'We laten ons niet overbluffen' Tuchtcommissie beraadt zich nog Kasparov maakt verwachting waar 'Mijn beste tijd is voorbij Uitspraak lease-auto's blijft uit Wouters blijft op de tribune Kaltz niet bang voor Ajax-jeugd, maar: Heus: 'Desnoods met pijnstiller' Young Boys vreest supporters meer dan FC Den Haag Sensationele winst Werder HEEFT JAN VAN DEN BROEK U OOIT GESCHOKT? JANva ndi enBROEK WOENSDAG 4 NOVEMBER 1987 SPORT PAGINA 17 LEIDEN (GPD) Een uitspraak inzake de lease-auto's van de ama teurclubs UVS en Noordwijk zal voorlopig nog wel op zich laten wachten. Mr. K. Heimig, voorzitter van de tuchtcommissie van de KN VB - welk college de zaak sinds gis teren van het amateurbestuur in handen heeft gekregen - weet in elk geval zeker dat er voor het einde van zijn ambtstermijn geen uit spraak te verwachten valt. De Aerdenhoutse advocaat treedt nameljk medio deze maand op de najaarsvergadering van het amateurvoetbal terug als praeses van het tuchtcollege, waarin hij vanwege het bereiken van de 'pen sioengerechtigde' leeftijd ook niet zal terugkeren. „Ik zet", zo stelde hij gisteren, „de trein dan ook slechts op de rails. Anderen moe ten te zijner tijd maar bepalen of die er onderweg af dondert, dan wel dat die het eindstation haalt". De CABA (Commissie Admini stratieve Begeleiding Amateur voetbal) diende vorige maand na onderzoek haar eindrapport over de lease-auto's, zoals die sinds het begin van dit seizoen in gebruik zijn bij de selectiespelers van hoofdklasser UVS en zaterdag-eer steklasser Noordwijk, in bij het be stuur van de amateursectie. Al in een eerder stadium adviseerde die zelfde commissie negatief inzake soortgelijke aanvragen van zater dagclubs zoals het Katwijkse Quick Boys en ACV uit Assen. Daaruit, en uit het feit dat het ama teurbestuur de rapporten bij de tuchtcommissie deponeerde, kan worden afgeleid dat de CABA haar standpunten inzake het overtreden van de amateurbepalingen tussen tijds niet heeft gewijzigd. Toetsen Zonder vooruit te lopen op de feiten vindt mr. Heimig het per soonlijk overigens jammer dat hij „niet op deze zaak kan gaan zitten", zoals hij dat noemt. „Een zeer inte ressante kwestie, juist ook omdat deze clubs de openbaarheid niet hebben geschuwd. Opvallend trou wens dat ze beide uit dezelfde, Leidse, regio afkomstig zijn. Op het eerste gezicht, ik kreeg het rap port pas gisteren, is het een beetje vergelijkbaar met die Golden Ten- zaak van een paar jaar terug. Niet achteraf in een donker hoekje gaan zitten, maar gewoon aan de straat. Ze willen klaarblijkelijk de ama teurbepalingen toetsen. Inder daad, ik ben zelf benieuwd naar wat dit gaat opleveren". Het college dat mr. Heimig (onaf hankelijk) leidt, bestaat verder uit de voorzitters van de tuchtcommis- sies van de zes districten. „Ik wacht op hun rapporten en bepaal dan mijn eigen standpunt. Pas dan roep ik ze bijeen. Al zal dat in dit geval dus een ander doen. Gezien het gewicht van de zaak - het gaat per slot van rekening om een paar duizend amateurclubs en wat ze wel en niet mogen - zal de uit spraak nog wel een tijdje op zich la ten wachten. Ik lees dat dan wel in Voetbal Totaal", aldus mr. Heimig. Notaris B. van Leeuwen, voorzit ter van hoofdklasser UVS, is be paald niet ondersteboven van het feit dat de tuchtcommissie de zaak nu in onderzoek heeft. „Een lo gisch gevolg van de ontwikkelin gen tot nu toe", zegt hij zonder om haal. „Het bestuur van het ama teurvoetbal kon in feite niets an ders. Dat zoekt steun, dat wil de re gels toetsen en daarvoor is die tuchtcommissie. Natuurlijk was het me liever geweest als ze hadden gezegd: ga je gang maar. Alleen, zo werkt het niet. Ik bedoel, dit heeft consequenties voor de hele ama- teurtak". De CABA, in de persoon van Gé van Strien, de zo pas teruggetreden penningmeester van de Afdeling Leiden, is inderdaad op bezoek ge weest bij zowel Noordwijk als UVS. Van Leeuwen: „Wij hebben hem uiteraard alle medewerking verleend om zijn rapport samen te stellen. UVS heeft namelijk niets te verbergen. Wij zijn van mening dat dit kan binnen de geldende bepa lingen. Die trouwens, los daarvan, onderhand best wel eens op de nor men van vandaag de dag getoetst kunnen worden. De hele maat schappij is aan verandering onder hevig. Zou dat ook niet gelden voor het amateurvoetbal?" Voorzitter Van Leeuwen rekent hoe dan ook op een redelijke en bil lijke oplossing, maar verwacht die, net zo min als mr. Heimig, binnen veertien dagen. „Het is een testca se. Er staat heel wat op het spel. Ook wij zijn zeer benieuwd". AD VAN KAAM WASSENAAR (ANP) - Jan Wou ters zit vandaag bij het Europa- Cupduel Ajax-Hamburger SV op de tribune. De international werd gisteren door de medische staf van Ajax nog niét fit genoeg bevonden voor een plaats bij de laatste zes tien van de selectie, waaruit tech nisch directeur Cruijff zijn elftal en reserves kiest. Wouters is herstellende van een knie-operatie, die hij ruim drie we ken geleden onderging. Volgens fysiotherapeut Pirn van Dord was maandag eigenlijk al besloten om Wouters nog een paar dagen extra rust te gunnen. Gisteren trainde Wouters twee keer. Hij deed 's morgens een looptraining en in de middag baloefeningen. „Hij doet al weer behoorlijk mee. Maar een wedstrijd is toch iets anders. We bekijken zijn situatie van dag tot dag. Wouters kan bovendien zelf ook goed aanvoelen of hij weer fit is. Daarvoor hoeft hij niet per se een testwedstrijd te spelen. Een goede partij tijdens de training is ook voldoende". SEVILLA (GPD) - Geheel volgens de verwachting heeft wereldkampioen Gary Kasparov de achtste matchpartij te gen Anatoly Karpov betrekkelijk snel en vrij gemakkelijk gewonnen. Bij het afbreken van de partij was zijn over wicht op de koningsvleugel zo groot, dat alle experts una niem van mening waren dat dit in winst kon worden omge zet. Over de methode bestond evenwel nog geen duidelijk heid. Doelman Pralija van HSV rechtsdoet het zonder doelpalen tijdens een training in het Olympisch Stadion. AMSTERDAM (GPD) - Manfred Kaltz dacht het allemaal al te heb ben meegemaakt. Wie zou hem nog iets kunnen maken na zeventien jaar Hamburger SV, 77 Europa Cup-duels, drie Cup-finales, 69 in terlands en een bijna-wereldtitel in 1982? Twee opgeschoten scholie ren en een leerling-prof 'aus Hol land' dreigen de immense erelijst van de 34-jarige Hamburger SV toch lichtelijk te besmetten. Waar 'Mannie' veertien dagen geleden al door de broertjes Witschge als een tol werd rondgedraaid, dreigt het ego van deze arrogante vedette vanavond in het Olympisch Sta dion onherstelbaar te worden be schadigd. De voortekenen doen het ergste vrezen. „Die Kaltz", liet Ajax- coach Johan Cruijff maandag al weten, „die moet kapot worden ge maakt". Wie de verdediger van avond naar het einde van zijn carri ère moet doen verlangen, is nog niet duidelijk. Kaltz krijgt te ma ken met Rob Witschge (22), broer Richard (18) of het alleijongste fe nomeen, Brian Roy (17). Misschien wel een combinatie van één der Witschges vóór, en Roy na rust. De meestal moeilijk benaderba re Kaltz heeft bij aankomst in Am sterdam zichtbaar één van zijn wei nige goede buien. Na drie verzoe ken om een interview geeft hij al toe. Eén en al vriendelijkheid. Ver tederd zelfs. „Die jonge Witschge en Roy zeventien? Ach ja, zo oud was ik ook toen ik mijn debuut voor HSV maakte. Een tijd gele den". „Hun mooiste tijd moet nog ko men, die van mij heb ik al lang ach ter de rug. Nog anderhalf seizoen en dan zit het er op voor mij. Dan zet ik er een punt achter. Nee, ik merk niet echt dat ik ouder word. Ik kan die jonkies nog best aan. Goed, die twee jonge Ajax-aanval- lers waren lastig. Laat ze maar ko men. Die Roy is nog beter? We zul len zien. Op mijn leeftijd maak ik me daar echt niet druk meer om. Routine is vaak meer waard dan jeugdig talent, zeker in dit soort wedstrijden. Mij krijgen ze niét zo maar kapot". Trainer Josip Skoblar en mana ger Felix Magath hebben toch angst voor Ajax' jeugdige aanvals- lijn. „Zo jong en dan al zo veel klas se", verzucht de Joegoslaaf. „Ik wou dat HSV er een paar had. Maar in Duitsland hebben ze niet zulke goede jonge voetballers. Wel jong, maar niet zo goed. Het is misschien erg vroeg om deze talenten nu al voor de leeuwen te gooien, maar ze zijn al heel ver. Het is jammer dat we Gründel er niet bij hebben. Maandagavond hebben we hem ge test, hij bleek nog te veel last van zijn knie te hebben. Gründel had Na de training van gisteravond, die tot grote ergernis van Skoblar zonder doelen moest worden afge werkt, is duidelijk dat HSV van avond met offensieve bedoelingen het veld betreedt. Libero Jakobs zal bij balbezit nadrukkelijk als vijfde middenvelder optreden. De nachtelijke analyse bracht uit komst. Kasparov moest desnoods twee lichte stukken voor een toren offeren om de zwarte konings burcht te slechten en daarna zou de aanval langs de f-lijn snel beslis send zijn. Karpov kon daartegen, gpzien het vervolg, weinig inbren gen. De geïsoleerde positie van zijn paard werd hem uiteindelijk fataal. De tweede zitting vergde overi gens maar weinig tijd. In een goed half uur was alles voorbij. De afgebroken stelling was: DIAGRAM Wit: Kh2, Ddl, Ta2, Ttl, Le4, Pd5, Pg2, pi. a4,b5,c4,d3,f4,g3,h4. Zwart: Kg7, Dd8, Te6, Tf8. Lc8, Lhö, Pa5, pi. a7,b6,c5,d6,e5,g6,h5. Karpov had zijn 42e zet onder cou vert afgegeven. Er volgde: 42...e5xf4. Onvermijdelijk. Na 42...Tee8 43. Taf2 moet hij toch op f4 ruilen, ge zien de dreiging 44. f5! 43. Pg2xf4 Te6-e5. Karpov en zijn mensen zullen wel niets beters gevonden hebben. Te proberen viel 43...Lxf4, 44. Pxf4 Tef6, 45. Taf2 Dd7 om eventueel op f4 te offeren en daarna op h3 bin nen te vallen. Sterk lijkt in dat ge val 46. Dd2 met de dreiging 47. Pxh5+! 44. Pf4xg6! Prachtig gespeeld. Wit offert de zo genaamde kleine kwaliteit, maar verkrijgt daarvoor een snel beslis sende aanval. 44...Tf8xfl, 45. Ddlxfl Te5xe4, 46. d3xe4 Kg7xg6, 47. Ta2-f2. Dreigt 48. Tf7, gevolgd door 49. Pe7 47...Dd8-e8. Niet beter is 47...Lg7, 48. Tf7 Kh7, 49. Pf6+ Kh8, 50. Df4! met de fraaie dreiging 51. Dh6+! en mat. Zwart komt voor zijn verdediging een stuk te kort, maar het eenzame paard op a5 kan niet meer tijdig ter plaatse zijn. 48. e4-e5! Natuurlijk is dit alles bij de huis analyse ontdekt. 48...d6xe5 Neemt veld e5 van de dame af. Het alternatief was 48...Dxe5,49. Te2 en wint.49. Tf2-f6+ Kg6-g7, 50. Tf6-d6! Een laatste krachtzet. Karpov kan de inval van de witte dame niet pa reren zonder een stuk prijs te ge ven. Zwart geeft het op. Na acht partijen is de stand weer gelijk 4-4. Vandaag wordt de negende partij gespeeld; daarin heeft Karpov de witte stukken. HANS BOUWMEESTER ROTTERDAM (GPD) - Feyenoord brengt Ruud Heus geen geluk. Zes seizoenen AZ'67 leverden de 26-jarige profvoetballer hoegenaamd geen blessure op. Sinds hij vorig seizoen echter aan de Kuipclub is verbonden, ligt Heus voortdurend in de lappen mand. Voor de krachtmeting tegen Aberdeen is de verdediger eigenlijk niet fit, maar hij is niet voor één gat te vangen. Hij wil spelen, desnoods met een verdoving. Vorig seizoen brak hem een te snelle hervatting na een spierscheuring lelijk op, maar het lijkt erop dat Heus van die ervaring niets wijzer is geworden. Vanavond wil hij hoe dan ook in de ring verschijnen tegen de Schotten, die een 2-1 voorsprong te verde digen hebben. Ruud Heus heeft zijn kwetsuur aan een medespe ler te danken. Vorige week donderdag op de trai ning kwam zijn knie onzacht in aanraking met een ploeggenoot, van wie hij de naam niet wil noemen. „Dat heeft helemaal geen zin. Ik moet wel zeggen dat het niet nodig was. De bal was allang gespeeld, toen ik geraakt werd. Als zoiets in een wedstrijd ge beurt heb ik er nog vrede mee, maar dergelijke overtredingen horen niet thuis op een training". Vrijdag kon Heus zich niet meer lopend voortbe wegen. Met pijnstillers bleef de ongelukkige voet baller, die vorig seizoen 17 wedstrijden aan de kant bleef, op de been. Maandag meldde hij zich in het Rotterdamse St. Claraziekenhuis, waar het bloed uit zijn pijnlijke knie werd weggezogen. De pijn bleef echter. „Maar ik wil hoe dan ook spelen, desnoods met een pijnstillende injectie. Feyenoord staat namelijk voor de belangrijkste wedstrijd van het seizoen. Als we nog een rondje Europa Cup spelen, kunnen we nog wat van het seizoen redden. Voor het lands kampioenschap maken we per slot van rekening geen enkele kans meer". Trainer Rinus Israel beslist vlak voor de wed strijd of Heus danwel Barendse tegen Aberdeen speelt' ROB ONDERWATER BERN (GPD) - Ruim honderd politieagenten en vijftig le den van een speciale eenheid moeten vanavond de rust ga randeren bij het EC-duel tussen Young Boys en FC Den Haag. De politie van Bern zal aan de poorten van het Wank- dorf-stadion een verscherpte controle toepassen. De thuis stad van het statige BSC Young Boys (en van de UEFA...) leek van de Haagse supportersinvasie aanvankelijk niet wakker te liggen, maar ophitsende krantenberichten in de Zwitserse boulevardpers over mogelijke rellen hebben de waakzaamheid verhoogd. „We zijn er klaar voor", liet Ar- min Amherd, chef van de 'Operatie FC Den Haag", giste ren strijdvaardig weten. „Relschoppers krijgen bij ons geen enkele kans". Het merendeel van de Haagse sup porters, wier reputatie gisteren in de Zwitserse pers haarfijn uit de doeken werd gedaan, arriveert van daag in Bern na een twaalf uur lan ge busreis. De meeste zorgen BREMEN (SID) - Werder Bremen ™?±t„dlPHitjl2if!iOVer d6 ue. waarop de Hagenaars zich overdag geachte waargemaakt.°De°West! de bi"d duitse ranglijstaanvoerder maakte de achterstand van 1-4 op Spartak Moskou, in de tweede wedstrijd uit öue**s "UU1 wuseise televise de tweede ronde van het UEFA-be- nnnïï? kertoernooi in de reglementaire Boys, dat niet meer dan 10 000 toe- speeltijd, precies goed (4-1). In de schouwers in het Wankdorf-sta- verlenging sloeg Werder vervol- d verwacht, ruim 100.000 gul- gens bijzonder krachtig toe. De Westduitsers wonnen met 6-2. Binnen tien minuten had Werder zich een heel andere uitgangsposi tie toegeëigend dan na het duel in Moskou voor mogelijk was gehou- De ongeveer 1500 Hagenaars zul- - oo len, na uitgebreid gefouilleerd te wilde Hollanders" (al dus het boulevardblad Bliek) een voudig in het gareel te kunnen hou den. uitgebreid gefouilleerd te zijn, naar een afgesloten tribu- dcTwe- nevak geloodst worden. „Iemand den. Neubarth scoorde twee keer, Een kwartier later klopte Ordene witz de beste doelman van de we- reld, Rinat Dassajev, zelfs voor de 4ie jmanijr - j derde keer. Dassajev blunderde bij dwarsligt, krijgt de wedstrijd niet de harde recht-toe recht-aan inzet Z1®n a'^us S, 'Jï ?ern van de Westduitse aanvaller. Bij de overigens gesouffleerd wordt door stand van 3-0 was Werder (althans e ervaren Haagse politiemen- theoretisch) verder. In de tweede sen-Gisterochtend legden het trio helft kwam Spartak echter terug in fn de Zw'tse+rse Politie .de laatste de race door Tsjerenkov (3 1). hand aan het omvangrijke scena- Twaalf minuten voor het verstrij- n0'i-Ptm onêfre2eldheden in de ken van de tweede helft was het de na,cht, te voorkomen, zal het groen- koppende libero Sauer, die voor de f^e belangrijke vierde treffer zorgde. In de verlenging, in de mist, nam het keihard werkende Werder defi nitief afstand door Riedle en vete- c« 1.1 raan Burgsmüller. Passoelko OUppOrtersprOblemen maakte het direct na de 6-1 nog spannend (6-2), maar uiteindelijk FC Den Haag-trainer Pim van de had Spartak onvoldoende kracht Meent heeft de supportersproble- het mistige Weser-stadion met nog één treffer de achtste fina les van het UEFA-bekertoernooi te bereiken. Bij Werder was regisseur Meier de beste man. Bij Spartak groeide Dassajev na een zwak be gin toch naar een hoogtepunt. tijdelijk uit zijn hoofd gezet, „al realiseer ijc me wel dat het Ne derlandse voetbal het jarenlang kan schudden als het hier fout gaat". De oefenmeester, in tegen stelling tot zijn pupillen in interna tionaal opzicht redelijk door de wol geverfd, verklapte na de laatste training voorts op twee gedachten te hinken: „Gokken op de nul ach terin of gokken op een doelpunt voor, daar ben ik nog niet uit. We gaan sowieso niet als gekken aan vallen. Dat kan je je tegen een ploeg als Volendam permitteren, maar Young Boys stelt wat meer Tijdens een gezamenlijke rondrit door de stad hoopt Van de Meent de sleutel naar de derde ronde van daag te vinden. Wat de opstelling betreft twijfelt Van de Meent alleen of hij vanavond in zijn zestiende Cup-duel Ron de Roode of de ver dedigend sterker geachte Leo Schellevis voor de leeuwen zal werpen. Young Boys, dat zich meer zor gen maakt over mogelijke suppor tersincidenten dan over het resul taat van vanavond, zonderde zich gisteren na de ochtendtraining af in het buiten Bern gelegen Ober- hofen. Daar zal trainer Alexander Mandziara zijn discipelen nog maals inpeperen dat voor Young Boys voor het eerst sinds 1959 de weg naar de kwartfinale open ligt. „Maar dan mogen we ons in de be ginfase niet meer zo laten overbluf fen als in Den Haag", waarschuw de Mandziara. „Ditmaal moeten wij degenen zijn die de eerste klap uitdelen". Een doelpunt van Haagse signa tuur, met alle Nederlandse tevre denheid van dien, komt de Zwit serse politie daarentegen goed van pas. Naast sportieve staan er van avond in Bern immers vooral an dersoortige belangen op het spel. Gunstige bijkomstigheid voor de ordebewakers is dat in het Wank- dorf-stadion permanent een aantal militairen is gelegerd... Sporting veegt Zweden van veld LISSABON (AFP) - Sporting Lis sabon heeft zich gisteravond op ei gen veld dank zij een produktieve tweede helft tegen het Zweedse Kalmar FF voor de kwartfinales van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars ge plaatst. Na een ruststand van 1-0 werd het 5-0. De Zweden hadden de eerste wedstrijd met slechts 1-0 gewonnen. Paulinho Cascavel was de grote man bij de Portugezen. Hij maakte de eerste drie doelpunten. De ope ningstreffer kwam in de 34e mi nuut tot stand uit een strafschop. Sealy en Duilio verzorgden de rest van de produktie. In de 59e mi nuut, bij de stand 3-0, stuurde de Schotse scheidsrechter Smith de Zweed Tommy Arvidsson uit het veld. Heini Otto, Remco Boere, Michel Adam en Karei Bouwens (vlnr) vergapen ziek c Young Boys - Den Haag in een Zwitserse krant. x voorbeschouwing i ADVERTENTIE Vast niet Want bij Jan van den Broek weet u altijd waar u aan toe bent. Ook als u nieuwe schokdempers nodig hebt. Prijsopgave vooraf met de laagste netto-prijs. Vakkundige montage en optimale service. En bovendien een vol jaar volledige garantie. Oók de schok van een te hoge rekening wordt u dan beslist bespaard! AUTOBANDEN-UIT LATEN-S CHOKDEMPERS-ACCU'S Profiteer van de extra voordelige aanbiedingen in onze Auto- info- Krant Niet ontvangen? Hij ligt klaar in onze vestigingen. RENAULT 5 G/TL f65: 2/5: FORD Sierra 16/20 f983- 9 l/OOe. I ACHTER. êts34S: 235: BMW 316/18/ 201 7YPB2 f983- 9 toon I ACHTEH Mts 365: 255: Plus het voordeel varT^jp kwaliteit! WOENSDAG 09.40-09.55 BBC 1: World Cup Cricket. 12.05-13.00 BBC 1: World Cup Cricket. 15.10-16.00 BRT 1: Speel op Sport (herh.). 15.17-18.30 BBC 2: Champions hip Bowls: UK indoor. 17.46-18.08 Ned 1: Veronica Sport. Met Sport Kort, de boks wedstrijd tussen Knight en English, golf vanuit de Biltse duinen, het WK houthakken vanuit de Verenigde Staten en een ijshockeywedstrijd tussen Montreal en Philadelphia. 19.55-20.40 BBC 2: World Cup Cricket (samenvatting). 20.15-22.15 Did 1: Bayer Leverkussen- Fl, Toulouse: rechtstreeks ver slag van de tweede wedstrijd in de tweede ronde van het Euro- pa-Cup-3-toernooi, met in de pauze een samenvatting van Velez Mostar-Borussia Dort mund (EC 3) en om circa 22.00 Bayern München-Xamax Neu- chatel (EC 1) en Ajax-HSV (EC 2). (Anders: van 22.45 tot 00.15 ARD-Sport extra.) 20.30-22.00 SCH: Matchroom Champion of Champions Snooker Tournement. 21.45-22.30 Ned 2: Studio Sport. Met samenvattingen van PSV- Rapid Wien en Ajax-HSV. 22.25-23.25 SKY: International Motor Sports '87. 23.15-23.55 Ned 2. Studio Sport. Met voetbal: samenvattingen van de wedstrijden Feyenoord- Aberdeen, Verona-FC Utrecht en Young Boys-FC Den Haag. 23.20-01.10 BBC 1: Sportsnight: Met Championship Bowls, World Cup Cricket en voetbal.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17