'Rei Ki geneest,ik doe niets' Nieuw industrieterrein aan zuidkant Hillegom Alphense psycholoog herontdekt Japanse geneeswijze Overlast allesbrander gemeten Criminaliteit licht gedaald Nog geen tweede golfbaan PAGINA 16 Will REGIO WOENSDAG 4 NOVEMBER 1987 Rei Ki. De meeste Nederlanders hebben er waarschijnlijk nooit van gehoord. Maar Otto Haspers gelooft er heilig in. De psycholoog uit Alphen heeft een praktijk opgezet waar hij de eerste resultaten al heeft geboekt. Patiënten zijn enthousiast. Rei Ki, wat is het precies? Vrij vertaald: universele energie of zoals Otto Haspers zegt, zonne-energie. Energie die hij via handoplegging overbrengt. Zijn handen plaatst de Alphense psycholoog in speciale posities op het hoofd en Otto Haspers, westers ge schoold, denkt oosters. Jaren werkte hij in de zwakzinnigenzorg. Had toen ook al de neiging naar de fundamenten van het leven te zoe ken. De vraag die hij voor zichzelf centraal stelde: wat is de bedoeling van leven op aarde? Voor hem staat het vast: ieder mens heeft een vorig leven gehad. En na de dood zal er weer 'iets' zijn. De psycholoog: "Ik ben niet meer zo bezig met de westerse psy chologie. Maar aspectert eruit die in de oosterse denkwijze passen, heb ik wel in de San Ki ingebouwd. Echt, ik geloof heilig in een vorig leven. In dat vorig leven heb ik te maken gehad waartoe ik nu word gedreven. Van m'n moeder weet ik dat ik daar als jongetje al mee bezig was. Mijn gerichtheid was toen al die kant op". Rei Ki: een 'tussenpersoon' geeft de zonne-energie, via handopleg ging, door aan een patiënt die niet optimaal functioneert. Hoe is die geneeswijze ontstaan? Een Japan se theoloog - dr. Mikao Usui - sprak er tot in de treure met zijn studen ten over. Praktisch was het nooit uitgeprobeerd. Tot één van hen het idee aan de hand deed, om dat nu wel eens te doen. Zo geschiedde. En aldus ontstond er een nieuwe vorm van geneeskunde. Mondjesmaat Een therapie die in Nederland nog maar mondjesmaat wordt toe gepast. In het hele land zijn er tot nu toe maar drie Rei Ki-masters die de opleiding voor hun rekening ne men. Maar, zo voorspelt Otto Has pers, daarin komt gauw verande ring. Zodra de mensen in de gaten hebben welke heilzame werking de de voor- en achterkant van het lichaam. Hun kleren hoeven de patiënten niet uit te trekken. Hoe komt een westerling ertoe om deze vorm van oosterse geneeskunst te gaan bedrijven? Haspers heeft zelf aan de Rei Ki twee aspecten toegevoegd: energie uit voeding en mentale energie in evenwicht brengen om een plezierig leven te kunnen leiden. Daarom noemt hij zijn behandelmethode San (=drie) Ki (=energie). Waarschijnlijk is Otto de enige therapeut in Nederland die de van oorsprong Japanse geneeskunst in deze vorm uitdraagt. ALPHEN AAN DEN RIJN - Ottp loopt die ochtend op blote voeten. Om contact met de aarde te heb ben, maakt hij duidelijk. Zo kan de kracht uit die aarde het lichaam binnentreden. Sokken en schoe nen werken isolerend. Dus draagt hij die een deel van de dag niet. Ei genlijk moet je barvoets in de na tuur lopen. Niet meer dan een half uur. Want pas dan kun je optimaal van de aardkracht profiteren. door Jan Westerlaken In kleermakerszit zet de Alphen se psycholoog zich in een gemak kelijke, wat krakerige, stoel. Ge zondheidslippers staan binnen handbereik. De kat kijkt - met half dichtgeknepen ogen - op eerbiedi ge afstand toe. Otto schenkt zijn gast een kop koffie in. Zelf drinkt hij die niet. Rei Ki, voedings- en leefadviezen alsmede psychologische begelei ding. Anders gezegd: San Ki. Ofte wel de therapie die Otto Haspers hanteert om zijn klanten, hij spreekt liever niet van patiënten, weer in balans te brengen. Want dat is de gedachte achter de Japan se geneesmethode. Ziekte heeft al les te maken met een lichaam dat niet in evenwicht is. Zie je kans om die op te heffen, dan wordt het le ven een stuk aangenamer. De Al phense psycholoog probeert dat op een natuurlijke manier te bereiken. Medicijnen horen in de behande ling niet thuis. zonne-energie op het lichaam heeft, komen ze wel. Otto Haspers zelf begon in mei met zijn praktijk. Aanvankelijk liep het storm, nu heeft hij het wat rustiger. Hoe is hij in die oosterse geneeskunst Rei Ki verzeild ge raakt? De Alphense psycholoog: "Zo iets komt van binnenuit. Nadat ik een boek van een Japanner had ge lezen en vertaald, herkende ik de fi losofie die er achter zat. Denk niet dat ik zo maar aan de gang ben ge gaan, omdat ik zonodig een eigen praktijkje van de grond wilde til len. Helemaal niet. Ik zie verband in de filosofie achter Rei Ki. Zelf voel ik mij een schakeltje in het ge heel. Mijn bijdrage is slechts het doorgeven van zonne-energie. Voe ding en het oplossen van mentale blokkades heb ik aan de Rei Ki toe gevoegd. Er zijn meer mensen die deze energie doorgeven. Alleen niet in de vorm zoals ik ze toepas. Waarschijnlijk ben ik de enige in Nederland die het op deze, uitge breidere, manier doe". Essentie Wat voelt hij bij het doorgeven van die zonne-energie? Haspers: "Het is een boeiende bezigheid. Ik word met de essentie van het leven geconfronteerd. Iets wat je niet kunt zien zichtbaar ma ken. Hier, in het westen, denken we in materie. Je moet het beet kunnen pakken. Met Rei Ki kan dat niet, maar je merkt wél dat het er is. Ja en wat voel ik er zelf van? De hele dag door heb ik een tinte lend gevoel in m'n handpalm. Een plekje dat niet groter is dan een rijksdaalder. Ben ik met een klant bezig, dan straalt dat gevoel uit naar de toppen van m'n vingers. ALKEMADE - Een met duizenden aanstekers geladen Duits vrachtwagentje en aanhanger zijn gisteren in de namiddag omgeslagen op de Alkemadelaan, bij de oprit naar de provinciale weg in Nieuwe Wetering. Volgens de politie had de Limburgse chauffeur iets vergeten en wilde op het laatste moment nog keren ter hoogte van de Rip- De combinatie ging hellen, omdat de wagen achteruit op een verkeersgeleider reed in de middenberm. Vanwege het brandgevaar duurde het nog tot tien uur 's avonds voordat de ravage was opgeruimd en het autoverkeer weer gewoon kon doorrijden. ,fot0 Napno Bioupou ALPHEN AAN DEN RIJN - Drie medewerkers van de afdeling mil ieu van de gemeente en directrice D. Tichler-Moerman van de ge meentelijke geneeskundige en ge zondheidsdienst (GG en GD) heb ben gistermiddag een bezoek ge- brachf aan de woning van Alphe- naar J. Donk in de Wilhelmina Druckerstraat. Donk zegt sinds een paar jaar bij ongunstige wind ern stige overlast te ondervinden van de allesbrander van zijn buurman. De rook daarvan wordt via het ver- warmings- en ventilatiesysteem van zijn huis bijna rechtstreeks bij Donk het huis ingeblazen. Donk heeft die situatie aange kaart bij de gemeente, die aankon digde bij de eerste de beste over lastsituatie poolshoogte te komen nemen. "Gistermiddag om drie uur RIJNSBURG/VALKENBURG - De criminaliteit in Rijnsburg en Valkenburg is in de eerste helft van dit jaar licht gedaald. De rijkspoli tie van de twee gemeenten werd 286 keer ingeschakeld, tegen 294 keer in de tweede helft van 1986. Het 23 man tellende korps kon we gens personeelsgebrek slechts twee van de vijf geplande snel heidscontroles uitvoeren. Het bu reau in Valkenburg is om diezelfde In de eerste zes maanden werden 66 automobilisten op de bon ge slingerd voor te snel rijden. De rijkspolitiegroep wil effectiever te gen snelheidsduivels optreden door gebruik te maken van radar- snelheidsapparatuur. Een aantal politiemensen moet daarvoor wor den opgeleid. werd er gestookt en vijf minuten la ter was dat al bij ons in de kamer te ruiken. Een uurtje later waren de mensen van de gemeente er. 't Zag niet blauw, maar het was voor alle vier heel goed te constateren dat er 'rook in de kamer hing. De arts kreeg er zelf zowat hoofdpijn van, zei ze", vertelt Donk. Veel konden de ambtenaren niet uitrichten omdat zij geen (geschik te) meetapparatuur bij zich had den. Chef van de gemeentelijke af deling milieu D. Overheul geeft dat maar gedeeltelijk toe: "We hadden een buisje bij ons om de koolmon oxide te meten. We gebruiken het" ook als graadmeter voor andere stoffen. En dat er rock in de wo ning hing, was wel te ruiken; maar we hebben geen gevaarlijke con centraties gemeten". De situatie zoals die gistermid dag werd aangetroffen, wordt doorgesproken met de verant woordelijke ambtenaar op het stadskantoor, die gisteren wegens ziekte niet bij het huisbezoek aan wezig was. Weet je, in het begin dacht ik, wat voel ik toch? Nu ben ik eraan ge wend. Dat het zich manifesteerde was voor mij verbazend". Otto beoefent nu een half jaar de therapie die hij de naam San Ki heeft meegegeven. Patiënten ko men, patiënten gaan. Over belang stelling had de psycholoog, zeker toen hij net was begonnen, niet te klagen. Met wat voor klachten kun nen ze zoal bij hem aankloppen? Haspers maakt een gebaar met z'n armen. "Iedereen", zegt hij dan. "Of het nu gaat om lichamelijke of psychische klachten, pijn of koorts, eigenlijk maakt dat niet uit. Let wel, niet ik ben de genezer, maar de Rei Ki. Daar gaat de kracht van uit, niet van mij. Langzaam be ginnen wij eraan te wennen dat energie en geest één geheel vor men. In de oosterse geneeskunst is dat 'de normaalste zaak van de we reld". Resultaten De resultaten die Otto in die zes maanden heeft bereikt, zijn opmer kelijk. Hoewel hij wat aarzelend zijn eerste patiënt - een meisje van zeventien jaar - behandelde, zoals hij dat zelf uitdrukt, kwam de res pons verbluffend snel. Otto: "Dat kind was werkelijk overal geweest. Niemand kon wat voor haar doen. Met regelmaat van de klok leed ze aan hoofd- en buikpijn. Ging altijd vroeg naar bed en niet meer naar school. Een kaars die uit ging. Ze nuwen, zei men. Vier keer is ze bij mij geweest. Het klinkt misschien ongelooflijk, maar ze was beter. Ze sportte weer, alles. Haar ouders stonden perplex. Dat meisje is wel een lichtend voorbeeld. Zelf ben ik ervan overtuigd dat Rei Ki werkt en toch denk je wel eens onbewust, goh, is het wel echt zo? In feite doe ik helemaal niets. Alleen energie doorgeven. Het klinkt absurd, maar het is wel zo. Soms zie je een hele duidelijke vooruitgang. Men sen die het zalig vinden te worden behandeld. Anderen, daarentegen, lijden enorm. Hoe dat kan? Er wor den als het ware stukken die het li chaam kwaad doen losgereten. Dat doet pijn". Direct voegt Haspers er reëel aan toe, ook andere ervaringen te heb ben. Een vrouw van tachtig jaar met pijn door het hele lichaam stuurde hij na twee behandelingen onverrichterzake terug naar huis. Waarom? "Ik twijfelde", zegt hij. "Ik ervaarde niets, terwijl ik dat bij anderen zo duidelijk voel. Daarom ben ik er bij die mevrouw mee ge stopt. Omdat ik geen dingen wil doen waaraan ik twijfel". Rei Ki doorgeven via handopleg ging. Het lijkt heel simpel. Kan ie dereen dat en kunnen we dat wel licht ook bij ons zelf toepassen? Otto knikt instemmend. Het is simpel, iedereen kan het leren en je kan het op je zelf toepassen. Geeft als voorbeeld qen moeder die over de pijnlijke knie van-een kind wrijft. Pijn die dan gauw minder wordt. Dat is een natuurlijk gege ven, benadrukt hij. "Maar", voegt de Alphense psy choloog er onmiddellijk aan toe, "je moet eerst wel inzicht hebben hoe de dysharmonie bij een patiënt is ontstaan. Hoe leeft iemand, hoe actief is hij, rust hij wel voldoende, enz. Wanneer iemand ernstig uit balans is zal het niet meevallen om •die verstoring bij je zelf te herstel len. Dan is er' hulp nodig van ie mand die kan vertellen wat de pa tiënt moet doen en wat hij per se moet laten. Die patiënt moet iets le ren van de behandeling. Dat is uit eindelijk het doel". Leeft Otto, dankzij Rei Ki, zon der problemen? Lachend wuift hij die gedachte weg. "Was dat maar waar". Seri eus: "Je blijft bezig met je tekorten en beperktheden. Elke keer als je met patiënten bezig bent, merk je dat opnieuw". KAASDAG - Ter gelegenheid van de 39ste kaasdag in Alkemade heeft T. Warmerdam uit Warmond gisteren uit handen van burge meester A. Meerburg van Alkema de de eerste prijs ontvangen voor de door hem vervaardigde Leidse kaas. Bij de leidse jonge kaas wa ren er twee winnaars: T. Heems kerk uit Oud Ade en M. van Ruiten uit de Kaag. De beste Goudse jonge was ingezonden door C. van Dui venvoorden uit Rijpwetering, ter wijl T. van Leeuwen uit Hoogmade bij de de Goudse belegen met de eer ging striken. HILLEGOM/LISSE - Met de aan leg van een nieuw industrieterrein aan de zuidkant van Hillegom wordt vermoedelijk na 1990 een be gin gemaakt. Een ambtelijke werk groep buigt zich momenteel over een wijziging van het bestem mingsplan voor het gebied waar het nieuwe bedrijfsterrein moet komen en dat grenst aan de ge meente Lisse. Volgens een woordvoerder van de gemeente Hillegom wordt bij het ontwerpen van een nieuw be stemmingsplan tevens rekening gehouden met de uitbreidings plannen van de kalkzandsteenfa briek. Dat bedrijf is momenteel reeds aan de zuidkant van het bol- lendorp gevestigd. De aanleg van een nieuw indus triegebied in Hillegom is volgens de gemeentelijke zegsman noodza kelijk gezien de grote belangstel ling bij het bedrijfsleven voor ves tiging in dit bollendorp. Bovendien is het huidige bedrijfsterrein Horst ten Daal nagenoeg volgebouwd. Het nieuwe bedrijfsterrein moet aansluiten op het Lissese indus trieterrein Meer en Duin. Daarvan is nog 'slechts' 4 hectare beschik baar voor de vestiging van nieuwe bedrijven. Lisse heeft geen verdere plannen voor de aanleg van een nieuw industriegebied. Gemeente secretaris S.P. Broersen laat desge vraagd weten dat Lisse zich daar toe niet geroepen voelt mede ge zien de mogelijkheden die zich NOORDWIJK - Er komt geen openbare golfbaan op de huidige trimbaan aan de Northgodreef in Noordwijk. De locatie in de Noord duinen brengt te veel schade toe aan de natuur en het landschap. Bovendien is het niet acceptabel dat de tienduizenden recreanten die jaarlijks van de trimbaan ge bruik maken, het veld zouden moe ten ruimen. Dat is de mening van de gemeentelijke adviescommissie voor ruimtelijke ordef.ing in Noordwijk. Het gemeentebestuur is, zo bleek gisteravond, echter wel bereid mee te werken aan een tweede golfbaan elders in Noordwijk op voorwaar de dat de commissie welzijn zich donderdag vóór de vestiging van een tweede baan uitspreekt. Om dat er geen grote stukken grond voorhanden zijn, is het nog maar de vraag waar de baan zal komen. De Noordwijker K. Tio presen teerde ruim een jaar geleden het plan om in de Noordduinen of de Hogewegpolder een openbare golf baan aan te leggen. Tio wil een 16- holes-baan met een oppervlakte van 15 hectare maken waar ieder een gebruik van kan maken. Er vanuitgaand dat de gemeente be reid zou zijn grond ter beschikking te stellen, ging Tio's voorkeur uit naar aanleg op de trimbaan. De baan is gemeente-eigendom. Dat niet alle Noordwijkers zitten te springen om een tweede golf baan bleek uit een enquête die de Noordwijker A. Hou waart heeft ge houden onder een groot aantal be zoekers van de trimbaan en bewo ners van de straten in de buurt er van. Houwaart legde de commissie gisteravond de resultaten voor. "Ongeveer 97 procent van de 500 bezoekers van de trimbaan die om hun mening is gevraagd, zegt tegen de komst van een golfbaan te zijn. Van de bewoners in de buurt is bij na 90 procent tegenstander. Deze uitkomsten maken duidelijk dat de trimbaan belangrijk is als recrea tieterrein en dat de bewoners grote waarde hechten aan het instand houden van de duinen". Noch burgemeester en wethou ders, noch de meerderheid van de commissie vindt vestiging in de Noordduinen een goed idee. Zowel J. J. Voorham-Bartens (PvdA) als J. Willms (CDA) zeiden in principe een tweede golfbaan toe te juichen, "maar niet op deze plaats". straks ten noorden van Meer en Duin aandienen. Overleg Omdat het nieuwe bedrijfster rein van Hillegom straks grenst aan het Lièsese industriegebied Meer en Duin zal binnenkort tus sen de twee gemeenten overleg worden gevoerd over eventueel ge meenschappelijke belangen. Broersen doelt in dat verband on der meer op aansluitingen die moe ten komen op de bestaande wegen- structuur. De woordvoerder van de gemeente Hillegom wijst in dat licht op de merkwaardige loop van de gemeentegrens, die juist enkele tientallen meters ten zuiden van de Arnoudsloot - de ogenschijnlijk natuurlijke grens tussen de twee gemeenten - loopt. Overigens wordt in het nieuwe bestemmingsplan voor Hillëgom- Zuid ook het tracé van de nieuwe SW2/S20 vastgelegd. Na aanleg van deze weg ontstaat een directe ver binding tussen de zogeheten oude bollenroute (Hillegom/Sassen- heim) en de rijksweg Amsterdam- /Rotterdam. In de bollenstreek in jarenlang gepleit voor de aanleg van deze weg die voor een betere oost-westverbinding moet zorg dragen. Verbinding De aanleg van de weg wordt dan ook van groot belang genoemd voor de bedrijven die zich Meer en Duin en het straks nieuw aan te leg gen industriegebied in Hillegom- -zuid vestigen. Vrachtverkeer is dan namelijk niet langer genood zaakt van de toch al overbelaste Kanaalstraat en Lisserdijk gebruik te maken. Overigens pleiten de gemeenten in de bollenstreek in dit verband bovendien voor de aanleg van A22, die weer haaks staat op de SW2/S20 en een verbinding moet vormen tussen de A9 bij Badhoevedorp en de rijksweg A44 bij Sassenheim. Ofschoon minister N. Smit-Kroes van verkeer zich in het verleden voorstander heeft getoond van aan leg van deze weg, is daarover nog geen definitief besluit genomen. WOENSDAG 4 NOV. Alphen informatie-avond over bezuini gingen in de gezondheidszorg in Leiden koor- en samenzangavond in de Marekerk, mmv het Scheve- nings Vissersvrouwenkoor, orga nist Joop de Vries en Theun Schippers op cornet, aanvang 20.00 uur. informatiepunt gemeenschap- i Ste- Ka lt 20. optreden van het Trio Alliance, mmv Uhlhorn, Piveteau genga, werk van Beethoven Schubert, aanvang 20.151 pelzaal K O. Oude Vest. Leiderdorp thema-avond vrouwen en reli gie. feministische theologie, mmv Pien Stegeman, aanvang 20.00 uur. Sjelter, Heemraadlaan. DONDERDAG 5 NOV. Alphen peelgoedbeurs m buurtcen trum Elckerlyc, Havixhorst, inkoop van 9.00 tot 11.00 uur en van 13.30 tot 15.00 uur. verkoop van 20.00 tot 21.30 uur. - Lelden lunchconcert met Caro Wie- ring, altviool, werken van Reger nismus', aanvang 20.00 uur in het centraal faciliteiten-gebouw aan de Cleveringaplaats 1. zaal 005. dia-lezing The spiritual in art' door E. Kreytz in de Kapelzaal van K O. Oude Vest. aanvang 20.15 lezing onder de titel 'De Beurs: speculeren op de toekomst' door R.E. Wessels, verbonden aan de Erasmusuniversiteit en de Univer sity of Rochester, aanvang 20.00 uur. Centraal Faciliteitengebouw. Cleveringaplaats. Leiderdorp klaverjassen bij buurtvereni ging De Buitengewonen, aanvang 20.00 uur, Muzenhof. Cor pordijn- singel. klaverjas- en sjoelavond bij Con Bravura, Beukenschans, aanvang 20.00 uur. Alphen film: Tru9 Stories' in Hooftstraat Filmhuis, Hoottstraat 210, aanvang 20.30 uur. Lelden informatieve bijeenkomst voor mensen die iets over volksschilde ren willen weten, van 10.00 tot 12.00 uur in club- en buurthuis Het Westerkwartier aan de Ten Kate- bazar apex rommelmarkt in verpleeghuis Zuydtwijck aan de Aaltje Noorderwierlaan, van 14.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur. ruilavond van de ruilclub Ko- ningskerk in de aula van de Dr. Van Voorlhuysenschool aan de Mamixstraat, aanvang 19.00 uur. rommelmarkt in de Ireneschool aan de Stadhouderslaan 1b, van 1B.30 tot 21.00 uur. bazar in het verzorgingshuis Hui ze Groenhoven aan de Witte Ro zenstraat 21, van 14.00 tot 16.30 Leiderdorp klaverjastoernooi supporters ver. RCL. aanvang 19.45 uur in Sportpark De Bloe- illiance Francaise organiseert toneelvoorstelling: 'L'Avare' van Molière, gespeeld door Eychen- ne, aanvang 20.15 uur in de Mu zenhof, Cor Gordijnsingel. Warmond disco-avond Kommunikatie Warmond voor de jeugd van 14 tot 18 jaar. aanvang 20.00 uur in het Meerpunt, Meerrustlaan

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16