Fokker een tweede RSY? Watersnood drama voor bevolking Bangladesh Vergelijking gaat absoluut niet op' Rekenkamer vreest voor miljoenenverlies Achtergrond Tielman:9Humanisme daagt wetenschap uit tot grote creativiteif PAGINA 2 WOENSDAG 4 NOVEMBER 1987_^ DEN HAAG - De Algemene Rekenkamer kraakte op 31 mei van dit jaar harde noten over de rijkssteun aan Fok ker. In een toelichting ging president F. G. Hordes nog iets verder: hij vergeleek Fokker met RSV. De Reken kamer vroeg zich toen al af hoeveel van de honderden miljoenen guldens steun de staat ooit nog zal terugzien. Inmiddels zijn er opnieuw 200 miljoen staatsguldens gepompt in het vliegtuigconcern. Want er zijn fikse pro blemen bij de produktie van de nieuwe toestellen die Fokker overeind moeten houden, de F50 en de F100. de opvolgers van nspectievelijk de Friendship en de Fel lowship. Daar komt bij dat de dollarkoers momenteel zo'n veertig cent ligt onder de 'kritische grens' van f 2,40, waarvan Fokker steeds is uitgegaan. door Ronald Frisart Is Fokker een bodemloze put? Pre sident Kordes van de Rekenkamer formuleerde zijn waarschuwing destijds tegenover het NOS-Jour- naal aldus: "Wanneer de terugbeta lingen niet volgens de regels ge beuren en opgeschort worden, dan schuilt er het gevaar in dat die le ningen en die steunverleningen omslaan in subsidiëring. En dat hebben we willen constateren, om dat we ook in het verleden toch wel eens problemen hebben ontmoet ten aanzien van steunverlening aan de industrie. Ik denk aan RSV". Nalezing van het Rekenkamer- verslag leert dat hij gegronde reden had om de Tweede Kamer te waar schuwen. Het gaat al jaren bergaf waarts met Fokker. De succesvolle F27 (Friendship) is het laatste vliegtuig van Fokker dat zijn geld ruimschoots opbracht. Maar de F28 (Fellowship) werd een misluk king, terwijl ook alle pogingen tot samenwerking met andere vlieg tuigbouwers, zoals het Westduitse VFW en het Amerikaanse McDon- nel Douglas, niets opleverden. Eén van de minder geslaagde projecten: de in samenwerking met Mc- Donnel Douglas on twikkelde MDF-100, die - dit plastic model niet meege rekend - nooit verder kwam dan de tekentafel. (foto anp> 300/B2/B4 en voor 1 procent aan de A-310. Den Haag is daarbij betrok ken voor bijna 400 miljoen gulden. Alle heil voor Fokker moet nu komen van de F50 en de F100. In 1984 besloot het kabinet bij te springen in de ontwikkelingskos ten van deze twee jongste Fokker telgen. Voorwaarde was wel dat Fokker zelf 10 procent van het risi co van de ontwikkelingskosten zou dragen. Het rijk verstrekte zelf zo'n 500 miljoen gulden aan leningen en staat voor nog eens 500 miljoen ga rant voor terugbetaling van door banken verstrekte leningen. Maar niet alleen dat geld moet er weer uit komen. De Fokker 100 moet nog meer opbrengen. Want, zo staat in het Rekenkamer-ver slag, "op het Fokker 100-project rust tevens de aflossing van het schuldrestant van enige voortijdig afgebroken projecten zoals de F 28 en de MDF 100". Bij elkaar heeft het rijk sinds 1953 (toen de F27 werd ontworpen) bijna twee miljard gulden aan le ningen en garanties aan Fokker ge geven. Slechts enige -honderden miljoenen zijn sindsdien naar de schatkist teruggevloeid. Op 31 maart schreef de Rekenkamer al z ontwikkeling van de F100. die al aan Swissair geleverd had moeten u,~. i proefvlucht door het landingsgestel. (foto anpi H c dat de staat in ieder geval 197,5 mil joen gulden wel nooit meer zal te rugzien. Of de rest van de schuld ooit nog op tafel komt kan niemand zeggen. Dat hangt af van de vraag hoe het verder gaat met de Fokker-100. Juist dat toestel plaatst Fokker nu, in de ontwikkelingsfase, voor pro blemen. Die foto van dat door zijn landingsgestel gezakte prototyp zal de Fokker-topman Swarttouv d nog menige nachtmerrie bezorger d li Meer zorgen nog zal hem de ont b wikkeling van de dollarkoers ba p ren. De tekorten op de Amerikaan a; se begroting en handelsbalans bie den vooralsnog geen uitzicht op een koers van ten minste twee gul w den en veertig cent. d< st "Je weet niet wat je ziet, echt, onge looflijk. Een schijnbaar oneindige watervlakte, af en toe onderbroken door een lapje grond waarop het krioelt van de mensen. Allemaal daklozen die niets meer bezitten dan het bundeltje dat ze bij zich dragen. De getroffenen kunnen niets doen dan wachten. Wachten tot het water wegtrekt, wachten op bamboe voor het bouwen van een huis, op voedsel en medische hulp. Heel dramatisch om te zien". door Anita Baars In de late nazomer van dit jaar stroomde uit het Himalaya-geberg- te en uit de moessonwolken boven Bangladesh rampzalig veel water. Driekwart van het land werd over spoeld zodat 1000 mensen omkwa men, 19 miljoen mensen dakloos werden en de oogst van 15 miljoen Bengalezen werd verwoest. Marcel Vergeer, voorlichter van het Rode Kruis Nederland, reisde naar Bangladesh om te kijken hoe de overlevenden het best kunnen worden geholpen. Daar drong de werkelijke omvang van de waters noodramp pas goed tot hem door. De komende maanden zijn 15 miljoen mensen die gewoonlijk van hun eigen landopbrengst le ven, volkomen afhankelijk van voedselhulp. Zolang er nog geen epidemie is uitgebroken, richt de Bengalese hulporganisatie zich daarom vooral op het nijpende voedselgebrek. Bij aankomst in het rampgebied hoorde Marcel Ver geer van een Duitse Rode Kruis- waarnemer dat de behoefte aan voedsel inderdaad groter is dan aan medicijnen. "Wel moet een hoeveelheid me dicijnen voorradig zijn, omdat de kans op epidemieën erg groot is, door de combinatie van de hoge temperaturen en het gebrek aan hygiëne", aldus Vergeer. De voed selhulp bestaat voor een deel uit noodbiscuits. "Die koekjes zijn een paar jaar geleden speciaal ontwik keld voor eerste-hulp-acties. Ze zijn licht en compact, om de ver zendkosten laagte houden, en heel voedzaam". Eilandje Op het moment dat Marcel Ver geer het overstroomde gebied be zocht, was er al heel wat werk ver zet. "Mensen zaten droog op een ei landje, kregen wat te eten en soms een deken of tent. Onze zending biscuits van september werd toe vallig onder m'n neus uitgedeeld Dat gaf een goed gevoel. Zowel het leger als het Rode Kruis in Bangla desh zijn uitstekend georgani seerd. De hulporganisatie bestaat daar uit heel jonge mensen. Jon gens van rond de zestien; zij zijn fy siek het sterkst". Op sommige plaatsen waren dijkjes opgeworpen. Met provisori Wat heeft Fokker de afgelopen tientallen jaren werkelijk gepres teerd? De Rekenkamer zette de fei ten op een rijtje: Allereerst is er de F27, Fokkers succesnummer. De ontwikkeling begon in 1953 en het rijk schoot het benodigde geld voor. Fokker be taalde die lening van 40,1 miljoen gulden keurig af en de staat streek (tot 1986) ook nog 64,1 miljoen aan royalties op. Dan de F28, met 55 tot 80 passa giers het grotere broertje van de F27. Voor de ontwikkeling gaf de staat een lening. De rest moest Fokker van banken zien te lenen, maar de overheid garandeerde de banken wel dat ze hun geld zouden terugkrijgen. In totaal ging het om 142,6 miljoen gulden. Later kwam er een aanvullende lening van 53,3 miljoen. Er waren echter te weinig kopers voor de F28, dus werd de produktie stopgezet. Fokker vroeg en kreeg van Den Haag een soepe ler terugbetalingsregeling. Naar op zijn minst 52,1 miljoen in de F28 ge stoken guldens kan het rijk fluiten. De al bestaande VFW 614 was in 1969 de directe aanleiding voor een fusie tussen Fokker en de Vereinigte Flugtechnische Werke GmbH (VFW) in Bremen. Het toe stel bleek echter ondanks het aan brengen van verbeteringen onver koopbaar en de fusie werd in 1979 weer ongedaan gemaakt. De strop voor de Nederlandse staat bedroeg 46,1 miljoen gulden. In het begin van de jaren tach tig dacht Fokker toekomst te zien in een vliegtuig voor 150 passa giers. Samen met McDonnel Doug las werd de MDF100 ontwikkeld, maar dat toestel verliet nimmer de tekentafel. In 1982 werd de samen werking met de Amerikaanse vliegtuigbouwer weer verbroken. Een en ander heeft Den Haag in elk geval 114,3 miljoen gekost. De rest van de schuld, bijna 78 miljoen, is doorgeschoven naar de F1Ó0. In 1970 tekenden Frankrijk, Westduitsland en Nederland een overeenkomst voor het gezamen lijk bouwen van vliegtuigen. Fok ker draagt overigens maar in gerin ge mate bij aan de activiteiten van het Europese consortium Airbus Industries. Tot nu toe nam Fokker voor 6,6 procent deel aan het type A sche emmers werden de stukjes land binnen de dijkjes leegge- schept. "De bereidheid om te wer ken heeft iedereen", zegt Marcel Vergeer overtuigd. "Alles is beter dan passief afwachten. Dat is dus geen probleem. Het probleem is wel, dat er nog niet genoeg materi aal is aangevoerd om hutten te bou wen en de nieuwe oogst in te zaai en. Daarvoor heeft het internatio nale Rode Kruis nog geld nodig. Als er opnieuw gezaaid kan wor den, kunnen de getroffenen vanaf maart - de rijptijd van de volgende oogst - weer van eigen bodem eten. Krijgen ze geen zaaigoed op korte termijn, dan duurt hun afhanke lijkheid nog een halfjaar langer". Onmiddellijk nadat de Liga, het hoofdkantoor van het Rode Kruis, het bericht over de desastreuze ge volgen van de overstroming op de telex had gezet, stuurden de natio nale afdelingen van Duitsland, Zweden, Groot-Brittanië, Japan, Zwitserland. Egypte, de Verenigde Staten en Nederland geld. In au gustus verzond het internationale Rode Kruis voedsel, melkpoeder, dekens, ziekenhuismaterialen en kleding. Epidemieën Zonder buitenlandse hulp zijn de gevolgen van de watersnood ramp voor Bangladesh onherstel baar en is de kans op epidemieën UTRECHT - Ondanks alle pro blemen is Fokker absoluut niet te vergelijken met het door schandalen omgeven scheeps- bouwconcern RSV. Dat ver klaart oud-minister van econo mische zaken drs Gijs van Aar- denne. Hij staat nog altijd achter de steun, in totaal een miljard gulden, die het kabinet-Lubbers in 1984 besloot aan Fokker te ge ven voor de ontwikkeling van de twee nieuwe vliegtuigtypes, de Fokkers 50 en 100. Oud-minister Van Aardenne: Niemand rekende op een dollar koers van .twee gulden" (foto ANP) levensgroot. 'WHO-kits, zo noemt Vergeer de ziekenhuisvoorzienin gen, oftewel: World Health Organi- sation-pakketten. Ze bestaan uit een tent met brancard, een doos Als gevolg van het RSV-schan daal moest de WD'er Van Aar denne van het politieke toneel verdwijnen. Als minister van economische zaken in het eerste kabinet-Van Agt (1977-1981) en het eerste kabinet-Lubbers (1982-1986) was hij de eerstver antwoordelijke bewindsman voor de staatssteun aan Fokker. Uit eigen beweging stelt hij vast dat vergelijkingen tussen Fok ker en RSV "in het geheel niet opgaan". Risico's Volgens de oud-minister liep het bij RSV fout "door een paar grote commerciële fouten bij ac tiviteiten in Algerije en de kolen- gravers. Die fouten werden ge maakt buiten het circuit van de overheidssteun. Bij Fokker ligt het anders. Ze hebben hele goe de vliegtuigen en in de pers heb ik gelezen dat ze zich behoorlijk medicijnen en instrumenten voor kleine operaties. Sinds een paar jaar worden ze standaard geleverd bij grote rampen. Hoewel de Nederlandse bevol- hebben ingedekt tegen risico's wat betreft de tot nu toe verkoch te vliegtuigen. Inderdaad, de hui dige moeilijkheden behoren tot het ondernemersrisico. Ik heb dat gevoel ja". Van Aardenne vindt het te recht dat de overheid met Fok ker een zélfscheppende vlieg tuigindustrie voor Nederland tracht te behouden. "In de eerste plaats om kennis in Nederland te houden. Fokker kan dienen als een soort vliegwiel voor de high tech-bedrijvigheid in ons land en dat is voor de economie van be lang omdat we niet alleen kun nen drijven op commerciële dienstverlening. We hebben er ook altijd op aangedrongen dat Fokker orders zou uitbesteden aan derden. Dat zijn vaak kleine high-tech-bedrijven. Op die ma nier wordt kennis verspreid". Toen de vraag op tafel lag of king zo'n miljoen gulden opbracht (waarvan 350.000 van de overheid kwam), worden de problemen in Bangladesh volgens Marcel Ver geer en Rode Kruis directeur het rijk geld zou steken in de ti: Fokker 50 en Fokker 100 waren d< "de marktverkenningen ook bui- D tengewoon gunstig, aldus Van n: Aardenne. Hij vindt dat de Fok- tr ker-top de huidige lage dollar- g< koers - vliegtuigen worden nu ri eenmaal tegen dollars verkocht - terecht aanvoert ter verklaring van de moeilijkheden. s "Dat vind ik een heel valide ar- gument ja. Destijds stond de dol- lar op ongeveer 3,50 gulden. Bij v het beoordelen van Fokkers steunaanvraag zijn we wat lager 1 gaan zitten, omdat we wisten dat x de koers niet zo hoog zou blijven. We zijn toen uitgegaan van 2,70 s gulden, een paar dubbeltjes bo- ven de voor Fokker kritische grens van 2,40. We wisten na- J tuurlijk dat die 3,50 niet blijvend was, maar toen rekende niemand op een koers van 2 gulden". Het is trouwens al eens eerder i voorgekomen dat Fokker pro blemen had met de koers van de Amerikaanse munt. "Ik geloof dat het in 1979 was, toen stond de dollar ook verrekte laag. We heb ben Fokker toen voor de F28 een extra bijdrage gegeven van enke le tientallen miljoenen guldens om de verkoop mogelijk te ma ken", aldus Van Aardenne. C.H.E. Vogelzang onderschat. "Veel mensen veronderstellen dat de watersnood dit jaar niet anders is, dan de jaarlijks door de moes sonregens veroorzaakte overstro mingen vanwege de moessonre gens. Ik kan als ooggetuige mis schien duidelijk maken dat die ver onderstelling onjuist is", meent Marcel Vergeer. Vogelzang is blij met het bijeen gebrachte bedrag, maar "het is nog niet voldoende. De omstandighe den zijn daar echt bar slecht. Dat zeggen we niet zomaar,-want we zijn op dit gebied wel wat gewend". De tv-documentaire, die de Tros op 20 oktober aan Bangladesh wijdde, was voor veel mensen een her nieuwde impuls om geld te storten. Ruim 100.000 gulden werd afgelo pen week op giro 777 gestort. De Liga van het Rode Kruis in Genève maakte bekend dat de voedselhulp tot en met december rond is. Voor de resterende drie maan den staat het hulpprogramma nog niet vast, omdat de financiën daar voor ontbreken. "Ik.hoop en ver wacht dat de Nederland nog meer geld zal geven", zegt Vogelzang. "In de winkel vragen ze ook altijd 'mag het een beetje meer zijn', dus doen wij dat ook een keer. Je kunt de Bengalezen moeilijk halverwe ge aan hun lot overlaten". "Humanistische.sociologen be staan, net zoals katholieke en protestantse, maar een humanis tische sociologie als afzonderlijke theoretische richting bestaat niét. Dat zou ook niet wenselijk zijn. Beter is te streven naar hu manistische bezinning op de soci ale wetenschappen en naar soci aal-wetenschappelijke bestude ring van het humanisme Deze taak heeft dr. R. A. P. Tielman zich gesteld als bijzon der hoogleraar aan de Utrechtse universiteit; hij zei dat vanmid dag bij de aanvaarding van zijn ambt. De stichting 'Socrates' - wetenschappelijk bureau van het Humanistisch Verbond - be noemde hem onlangs in deze functie aan de faculteit sociale wetenschappen, speciaal voor de sociale en culturele kanten van het humanisme. Tielman wil bijzondere aan dacht schenken aan de sociale en culturele factoren die een rol hebben gespeeld bij de interna tionale 'voorhoede-positie' van het Nederlandse humanisme Verder hoopt hij bij te dragen aan de ontwikkeling van de 'hu manistiek'. de theoretische be zinning op het humanisme, voor al in zijn betekenis voor de ethi sche doordenking van actuele sociale vraagstukken Over de onwenselijkheid van een 'humanistische sociologie' zei de nieuwe hoogleraar nog, dat het streven naar objectiviteit in de wetenschap zich moeilijk laat rijmen met levensbeschouwelij ke subjectiviteit. Het humanis me heeft wetenschappelijke ob jectiviteit altijd ondersteund, vaak tegen godsdienstige of poli tieke bevoogding in. Wel beklemtoonde Tielman de 'ethische verantwoordelijkheid' van wetenschappers. "Wie alleen het bestaanbare beschrijft en het veranderbare veronachtzaamt, doet niet alleen het dynamisch karakter van de werkelijkheid geweld aan, maar bedrijft ook politiek onder de dekmantel van wetenschap. Het humanistisch uitgangspunt van menselijke zelfbeschikking daagt de weten schap uit tot grotere creativiteit en versterking van haar vermo gen problemen op te lossen". De stichting 'Socrates' had al leerstoelen in Delft. Leiden en Wageningen. In Delft doceert dr. W. van Dooren, in Leiden dr. M. F. Fresco. Wageningen is vacant. Tielman was al sinds 1971 weten schappelijk medewerker aan de Utrechtse sociale faculteit. In 1982 promoveerde hij op een proefschrift over homoseksuali teit in Nederland. Van 1977 tot mei van dit jaar was hij voorzitter van het Humanistisch Verbond. Nu is hij voorzitter van de Inter national Humanist and Ethical Union Jodengetto De drie joodse kerkgenoot schappen en enkele joodse orga nisaties in ons land protesteren in een telegram aan burgemees ter Wolfram Brück van Frankf urt (West-Duitsland) tegen plan nen om de resten van het vroege re jodengetto in die stad op te rui men. "De stad Frankfurt is op grond van haar geschiedenis ver plicht, de fundamenten van het getto in stand te houden". De resten kwamen vrij bij graafwerk voor de bouw van een kantoor. Het oudste deel - het joodse kerkhof - dateert uit de dertiende eeuw. In Frankfurt zelf hebben kerken, vakbonden, op positiepartijen en de joodse ge meente tevergeefs tegen de plan nen geprotesteerd. Toen het bouwterrein kortgeleden werd bezet, dreigde de burgemeester Stagnatie. Voor bestuur en hoogleraren van de theologische hogeschool van de Christelijke Gereformeerde Kerken in Apel doorn is het een 'zaak van zorg', dat een stijgend aantal theologi sche kandidaten geen beroep uit een plaatselijke kerk krijgt. "En dat terwijl er zoveel arbeid in de kerken en het Koninkrijk Gods te doen is", zeggen de predikan ten M. C. Tams en B. Bijleveld namens het curatorium in een verklaring, opgenomen in hel kerkblad 'De Wekker'. Het bestuur ziet het niet als zijn taak een analyse te geven van de oorzaken. Wel vraagt het hiervoor de bijzondere aandacht van de plaatselijke kerken. "Sommige oorzaken van de stag natie in het beroepingswerk zijn voor ieder duidelijk, zoals weinig vacatures en financiële omstan digheden. Maar er kunnen ook andere oorzaken zijn. Nadenken daarover is zeker geboden" Over die 'andere oorzaken' laat het hogeschoolbestuur zich ver der niet uit. De goede verstaan der begrijpt het wel. In de Chris telijke Gereformeerde Kerken tekenen zich steeds duidelijker verschillende geestelijke en theologische stromingen af, van streng behoudend tot openheid voor nieuwere opvattingen. Die groepen zijn tegenover elkaar nogal gesloten, zodat men erg voorzichtig is met het uitwisse len van predikanten. Bepaalde kansels zijn voor bepaalde predi kanten gewoon dicht. Dat heeft ook zijn invloed op het beroepingswerk. De vrees bestaat een predikant binnen te halen die uiteindelijk toch niet blijkt te voldoen aan de wensen en behoeften van de gemeente. Eeuwfeest Oegstgeest. De rooms-katho- lieke parochie van Oegstgeest viert komende zondag, 8 novem ber, 300 jaar parochiekerk. Ten tijde van het beleg van Leiden werden de Groene of Wil- librordkerk, het kasteel Ende geest. het klooster Mariënpoel en de abdij van Rijnsburg verwoest. De hervormden bouwden een kerkje op de plaats van de ver woeste kerk en beriepen in 1600 hun eerste predikant, vertelt pas tor D. Koster in het Oegstgeester oecumenisch kerkblad. Pas in 1656 kon er publiekelijk weer een pastoor worden benoemd. In 1687 werd een stuk grond met boerenwoning gekocht. Men bouwde de woning om tot 'schuilkerkje', dat van de Rhijn- geesterstraatweg af niet was te zien. Eeuwenlang bleef 'Oegst geest' een kleine parochie. Het duurde tot 1858 voordat het offi cieel weer parochie was, formeel door de staat erkend. Zondagmorgen om half 11 is er in de Sint Willibrordkerk een 'plechtige viering met alle ko ren'. Daarna een inleiding door L. van Nijnanten over het kerk gebouw, rondleiding en gezellig samenzijn. In 1989 zal worden herdacht, dat 1250 jaar geleden Willibrord in Oegstgeest het christelijk ge loof vestigde. Gereformeerde Gemeenten: beroepen te Spijkenisse D. Riet dijk Moerkapelle. Gospelconcert. Zondag avond 8 november om half 8 geeft de Australische gospelzan geres Glenys Mc Donald een con cert in de Bethlehemskerk van het Evangeliecentrum aan de Lammermarkt 57 in Leiden. Werk. De Evangelische Kerk in Duitsland vindt 'gerichte steun' aan langdurig werklozen 'dringend vereist'. In een verkla ring roept zij industrie, regering en parlement op, te streven naar merkbare verbetering van de werkgelegenheid. Geld voor uit keringen moet meer worden ge bruikt voor 'produktieve ar beidsplaatsen'. Volgens de Duit se kerk heeft het huidige beleid voor langdurig werklozen onvol doende resultaten opgeleverd.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2