet duidelijk wat de koopkrachteffecten zijn. "Ik ben er niet helemaal gerust op dat de gevolgen voor gezinnen en met lage inkomens wel eens heel fors zouden kunnen zijn". In dat geval, geeft hij alvast een schot voor de boeg, moeten de plannen trager worden ingevoerd of moeten er compensatiemaatre gelen komen. Ook Lubbers gaat in op het item van de dag 'wat knap ingewikkeld was, ook voor ons als kabinet'. "Maar een basispakket zien we als zo'n groot goed dat we hebben be sloten het toch maar te moeten aan durven". Nu het plan 'van de char me van de studeerkamer op de woelige baren van de politiek' gaat, hoopt hij op een 'hele open discus sie' in de Kamer. Daar hoeft hij niet bang voor te zijn. De CDA-fractie zit, verzekert gezondheidszorgspecialist Lan- sink tijdens het informele gedeelte, op één lijn. Maar de WD ligt het plan zwaar op de maag. Uiteinde lijk trok slechts het dreigement dat bezuinigingen op de gezondheids- zor en wellicht de aangekondigde belastingverlaging niet zouden doorgaan, minister De Korte over de streep. En met zijn WD-colle- ga-kamerlid Nijhuis valt volgens kamerlid Lansink 'bijna niet meer te werken'. Het CDA houdt daarom volgens Lansink nog wisselgeld: rond maart moet een beslissing vallen over het kabinetsplan, en pas daar na (1 april of 1 juli) gaat de korting op de tandartszorg in. "Dus daar hebben we nog een mooi ijzer in het vuur". Verantwoord De bijeenkomst in Treslong is ook een presentatie van de CDA- nota over de 'verantwoordelijke sa menleving', een aanpassing van het Brinkman-concept van de 'zorgzame samenleving'. Net die dag hebben de CDA-leden de nota branden. wijs. Toen vorig jaar één van de an dere kinderen alsnog bij de politie aangifte deed van de kindermis handeling bleek volgens het open baar ministerie wel voldoende be wijs om de vrouw aan te pakken. Op dit bewijs baseert de officier vooral ook de verklaringen van de drie andere kinderen, die vaak tot in de details volstrekt met elkaar overeenstemmen. De vier kinderen waren sinds 1968 door de Stichting Jeugd en Gezin in Alkmaar bij het kinderlo ze echtpaar in huis geplaatst. Mr. Visser noemde het onbegrijpelijk dat het gezin, dat van het begin af aan door diverse instellingen onge schikt was bevonden als pleegge zin, uiteindelijk toch een maat schappelijk werkster vond die een positief rapport schreef. Ook het feit dat na de toen al twijfelachtige dood van Inge de andere drie kin deren na een korte tijd weer wer den teruggeplaatst in het gezin zon der verdere controle, noemde Vis ser onbegrijpelijk. De rechtbank doet 17 november uitspraak. Advies: rijbewijs bij dronkenschap sneller afpakken HOOGEVEEN (GPD) Do ver- keerscommissie van het openbaar ministerie heeft de minister van justitie geadviseerd dronken auto mobilisten sneller het rijbewijs af te nemen. Het advies, dat gisteren op een studiedag over alcohol en verkeer in Hoogeveen werd be sproken, noemt een grens van 1,3 promille. Wanneer dat promillage of meer wordt geconstateerd, zou automatisch het rijbewijs moeten worden ingenomen. Als de minister het advies volgt, is een wetswijziging noodzakelijk. De officieren van justitie die het advies opstelden zijn zich overi gens bewust van de juridische en praktische bezwaren die aan auto matische inneming van het rijbe wijs kleven. De politie kan bijvoor beeld niet zonder tussenkomst van de rechter een document innemen. NIEUWEGEIN (ANP) - Het college van burgemeester en wethouders van Nieuwegein gaat deze week met de plaatselijke woningbouw verenigingen praten over de huis vesting van de zigeunerfamilie Du ric. Mislukt dat overleg, dan sluit het college niet uit dat het op den duur woningen gaat vorderen voor de familie. Dat is gisteren besloten in een vergadering van het college. In de hal van het gemeentehuis van Nieuwegein wachtte de familie Du ric samen met sympathisanten op de uitslag. Als het college en de woning bouwverenigingen deze week wel tot overeenstemming komen, kan de familie Duric binnen drie weken twee woningen in Nieuwegein be trekken, zei woordvoerder Van Eeuwijk van de Ondersteunings groep Familie Duric. Volgens het hoofd van het bureau volkshuis vesting van de gemeente kunnen echter pas woningen worden toe gewezen als die beschikbaar zijn. Een termijn daarvoor is volgens hem niet te geven. Van Eeuwijk noemt het "schan dalig" dat de familie nu al maan denlang wacht op toegezegde huis vesting. De dertien gezinsleden wonen nu in caravans op een ter rein aan de Schoolstraat in Nieu wegein waar ze gebruik kunnen maken van een oude, onverwarm de scheepsloods. Volgens het hoofd volkshuisvesting in Nieuwe gein zijn de problemen van de fa milie volgens de normale procedu re behandeld. De familie zwerft al rond sinds ze begin dit jaar na klachten van bu ren over geluidshinder uit haar hui zen werd gezet. De politie verwij derde het gezin eind februari van een terrein bij een afgebrand weg restaurant in Nieuwegein. Duric trok met zijn familie in een aantal caravans. In april verhuisde het ge zin naar het terrein bij de scheeps loods. Na aanvankelijke weigering kende de gemeente Duric in juli extra urgentiepunten toe en zou naar huisvesting worden gezocht. De 15-jarige Kostana, de jongste dochter van Duric, zei gisteren in het gemeentehuis dat veel van haar broers en zusters ziek zijn "door de kou". Haar vader wordt momen teel wegens hartklachten in Joego slavië door specialisten behandeld. Politie verricht 62 arrestaties iii fietsendiefstal HENGELO (ANP) - De Hengelose politie heeft in de afgelopen twee maanden 62 arrestaties verricht in verband met diefstal en heling van de rijwielen. De verdachten komen vooral uit Enschede en Hengelo, zo maakte de politie vanmorgen be kend. Het is de politie niet duidelijk om hoeveel fietsen het gaat, maar in Hengelo zijn de afgelopen maan den 400 diefstallen gemeld. Maar lang niet alle diefstallen worden aangegeven, aldus de politie. Eén verdachte heeft bekend dat hij al leen al 100 tot 150 rijwielen heeft ontvreemd. daarover in de bus gekregen. Lubbers zet die nota gelijk maar in het perspectief van drie belang rijkste trends van het moment: in dividualisering, de voortschrijden de technologie en de internationa lisering. Problemen die in een sa menspel tussen overheid, burger en samenleving moeten worden aangepakt, vindt hij. De WD-ideo- logie van een terugtredende over heid voorziet hij van voetnoten. "Misschien hebben we een beetje de fout gemaakt teveel te verwach ten van de overheid en is de toene mende individualisering gepaard gegaan met het gevoel dat 'ik als persoon' minder hoef te doen en de overheid meer moet doen. Maar het is gevaarlijk de vraagstukken van deze tijd te reduceren tot minder overheid, want op tal van terreinen moet de overheid juist meer doen. We moeten dat per terrein bekij ken". Concreet betekent dat een nieuw beroep op de sociale partners om 'na een zeker economisch herstel' voor scholing en banen te zorgen. Zoals De Vries ook al een 'krachtig beroep' op werkgevers en vakbon den had gedaan: "Want als ergens in de samenleving een tweedeling dreigt, dan is het wel tussen men sen met een baan of uitzicht op werk, en de mensen die daar geen uitzicht op hebben". En Lubbers, die eerder nog zijn politieke lot verbond aan het te rugdringen van de werkloosheid tot 500.000 in 1990, grijpt De Vries' woorden dankbaar aan: "We zijn nu in een fase waar de bestrijding van de werkloosheid in hoge mate de verantwoordelijkheid is gewor den van bedrijven, instellingen en het onderwijs". Tenslotte stonden op zijn lus trumtaart niet voor mets bij wijze van 'stille hint' tien kaarsjes te DEN HAAG (GPD/ANP) - De KNVB en de voetbalclubs moeten zelf maatregelen nemen tegen het voetbalvandalisme. Doen ze dat niet, dan kunnen ze op overheidsoptreden rekenen 'dat zeer schadelijk kan zijn voor het betaalde voetbal', aldus minister Van Dijk (binnenlandse zaken) gisteren tijdens een kort debat over het voetbalvandalisme. Hij gaf de Kamer opheldering over zijn gespierde taalgebruik na het bo- mincident tijdens Nederland-Cyprus. De bewindsman kondigde toen maatregelen aan. Van Dijk vindt dat de voetbalwereld zich onvoldoende inspant om het geweld in en rond de stadions de kop in te drukken. "KN VB en clubs dienen voorop te lopen bij de bestrijding van het wangedrag Als dat niet goedschiks gebeurt, dan maar kwaadschiks", aldus de minis ter. Hij vindt de invoering van een pasjessysteem, supportersbegeleiding en het fouilleren van bezoekers een taak van het betaalde voetbal. Binnen enkele weken neemt het kabinet een standpunt in over het eindrapport van het Landelijk Voetbal Overleg (LOV), waarin maatrege len worden aanbevolen voor de bestrijding van voetbalvandalisme. De bommengooier, een 21-jarige inwoner uit Oss, blijft voorlopig vast zitten tot begin december. De Rotterdamse rechtbank besloot gisteren de voorlopige hechtenis van de man met 30 dagen te verlengen omdat het onderzoek nog wel enige tijd zal vergen. Eerder vroeg zijn advocaat om voorlopige hechtenis zodat zijn cliënt dan tenminste niet gelyncht zou worden. ADVERTENTIE Perfekt gesneden double-breasted pak van zuiver scheerwol. Haarlemmerstraat 149, Leiden MANNENMODE

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3