'Reizen is de controle van het lezen' 'Wij willen niet prediken' Nieuwe stichting behartigt belangen Leidse kunstenaars Schrijver Cees Nooteboom is al tevreden met een beetje bed "WotNSbAG 4 iMUVKMtsttt ïatw 11 (15) Little lies - Fleetwood. Mac 12 8) It's over - Level 42 13 6) Bad - Michael Jackson 14 (18) Dance little lady - Tina Charles 15 (27) In the Dutch mountains - The Nits 16 (11) Causing a commotion - Madonna 17 (21) When you gonna - Rick and Lisa 18 (31) What a night - Dolly Dots 19 Dance little sister - Te rence Trent d'Arby 20 (24) Love changes (every thing) - Climie/Fisher 21 How can we hang on to a. dream - Tim Hardin 22 (12) Amore - BZN 23 (34) Full metal jacket - Abi gail Mead 24 (35) Walk the dinosaur - Was' 25 (26) I don't want to be a hero - Johnny Hates Jazz 26 (33) Come on let's go - Los Lo- 27 (38) The real thing - Jelly bean 28 Crazy - Icehouse 29 (22) The opera house - Jack E Makossa 30 (14) Boys (summertime love) - Sabrina 31 Whenever you need so mebody - Rick Astley 32 Can't we try - Dan Hill Vonda Shepard 33 (17) Wipeout - Fat Boys and The Beach Boys 34 (19) Stars on Frankie - Stars on 45 35 (16) Waterfall - Wendy and Lisa 36 (30) The motive Then Jeri cho 37 (39) Samen zijn - Willeke Al- berti 38 A new tomorrow - Piet Veerman 39 (36) Toveren - Herman van 40 (37) Bella Maria - George Ba ker Selection 1 2) Pump up the volume - Marrs 2(1) Never gonna give you up - Rick Astley 3 3) I need love - L L Cool J 4(4) Some people - Cliff Ri chard 5(9) Faith - George Michael 6 (10) Maybe tomorrow - UB 40 7 (5) You win again(fade) - Bee Gees 8 7) Wonderful life - Black 9 (20) Here I go again - White- snake 10 (13) The night you murdered love - ABC Geld voor dans The Hooters bezoeken Nederland AMSTERDAM - In 1985 keek bijna de hele wereld toe hoe The Hooters het spits afbeten van het Live Aid-concert in Philadelp hia, hun woonplaats. Tot dan toe had bijna niemand buiten Ameri ka van deze band gehoord en ook in eigen land bleef erkenning lang uit. Die kwam pas toen de groep in 1984 medewerking ver leende aan de Cindi Lauper-lp 'She's so unusual'. De wereldhit 'Time after time' van deze lang speelplaat werd, samen met Lau- per, geschreven door Rob Hyman, toetsenman en zanger van The Hooters. Niet lang daarna kreeg de band zelf een platencontract en de eerste langspeler 'Nervous nights' werd meteen een succes. Op dit moment verblijft de band in ons land ter promotie van hun tweede lp 'One way home' en de daarvan getrokken single 'Johnny B'. Tussen de tv-opnames van het Music Box-programma Count down door, vindt Rob Hyman even tijd voor een intervieuw. "We trekken nu al een paar we ken door Europa, tijd om te slapen is er bijna niet", verontschuldigt hij zich vooraf. Het is niet aan hem te merken. Met een glas mineraal water binnen handbereik doet hij geestdriftig zijn verhaal. "Toen producer Rick Chertoff ons vroeg mee te werken aan een project met Cindi Lauper hoefden we niet lang na te denken. Vanaf onze oprich ting, in 1980, deden we alles zelf: van boekingen tot management. door Herman Joustra En daar ging zelfs zoveel tijd inzit ten dat we bijna niet meer optra den. Alleen in Philadelphia en om geving waren we populair, maar de als bijvoorbeeld een werkgroep die zich zal gaan bezighouden met sponsoring'. Al ontbreekt er vooralsnog een duidelijk beleidsplan bij de Stich ting - daarover is nog geen een stemmigheid - toch zijn er al enkele aktiviteiten die op het programma staan. Zo zal de Stichting de ge meente adviseren bij de inrichting van een tentoonstelling in De Waag, die rond Sinterklaas zal plaats hebben. In plaats van de tra- ditonele Sinterklaasmarkt zal daar dit jaar een kunstmarkt worden ge houden. Voorts zal de Stichting zich in de toekomst gaan bezighouden met het opzetten van een dokumenta- tiesysteem en het organiseren van tentoonstellingen. Daarbij baart het aantal beschikbare expositie- ruimten de Stichting wel de nodige zorg. De Leidse wethouder van Cul tuur, de heer Kuijers, vindt het 'al lemaal zeer positief. Hij refereert aan een bijeenkomst van de Leidse kunstenaars in de raadzaal, waar het idee voor de Stichting is gebo ren, en heeft de indruk dat het overgrote deel van de Leidse kun stenaars instemt met dit plan. Van het aan de gemeente gelieer de Brugfonds heeft de SKBL in middels al een subsidie ontvangen voor de aanloopkosten. Worden het dan straks toch mooie tijden voor de kunst in Leiden? Hopelijk. Ja, hopelijk maakt de stichting haar goede voornemens waar en zal zij weten te bewerkstelligen dat men bij de letters SKBL niet onwil lekeurig aan een bepaald merk pannen blijft denken. CEES VAN HOORE Galerie Stelling in doodsgevaar LEIDEN - De Stichting Kunstenaars Belangen Leiden kan meteen aan de slag: galerie Stelling wordt met sluiting bedreigd. Okke Spie renburg, een van de oprichters van deze galerie: 'Wij hebben van de gemeente een aanbod gekregen om ons pand aan de Lange Mare te hu ren voor 86 gulden per vierkante meter. Dat komt neer op een huur van 2600 gulden per maand. Zo'n aanbod betekent voor ons de nekslag. En ik begrijp het niet: we draaien nu vijf jaar en hebben ons bestaans recht toch wel zo onderhand bewezen, dacht ik. En dan krijg je dit'. Is hier niet een mooie taak weggelegd voor de Stichting Kunste naars Belangen Leiden? Spierenburg: 'Het zou inderdaad niet gek zijn als die stichting zich eens voor ons ging inzetten. Na de afschaf fing van dc BKR is er bij de gemeente wat kunstbeleid betreft name lijk een enorm vacuüm ontstaan. Men denkt daar niet creatief. Het is dan ook goed dat er nu zo'n stichting is. Ik heb er alle vertrouwen in'. Red Band heeft'n tweede Topdrop: Zacht Zoet. LEIDEN - Was er ooit een kunstbe leid in Leiden? Wie het weet mag het zeggen. Nu de afbraak van de BKR een feit is, is er in deze stad, zo vindt een aantal kunstenaars zelf, behoefte aan een stichting die de belangen van de Leidse kunste naars naar eer en geweten behar tigt. Zo'n organisatie is er nu: de Stichting Kunstenaars Belangen Leiden, afgekort SKBL. Het be stuur van deze stichting wordt ge vormd door J.L. Ravelli, P.H.A. Duivenvoorden, J.B.L. Geerts, A.C.M. Goddijn, A. Hartogs, T.M. Klein, W.H. Nijenhuis en M. Oos- terbaan. Een van de doelstellingen van de stichting is: het uitbrengen van ad viezen aan overheidsinstellingen bij de ontwikkeling en de uitvoe ring van hun kunstbeleid. Dat be tekent onder andere dat deze stich ting de afdeling Cultuur van de ge meente Leiden met raad en daad zal bijstaan bij het verdelen van het geld dat landelijk wordt uitgetrok ken voor de kunstenaars hier ter stede. Mooi zo'n initiatief natuur lijk, maar waren - behalve dit acht tal - de andere kunstenaars het hiermee eens? Wilden zij wel verte genwoordigd worden door deze stichting? Geerts: 'We hebben enige tijd ge leden een plenaire vergadering ge houden en daarin is naar voren ge komen dat de Leidse kunstenaars blij waren met dit initiatief. Zij die niet bij de vergadering aanwezig konden zijn, hebben adhesiebetui gingen gezonden. Er zijn zelfs al enkele werkgroepjes gevormd, zo- grote platenmaatschappijen in New York zagen het niet zo met ons zitten. Het project betekende voor ons een welkome onderbre king en bovendien kenden we Rick nog van vroeger, hij speelde in on ze eerste band". De onderbreking had verstrek kende gevolgen, want binnen de kortste keren werden de lp en sin gle van Lauper een gigantisch kas succes. Nu hadden de platenmaat schappijen ineens wel trek en The Hooters besloten te tekenen bij Co lumbia Records, een onderdeel van CBS. De eerste langspeelplaat 'Nervous nights' verkocht bijzon der goed en de band werd door het gezaghebbende Amerikaanse pop blad Rolling Stone' uitgeroepen tot 'Beste nieuwe groep van 1985'. Het opvallende geluid van de band droeg daar zeker toe bij. Naast 'gangbare' instrumenten als gitaar en bas maken The Hooters ook veelvuldig gebruik van accordeon, melodica en mandoline. "We wil den gewoon wat nieuws toevoegen aan de rock-muziek". vertelt Rob Hyman. "Bovendien houden we van allerlei soorten muziek, zoals folk waarin veel van dat soort in strumenten gebruikt worden. Een van de meest opvallende nummers van de nieuwe lp is 'Sa tellite'. Hierin wordt gewaar schuwd voor de gevaren van het 'televisie-evangelisme'. "Het is be angstigend om te zien hoeveel in vloed die evangelisten hebben. Ie mand als Pat Robertson wil zich voor de Republikeinen zelfs kandi daat stellen voor de komende pre sidentsverkiezingen. Religie en po litiek moet je gescheiden houden, ze moeten mij niet voorschrijven hoe ik moet leven. Maar de tekst is nogal grappig bedoeld, ook wij wil len onze visie niet prediken. Onze hoofdboodschap is er een van hoop en optimisme". blijft noodzaak" AMSTERDAM - Die ochtend en een fors gedeelte van de middag heeft Cees Nooteboom besteed om samen met zijn Italiaanse collega Umberto Eco allerlei luxe antiqua riaten in Amsterdam af te struinen. Op zoek naar ingewikkelde zaken als mystieke literatuur uit de zes tiende eeuw. Eco is een echte ver zamelaar. Hij schijnt zo'n 50.000 boeken te hebben. Nooteboom is nog maar net te rug in Nederland van een bezoek aan Verona. En hoewel zijn agenda al weer propvol zit, was hij meteen bereid een afspraak voor een inter view te maken. Ook tijdens ons ge sprek in zijn smaakvol ingerichte woning in het hartje van Amster dam is hij de beminnelijkheid zel ve. In een gesprek met Nooteboom vliegje in korte tijd de halve wereld over. Zo zat hij dit voorjaar in Mexico en de afgelopen vier maanden is hij misschien één week in Nederland geweest. Dit weekend moet hij nog even wat dingen in zijn 'tweede va derland' Spanje regelen, maar daarna blijft hij een tijdje in Neder land. 'Behalve dat ik misschien nog even twee weken naar Ameri ka moet'. Geldt ook voor Noote boom dat hij zoveel reist omdat hij geen plek heeft om naar terug te keren? 'Nee. volgens mij heeft het weinig te maken met de plaats waar je vandaan komt. De één heeft het en de ander heeft het niet'. Psychologie 'Er is natuurlijk altijd wel een re den waarom je gaat reizen, maar die ligt toch meer in de psychologie dan in de omstandigheden. Maar ik heb er geen problemen mee, dus vraag ik me ook niet af waarom ik ben gaan reizen. Het zal wel iets met de oorlog te maken hebben en ik heb een tamelijk chaotische jeugd gehad. Maar er zijn zoveel mensen die zo'n jeugd hebben ge had en toch niet zijn gaan reizen'. Zijn eerste grote reis maakte Nooteboom in 1953 en '54, als een zwerver liftend van de Noordkaap tot Frankrijk. Die ervaringen ver werkte hij in zijn het jaar daarop verschenen debuutroman 'Philip en de anderen'. Terwijl leeftijdsge noten als Simon Vinkenoog, Rem- co Campert en Hugo Claus in Pa rijs eikaars gezelschap zochten, verkoos Nooteboom de eenzaam heid. 'Je opmerkingsgave wordt versterkt door het feit datje alleen bent'. Vanaf die tijd is hij blijven reizen. Zijn reisverhalen verschij- DEN HAAG (GPD) - De Raad voor de Kunst doet vandaag in een ge sprek met minister Brinkman van cultuur 'een uiterste poging' om hem te bewegen extra geld be schikbaar te stellen voor de dans- sector. De raad heeft geconstateerd dat in het kunstenplan van de mi nister op geen enkele manier tege moet is gekomen aan eerdere ad viezen van de raad waarin op ver ruiming van financiële middelen voor de dans wordt aangedrongen. De raad wijst er op dat prioriteit voor de dans juist de inzet van de herschikkingsoperatie binnen de kunstensector is geweest. In 1986 is er door de commissie-Reehorst al gepleit voor verhoging van het dansbudget. In een advies van juni van dit jaar heeft de Raad voor de Kunst in overeenstemming daar mee de minister voorgehouden dat de beschikbaarheid van geld gelij ke tred moet houden met de ont wikkelingen in de danssector. Cees Nooteboom (54) geldt op het ogenblik in Nederland als de ongekroonde keizer van de reisliteratuur. Zijn bundels reisverhalen dragen poëtische titels als 'Een avond in Isfahan' en 'Waar je gevallen bent. blijf je'. Daarnaast heeft hij diverse romans, novellen en gedich tenbundels gepubliceerd. Met zijn in 1980 verschenen ro man 'Rituelen' maakte hij de definitieve doorbraak naar het grote publiek. Wij spraken met een reizende schrijver die vooral geïnteresseerd is in de achterkant van de ge beurtenissen. door Gerlof Leistra nen in kranten en vooral tijdschrif ten en worden op gezette tijden ge bundeld. Reist Nooteboom ook om de werkelijkheid te controleren? 'Je betrapt jezelf er wel eens op - vliegend boven Birma - dat watje ziet altijd een transformatie is van het geschrevene in de werkelijk heid. Altijd blijkt weer dat er tegen over de woorden die iets uitdruk ken ook een werkelijkheid bestaat die fysiek is. Waar je met je voeten bovenop kunt gaan staan als je uit het vliegtuig stapt. In die zin kun je zeggen dat reizen de controle is van het lezen'. Nooteboom ziet wel iets in de stelling 'zijn is waargenomen wor den'. Uit zijn comfortabele leren fauteuil opverend: 'Waarnemen is natuurlijk voor waar nemen. Dat dingen pas waar zijn als je ze waar neemt. Hetgeen overigens niet in houdt, dat dingen niet bestaan als jij ze niet ziet. Zeggen dat de werke lijkheid het decor is van jouw le ven, zou heel hoogmoedig zijn'. Het gaat Nooteboom in zijn reis verhalen om de achterkant van de gebeurtenissen. 'Er zijn mensen die de gebeurtenissen verslaan. Ik ben het mannetje dat er doorheen loopt en er van de achterkant te genaan kijkt. Met dingen komt die het nieuws illustreren en in die zin ook nieuws zijn. Het is niet het ver slag van de gebeurtenissen, maar van gebeurtenissen. Wat niet het zelfde is. Blijkbaar kan ik het me veroorloven eens uit te weiden over kunst of geschiedenis. En me dingen af te vragen, te mediteren, of zoals ik het zelf soms noem: te zeuren. Dat kan alleen maar bij de gratie van het feit, dat er toch men sen zijn die er zin in hebben om mij m al die spinsels te volgen'. Prioriteiten De door hem bewonderde schrij vers Bruce Chatwin, Jonathan Ra- ban en Paul Theroux rekent hij tot de epische 'travel wrjters'. Zichzelf daarentegen noemt hij een lyrische 'travel writer'. 'Ik vind het prachtig wat ze allemaal doen met de trein de wereld over of door heel Patago- nië wandelen. Maar het is niet mijn pre-occupatie om een soort graal te halen. Ik laat mij ergens neer en sla aan het kijken'. 'Ik geef mezelf niet vantevoren een specifieke opdracht. Soms is het wel een afgerond verhaal, maar vaak zou ik net zo goed eeuwig door kunnen gaan. Ik ben iemand die schrijft, kijkt en mediteert, maar dan ergens anders. Het maakt me ook niet zoveel uit waar ik zit. Ik heb wel voorkeuren, maar in fei te kan ik die machine altijd in gang zetten'. Heeft Nooteboom zo langzamer hand niet alles gezien wat er te zien valt? 'Nee, helemaal niet. Er zijn landen waar ik nog nooit geweest ben. Ik kom nooit in het Oost-blok. Gewoon geen zin. En ik ben bij voorbeeld ook nog nooit in China geweest. Daar zou ik wel eens naar toe willen'. Omdat hij een uitnodiging op zak heeft, hoopt hij binnenkort Au stralië voor het eerst te zién. 'On derweg kan ik dan stoppen in een paar plaatsen die ik wel goed ken: Indonesië en Thailand. Maar ik merk dat ik meer de neiging heb om terug te gaan naar bepaalde lan den'. Wanneer besefte hij voor het eerst, dat het onmogelijk is alles te zien? 'Ik denk datje dat voor jezelf wel weet. Op een gegeven moment ben je te oud om nog Japans te le ren en ook nog al die andere dingen te doen. Dan ga je prioriteiten stel len. Maar het is heel raar om te mer ken dat je, terwijl je vrijwel overal geweest bent, niet overal tegelijk kunt zijn. Niet alles tegelijk kunt doen. Dat idee heb ik eens in één dichtregel uitgedrukt: 'Ik had wel duizend levens en nam er maar één'. Diversiteit roept alleen maar meer diversiteit op. Waar je niet aan kunt voldoen, want dan zou je krankzinnig worden'. Op reis hecht Nooteboom geen overdreven waarde aan luxe. 'Als het bed een beetje behoorlijk is en er is niet al te veel lawaai, dan vind ik het zonde om veel geld uit te ge ven om in een duur hotel te slapen. De aard van slapen is immers, dat je niet merkt waar je bent. Maar er zijn natuurlijk grenzen. Het kan al tijd nog. goedkoper. Met zes Chine zen op één kamer liggen. Dat heb ik overigens wel eens gedaan, maar ik hou van een beetje privacy. Maar in de context van die arme landen kloppen die luxe hotels op de een of andere manier ook niet'. Is het niet ontluisterend om in een land als Mali terug te keren? 'Ja, om te zien dat men daar niet vooruit gaat. Maar ik vind het ook ontluisterend om in steden als Bar celona of Amsterdam te zien dat een prachtig oud café opeens een MacDonalds is geworden. De Leidsestraat en de Kalverstraat met al die ordinaire vreettenten. Maar ook een maagdelijke kust waarvan je weet: als ik hier over tien jaar terugkom, staan er drie grote blokken'. Is Nooteboom in de loop der ja ren zijn onbevangenheid niet kwijtgeraakt? 'Nee, die heb ik nog steeds wel. Dat is een essentiele ei genschap. Ik kan niet voorgeven dat ik nog schrik van een bedelaar. Maar ik kijk nog steeds met even veel gretigheid naar bepaalde sa menlevingen. Omdat ze je toch al tijd wezensvreemd blijven. Vanaf het moment dat ik ergens aankom, ben ik bezig dingen op te schrij- Instinct 'Vaak lees ik pas achteraf over een land. Wat natuurlijk een heel rare methode is. Maar dan ben je wel totaal onbevooroordeeld. Ze hebben mij wel eens gepest door te zeggen: 'Als jij ergens maar één dag Cees Nooteboom: 'Ik ben het mannetje dat door de gebeurtenissen heen loopt en er van de achterkant tegenaan kijkt'. uoto anpi bent, vind je altijd precies het res taurant waar je wilt zijn.' Dat is een instinct. Datje voelt: hier is iets. In de Latijnse steden is bijvoorbeeld altijd een plek waar de 'heren' bij eenkomen, de club. Die steden zijn allemaal volgens dezelfde princi pes gebouwd. Als je oud genoeg bent. herken je het klooster en de hoerentent vanzelf. Alleen al door rond te lopen. En je komt altijd wel iemand in een café tegen die iets weet. Maar het is ook heel leuk om dingen zelf te ontdekken'. De raad voelt zich langzamer hand in een 'uitzichtloze positie' gemanoeuvreerd. The Hooters: 'Onze hoofdboodschap is er een van hoop en optimisme'.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 23