Oegstgeest gaat werk maken van hinderwet 'Ik heb geen vrieskist vol wild staan' Zoeterwoude zet zich voor asielzoekers in Gevaarlijk kruispunt van rotonde voorzien Ouderenbond krijgt geen extra subsidie Wie dit leest is... Keet van Buitenkist kan er nu snel staan WASSENAAR - Het gezinsvervangend tehuis aan de Wassenaarse Ha venstraat is gistermiddag officieel geopend door burgemeester P.H. Schoute. Hij hield een toespraak en plantte een boompje voor de (doorge trokken) panden, waar 22 verstandelijk gehandicapten 's avonds en 's nachts vertoeven onder constante aanwezigheid van twee stafleden. Overdag werken de bewoners in de sociale werkplaats. Het tehuis be staat uit zes doorgetrokken eensgezinswoningen, en heeft 22 aparte ka mers, twee gemeenschappelijke ruimten en enkele extra voorzieningen. Zaterdag van elf tot vier uur kunnen belangstellenden het tehuis bezoe ken. Bewoners enteam organiseren dan een open dag. (foto Holvast) WASSENAAR - Het gevaarlijke Wassenaarse kruispunt Lange Kerkdam- fVan Oldenbarneveldtweg/Prinsenweg krijgt een rotonde. De politieke partijen willen daar graag 278.650 gulden voor beschikbaar stellen. Dit bleek gisteravond tijdens een vergadering van de raadscommissie voor algemene bestuurlijke aangelegenheden. Bijzonder aan de rotonde is dat het naderende verkeer voorrang moet verlenen aan het verkeer dat al op de rotonde rijdt. Uit proeven op andere plaatsen in het land is gebleken dat dat de grootste veiligheid en grootste capaciteit geeft - al benadrukten de partijen dat de regeling goed moet worden aangegeven. Fietsers krijgen, waar dat kan, een eigen strook met een afwijkend kleurtje. Het middenstuk wordt iets verhoogd en PvdA-raadslid H. Goulooze wüde er iets kunstzinnigs op laten neerzetten. Vooral weggebruikers die van de Rijksstraatweg afkomen en richting strand, dorp of Wassenaar zuid willen, kunnen dat mooi zien vanaf de hoge brug over de Wetering. De burgemeester beloofde dit idee te zullen 'meenemen'. Volgens het, unaniem ondersteunde, voorstel heeft een rotonde veel voordelen boven een kruispunt. Het is veiliger (door eenrichtingsver keer), de verkeersafwikkeling is rustig, flexibel gebruik is mogelijk, de kans op ongevallen is klein en er zijn geen verkeerslichten nodig, met alle storingen vandien. Wachttijden worden niet verwacht en passeren met hoge snelheid is onmogelijk. Overigens heeft het ministerie van Verkeer en Waterstaat informeel toegezegd dat Wassenaar in aanmerking kan ko men voor een bedrag van maximaal 128.000 gulden. Honderden bedrijven onder de loep genomen OEGSTGEEST - Met rugdekking van een rijkssubsidie van een halve ton gaat de gemeente Oegstgeest echt werk maken van de hinder wet. De gemeente heeft, zo is geble ken na de affaire met de Merw- ecombinatie b.v. aan het Rusten burgerpad, een achterstand op dit gebied van wel tien jaar. Milieu- wethouder Kohlbeck (PvdA) wijt die achterstand aan een "onvol doende bestaffing" van de afdeling bouw-, woning-, milieu- en energie zaken. Tal van hinderwetplichtige be drijven in Oegstgeest hebben geen of een sterk verouderde hinderwet vergunning. Het nieuwe middel heet "Hup", een afkorting voor hinderwetuitvoeringsprogramma. Het opstellen daarvan kost 70.000 gulden. Oegstgeest draait dus zelf voor 20.000 gulden op. CDA-raads- lid Hellinga zei gisteravond in de raadscommissie openbare werken te hebben begrepen dat er wel 350 bedrijven moeten worden beke ken. Betrokken ambtenaren noe men zelfs het getal 600. "Zelfs een snackbar is hinderwetplichtig". In het Hup zijn alle hinderwet plichtige bedrijven geïnventari seerd, vervolgens wordt bekeken of ze een vergunning hebben en zo ja of die vergunning nog overeen komt met de huidige inrichting van het bedrijf en met de milieu normen. Op basis van het Hup kun nen "prioriteiten" worden gesteld. Bij het opstellen van het Hup scha kelt de gemeente twee stagiaires in. "Extra personeel hoeft derhalve niet te worden aangetrokken", melden B en W. PPR'er van Eisen vraagt zich af of door het grotere aantal vergun ningen dat moet worden verleend de inkomsten niet dusdanig toene men dat er toch extra personeel kan worden aangetrokken. Ambte naar Hordijk wijst er echter op dat die inkomsten "niet structureel" zijn. Raadsleden zijn blij met het Hup. Het Hup moet het "piepsys teem" waarmee Oegstgeest werk te, vervangen. Dat systeem kwam er simpel gezegd op neer dat de ge meente pas ingreep als omwonen den van een bedrijf aan de gemeen tebei trokken. Wel zijn de raadsle den een beetje bezorgd dat in af wachting van het Hup er niets wordt gedaan en de achterstand nog groter wordt. Wethouder Kohl beck stelde zijn gehoor gerust. "Nieuwe bedrijven worden direct bekeken. Ik denk hierbij aan AH in 4e Markthof Bromfietscontrole VOORSCHOTEN - De Voorscho- tense politie heeft vanmorgen tus sen half acht en negen uur op de Leidseweg een controle gehouden naar de technische staat van de voorbijkomende bromfietsen. Er werden 58 bromfietsen onder zocht. Daarvan bleken er 19 op één of andere wijze niet in orde. De meeste bleken te zijn opgevoerd. De eigenaren ontvingen een pro ces-verbaal. LEIDERDORP - De onlangs op gerichte afdeling Leiderdorp van de Algemene Bond van Ouderen (ANBO) krijgt geen extra geld van de gemeente. Ze moet het met de 1650 gulden doen die voor volgend jaar is toegezegd. Dat bleek gisteravond uit de raadscommissie welzijn, die zich over het verzoek van de ANBO boog om de subsidie te verhogen naar 2200 gulden, dan wel gratis of tegen gereduceerd tarief over een gemeentelijke accommodatie te kunnen beschikken. Volgens voorzitter H.J. Arts heeft de afdeling extra geld of ruimte van de gemeente nodig om de soos- en themabijeenkomsten te kunnen organiseren. Volgens Arts, die op verzoek van wethouder Huigen de Leiderdorp- se afdeling in april dit jaar opricht te, is de voorgestelde 1650 gulden niet toereikend. De afdeling begon met 10 leden, maar dat aantal is in middels uitgegroeid tot zestig, zo betoogde Arts gisteravond tijdens de commissievergadering. De AN- BO-Leiderdorp zou minstens 1000 gulden per jaar meer nodig heb ben. Of de gemeente moet 'Op Dreef', dan wel de Muzenhof gratis beschikbaar stellen. Maar daarvan kan geen sprake zijn. De gemeente is in principe tegen zo'n vorm van indirecte subsidiëring. De commissie was echter met wethouder Huigen van mening dat het voorgestelde bedrag voldoende moet zijn. En ook burgemeester en wethouders zelf hebben het ver zoek afgewezen. Ze wijzen erop dat Leiderdorp ook een afdeling van de Protestants Christelijke Bond voor Ouderen heeft met meer dan 100 leden. En ook deze bond zou meer activiteiten willen organise ren. De financiële middelen hier voor ontbreken echter. In totaal is voor de plaatselijke ouderenbon den een bedrag van 5000 gulden be schikbaar. Overigens ziet het ernaar uit dat de Katholieke Bond van Ouderen (KBO) zich ook spoedig in Leider dorp zal vestigen. De KBO heeft al laten weten op zoek te zijn naar een "capabel persoon" die een afdeling van de grond kan krijgen. op de hoogte! Want dan leest u de krant voor uw eigen stuk van Nederland... en ver daarbuiten. Daarom zijn wij bijna dagelijks op pad om ons Dagblad te promoten. Want wat u weet, dat mag een ander toch ook weten?! Eerlijk is eerlijk. WIJ ZIJN HET PROMOTIE-TEAM VAN UW DAGBLAD OEGSTGEEST - "We zien elkaar bij de opening", aldus de heer Olivier, bestuurslid van de Oegstgeester woningbouwvereniging Buitenlust. Oli ver sprak deze voor de buurtvereniging Buitenlust verlossende woorden in de raadscommissie openbare werken waar gesproken werd over het clubhuis van de buurtvereniging. De club van voorzitter Jan Turk wacht al een tijdje op de beloofde keet, het voormalige Tabernaast van de SJJO. Tot voor kort heette het dat er een kink in de kabel was gekomen. De grond waarop delceet moet komen te staan, is eigendom van de woning bouwvereniging en die wilde gegarandeerd hebben dat de keet geen en kele overlast zou veroorzaken. Die garantie konden gemeente en buurt vereniging niet geven. Wel is in een gesprek met vertegenwoordigers van de gemeente en de buurtvereniging de woningbouwvereniging gerustge steld. Turk had al eerder te kennen gegeven dat het zeker niet de bedoe ling is om elke avond disco te houden in de keet. Inmiddels is ook de laatste barrière geslecht. De woningbouwvereniging was bang dat omwo nenden zelf bezwaar zouden maken tegen de komst van de keet. Alle om wonenden zijn benaderd en niet één van hen protesteert, zo werd gister avond duidelijk in de raadscommissie openbare werken. Wethouder Kohlbeck (PvdA) kon nog niet beloven dat de Buitenlusters het sinterklaasfeest in hun keet kunnen vieren. De verwachting is dat in december wel kan worden begonnen met de verhuizing. Het bouwsel zou voor 1 december weg moeten zijn van de plek waar het nu staat, aan de Ju- lianalaan. REGIO LEIDEN WOENSDAG 4 NOVEMBER 1987i Koudenhoorn-jager geschrokken van de vele reacties in Warmond WARMOND - De politieke strijd is gestreden, de jacht kan beginnen. De stemmenuitslag was 7-4 (CDA en WD voor, PW tegen) en de 'winnaar' is de Warmondse jager G.J. Ver hoef. Hij kreeg het jachtrecht voor het recreatie-eiland Koudenhoorn, de Strengen en Tengnagel, en 't Joppe, een gebied van 145 hectare. Omdat het jachtterrein door flink wat water wordt doorsneden ('t Joppe) is er, alvorens hij mag schieten, nog een speciale onthef fing nodig van het ministerie van landbouw en visserij. Verhoef wijst er echter op dat hij thans wél al is gerechtigd om te schieten op het water dat deel uitmaakt van zijn jachtterrein. door Wim Koevoet Verhoef klinkt niet als de opge wekte winnaar. In plaats van aan moedigend klaroengeschal moest de jager het stellen met negatieve reacties vanuit de burgerij. In eer ste instantie weigert hij medewer king aan een publicatie over zijn jachtrecht. "Er is al zo veel ophef over geweest, heel kwalijk. De zaak is nu toch afgedaan, het jacht recht is verpacht. Er heeft ook al zo veel nonsens in de kranten ge staan. Die dierenbeschermers die de verwilderde katten willen van gen, castreren en weer terugzetten, sorry hoor, maar dat is gewoon een lacher". Na enig aandringen zet Verhoef zijn verhaal toch maar voort, zij het niet van harte. Verhoef meldt dat hij al 33 jaar jaagt en ook "een jachtje van 1500 hectare in Nijkerk heeft". Verhoef zegt geschrokken te zijn van de vele reacties die de discus sie over het jachtrecht in het War mondse hebben losgemaakt. In het plaatselijke huis-aan-huis-blad ver schenen gepeperde ingezonden brieven. Eerst van een anonymus die met jagers weinig op heeft. Ver volgens loosde de voorzitter van de moestuinvereniging 'Kouden hoorn', meneer Eggen, zijn woede in de kolommen. Kritiek uiten, daar heeft Eggen geen bezwaar te gen, maar dan wel in ondertekende brieven. Deze anonymus was ge woon een lafaard, beet Eggen van zich af. Diezelfde Eggen voelde zich door de brief van de anony mus aangesproken. Namens de moestuinders had hij aangedron gen op de aanstelling van een ja ger. Hazen zouden de oogsten op vreten. Eggen en zijn moestuinders werd te verstaan gegeven dat ze dan hun gewasen maar moesten af dekken. Jager Verhoef zegt daar over: "Weet je wel dat die beesten door elk gaatje kruipen? En als er ijs ligt, komen ze over het water de bebouwde kom in, in myn tuin. Dan voer ik ze nog ook". Voor de pennestrijd in de plaat selijke krant had de stichting Kri tisch Faunabeheer bij monde van haar secretaris mevrouw Boeve de vloer aangeveegd met de "akte van verhuur van jachtgenot". In de gemeenteraad zelf ging het er ook stevig aan toe. Sinds tijden moest er weer eens worden ge stemd over een B en W-voorstel. De meest verantwoordelijke wet houder mevrouw Dalhuisen (Pro gressief Warmond) had door de op positie van haar eigen fractie tegen het plan om het jachtrecht te ver huren zelfs afstand genomen van het uiteindelijke voorstel van B en W. Dat dat voorstel toch in de raad werd gebracht kwam doordat bur gemeester Hendrickx-Vlaar en wethouder Van Schagen (CDA) voet bij stuk hielden. Stropers Verhoef is geschrokken en een beetje ontstemd geraakt door al die drukte. "Ik ben jager", zegt hij. "Ik probeer het veld in zodanige toe stand te brengen dat de Kouden- hoorn-bezoekers nog eens tegen wild kunnen aanlopen. Laat je al les op zijn beloop, dan is er over en poosje niets meer te zien. Het gaat mij niet om het doden. Ik heb geen vrieskist vol wild staan. Jagen is een sport, geen lust. Er zijn miljoe nen vissers en daarover hoor je nie mand in Warmond. Elke sport heeft zijn charmes. Het gaat er ook om hoe men vist. Ik erger mij eraan Jager Verhoef denkt een bijdrage te kunnen leveren aan de bestrijding van het stropen op Koudenhoorn. Deze Warmondse jongetjes poseerden een paar jaar geleden met de restanten van een gestroopte haas. Archieffoto» als ze zo'n beest met een droge hand vastpakken. Waar ook nie mand het over heeft, is de enorme stroperij op het eiland en de bijdra ge die ik kan leveren in de bestrij ding daarvan". Verhoef voelt zich een beetje neergezet als zijnde een kille bees- tendoder. "Ik kan me al die emo ties ook wel voorstellen van ie mand die niet jaagt. Het klinkt mis schien gek, maar ik kan niet eens een muis doodslaan, terwijl er zat anti-jagers zijn die een konijn zo op zijn kop doodmeppen. Ik jaag uit dierenliefde, om ziektes die bij te grote populaties kunnen uitbre ken, te voorkomen". Verhoef ontwijkt de vraag wan neer een populatie te groot is en hoe veel hij straks gaat afschieten om de wildstand op het gewenste peil te brengen. Uiteindelijk zegt hij: "Normen, normen, die zijn er niet. Maar stel: er lopen 100 hazen. Dan moet ik dertig a veertig pro cent afschieten. Want vergeet niet dat elke haas gemiddeld drie jon gen werpt. Het gaat om de overtol ligheid, want we moeten heel erg uitkijken voor ziektes. Ik handel uit dierenliefde, ja, anders zou ik er toch geen hond op nahouden". De vrees voor bodemvergiftiging door lood vindt Verhoef onge grond. Hij vertelt over een schiet baan bij Waalsdorp "waar nu al meer dan dertig jaar wordt gescho ten" en waar het lood desalniette min "slechts op zes centimeter diepte wordt aangetroffen". "Hoe lang moet je dan wel niet schieten voordat het zes meter diep zit?". De 'anti-jagers' wijzen erop dat juist doordat het lood niet zo diep zit, de kans dat het lood in de ma gen van het wild terechtkomt, des te groter is. eiland als de jager aan het werk is, wil Verhoef wegnemen. "Bijna overal waar wordt gejaagd lopen openbare wegen. Koudenhoorn is wat dat betreft niets bijzonders. Een jager moet gewoon goed uit kijken waar hij schiet. Het is nog nooit voorgekomen dat iemand per abuis door een jager is doodge schoten, wel dat een jager zichzelf doodschoot". Verhoef zal zich de komende tijd vooral met de opstelling van het faunaplan bezighouden. Veel kan hij daarover nu niet vertellen. "Dat schud ik niet even uit mijn mouw. Maar ik zal zeker niet even het veld leeg gaan ruimen. Er kan ook een advies in komen te staan om dieren uit te zetten. Patrijzen bij voor beeld. Nee, niet om er vervolgens op te jagen dieren maar om andere mensen de gelegenheid te bieden die dieren te zien vliegen". ZOETERWOUDE - Asielzoekers die naar de gemeente Zoeter woude worden verwezen, komen in ieder geval niet in een vijandi ge omgeving terecht. Al voordat de gemeente en het ministerie van wvc het eens zijn geworden over de plaatsing van asielzoe kers, hebben burgers zich ge meld voor vrijwillige hulpverle ning. Burgemeester en wethouders hadden zich aanvankelijk wat huiverig getoond om asielzoe kers op te vangen, omdat het aantal woningen in Zoeterwoude al te klein is om alle woningzoe kenden te huisvesten. De ge meenteraad besloot op 25 juni echter om gedurende vier jaar elk jaar één woning beschikbaar te stellen voor asielzoekers. Met deze rustige opbouw hoopt men problemen, die in andere ge meenten zijn gerezen, te voorko- Na dit besluit werd contact op genomen met het ministerie van wvc. Dat verliep nogal moei zaam. Eerst kwamen er enkele ambtenaren met wervende ver halen, terwijl Zoeterwoude had meegedeeld dat er al positief was beslist. In een volgend gesprek poogde men vanuit de gemeente enkele wensen in verband met het te sluiten contract te uiten. Het gevolg was dat er een ge woon standaard-contract werd ontvangen. De stand van zaken is nu dat de gemeente dit con tract heeft getekend, met daarin opgenomen de wens dat in het eerste jaar een gezin in het toege wezen huis wordt geplaatst. Mocht er geen gezin komen dan zullen ook andere mensen welkom zijn, aldus wethouder Graniewski. Zoals het er nu naar uitziet zal er een huis in het Hoge Rijndijk-gebied beschikbaar ko men voor dit doel. De woning bouwvereniging heeft al volledi ge medewerking toegezegd. Voordat er asielzoekers ko men, zal er volgens de wethou der een intensieve voorlichtings campagne worden gehouden. Een campagne die zowel alge- Wethouder Graniewski: 'Bur gerzin in Zoeterwoude groot...'. (foto Wim Dijkman) meen als buurtgericht zal zijn. Wethouder Graniewski daar over: "We moeten ons wapenen tegen het slechte imago en de ne gatieve gevoelens die zijn opge wekt door alle publicaties over de moeilijkheden rondom de grote opvangcentra". De voorlichtingscampagne zal in nauwe samenwerking met de Vereniging voor Vluchtelingen hulp Nederland worden gevoerd. De veorzitter daarvan, Jan Nico Scholten, verklaarde onlangs dat juist de medewerking van vele kleine gemeenten met een klein schalige opvang het hoofddoel van de opvang is. Aan deze doel stelling beantwoordt Zoeterwou de dus volledig. Als de asielzoekers als zodanig worden erkend door de regering, krijgen ze dezelfde rechten als el ke Nederlander. Ze hebben dan dus hetzelfde recht op een uitke ring als elke burger en voor huis vesting zullen ze worden onder worpen aan dezelfde procedures. Uit de opgevangen signalen uit de gemeente is wethouder Gra niewski duidelijk geworden dat de "burgerzin" in Zoeterwoude zo groot is, dat men alle conse quenties van de opvang van asielzoekers wil aanvaarden. Sterker nog: men wil zich er po sitief voor inzetten, aldus de wet houder.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14