Rotklus of uitkomst? Pippi Langkous is al over de veertig achtergrond Baan via Jeugdwerkgarantiepian: 'Nieuw' Amerikaans popduo WOENSDAG 4 NOVEMBER 1987 PAGINA VOOR JONGEREN Eindredactie Paul de Tombe Telefoon 071-144941, toestel 242 nog, toen Shultz in Moskou op bezoek was om de laatste plooien glad te strijken, kwam Gor batsjov plotseling met de voor waarde dat de ondertekening van een akkoord gepaard zou moeten gaan met de Amerikaan se bereidheid om te praten over hun ruimteschildplannen. Die voorwaarde heeft Gor- batsjov weer teruggenomen en vandaar dat hij nu op 7 december naar Reagan reist voor het zoge naamde INF-akkoord waarbij het er om gaat om alle raketten die een bereik hebben van tus sen de 500 en 5000 kilometer in de komende jaren te vernietigen. Als de twee hun handtekening hebben gezet, moet de Ameri kaanse Senaat (een soort Eerste Kamer) het akkoord met een tweederde meerderheid be krachtigen waarna het pas offi cieel in werking zal treden. Hoe wel een aantal Senatoren uit pu- re achterdocht jegens Rusland het akkoord niet zal steunen, is de verwachting dat omstreeks volgend jaar april de overeen komst in werking zal treden. Voor Nederland heeft dat als plezierig gevolg dat er geen kruisraketten op de basis in Woensdrecht hoeven te worden geplaatst. Volgens een afspraak binnen de NAVO - het militaire samenwerkingsverband van een aantal westerse landen, waaron der Nederland - zou ons land na melijk volgend najaar met de plaatsing daarvan moeten begin- Overigens vormen de raketten voor de middellange afstand maar een klein deel van het tota le bestand aan wapens waarover de grootmachten beschikken. Vandaar dat zowel Reagan maar vooral Gorbatsjov hebben aan gedrongen op meerdere akkoor den om de wapenwedloop in de wereld terug te dringen. Op het programma staan in de naaste toekomst besprekingen over de zogenaamde strategische wa pens (raketten voor lange en su per-lange afstanden) en over de raketten voor de korte afstand (minder dan 500 km). En dan is het ook erg belang rijk om de chemische wapens uit te bannen en te voorkomen dat de hoeveelheden niet-kernwa- pens, ook wel conventionele wa pens genoemd, niet worden ver groot. Voor dat laatste zijn veel mensen bang omdat ze denken dat de landen uit het west- en oostblok op die manier hun afge schafte kernraketten willen com penseren. Kortom, het akkoord dat Reagan en Gorbartsjov op 7 de cember gaan ondertekenen is nog maar een begin. Maar psy chologisch gezien wel een be langrijke stap. Want eindelijk wordt eens daadwerkelijk be gonnen met het terugdringen van de wapenwedloop op deze planeet. BERT PAAUW Als kind had Astrid Lindgren zich voorgenomen om nooit een boek te schrijven. Daar is ze later op teruggekomen. Gelukkig maar. anders hadden Pippi Langkous, Michiel van de Hazel- hoeve, Lotta uit de Kabaalstraat of Karlsson van het dak nooit be staan. Astrid Lindgren schrijft inmiddels al zo'n 45 jaar en blijft gewoon doorgaan, ook al wordt ze-14 november 80 jaar. Van alle boeken die Lindgren heeft geschreven is 'Pippi Lang kous' de bekendste: een eigen zinnig meisje met sproeten en peenkleurig haar. dat samen met een aap en een paard in een rom melige villa woont. Pippi Lang kous is overigens niet door Ast rid Lindgren zelf bedacht, maar door haar dochter Karin. De schrijfster vertelt daarover het volgende: "Mijn toen zeven jarige dochter lag met longont steking in bed. Elke avond als ik op de rand van haar bed zat, zeur de ze het als alle kinderen om een Met de aankondiging van afgelo pen zaterdag dat de Amerikaan se president Reagan en de Russi sche partijleider Gorbatsjov el kaar op 7 december in de Vere nigde Staten zullen ontmoeten om een wapenakkoord te onder tekenen is een einde gekomen aan de wekenlange geruchten over het wel of niet doorgaan van een topontmoeting tussen de twee wereldleiders. Een paar maanden geleden, toen de ministers van buiten landse zaken Shultz en Sjevard- nadze al in grote lijnen tot over eenstemming waren gekomen over de verwijdering van middel lange afstandsraketten, werd ei genlijk aangenomen dat de ont moeting tussen Reagan en Gor batsjov nog slechts een formali teit was. Maar sindsdien kwam er steeds weer een kink in de kabel die er zorgde dat het vaststellen van een definitieve datum werd uitgesteld. Twee weken geleden kjk mm..Mr UeüL.Jonfyntin..Het?... uit een nette jonim, joppie «wens heb je het ffl Ijkt me Wet- zo &oed<jii ttiuis.. je (Wordt vervolgd) In Leiden wordt er nog volop over gediscussieerd en geruzied. In Alphen aan den Rijn is men er deze week mee begonnen: het zogenaamde 'Jeugdwerkgarantieplan'. Dertig langdurig werkloze jongeren onder de 21 jaar krijgen voor een half jaar een baan van negentien uur in de week en mogen tevens een gratis (beroeps-)opleiding volgen. De één is fel tegen deze binnenkort verplichte 'tewerkstelling', de ander vindt het een uitkomst om zo de broodnodige werkervaring op te doen. Marianne van Ommering (20) uit Hazerswoude heeft eigenlijk geen mening over het nieuwe banenplan. Sinds maandag werkt ze part time als administratief medewerkster op de Hooge Burch in Zwammerdam. Na tien maanden werkloos geweest te zijn is ze 'allang blij dat ze weer wat te doen heeft'. door Erna Straatsma "Echt verschrikkelijk, die tien maanden dat ik zonder werk zat. Elke dag hetzelfde. Opstaan, ta fel afruimen, bedden opmaken, afwassen, strijken Wel leuk voor mijn moeder natuurlijk, want die werkt 's ochtends en als ze dan thuiskwam kon ze gelijk gaan zitten". het aflopen van een contract van zes maanden niet meer te ko men. De tweede betaalde maar 160 gulden in de week, voor "meer dan veertig uur werk". Niet verplicht Opnieuw werkloos dus, totdat Marianne werd opgeroepen door het arbeidsbureau om eens te ko men praten. "Daar werd ons dus verteld over dit project, het jeugdwerkgarantieplan. Negen tien uur werk per week voor een periode van zes maanden. Niet verplicht, maar ik was allang blij dat ze me dit aanboden. Dan ben ik tenminste weer bezig, doe ik ervaring op". Van het jeugdwerkgarantie- plan had Marianne voor ze die brief van het arbeidsbureau kreeg, nog nooit gehoord. Ook van de veelgehoorde kritiek op het banenplan als zouden de jon geren als gratis arbeidskrachten (de bedrijven kost ht namelijk niks) ingezet worden om rotklus sen op te knappen waar anderen niet aan toe komen, is ze onkun dig. "O ja, is dat zo? Ik kan dat nu eigenlijk nog niet beoordelen. Op het arbeidsbureau zeiden ze tegen ons dat je deze baan moet zien als een vaste baan, zoals ie der ander die heeft. Maar ik merk toch wel dat het anders is. Ze hebben me ook gelijk gezegd: 'Het is niet de bedoeling dat wij jou echt inwerken. Er zijn een he leboel dingen waar wij niet aan toe komen, die kan jij doen". Financieel gezien gaat Marian ne er niet of nauwelijks op voor uit. Haar uitkering bedroeg voor heen 429 gulden per maand en dat is nu vermeerderd met 15 gulden. Maar, zegt ze: "Per week ben ik zo'n dertig gulden aan reisgeld kwijt, en dat schijnt niet vergoed te worden". "Mijn vriend werkt wel en dat is iemand die zegt, 'wat van mij is is van jou'. Maar ik wil toch graag mijn eigen geld verdienen. Ik zal niet zo gauw iets van zijn geld voor mezelf kopen. Het betekent wel dat ik met die 429 gulden zui nig moet zijn. Rondkomen lukt wel hoor, maar het is natuurlijk wel weinig. Van dat geld moet ik ook nog mijn kostgeld betalen". Zelfstandig wonen, of samen wonen met haar vriend, wat Ma rianne graag wil, is er dus voorlo pig niet bij. Tweekamerwonin gen zijn er in Alphen maar heel weinig en de iets grotere flats ko men al gauw op zo'n 700 gulden per maand. Raar Marianne is al geruime tijd be zig met een opleiding computer- kunde en gaat binnenkort begin nen met een cursis tekstverwer king. Opleidingen die overigens niet door het arbeidsbureau ver- 'goed worden. "Ik heb dat wel ge vraagd maar daar schijn ik te jong voor te zijnvoor deze oplei ding. Je moet minstens 21 jaar zijn. Wel raar eigenlijk als de cur sus nu wel vergoed wordt omdat ik aan zo'n banenplan meedoe Een garantie van vast werk biedt het banenplan niet. Mari anne zou wel vast willen werken bij de Hooge Burch. Het werk vindt ze leuk en de collega's zijn heel aardig. Een vaste baan zit er echter niet in. Na die zes maan den moet ze weer vertrekken. 'De hoop is nu gevestigd op twee lopende sollicitaties in zie kenhuizen. Een gesprek bij het Elizabeth ziekenhuis heeft ze er inmiddels op zitten. De kans is klein dat ze wordt aangenomen voor deze administratieve baan, want ze is één van de acht. "Vaak denk je bij zo'n sollicita tie al dat je aangenomen bent. Dan vertellen ze waar je komt te zitten en zo. Dan denk je dus dat je die baan hebt. Krijg je na twee weken een briefje: 'De keuze is helaas op iemand anders geval len". Climie Fisher: Climie Fisher is een nieuw Ame rikaans popduo dat eigenlijk al heel lang bestaat. Tot voor kort hielden Rob Fischer en Simon Climie zich alleen bezig met het schrijven van muziek voor ande ren. Nu zingen en spelen ze ook zelf. De single 'Loye changes every thing' doet het aardig. De zang van Rob Fischer doet nog wel het meest denken aan het schorre geluid van Rod Stewart. Simon Climie werkte in het verleden onder anderen met Leo Sayer, Frida (van Abba), Scritti Politti, Pat Benatar en Roger Daltrey. Het andere deel van het duo, Rob Fisher, maakte vroeger deel uit van onder meer Tears for Fears en Go West Bij platenmaatschappij EMI heeft Climie Fisher nu een vet contract getekend. Zeven elpees kunnen er gemaakt worden. De Japanse firma Suzuki schijnt een uitgebreide reclamecampagne van het stel te ondersteunen. Voor beide heren lijkt een suc cesvolle toekomst in het ver schiet te liggen. Marianne zelf was niet echt te vreden met deze dagelijkse gang van zaken. Ze vindt zichzelf niet het type om thuis te zitten. "De eerste twee maanden is het leuk. maar dan gaat het vervelen". Helemaal niks Werken en geld verdienen, dat zat er bij Marianne al vroeg in Op de lagere school deed ze haar eerste krantenwijkje en van haar dertiende tot haar zeventiende werkte ze na schooltijd bij een tuinder. Na het leao-examen moest een keuze gemaakt worden: of door leren of gaan werken. Marianne: "Ik wist niet precies wat ik wilde. Lekker geld verdienen leek me het leukst, maar ik ben uiteinde lijk - op aanraden van anderen - naar de kapperschool gegaan. Zo van, dan dat maar. Maar het was dus helemaal niks. Dat gepluk in al dat haar, verschrikkelijk. Van het hele schooljaar ben ik maar de helft van de tijd aanwezig ge weest". De opleiding werd afgebroken en Marianne kon zwart gaan werken in een snackbar in Lei den. Ook dat was van korte duur. "De baas van die tent stelde een rooster op en het kwam er op neer dat ik op de rotste uren moest gaan werken". Het arbeidsbureau stuurde Marianne vervolgens naar een snackbar in Alphen. Een nieuwe teleurstelling. "Het hele week einde stond ik daar alleen te wer ken. Die snackbar was tot drie uur 's nachts open en dat bete kende dat ik na al het schoon maakwerk pas om half zes thuis Na drie maanden werkloos te zijn geweest waagde Marianne nog twee pogingen bij een was serette en een meubelzaak. Bij de eerste werkgever hoefde ze na Marianne van Ommering: 'Op het arbeidsbureau hebben gezegd datje deze baan moet zien als een vaste baan, zoals ieder ander die heeft. Maar ik merk toch wel dat het anders is'. (foto wm Dijkman) Gorbatsjov (links) en Reagan bij één van hun eerdere ontmoetingen. Topontmoeting over wapenakkoord bezioheden boilenshüis hebtwde u Haaf- un; emplooi bent- zodat ik de kamen kan doen en de week einden bent u nsttxJHi[k ook eiders. welnu...de pr <j$ - exclusief- 63S,licpten waleren.. behsbéha-Jiihihi missebien kan ik owd&b en de weekeinden 6ewoon+fiyis bj/ me moeder easn zitten verhaaltje. Toen ik op een avond niets wist en haar vroeg: wat moet ik dan vertellen? antwoord de zij: vertel eens wat over Pippi Langkous. Die naam had zij net bedacht. Ik vroeg niet wie Pippi Langkous was, ik begon gewoon te vertellen. En daar het een ei genaardige naam was, werd Pip pi ook een eigenaardig kind". Het is grappig te bedenken dat de verhalen over Pippi Lang kous al meer dan 40 jaar geleden zijn geschreven. Het knappe van Astrid Lindgren is dat je tijdens het lezen helemaal niet in de ga ten hebt dat je zo'n oud boek leest. Tijdloos noem je dat. Lindgren heeft veel van die tijdloze boeken geschreven: Ronja de roversdochter en De gebroeders Leeuwenhart bij voorbeeld. Veel van haar boeken zijn ook verfilmd. In ons land werd Pippi Langkous pas echt populair, toen er een televisiese rie van het boek was gemaakt. Mevrouw Lindgren is een Zweedse. In haar land is ze heel beroemd en wordt ze gerekend tot een van de belangrijkste au teurs. Veel verhalen van Lind gren spelen zich af in het zuiden van Zweden, waar de schrijfster is geboren. Haar ouders hadden een boerderij in Smaland. De herinneringen aan allerlei plek jes vind je in haar boeken terug. Duizenden mensen maken jaar lijks een tocht door Smaland om alle plekjes op te zoeken. Ook het geboortehuis van Lindgren wordt druk bezocht. Er is zelfs een sprookjesdorp waar veel uit haar boeken is nagebouwd. Omdat Lindgren deze maand tachtig jaar wordt, viert de uitge ver van haar boeken in Neder land feest. In bibliotheken en boekhandels liggen haar boeken extra vooraan. Ook is er een wed strijd met als hoofdprijs een reis naar Zweden. enc&tirekenenjekrïjbtié sr etenopWen huid mir itijd konen en je kan doen en isten wit je wilt en lM je not> wel eens ïnMenkeo Sc werdt niet Gekookt op de kamer en ar Komt/i bete dmes op de Kamer Vl-K&QP

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 21